ABDÜSÏROOP c J Uw TROUW-AUTO'S Roofmoord op Zandvoortse winkelier Alle factoren voor herstel aanwezig, maar regering „mist steeds de bus" PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws VRIJDAG 14 JANUARI 1949 2 Tegen ieder der drie verdachten vijftien jaar gevangenisstraf geëist Voor de Rotterdamse rechtbank heb ben Dondc-idag terechtgestaan de dader, de mededader en de uit.'okker van de moord op de Zandvoortse win kelier Jac. Boer, respectievelijk de 27-jarige J. M. H„ de 33-jarige weger H. J. K. en de 27-jarige scheepsbou wer A. M. Het misdrijf werd gepleegd in Maart 1945 in een winkeltje van K., met het doel Boer te beroven van een bedrag van 27.000,Het slacht offer werd op een plaatsje achter het winkelpand begraven. Pas in October 1948 werden de overblijfselen door de politie ontdekt. Kort daarop volgde de arrestatie van de drie jonge mannen, die thans terecht stonden. De officier van justitie eiste tegen allen vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M. werd het eerst door de president ondervraagd. Verdachte gaf toe, dat bij hem het plan is gerijpt om Jac. Boer van zijn geld te beroven, maar dat er aanvan kelijk geen sprake van is geweest Boer te doden. M. ontkende, in tegenstelling met hetgeen hij aan de politie en de rechter commissaris heeft gezegd, dat hij degene is geweest, die het voorstel om Boer te vermoorden het eerst heeft geopperd. Volgens M. heeft hij Boer 's morgens naar de woning gebracht, waar H. en K. woonden. Deze twee zouden Boer mee nemen naar het winkeltje van K. aan de Broersvest. Met Boer had M. te voren af gesproken, dat hij hem daar 200 liter jenever tegen contante betaling zou leve ren. Zelf zou M. echter niet meegaan. De verdachten hadden afgesproken dat wan neer Boei' zich over de fles zou buigen om de inhoud op de reuk te keuren, H., die in het bezit was van een revolver. Boer zou neerschieten. Daarna zouden zij het stof felijk overschot beroven en het slachtoffer achter op het plaatsje begraven. Vervolgens werd H. ondervraagd. Hij zeide, dat Boer een NSB'er was, met wie hij niet verder durfde onderhandelen en waarvan de maatschappij maar beter ver lost kon zijn. President: „Maar het hoofddoel was toch het geld?" Verdachte aarzelde dit toe te geven. Wel had hij geld nodig. Voorts verklaarde hij, dat M. pas de dag voordat de moord geschiedde, bij hem en K. met het plan is aangekomen. Daags na het misdrijf hadden K. en hij het stoffelijk overschot begraven. Zij hadden ieder eerst 3000,genomen, omdat zij het zwaarste werk hadden verricht en daarna hadden zij de rest met zijn drieën gedeeld. Ook K. verklaarde, dat M. pas een dag van te voren de zaak met hen heeft be sproken. Hij zelf heeft voorgesteld de win kel voor de moord te gebruiken. De president ondervroeg hierna M. op- nieiiw. „U heeft later nog eens plannen gemaakt om door een overval aan geld te komen? Had u niet een overval beraamd op een bestuurslid van uw voetbalclub?" M. gaf dit toe. Hij had het plan echter niet uitgevoerd. Voorts bestreed hij de verklaringen van zijn medeverdachten, dat van hem hef initiatief tot de moord is uitgegaan. „Ik heb alleen maar de naam van Boer ge noemd en anders niet. Tegenover de politie heb ik wel gezegd, dat van mij alleen het initiatief was uitgegaan, maar alleen toen een inspecteur mij zei, dat een dergelijke verklaring mijn straf zou verminderen." De betreffende inspecteur van politie ontkende dit gezegd te hebben. Tenslotte werd een verklaring van de weduwe van het slachtoffer voorgelezen, waaruit bleek, dat Boer op de fatale dag on de fiets naar Schiedam was gegaan en gezegd had. dat als dit jenevertransport slaagde, hij tot aan de bevrijding rustig verder thuis zou blijven. Zij heeft hem echter niet meer teruggezien. Na de be vrijding heeft zij alles gedaan om haar man te vinden en is op haar speurtochten ook in Schiedam in contact met M. ge komen. Deze had haar verteld, dat hij Boer het laatst op de dag van de bevrijding had gezien. In zijn requisitoir zei de officier van justitie: „Als er ooit van moord sprake is geweest, dan is het wel in dit geval. Alles was tot in de kleinste détails tevoren be raamd. Van een impulsieve daad is geen sprake. Het staat vast", aldus de officier, „dat M. de initiatiefnemer is geweest. Het drietal heeft echter zo nauw samengewerkt, dat het niet van belang is wie er heeft ge schoten. Wegens medeplichtigheid aan en uitlokking van moord eis ik tegen iéder der verdachten een gelijke straf en wel 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdedigers belichtten in hun plei dooien de karakters en de levensloop van hun cliënten en zagen in de bijzondere sfeer van de laatste oorlogsmaanden een factor, die mede tot de afschuwelijke daad kan hebben geleid. De verdediger van M. verklaarde dat deze, zodra hij vrij is, voor de nagelaten betrekkingen van Boer wil zorgen. Uitspraak 27 Januari. Levend ganzebordspel in het Stadion op 30 April Een nieuw Stadionspel is in voorberei ding voor Koninginnedag: Zaterdag April. Het ligt in de bedoeling een levend ganzebordspel op te voeren met medewer king van talloze figuranten in nationale klederdrachten en van het circus Strass burger. Bovendien zal aan het spel een grote nationale loterij worden verbonden met belangrijke prijzen. Het grootste schaalmodel ter wereld van het grootste schip ter wereld, de „Queen Elizabeth" van de Cunard White Star Line, zal binnenkort naar New York worden verscheept. Alen verwacht, dat het model op Broadway, waar het tentoongesteld wordt, grote belangstelling zal trekken. Twee arbeiders leggen de laatste hand aan het fraaie werkstuk. Poppen uit vijf werelddelen op tournée door Nederland Poppen uit vijf werelddelen zijn in Maastricht bijeengebracht om er deel te nemen aan de Poppen-Uno, die vandaag zal beginnen. Erkende jonge kunstenaars en krachten van de Kunstnijverheidsschool toverden de Dominikanerkerk om tot een droom- paleis en ook Nederland zelf liet uit alle provincies haar delegaties sturen. Deze internationale poppententoonstelling ten bate van de Stichting 19401945, zal van waarlijk grootse allure zijn. Zij zal daarna worden voortgezet in verscheidende an dere steden en overal zal de burgerij ge troffen worden door de schoonheid, de charme of de uitzonderlijke typering van die vele poppen in hun nationale, histori sche of folkloristische klederdracht. De Maastrichtse primeur van deze sprookjes achtige poppenconferentie heeft overal ter wereld waardering en sympathie gevpnden. Men zal er poppen aantreffen uit Neder land, België. Frankrijk, Engeland, Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Duitsland, Ierland, Oostenrijk, Bulgarije, Tsjechoslo- wakije, Polen, Hongarije, China, Indonesië, Brits-Indië, Japan, Amerika, Argentinië, Suriname, Curagao, Canada, Zuid-Afrika, Egypte, Palestina, Siam, Brazilië, Mexico, Azoren, IJsland, Groenland, Algiers, Schot land, Luxemburg en Vaticaanstad. Na 24 Januari gaat de Poppen-UNO naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Groningen, Leeuwarden, Enschedé, Nijmegen, Eindhoven en Tilburg. Oudere arbeidskrachten vinden moeilijk een betrekking Vele oudere arbeidskrachten, die om de een of andere reden zonder betrekking zijn geraakt, blijken vaak grote moeilijkheden te ondervinden om opniquw aan de slag te komen. Bij vacatures komen zij veelal niet aan bod, daar op grond van him leef tijd bij voorbaat een afwijzende houding wordt aangenomen. Deze aangelegenheid heeft de aandacht getrokken van de Stichting van dé Arbeid en van het Rijksarbeidsbureau.Een commis sie zal nagaan, welke maatregelen moeten worden genomen. Voorzitter is mr. J. J. M. Veraart (secretaris Stichting van de Ai-beid). Leden zijn: dr. J. E. van Dieren- donck (ministerie van Sociale Zaken), C. van der Lende (N.V.V.). mr. A. J. R. Mau- ritz (Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond) en A. N. van Mill (Directeur-gene raal Rijksarbeidsbureau). CC.C.-crediefen voor Indonesië Als andere middelen ge faald hebben Uw hocstaan- vallen minder benauwd te maken, neem dan het middel waarop nog slechts zelden vergeefs 'n beroep is gedaan: De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Slavisch concert, 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Sopraan en orgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13 50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Kwartet in a. Vincent d'Indy. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Licht-klassiek concert. 16,00 „Zedenverwildering". 16.10 Piano en orgel. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Vo'lksliederenkwartet. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Prome nade-orkest. 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Gewone man. 20.12 Ballade in F, Chopin. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Polonaise in As. Cho pin. 21.00 „Negen heit de klok". 21,45 Radio estafette. 22.00 Lichte klanken. 22.30 Actuali teiten, 22.45 Gebed. 23.25 Mod. Amerikaanse composities. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Carrol Gibbons en zijn orkest. 8.18 Platen. 9.35 Symphonisch concert, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Continubedrijven, 11-35 Iskar Anbo, piano. 12.00 Balletmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zuid-Amerikaanse liedjes. 13.20 Miller- sextet. 13.50 Platen. 14,00 A. J. C. 14.20 Benia- mino Gigli. 14.30 Harmonie-orkest. 15.00 West-Fries programma. 15.25 Kamerorkest. 16.25 Lichte muziek. 16.45 Sport. 17.00 U.S.A.- cabaret. 17.30 Om en nabij de twintig. 13.20 Ramblers en pianoduo. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Doopsgezinde Jeugdraad. 19.45 Dra. Anne II. Mulder; 20.15 Opcra-concert. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Revue, 22.00 Lichte muziek. 22.40 Fierefluiters. 23.00 Kwartet Njjveen, 23.30 Platen» Stimulering van export van palmolie en copra Met een buiten de Economie Cooperation Administration (E.C.A.) staande instelling, de Commodity Credit Corporation (C.C.C.) zijn reeds sedert enige tijd onderhande lingen gaande over het afsluiten van een eredietovereenkomst met Indonesië tot een maximumbedrag van 25 millioen dollar, welke zal dienen ter bevordering van de productie en de export van copra en palm olie in Indonesië, ten einde zodoende het huidige wereldtekort aan eetbare oliën en vetten te verminderen. De werkingsduur dezer overeenkomst zal twee jaar zijn, ten zij eerdere opzegging plaats heeft. Indonesië zal zich moeten verbinden om het voor uitvoer beschikbare overschot aan copra en palmolie ten verkoop beschikbaar te stellen in overeenstemming met de toe wijzingen van de Wereldnoodvoedselraad. Voorts zal Indonesië zich verplichten om de productie van copra en palmolie zoveel mogelijk te verhogen, voor de duur der overeenkomst geen restricties in te stellen voor de export dezer producten naar de Verenigde Staten of enig ander land, het welk een toewijzing voor deze producten van de Wereldnoodvoedselraad verkreeg. De Commodity Credit Corporation zal fondsen verstrekken tot een maximum van 25 millioen dollar voor de aankoop in het buitenland door Indonesië van voedsel, textiel, handelsgoederen en uitrusting, ten einde daarmede de productie en export van copra en palmolie te stimuleren. Indonesië zal het geleende bedrag met drie procent rente terugbetalen uit de op brengsten van de verkochte copra erft»alm- olie door maandelijkse aflossingen van 1.5 millioen dollar gedurende de laatste zes maanden van de periode, waarover de over eenkomst loopt. Het restant moet binnen negentig dagen na het eindigen der over eenkomst zijn voldaan. De Commodity Credit Corporation is slechts bereid fondsen beschikbaar te stel len indien het Koninkrijk der Nederlanden de tei*ugbetaling van de op te nemen gelden garandeert. Babybrandspuit kon boerderij- brand niet blussen Twee families, tezamen 11 personen, zijn dakloos geworden en van bijna al hun be zittingen beroofd als gevolg van een hevige brand, die in twee. uur tijds de kapitale boerderij van de landbouwer D. Ubbels te Zunderdorp vrijwel verwoestte. Het vee, koeien, paarden, stieren en schapen, in totaal 37 dieren, kon tijdig uit de branden de stallen worden gehaald. Van de inboedel is echter niets gered. De brand is ontstaan in het dak van de boerderij, vlak bij een schoorsteen. In korte tijd stonden ook de stallen, het dubbele woonhuis en een hooiberg in lichterlaaie. .Vrijwilligers uit Zunderdorp konden met een babyspuitje tegen de vuurzee niets uit richten. Een poging om telefonische ver binding met Amsterdam te krijgen mis lukte, daar juist reparaties aan de lijn ver richt werden. Toen de hoofdstedelijke brandweer tenslotte op een andere manier gewaarschuwd was, kwamen na enige tijd niet minder dan negen motorspuiten over een smal en modderig weggetje naar de boel-der ij, die toen echter reeds vrijwel was uitgebrand. Met zeven stralen water kon aan de nablussing worden begonnen. Slechts een klein deel van de schade wordt door verzekering gedekt. WEER EEN TRAM VERDWENEN Reeds gedurende enige maanden liet de directie der Nederlandse Buurtspoorweg maatschappij naast haar tramdienst UtrechtZeist bussen rijden, zodat, het publiek tussen beide vervoermiddelen kon kiezen. Gebleken is, dat de tram sindsdien on derbezet was. Daarom heeft men thans de tramdienst praetisch opgeheven. Alleen op de uren, dat er forensenvervoer bestaat, zullen nog enige ritten gemaakt worden. Een dergelijke maatregel is voor de tramlijn AmersfoortDoorn getroffen. NIEUWE ONRUST OP TIL IN FRANKRIJK (Van onze correspondent te Parijs) Het lied wordt eentonig, maai-' weer dringt de vraag zich op: „Staat Frankrijk aan de vooravond van een nieuwe serie looneisen, stakingen en binnenlandse troe belen?" Er bestaan helaas tekenen die daar op wijzen, ofschoon er eveneens factoren zijn, die een gunstige invloed hadden kun nen uitoefenen. De conditie voor zulk een gunstige invloed is echter dat er een bewind bestaat met een helder inzicht in de oor zaken van Frankrijks nedergang en vooral met een ijzeren wil om aan de economische wanorde eindelijk paal en perk te stellen. Voldoet de regering Queuille aan die voorwaarden? In politieke kringen koestert men heel weinig illusies op dit punt. Bevorderd door dit gunstige seizoen is er in Frankrijk momenteel een overvloed van groenten, vlees en melkproducten. Op het land vertonen de prijzen een daling die de boeren met zorg vervult. Maar van deze eerste werkelijk baisse die jarenlang ver geefs door de regeringen werd nagestreefd, bemerkt men in de steden vrijwel niets. De tussenhandel zuigt alle voordelen op, die een ongekend gunstige invloed op Frank rijks economie hadden kunnen hebben. Het budget van de huisvrouw wordt daardoor niet verlicht en de vakverenigingen be raden zich op hun programma voor de vol gende maanden. Een sprekend voorbeeld van de wanver houdingen tussen in- en verkoopsprijzen laat de sinaasappel zien. In Frans Noord- Afrika weet men momenteel met deze zuid vruchten geen raad. Voor een dubbeltje per kilo vinden zij nog nauwelijks aftrek. In Frankrijk, het moederland, kunnen echter maar weinigen zich de luxe van deze Zuid vruchten permitteren. Hun prijs is 8 a 10 maal zo hoog als de inkoopsprijs, ongeveer een gulden per kilo. Het gevolg is, dat de Algerijnse producenten er over denken hun vruchten in de Middellandse Zee te gooien. De Spaanse sinaasappelen die minder com merciële tussenstations passeren doch de viezen kosten, komen de Franse huisvrou wen zelfs goedkoper uit, dan die welke in het „eigen land" worden voortgebracht. Daarnaast treedt dit jaar de nieuwe woningpolitiek van de regering voor het eerst in werking. Van ouds her trok de ge middelde Fransman, internationaal be schouwd, het laagste percentage van zijn inkomen uit voor huishuur. In 1946 be rekenden regeringsdiensten dit percentage op 1.6. Gedurende vier jaar zullen de hu ren nu elke drie maanden met dertig pro cent worden opgevoerd, zodat na deze periode de Franse verhoudingen die van het buitenland (circa 15 a 20 procent van het inkomen) dichter zullen hebben benaderd. Ongetwijfeld was een dergelijke drastische verhoging der huishuren, die ver bij de overige prijzen achterop waren geraakt, het enige middel om een basis 'voor een gezonde woningpolitiek te scheppen, de animo om te bouwen te stimuleren en de nijpende woningnood te bestrijden. Niettemin betekent deze nieuwe maat regel voor de Fransen weer een gevoelige slag. Een zoveelste slag trouwens, want ook de belastingen worden weer eens verhoogd, alsmede de briefporti en de kosten van de telefoon. Eveneens werd voor het leer een nieuwe prijs vastgesteld. Het verzolen van een paar schoenen kost vandaag iri Parijs ƒ9,50. Niemand gelooft dat hiermede de laatste prijsronde is ingezet, of dat die door de regering op korte termijn zou kunnen wor den gestopt. De vakverenigingen stellen dan ook nieuwe eisen. Ondanks verschillende aanzienlijke loons verhogingen is de koopkracht van de Franse arbeider over het afgelopen jaar im mers met 13 procent gedaald Wat denkt het kabinet onder deze bedrei ging te doen? De minister van Economi sche Zaken heeft het standpunt van de re gering uiteengezet: „Wanneer wij de loon eisen niet weerstaan, zal binnen afzien bare tijd Frankrijk in een situatie verkeren als Duitsland in de jaren van 1923. Het geld zal waardeloos worden, de magazijnen ge plunderd en de straten het toneel van wan orde en revolutie. Wij hebben de keuze tussen de val van de franc en de dis cipline die het vertrouwen moet herstellen." De boeren weten met hun producten geen raad. De Franse industrie heeft haar pro ductiecijfers van 1938 verre overschreden. De netto winsten der Franse nijverheid voor zover niet genationaliseerd worden over 1948 op 400 milliard francs geschat, die voor een goed deel in gemoderniseerde fabrielcsuitrustingen werden belegd. Alle factoren voor een gezonde wederopbouw schijnen aanwezig te zijn. Behalve één: een kundig, krachtig en doelbewust regiem. Wanneer alle voortekenen niet bedriegen, heeft de regering nogmaals de bus gemist. Rode Kruis helpf bevolking van Indonesië Financiële steun is dringend nodig Door de militaire actie in Indonesië zijn thans grotere gebieden voor de Rode Kruis- teams ontsloten. Elf teams zijn in dezr nieuwe gebieden werkzaam. Met de af deling Indonesië van het Nederlandse Rode Kruis en de Palang Mei'ah Indonesia, het Indonesische Rode Kruis, worden in Djokja besprekingen gevoerd om te komen tot een federaal Indonesisch Rode Kruis. De berichten welke uit Djokja, Solo, Blora, Assahan Tapanuli, Oost-Java, Ban tam en Bandoeng binnenkomen, meldden, dat de bevolking bedreigd wordt door het gebrek aan geneesmiddelen en door onder voeding. Een team heeft per week tien tot twintig duizend kininepillen nodig. Per dag wordt er per kampong één ons Sal- varsan gebruikt, het geneesmiddel tegen framboesia. Een kilo Salvarsan kost 11.000. Soms worden er duizend patiënten per dag geholpen. Thans werken in In donesië 24 artsen, 300 verpleegsters, 143 verpleeghulpen en een. vijftigtal apothe kers-assistenten, analysten, technici en ad ministratieve krachten. Dit aantal is nog te gering. Vooral het tekort aan doktoren doet zich voelen. Er staan thans 70 perso nen, onder wie vier artsen, gereed om naar Indonesië te vertrekken. Doch ook de fi nanciële steun van het Nederlandse volk kan niet gemist worden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een speciale girorekening geopend onder nummer 8540, waarop gif ten kunnen worden gestort. De eerst gift van 50.000 is reeds binnen, maar dit is nog lang niet voldoende om alle noodzake lijke genees- en voedingsmiddelen aan te schaffen. Men kan. ook giften zenden per brief of briekaart gericht aan het hoofd bestuur van het Rode Kruis. Deze brief kaarten kunnen gefrankeerd worden met postzegels tot een bedrag van 1. De P.T.T. betaalt de waarde boven de fran- keerkosten terug aan het Rode Kruis. MIEP VINDT dat de Zondag soms vraagt om een fris ge recht. Ook al is het buiten niet bepaald zomer. Daarom heeft Mevr. Lotgering-Hillcbrand een recept voor: SLA VAN RODE- EN WITTEKOOL r/2 kleine wittekool, Vo kleine rodekool, 1 appel, een klein randje vet varkensvlees, 2 lepels olie, pl.m. 4 lepels azijn, wat suiker, peper en zout- Snijd de rodekool in heel dunne snippers, kook ze pl.m. 5 min. in water en zout' en laat ze uitlekken. Doe desgelijks met de wittekool. Snijd het randje vet in kleine blokjes en kook ze heel even in azijn en sui ker. Meng dit, aLs het koud is door de rode kool en laat het 1 uur intrekken met zout en peper. Snijd de appel in kleine blokjes, mari neer ze 1 uur in olie, azijn, suiker, zout en peper, doe ze door de wittekool. Laat 1 uur trekken als boven. Meng op het laatste ogen blik beide soorten kool door elkaar, daarbij de kleuren zo helder mogelijk houdende. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) i leuwe ven I,ast van zenuwen t Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Ruim 23 pet. der ingeschrevenen voor de lichting 1949 ongeschikt Bij de keuring van de dienstplichtigen voor de lichting 1949 (zitting '47-'48) zijn van de 82.799 ingeschrevenen niet minder dan 18.223 (23,40 procent) voor goed onge schikt verklaard; 234 personen werden te klein bevonden, 77.887 geneeskundig onder zocht, 56.946 goedgekeurd en 2718 tijdelijk ongeschikt bevonden. Het hoogste percen tage der voor goed ongeschikt verklaarden kwam voor in de kring Roermond, name lijk 30.52 procent. Het aantal ingeschreve nen bedroeg hier 7035, van wie er 54 te klein werden bevonden, 6644 geneeskundig werden onderzocht, 4348 goedgekeurd, 268 tijdelijk ongeschikt geoordeeld en 2010 voorgoed ongeschikt. Daarop volgt de kring Utrecht met 7340 ingeschrevenen, van wie 16 te klein werden bevonden, 6924 geneeskundig werden on derzocht, 4787 goedgekeurd, 124 tijdelijk ongeschikt bevonden en 2013 (29.07 pro cent) voorgoed ongeschikt verklaard wer den. Machynlleth eist Het dorpje Machynlleth in Wales dat 1892 inwoners telt, zal eisen om als hoofdstad van Wales te worden erkend, aldus heeft zijn gemeente-raad dezer dagen volgens de Daily Herald besloten. De redenen waar mee deze eis zijn omkleed, zijn dat ten eerste Carnarvon te Noordelijk en Cardiff te Zuidelijk ligt, maar bovenal dat al in 1402 Owen Glendower probeerde er een vrij gekozen parlement in te stellen. Deze Owen Glendower was de laatste onafhan kelijke prins van Wales. Eigenlijk luidde zijn titel Lord of Glyndyvrdwy, hetgeen een ingewikkelde naam mag heten. Hij sloeg in 1401 niet zonder succes tegen koning Henry IV aan het vechten en in stalleerde zich zelf bij die gelegenheid als prins van Wales. Omdat hij democratisch aangelegd was en zich misschien ook wel van de steun van de bevolking wilde ver zekeren. begon hij met zijn parlement te laten kiezen. Helaas kwam Henry junior tussenbeiden, die roet in het democratische eten wist te gooien door zijn bekwaam heden als krijgsman. Owen Glendower stierf in 1415, maar zijn naam leeft hard nekkig voort bij de 1892 bewoners van Machynlleth. Hetgeen ook veel waard is. Van moeder op dochter, onder redactie van Dr. W. H. Posthumus van der Goot E. J. Brill, Leiden. Dit boek beschrijft, overeenkomstig zijn mdertitel. ,Het aandeel van de vrouw in een veranderende wereld" en wel, in de periode 'an verandering tussen 1798 en 1848, en in Nederland. Het is uitgegeven onder auspi ciën van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging. De omvang ervan is 1 groot; daarom is er veel werk aan gegeven wie dat niet zonder meer begrijpt, kan hat er vertrouwelijk in lezen. Deel I, over de ontplooiing in de negen- tiende eeuw (17.98—1898) is geschreven door Mevrouw J. Brokten Broek; deel II, over de intrée in de maatschappij (18981928) door Clara M Meyers; en deel UI, over de laatste twintig jaar, voornamelijk door Dr. W. H. Posthumusvan der Goot, op gege-; vens van Mevrouw E. A. Heringa—van Ruth, die ook een deel van de uiteindelijke tekst op haar naam heeft. De redactrice heeft ook een aantal korte inleidingen geschreven, die van algemeen vrouwelijke zaken verteilen (de kleding). Die stukjes verluchten de tekst, zowel omdat Mevrouw Posthumus levendiger in haar schrijftrant is dan de medewerksters, als omdat de geest, waarin de ontwikkeling van de vrouwen-emancipatie wordt verteld, van een idealistische ernst is, die men niet gemakkelijk in grote porties verteert. Wan neer men zo onafgebroken leest van een nobel streven, en zoveel elkaar meer en meer gelijkende namen van organisaties aantreft, glimt men van genoegen als er een inter mezzo komt. Maar goed, dit is een soort handboek; wie zich voor het onderwerp interesseert zal het verslinden, en er baat bij vinden, vooral bij i de nieuwe bekendheid met belangrijke per soonlijkheden uit de ontwikkelingsperiode. Het geeft een basis van feitelijkheden, in strikt-historische zin, en het zal voor verder onderzoek moeilijk gemist kunnen worden. Dat het boek onverwachte charmes heeft, doet misschien minder ter zake; men is toch gehouden zich te verheugen over een stan- daardwerk waarin hoofdfiguren na de eerste kennismaking als Mina, Betsy en Elise be kend staan zeker geen slechte oplossing, daar de andere korte vormen Drucker, Perk en van Calcar slecht passen. Dit werk verdient tenslotte veel bewonde ring, en ook geloof in zijn betekenis voor het i begrip van de vrouwenbeweging, die nu haar beoogde doel, de bevrijding uit talloze ban den en strikken, vrijwel heeft bereikt, niet zonder dat velen zich grote verdiensten heb ben verworven. S. M. 16. Daar de „Jonas" intussen steeds noorde lijker was gekomen en er nu iedere dag wal vissen in zicht konden komen, had de kapitein bevel gegeven om alvast de harpoenen voor de dag te halen en in gereedheid te brengen, zodat Panda daar de volgende dag al vroeg mee bezig was. ..Dat wordt een moeilijke situatie," peinsde hij hardop. „Ik moet die Stomp fn de gaten houden, dat is zeker. Alaar als ik nu naar de kapitein ga en hem alles vertelgooit die schurk me misschien overboord en dan zijn we nog veel verder van huis. Maar het moet een knappe jongen zijn, als hij er mij tussen wil nemen. Maar wacht eens. als je van de duivel spreektIn de verte kwamen de stuurman Brusselse politie grijpt gangsfer-juniores (Van onze correspondent te Brussel) De aanhouding in Brussel van enkele jeugdige misdadigers heeft de Belgische politie waakzaam gemaakt ten opzichte van de groeiende misdadigheid onder de jeugd. Het viel op dat de aangehouden bende uiterst geraffineerd te werk ging, al was het oudste lid nog geen 25 jaar. Zes man sterk, de jongste nog geen 18 jaar, reed de bende des nachts in twee taxi's rond, gewapend met revolvers, Amerikaanse boksbeugels en ijzeren staven. Terwijl de chauffeurs langzaam door de nachtelijke straten reden, overvielen vier andere kor nuiten alleen lopende mannen of vrouwen, stalen portemonnaies of handtassen en spoedden zich dan naar de taxi's, die er in volle vaart vandoor gingen. Het werkter rein was om beurten Antwerpen en Brus sel. De meeste leden van de bende waren uit Antwerpen afkomstig. In een jaar tijds hadden zij voor anderhalf millioen francs bijeen gestolen. Op een nacht echter sloot de politie met overvalwagens de straten af. De kereltjes durfden geen gebruik te maken van hun vuurwapens, toen zij eenmaal de felle lam pen van de politiewagens op zich gericht kregen, en. anderhalf uur na de overval zat het gehele boevenstel in de gevangenis van St. Gillis bij Brussel. Het 'bleek dat de omgang met leden van het Amerikaanse leger, die te Antwerpen als deserteurs zijn achtergebleven, en die de sigarettensmokkel naar Duitsland orga niseren, de jeugd tot dit gangsterdom heeft gebracht. Maar deze ex-soldaten heeft de politie nog niet kunnen grijpen, aangezien zij de bescherming genieten van de Ant werpse onderwereld. Vroeg of laat zullen echter ook deze individuen in de val moe ten lopen. De Amsterdammer J. R. is secretaris ge weest van Rost van Tonningen toen deze pre sident van de Nederlandse Bank was. R. trad ook op als commandant van een groep land- wachters, welke gevormd was „ter verdedi ging van de Nederlandse Bank" en heeft een Joodse landgenoot, die door de landwachters was aangehouden, doodgeschoten. Er is tegen hem 10 jaar geëist. en de harpoenier aanslenteren. Panda deed net alsof hij niets gezien had en boog zich nog i dieper over zijn werk Even later bleef stuur- man Stomp achtej hem staan. „Zo, lekgeslagen oorwurm", begon de stuurman, „vertel me nou maar eerst eens wat jij gisteravond allemaal hebt opgevangen met die zeilschepen van oren van je." 1 Neem geen risico'. Bestel tijdig BOUCKAERT ZN. ROZENSTRAAT 9 - TELEFOON 19992 (Adv.) De rode haan. Gisteravond brak brand uit in een achterzaal van de Russische am- baasade in Londen. Vijf personen moes ten via een brandladder nhar buiten geholpen worden. De brandweer wist de brand tot het achtervertrek te be perken. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (U.P.) Record. Kapitein Bill Odom, de bekende Amerikaanse langeafstandvlieger, heeft in zijn eenmotorige „Beecheraft-Bonan- za" de afstand van Honoloeloe naar de Califomische kust (2300 mijl) gevlogen in 13 uur en 55 minuten. Hij heeft daar mee een nieuw afstandsrecord voor lichte vliegtuigen gevestigd. Het vorige record, dat op naam van de Sovjet- Unie stond, is met 239 mijl verbeterd. Storm. Een geweldige storm heeft in Italië de afgelopen 24 uur veel schade aange richt. Er vielen zes doden en vele ge wonden. Vlucht naar het Westen. Generaal Albert Bartha, een vroegere Hongaarse minis ter van oorlog, is uit Hongai'ije gevlucht en in West-Oostenrijk aangekomen. Oude muur. Bij het verrichten van gx-ond- werk is een gedeelte van de oude muur, die de Romeinen om Keulen hadden opgetrokken, benevens 'n geheime gang in de buurt van de kathedraal blootge legd. Voom-hospitaal. In de loop van dit jaar zal in New York een „atoom-hospitaal" in gebruik genomen worden, dat radio actieve stoffen zal ontvangen van de nieuwe atoomsplitsingsbasis van Brook- haven (Long Island) en dat waarschijn lijk proeven zal gaan nemen met kan kerbestrijding. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2