Haarlems Dagblad en <Dprccttte iDaartcmsdje tfoucant (H'nno i6?6) Bewapening Dr. Drees sprak in Batavia met republikeins vertegenwoordiger Op Prestwick ontbrak de sleutel voor ontcijfering van weercode Wethouder Sake van der Wall overleden 63e Jaargang No. 19142 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 14 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BEWAPENING is weer aan de orde van den dag. Moderne bewapening. Er is opnieuw grote vooruitgang, zoals dat heet. Het heet zo omdat de wetenschap er ge willig aan meewerkt. Vorderingen van de ^wetenschap heten altijd vooruitgang. Ge moet niet denken dat er alleen een atoom bom is uitgevonden, die sinds de eerste practische proefneming op Hirosjima trou wens aanzienlijk is verbeterd en nu veel machtiger uitwerking zou doen. gelden. Neen, er zijn ook straaljagers, die meer dan duizend kilometer per uur vliegen, raket projectielen die men als onbemande, maar daarom niet minder verderf brengende vliegtuigen beschouwen kan, snellere bom menwerpers, verbeterde mijnen en tanks en zo meer. Wij merken van al dat nieuwe nog niet veel in ons kleine land, ofschoon het u kan overkomen dat gij ergens een vreemd geraas in de lucht hoort en, om- hoog kijkend, niets ziet, maar het geluid weer hoort wegsterven. U hebt te langzaam j de blik opwaarts gewend. Het was een van onze schaarse straaljagers, die voorbij kwam: hij heeft niet op uw reactie kunnen wachten. Maar dit is nog zeldzaam. Straks zullen Wij er meer van gaan merken vanwege het Atlantisch Pact, waartoe wij zullen beho ren en dat reeds in gevorderde staat van voorbereiding is. Dan zal u worden ge vraagd dat alles te bewonderen en de meesten van u zullen daaraan gevolg ge ven, omdat het allemaal zo hard en zo ver gaat en zoveel verwoesten kan. Wat zou grootvader wel gezegd hebben als hij dat had kunnen beleven? Stel u voor. Hij stond nog met open mond te kijken naar een mitrailleur en toen de eerste bom uit een vliegtuig viel was hij wild van opwinding. Dat noemde hij sensatie. Neen, dan wij! Wij beleven wat. De Readers Digest heeft William Brad ford Huie uitgenodigd om een uiteenzetting te geven van Amerika's huidige aanvals- kracht. Het maandblad publiceert zijn arti kel met goede bedoelingen. Hij heeft het ook geschreven met goede bedoelingen. Hij is een expert der luchtmacht en de ver trouweling van de knapste generaals der American Air Force. Hij betoogt „wij moe ten oorlog voorkomen" en bezweert ons dat Amerika niet alleen zichzelf, maar ook West-Europa verdedigen zal, als Rusland het mocht wagen ons aan te vallen. Hij "meent dat de Russen'dxt nog niet helemaal begrijpen. Welnu, de mannen rondom Stalin moeten niet in twijfel verkeren zoals indertijd diegenen, die Wilhelm II, Hitier en Tojo's raadslieden waren. Zij moeten ervan overtuigd worden dat als zij naar West-Europa grijpen de Amerikaanse ver gelding onmiddellijk, atomisch en beslis send zal zijn. De Russen zien voor zich een Europese schatkamer zo noemt Huie het alleen door politietroepen bewaakt. Zij hebben honderden divisies. Als zij de gevolgtrekking maken, dat Amerikaanse weerstand afgemeten kan worden naar de geringe sterkte der geallieerde troepen in Europa, zal het scherm opgaan voor een tragedie. Amerika zal ditmaal gereed zijn bij het begin van een oorlog. Het is al gereed. Het heeft de atoombommen en de vliegtuigen om ze te vervoeren, die de Russische natie tot chaos en machteloos heid kunnen brengen. Als Rusland morgen West-Europa aanviel, zouden de Ameri kaanse bommenwerpers binnen enige uren vertrekken. Hun doelwit zou het hart van Rusland zijn en zij zouden zijn geladen met atomische en daaraan verwante wa pens. (Vooruitgang heeft de atoombom reeds van familieleden voorzién). De zorgvuldig uitgekozen keur-piloten van deze luchtmacht zijn sinds jaren ge traind op oorlog tegen Rusland. Zij hebben alles bestudeerd: de industriële centra, de weg erheen en zelfs de waarschijnlijke weersomstandigheden, zoals veel voorko mende windrichtingen. Bommenwerper B-29, het nu gebruikte type, kan zonder tussenlanding 8000 km met een bommen- lading bij een snelheid van 480 km per uur afleggen. Dat is veel verder en veel sneller dan lijn' voorgangers in de Tweede Wereld oorlog. Hij zal op ongeveer 9000 m hoogte vliegen en de bemanning zal zich niet be kommeren om nauwkeurige treffers. Zij zal geen missers hebben boven een stad, want in de atoom-oorlog zijn zowel mensen als fabrieken doelwit. Een fabriek hoeft niet verwoest te worden, als er niemand over is om haar te doen functioneren. Tot zover citeer ik William Bradford Huie. Hij heeft dit artikel niet alleen ge schreven om de Russen te waarschuwen en zijn landgenoten te zeggen dat zij niet teveel aan zee-vloot en leger moeten beste len (want daar-kunnen de Russsn tegenop). }ïij heeft bovendien de bedoeling ons West Europeanen gerust te stellen. Maak jullie niet bezorgd; zodra.die Russen een vinger naar jullie uitsteken komen wij met onze atoombommen en smijten de hele commu nisten-winkel in elkaar. Misschien zal dit veel mensen geruststel len, al zullen sommigen denken: als die Russen de bom ook maar niet voor elkaar krijgen. Mr. Huie verwacht dat blijkbaar niet. Hij is van mening dat de Amerikaanse atoombom oorlog kan voorkomen. Dat bewapening oorlog zou kunnen voor komen is een oude gedachte. De Romeinen hebben haar indertijd neergelegd in het Latijnse woord Si vis pacem para bellum, hetgeen betekent: Als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog. Tn de tijden van op permacht van het Romeinse Keizerrijk, toen het geen rivalen had, leek dat onge twijfeld waar. Als de Romeinen, het enige machtige Rijk bezittend, maar voldoende bewapend bleven, zou niemand hen aan vallen. Toch ging dit Rijk te gronde: aan innerlijk bederf te gronde. Maar het liet veel na, waaronder dit noodlottige woord. Het werd tot erkende gemeenplaats. Zelfs toen in onze tijd steeds meer mensen tot de ontdekking kwamen, dat „bex'eiding ten oorlog" geen vrede wekt, maar het tegen deel, omdat zij de tegenstander tot het zelfde aanspoort en een bewapeningswed strijd veroorzaakt, die altijd in oorlog moet eindigen, bleef de meerderheid aan het ouwe woord vasthouden. Het klinkt goed en als men er niet verder over nadenkt is het net of het waar is. Daarmee zij niet gezegd dat Amerika in dit geval mei; bewapening „begonnen is". Neen. Maar dat is de zaak niet. De zaak is, dat een deskundig schrijver in een wereld bekend Amerikaans tijdschrift ook nu nog gelooft in de fabel Si vis pacem para bel lum (de twee laatste woorden vormen tevens een bekend revolver-merk) en dat deze deskundige met zo bedaard cynisme schrijft over „mensen die evenzeer doelwit Amerika's standpunt neergelegd in Cubaanse Veiligheidsraad-resolutie Batavia, 13 Januari (United Press). Minister-president Drees heeft Woensdag gedurende een uur geconfereerd met een vertegenwoordiger van de republiek. Het was zijn eerste contact met de republikei nen sedert de Nederlandse actie van 19 December. De heer Drees sprak met dr. Soepomo, een lid van de republikeinse delegatie, ten paleize van de Nederlandse hoge vertegen woordiger. Een woordvoerder kenschetste het onder houd als een .verkenning", en Indone sische kringen zeiden: „het was volkomen informeel van karakter". Nederlandse kringen gaven te kennen dat het contact mogelijk zal worden voort gezet, doch republikeinse kringen zeiden dat Soepomo Drees niet opnieuw zal ont moeten. Het onderhoud vond plaats Nederlandse initiatief. Volgens United Press zou de heer Drees aan Soepomo een positie in de interim regering hebben aangeboden, doch naar verluidt heeft Soepomo het aanbod van de hand gewezen. Cubaanse resolutie Cuba zal in de Veiligheidsraad een reso lutie in dienen waarin gevraagd zal worden om vrijlating van de gearresteerde repu blikeinse leiders, spoedige verkiezingen en eventueel terugtrekken der Nederlandse troepen' in Indonesië. Het Cubaanse voor stel zal de algemene lijnen volgen van het plan dat Dinsdag door de Verenigde Staten werd omschreven. Het 'schijnt echter dat de vaag geformuleerde clausule over het terugtrekken van de troepen minder om het lijf heeft dan de Russische en Ameri kaanse voorstellen, die wilden dat de troe pen werden teruggetrokken op de linies die voor het begin van de politiële actie wer den ingenomen, zegt United Press. In feite volgt het Cubaanse voorstel een formule die door de Amerikaanse gedele geerde Phillip Jessup is voorgesteld en ver schilt het weinig van de plannen die de Nederlanders volgens hun eigen zeggen van plan zijn uit te voeren. Er zijn geen aan wijzingen dat welk lid van de ra'ad ook van plan zou zijn een voorstel in te dienen betreffende krachtiger ingrijpen. De Cubaanse woordvoerder zeide dat de vrijlating van Soekarno c.s. „onmisbaar voor herstel van wet en orde" is. De Australische gedelegeerde J. D. L. Hood, die in het debat 'is toegelaten als geïnteresseerde partij en die een van de felste tegenstanders is van de Nederlandse politiële actie, heeft Woensdag geconfereerd met afgevaardigden van de Verenigde Sta ten, Engeland en India. Heden, Vrijdag, vergadert de Veiligheids raad om 21 uur Nederlandse tijd. C.V.G.D. naar Banka Een woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten te Batavia maakte bekend dat vertegenwoordigers van België, de Ver enigde Staten en Australië, die deel uitma ken van de Commissie van Goede Diensten, Zaterdag per Nederlands vliegtuig naar het eiland Banka zullen vertrekken om contact te maken met de geïnterneerde republi- Wesf-Europese ministers van Defensie bijeen Naar Reuter meldt zijn de ministers van Defensie der landen van de West-Europese Alliantie heden in het Belgische ministerie van Defensie bijeengekomen. Amerikaanse en Canadese waarnemers waren bij de ver gadering aanwezig. De besprekingen zullen geheim zijn, doch naar van betrouwbare zijde wordt vernomen zullen de besprekin gen zich concentreren op de volgende pun ten: 1. Een herziening van het schema der West-Europese verdediging zoals deze be- invloed wordt door het voorgestelde Noord Atlantische pact. 2. Het verstrekken van Britse straal vliegtuigen aan andere landen van de unie evenals de verdere ontwikkeling van der gelijke vliegtuigen in België en Nederland. 3. Verdere standaardisatie van wapens, uitrustingen en opleidingsmethoden. De ministers van Defensie hielden eerder een vergadering in April te Londen en in September te Parijs. zijn als fabrieken, die niet verwoest hoeven te worden als er niemand over is om ze te laten functioneren". De stakkers, die bij millioenen hieraan ten prooi zouden vallen, hebben niet de geringste invloed op het beleid van Stalin en zijn omgeving. Zij zijn eeuwenlang overheerst. Wie zo over hen schrijft, zo achteloos, kan geen respect voor het menselijk leven hebben. Ik lees zulke dingen met afgrijzen. Hebben wij niets van twee wereldoorlogen geleerd? Het zou anders zijn als in het Westen, in Europa in de eerste plaats, de werkelijke drang naar krachtige, opbouwende volken eenheid bestond en defensie slechts een onderdeel daarvan vormde. Maar men gaat grote oplossingen uit de weg, ofschoon zij ook bij strikt verstandelijk overleg niets dan voordeel bieden, poogt hoogstens het ouderwetse staten-bestel met onzekere eco nomische afspraken aaneen te haken, tracht zich allemaal tegelijk op verhoogde export en verminderde import toe te leggen alsof dat ooit uitvoerbaar ware en heft het oude bewapeningslied weer aan. Het Plan-Marshall was groot en nieuw. Wij zijn er Amerika dankbaar voor. Maar wij moeten verder komen. Als wij niet opbouwen, niet genereus en toegevend weten te zijn, niet verder kun nen kijken dan de enge grenzen van eigen belang, en militaire pacten en bewape ningen blijven vooropstellen in de oude waan, daarmee oorlog te kunnen voorko men, zal het weer mis gaan. Evenals tevo ren. Want op dit beleid rust geen zegen. Als wij mensen de derde wereldoorlog wil len voorkomen, zullen wij dat heil alleen door onze daden kunnen verdienen. Door werkelijke vooruitgang. Niet door bommen die nooit missen. R. P. keinse vice-president en premier Moham med Hatta. Ook zullen zij spreken met de voorzitter van de republikeinse delegatie, dr. Mohammed Roem, die eveneens op Banka geïnterneerd is. Correspondenten zullen de leden van de Commissie van Goede Diensten niet op hun tocht mogen vergezellen, hoewel een aantal hunner daartoe aanvragen heeft ingediend. (United Press). Kleine grenscorrecties spoedig van kracht LONDEN, 13 Januari (Reuter) Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat het waarschijn lijk is, dat kleine wijzigingen in de Duitse Westgrens ten gunste van Frankrijk en de Benelux-landen van kracht zullen worden in een bestuurs- decreet van de Westelijke bezettings- mogendheden voor het eind van Februari. Het rapport van de werkgroep der zes mogendheden, welke te Parijs bijeen is om onmiddellijke kleine grenswijzigingen aan te bevelen, is thans door de zes betrokken regeringen goedgekeurd. De zes betrokken landen zijn: Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten en de drie Benelux-landen. Geheime Brits-Franse besprekingen te Londen LONDEN, 13 Januari (Reuter) De diplomatieke medewerker van „Reuter" schrijft: „Een officiële woordvoerder ver klaarde heden te Londen dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een strikt verbod heeft uitgevaardigd op het publiceren van berichten over de be sprekingen, welke thans tussen de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Schuman, en zijn Britse collega, Ernest Bevin, te Londen worden gehou den en die twee dagen zullen duren. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt Vernomen dat tijdens de eerste ontmoeting tussen beide ministers, welke hedenochtend op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken plaats vond, alle aspecten van het West-Duitse probleem zijn besproken. Men verwacht, dat een communiqué over de besprekingen zal worden uitge geven. Na de lunch in gezelschap van de Franse Ambassadeur te Londen, René Massigli, op de Franse ambassade te hebben ge bruikt, is minister Schuman naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken terugge keerd. Men verwacht, dat Schuman met Bevin het vraagstuk van de Brits-Franse geschil len, in de commissie voor Europese Een heid, die in de loop van de volgende week haar wei-k te Parijs zal hervatten, zal bespreken. Bij het verlaten van het ministerie ver klaarde Schuman dat belde delegaties overeen waren gekomen, gedurende de besprekingen geen enkele mededeling aan de pers te verschaffen Dean Acheson volgt Marshall's voorbeeld Washington, 13 Januari (Reuter). Dean Acheson, die tot minister van Buiten landse Zaken der V.S. is benoemd, heeft heden verklaard, dat hij vastbesloten is „de standvastigheid en consequentie" in de Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zetten en 't voorbeeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkingen met de Sovjet-Unie te volgen. Acheson legde getuigenis af voor de com missie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, welke zijn benoeming in over weging heeft. Hij zei: „de politieke lijnen, die president Truman sedert de oorlog vólgde, zijn vastgesteld met behulp van twee ministers, Ik werkte onder beide. Ik denk, dat ik iets weet van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en con tinuïteit". Acheson voegde hieraan toe: „Het schijnt overvloedig duidelijk, dat nie mand Marshali's plaats kan innemen, maar iemand, die onder hem werkte, kan Mars hali's voorbeeld volgen". Er de nadruk op leggend, dat de presi dent zelf in de eerste plaats verantwoorde lijk is voor de politiek, zei Acheson dat „Truman in de meest positieve termen heeft verklaard, dat hij in het geheel geen ver andering in de buitenlandse politiek ver wacht". Acheson's verklaring werd uitgelokt door vragen van de republikeinse senator Arthur Vandenberg, naar aanleiding van specula ties over mogelijke veranderingen in de politiek. Het woord is aan Montaigne: Lafheid is de moeder der wreedheid. Kloof tussen Londen en Washington inzake Palestina Van betrouwbare diplomatieke zijde werd heden te Londen vernomen, dat de verken ningsvluchten, welke de Britse luchtmacht kortgeleden boven het Sinai-schiereiland, dat een district van Egypte vormt, heeft uitgevoerd en waarbij vijf Britse toestellen door Israëlische gevechtsvliegtuigen wer den neergeschoten, werden ondernomen met voorkennis en goedkeuring- van de Amerikaanse regering. Amerikaanse tegenspraak Door de Amerikaanse regering is heden ontkend, dat zij de regering te Londen had verzocht inlichtingen in te winnen betref fende het doordringen van Israëlische troe pen op Egyptisch grondgebied, dat kortge leden plaats vond. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Mi chael McDermott, die deze verklaring af legde, ontkende eveneens dat de verken ningsvluchten, welke kortgeleden door Britse vliegtuigen langs de Egyptisch-Pales tijnse grens zijn ondernomen, op verzoek van de Amerikaanse regering waren uitge voerd. De ramp met de Nijmegen" Gisteren arriveerde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman (rechts) in Londen waar hij met zijn Britse ambtgenoot Ernest Bevin belangrijke besprekingen voert over verschillende internationale vraagstukken.1 Op de vierde dag van het openbaar onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" werd de KLM-employé J. de Jong gehoord, die op Prestwick was gestationneerd. Hij zag op de noodlottige avond de „Nijme gen" naderen op een hoogte van 40 a 50 meter en had niets ongewoons waargeno men: de motoren liepen normaal, de lan- dingslïchten brandden en de wielen waren uitgedraaid. Het' toestel vloog over de landingsbaan, maakte een bocht naar links en verdween in de wolken. Het zicht was zodanig, dat hij de obstakellichten op de radiatoren slechts als een roodachtige gloed kon onderscheiden. Enkele minuten later gingen de lichten op het vliegveld enkele seconden uit. Geruime tijd wachtte hij op de terugkeer van het toestel, tot men hem kwam mededelen dat het vliegtuig ver ongelukt was. Hij is terstond naar het brandende wrak gegaan. Tegen de ochtend, toen de vlammen gedoofd waren, heeft hij naar logboeken gezocht, doch geendocu menten van die aard gevonden- De radiotelegrafist van Prestwick, McDougal, verklaarde, dat hij opdracht had gegeven de registers waarin aantekening werd gehouden van de radiocommunicatie met vliegtuigen, op te bergen. Zij waren in handen gegeven van een employé, die thans èlders werkzaam is. Het Indonesische vraagstuk Wensen der deelstaten worden gerespecteerd (.Van onze parlementaire redacteur De gisterenmiddag laat gehouden bijeen komst van de ministerraad zal zich waar schijnlijk hebben bezig gehouden met de vraag wat onze vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dr. Van Royen, daar heden zal kunnen en moeten zeggen. Laat ik voor op stellen dat ik uit informaties in wel ingelichte kringen in den Haag meer ei: meer de indi'uk krijg dat de Nederlandse regering het standpunt inneemt, dat het zaak is bij de verdere oplossing van het Indonesische probleem bovenal rekening te houden met de door de vertegenwoordigers van de deelstaten gekoesterde wensen. Ver moedelijk zal dr. Van Royen o.a., in het bij zonder de aandacht op de betekenis van het contact met het bijzonder federaal overleg vestigen. Ook het praten met voormannen van de re publiek is en wordt blijkbaar afhankelijk ge steld van de in dat opzicht door de ver tegenwoordigers van de deelstaten gekoes terde opvatting, zodat de keuze van de personen met wie men in contact zal treden, mede, om hen straks te betrekken in een voorlopige federale regering in belangrijke mate afhangt van wat de gezamenlijke deelstaten hieromtrent menen. Zelfs krijg ik de indruk dat het besluit om faciliteiten te verlenen aan de Commissie van Goede Diensten ten einde een bezoek te brengen aan de geïnterneerde republikeinse leiders respectievelijk op Banka en té Prapat (Su matra) pas genomen is, nadat men zich te Batavia eerst vergewist heeft van de dien- omtrent door de gedelegeerden der deel staten gekoesterde inzichten. De republiek zal zich vermoedelijk in staatkundig op zicht ten volle moeten hervormen en wel het totdusver gegolden hebbende dictato riale stelsel door een werkelijk democra tisch systeepx dienen te vervangen. Ook de „Delft" met post uit Batavia terug Gisteravond om 18.30 uur arriveerde op Schiphol de K.L.M.-Constellation PH-TDD („Delft") uit Batavia. Het toestel had 2500 kg. post aan boord. MONTGOMERY MORGEN IN DEN HAAG de secretaris-generaal van de permanente commissie der Brusselse Alliantie, heeft te Londen verklaard dat veldmaarschalk Montgomery, het hoofd van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Allantie op 15 Januari een bezoek aan Den Haag zal brengen en op 17 Januari naar Londen terugkeren. TURKSE KABINET AFGETREDEN. Het Turkse kabinet is heden afgetreden. President Inonoe is onmiddellijk bespre kingen begonnen met. politieke leiders om een nieuwe minister-president te kiezen. Hedenmorgen omstreeks kwart over negen is mr. S. C. van der Wall, wethouder van Finajxciën, Sociale Zaken en Volksge zondheid van de gemeente Haarlem, plot seling overleden. Hij werd 31 jaar oud. Mr. Van der Wall was reeds een paar dagen ziek, doch men had goede hoop, dat hij na enige weken weer zover hersteld zou zijn, dat hij de openbare behandeling der gemeentebegroting zou kunnen bij tonen. Die verwachting werd niet in de laatste plaats gewekt, door de grote energie, vitaliteit en de blijmoedigheid waarmee de thans ontslapene zich steeds weer boven de belemmering van zijn zwakke gezondheid wist te verheffen. De heer Van der Wall werd op 31 Mei 1917 te Oude Wetering geboren. Na de lagere school bezocht hij het Gymnasium te Haarlem. In Leiden studeerde hij rechten en na zijn promotie in 1940 vestigde hij zich als advocaat te Haarlem. Hij interesseerde zich reeds jong voor vraagstukken van politieke en maatschap pelijke aard en had zitting in diverse be sturen van verenigingen op het gebied van het jeugdwerk. In 1945 werd hij lid van de tijdelijke gemeenteraad en daarin gekozen tot wet houder van Soc.iale Zaken en Volksgezond heid. In 1946 verliet hij, door innerlijke nood zaak gedreven, de Christelijk Historische Unie en trad hij toe tot de Partij van de Arbeid, waarin hij voorzitter van de Pro testants-Christelijke Werkgemeenschap van de federatie Haarlem werd. Na de bevrijding was hij al lid gewor den van de Nederlandse Volksbeweging. Na de verkiezingen van 1946 beheerde hij bovendien de portefeuille van Finan ciën. Daarmee trad hij in de voetsporen van zijn vader. Zijn arbeid werd in brede kring gewaar deerd. Hij bezat de zeldzame begaafdheid zich in de rijk geschakeerde problemen, die zich inde stedelijke gemeenschap voor doen, geheel en al in te leven en van de kennis die hij daarbij verwierf, maakte hij de gemeenteraad in doorwrochte, heldere, en nimmer dorre betogen deelgenoot. Nog onlangs bleek deze eigenschap bij zijn uit eenzetting over het tekort van het Ge meentelijk Grondbedrijf. En dat hij de humor niet schuwde. herinnert een ieder zich, die de raadszittingen bijwoonde Van het St. Elisabeths gasthuis was mr. Van der WalL president-regent, Daarnaast was hij een bekwaam pleiter. Hij had zitting in het scheidsgerecht van de Vereniging van.Nederlandse gemeenten en hijfcwas adviseur van verschillende in stellingen op maatschappelijk gebied. Hij was lid van de redactie van het Hervormd Kerkblad voor Haarlem Omstreken en een meelevend lid van de Nederlands Hervormde gemeente. In zijn vak was hij een bekwaam pleiter. Zijn heengaan heeft des te dieper indruk gewekt omdat men, gezien zijn jeugdige leeftijd, nog veel van hem verwachtte. De thans ontslapene laat een vrouw en drie kinderen achter. De begrafenis heeft op Dinsdag 18 Januari op dfe Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan plaats na een rouwdienst in de Noorderkerk. Resolutie federaal overleg: Spoedige vorming van de V.S.I. BATAVIA, 13 Januari (Aneta) Op de bijeenkomst voor federaal overleg werd Donderdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de wens geformuleerd wox'dt zo spoedig mogelijk langs vi'edelievende weg tot vorming van de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië te komen. De vergadex'ing spreekt als haar oordeel- uit, dat, ten eerste, de vorming ener nationale federale regering voor geheel Indonesië als beginsel noodzakelijk is voor een overgang naar de vrije en souvereine Vex'enigde Staten van Indonesië; ten tweede, dat als uitgangspunt voor de vor ming van bovenbedoelde regering wordt aanvaard het besluit „Indonesië in over gangstijd" en ten derde, het noodzakelijk is, alvorens over te gaan tot vorming van bovenbedoelde nationale regering, overleg te plegen met vooraanstaande personen uit die gebieden, die nog niet georganiseerd zijn volgens artikel vijf van het' besluit „Indonesië in overgangstijd". Na afloop van de vergadering, welke de gehele ochtend duurde en in de namiddag werd voortgezet, had om half vijf een bij eenkomst plaats ixxet de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in aanwezigheid van minister Drees en Jhr. Michiels van Verduynen. Voorts waren aanwezig ver scheidene leden van de voorlopige federale regering en de beide adviseurs van minister Drees. Zowel door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als door de minister-presi- I dent Drees werd namens de regering in stemming betuigd met de x'esolutie. I De advocaat van de KLM. ïxxr. Cameron, protesteerde tegen het feit. dat niet alle documenten, die wellicht meer licht kunnen verschaffen in deze zaak, beschikbaar waren. De vertegenwoox-diger van het Britse ministerie voor de Burgerluchtvaart, Leslie, verzekerde, dat het niet de bedoeling was geweest iets achter te houden. De inspecteur van het luchtverkeer op Prestwick, Buestrode, zeide dat op het vliegveld een geoefende brandweer aan wezig was, die over vijf motorspuiten be schikte. Toen men vernam dat er een onge luk was gebeux'd, is de politie gewaar schuwd. De medische dienst in Ayr kon men niet bereiken, waarna het ziekenhuis in Kilmarnock is opgebeld. Op dat ogenblik vei'keerde men in de veronderstelling, dat de „Nijmegen" in brand was geraakt, maar zich nog steeds in de lucht bevond. Aan andere vliegvelden werd verzocht de landingstiehten te ontsteken. De hoofdzuster van het ziekenhuis in Mauchline verklaarde dat zij pas een uur na de ramp was ingelicht door een boer, die hulp vroeg voor de gewonden. Tenslotte kwam opnieuw de kwestie van de weekberichten ter spx-ake. De chef van de meteorologische dienst op Prestwick, Boyden, zeide, dat er kort tevoren een nieuwe regeling was ingevoerd over het ge bruik van codeberichten. Door een hem onbekende oorzaak was degene, die de codeberichten moest ontcijferen nog niet in het bezit van de sleutel, De weerrapporten waren daardoor onvolledig. Volgens Boy den was er onj 23.12 uur een radiobericht uitgezonden ov een verslech tering van het weer. Aan het einde van de zitting verscheen McDougal. die reeds eerder was gehoord, met enige registers over de radiocommuni catie met vliegtuigen, tegen het ontbreken waarvan de advocaat der K.L.M.mx\ Ca- mex'on, had geprotesteerd. Tijdbom in Cairo ontploft Eeix tijdbom die in een aetetas verstopt was, kennelijk met het doel belangrijke papieren betreffende gewelddaden van de Mohammedaanse broederschap te verrxie- tigen, is gisteren op het Bab el Khalk plein nabij het centrum van Cairo geëxplodeerd, ten gevolgde waarvan twee personen om het leven kwamen en 22 andere gewond werden. Alleen het feit dat een loopjongen in het „bureau van onderzoek" achterdocht koes terde over het gewicht van de „papieren" in de aetetas, heeft een nog grotere ramp voorkomen, alsmede de zekere, vernietiging van het gebouwencomplex waarin het Hof van appèl en het gouvernementshuis ge vestigd zijn. Het bureau van onderzoek beschikte over uitgebreide gegevens over de recente han delingen van de Mohammedaanse broeder schap, onder andere betreffende de moord op premier Nokrasji Pasja. Een jongeling, Axxxxas genaamd, van wie beweerd wordt dat hij lid van de broeder schap is, vroeg gisteren aan het bureau Say toed Effen di, de secretaris, te spreken. Toen de loopjongen hem vertelde dat Say- toed afwezig was, vroeg hij of hij een aetetas mocht achterlaten. De jongen merk te op dat Annas buitengewoon nerveus was en voortdurend op zijn horloge keek. Toen de jongen .de tas optilde, begreep hij door het gewicht dat de tas iets anders dan „papieren" bevatte en hij holde Annas achterna, onderwijl om de politie roepend. Annas werd gearx-esteerd en een haastig geroepen politïe-deskundige beval dat de tas onmiddellijk naar het midden van het plein gebracht moest worden. De bom ont plofte juist toen de tas het gebpuw was uitgedragen. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. hx De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Matige of krachtige wind tussen West en Zuid- West. Aanhoudend zacht. Zon op Maan op 15 Januari: 8.42 uur, onder 1£.58 uur 17,24 uur, onder ja\ uur KCOMOWKWWXtCCOec

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1