:r punten OPRUIMING J. A. v. d. BERG Lorjé Belgische politieke partijen betrekken hun stellingen WONINGINRICHTING Levertraan HEROPENING v. d. Graaf's Bakkerijen Groentjes VRIJDAG 14 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Dit jaar verkiezingen Winst voor de liberalen verwacht (Van onze correspondent te Brussel) Alle politieke commentaren in de Belgi sche kranten zijn in de jongste weken reeds geinspireerd door de zorg om de dit jaar plaats vindende verkiezingen. De liberale partijvoorzitter, R. Motz, in zijn wekelijks artikel in de „Soir", de socialist Victor Larock in de „Peuple", de Katholieken in de hun goedgezinde pers, ieder neemt de stellingen in, waar hij zich politiek veilig voelt. Zo hebben de liberalen hun gehele actie afgestemd op de bestrijding van de te zwaar geachte fiscaliteit, die natuurlijk een zeer dankbaar verkiezingsobject is. Vooral de middenstand, die zwaar belast wordt, zou wel eens de Katholieke partij ontrouw kunnen worden. De groep van de handelaren en mensen in de vrije beroepen aan wie elke dag verteld wordt, dat de fiscus hem ruïneert, is onberekenbaar. Zelfs de man die nog heel goed zaken doet en dat aan de liberale prijspolitek van de Katholieke minister van economische zaken te danken heeft, zal onder de invloed komen van de anti-fiscale campagne der liberale partij. De socialisten hebben hun gehele propa ganda afgestemd op de bestrijding der werkloosheid. Zij zijn daarbij enigszins gedwongen door de communisten die de ellende der werklozen exploiteren en haar toeschrijven aan de liberale economische politiek van de Belgische regering, die de import van allerlei verbruiksgoederen toe laat. Maar juist deze import normaliseerde de prijzen in België en deed de zwarte markt verdwijnen. Soberheid geprezen. Ook wensen vele socialisten een sober- heidspolitiek te volgen en het blad houdt ni'et op de voordelen van het Britse Labour- regiem in het licht te stellen. De Belgische socialistische partijleiders proberen bovendien met allerlei middelen grotere economische macht te verkrijgen. In hun ministeries worden nieuwe dien sten opgericht, die de bevoegdheden van andere reeds jaren bestaande en over wegend Katholieke ministeriële diensten, te niet doen. Toch zijn de socialisten bevreesd een deel van hun stemmen aan de communis ten te verliezen. Alleen Spaak blijft loyaal de Belgische politiek verdedigen en wees onlangs niet zonder sarcasme op het feit dat de Engel sen geen andere dan de soberheids-politiek hadden kunnen volgen. De arbeidersldasse heeft het zo zeide hij in België'dan toch wat beter dan in Engeland. Het meest in de knel zit de Katholieke partij, hier Christelijke Volkspartij (C. V. P.) genaamd. Zij zit Idem tussen haar syndicale vleugel, die veruit de sterkste is geworden doordat het aantal Christelijk gesyndiceerden gestegen is tot boven de' 350.000 en de Katholieke conservatieve middenstand, de boeren, industriëlen en aanhangers van de vrije beroepen, die eveneens hun invloed doen gelden. Water in de wijn. Bij de samenwerking met de socialisten In het huidige regeringsteam heeft de De verzorging van kinderen van politieke delinquenten Er komt meer ten laste der gemeenten In 1946 deelde de minister van Binnen landse Zaken aan de gemeentebesturen- mede, dat de kosten van de verpleging van kinderen van om politieke redenen geïnter neerde ouders ten laste van Justitie kwa men, zolang beide ouders of de langst levende geïnterneerd zijn (is). Thans heeft de minister evenwel laten weten dat zijn ambtgenoot vari Justitie onderscheid maakt tussen in bewaring stellen in afwachting van berechting èn internering krachtens rechterlijk vonnis. In dit laatste" geval houdt de zorg van het Bureau Bijzondere Jeugd zorg op, evenals bij in vrijheidsstelling van een der ouders of voogd. Zo nodig komen deze gevallen dan ten laste van de burger lijke Armenzorg. Te Haarlem vallen enige tientallen kin deren onder deze regeling. Zij komen dus in het vervolg voor rekening van Sociale Zaken. Ceen deviezen voor Amerikaanse auto's Dollars gingen vorig kwartaal naar twee Nederlandse fa brieken Nederlandse importeurs van Ameri kaanse auto's zijn ontstemd over het feit dat de regering hun over het laatste kwar taal van 1948 geen dollars heeft toege wezen. De beschikbare 2.6 millioen dollar zijn in hun geheel toegewezen aan maatschap pijen, die in Nederland auto's bouwen met geïmporteerde onderdelen. De importeurs verklaren dat het thans in Nederland onmogelijk wordt een zware personen- of vrachtauto naar keuze te kopen, nu de dollars naar twee maatschap pijen gaan. Elke andere Amerikaanse maat schappij is uitgesloten, waardoor' naar hun mening, het opheffen van de distributie illusoir is geworden. De lichtere personen auto's worden voornamelijk uit Engeland, Frankrijk en Tsjechoslowakije geïmpor teerd, zodat daarin wel keuze zal zijn. Voor vrachtauto's en zware personenwagens is, zo zeggen zij, eigenlijk een monopolie ge geven. Hoewel dit voorlopig voor een kwartaal is geschied, vraagt men zich af, of dit in de toekomst ook zal gebeuren. Mocht dit niet zo zijn, dan kan men de 1949-modellen krachtens toewijzing uit het eerste kwartaal 1949 (verdeling in April) niet voor Juni of Juli op de markt hebben. Van gezaghebbende zijde in Den Haag wordt vernomen, dat de dollarpositie van ons land op het ogenblik geen andere be slissing mogelijk maakte. Men verklaarde met stelligheid, dat bij een verbetering van de dollarpositie gestreefd zal worden naar een zo snel mogelijk herstel van de oude verhoudingen op dit gebied. De voor het vorige kwartaal genomen beslissing zal geen maatstaf voor volgende kwartalen zijn. Men heeft deze beslissing genomen, omdat zij bij de huidige dollar- schaarste voor ons land de voordeligste was. CVP voortdurend water in haar wijn moeten doen. Inzake de koningskwestie heeft de CVP tegen de*liberalen een sterk argument, te weten het feit dat dezen in de senaat tegen het wetsvoorstel over de volksraadpleging stemden. Bovendien hebben vele kiezers nog niet vergeten dat de liberalen samen met de communisten in de regering gezeten hebben en dat zij nog enkele maanden geleden te zamen het verkiezen van een communis tisch senator mogelijk maakten om te be letten, dat CVP de volstrekte meerderheid zou krijgen in de senaat. Maar toch is er een stemming tegen de CVP, die steunt op de te hoge staatsuit gaven, de belastingdruk en de sociale wetten. En dit zou haar een aantal zetels kunnen kosten, het vrouwenstemrecht dat in Juni van kracht wordt, ten spijt. Imaginaire cadeaux voor Franco Van onze correspondent te Parijs) Het te Parijs verschijnende orgaan der vrije Basken en Spanjaarden „Euzko Deya" wijdt in haar laatste nummer een artikel aan de cadeaux, die volgens de Madrileense pers op gezette tijden door buitenlandse vrienden Franco en zijn familieleden worden aangeboden. Het rij paard, dat het Spaanse staatshoofd door Koningin Juliana zou zijn gestuurd, was een dier denkbeeldige bewijzen van vriendschap, die alom in de wereld voor de Caudillo moet bestaan. Het officiële dementi van de Koningin moet, volgens Euzko Deya, dan ook niet door de Spaanse bladen zijn gepubliceerd. Een ander blijk van diepe genegenheid moet, volgens de Spaanse pers, dezer dagen in de vorm van een majestueuze wagen door de Franse autokoning Panhard aan 's Caudillo's dochter, Carmen Franco, zijn geschonken. Het blad herinnert eraan, dat acht jaar geleden met overeenkomstige persberich ten eenzelfde doel werd nagestreefd. Toen kon de Spaanse krantenlezer vernemen, dat de Duitse Führer Franco een Mer cedes Benz had aangeboden, die precies hetzelfde model bevat als de wagen waar mee de leider van 't nieuwe Europa zijn soldaten aan 't front placht te bezoeken. Doch ook dit geschenk bereikte niet de plaats van bestemming. Het schip, dat de wagen vervoerde, werd aangehouden door de geallieerden, die zo onwelwillend waren om het cadeau voor de Spaanse generaal voortijdig in ontvangst te nemen. Achter deze auto en het paard schijnt dus iets meer te steken dan men oorspronkelijk vermoedde. De Spaanse berichten, waarin beide cadeaux worden genoemd, passen namelijk precies in een systeem van gediri geerde meningsvorming, dat blijkbaar erop gericht is het Spaanse volk ervan te over tuigen, dat de Spaanse dictator alom in de wereld een onverdeelde bewondering ge niet. 4 De vrouwen van Kravchenko De persconferentie die Victor Kravchen ko, de man die de vrijheid verkoos, dezer dagen in Parijs hield, leek het meest op een filmstudio die haast heeft, zo schrijft de correspondent van de Daily Herald. Ter wijl vier grote camera's voortdurend snor den, smeekten fotografen Kravchenko om te .spreken, te zwijgen, te glimlachen, te fronsen, op te staan en te gaan zitten, kortom vrijwel alles te doen behalve lang uit op de grond te gaan liggen. Een ogen blik stilte om Kravchenko gelegenheid te geven eindelijk een paar woorden tot de journalisten te spreken, kon alleen bereikt worden door de praatjesmakers met inter ventie van de politie te dreigen. Hij maakte van die stilte gebruik om communistische verslaggevers, die hem het vuur aan de schenen legden, te vragen: „Zou deze pers conferentie in Moskou gehouden worden?" Maar het succes van de middag boekte de correspondent van het Vrije Volk, die opmerkte: „De mededeling (uit communis tische bron) dat Kravchenko drie vrouwen zou hebben, kan niet waar zijn. Want hij verkoos de vrijheid". C.V.G.D. meldt guerilla op Oost-Java BATAVIA 14 Januari (Reuter) In een rapport van de militaire waarnemers van de C.V.G.D., dat heden te Batavia werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat republikeinse guerilla-troepen zich vrij in Oost-Java bewegen en op grote schaal wegen, bruggen en eigendommen ver nielen. De Nederlandse troepen, zegt het rapport, zijn te gering in aantal om in de steden rust en orde te handhaven. DUITSE OORLOGSMISDADIGERS TERECHTGESTELD Zes Duitsers, die schuldig bevonden zijn aan moord op Amerikaanse krijgsgevange nen in concentratiekampen, zijn heden ochtend in de gevangenis van Landsberg opgehangen. Onder hen zijn Eugen Ziehmer van het concentratiekamp Flossenburg en de vroe gere SS-luitenant Hans Merbach uit Buchenwald. Jubileum Hoogovens Op Zaterdag 22 Januari zal de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden haar zilveren bedrijfsju- bileum vieren. In de ochtend wordt een bij eenkomst van Directie en Commissarissen met de vertegenwoordigers van het personeel en de Staf gehouden. Deze bijeenkomst zal tevens door enige autoriteiten worden bij gewoond Voorts zal de directie des middags van half drie tot vier uur een receptie hou den in het restaurant van de Walserij-Oost, gelegen op het fabrieksterrein te IJmuiden (benoorden het Noordzeekanaal). ROUTEWIJZIGING BUSLIJNEN Met ingang van Zaterdag 15 Januari zal de route van lijn 1 door het Zuiderhout- park en de Haarlemmerhout definitief ge wijzigd worden. Lijn 1 zal, komende van de Bronsteeweg via Pieter Aertszlaan, Heemsteedse Dreef, Blauwe Brug en Middenlaan, over de Oos- terhoutlaan, Kleine Houtweg en Baan naar het Houtplein rijden. In omgekeerde rich ting wordt van het Houtplein via Wagen weg, Dreef en Hertenkamp naar de Ooster- houtlaan gereden. De route van lijn 2 blijft tussen Midden laan en Bronsteeweg onveranderd. Tussen Middenlaan en Houtplein wordt het traject van lijn 1 gevolgd. Figaro sonate Mijn kapper heeft in de krant gelezen dat een- haarlok' van Beethoven op een vei ling verkocht is voor honderdvijftig gulden. Hij is daarover in vuur geraakt, hij komt er niet over uitgepraat. Hij danst met zijn klepperende schaar om mij heen en zijn mond kleppert in dezelfde maat. „Een haarlok voor honderdvijftig gul den. Omdat hij op een beroemd hoofd heeft vastgezeten. Een haarlok? Ik heb hem gezien op een foto in de krant. Drie en dertig spiertjes waren het, mijnheer. Dat is vier en een halve gulden per stuk. Daar kriebelt een haartje in uw oor dat ik heb afgeknipt? Wel, daar kriebelt vier en een halve gulden in uw oor. Als ge ten minste na uw dood even beroemd wordt als Beethoven. En wie zal dat zeggen? Wie zal het zeggen dat zelfs ik na mijn dood niet beroemd zal worden, al zou het alleen maar zijn om het feit dat ik uw haren altijd placht te knippen? Zal ik er opzij nog wat van afdoen, mijnheer? Ik zal er opzij nog voor een kleine dertienhonderd [lilden afdoen, dan blijft het even wat beter zitten. Ik veeg mijn haarlokken altijd met een zachte bezem bij elkaar in de vuilnisbak als het werk gedaan is. Alle haarlokken van alle mensen die ik geknipt heb. Maar het zou zaak zijn ze allemaal in een enve loppe te doen met een etiketje erop. Voor later. Wie beroemd wordt, die zijn haar lokken zijn dan te koop bij kapper die-en- die, hij heeft een haarlokkotheek. Hij kan ze leveren per stuk of per dozijn, aardig opgemaakt met een lintje. Ge zegt. dat ik niet moet spotten met de nagedachtenis van een genie. Ik zeg dat ik dat niet doe. Ik maak geen grappen over Beethoven, mijnheer, want ge kunt het geloven al naar gelang ge dat wilt, maar ik zal mijn laatste centjes uitgeven voor een concert waar zijn stukken worden gespeeld. Daar zit ik op mijn stoel vastgevroren te luisteren, ik raak er van in de wolken. Ik zeg u mijnheer, wie aan Beethoven komt, komt aan mij. Maar dat men dit genie kan eren door drie en dertig haren van zijn hoofd op een papiertje te plakken en er eerbiedig naar te koekeloeren nee, ik ken die Beethoven uit zijn composities ge noeg om te weten dat hij er een gruwe lijke hekel aan zou hebben. Hij zou er in spiratie door krijgen om een stuk te com poneren op de dwaasheid van de dwepers. Een stuk waarin hij lacht om de haarlok- kenaanbidders en schreit om het lot van zijn drie en dertig grijze spiertjes, gedoemd om eeuwen lang door kalfsogen te worden aangestaard.. Die drie en dertig spiertjes, die zo graag met alle andere op de eer biedwaardige schedel van de meester rustig met hem in het graf zouden zijn gedaald. Zeg u dat wel mijnheer, dat ge niet geweten hebt hoe poëtisch een kapper kan zijn. Dat zullen wel meer mensen niet weten. Zij zien een kapper als een schaar met een witte jas aan. Maar ge ziet wel, als het ernst wordt dan fttort een kapper zijn hart ook wel eens uit, al moet het onder knippen door. Ze zeggen dat die haarlok van Beethoven naar Amerika gaat. Zij zullen daar met drommen komen kijken om het indrukwekkende souvenir te zien; zij zullen er harder voor lopen dan óm de Hammer klaviersonate op een echte piano te horen, want zij kunnen thuis aan de radio iedere week minstens een keer een gramofoonplaat horen afdraaien met iets van Beethoven erop. Beethoven in blik. om zo te zeggen. Maar die haarlok! Ze zullen er in Hollywood wel een film omheen frie melen. Het drama van de haarlok, een ont roerend meesterwerk in natuurlijke kleu ren. Want Deanna Durbin heeft de drie en dertig haren voor haar museum aange schaft, zeggen ze. Dina Deurpin, zoals mijn zoontje zegt. Dina Deurpin zal er een nieuwe avondjurk voor moeten aanschaf fen, in het grijs van Beethoven zijn grijze haar. Mijnheer, ik ben er zo mee klaar. Ik heb voor honderd millioen gulden of daaromtrent van uw pruik afgeknipt. Ik ral het zorgvuldig bewaren voor mijn ouwe ig. Als ge maar zorgt dat ge beroemd zijt voor dat ge dood gaat. Dan kunnen we samen delen. En ik zal een heerlijk frictiorjnetje voor u zoeken. Dan groeit het weer goed voor onze volgende oogst. Mijnheer, tot uw dienst." J. L. Dordt gaat strijden tegen de jeugdbaldadigheid De jeugdbaldadigheid in Dordrecht kost naar schatting een kleine 100.000,per jaar. Uit de aard van de zaak zoekt het gemeentebestuur middelen om aan deze baldadigheid, die botgevierd wordt op telefooncellen, plantsoenen, verkeersspie- gels, winkelruiten en dergelijke paal en perk te stellen. De inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en sport heeft nu een rapport uitgebracht, waarin hij er de nadruk oplegt, dat jeugdbaldadigheid niet slechts door streng optreden en verboden kan worden tegengegaan. Men moet niet slechts de „koorts", maar vooral de oor zaak van de „koorts" bestrijden. Die oor zaak nu ziet hij in een tekort aan speelge- legenheid. Het college van B. en W. heeft nu na lezing van het rapport te kennen gegeven, dat het financiële steun wil ver lenen wanneer blijkt, dat bij de burgerij de positieve bestrijding der jeugdbaldadig heid een levend begrip is. Toont de burgerij aan, door handtekeningen bijvoorbeeld, dat in een bepaalde buurt behoefte wordt ge voeld aan een speelgelegenheid, dan komt die er. Hierbij wordt niet gedacht aan het oprichten van speeltuinen met de traditio nele uitrusting van wip tot draaimolen, maar men zal de moderne*wetenschappe- lijke opvatting huldigen, die meer wijst naar het kleuterverblijf van dr. Boekholt te Leiden, waar het speelmateriaal meer tegemoet komt aan ruimte voor eigen initiatief en scheppend bezig zijn van de kinderen. Een toezichthouder zal door de aanvragende vereniging of buurt zelf be kostigd moeten worden, maar al het andere, de 'aanleg, het materiaal en het onderhoud, zou voor rekening der gemeente komen. DE WERKLOOSHEID IN BELGIë In de week van 2 tot 8 Januari bedroeg in België het daggemiddelde der volledig- werklozen 176.642, hetgeen een vermin dering betekent van 8.748 werklozen ten opzichte van de voorafgaande week. Deze daling is in hoofdzaak toe te schrijven aan de werkhervatting der in Frankrijk wer kende grensarbeiders. In dezelfde periode bedroeg het aantal gedeeltelijk of toe vallig werklozen 94.855, hetgeen een vermindering is van 37.375 tegenover de voorafgaande week. Hier is de afneming der werkloosheid te danken aan dp gun stige weersomstandigheden, die de werk hervatting van de arbeiders mogelijk maakt, in die bedrijven waar buiten ge werkt wordt. Onze Amsterdamse Beurs Twee rechercheurs uit Assen zijn er in geslaagd klaarheid te brengen in een op 1 Augustus 1946 gepleegde moord op een Drentse landbouwer. De dader blijkt een ar beider uit Ter Apel, die voor een ander de lict reeds in het Huis van Bewaring te Leeuwarden zit opgesloten. Een hoedenfatiriek te Roosendaal zal de productie van haarvilt ter hand nemen. De grondstof, konijnenhaar, zal voorlopig nog geïmporteerd worden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 313% 312 267 2661/2 226% 225% 162% 160% 134 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 252 v Berkei's Patent 1121/z Scheepvaart-Unie 168% 167% Holl. Amerika Lijn 166i/2 - Deli Maatschappij 1581/2 157% H. V. A 174% 175% A'dam Rubber 166% Ned Handel Mij 156 N.-I. Handelsbank 117# Billiton Mij 11 407 begint morgen, ZATERDAGMIDDAG 2 uur Wij ruimen op coupons lopers, vitrages en overgordijnstoffen. Cocos karpetten 200, 300, bedstellen enz. enz. Komt U eens kijken ALLES TEGEN SPOTPRIJZEN Doet nu Uw voordeel 3ULIANAPARK 30-32 HAARLEM (NOORD) Telefoon 11002 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM In het tijdvak van 17 tot en met 29 Januari 1949 is de gelegenheid geopend om formu- lieren af te halen voor individueel en col lectief aanvragen van werkkleding. De formulieren voor individuele aanvra gen moeten worden ingeleverd'in het tijdvak van 14 tot en met 26 Februari 1949 onder overlegging van de distributie-stamkaart, en wel op de datum en de tijd, welke op de voorzijde van het formulier is gestempeld. De aandacht wordt gevestigd op de nood zaak van een volledig invullen der op het formulier voorkomende werkgevers verklaring. De formulieren voor collectieve aanvragen dienen voor of op 2 Februari '49 te worden ingeleverd. De werkgevers dienen op de naamlijsten te vermelden de codering voor komende in de vakjes S/a, S/b en/of S/c van de stamkaarten van betrokkenen. De werkgevers zullen daarna in het tijd vak van 14 t/m. 26 Februari 1949 worden op geroepen om onder overlegging van de distributiestamkaarten van de werknemers, de bonnen af te halen. Verzocht wordt de stamkaarten in dezelfde volgorde als op de aanvrage vermeld, in te dienen. Afhalen en indienen der formulieren dient te geschieden: voor Haarlem Zijlstraat 70 voor Bloemendaal Bloemendaalseweg voor Heemstede Binnenweg 160 voor Zandvoort Haltestraat 4 De Directeur, A. VAN DRIEL voor Honden, Kippen,'Duiven Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. Tel. 13265 Vellcanan Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen Tel. 14637 Zijlstraat 62 Kantoorboekhandel GR. HOUTSTRAAT 101 KARPETTEN LOPERS Restantenverkoop Karpetten f 43.80. f 65.90, f 105, enz.: Lopercoupons v.a. f 6.95 p. mtr.; Gordijnstoffen v.a. f 3.25 p. meter; Bedstel len van f 52.50 voor f 48; De kens f 11.15. Verkoop Zater. dag van 15 uur. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Ge bouw St. Bavo, Smedestr. 23, Haarlem. TEGEN FABRIEKSPRIJZEN ENGELSE KAMERS vanaf f 395.—, f 550.—. f 595.—, f 795.— en f 825.—. GOTH. KAMERS vanaf f 850.— tot f 1490.—. LITS-SLAAPKAM. vanaf f 535,—. BLANK. ENGELS en MAHONIE STALEN SLAAPKAM. f 365.—. SALONS enz. WESTERHOUTPARK 8, by Wagenweg - TELEFOON 18840 Zaterdagmorgen 9 uur Stoffen- en Kledingmagazijn „DE MATADOR" ANEGANG 21 - HAARLEM - TELEFOON 13438 VOORRADIG: Dames- en Herenstoffen, Heren- costuums, Plus-fourspakjes, Winterjassen, Demi'e, Regenkleding enz. enz. MAANDAG LAATSTE DAG RESTANTEN OPNIEUW VERLAAGDE PRIJZEN 1ANSWEG - KRUISSTRAAT - HAARLEM BIJZONDERE RECLAME Alle goede dingen bestaan uit drieën. Deze week heeft v. d. Graaf DRIE RECLAMES le. Fijne wafelkoekjes voor f 0.48 per pond. Een spotgoedkope aanbieding voor een koekje van lste klasse "kwaliteit. 2e. Onze bekende Eier-taarten prima opgemaakt voor f 1.—. 3e. Onze Eier-cakes met poedersuiker f 0,60. Vruchtenbrood mei krenten en banketspijs en een grote sortering gebakjes, crème-wafels, im- amandel broodjes, amandel-gebakjes van echte Amandelspijs. GED. OUDE GRACHT 39 - TEL 16459 GROTE HOUTSTRAAT 167 - TEL 11566 GEN. CRONJéSTRAAT 35 - TEL 15430 RENAULT is DUBBEL ZUiNIG! De V/3 tons gesloten bestelwagen vervoert 8V2 M3, loopt 1 op 10. en kost slechts f 5725- De „RENAULT VIER" Is het laatste woord in geniale Franse scheppingskracht Fantastische wegvastheid. zeer pittige 4 cyl waterge- koelde kopklepmotor, hydr. remmen en talrijke andere uitstekende eigenschappen. Daarenboven benzinever bruik 1 op 171 Personenwagen f 4.250 Bestelwagen f 3.625 Overschakelen op RENAULT betekent: krachtig bezuinigen! Vraagt nadere inlichtingen en demonstratie bij GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166-168 - TELEFOON 12138 en 10% korting op: Tricot pantalons en borstrokken Hemden en broekjes Donkerblauwe sporthemden Costuumpantaions in kleine maten Dongens Blouses Sokken en sport kousen Te koop aangeboden: leger matrassen f 10 per stuk. Kooy, Jansweg Lessen BIJLESSEN (alle vakken H. B. S. en Gymn.) aangebo den door gev. stud. Tel. 23467 Hulsh. Pers. gevraagd Gevr. flink betrouwbaar WERKMEISJE werkd. 11-5 u. Goed loon. Tel. 27018. Brie ven G 7918. Gevr. net DAGMEISJE v. 9.36—2.30, v. g. g. v. f.15 p. w. Mevr. Bijvoet, Fr. Liszt- laan 4, Heemstede. Gevr. net JONG MEISJE van 85 uur of voor d. en n. kennis van koken geen ver eiste. Aanb. 's avonds na 7 uur. Mevr. Bolmeijer, Fr. Lisztlaan 27, Heemstede. Voor direct gevr NOOD HULP v. g. g. v. voor alle of enkele ocht. p. w. Mevr. Me- nalda. Vondellaan 22, Aer- denhout. OUDERE HUISHOUD STER v. g. g. v. bij gezond bej. echtpaar. Meerdere hulp aanw. Distellaan 6. A'hout. Besch. HUISHOUDSTER P.G. 40-50 j. geheel zelfst. bij 2 dames, h. v. r. w. aanw. Br. m. opg. v. verl. salaris G 7879 BESCH. MEISJE voor kl. gez. v. d. en n. vrij kost en inw. huis. verk. f 12.50 p. w. Hospeslaan 36, Overveen. Tel. 18168. Tegen 1 Febr. een DEGE- LIJK MEISJE in klein Chr, gezin (2 pers.) eenv. kunn. koken en zelfst. werken. Goudsbloemplein 9, Aerden hout. NETTE DIENSTBODE bij Bakkerij de Dood, Kl. Hout straat 66. NET DAGMEISJE gevr. v. Schie, Melkhandel, Elzen plein 59. Bedrijfspers. gevr. BLOEMISTKNECHT, fl zelfst. vakman gevr. v. de bloemisterij, geen hovenier. Br. met ref. en verl. salaris G 7896. Klein Maatbroekenatelier vr. MACHINESTTKSTER en meisje, enigszins bekend met naaien of jongen om opgeleid te worden. Smit, Zijlweg 38. Na 6 uur. Zaterdags vrij. le KAPSTER en aank, kapster gevr. gewend om met gegoede clientèle om te gaan. Brieven G 7483. LEERLING LAMPEKAP- NAAISTER gevr. Leeftijd 15 a 16 j. „Intima", Kruisstr. 42 GOEDE KRACHT, vlot typen, moderne talen en eenv. boekh. Alleen gerou- tin, krachten gelieve te refl. Br. m. opg. v. verl, salaris en ref. G 7895. Voor Haarlem en omstr. COLPORTEUR op prov. Bij verdienste. Brieven G 7866 Gevr. zo spoedig mog. in Brood- en Banketbakkerij bekwame WINKELJUFFR. flinke verkoopster. Mevr. de Wed. van Aalst, Zandv.laan 171, Aerdenhout. Gevr.: WINKELJUFFR.. manufacturenzaak bij Haar lem, 18 tot 20 j. Br. G 7848 Hulsh. Pers. aangeb. B. z. a. riet GRON. MEIS JE 24 j. voor 4 morgens i. d. week v. d. huish. Br. G 7913. Dame b. z. .a. .v. d. mid daguren voor GEZELSCHAP of OPPASSEN. Br. G 7898 B. z. a JONGE WERK STER v halve dagen. Brie ven G 7899. Mevr. Tuijninga, Clema tislaan 4. Aerdenhout Telef. 26482 zoekt voor uitstekende HUISHOUDSTER een lichte betrekking. WERKSTER b. z. a. v. halve dagen, van 9-12 uur. Brieven G 7849. Keurige jonge vrouw vr. enige avonden p. w. om OP TE PASSEN, lief voor kin deren. G, t. Br. G 7850. Bedrijfspers. aangeb. MEISJE b. z. a, voor de Vr. midd. en Zat. voor win kel of bij kind. Br. G 7851 Kamers gevraagd Gevr. voor juffrouw, b. b. h. h. een gestoff. of ongestoff. ZIT-SLAAPKAMER. liefst met gebr. van keuken, op nette stand, geen H.-N. Brie ven G 7900 Jongelui die wensen te trouwen zoeken 2 ongestoff. KAMERS met keuken of an dere kookgelegenheid. Brie ven G 7884. Te Heemstede gem, ZIT- en slaapkamer m. goed voll. pension. Tel. 29950 of Brie ven G 7907. Jongeman zoekt vrije gem. SLAAPKAMER. Brie ven G 7880. Jongedame, b. b. h. h. zoekt ongem. ZIT-SLAAP KAMER m. kook- en stook- gel. Brieven G 7881 A.s. echtp. beiden op kan toor werkz., zoekt WOON GELEGENHEID m. keuken of gebr. v. keuken in Haar-* lem of omgev, VersDronck- weg 141. Kamers aangeboden ONGEM. KAMER m. pen- GEM. ZIJKAMER en keu ken. Zijhveg Brieven G 7908 Zeer mooie gr. Z1T-SLP.- KAMER met stookgel. str. w„ telef.; ^nder pension m. gebr. v. gas en licht le Has- selaerstr. 1. Tel. 20120. GESTOFF. ETAGE m. ge bruik van badk, en warme maaltijd. H.-Z. Br. G 7886 Woningruil Aangeb. grote VRIJE WO NING, 7 k. enz. omg. eind Vergierdeweg, f 3G p. m. Gevr. vrije, event, kleiner w. f 35—f 55 p. m. Haarl. of omgev. Brieven G 7914. Wie ruilt modern VRIJ BOVENHUIS (7 kam. keu ken en vrijstaand schuurtje) - H.-N. tegen modern vrij huis in H.-Z. of omgeving Station Br. F. Iioitsma, Pr. Bern- hardlaan 8. Uithoorn. LEIDEN—HAARLEM of omg. Aangeb. mod. woning op mooie st. te Leiderdorp bij Leiden, dir. busverb. stad bevatt. 2 kamers en suite, keuken, 4 slaapk.. zolder, voor- en achtert., schuur, achterom. Huur f SO p. m. Brieven G 7868. Mod. BENEDENHUIS 5 kamers, k. hall, badk., gr. tuin. schuur, achteruitg. f 35 p m. Gevr. kleiner vrij huis. Brieven G 7852. Diversen THUISWERK gevr. on verschillig wat. Br. G 7909. HUWELIJK. 2 nette vrien den 24—26 j. zoeken kennis making met 2 deg. meisjes, Ift. 20 tot 24 j. geen R.-K. Br. met foto welke op erew. ret. G 7910. BEGELEIDING AANGEB. voor repertoire studie voor vocalisten of instrumenta listen door pianiste. Brieven G 7901. WEGGELOPEN op 11 Jan. Schotse Terrier, reu. zwart m witte plek op de borst. Tegen beloning terug te be zorgen v. Ricbeecklaan 34, Haarlem. HEEFT U EEN VAAS? Lasschuït m. b p. kap, ook beschilderde. Tel. 10651. HUWELIJK. Heer. mid delbare leeft, gepens. en niet onvermogend, zoekt levens vriendin met eig. woning, 't liefst buiten. Br. G 7887 Te koop of te huur gevr. nuis m. werkplvrij huis beschikbaar. Brieven G 7888 HUWELIJK. Zakenman, R.-K, v. g. huize w. ser. ken nismaking met dito jonge dame tot 35 jaar. Br. met voll. inl. en foto G 7889 Laat uw zijden LAMPE- KAPPEN opnieuw bekleden. Vraagt stalen. Br. G 7675. Voor het SNOEIEN en SPUITEN van fruitbomen gaat U naar een erkend vak man, zeer billijk. Tevens het adres voor moderne tuin aanleg. B. H. Lubbers, Kruis tochtstraat 32, Haarlem. Te koop gevraagd 2 pers. OPKLAPBED, compleet. Ook in ruil voor studiepiano. Mevr. de Vries Kl. Houtweg 67. Te koop gevr.: AFGE KNIPTE HAARVLECHTEN. Antoon Boon, Tempeliersstr. 37, Haarlem. De juffr. die Woensdag NAAK MANTEL KWAM ZIEN, kan deze halen Kruis weg 55. Na 7 uur. HAND- of TRAPNAAI- MACHINE. Br. G 7870. NAAIMACHINE te koop gevr. Br. met omschrijving en prijs G 7853, Te koop aangeboden Te koop: PERS. AUTO, carr. Renault, ingeb. A Ford motor, is prima geschikt v. vrachten. Een prijs f 530. Te zien: Garage v. Dijk, Zijl- weg no. 9. VLOERKLEED te koop. Na 6 uur. Nieveldstraat 7. BABYCOMMODE f 55. Cearalaan 4. Overveen. Twee MANTELPAKKEN en damesmantel, kl. m. in z. g. st. Havenstraat 5, H'stede. Na 7 uur. Een 120 m.m. REFRAC- TOR-TELESCOOP in prima staat f 90. Soutmanstr. 6. Te koop aangeb. splinter nieuwe echt FEALS BONT MANTEL m. 40 f 350. Brede- rodelaan 12, Aerdenhout. Tel. 27081. FORD JUNIOR 1939. In prima st. (4 pers.) le Hasse- iaerstr. 1. Tel. 20120. Nieuw gem. DAMESRIJ WIEL f 67,50 en f 42.50. Reitz- straat 2Q. Zo g. als nieuwe AVOND JURK v. meisje v. ongev. 15 j. Boekenrodeweg 7, Aerden hout, VEULEN BONTJAS 3/4 f 90, lange leren motor jas f 40. Middenweg 96 F. Mooie WINKELINVEN TARIS, zeer geschikt voor sigaren of banketb, zaak. Br. G 7855. KINDERWAGEN op ko gels d. blauw, nieuwe kap, nieuw gespoten. Veldhuis, Fuhrhopstr. 8, H.-N. (bij bush. Zaanenlaan). Tel. 25272 TE KOOP weg. vertrek: schrijfbur, m. stoel, boekenk. kinderledikantje. commode, heren overjas, kinderfietsje, damessch. m. 40. Bataviastr. Z. g. a. n. twee pers. eiken LEDIKANT m. Auplng en 3 delig verend bcdstel en twee kussens. Huiskamerameuble ment, 4 stoelen, 2 crapauds. Potgieterstr. 66, H.O. Na 8 u. Z. g. a. n. v. Delft KIN DERWAGEN loopt op kogels en beklede wieg. De Ruyter- weg 42. H.-W. Mooi 4 pits Küperbusch GASFORNUIS, 2 pers. op- klapbed omb. en gordijnen, 1 en 2 pers. mod. eiken led. Auping. bedstel. Gasthuis laan 130. Z. g. a. n. MANTEL 14-16 j. f 20. 2 jurken 14-16 j. f 7.50 en f 10. Na 6 uur. Rollands laan 111. PHILIPS RADIO f 225. Dr. Leijdsstraat 7 zwart. 'Old fin. HUISKAMER, best. uit groot dressoir, 4 stoelen, schuiftafel, 2 arm stoelen, bekleed m terra stof f 550, Brieven G 7874. Enkele coupons GOR DIJNSTOF (velours) vanaf f 5 per M, Ged, Oude Gracht 26 rood. - ENG SPORTCOLBERT z. g. a. n. f 25, zwarte winter jas f 30. zw. streepcostuum sion, zonzijde, 2e etage, liefst f 25, regenjas f 10, bruin 2 pers. bej. echtpaar. Telef. sportcolbert f 5, enz. alles m, 18349. Br. G 7829. 148-50. Jansen, Wagenweg 2li

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3