Rauter zal geen gratie vragen De gehuwde vrouw in overheidsdienst De nieuwe bonnen Wereldnieuws DONDERDAG 13 JANUARI 1949 Enkele overwegingen uit de sententie van de Bijzondere Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft, zoals reeds is gemeld, het be roep van Rauter verworpen tegen de sententie van het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag, waarbij de gewezen „Höhere SS und Polizeifuhrer und Generalkommissar für das Sicher- heitswesen" tot de doodstraf werd veroordeeld. Naar zijn verdediger, mr. K. van Rijckevorsel mededeelde, zal Rauter geen verzoek om gratie indienen. Ook zijn echtgenote zal dit niet doen. In zijn sententie is de Bijzondere Raad uitvoerig ingegaan op hetgeen Rauter tot zijn verweer heeft betoogd. Wat de cassatiemiddelen betreft heeft de Raad de ongegrondheid uitgesproken van de klacht, dat Rauter vóór de terechtzit ting in eerste aanleg slechts gedurende drie uren de kennisneming van het omvang rijke dossier is toegestaan. Het gehele dos sier is gedurende drie weken ter beschik king van Rauters raadsman geweest zon der enige beperking van de bevoegdheid van de raadsman de stukken met requirant te bespreken. De klacht, dat het Hof geweigerd zou hebben op verzoek van Rauter bepaalde getuigen te horen, is eveneens verworpen, daar Rauter verklaard heeft af te zien van het doen dagvaarden van getuigen. Voorts heeft Rauter de rechtsmacht van de colleges, die hem berechtten, betwist, daar slechts een internationale rechter be voegd zou zijn. Te dien aanzien overwoog de Raad, dat de internationale rechtsont wikkeling zich consequent heeft bewogen in de richting van persoonlijke strafrech telijke aansprakelijkheid van de bedrijvers van oorlogsmisdrijven en van hun berech ting, hetzij door een internationaal ge rechtshof, hetzij door rechtbanken van de benadeelde oorlogvoerende staat, zulks op grond van de ervaring, dat menige oorlog voerende staat en met name Duitsland niet voldoende geneigd is gebleken tot naleving van zijn internationale verplichtingen jegens zijn wederpartij tot bestraffing van leden van zijn eigen strijdmacht, die ten nadele der wederpartij de norman van het oorlogsrecht hebben geschonden. Over de aangevoerde grieven tegen de dagvaarding merkt de Raad op, dat de aan Rauter toegekende volledige bevelsbe voegdheid over de in Nederland aanwezige Sicherheits- en Ordnungspolizei, Sicher- heitsdienst en Waffen S.S., hem een machtspositie verzekerde, die hem in de gelegenheid stelde tot het voeren van het in de dagvaarding omschreven beleid. De verantwoordelijkheid daarvoor kan door Rauter dan ook niet worden afgewezen. Bevolking niet gebonden door capitulatie-overeenkomst. Rauter heeft betoogd, dat hij door het oorlogsrecht niet langer gebonden was om dat de Nederlandse regering te Londen de bevolking systematisch aanspoorde tot ver zet en de bevolking in strijd met het oor logsrecht heeft geweigerd de bezetting rustig te dragen. De Raad heeft vooropge steld, dat de capitulatie geen enkele be paling inhield welke aan de Nederlandse bevolking verplichtingen tegenover de be zetter oplegde of de Nederlandse regering tot iets meer zou verplichten dan om die gebeurtenis als een wettige capitulatie te erkennen. De Duitse bevelen waren alleen rechtsgeldig voor zover zij betrekking had den op het door de vijand onder zijn macht gebrachte gedeelte van het Koninkrijk en de daarbinnen aanwezigen strijdkrachten. De stelling is onjuist, dat de zogenaamde capitulatie-overeenkomst door generaal Winkelman zou zijn gesloten in zijn hoe danigheid van exceptionele drager van het Nederlandse staatsgezag in het bezette ge bied en zijn verdere maatregelen tot ten uitvoerlegging van de Duitse bevelen alge meen verbindende voorschriften voor de Nederlandse bevolking zouden zijn ge weest. Wat de represailles aangaat, merkt de Raad op, dat een beroep op het in beginsel erkende recht van een oorlogvoerende staat tot. het nemen van mits naar haar aard toelaatbare represailles Rauter niet kan baten, omdat van enig voorafgegaan inter- De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Werken van Beethoven, 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamer muziek. 11.30 Hongaarse klanken. 12.00 Lie deren van Schubert. 12.30 Land- en tuinbouw. 12,33 Metropole-orkest. 13.15 ..Sangh en Spel". 14.00 Lichte muziek. 14.40 „Meubels". 15.00 Sas Bunge, piano. 15.30 Platen. 15.40 „Verras sende ontmoeting", Viruly. 16.00 Gershwin- platen. 16.30 Scherzo no. 2 in bes, Chopin. 16.40 Voordracht. 17.00 Margie de Groot, sopraan. 17.30 Twee kwartetten van Schubert. 18.00 Orgel. 18.15 Bijbelgenootschap. \8.30 Strijdkrachten. 19.15 Koor. 19,30 Actueel ge luid'. 19.45 CNV-kwartier. 20.15 Vocaal kwar tet. 20.45 Luisterspel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 ..Maatschappelijke orde". 22.45 Overden king. 23.15 Operette-muziek. 23.45 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Opgewekte klanken. 8,18 Operette-muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Hollandse liederen. 11.00 Voordracht, li.20 Lichte orkestwerken. 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Kookles. 14.20 Liederen van Claude Debussy. 15.00 Poëzie. 15.20 Dansmuziek. 16.00 Johan Jong, öi'gel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 „Puccini". 18.15 Accordeola. 18,40 Cello en piano. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 „Godsdienstig le ven in Drente". 20.05 „Das musikalische Opfer", Bach. 20.30 „Verdraagzaamheid". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde pla ten. 21.30 Luisterspel, 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 „Swing and Sweet", 22.40 „Van daag". 22.45 Avondwijding. 23.15 „In huwe lijk en, gezin". 23,30 Symphonisch concert nationaal delict van Nederland tegen het toenmalige Duitse rijk geen sprake is. Duitsland heeft tegen Nederland een wederrechtelijke aanvalsoorlog ontketend en is daarmede zijnerzijds begonnen het volkenrecht te schenden, een internationaal delict, ter beantwoording waarvan op zich zelf het Koninkrijk der Nederlanden reeds gerechtigd was, represailles tegen de aan valler toe te passen. Het toenmalige Duitse rijk heeft zijn schuld nog verzwaard door ook bij zijn oorlögvoering zelve gedurende de weinige oorlogsdagen gebruik te maken van verraderlijke en door het oorlogsrecht veroordeelde middelen. Daarna is het Duit se rijk consequent doorgegaan met tal van nieuwe schendingen van het volkenrecht. Burgers niet verplicht tot gehoor zaamheid aan de vijand. De Raad verklaart voorts: Daargelaten de vraag in hoever de bewoners van bezet gebied met het oog op het risico van hun eigen landgenoten handelingen dienen na te laten welke in strijd zijn met door de vijand gegeven voorschriften ten einde ver geldingsmaatregelen te voorkomen, kan van een rechtsplicht van individuele bur gers tot gehoorzaamheid tegenover de vijand geen sprake zijn. De door Rauter veronderstelde wederkerigheid in de wer king van het oorlogsrecht verdraagt zich ook allerminst met de door het voormalige Duitse rijk aangenomen houding, als zou het zelf bij zijn lange reeks van schendin gen van het volkenrecht door beweerde Europese idealen of beweerde noodtoestand verontschuldigd zijn, maar desniettemin de voor die idealen of de leniging van die nood uitgemergelde en gemartelde volke ren zich zonder tegenstreven op het altaar van het Groot-Duitse ideaal ten offer had den moeten laten brengen. De Raad constateert, dat Rauter ten onrechte meent, dat het misdadig karakter Drie Koningen aan de grens Zij smokkelden BALLONGUM van SANTOS-BREDA Wel een bewijs, dat de kwaliteit prima is. BALLONGUM, de kauwgummi, waarvan zulke fijne ballonnen ge blazen kunnen worden. (Adv.) van zijn handelingen eerst achteraf is vast gesteld. Immers staan die overtredingen sinds lange tijd overal bekend als oorlogs misdrijven. Ook reeds vóór de tweede wereldoorlog heeft voor zodanige feiten in verschillende landen, waaronder Duitsland, strafoplegging plaats gehad. Beroep op bevel gaat niet op. Ten aanzien van Rauters beroep op hoger bevel merkt de Raad op, dat requirant met zulk een beroep niets bereiken kan nu hij terecht staat en veroordeeld is ter zake van handelingen, strijdig met het volken recht en desbewust verricht. Rauter was zeker in staat, zich aan bepaalde daden te onttrekken, zoals hij er zich dan ook meer dan eens erop heeft beroemd, bevelen van Himmler en anderen of wel in meer ge matigde vorm of zelfs in het geheel niet te hebben uitgevoerd. Ten slotte moet worden bedacht, dat Rauter van het begin der nazi-heerschappij af volledig daarmee heeft ingestemd en zich zonder enig tegenstreven in dienst van Hitier en diens aanhang heeft gesteld. Hij wist wat diens aanhang waren en hij wist ook dat hij in zijn positie verantwoordelijk was voor de uitvoering van hem gegeven bevelen, ook al zou hij tegen deze uitvoering bezwaren hebben gehad. De voorlezing van de sententie nam anderhalf uur in beslag. Rauter die door het lange staan vermoeid werd, kreeg na een uur verlof te gaan zitten. Hij scheen volkomen onbewogen en verliet na de voorlezing kaarsrecht de zaal. Zestien vrouwenverenigingen protesteren tegen een eventuele ontslagverlening Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer kwam onlangs onder meer de positie van de vrouw in overheidsdienst ter sprake, waarbij de mogelijkheid werd overwogen om door middel van een wetsbepaling de gehuwde vrouw met ingang van 1 Januari 1950 uit de overheidsbetrekkingen te ont slaan. Dat deze overweging nogal wat stof zou doen opwaaien was te voorzien. Tal van vrouwenbewegingen kwamen in het geweer om zich tegen deze voorgenomen maatregel te verzetten. Verscheidene malen werden reeds van hogerhand regelingen getroffen om de ge huwde vrouw uit overheidsbetrekkingen te weren of te ontslaan. Bij een Koninklijk Besluit van Maart 1924 werd reeds bepaald dat slechts indien de getrouwde vrouw de enige kostwinster en ouder dan 45 jaar is, zij in overheidsdienst gehandhaafd kon blijven. Nauwelijks tien jaar later, in 1934, moest aan de gehuwde vrouw, onafhanke lijk van de leeftijd, ontslag worden ver leend. De komst van de bezetter bracht een ver andering teweeg en op vele posten moekten vrouwen worden ingeschakeld om het werk der mannen waar te nemen. Deze. toestand bleef na de oorlog in vele bedrijven ge handhaafd, doch door de eventueel van kracht wordende wet zou een groot aantal gehuwde vrouwen op 1 Januari 1950 ont slagen moeten worden. In een adres aan de ministerraad, op 10 Januari verzonden door een 16-tal Neder landse vrouwenverenigingen, vertegen woordigend ongeveer driehonderd duizend vrouwen, wordt verklaard, dat de keuze van de arbeid door de vrouw, gehuwd of niet, een zaak is die in volkomen vrijheid door de betrokkene zelf moet worden ge daan. In het adres wordt verder gezegd: „De ondergetekenden gaan er, geheel in over eenstemming met wat leeft onder de Ne derlandse vrouwen, van uit, dat. de taak Van 16 Januari tot en met 29 Januari zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR VLEES 561, 563 Vlees: 100 gram vlees. 562 Vlees: 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 567 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet. BONKAARTEN KA. KB, KC 901 571 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet. 572 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. B 585, C 587: 500 gram. boter of margarine of vet. BONKAARTEN KD, KE 901 577 Algemeen: 125 gram boter of marga rine of vet. 578 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN DIVER SENKAARTEN QA, QC 901 21, 22 Tabak, 24 Diversen: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Verkoop van textiel zonder punten Van 17 tot en met 29 Januari wordt textielwinkeliers de gelegenheid geboden een aantal goederen zonder punten af te leveren. De Detex (Vakgroep Detailhandel in Textielgoederen) tracht deze keer niet al leen de huismoeders maar ook de huisva ders voor de punten vrije verkoop te inte resseren en wel door de slagzin „Zo is vader". De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht van de minister van Economische Zaken gebracht, dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zij heeft op verruiming aangedrongen. Over twee weken een bon voor een half pond rijst Eind Januari zal voor alle leeftijdsgroe pen wederom rijst beschikbaar worden gesteld. In de bonnenlijst van 27 Januari zal een bon worden opgenomen, recht gevende op het kopen van 250 gram rijst. Deze verstrekking en die van begin Decem ber 1948 (100- gram voor iedereen) zijn mogelijk gemaakt door de aanvoer van 6000 ton rijst uit Siam. Voor 1949 is aan Nederland toegewezen 18.000 ton. Voor de aankoop van deze hoe veelheid is contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal van de prijs afhangen of de gehele toewijzing opgenomen zal wor den. Door deze onzekere factoren is het niet mogelijk een enigszins regelmatige distri butie van rijst in te voeren. In de naaste toekomst zullen nog verdere verstrekkingen volgen. Een Amerikaanse rechtbank in Kassei (Duitsfond) veroordeelde gisteren de 21-jarige Neder lander O. van der V. wegens moordroofmoord en poging tot moordter dood. De veroordeelde (rechts) met zijn verdedigers. Fietsen met hulpmotor Op grond van de overweging, dat het rijden met rijwielen met een hulpmotor op de rijweg een ernstige belemmering van het snelverkeer en gevaar voor de berijders zou gaan vormen, is minister Spitzen voor nemens te bewerkstelligen, dat rijwielen met hulpmotor voor de toepassing van het wegen verkeersrecht gelijk worden gesteld met rijwielen, aldus deelt de minister mede in de memorie van Antwoord op de begro ting van Verkeer en Waterstaat. Het ligt in het voornemen deze gelijk stelling slechts voor die hulpmotorrijwie len te doen gelden, welke door hun eenvou dige behandeling even gemakkelijk berijd baar blijken als een rijwiel en waarvan tevens de snelheid in alle omstandigheden ten hoogste 20 a 25 km per uur bedraagt. Ten einde te kunnen beoordelen of de hulp motorrijwielen aan deze eisen voldoen, zal een keuring niet kunnen worden gemist. Het ligt in het voornemen in de nieuwé verkeerswetgeving hierin te voorzien. DORDTSE KINDEREN MAKEN PLAKBOEK VOOR VRIENDJES IN TUNNEL HILL, In 1947 hebben leerlingen van de vijfde en de zesde klasse van de lagere school in Tunnel Hill, een plaatsje in het uiter ste Noorden van de staat Georgia in de Verenigde Staten, hard gewerkt aan een „Treasure Chest", bestemd voor de Ne derlandse kinderen. Deze „schatkist" is thans in de kinderbibliotheek te Dordrecht aangekomen. Behalve aardige boeken be vatte zij een zogenaamd „scrapbook" een plakboek, waarin de kinderen versjes had den geschreven, een boek met brieven aan de onbekende vriendjes en vriendinnetjes in Nederland en ook papier, potloden en klem-krijtjes teneinde de Nederlandse kin deren in staat te stellen te antwoorden. De Dordtse kinderëri hebben nu ook een plakboek samengesteld, dat binenkort naar Amerika wordt gestuurd. Nederlander in Duitsland ter dood veroordeeld Een gerechtshof van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft gisteren de 21-jarige Nederlander O. van der V. uit Koeward (Zeeland) ter dood veroordeeld wegens moord en aanranding. Van der V. trachtte op de tweede zittings dag (de behandeling van de zaak nam zeven dagen in beslag) zelfmoord te plegen. Hij werd schuldig bevonden aan het ver moorden van de Pool Jan Fross, het aan randen van twee Duitse vrouwen en een poging tot moord op de Duitser Heinz Keppler. Verdachte, die formeel tevens nog ver oordeeld werd tot 55 jaar gevangenisstraf, verklaarde dat zijn ervaringen in de Neder landse ondergrondse beweging tijdens de Duitse bezetting hem alle morele normen uit het oog hadden doen verliezen. EN W Gr. Houtstr. 47, Haarlem - Tel. 18036 HERENPARAPLUIES! (Adv.) De heer G. M. Nederhorst te Gouda is met ingang van 1 Februari benoemd tot lid van het College van Rijksbemiddelaars. DE WALVISVANGST 15. „Hela, wie hebben we daar? Ben je nou nog de vloer aan het vegen, wat? Dat gaat niet mijnheer. Er is voor alles een vaste tijd, wat," zei kapitein Kupido, toen hij Panda daar op zijn buik in de gang zag krabbelen. „En wat moeten jullie hier! Je staat warempel te kijken of je een kokosnoot hebt ingeslikt," snauwde hij tegen de stuurman en Lummel, die met hun houding geen raad wisten, „Oh niets, kapitein," zei Pandaterwijl hij vlug overeind krabbelde. „Ik ben alleen maar gevallen en daar is de stuurman zeker van geschrokken." „Ik zeg niets/' had hij bliksemsnel bedacht, „dat maakt de toestand aan boord maar gevaarlijk. Ik zal zelf wel een oogje in hel zeil houden." De kapitein keek hen hoofdschuddend na. „Rare toestanden aan boord," mompelde hij. ,/Veel snap ik er niet vanwat?" van de gehuwde vrouw in de eerste plaats ligt in de verzorging van haar gezin. Dat dit in overeenstemming is met de Neder landse practijk blijkt wel uit het feit, dat zowel bij de volkstelling van 1909, als bij die van 1930 het aantal gehuwde vrouwen op het totaal van de in een beroep werk zame personen slechts 2,2 pet. bedraagt. De Nederlandse overheid heeft zich op het standpunt gesteld, dat het verrichten van bezoldigde beroepsarbeid door de gehuwde vrouw geoorloofd is, als de vrouw het 45ste levensjaar vervuld heeft en er niet vol doende mannelijke en ongehuwde, vrouwe lijke krachten op de arbeidsmarkt zijn. Wij menen dat dit standpunt wel eenvoudig, doch redelijk noch zedelijk verantwoord is, Het gaat hier om de principiële vraag of de beslissing over het al of niet verrichten van beroepsarbeid door de gehuwde vrouw niet overgelaten moet worden aan de vrouw in overleg met haar man. Ondergetekenden menen daarom, dat voorschriften van over heidswege over het verrichten van be roepsarbeid door gehuwde vrouwen achter wege kunnen blijven". Voorts wordt verklaard: „Door de ont slagbepaling plaatst Nederland zich in een uitzonderingspositie, die niet in overeen stemming is met de resoluties welke in de zitting van deze zomer van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Volken zijn aangenomen en in December j.l. te Parijs door de Assemblée zijn aanvaard. De ondergetekenden zijn derhalve van oor deel, dat de Nederlandse regering zo spoe dig mogelijk stappen dient te ondernemen om alle beperkende bepalingen ten aanzien van de huwende en gehuwde vrouwen in overheidsdienst in te trekken, waarmede dan tevens overeenstemming wordt bereikt met de bovengenoemde resoluties". Dit adres werd ondertekend door de Na tionale Vereniging voor Vrouwenarbeid, de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbe- langen en Gelijk Staasburgerschap, de Ne derlandse Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding, de Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, de Nationale Unie van Neder landse Soroptimistclubs, de Vrouwengroep van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, het R.K. Vrouwendispuut, de Nationale Vrouwenraad van Nederland, de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. Schrijvers van kinderboeken ontvingen prijzen Zeven gelukkige, mensen verlieten gis< teren „Lion d'Or", waar zij de prijs in ont vangst hadden genomen, die zij met het door hen ingezonden manuscript, voor d< prijsvraag voor kinderboeken van de N.V Boom-Ruigr.ok te Haarlem hadden ver diend. De grootste lof kreeg mejuffrouw E. dc Mëijier toegezwaaid voor haar voor jongen: van 7 tot 13 jaar geschreven boeit „Jona: ziet sterretjes", waarvan het Jurylid Leonard Roggeveen zei, dat het met hobfe en schouders boven de meeste inzendinger uitstak. „Goed bloed kan niet liegen", ze: de heer Róggeveen, doelende op de schrijf sters-loopbaan van de moeder van de be kroonde,. Fenna de Meijier. Deze spreker wees nog eens op de zwart eisen, waaraan het goede boek moet vol doen. De schrijver moet boeiende stol boeiend kunnen vertellen en de psychologie van het kind begrijpen en doorvorsen Menig bekend romancier schrikt dan ook voor dit genre terug. Er was in deze groep nog een posthume onderscheiding: de prijs, die de inmiddels overleden heer C. de Groot met zijn „Teun Blink" had gewonnen, werd door zijn zoon in ontvangst genomen. Het jurylid R. Feenstra, dat de boeken voor jongens van elf tot vijftien jaar had beoordeeld, onthulde, dat de meeste ge schriften een gebrek aan innerlijke nood zaak verrieden, dat vaak ruwe taal werd gebezigd en dat de genade van de humor te dikwijls ontbrak. Te veel ook was geïnspireerd op beeld romans en luisterspel. De heer C. A. Meyer laboreerde met zijn „De jacht op de Aalscholver" aan deze euvelen niet en blonk uit door goede dia logen, weshalve ook hij een prijs kreeg. De heer E. Kroeskop, jurylid voor de andere meisjesboeken, loofde de sociolo gische inspiratie van de prijswinnaars, mevr. Nietha den Hartogh met „Op onze schouders" en van Wim van der Laan met „Wij bouwèn ons een toekomst". Zijn motivering werd door de adviseur voor de jeugdlectuur van de N.V. Boom-Ruygrok, de heer W. J. van der Meer, voorgelezen, daar hij zelf verhinderd was. Mejuffrouw D. W. Gerhardt reikte met enige waarderende woorden de prijzen uit aan mejuffrouw Hanny Hoogland en mevr. Riek GoudappelBos, die resp. met „Het glazen huisje" en „Josjes proefkamp" in de afdeling meisjesboeken van 9 tot 13 jaar de jury hadden behaagd. Secretaris van dr. Drees naar West-lndië De heer H. Hermans, secretaris van de minister-president, zal zich binnenkort naar West-lndië begeven teneinde in op dracht van de regering een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de voorlichting en de nieuwsvoorziening tus sen de gebieden van het koninkrijk onder ling nauwer te coördineren. De heer Her mans zal ongeveer drie weken in West- lndië blijven. De heer Hermans heeft onlangs met hetzelfde doel een bezoek aan Indonesië gebracht. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Theodorus Hendrikus Joannes de Droog, zilversmid, handelende onder de naam „De Zilverfabriek Haarlem", wonende te Haar lem, Barendsestraat 16 rood. Rechter-com- missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. F. van Blerkom, advocaat en procureur te Haarlem. C. P. Heinis, meubelfabrikant, wonende te Westzaan, J, J. Allanstraat 319, Rechter-com- missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocaat en procureur te Wormerveer. In Oldcnzaal brandde op 30 December :en blok van tien oude huisjes af. De ge meente kreeg boven het voor dit jaar vast gestelde bouwvolume een extra toewijzing voor tien huizen. De bouw daarvan is reeds aanbesteed. l iieuwe Ui tg; a ven J. Gerhard Toonder, Vanaf dit moment De Boekerij, Baarn. J. Gerhard Toonder heeft ter gelegenheid van Kerstmis een vertelling geschreven, waarin hij zich de uiterste inspanning geeft om de zin van het wonder der liefde te laten zien. Waar niet is, verliest echter ook hij zijn recht; hij neemt hier emoties in handen die hem niet vertrouwd genoeg zijn, die hij alleen vermoedt of wenst en geenszins kan hanteren. De man, die tot onderwerp dient van het verhaal, probeert de werkelijkheid en de redding van de wereld ongelovig op eigen kracht te bereiken en vindt een wapen dat in vernielende werking de atoombom voorbijstreeft;als hij het ten volle beseft, dringt het tot hem door dat hij de verkeerde weg heeft genomen en kiest hij de liefde. „Hij had een nieuwe rode bal gemaakt, die alles kon verwoesten, maar niet de liefde en niet God: Die zijn groter. Er is geen_ vernie tigingskracht die groter is dan die twee, God en de liefde de schepping". Maar van die twee men moet zich er nog voor hoe den ze op te vatten als de grootste vernie tigingskrachten vertelt de heer Toonder niet meer, alsof uit het feit dat het één geen oplossing geeft reeds volgt dat het ander het wel doet. Èn er blijkt ook van het onbevre digende van het liefdeloze leven niet veel, al speelt het verhaal zich af in de diepste wezenlijkheid van de geest en van het heelal. De gebruikte wijsheid ontbreekt het aan originaliteit; zij is alleen verwerkt op een wijze waardoor de lezer enigszins onthutst wordt tot hij er, van zijn eerste verbazing bekomen, teleurgesteld doorheen ziet. Men ziet zich gedwongen J. Gerhard Toon der te verwijten dat hij meer dan. wat hij moest uitdrukken geschreven heeft over wat hij meende te moeten uitdrukken, om welke reden ook. Dat het resultaat stijf staat van pretentie maakt zijn geval niet sympathieker. S. M. Baby gestorven door ergerlijke verwaarlozing In Hillegersberg heeft de politie een 29- jarige vrouw gearresteerd die haar baby, een jongetje van zes maanden, zodanig heeft verwaarloosd, dat het kind Zondag is overleden. Tegen haar man, een 35-jarige meubelmaker, is proces-verbaal opgemaakt. Het gezin, dat door verwaarlozing in een haveloze toestand verkeerde, bestond uit man, vrouw en vijf kinderen. De jong ste twee kinderen kregen vrijwel geen ver zorging. De op een na jongste heeft echter de schromelijke verwaarlozing doorstaan, de allerkleinste niet. Toen dit kind in een ziekenhuis ter wereld kwam en in een couveuse moest worden verpleegd, werd het door een arts op diëet gesteld. Nauwe lijks echter was het kind thuis of de moeder stoorde zich niet meer aan het doktersadvies. Gewassen werd het kind zelden, het laatst enige dagen vóór Kerst mis. Ook werd het niet verschoond. Even min droogde en reinigde de vrouw het schamele bedje. De op een na jongste in het slordige gezin, die het leed te boven kwam, had vrijwel dezelfde „verzorging" gekregen. Toen dit kind geboren was, verliet de moeder met ruzie het huis, dat zo erg vervuilde, dat het later slechts met veel moeite weer bewoonbaar te maken was. De man, die 65 gulden per week verdiende, scheen de staat van vervuiling in zijn wo ning niet te deren. 1 Explosie. Op een Braziliaanse tankboot, de „Itamarati", heeft zich in de baai van Rio de Janeiro een hevige ontploffing voorgedaan. Bij dit onderzoek kwam één persoon om het leven, een tiental per sonen werd gewond. Eén man wordt vermist. De oorzaak \un de ontploffing is nog onbekend. Grenzen dicht. Vreemdelingen zullen vol gens een nieuwe bepaling geen lid kun nen worden van de vereniging van Australische musici. Deze bepaling is genomen om de Australische en Engelse toonkunstenaars te beschermen tegen buitenlandse concurrentie. De leden van bovengenoemde vereniging zullen voor negentig procent uit Australiërs en voor tien procent uit Engelsen, die tien jaar in Australië woonachtig zijn geweest, mogen bestaan. Vee? teken. Naar verluidt zijn zeven van Tsjang Kai Tsjeks negen kogelvrije auto's uit Nanking weggevoerd naar Foetsjow. Drie van deze auto's zouden overgezet zijn naar Formosa. De uit tocht uit Nanking van functionarissen en hun gezinnen duurde Woensdag voort. Brand. Eén van de Noordelijke wijken van Sjanghai is door brand verwoest. Drie duizend mensen werden dakloos. Grote haai. In Noord Auckland heeft men een tand van zes en een kwart centi meter opgegraven, afkomstig van een reusachtige haai, die ongeveer 50.000.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Onlusten? Volgens het Italiaanse blad „Giornale della Sera" zouden ernstige onlusten in Joegoslavië, vornamelijk in Herzegowina, zijn uitgebroken. Volgens het Romeinse blad zou de gewezen Tsjetnik-leider Panjo Nicevitsj, een op stand geleid hebben maar gevangen genomen en in Mostar gefusilleerd zijn. In Mostar zou thans rust heersen maar in het gebergte zou tussen de opstande lingen en regeringstroepen verwoed worden gevochten. De bokser Joe Louis, wereldkampioen, ant woordde op de vraag, wie hem gedu rende zijn loopbaan het hardst geraakt had: ,,Dé fiscus". (Reader's Digest) Hoe Iaat het is. De Westelijke landen weten niet hoe laat het is, beweerde radio Moskou vandaag. Moskou verklaart na melijk dat de Russische tijdsberekening tot op 0.006 seconden juist is, dit in tegenstelling met de Britse berekening, die maar tot 0.008 seconde en de Washingtonse berekening die t,ot 0.009 seconde juist is. Frankrijk wist er het minste van, aldus de radio. Dit land heeft een tijd die slechts tot op 0.0017 secon- dea accuraat is.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2