FransHeerkensThijssen Schoolbouw-zorgen in Haarlem Het huis van Looy Sprookje tot van Andersen inspireerde originele ballet-film DONDERDAG !3 JANUARI 1949 HAARLEMSDAGBLAD Stijgende moeilijkheden, in 1952 wordt het critiek Wij hebben er al meermalen op gewezen dat het steeds moeilijker wordt om er voor te zorgen dat alle schoolkinderen behoor lijk onderdak gebracht worden. Dit is trouwens begrijpelijk, want sinds 1940 zyn er heel weinig scholen gebouwd. In Haar lem zitten wij bovendien nog met de sterk toegenomen bevolking, wat aanleiding was tot een vergroting van het getal school gaande kinderen. Wij geven hier een staatje van het aantal geboorten sinds 1940, want dat is een goede maatstaf om te beoordelen hoeveel school ruimte er vereist wordt: leerplichtig in 1946 of 1947 1947 of 1948 1948 of 1949 1949 of 1950 1950 of 1951 1951 of 1952 1952 of 1953 1953 of 1954 1954 of 1955 geboorten 1940 2519 1941 2624 1942 2580 1943 2981 1944 3194 1945 2644 1946 4376 1947 3999 1948 3650 Op dit moment zitten de kinderen die in 1941 en 1942 geboren zijn in de eerste klasse. Met September a.s. komen de kin deren van de jaren 1942 en 1943. Omdat het aantal geboorten in dit laatste jaar aan de hoge kant was (401 méér dan in 1942) zal er rekening mede gehouden moeten worden dat er dan meer schoolruimte moet zijn. Op dit ogenblik is het mogelijk alle kinderen in Haarlem op de Haarlemse scholen te plaatsen al is het ook dat ver schillende scholen met grote klassen zitten. Haarlem heeft een Zweedse school ge kregen (geplaatst aan de Vondelweg, hoek Jephtastraat in Haarlem-Noord). Daardoor was het mogelijk dat het schoolgebouw aan de Rijksstraatweg bestemd werd voor de huisvesting van drie klassen ener Pro testantse school en een klasse van een R.K. school in Haarlem-Noord, die ruimte te kort kwamen. Bovendien was het moge lijk daar ook drie klassen van een open bare school voor voorbereidend onderwijs plaats te geven. Het zal moeilijker worden alle kinderen in het komende najaar een plaats te geven. Een gelukkige omstandigheid is dat tegen die tijd de Finse school, die aan het Chris- tiaan Huygensplein (Haarlem Zuid-West) gebouwd wordt, beschikbaar zal zijn. Daar door is het mogelijk van enige andere scholen in Haarlem-Zuid, die nu overbe volkt zijn, kinderen te verplaatsen naar de nieuwe school. Bovendien ligt het in het klassen voor de hoger.e klassen. het buitengewoon hoge geboortecijfer in de jaren onmiddellijk na de bevrijding het leerlingenaantal belangrijke toeneming zal vertonen. In deze leemte zal gedurende enkele jaren op andere wijze moeten worden voorzien". Dit ziet er dus niet hoopvol uit! In Den Haag verluidt, dat het voor nemen moet zijn het gebrek aan school ruimte voorlopig op te lossen om op plaat sen waar dit nodig is scholen door twee groepen van kinderen te laten gebruiken, 's Morgens zou dan de ene groep les krij-r gen en 's middags de andere. Naar wij vernemen heeft de Vereniging van Nederlandse gemeenten dezer dagen in Den Haag een vergadering gehouden waar toe afgevaardigden van gemeentebesturen waren uitgenodigd om de scholenbouw- kwestie te bespreken. De wethouder van Onderwijs aan het woord De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs te Haarlem, vertelde ons dat in de bedoelde vergadering van de Neder landse gemeenten een nog al pessimistische stemming viel waar te nemen. Er werd medegedeeld dat de scholen die in 1948 en 1949 gebouwd zijn of zullen worden, nog niet voldoende zijn om de 300 scholen die in ons land in de oorlog verloren gegaan zijn te vervangen. Uit dit feit is wel af te leiden dat bouw van scholen die buiten deze compensatie staan moeilijk is. Haarlem heeft een school in de oorlog verloren, maar daartegenover staat dat het nu de Zweedse school gekregen heeft. De toe wijzing van de Finse school ging buiten het urgentie-programma om. Het zal inderdaad moeilijk zijn om voor de vele kinderen die in 1946 en 1947 ge boren zijn een plaats op de scholen te verzekeren. Het zou ongewenst zijn in een school twee groepen van kinderen te on derwijzen. want daarvan heeft het onder wijs natuurlijk te lijden. De wethouder zou alles doen om dat in Haarlem te voor komen. De moeilijkheid is evenwel dat het slechts om twee „jaargangen" van kinderen te doen is. Na 1947 is het geboortecijfer weer gedaald. Een oplossing zou zijn om aan bestaande scholen twee klassen bij te bouwen. Daarmee zou het grote leerlingen aantal van de kinderen die in 1947 en 1948 geboren zijn, gedurende de zes volgende jaren op te vangen zijn. Er zou begonnen moeten worden met parellelklassen voor de eerste klasse, later gevolgd door parallel voornemen voor de drie klassen der voor bereidende school, die nu in de school aan de Rijksstraatweg zijn ondergebracht, een houten gebouw te zetten. Daardoor komen in het schoolgebouw aan de Rijksstraatweg lokalen vrij voor het lager onderwijs. Voor de nieuwe cursus die in 1950 begint stijgen de moeilijkheden opnieuw, want het geboortecijfer van 1944 is gestegen tot. 3194 (213 meer dan in 1943) Twee honderd kinderen meer betekent bijna de bevolking van een school! Voor de cursus 19511952 zullen de bezwaren weer iets afnemen, daar het ge boortecijfer van 1945 een belangrijke da ling te zien geeft (2644). Maar dan komen met de cursus 1952 1953 de grootste zorgen, want het geboorte cijfer van 1946 is in eens opgelopen tot 4376. Dat is vergeleken bij 1942, toen het 2580 was, een stijging van niet minder dan 1796 of bijna 70%. Er is geen denken aan die vele kinderen een plaats te geven zonder de bouw van nieuwe scholen. Wij herinneren er aan dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting dezer dagen in een uiteenzetting aan de Tweede Kamer het volgende heeft mede gedeeld: „Door de te verwachten toeneming van het leerlingenaantal zullen in de komende jaren in scholenbouw grote bedragen (enige honderden millioenen gulden) moe ten worden geïnvesteerd. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat tengevolge van de ongunstige omstandigheden op het gebied van de bouwnijverheid, het niet mogelijk zal zijn een voldoende aantal scholen te bouwen om in de behoefte aan schoolruimte te kunnen voorzien, zodra ten gevolge van WISSELTRUC HAD SUCCES Een winkeljuffrouw in een banketbak kerij te Haarlem-Zuid is het slachtoffer geworden van een oude wisseltruc. Twee mannen bestelden gebakjes; een hunner haalde een biljet van 25 uit zijn porte feuille, bedacht zich en zei wel met gepast geld te kunnen betalen. Nadat de trans acties achter de rug waren vond men nog even tijd voor een babbeltje, in de loop waarvan de koper de winkeljuffrouw vroeg het bankbiljet alsnog even te wisselen. Zij gaf hem toen 25 in los geld, waarop de klanten de winkel verlieten. Even later kwam de juffrouw tot de ontdekking, dat men „vergeten" had haar het biljet te geven Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Januari 1949 ONDERTROUWD: 12 Jan., G. D. Uhlen- broek en L. W. Del Bacre; M. Oudshoorn en P. ,J. Aubroek; H. P Postma en M. van 't Hof: F. T. M. van der Wijden en C. G. Verver; L. Vervoorl en P. van Es; J. Jochemus en M. E. J. H. van Baekel; J. Broekhuizen en A. van der Genugten: H. van Wooning en A. Post; W. J. Sondorp en M. G. Bouman; A. M. Harren en E. C. Metselaar; G. Koejemans en M. P. Tholen; C. Steen en R. Bodeldijk; B. J. M. Roosloot en A. Zegwaart; W. H. Vermo len en E. C. J. van der Veldt; A. T. van Dam en I. Halderman; W. B. de Rooij en J. A. van Westrhcnen; H. A. Oosterhof en C. D. Groen; J. van Bogget en A. van der Mije; G. de Paus en M. L. W. J. Bercht: W. S. Swart en A. C. M, Luyckx; H. W. C. Kroskinski en T. M. van Frankenhuijsen; J. Klerk en C. M. Zwart; J. Vonk en M. de Hoop; J. Elsinga en G. Pol; C. Krab on W. H. Raar. GEHUWD: 12 Jan., J. H. de Bie en J. W. van der Wal; P. J. Frank en D. E. van Goor; F. J. Martens en E. ter Weene: L. G. Woolt- huis en P. F. van den Haak; H. W. T. G. Eggenhuizen en A. C. Gerrits; N. C. de Tom be en M. L. Roose; W. H. J. Steevensz en D. E. Löffel; J. W. Hovinga en ,T. P. Wijers; T. G. Born en A. C. Boon; J. H. van Bakel en M. C. Nijmeijer; J. C. Piersma en A. Klok; 11 C. van Gend en J. M. Staphorst. BEVALLEN van een zoon: 11 Jan.. G. C. SmitHulst; J. HeijtinkBoone; H. Doevén- dansRabenberg; A. M. T. Rood—Koopman; 12 Jan., T. C-. J. van TolKnelage. BEVALLEN van een dochter: 10 Jan., P. W. J. MourikWübbe; M. M. van Warmer dam—Lippus; 11 Jan., M. G. Mesman—Loog- man; 12 Jan., G. J. Hardenberg—van der- Horst, OVERLEDEN: 9 Jan., H. Lablans, 79 j.. Ha- zepaterslaan; J. M. G. HamersLüken, 77 j.. Aelbertsbergstraat; A. Roest, 72 j., Schutter- itraat; 10 Jan.. J. P. van Lunenburg. 70 j„ Krelagestraat; T. Witlam—Groot, 77 j., Wij- desteeg: 11 Jan., A. M. MartensMolenaar, 99 j-, Bleekenbergstraat. Na zes jaar zouden die klasse-lokalen in veel gevallen niet meer nodig zijn voor liet gewone onderwijs. Dan zouden zij met weinig kosten verbouwd kunnen wor den voor andere onderwijsdoeleinden, zoals handwerken en filmvertoningen. De heer Geluk had dit denkbeeld ook aan bevolen in de vergadering der Nederlandse Gemeenten. Schoolruimte in Haarlem-Noord B. en W. stellen de gemeenteraad voor van de Kerkvoogdij der Nederlands Her vormde gemeente van Spaarndam voor een bedrag van 3000 aan te kopen een hou ten verenigingsgebouwtje, staande nabij het scholencomplex aan het Roerdomp plein. Het is geschikt voor het tijdelijk onderbrengen van klassen voor voorberei dend lager onderwijs of lager onderwijs en kan ook gebruikt worden voor ver enigingswerk. Het gebouw kan voorlopig op dezelfde plaats blijven staan en even tueel elders worden geplaatst. De gemeente heeft in openbare veiling voor de som van f 3200 aangekocht het per ceel Camphuysstraat 16. Getuige tijdens zitting van rechtbank gearresteerd Verdacht van meineed Het leek op het eerste gezicht een heel eenvoudige zaak, die vanmorgen voor de Haarlemse Arrondissements rechtbank diende. Een Zaanse buschauffeur had op een avond in Juni een aantal schoolkinderen na een schoolreisje weer naar Zaandam ge bracht. Toen hij in de Parkstraat de meis jes en jongens, die door hun ouders werden opgewacht, had uitgelaten, wilde hij keren, waartoe hij een meter achteruit reed. Hij kwam daarbij in botsing met een kleine personenauto, die ernstig beschadigd werd. De Kantonrechter had indertijd de bus chauffeur tot een matige geldboete veroor deeld, omdat deze niet voldoende had opge let. Eén der getuigen, die toen verklaard had, dat de bestuurder van de kleine auto achter de bus had gestopt, beweerde van morgen de veroordeelde was in appèl gegaan precies het tegenovergestelde. „De personenauto reed door", beweerde hij thans, Nadat de president, de officier en de rechters hem erop attent hadden gemaakt, dat hij of bij de politie en bij de Kanton rechter, of nu een meineed pleegde en de getuige, een Zaanse ijsfabrikant, even na drukkelijk betoogd had, dat hij de waar heid sprak, wilde de president weten, waarom de getuige aanvankelijk anders had verklaard. Deze wist daarop niet veel meer te zeggen dan een simpel ,,'t Is zo". „Ja, dan moet u zeggen: ze hebben het niet goed opgeschreven", hielp mr. Muller hem, waarop de ijsfabrikant rustig ant woordde: „Ja, dat zal wel zo zijn". „De verdachte heeft u natuurlijk omge praat", vermoedde de president, doch de getuige bestreed dit heftig en verklaarde, dat hij deze zelfs niet kende. Mr. Top stelde daarop dezelfde vraag aan de buschauffeur, die dadelijk toegaf, dat hij samen met de getuige naar de rechtbank was gekomen. „U bent een leugenaar", zei mr. Top ver ontwaardigd tot de getuige, doch deze bleef onbewogen. „Dat moet u mij niet kwalijk nemen. Wij hebben nergens over gespro ken". De rechtbank duidde hem dit echter wel euvel en gelastte een vooronderzoek tegen de ijsfabrikant ter zake van meineed. Deze werd op de zitting in hechtenis genomen. Twee getuigen a décharge verklaarden vervolgens eveneens dat de bestuurder van de personenauto was doorgereden en zich tussen de bus en de wachtende ouders had willen doorwringen. Op verzoek van de verdediger werd de zaak tot 24 Maart geschorst teneinde nog een getuige a décharge te kunnen horen. Wellicht dat tegen die tijd ook klaarheid in de meineed-affaire is gekomen. „Gemengde berichten" Vijf kleinkunst-artisten hebben Woens dagavond in „De Leeuwerik" een aantal Haarlemse leden van de „Eenheids Vak Centrale" een cabaretprogramma geboden onder de titel „Gemengde berichten". En ongetwijfeld tot de volledige tevredenheid van het publiek; het mengsel van liedjes, sketches, muzikale intermezzi en wat des cabarets meer zij zat uitstekend in elkaar en wat Jan Oort, Wim Burger, de Hulsings en Cor Zwart presteerden was onderhou dend en zwierig, rijk aan variatie en dik wijls grappig, af en toe geestig van teksten. In één opzicht bevatten deze „Gemengde berichten" voor de E.V.C.-leden „oud nieuws": bijna elk chanson en iedere pas sage uit de conference hield critiek in op om slechts enkele voorbeelden te noe men het Marshallplan, de Verenigde Staten en de Nederlandse regering. In zijn openingswoord spoorde de af- delings-voorzitter de leden aan tot „het ontketenen van acties in de bedrijven, om de regering te bewegen in haar Indonesi sche politiek het roer om te gooien". De stand van zaken Het is bekend, dat de gemeenteraad van Haarlem indertijd, op voorstel van B. en W„ besloot de schenking van het „Huis Van Looy" niet te aanvaarden, omdat er te be zwarende bepalingen in het testament voor kwamen. Toen enige tijd later de erfgena men van plan waren het huis en het daarbij gebouwde museum in veilingte brengen, heeft een aantal bewoners van Haarlem en omstreken gemeend daarin niet te moeten berusten. Overgegaan werd tot stichting van een Comité tot behoud van het Huis Van Looy. Besprekingen van dit comité met de erf genamen en met het gemeentebestuur van Haarlem hebben de mogelijkheid geopend tot behoud van het Huis Van Looy voor zijn artistieke bestemming De erfgenamen hebben zich bereid verklaard een vijftal representatieve schilderijen aan het comité af te staan. Ook is er kans, dat de manu scripten en brieven van Jac. van Looy aan het nieuwe „Huis Van Looy" geschonken zullen worden. Het comité hoopt nog meer te verwerven en houdt zich daarmee ijverig bezig. Het is de bedoeling het „Huis Van Looy" mede te bestemmen voor expositieruimte. Er wordt aan de mogelijkheid gedacht daarbij ook plaats te reserveren voor de bekende costuumverzameling van Cruys Voorbergh en van het „Huis Van Looy" dus tevens een levend museum te maken, waarin de historische shows gegeven zullen worden met deze costuums. SCHEEPVAART Aalsum, KaapstadAmsterdam, 12 Jan. v. Dakar. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 12 Jan. dwars van Bahia. Amsteldijk, 12 Jan. van Batavia naar Soengei Gerong. Amstel- lcerk, 13 Jan. van Port Bouet te Monrovia. Annenkerk, RotterdamSydney 12 Jan. te Karachi. Arnedijk, 12 Jan. van New York n. Norfolk. Bonaire, AmsterdamWest Indië 12 Jan. te Antwerpen. Duivendijk, Rotterdam Vancouver pass. 12 Jan. Portland Bill. Gaas- terkerk, 12 Jan. van Lorenzo Marquez te Beira. Heelsum, 12 Jan. van Hamburg naar Amsterdam. Hilversum, 12 Jan. van Civita Vecchia naar Sfax. Joh. van Oldenbarnevelt, AmsterdamBatavia pass. 12 Jan. Kaap Bon. Modjokerto, Rotterdam—Java pass. 12 Jan. Las Palmas. Muiderkerk, Dakar—Le Havre pass. 12 Jan. Ouessant. Oranje, Amsterdam Java pass. 12 Jan. Socotra. Overijsel, New OrleansLorenzo Marquez 12 Jan. ten anker in Baai Port Elisabeth. Rondo, 13 Jan. van Makassar te Batavia. Slamat. BataviaRot terdam 13 Jan. te Aden. Stad Maastricht, SfaxRotterdam pass. 13 Jan. Ouessant. Tawali, 12 Jan. van Batavia naar Singapore. Tjipondok, 13 Jan. van Singapore te Brisbane. Van der Waals, AmsterdamJava pass. 12 Jaan. Kaap St. Vincent. Volendam. Rotterdam ■Sydney 13 Jan. te Fremantle. Willem Ruys, Java—Rotterdam pass. 12 Jan. Perim. Zee man, 12 Jan. van Rotterdam te Batavia. Zee land 13 Jan. van Rotterdam te Antwerpen. Zwijndrecht, 12 Jan. van Danzig naar Rot terdam. Buys Ballot, 12 Jan. van Curagao op rondreis in West Indië. Ganvmedes, 9 Jan. van Punta Arenas te Montevideo. Leersum. Rotterdam.Calcutta 12 Jan. van Port Said. Limburg, 7 Jan. van Vancouver te Tacoma. Prins Maurits, 12 Jan. van Barcelona te Torrevïeja. Pr. Willem 5, RotterdamValen cia pass. 12 Jan. Ouessant. Samarinda, 10 Jan. van Manilla naar Los Angeles. Saparoea, 8 Jan. van Vancouver naar Rangoon. Tjikam- pek, 10 Jan. van Penang naar Mauritius. Algenib, RotterdamPorto Alegre 12 Jan. van Santos. Ahvaki, 9 Jan. van Baltimore te Hampton Roads. Hugo de Groot, 10 Jan. van Mobile naar Pensacola. Salatiga, 11 Jan. van Java te New York. H0MPEM plukken, scheren, wassen enz. Spec, inrichting Wsrmeesstraat 2 - Telefoon 17254 (Adv.) „De rode schoentjes Hans Christian Andersen vertelde in één van zijn minder bekende sprookjes (Cruys Voorbergh droeg het onlangs voor) de ge schiedenis van het eerzuchtige meisje met de rode schoentjes, dat onder invloed van duivelse tovermacht moest blijven dan sen tot de dood er op volgde. In zijn film versie daarvan heeft Emeric Pressburger dit motief verdubbeld. De danseres Victo ria, Page, soliste in de balletbewerking van dit beklemmende gegeven, moet ook in haar particuliere leven de keuze maken tussen haar liefde voor een man en het succes in de kunst. De aantrekkingskracht van het ballet zuigt haar weg uit de sfeer van het kleine geluk; de behekste dans schoentjes doen hun tyrannieke macht gel den. Zij weet tenslotte geen andere oplos sing dan het plegen van zelfmoord. Aldus dwaalde Pressburger wel ver af van zijn voorbeeld, waarin immers een hogere macht zich over het meisje ontferm de. Het eigenlijke verhaal van de film is dan ook, zowel in hoofdzaken als bijkom stigheden, afschuwelijk banaal. Als Victoria Page niet door het aangaan van een amou reuze verbintenis haar minnaar de weg naar de roem zou laten versperren, dan had de moraal van de geschiedenis veel aangrijpender gesproken. Deze luidt name lijk, dat de dansschoentjes slechts te koop zijn voor wie er een heel leven in ruil voor over heeft Op zoek naar eigen vorm De betekenis van deze film, die Pressbur ger samen met Michael Powell vervaardig de, schuilt echter op een ander gebied. Voor het eerst werd een poging gewaagd om een speciale methode te scheppen voor de cine matografische productie van een klassiek ballet. De cameraman Jack Cardiff heeft getracht de specifieke uitdrukkingsmoge lijkheden van film en dans harmonisch (in technicolor) te verenigen. Men spreekt in Engeland met een duur woord reeds van chorefotografie. Natuurlijk is „De rode schoentjes" niet de eerste film, waarin het ballet een rol speelt. De vermaarde choreograaf Balan- chine verleende zijn medewerking aan en kele show-films, onder andere aan „The Goldwyn Follies" van 1937. Van hem stamt de uitspraak: „De danskunst roept een ab soluut imaginaire wereld op, waar denk beeldig leven tot plastische volmaaktheid groeit. Hier heeft de fantasie vrij spel en regeert een eigenaardige, geheel zelfstan dige en onvertaalbare logica. Daardoor kunnen dans en film zeer goed samengaan" j Ook werden gehele balletten verfilmd. In i Amerika bij voorbeeld kort geleden „Ca- I priccio Espagnol" op muziek van Rimsky- j Korsakf en „Gaieté Parisienue "naar Of- fenbach, beide uitgevoerd door het Ballet van Monte Carlo. Engeland probeerde het jaren geleden met „Le spectre de la rose" en in Frankrijk werd oncler meer „De ster vende zwaan" met Yvette Ckauviré gé- maakt. De nadelen overheersen nog De grote vraag is thans evenwel: heeft men kans gezien om de danskunst met be hulp van filmtechnische middelen een nieuwe vorm te geven, zonder dè eigen aard te verloochenen? De choreograaf van het titelballet, Robert Helpmann, was voor het eerst niet aan de grenzen van het to neel gebonden. Meer dan eens werd van de fantastische mogelijkheden knap gebruikt gemaakt, zoals door de toepassing van het beeldrijm, waardoor de danshoudingen ver smelten tot aanschouwelijke voorstellingen van de associaties, die zij oproepen, zoals 'n vogel, 'n wolk, 'n bloem. Stellig niet minder geslaagd zijn de voorbeelden van transfi guratie. Onder het dansen nemen de part- In de film „De rode schoentjes" ziet men ook een fragment uit het ballet „Coppélia." met muziek van Délibes. Het wordt gedanst door Moira Shearer als Swanilda en Robert Help- mann als de poppendokter Coppelius. ners van Victoria Page afwisselend de ge stalten aan van de figuren, die een rol spelen in haar werkelijke leven. Voorlopig zijn, naar het mij voorkomt, de nadelen groter. Nog altijd geldt het ge zegde van Goethe, dat in de beperking zich het meesterschap openbaart. Dit gaat spe ciaal op ten aanzien van een hecht aan conventies gebonden kunst als het ballet. Robert Helpmann heeft de ruimte vergroot, maar hij zal nog door vallen en opstaan moeten leren deze te beheersen. Nu is het vaak zo, dat de spanning, die zich in het theater aan iedere voor de danskunst ge voelige meedeelt, volkomen te loor g door het overheersen van het van buiten af komende effect boven de geconcentreer de emotie. Door uitbreiding van de dans vloer bereikt men slechts een verdunning van de illusie. Bovendien zijn de bewegin gen tezeer ondergeschikt gemaakt aan de behoefte tot illustratie van het verhaal. Behalve dit bijna een kwartier durende ballet ziet men prachtig gefilmde fragmen ten uit een vijftal romantische werken. De hoofdrollen worden (perfect) gedanst door de roodharige Moira Shearer, Ludmilla Tcherina, Leonide Massine (als de satani sche schoenmaker) en Robert Helpmann. De muziek is van Brian Easdale. Als voor naamste acteurs moeten vermeld worden: Anton Walbrook, Marius Goring en Albert Basserman. Als dit ondanks alles moedige en artis tieke experiment er toe mocht bijdragen de danskunst te populariseren fiat. Ver moedelijk echter zal men, als het nieuwtje er eenmaal af is, wel terug keren tot de geijkte vormen. De verst doorgevoerde syn these van film en dans blijft voorlopig nog te danken aan het tekenstift van Walt Dis ney. DAVID KONING Vacature directeur Bouw- en Woningtoezicht Ir. R. G. Veenenbos voorgedragen Over de nog te vervullen vacature van directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht en van het gemeentelijk Woningbe drijf delen B. en W. aan de gemeenteraad het volgende mee: Ir. D. Kruijf werd door de bezettende macht met ingang van 28 November 1942 i ontslagen. Zijn plaats werd aanvankelijk onbezet gelaten en de waarneming opge dragen aan de adjunct-directeur van de dienst ir. R. G. Veenenbos. Wegens de hou ding, welke deze functionaris aannam te genover de bezetter, werd met ingang van 1 Februari 1944 de directeursplaats toe vertrouwd aan ir. J. G. Wiebenga, die tot deze dienst bereid was; ir. Veenenbos werd in zijn functie van adjunct-directeur ge handhaafd. Na de bevrijding werd ir. Kruijf in zijn eer hersteld. Gedurende de ziekte en tijdens de va cature na 1 Januari 1948 nam ir. Veenen bos de functie op een zodanige wijze waar, dat er aanleiding was hem als directeur voor te dragen ware het niet, dat uit de raad enige malen bezwaren zijn opgeko men tegen het voordragen van één per soon ter vervulling van directeursvaca tures, omdat in zodanige gevallen een keus onthouden werd. In Januari 1948 hebben B. en W. daarom sollicitanten opgeroepen voor de functies; eind Maart 1948 deden zij een keus uit de gegadigden en vroegen inlichtingen omtrent twee personen, die naar hun mening mede voor plaatsing op de voordracht tot benoeming in aanmer king kwamen. In April 1948 evenwel werd de motie- Meijers c.s. betreffende de mogelijkheid óm het bouw- en woningtoezicht, woning bedrijf en het bedrijf voor openbare wer ken onder éénhoofdige leiding te brengen ingediend, waardoor de voorziening in 'de onderhavige vacature uiteraard geen voort gang' kon hebben; nu de gemeenteraad zich met het standpunt van B. en W. ten aanzien van de motie-Meijers c.s. heeft verenigd hebben zij de voorbereiding weer ter hand genomen. Daarbij is gebleken, dat van de op de voorgrond tredende sol licitanten de een inmiddels was overleden en de ander elders was benoemd. Aangezien onder de overige gegadigden naar de mening van B, en W. er geen is, aan wie boven ir. Veenenbos de voorkeur zou moeten worden gegeven en hij boven dien getoond heeft de functie van direc teur van beide diensten naar behoren te kunnen Vervullen, stellen zij de gemeente raad voor ir. R. G. Veenenbos te benoe men tot directeur van het bouw- en wo ningtoezicht en van het gemeentelijk wo ningbedrijf met ingang van 1 Februari 1949. Nieuwe instructeurs(trices) voor de Vereniging E.H.B.O. Bijna een jaar zijn in Hoofddorp leden van de verenigingen voor E.H.B.O. uit Haarlem, Heemstede. Aalsmeer, Nieuw Vennep, De Kaag, Leimuiden. Abbenes en Hoofddorp bij een gekomen, om een cursus voor opleiding van instructeur (trice) of assistent (e)' te volgen. De voorzitter van de Hoofddorpse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., de heer J. W. Stassen, had het initiatief genomen tot het houden van cursus en had de leiding. De bedoeling is, om speciaal op het platteland meer cursussen te houden voor dames en heren, die het diploma E.H.B O. willen behalen. Er ontbreken echter doktoren, die zich geheel aan de opleiding kunnen geven en daarom zijn medewer- kers(sters) nodig. Dezen dienen gediplomeerd te zijn, waarvoor in het afgelopen jaar de cursus is gehouden, Vroeger zijn met succes in Amsterdam dames en heren opgeleid en thans is een proef genomen met het platte land. Daarbij zijn ook Haarlem en Heemstede opgenomen. Een commissie van de Vereni ging voor E.H.B.O. zal thans het vraagstuk landelijk behandelen. Woensdagavond is in hotel „De Beurs" het laatste deel van het examen van de Hoofd dorpse cursus gehouden. Van de negen en dertig dames en heren, dié de cursus begon nen waren, namen er drie en twintig aan het examen deel, van wie er twee werden afge wezen. Op 19 December waren de candidaten in het gebouw der Nedexdandse Vereniging voor E.H.B.O. in de Vondelstraat te Amster dam bijeengekomen en werden daar ge ëxamineerd op de afdelingen administratie, verband leggen, toepassing kunstmatige ademhaling en theorie. Gisteravond moesten de dames en heren in het openbaar geduren de vijf minuten doceren. Het bleek, dat velen goed op de hoogte waren van de wijze, waarop patiënten behandeld worden. In de examencommissie, hadden voor deze avond zitting dr. E. E. Oterdoom, Hilversum, voor zitter der vereniging, dr. Spanjaard, Hilver sum, dr. D. Heymans, Haarlem en de heer P. G. Kuster, Amsterdam. Dr. Spanjaard richtte zich namens de commissie tot de candidaten en gaf een over zicht van het vérloop van het examen, waarna dr. Oterdoom de diploma's uitreikte aan de volgende geslaagden: Dames: N. HeenksBerghoef, Leimuiden; C. v. Egmond, Kaag; B. E. Kroonsberg, Haar lem; R. Biemond, Abbenes; A. Baggerman, Haarlem; Mevr. D. Oudshoornv. Buul, Haarlem; M. Bergshoefv. Wieringen, Rijn- saterwoude. Heren: J. J. Borgers, Haarlem; D. Bouterse, Nieuw-Vcnnep; J. D. Buitenhuis, Abbenes; D. Deddens, Hoofddorp; J. Dekker, Aals meer; L, v. Diemen, Nieuw-Vennep; A. W. Huiskens, Hoofddorp; J. Kofoed, Nieuw-Ven nep; G. Mieremet, Aalsmeer; J. v. Veen, Aalsmeer; A. Rühl, Heemstede; W. v. d. Vaai-t, Aalsmeer: J. W. Stassen, Hoofddorp; N. Oudshoorn, Haarlem. De heer Stassen bracht dank aan de heer N. Oudshoorn, die het practische gedeelte van de cursus geleid heeft en bood een ge schenk aan. Op deze bijeenkomst waren aanwezig dr. H. G. Bult uit Hoofddorp en dr. ir. M. J. Breuning, directeur van Openbare Werken van Haarlemmermeer. Drie lezingen over beeldhouwkunst De Haarlemse beeldhouwer Theo van Reyn zal op de Woensdagen 19 en 26 Januari en 2 Februari in het Frans Hals museum voor de Volksuniversiteit drie voordrachten met lichtbeelden houden over de Hollandse beeldhouwkunst. Op de eerste avond zal hij het wezen en de bedoeling van de beeldhouwkunst be handelen, tevens in verband met de ten toonstelling van ultra-modernen te Am sterdam. De tweede bijeenkomst is geheel gewijd aan het werk van de grootste Ne derlandse beeldhouwer dr. J. D. Mendes da Costa en de laatste lezing aan de Neder landse beeldhouwkunst van deze tijd. Geen reden tot angst voor de griep De geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelt mede: „De zoge naamde Italiaanse griep heeft in het Zuiden des lands een epidemisch karakter aange nomen. Tot nu kan de aard van de ziekte niet kwaadaardig worden genoemd, zodat dus op het ogenblik geen reden voor angst bestaat". BINNENLAND De regering heeft het Universitair Asyl- Fonds toegestaan, nog twintig vluchtelingen- studenten boven het reeds toegelaten aantal van vijftig, in ons land te ontvangen en aan instellingen van hoger onderwijs te laten studeren. De aangeslotenen op de automatische telefooncentrales in Groningen kunnen thans de abonnés van de geautomatiseerde tele foonnetten van het telefoondistrict Rotter dam zelf kiezen. Levenslange gevangenisstraf is geëist tegen de 43-jarige F, W., voormalig directeur van het arbeidsbureau te Emmen, die zich bij de landwacht aansloot en daarvan com mandant werd. Hem waren tal van arresta ties en mishandelingen ten laste gelegd. Gratie is verleend aan L- Muusse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. De rantsoenbonnen voor textiel, voorzien van de opdx-uk „D 81" worden na 27 Februari ongeldig. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk „E 81" blijven nog geldig. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op plaatselijk nader te bepalen dagen tussen 16 en 30 Januari wederom aan vragen om werkkleding kunnen worden in gediend. HAARLEM EN OMGEVING De Verspronckvvcgvereniging geeft Vrij dagavond een kunstavond in de aula van het Kennemer Lyceum. B. en W. van Haarlem stellen de ge- meentei-aad voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de Maleise taal aan de II.B.S. a de heer A. Bakker <jn tot leraar in vaste dienst in de staatswetenschappen aan de H.B.S. b de heer J. H. Westerhof te Am sterdam. Voor het boiwen van een werkplaats met bovenwoning stellen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad voor te verkopen aan de heer W. P. Souwer tegen de prijs van f 12 per m,2 een strook grond, groot 229 m.2 aan de Oostzijde van de Stephensonstraat. Voor het weder bewoonbaar maken van het perceel aan de Voortingstraat 42 stellen B. en W. de gemeenteraad voor een bedrag van f 3663 beschikbaar te stellen. De woning nood maakt het noodzakelijk de woning zo spoedig mogelijk aan de woningmarkt toe te voegen. Een wielrydster die gistermiddag zonder op of omkijken de Rijksstraatweg overstak, werd door een personenauto aangereden. Zij klaagde over pijn in de rug en is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt een filmochtend op Zondag 16 Januari in het Frans Halstheater. Vertoond wordt de film over Het leven van Franklin D. Roose velt. Int. kunstveilingen PLEIN 13 - HAARLEM Vrijdag 14 Jan. van 10—12.30 en 24.30 uur wordt geveild hoogst interessante en uitge breide collectie fraaie antieke meubelen. Zaterdag 15 Jan. 10—12.30 uur belangrijke kunst- en kunstnijverheid bibliotheek. (Adv.) Bouw van woningen In de aanstaande vergadering van de gemeenteraad van Haarlem komen voor stellen aan de orde, welke verband houden met het bouwen van woningen. B; en W. vragen een crediet van 159.500 beschikbaar te stellen voor de bouw van zestien gemeente-woningen, een kantoortje en een rijwielbergplaats op een terrein aan- en nabij de Reggestraat. Vier percelen hebben op de begane grond een kamer keuken van 18,5 M2, een kamer van 8 M2, een portaal, een W.C. en een kelderkast en op de tweede verdieping drie slaapkamers en een doucheruimte. Tien percelen bevat ten op de begane grond een kamer van 15 M2, een kamerkeuken van 11 M2, een por taal, een W.C. en een keldei'kast en een doucheruimte en twee een kamer van 15 M2 en, een kamer van 10 M2, een keuken en op de tweede verdieping drie slaap kamers en een douche-ruimte. Alle woningen krijgen een achtertuin en een schuur. De rijwielbergplaats is be stemd voor stalling van rijwielen en inva lide-wagentjes van de bewoners van de 38 woningen voor ouden van dageh aan de Dinkel- en Reggestraat. De gemiddelde huurprijs bedraagt 5,80 per week. Duplex-wonlngen Het komt B, en W. gewenst voor, om in de gemeente meer z.g. duplex-huizen te doen bouwen. Een duplex-huis biedt het voordeel, dat het na afloop van de thans heersende woningnood met vrij geringe kosten kan worden gewijzigd in een één gezinshuis. Bovendien verkrijgt men als dan een huis van ruimere afmetingen dan in het algemeen aan dergelijke percelen wordt gegeven. Het is daarom dan ook noodzakelijk om de wijk, welke voor de bouw van bedoelde huizen op enigszins grote schaal in aanmerking kan komen, met enige omzichtigheid te kiezen. Het wil B. en W. voorkomen, dat voor het beoogde doel kunnen worden bestemd de terreinen in het zuid-westelijk deel der gemeente, gelegen ten zuiden van de Fa- radaystraat, ten westen van de spoorbaan Haarlem-Leiden, ten noorden van de ge meentegrens en ten oosten van d'e Hout vaart. Dit stadsdeel grenst aan de gemeen ten Bloemendaal en Heemstede, alwaar de bebouwing in het algemeen is bestemd voor de middenstand. Aangezien de bebou wing ten zuiden van het Christiaan Huy gensplein al enigszins voornamer is dan die ten noorden daarvan zal de bebouwing ten zuiden van de Fai-adaystraat een over gang kunnen vormen naar die in de ge noemde aangrenzende gemeenten. Ten einde 'de duplexhuizen te kunnen bouwen, zullen de voor deze gronden gel dende bebouwingsvoorschriften waar no dig, enige wijziging moeten ondergaan. De voor de bouw benodigde gronden zullen moeten worden onteigend. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 315% 313% 269 267 227% 227% A. K U 1621/2 C— 130y2 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 248 v. Berkei's Patent 112% Scheepvaart-Unie 169-K 167% Holl.Amerika Lijn 166% De!i Maatsotiappil 158 Vi 158% H. V A 175% 174% A'dam (lubber 166% 167 Ned Handel Mij 155 y. N.-I. Handelsbank 138% Eilliton Mij U 407

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6