Elk kind dat de lagere school verlaat moet kunnen zwemmen SLOT DEFECT! Kort en Bondig WOENSDAG 12 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Hoe de gemeente Haarlem dit wil bevorderen In ons waterrijke land is het gewenst dat iedereen kan zwemmen. Daaraan ontbreekt nu zeer veel. De vele ongelukken bewijzen dit! De gemeente Haarlem wil nu bevorde ren dat alle kinderen, die de lagere school verlaten, kunnen zwemmen. Althans in de gelegenheid daarvoor geweest zijn. Daartoe zal het zwemonderwijs in de overdekte zweminrichtingen (het Sport fondsenbad en Stoops Bad) belangrijk worden uitgebreid. Enige maanden geleden hebben wij, in een interview dat wij met de directeur van het Sportfondsenbad, de heer Joh. M. Schmidt hadden, breedvoerig in het licht gesteld, dat het mogelijk is veel meer kin deren te laten profiteren van het'zwem men. Er liepen reeds lang onderhandelin gen daarover tussen de gemeente en de directies der beide badinrichtingen. Deze hebben thans in beginsel tot overeenstem ming geleid. De bedoeling is dat de leerlingen van de 5e en 6e klassen der openbare en bijzondere scholen van Haarlem eens in de twee we ken gaan zwemmen. Dit gèschiedt dan in de uren die voor lichamelijke opvoeding bestemd zijn. De gymnastiekleraren der scholen zullen de kinderen zwemonderricht geven, daarin bijgestaan door instructeurs dei- inrichtingen. Voor het geregeld verloop van dit zwem men en bovendien om het mogelijk te ma ken zo'n groot aantal kinderen in kort tijdsbestek te „verwerken", zijn regelingen gedacht die ongeveer overeenkomen met het toen door ons gelanceerde program. Een partij kinderen kleedt zich uit, terwijl de andere groep zwemt. Alzo zwemonder wijs aan de lopende band! De kinderen die op scholen gaan ver van de zweminrichtingen gelegen, zullen per autobus vervoerd worden, opdat het verlies aan tijd tot een minimum beperkt wordt. De ouders der leerlingen moeten toe- i stemming tot het zwemmen geven. De bijzondere'scholen zijn natuurlijk vrij om zich bij deze gemeentelijke regeling aan te sluiten. De gemeente betaalt de kosten van dit zwemonderwijs. Tot dit laatste kon het collége van B. en W. be sluiten omdat zich thans de omstandig heid voordoet, dat het Sportfondsenbad moeilijkheden ondervindt bij het sluitend maken der exploitatierekening. Een tekort op de exploitatie zou voor rekening der gemeente komen. Nu de gemeente op deze wyze meehelpt de' exploitatie lonend te maken, wordt gehoopt dat er geen tekort zal komen. Het grootst aantal schoolbaden zal in het Sportfondsenbad genomen worden, want Ook een R.K. Lyceum in Haarlem-Noord Sedert twee jaar is een volledige H.B.S.- afdeling, bestaande uit tien klassen van het R.K. Lyceum te Haarlem gehuisvest in een gemeentelijk schoolgebouw aan de Scho terstraat in Haarlem-Noord.; Men kan deze dépendance beschouwen als de eerste fase van het tweede R.K. Lyceum, dat mettertijd in Haarlem-Noord gesticht zal worden. Het is echter nog niet bekend, waar deze school in dat stadsgedeelte zal komen, daar de gemeente nog geen gronden voor dit doel heeft aangewezen. - Dit is wel het geval, zoals wij reeds hebben gemeld, met het tweede Christelijk Lyceum, dat aan de Planetenlaan zal ver rijzen. De uitvoering van deze plannen is ten slotte geheel afhankelijk van de situatie in de bouwnijverheid. Het Huis van Looy In een tweetal te Rotterdam verschij nende dagbladen is medegedeeld, dat de bemoeiingen van een Haarlems comité in zake het Huis van Looy niet tot een resul taat hebben geleid. Wij moeten dit bericht tegenspreken. De arbeid van het comité zet zich voort en biedt wel degelijk uit zicht op resultaat. Rijwielpad naar Amstelveen In het voorjaar van dit jaar zal, naar de A.N.W.B. verneemt, het rijwielverkeer langs de provinciale weg Haarlem-Schip- hol-Diemen, van de kruising met de rijks weg Den Haag-Amsterdam tot aan Am stelveen, ovér een vrijliggend rijwielpad beschikken. Dan komt het rijwielpad langs het gedeelte tussen de Ringvaart en de Landscheiding (de vaart tussen Rijnland en Amstelland) gereed; dit is het laatste ontbrekende stuk. Het werk is op het ogen blik in uitvoering. Het pad zal een breedte hebben van vier meter, behalve tussen de Landschei ding en Amstelveen, waar het slechts twee en halve meter breed is. De ligging is zo gekozen, dat de rijweg voor het snelver keer in de toekomst verbreed zal kunnen worden tot twaalf meter. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Januari 1949 GEHUWD: 11 Jan., S. Kamminga en M. van Ravenswaaij; W. C. Bothenius Lohman en R. C. Beels; J. Vinckx en E. Bijster. BEVALLEN van een zoon: 8 Jan., P. M. Vink—Rutte; 9 Jan., M. J. C. DiebenOoms; B. E. HooglandHartog; 10 Jan., A. P. van HeemsSpoor; 11 A. G. KleinhoutNolet. BEVALLEN van een dochter: 9 Jan., G. HesselingBouwknegt; 10 Jan., E. M. M. SchooneveldtHooij; W. M. Vermeulen Vos; 11 Jan., J. DupkerVeldwijk. OVERLEDEN: 8 Jan., E. J. Weide—de Rui ter, 67 j., Buitenrustlaan; E. van Eerde, 85 j., Rijksstraatweg; 10 Jan., A. de Wit, 69 j., Kamperlaan. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Ageoda voor Haarlem WOENSDAG 12 JANUARI Gem. Concertgebouw (Tuinzaal): Psycho metrische en helderziende experimenten, 8 uur. Rembrandt: „Oliver Twist", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zet je zor gen op mij", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het lokkende goud", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Niet tevergeefs", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 JANUARI Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. dit heeft zich bereid verklaard haar inrich ting op enkele dagen in de week gedurende de schooltijden voor het publiek te sluiten. Waarschijnlijk zal dit op Maandag en Dinsdag zijn. Ef1 zal getracht worden de uren zo in te delen, dat de jongens en meisjes afzonder lijk zwemmen. Dit zal als regel mógelijk zijn, omdat de jongens en de meisjes van de 5e -en 6e klassen der openbare scholen reeds th^ns afzonderlijk onderwijs in de lichamelijke opvoeding krijgen. Dezer dagen is een voorstel van B. en W. aan de raad te verwachten om een cre- diet te vragen voor dit zwemonderwijs. Kinderen uit lagere klassen kunnen, evenals dit thans geschiedt, in de beide in richtingen in klasseverband blijven zwem men, maar dan moeten de ouders daarvoor een kleine vergoeding blijven geven. Nu wordt daarvoor een kwartje betaald. Dit zwemmen kan natuurlijk niet plaats heb ben op dagen die gereserveerd worden voor de 5e en 6e klassen. De reorganisatie van de Dreef Wordt toch in het a.s. voorjaar uitgevoerd Nu de autobus ook naar Leiden is gaan rijden is de gemeente Haarlem van plan de reorganisatie van de Dreef in het ko mende voorjaar uit te voeren. Wel is dezer dagen uit Den Haag de mededeling van de minister van Verkeer en Waterstaat bij de N.Z.H.V.M. gekomen dat de tramrails voorlopig niet mogen worden opgebroken, maar het gemeentebestuur meent dat daar onder niet de rails in het stadsgedeelte van Haarlem vallen. Immers het gaat alleen om de mogelijkheid eventueel nog de tram Haarlem-Leiden te kunnen laten rij den als de autobussen niet aan de verwach ting zouden voldoen. In dat geval zou de tram Haarlem-Leiden haar eindpunt in de Hout kunnen krijgen. Het tijdelijke eind punt aan het begin van de Dreef (dat in gebruik is geweest gedurende November en December) heeft trouwens zoveel be zwaren opgeleverd,, dat dit toch niet ge handhaafd zou kunnen worden. Nog één korenmolen in de Haarlemmermeer Restauratie is nodig In de gemeente Haarlemmermeer is nog slechts één korenmolen intact. Die staat in Hoofddorp. Om de molen voor verval te behoeden is thans tot restauratie besloten. De gemeen te Haarlemmermeer zal in de kosten bij dragen, evenals het rijk, de A.N.W.B. en de vereniging „De Hollandse Molen". Ver leden jaar waren die subsidies al' toege staan, maar het werk werd nog niet uitge voerd. Later is gebleken dat het restaura tiewerk ingrijpender, moet zijn dan eerst verwacht werd. Daarom zullen nu hogere subsidies gevraagd worden. Kort geleden bezat Vijfhuizen ook nog een korenmolen, maar die is verleden jaar door brand vernield. Spreekwedstrijd tussen Haarlem en Hoofddorp In de maand December van het vorig jaar is in Hoofddorp een wedstrijd gehou den tussen tien Hoofddorpers en tien Haarlemmers in het spreken in het open baar. Het publiek fungeerde daarbij als jury en het pleitte voor de sportiviteit van het Hoofddorpse publiek, dat Haarlem met 6377 tegen 5904 als winnaar uit de strijd kwam. Dadelijk heeft Hoofddorp revanche aan gevraagd en zo zullen de rivalen ander maal (en nu in Brinkmann, Grote Markt Haarlem) elkaar ontmoeten op Maandag 17 Januari. De partijen nemen met tien sprekers (eventueel spreeksters) deel. De minimum spreektijd is gesteld op drie, de maximum op vijf minuten. Wederom fungeert het publiek als jury. Voor de beste indivi duele sprekef wordt een extra prijs be schikbaar gesteld. De leiding van de avond berust bij de heer T. Koops uit Halfweg. De taak der Óndernemimgsraden Op een, vanwege de Haarlemse Be- stuurdersbond gehouden vergadering voor bestuursleden en vertrouwensmannen van de bij deze vakcentrale aangesloten orga nisaties werd een inleiding gehouden over de taak van de Ondernemingsraden. Door de voorzitter, de heer A. Mars, werd in het openingswoord medegedeeld, dat op 8 Februari de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, zal spreken over wat hij in Rusland zag en dat op 14 Januari de afdeling van de Algemene Nederlandse Landarbeidersbond vijf en dertig jaar zal bestaan, welk feit op 21 Januari met een feestavond herdacht zal worden. De inleider, de heer J. S. C. Kuijpers uit Amsterdam, vestigde er de aandacht op, dat reeds meer dan 50 jaar terug door de Directies van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft en van Stork te Hengelo kernen werden gevormd, wat feitelijk het fundament was van enig overleg tussen werkgever en werknemers. Thans is de ontwerp-Wet op de Ondernemingsraden bij de Kamer ingediend. Als straks deze Wet is aangenomen en dus de Vakbeweging een belangrijke taak krijgt, dienen de ver tegenwoordigers die in deze raden zitting nemen, voor deze verantwoordelijke pos ten, bekwaam te zijn. De organisaties die vertegenwoordigd zijn in de Stichting van de Arbeid staan op het standpunt, dat de leden van de Ondernemingsraden gekozen behoren te worden uit de leden van deze organisaties. Al zullen deze raden zich niet bemoeien met de lonen en arbeidsvoorwaarden, het vaststellen van de tarieven behoort wel tot hun taak, terwijl zij ook behoren toe te zien, dat de regelingen van lonen en arbeidsvoorwaarden op de juiste wijze worden nagekomen. Eveneens zal de Raad moeten worden gekend in eventuële be- irijfsinkrimping, waarvan personeel de dupe zou kunnen worden. Daarbij moet men bedenken, dat in de Ondernemings raden geen partijen zitten van de werk lever en de werknemers, doch gelijkwaar- digen, zodat men door overleg tot samen werking kan komen. MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKHOUDEN - Schrift, privê- opleiding door leraren M.O. Zeer moderne cursussen met buitenge wone service. Ook TALEN - M.B.A. - H.B.S - M.U.L.O. MAURITSWEG ROTTERDAM Erkend door Inspectie schriltei. onderwUs. (Adv.) Lente-weelde in de Haarlemse parken Alleen reeds 50.000 bloembollen De dienst voor de Hout en de Plantsoe nen te Haarlem geeft altijd veel aandacht aan de verzorging van de plantsoenen. Haarlem maakt aanspraak op de naam „bloemenstad", zodat het gemeentebestuur er prijs opstelt dat de parken een lust dei- ogen zijn, zowel voor stadgenoot als vreem deling. Het komende voorjaar zal ons weer met een weelde van kleur verrassen. Er zijn ongeveer 50.000 bloembollen uitgezet, die nog aangevuld worden met andere voor jaarsbloemen, zoals violen en vergeet-mij- nietjes. De gemeente heeft omstreeks 10.000 tulpen van het Centraal Bloembollen Co mité (afdeling onpersoonlijke reclame) ten geschenke gekregen. Die zijn geplant in het middenvak van het gazon in het Ken ah- park. Dit veld van oranje-rode tulpen, om geven van een fris groen gazon zal onge twijfeld de aandacht trekken. Volksconcert der H.O.V. Kees Hartvelt dirigeerde op het volks concert van Dinsdagavond een programma waar lijn in zat, dit was niet te ontkennen. En toch ontsnapte het in zijn eerste drie nummers Psyché van Franck, Poéme van Chausson en Adagio van Lekeu nauwelijks aan het gevaar van eentonig heid. Het zijn drie mooie stukken; dat van Franck ademt, ondanks het heidense ge geven, geheel de milde sfeer die zo karak teristiek is voor de componist van „Les Béatitudes"; Chausson's Poème voor viool solo en orkest blijft, met zijn melancholi sche ondertoon, dichter bij de aarde, maar is, technisch gezien, zonder het voorbeeld van Franck toch niet denkbaar, wat zeer opvallend is daar waar licht en klaarte in de compositie komt. Guillaume Lekeu schreef zijn Adagio voor strijkorkest in de elegische geest die zijn leraar Franck vreemd was, maar hij kon evenmin als Chausson aan de verwantschap ontkomen, die het kenmerk geworden is van al de be gaafde jongeren, die zich onder leiding van de meester stelden en die hem als „chef d'école" erkenden. En hoe mooi ze dan ook is, al die lyriek uit de Franck- school, men krijgt toch op den duur het gevoel, dat men op hetzelfde punt blijft hangen, dat men niet weg komt uit een aangename oase; en men voelt het gemis aan markante tegenstellingen. Gelukkig werd tussen Chausson en Lekeu pauze gehouden. De streling, de charme en de gevoelswarmte die Franck's Ps3rché eisen, behoren niet tot de eigenschappen van Kees Hartvelt; hij voelt het misschien wel aan. maar kan het door zijri houding en onharmonische gebaren voor het orkest niet tót uitdrukking brengen. En als het orkest dan toch, op de adem der mooie muziek, tot een zuivere expressie komt, dan nog wordt het publiek gehinderd dooi de stugge, meestal één-armige gestes van de dirigent. Wij meenden dat het de laat ste tijd iets beter werd, doch het pro gramma van deze avond was blijkbaar niet gunstig om van die vooruitgang te ge tuigen. Renate Zwaardemaker was soliste in Poème van Chausson en in de Havanaise van Saint-Saëns. Een beheerst spel, een nobele toon en een gezonde muzikaliteit kenmerkten haar prestaties. Haar aanwe zigheid op het podium bracht er de echte muzieksfeer, die ook op het begeleidend orkest oversloeg. Mede door de correcte volgzaamheid van Hartvelt kreeg de Ha vanaise een bijzonder delicaat karakter. Dit stuk werd dan ook het hoogtepunt van de avond. Tot slot ging de Espana-Rhapsodie van Chabrier, zoals ik dat werk nog nooit ge hoord heb: de spaanders, vlogen er af! Als dat hakken van Hartvelt nu ook nog dirigeren moet heten! Arme geestige Cha brier, dat heb je toch niet verdiend om zo gegeseld en geschopt te worden! JOS. DE KLERK. De familie van mijn vrouw Men kan moeilijk in ernst beweren, dat de werkende leden van de arbeiders- toneelvereniging „Herman Heijermans" met frisse durf langs steilepaden voor waarts streven naar de hoogte achter de wolken, waar ook de muze der dramatische kunst haar zetel heeft. De keuze van een versleten klucht van het allergrofste allooi als „De familie van mijn vrouw" getuigt integendeel van een onrustbarend gebrek aan de behoefte tot verrassende ontdek kingen. Gelukkig komt de volgende keer weer eens een stuk zuiver volkstoneel, na melijk „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber aan de beurt. En misschien neemt men het reeds in het verschiet liggende jubileumjaar te baat om een klinkende serie nuttige bijdragen te leveren tot ver heffing van de populaire smaak. Als deze wens de vader van de toekomstplannen wordt, dan kan daar zegen op rusten. Gisteren werd „De familie van mijn vrouw" voor het eerst dat wil zeggen; door deze amateurs voorgesteld op de planken van de schouwburg gezet en van avond bestaat gelegenheid tot nieuwe ken nismaking. Het succes was eenvoudig door niets te remmen, doch het was succes van de allergoedkoopste kwaliteit. Ook ten aanzien van de vertoning kun nen eigenlijk geen vleiende opmerkingen worden gemaakt. Er werden weer veel te veel zinnen opgezegd zoals ze gedrukt stonden, vaak met een overmaat aan zorg vuldigheid. Het is van belang er op te wijzen, dat men in het algemeen sterkere betekenis moet hechten aan de gevoels waarde van een woord dan aan de uit spraak naar de letter Een afschuwelijke regiefout was het zich laten afspelen van drie-kwart der taferelen in het midden van de toneelruimte, waar alle haastig toegesnelde bij de handeling betrokken personen zich steeds op dezelfde vierkante meter verdrongen. De samenspraken leken meer op duetten uit een opera. Wellicht kan men daavin nog verbetering brengen. DAVID KONING. Borstbeeld. Zaterdagmiddag 15 Januari zal in de Koninklijke schouwburg te 's Gra- venhage een borstbeeld van Vondel, ver vaardigd door mejuffrouw G. Rueb, onthuld worden. De Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft aan de ministers van Binnen landse Zaken en van Sociale Zaken verzocht bijslag te verlenen op de uitkeringen, die verstrekt worden door de gemeentelijke diensten van sociale zaken of volgens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Aan mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als voorzitter van de Middenstands- raad. Als zijn opvolger is aangewezen prof. dr. F. L. van Muiswinkel te 's Gravenhage. Op het eiland Tholen wil men een regionale werkgemeenschap stichten welke de economische, sociale en culturele belan gen op het eiland wil bevorderen. Het hoofdbestuur der Chrïstelijk-Histo- rische Unie heeft besloten voor de dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen geen algemeen advies te geven over de vraag, of al dan niet moet 'worden samengewerkt met andere politieke groeperingen, doch dit aan de plaatselijke kiesverenigingen over te laten. Teneinde het voortbestaan van het blad „De Nederlander" mogelijk te maken, werd besloten een fonds te stichten. Met het doorknippen van een „lint" van knakworstjes opende burgemeester Van Grunsven Dinsdagmiddag te Heerlen de eerste Limburgse slagerstentoonstelling, waaraan meer dan honderd Limburgse sla gers deelnemen. Het s.s. „Zuiderkruis" vertrekt Vrijdag, 14 Januari met troepen naar Indonesië. De opvarenden kunnen in Port Said post ont vangen, indien deze uiterlijk op 14 Januari is gepost. De actie „Een schip voor Keulen" be gonnen door de katholieken in Nederland, is thans geëindigd. Aan schoeisel werd ingeza meld 44.109 kg.; textiel 124.774 kg.; huishou delijke artikelen 25.615 kg.; schoolbehoeften 4376 kg.; levensmiddelen - 405.440 kg.; aan distributiebonnen 1.899.464 rantsoenen en aan geld een bedrag van f 109.650. In Delft zal een aantal barakken worden ingericht als woongelegenheid voor studen ten aan de Technische Hogeschool. De barakken komen op het terrein van de ge- meentekwekerïj, die verplaatst zal worden. De „suikeroorlog" in Rotterdam is waar schijnlijk geëindigd. In qen vergadering van winkeliers, vertegenwoordigers van winkel bedrijven en coöperaties is besloten, weer de maximumprijs van 75 cent per kilo te 'be rekenen. Eén groot winkelbedrijf acht zich echter niet door dit besluit gebonden. Te Leeuwarden is in de leeftijd van 50 jaar plotseling overleden mr. F. C. Stoop, een bekend advocaat en procureur aldaar. Hij was secretaris van de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten, secretaris van de Koninklijke Zeilvereniging „Oostergoo" en bestuurslid van de Volksbond tegen Drank misbruik. De brand, welke op 30 December de kerk in Middelharnis grotendeels verwoestte, is waarschijnlijk te wijten aan onvoorzichtig heid van' de kosteres, die 's morgens een kachel in het koor had uitgehaald en de blijkbaar nog niet geheel gedoofde sintels op een juten zak in een gangetje had gedepo neerd. HAARLEM EN OMGEVING Ds. F. H. Sixma, Doopsgezind predikant te Giethoorn, zal op Vrijdagavond 14 Januari in de zaal van de Doopsgezinde kerk enige films vertonen over het: „Doopsgezinde kampwerk" en daarbij een toelichting geven. Ds. Sixma is reeds vele jaren één der hoofd leiders van dit belangrijke werk voor de jongeren. Op een Zaterdagmiddag in een lokaal van het kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente zal aan de orde komen een voorstel tot definitieve oprichting van een groep Haarlem en omstreken van Kerk en ,Vrede. Een defintief bestuur zal worden samen gesteld. Voor de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond zijn de volgende voetbal wedstrijden gespeeld: Haarlem IDen Haag 51; Haarlem IIAlkmaar 18; Purmerend Heemstede 22; BloemendaalBeverwijk 1—1. Blanche Holzhaus met „Leontientje" Gisteravond droeg de jonge Haarlemse voordrachtskunstenares, Blanche Holzhaus, in de Tuinzaal van het Concertgebouw v de R.K. Middenstandsvereniging een be werking voor van Felix Timmermans' boek „De pastoor uit de bloeiende wijngaerd" onder de titel „Leontientje". Het is een ver haal over een' Katholiek meisje dat haar hart verloren heeft aan een jongeman die rebelleert tegen de practijk van het geloof en dat, daartoe bewogen door haar oom die pastoor is, haar liefde opoffert wanneer blijkt dat de jongeman niet bereid is het geloof te accepteren, zelfs niet wanneer zij hun huwelijk daarvan afhankelijk stelt. Aangezien zij de liefde zelf echter niet uit haar hart kan verdringen, kwijnt zij weg en sterft tenslotte. Aan haar doodsbed wordt de jongen eindelijk bekeerd. Men kan over dit gegeven en de wat al te gemakkelijk de werkelijke problemen omzeilende, mystieke blijmoedigheid van Timmermans denken zoais men wil, toe gegeven moet worden dat Blanche Holz haus er in geslaagd is het verhaal tot leven te brengen. Zij trof zeer verdienstelijk de kinderlijke toon, die bij het verhaal paste en die toon, gecombineerd met haar gede gen techniek, schiep inderdaad de atmos feer waarin zo'n Vlaams verhaal zich af hoort te spelen. Jammer alleen dat de cou leur locale niet helemaal compleet was door het ontbreken van de beheersing over het lastige Vlaamse accent. Zij kreeg eigenlijk pas in bet tweede deel van haar voordracht, waar de moraliseren de dialogen plaats maken voor gesprekken van vlees en bloed, gelegenheid werkelijk haar talenten te tonen. Maar toen had zij d'e zaal dan ook te pakken en het applaus aan het einde was navenant. W. L. B. HUISVROUWEN EN VOEDINGSRAAD Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen hield mej. Navis, lerares van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad. Dinsdagmiddag in „De Leeuwerik" een causerie over „Voe dingsmiddelen". Zij vertoonde ter opluiste ring en verduidelijking een tweetal films, getiteld „Wat de pot schaft" en „De brood maaltijd telt ook mee". Dat een en ander de volledige belangstelling van de huisvrouwen had behoeft geen betoog. Op liet programma van de middag stond bovendien een propaganda-praatje door mej. Fransen, directrice van de afdeling Haarlem van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting. Hoe Drente na de bevrijding het Westen hielp Terstond na de bevrijding van Drente werd daar een comité opgericht met het doel voedsel in te zamelen en naar' het Westen des lands te zenden. Uit geheel Drente werd een hoeveelheid van 42610 kg voedsel naar tal van plaatsen in het Westen des lands verzon den, zodat men een brutogewicht van rond 47 ton moest vervoeren. De zendingen be stonden uit boter, spek, eieren, vlees, groenten, vet, olie, peulvruchten, lever traan, suiker, rogge en tarwe. Bovendien werd een bedrag van 141.902 ingezameld. Voor dit geld werden meubilair, kleding en schoeisel gekocht. De stichting ..Putteirs Jeugd" ontving' een gift van 10.000. Wethouder mr. S. C. v. d. Wall De Meilie Wereld ziek Naar wij vernemen is mr. S. C. v. d. Wall, wethouder van Haarlem, ziek. Ver wacht wordt dat hij ongeveer zes weken rust*, zal moeten houden. De heer D. J. A. Geluk neemt Financiën waar, mr. A. F. H. Schreurs Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gehoopt wordt dat de heer Van der Wall de openbare behandeling" der begroting voor 1949 in de raad zal kunnen bijwonen. Reorganisatie van de economi sche commissie voor Europa LONDEN, 11 Januari (United Press) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en sir Stafford Cripps, Britse mi nister van Financiën zullen binnenkort in Londen bijeenkomen om een hervorming te bespreken van de werkwijze van de Europese commissie voor economische sa menwerking. De besprekingen zullen in Londen plaats hebben ofwel voor of na de bijeenkomst van de consultatieve raad van de Weste lijke Alliantie, die op 25 Januari bijeen komt. De voorgestelde herziening varv de werk wijze van de Marshall-hulp is reeds enige tijd besproken; de meest belangrijke sug gesties zouden gedaan zijn door de ambas sadeur voor het Marshall-plan, Averell Harriman. In Britse kringen is men het met Harri man eens, dat de economische commissie in het komende jaar meer efficiënt moet gaan werken, doch men is tevens van mening, dat geen hoge Britse autoriteiten permanent bij het hoofdkwartier geaccre diteerd kunnen worden. Behalve aan de reorganisatie zullen Spaak en de Britse Labourregering hun volle aandacht wijden aan het toekomstige werkprogramma. (United Press) Joodse organisatie zond dreigbrief voor Britse regering Een Joodse „strijd"-organisatïe, die zich „Lohim Bni Ziw" (broederschap voor de strijd tegen de onrechtvaardigheid) noemt, heeft het agentschap van Reuter te Parijs een verklaring toegezonden, waarin wordt medegedeeld, dat „de oorlog" tegen de Engelsen zal worden voortgezet „op hun eigen grondgebied". „Laat de Britse minister van Buiten landse Zaken ervan verzekerd zijn, dat de oorlog met Israël niet alleen in Israël ge voerd zal worden. Hij zal overal worden gevoerd, waar Britten 'worden gevonden en in de eerste plaats op hun eigen grond gebied. Laat hij er zeker van zijn, dat de Britse soldaat nergens rust en vrede zal vinden", aMus de verklaring, die gedag tekend was „begin Januari, in Europa". NOORWEGEN EN DE EUROPESE UNIE VAN FEDERALISTEN. In Noorwegen zal een nationaal comité worden gevormd, aangesloten bij de Euro pese Unie van Federalisten. Prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de Europese Unie van Federalisten en dr. J. Rettinger, secre taris-generaal van de Unie, die zich op het ogenblik in Oslo bevinden, hebben bespre kingen gevoerd met vertegenwoordigers van alle partijen uit het Noorse parlement. MAC ARTHUR BIJ HIROHITO. Generaal Mac Arthur bracht Maandag een bezoek aan keizer Hirohito en deelde hem mede, dat de geallieerden niet ver wachten, dat hij afstand van de Japanse troon zal .doen. Hij verzekerde de keizer, dat het eerder zijn taak is het Japanse volk voor te gaan op de weg naar de de mocratie, aldus bericht United Press. In Japanse kringen werd gezegd, dat Mac Arthur de keizer voornamelijk sprak over de economische toestand van het land en hem de noodzakelijkheid uitlegde, dat Japan zo snel mogelijk op eigen benen leert staan. De generaal zou, naar verluidt, de keizer de verzekering hebben gegeven, dat hij niet langer een politieke of Goddelijk^ functie inneemt, doch veeleer de functie van een leider die aan de Japanse massa de juiste weg moet wijzen. Paul Uindcmith gaat in Frankfort doceren. Paul Hindemith, de 53 jarige Duitse diri gent, die in 1936 de wijk voor de Nazi's nam en nu in Amerika woont, zal in Februari een cursus over muziektheorie geven aan de universiteit van Frankfort. Museum voor de Arbeid in het zilver. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Museum voor de Arbeid te Amsterdam is in gebouw „Arti et Amicitae" een herden kingstentoonstelling geopend van werken van de verleden jaar overleden Nederlandse schilder Herman Heyenbroclj. Heyenbrock, die in zijn jonge jaren in de Rotterdamse haven belangstelling begon te krijgen voor de handenarbeid, fabrieken en industrie, wérd op latere leeftijd een onvermoeid ver zamelaar en richtte een kwart eeuw geleden het Museum voor de Arbeid op, waarin hij zijn verzameling onderbracht. Het kreeg een plaats in twee lokalen van het Veiligheids museum te Amsterdam. Lege plaatsen weer bezet. De Académie Goncourt heeft twee nieuwe leden gekozen in de plaats van René Benjamin en Sacha Guitry, die beide wegens hun gebleken Duitse sympathieën uitgesloten werden. Het zijn Philippe Hérïat, die eigenlijk Raymond Payelle heet en Armand Salacrou. Philippe Hériat is vijftig jaar en was aan vankelijk acteur. Voor zijn eerste roman. ,,L' innocent" (De onschuldige), die in 1931 uit kwam kreeg hij de „Théophraste Re- naudotprijs. „Les enfants gités" (verwende kinderen) (19391 werd met de Goncourt-prijs bekroond en in 1937. ontving hij de Grote prijs van de Académie frangaise voor „La familie Boussardel". Armand Salacrou is een jaar jonger dan Hériat. Hij was voor hij schrijver werd, in dustrieel en is thans Frankrijks beste drama turg. Zijn bekendste werk is het verzets- drame „La nuit de la colère". Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 315y2 315% 27254 22814 271 228% A. K. U 162% 162i/2 131 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 2521/2 v. Berkel's Patent 112>/2 Scheepvaart-Unie 167 1681/2 Hnll.Amerika Lijn 1651/2 Deli Maatschappij 158% 159% H. V. A 174% 176 4'dam 'Rubber 168 167 Ned Handel Mij 158 y2 N.-I Handelsbank 117y2 Biiliton Mij II 410 Het Boek Het is een gulden gave als de zon door de triestheid van een Januaridag breekt. Ge moet dat meemaken als ge zo tegen het einde uwer jaren loopt, dan is een zonnestraal in Januari meer waard dan de honderdduizend uit de loterij. Wat zou ik met de honderdduizend moeten doen? Ik zou er moeite en zorgen mee krijgen, ik zou er voor naar de notaris moeten en mijn neven en nichten zouden er ruzie om krij gen over enkele jaren. Want die honderd duizend zou voor mijn neven en nich ten zijn. Ik kan daar niets meer mee beginnen op mijn leeftijd. Ik kan alleen nog plezier hebben in een zonnestraaltje op een grauwe winterdag. Dan zit ik op een bank ergens onder de kale bomen, in een dikke duffel en met een grijze sjaal om. Grijs is de kleur van mijn dagen. Ik zit op mijn bank en ik kijk, boven mijn grijze sjaal uit naar de mensen' en de dingen. Daar zit een oude heer, zeggen de jongens. Daar zit een lieve oude heer, zeg gen de meisjes. Daar zit een lieve oude heer, wie zou dat gedacht hebben, dat ze mij zo zouden noemen. Die meisjes heb ben mij niet gekend in mijn jonge jaren, toen zat ik ook op bankjes in Januari. Maar zonder sjaal en niet alleen. Ziet ge, meisjes, zo draait de wereld u naar de eeuwigheid toe. Het gaat lang zaam, het gaat veel te vlug. Gij loopt daar in uw opperste jeugd alsof er geen ouder dom is. Daar zit een lieve oude heer, zegt ge, ge denkt dat hij altijd oud en altijd lief geweest is, ge denkt dat gij altijd jong en altijd meisjes blijven zult. Ik kan u een triest vertelseltje doen, ge kunt daar misschien nog wat uithalen waar ge wat aan zult hebben. En ge zult me misschien geen lieve oude heer meer noe men. Dat zou mij plezier doen. Uw lieve oiide heer met zijn grijze sjaal ge zult vijftig jaar terug moeten gaan om hem te zien als een slungel die dacht dat hij de wereld in zijn jaszak had. Hij had de wereld in zijn zak, hij kon er mee goochelen. Hij kon soms denken dat het leven alleen maar uit liefde bestond, en als hij dat dacht bestond de wereld alleen maar uit liefde. Hij wist hoe hij met die malle wezentjes van uw leeftijd moest om springen. En hij sprong er mee om, het is een herinnering die gouden randen heeft. Gij zult er van staan te kijken als ik u vertel hoevele vrouwenogen mij lichtvaar dige belofte deden. Gij moet het van mij aannemen, ik raad u uit ervaring; let op uw ogen, zij zijn het die dingen vertellen waar ge zelf niet aan geloven kunt. De man van vijftig jaar geleden en de man van nu: Er is geen verschil als het er om gaat, de roekeloze taal van vrouwenogen te geloven. Een lieve oude heer, zegt ge, we zullen eens zeggen waar het op staat: Ge vergist u, ik ben een jongeman die oud gewor den is. En die oud moest worden om te begrij pen dat ogen als de uwe hem sprookjes hebben verteld. Zo gaat dat als men jong is, dan kiest men uit de tientallen paren ogen er een. En ge kiest uw noodlot, uw geluk of uw ongeluk, dat moet ge aan uw gesternte overlaten. En het paar dat ge kiest, daar zit ge uw leven mee, daar zit ge nog mee als ge een grijze sjaal om hebt in uw laat ste Januari. Ik zal u vertellen dat uw lieve oude heer vijftig jaar geleden in die ogen las: Het spij't mij. ge zult naar een ander moeten uitzien, er is niets aan te veran deren. Dat was een hard verhaal, na al die sprookjes die ik gelezen had in dezelfde bruine diepte. Dan gaat ge denken: Ze begrijpt mij niet, zij weet niet hoe ik ben, zij vergist zich in mij. Ge kunt de woorden niet vinden die het kunnen verklaren, ge staat met uw mond vol tanden en uw hart vol tranen, ze komen er geen van beide uit. Ik ga mijn weg, ik heb een heel leven voor me om haar alles uit te leggen. Ik schrijf er een boek over, ik schrijf een boek voor haar alleen. Ge weet niet hoe de klappen van het leven een ziel inspi reren kunnen. Het is een boek geworden dat door duizenden gelezen werd. Na drie honderd bladzijden heb ik gezegd wat zij weten moest, nu zal zij mij opzoeken, zij zal mij telefoneren, zij zal een brief schrij ven, zij zal mij komen vertellen dat de sprookjes in haar ogen niet gelogen wa len, Ik zal daarop wachten, ik zal zelf de eerste stap niet doen. Mijn boek is mijn stem, zij zal mij daar op moeten antwoor den. Ik wacht iedere dag. Ik heb daar vijftig jaren mee doorge bracht. En als ik haar niet kort geleden had teruggezien, zou ik misschien nóg •wachten. Zij is een lieve oude dame ge worden, zij heeft nog dezelfde ogen. Ik had haar niet naar dat boek moeten vra gen. Dat zou een plezieriger gedachte zijn geweest. Want zij heeft gezegd: Ik ken dat boek niet, ik heb het niet gelezen. Ik wist niet dat ge boeken geschreven had. Kijk, het is prettig als de zon door de donkere Januaridag breekt. Het geeft wat warmte. Het is een gulden gave voor een lieve oude heer. J. L. Lisse Aanbesteding Namens burgemeester en wethouders heeft de directeur van Openbare Werken in het openbaar aanbesteed het maken van diverse straat- en rioleringswerken en terreinophogingswerkzaamheden der stra ten uitkomende op de Oranjelaan. Inge schreven hebben Gebr. Bunkering. Leiden 28.300; „Bowa" aannemersbedrijf Bever wijk 31.250; H. J. v. d. Helm, Leidsendam 29.750; G. Hulsebosch, Bloemendaal 24.190: Gebr. Keevel, Amsterdam 22.222; H. Keevel, Amsterdam 27.900; C. J. Kie- vert, Sassenheim ƒ30.990; J. Kooijman, Voorschoten, 28.500; Lampert, Haarlem, ƒ35.450; J. Mens, Lisse, 24.447; Meurs, Meijer en De Rooij, Amsterdam, 51.401,08; firma A. Schoorl, Haarlem, ƒ34.823; Gebr. M. en D. van Valen, Dubbeldam' 27.900; J. Zijlstra, Leeuwarden ƒ45.908; L. Vis- scher. Wegenbouw, Sassenheim, 36.704,10; J. Zijlstra, Leeuwarden 45.908; H. W. Vloon, Leidsendam ƒ31.950. De begroting van het werk is geraamd op 24.500. De gunning van het werk is aangehouden. Vogelenzang OPVOERING „POLI.Y PERKINS". De R.-K. Toneelvereniging „Door Vriend schap Bloeiend" gaf Dinsdagavond een zeer geslaagde opvoering van het blijspel Polly Perkins". De regisseur, de heer J. War merdam. 1 boekte een groot succes. Een collecte, ten bate van Katholiek Thuis front, bracht 36.95 op. Woensdagavond wordt de opvoering nog eens gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3