c 1943" terug „Zonder Marshallhulp naar toestanden van J De 9 Muzen Een schilder die het monumentale ook in het kleine ontdekte VRIJDAG 14 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Congres Stichting van de Arbeid Dr. Valentine: „Nederland moet door daden zijn goede bedoelingen inzake Indonesië tonen' Dr. Alan Valentine, hoofd van dc E.C.A.-missie in Nederland, heeft Donderdag op het door de Stichting van de Arbeid in Utrecht gehouden congres over de Marshallhulp Nederland geprezen voor de wijze waarop het zich heeft weten te herstellen, maar- tevens gewaarschuwd tegen een te groot optimisme. Dr. Valentine verklaarde dat, indien door het plan-Marshall een economische, stabiliteit voor West-Europa en andere landen kan worden verkregen, hierdoor tevens blijvende vrede en veiligheid verschaft worden en het grootste tijdperk van menselijke voorspoed wordt ingeluid, dat de wereld ooit heeft gekend. „Mochten wij niet slagen", zo zeide hij, „dan zal de toekomst er voor ons en onze kinderen somber uitzien. Wij moeten echter slagen, want dc volken van de vele landen, waarmede "wij samenwerken, bezitten de wilskracht en dc kennis om door onderlinge samenwerking iets te bereiken". Het te Utrecht gehouden congres had tweeërlei doel. Het moest in de eerste, plaats gezien worden* als een nationale dankbetuiging aan het Amerikaanse volk voor de Marshallhulp en beoogde boven dien ons eigen volk te doordringen van de enorme betekenis van die hulp. Om het gebaar, van dank en erkentelijk heid kracht bij te zetten, behoorde ook prins Bernhard tot de aanwezigen, waren er zeven ministers en vele Kamerleden als mede de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Uit heel het land waren de kopstukken uit industrie, handel en landbouw en tal van leiders uit de vak beweging naar de Utrechtse stadsschouw burg gekomen. Paul Hoffman en Averill Harriman hadden telegrafisch van hun waardering voor het organiseren van dit congres uiting gegeven. 'Er zijn, na het openingswoord van de heer E. Kupers, drie inleidingen gehouden, "welke stuk voor stuk tot een breedvoerige - discussie aanleiding hebben gegeven. In elke inleiding werd het Nederlandse volk aangespoord alle krachten in te spannen om de verleende hulp waardig te tonen. Amerika heeft ons over het dieptepunt heen geholpen, maar wij zijn er nog lang niet. Ook dr. Valentine heeft daar op ge wezen. Er zullen misverstanden komen en onverwachte moeilijkheden. De besprekin gen in het Amerikaanse Congres over de verdere plannen kunnen wellicht voor ons een beproeving worden. Het is noodzake lijk dat wij er ons van bewust zijn dat de jaren, die voor ons liggen, niet in grote mate onze huidige zorgen zullen verlichten. -Misschien zal er enige verbetering komen, maar zeker geen overdaad. In Nederland, zowel als in geheel Euro pa, moet men streven naar krachtiger sa menwerking, grotere productie, grotere uitvoer, kleinere invoer en verminderde consumptie. Soberheid dient het wacht woord te zijn. Sprekende over de Benelux betoogde dr. Valentine dat deze spoedig een levende werkelijkheid moet worden. Haar succes zal Nederland en heel West-Europa in be langrijke mate tot steun dienen. Haar mis lukking zou de ontwikkeling van de eco nomische eenheid in Europa een mensen leeftijd kunnen vertragen. Pijnlijk probleem: Indonesië Over het Indonesische probleem zeide dr. Valentine: „Een van de pijnlijkste proble men is de huidige toestand, welke door de Indonesische kwestie is geschapen. Influenza-cornmissie gaat griep-afweer organiseren Spoedig vaccin-bereiding in eigen land? De enige tijd geleden door de minister van Sociale Zaken ingestelde influenza- cornmissie is thans geïnstalleerd. Deze com missie werkt plannen uit voor een zo goed mogelijke bestrijding van influenza-epide- mieën. Naar aanleiding van de heersende angst voor griep legde dr. Brutel de la Rivière, voorzitter van de gezondsraad en van de infuenza-commissie, er de nadruk op, dat de in het Zuiden des lands heersende griep een goedaardige epidemie genoemd kan worden. De influenza-cornmissie werkt thans plannen uit voor de te nemen maatregelen bij een onverhoopt optredende ernstige epidemie. Bij de patiënten in het Zuiden des lands wordt het aangetroffen virus gelocaliseerd en gedefinieerd. Dr. Brutel zeide voorts, dat het vaccin Voor de bestrijding van influenza-epide- mieën in ons land niet in voorraad wordt gemaakt. Er zijn echter voorbereidingen getroffen, wélke het mogelijk zullen maken dit vaccin zo spoedig mogelijk in ons land te bereiden. Of zulks reeds op grote schaal kan geschie den kon dr. Brutel ons thans nog niet mee delen. Ten aanzien van het vaccin, dat door Philips aan het personeel verstrekt wordt, kon hij op dit ogenblik nog geen mening geven. Men dient hier eerst de resultaten af te wachten, welke daarmee bereikt zul len worden. Woon- en werkruimte Een tegenstrijdigheid Uit den Haag is dezer dagen de mede deling gekomen dat voor het verbouwen van pakhuizen tot woningen dezelfde bijslagregeling geldt als voor het splitsen van woningen. Nu schrijft een lezer te Haarlem ons, dat hij door een rechterlijke beslissing uit zijn woning wordt gezet, omdat die als opslag ruimte nodig is. Dat maakt ongetwijfeld een zonderlinge indruk. Op het Huisvestingsbureau verklaarde men ons, dat deze zaak evenwel iets anders ligt. De betrokkene had een gehuurde werkgelegenheid in gebruik, maar woonde tevens in dat pand. De eigenaar heeft even wel ontruiming gevraagd, omdat hij de ruimte zelf voor zijn bedrijf nodig heeft. Voor de kantonrechter was aan de huurder een andere werkgelegenheid aangeboden alsook woonruimte. Wat de toewijzing van werk- en opslagruimte aangaat heeft het Huisvestingsbureau geen bemoeiing. Maar nu de eigenaar ook het voornemen schijnt te hebben de woonruimte voor zijn zaak te gebruiken, zal er bezwaar gemaakt worden, want daardoor wordt de woonruimte im mers verminderd. Bovendien blijkt dat de nieuwe woonruimte, die door de eigenaar aan de huurder aangeboden is, niet'vrij is, want daar zitten nu andere mensen. De weg, -welke.^onlangs door Nederland werd ingeslagen, moet gekozen zijn in het volle bewustzijn van de internationale moeilijkheden, welke de door Nederland genomen stappen met zich zouden mede brengen. Aangezien er weinig aanleiding bestond voor een misverstand over de reacties van verschillende landen, is er nu weinig reden voor opwinding of teleurstel ling. Verhitte gemoederen brengen zelden licht in een zaak. De door Nederland gevolgde politiek en de motieven, welke hierbij een rol spelen, worden naar mijn mening in het buitenland minder goed begrepen. Het is van het grootste belang dat deze motieven duidelijk, eerlijk en onbevooroordeeld openbaar wor den gemaakt. Bijna alle teleurstellingen zijn het gevolg van misverstanden over de uiteindelijke doelstellingen of de middelen, waarvan ge bruik wordt gemaakt om deze te verwezen lijken. Na vriendschappelijke bespre kingen blijkt als regel, dat er geen werke lijk -verschil van mening bestaat over het uiteindelijke doel, doch slechts over de weg welke bewandeld moet worden om dit doel te bereiken. Indien de wereldopinie thans niet alleen door de toezeggingen van Nederland, doch door spoedige daden overtuigd kan worden, dat de Nederlandse bedoelingen met Indo nesië identiek zijn met de doelstellingen van alle vrede- en vrijheidslievende vol ken, kan een beter begrip in de naaste toe komst te verwachten zijn. Dan zal het Nederland niet moeilijk val len het vertrouwen terug te winnen van die landen, die zo vaak blijk gegeven heb ben van hun vriendschap voor Nederland. Dr. Valentine achtte deze opmerkingen niet misplaatst in een beschouwing over het Marshallplan, dat het economisch, her stel wil bevorderen. De Amerikanen, die bij het bureau voor Economische Samenwerking werkzaam zijn, zijn geen politici en wensen het Euro pese herstelprogramma volkomen geschei den te houden van politieke kwesties. Dit bureau is evenwel door het Congres in het leven geroepen en het door dit bureau ge voerde beleid en zijn werkzaamheden moe ten volkomen overeenstemmen met de offi ciéél erkende., politiek van de Verenigde Staten. Dr. Valentine sprak zijn bewondering uit voor het industriële herstel. De bereikte resultaten kunnen slechts geconsolideerd worden als de nauwe samenwerking en de goede verstandhouding tussen werkgevers en werknemers bestendigd blijft. Stakingen zouden het Marshallprogramma en het her stel vanv Nederland in de war kunnen stu ren. Een grotere productie per arbeidsuur is in Nederland, evenals in andere landen, dringend noodzakelijk. De komende jaren, zo besloot dr. Valentine, zullen niet gemak kelijk zijn. Maar als wij het beste geven dat in ons is zullen wij zeker iets goeds be reiken. Zonder Marshallhulp terug naar 1943 Ook de heren drs. E. H. van der Beugel, directeur, van het bureau van de regerings commissaris voor het Europese herstelpro gramma, ir. A. H. Ingen IIousz, president directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en A. C. de Bruyn, voorzitter van de Katho lieke arbeidersbeweging, hebben daar de nadruk op gelegd. Als de Marshallhulp niet gekomen was, aldus de heer Ingen Housz, zou Nederland nu een beeld geboden heb ben dat de herinnering zo oproépen aan de tijd der bezetting met stilliggende fabrie ken. met een bevolking die onvoldoende ge kleed en gevoed zou zijn en die in de win ter haar woningen nauwelijks zou kunnen verwarmen. Het nationale inkomen zou met 10 a 20 procent zijn ingekrompen. Deze spreker was van oordeel dat een relatief te gering bedrag van de Marshall hulp tot dusverre voor machines en onder delen is besteed. Het is noodzakelijk dat veel meer be steed wordt voor investering in machines en installaties. Onze bedrijvigheid is te veel afhankelijk van wat wij via het Marshall plan krijgen. Elke fabriek van enige betekenis ont vangt goederen via het Europese herstel programma, goederen, welke zij anders niet zou hebben gekregen. De meeste mensen zijn zich dat nog veel te weinig bewust. De rede van de heer De Bruyn sloot ge heel bij het voorgaande aan. Zonder Marshallhulp zou het verzorgingspeil van ons volk gedaald zijn tot dat van 1943. De gevolgen zouden geweest zijn verminderde arbeidsproductiviteit, wèrkloosheid, weder opleving van de zwarte markt, nieuwe kan sen voor extreme groeperingen, meer ge bondenheid in 't economische leven, moei lijker, zo niet onmogelijke verwezenlijking van de Beneluxovereenkomst, langere duur van schrijnend woningtekort, vermindering van de export-capaciteit, vezslechtering van de sociale positie van de arbeiders en benadeling van de sociale verhouding tus sen ondernemers- en arbeidersorganisaties. Het is in dit licht bezien niet te verwonderen dat de constructieve delen der vakbeweging in alle landen zich voor het Europese herstelprogramma interes seren, ook in Nederland. Zij zou, besloot de heer De Bruyn, niet waard zijn arbei dersbeweging te heten indien zij zich af zijdig hield. In een slotwoord zeide ir. M. H. Damme. dat met het welslagen van de Marshall hulp het behoud van onze Westerse be schaving en al datgene wat ons het leven waard maakt te leven, gemoeid is. Frans toneelgezelschap naar Nederland. Onder auspiciën van de „Alliance frangaise" zal het théatre Hébertot op 7 Februari in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag een opvoering komen geven van „Le Maitre de Santiago" van Henri de Montherlant. Op 9 Februari volgt een opvoering te Rotterdam en op 10 Februari een te Utrecht. Othon Friesz overleden. Othon Friesz, schilder van zeegezichten en met Henri Matisse één van de stichters der moderne Franse schilderschool, is te Parijs op 69-jarige leeftijd overleden. Pauselijk geschenk. Een groot aantal kostbare en zeldzame boeken, waaronder fascimiles van Dante's heldendichten en een complete uitgave van Dante's „Acta aposto- lica sedis" is door de Paus aan de universi teitsbibliotheek van Münster in Westphalen cadeau gedaan. De beroemde universiteits boekerij van deze stad liep in de oorlog door luchtaanvallen grote schade op. Ongeveer 400.000 boeken en 500.000 publicaties op aller lei gebied gingen verloren, Oberammergau, die voor het laatst in 1934 zijn opgevoerd, zullen in 1950 opnieuw ten •tonele worden gebracht. Het is nog niet bekend of de vroegere spe lers zullen meewerken, want enigen zijn niet volledig gezuiverd bij de denazificatie. Strindberg-herdenking. Op 22 Januari zal het honderd jaar geleden zijn dat de Zweedse schrijver August Strindberg, wiens grootste verdiensten op het gebied van het drama liggen, geboren" werd. Niet alleen»in Zweden, maar ook in Frank rijk, Engeland en de Duitse landen zal zijn nagedachtenis geëerd worden met opvoe ringen van zijn werken én nieuwe uitgaven daarvan. De Zweedse posterijen geven een speciale zegel uit en in het nationale kunstmuseum te Stockholm zal een selectie te zien zijn van de resultaten van zijn scheppende arbeid op ander terrein, want Strindberg was behalve toneelschrijver, dichter, geleerde en musicus ook beeldhouwer en schilder. Hongaars generaal vluchtte naar Amerikaans Oostenrijk United Press meldt, dat de Hongaarse generaal Albert Bartha, die minister van Defensie is geweest in het kabinet van Ferenc Nagy, vier dagen geleden naar Oostenrijk is gevlucht nadat hij gewaar schuwd wa§ dat de communisten hem wil den arresteren. Bartha, een veteraan uit het keizerlijke «Hongaarse leger, was Hongaars minister van Defensie in 1947 toen de communisten zeiden in het Hongaarse leger een samen zwering te hebben ontdekt die bedoeld was om de regering omver te werpen. Enige communistische plaatsvervangers van Bar tha passeerden bij die gelegenheid .hun chef en arresteerden verscheidene hoge legerofficieren. Het onderzoek naar het complot had tenslotte de val van de rege ring Nagy en de communistische overheer sing van het land tot gevolg. Naar vernomen wordt is de aankomst van Bartha geheim gehouden, totdat hii in de Amerikaanse bezettingszone van Oos tenrijk was gearriveerd. (United Press). België krijgt duurder leger De Belgische minister van Nationale De fensie, kolonel Raoul de Fraiteur, heeft Woensdag de begroting van zijn departe ment voor 1949 bij de senaat ingediend. Hij verklaarde dat het onvermijdelijk was, dat België's defensie-begroting dit jaar hoger is, gezien de internationale situatie. Vol gens de termen van het pact van Brussel moet België zijn traditionele neutrale posi tie prijsgeven, doch het is omringd van machtige bondgenoten en zal niet meer alleen gelaten worden ingeval van een con flict. Oorlog zou vermeden kunnen worden wanneer de Westelijke mogendheden een krachtige politiek volgden. Kamer van Koophandel te Haarlem Zelfstandige kamer nog in de loop van dit jaar Zoals men weet is indertijd de zelfstan digheid van de Kamer van Koophandel in het district Haarlem opgeheven. Haarlem kwam toen onder de Kamer van Amster dam, ook al werd het kantoor hier in stand gehouden en kreeg dit een raad van bij stand. Thans is zoals wij toen al mede deelden aan te nemen dat nog in de loop van dit jaar de zelfstandigheid van de Haarlemse Kamer hersteld wordt. Er zal waarschijnlijk voor de eerste keer geen verkiezing gehouden worden, daar het de bedoeling moet zijn dat de leden voor de eerste keer benoemd worden dooi de minister, na ingewonnen advies van de raad van bijstand en de belanghebbende organisaties. Een Nieuwjaarsrede De Raad van Bijstand der Haarlemse Kamer zal op Maandag 24 Januari een ver gadering houden waarin de voorzitter, de heer J. J. Swens, een Nieuwjaarsrede zal houden waarin een overzicht zal worden gegeven van de toestand van handel en industrie in Haarlem en omgeving. Het Hildebrand-monumenf Moeilijkheden nog steeds niet overwonnen Wij hebben dezer dagen medegedeeld dat men nu in Haarlem aan het zoeken is naar een geschikte plaats voor het Hilde- brand-monument. Wij voegden daaraan de opmerking toe: „Daaruit mag worden afge leid, dat met de mogelijkheid dat het monu ment binnen afzienbare tijd werkelijk in Haarlem geplaatst zal kunnen worden, rekening gehouden wordt". Erg positief is het natuurlijk niet om bij een werk, waaraan de kunstenaar ruim 35 jaar zijn krachten gegeven heeft, te spre ken van „afzienbare tijd". Wij hebben maar weer eens geïnformeerd. Er is sinds prof. J. Bronner in het voorjaar van 1948 zijn beelden in het Rijksmuseum te Amsterdam tentoonstelde, geen contact meer geweest met de gemeente. Zoals men weet moesten toen nog de fonteinbak en de banken gemaakt worden. Het gemeente bestuur weet niet of die hun voltooiing al naderen. Wel is dezer dagen een boek over het beeldhouwwerk uitgekomen, waarin een foto is opgenomen waarop prof. Bronner is afgebeeld werkende aan de fonteinbak. De Slichting vein de Arbeid organiseerde gisteren te Utrecht een congres gewijd aan de betekenis van liet Europese herstelprogramma voor ons land. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V.. opent het congres. Internationale radio conferentie begonnen Interland-radiodebatten in voorbereiding De West-Europese radio-conferentie, waar aan de omroeporganisaties van België, Engeland. Frankrijk, Luxemburg en Ne derland deelnemen, begon Donderdag in de K.R.O.-studio te Hilversum. De heer J. B.-Broeksz (Vara) werd aan gewezen als voorzitter. De morgen- en een deel van dc middagvergadering werden ge wijd aan het uitwisselen van ervaringen, opgedaan bij het uitvoeren van het onlangs ingevoerde programma „West-Europees commentaar". In dit programma bespreken vooraanstaande politieke of maatschappe lijke figuren onderwerpen, die in alle deel nemende landen van actuele betekenis zijn. Dit geschiedt in deze zin, dat ieder land op zijn beurt de spreker aanwijst, die in de komende week een actueel onderwerp zal behandelen. De nieuwe serie van deze voordrachten begint in Maart 1949, waarbij Nederland de rij opent. In de middagzitting werd besloten om een geheel nieuwe reeks uitzendingen te organiseren, die zal bestaan in een miero- foondebat, waarbij in twee of drie der deel nemende landen sprekers voor de micro foon zullen komen, die in de taal van het organiserende land over een actueel'onder werp het woord zullen voeren. Het eerste debat in deze geest zal gehouden worden in Frankrijk op 9 April tussen Frankrijk, België en Luxemburg. Nederland komt in September aan de beurt met België als partner. In een trein die van Leeuwarden naar Groningen reed is begin vorig jaar een rei ziger door twee mannen bewusteloos gesla gen en van zijn geld beroofd. De daders, de 20-jarige S. uit Noordbergum en de 30-jarige W. uit Zwaagwesteinde, zijn thans veroor deeld fot respectievelijk zes en vier jaar ge vangenisstraf. Nieuwe Marshall-toewijzing voor Nederland WASHINGTON (Reuter) De Economie Cooperation Administration heeft medege deeld, dat aan Nederland een bedrag van 4.330.000 dollars aan Marshall-gelden is toegestaan voor de aankoop van indus triële uitrusting. De aankopen zullen alle in de V.S. geschieden en het geld zal als volgt worden besteed: 1.202.000 dollar voor mate rieel voor de mijnindustrie en de bouw nijverheid; 1.350.000 dollars voor niet metaalhoudende mineralen, uitgezonderd olie; 790.000 dollars voor materieel voor spoorwegvervoer; 780.000 dollars voor machinewerktuigen; 110.000 dollar voor verschillende industriële materialen en af gewerkte goederen: 98.000 dollars voor generatoren en motoren. INTERNATIONALE DISTRIBUTIE STELSEL GELDT NIET MEER VOOR GRANEN Het internationale nood-voedselcomité heeft de allocatie van alle granen, met uit zondering van tarwe, opgeheven, zulks op advies van de desbetreffende allocatie commissie. Daarmee is de in- en verkoop van deze granen op de wereldmarkt niet meer aan een toewijzingssysteem gebon den, hetgeen op een verruiming in de graanpositie duidt. Voor tarwe is de allocatie-regeling soe peler geworden met dien verstande, dat hiervoor geldt de zogenaamde „block"- toewijzing. Dit houdt in, dat de landen vrij zijn te betrekken van, of te leveren aan elk willekeurig land, mits de totale .toe wijzing van het betrokken land maar niet overschreden wordt. Het is zo werd ons verder gezegd heel moeilijk de bezwaren die er nog altijd schijnen te zijn, op bevredigende wijze te ondervangen. Prof. Bronner vreest, wegens de brosheid van het materiaal waarvan de beelden gehakt zijn (Franse kalkzandsteen) beschadiging' door de jeugd als de beelden op een min of meer eenzame plaats gezet worden. Voor een blijvende bewaking kan natuurlijk niet gezórgd worden. Afzetting met een hek kan ook geen oplossing bie den, want prof. Bronner is er ook op ge steld dat de belangstellende beschouwers der beelden zich vrij kunnen bewegen. Voor plaatsing in een afgesloten tuin voelt prof. Bronner ook niets. Toen hem door vrien den in overweging werd gegeven de beel den in het Rijksmuseum te laten staan, wilde hij ook daarvan niets weten, want de beelden zijn niet voor een museum ge maakt. Men ziet uit deze opsomming dat het moeilijk zal zijn in deze „de steen der wij zen" te vinden! Door directeuren van Openbare Werken en de Hout en de Plantsoenen wordt nu naar een geschikte plaats in de Hout ge zocht. Gemakkelijk is de opdracht voor de heren niet. want er moet gezocht worden naar een plek die wel door bomen omgeven is, maar er moet voorkomen worden dat bij storm een afwaaiende tak een der beelden kan beschadigen. Het Hildebrand-comité weet ook niet hoe het nu met de voltooiing van het vol ledige monument staat. Als er tussen de gemeente en het comité overeenstemming bestaat over de plaats voor het monument, zal het comité zich in verbinding stellen met prof. Bronner, om alsdan te bewerken, dat het eindelijk naar Haarlem komt. Internationaal congres voor Europese eenheid BRUSSEL, 13 Januari (A.N.P.) Van 25 tot 28 Februari zal te Brussel ee^ in ternationaal congres van de Beweging voor Europese Eenheid worden gehouden. Op 26 Februari zullen bij die gelegenheid Winston Churchill, Alcide de Gasperi. Paul Henri Spaak en waarschijnlijk ook Léon Blum in het paleis voor Schone Kunsten het woord voeren. Nieuwe perspectieven voor het koorwezen Georganiseerd door het maandblad „Koor en Kunstleven", in samenwerking met de Koninklijke Bond van Gemengde Zang verenigingen in Nederland en het Algemeen Nederlands Zangverbond in Vlaanderen, begint Zaterdag te Hilversum een vier daagse zangwedstrijd, onder de titel „Het Nederlandse Lied", die nieuwe perspectie ven voor het koorwezen opent. Op een persconferentie in Grand Theatre „Gooiland" werd door een drietal inleiders het belang van het Hilversumse concours uiteengezet. De heer C. Overbeek, voorzitter van de Kon. Bond van Zangverenigingen, wees op de misstanden die het traditionele con coursstelsel sinds jaren aankleven en waar over allerzijds klachten oprijzen. De Ned. Dirigenten-organisatie alsmede de provin ciale en landelijke bonden ijveren dan ook voor een nieuw reglement, maar er kan nog al wat tijd overheen gaan eer dit definitief zijn beslag krijgt. Een door de organisaties samengestelde commissie stelt zich voor, de oprichting van een bureau voor vocaal concours wezen; samenstelling van een be voegd jury-apparaat van 6080 bekwame toonkunstenaars; de verplichte werken te laten kiezen uit twee of meer; de vrije wer ken te onderwerpen aan het oordeel van de jury, enzovoorts. Ook het prijzenstelsel vraagt dringend om herziening. De Hilversumse wedstrijd loopt op dit alles vooruit en wil een daad stellen, die, naar een juist woord van de heer Overbeek, stijl belooft te brengen in een culturele aan gelegenheid van het hoogste belang. En wanneer wij het programma doorkijken, dat Zaterdag en Zondag door veertig vereni gingen zal worden ten gehore gebracht, en wij vinden daar slechts composities van onze beroemde polyphonisten en verder modern-bewerkte oud-Nederlandse volks liederen. dan blijkt dit „stijl brengen" geen ijdel woord te wezen. De heer Overbeek deelde mede dat van de 7000 koren in Nederland er slechts 1600 georganiseerd zijn in bonden. Ons zangers feest, aldus spreker, breekt een lans voor organisatie. Het ligt op de weg van de bon den invloed uit te oefenen op de overheid om steun te verlenen. Amsterdam, de ge meenten van de Zaanstreek, Gouda en de provincie Noord-Brabant gaven reeds het goede voorbeeld. De heer G. v. Ravenzwaay belichtte ver der de artistieke doelstellingen van het fes tival. Spreker constateerde de bezinning op oryze vrijwel vergeten oude muzikale cul tuurwaarden, bezinning die parallel loopt met de belangstelling voor het volkslied. Er zijn grote verwachtingen; de opleiding van de dirigenten is aanmerkelijk verbeterd en de keuze-nummers getuigen van meer smaak. Spreker wees er op dat de juryleden niet van zin zijn als Beckmessers op te tre den, maar beloofde wel dat alle jacht op effect hen koud- zal laten. Verder werd meegedeeld, dat de prestaties van de 92 mededingende koren op gramofoonplaten zullen worden vastgelegd: ook dat als inter mezzo op het concours een door Joh. F. Keja gecomponeerde canon aan de aan wezigen zal worden aangeleerd en samen gezongen; aldus een proeve van gemeen - schapszang op het thema „Zingen dat wil len wij". De omroepen van Brussel, Kaapstad, Johannesburg, Paramaribo en de Wereld omroep interesseren zich voor het muziek feest. De heer Bongenaar van „Koor en Kunst leven" overweegt verder een film te laten opnemen van het concours, die deze mani festatie een wijder dan plaatselijk gebied zal doen bestrijken. JOS. DE KLERK B. KAMP 65 JAAR Er is een groot verschil tussen het laatste werk van de Velsense kunstenaar B. Kamp, lid van „Kunst zij ons doel" te Haarlem, en*"het oeuvre uit zijn „monumentale" tijd- Forse tekeningen als zijn treurende zonne bloem en de sjouwerlieden, die als sombere maar gevoelige producten van een ver reikende geest in zijn atelier hangen, lijken door een ander gecomponeerd dan de tere aquarellen uit de Noordhollandse gods huizen. wier blanke zuiverheid Kamp steeds weer naar het penseel deed grijpen. Toch is het allebei op en top Kamp. Dit welbestede leven, dat zojuist zijn 66e jaar is ingegaan, heeft zich niet in een sterk lichaam genesteld, maar de scheppings kracht is volledig betvaard gebleven. Al heeft de kunstenaar zijn voorkeur voor het grote, monumentale werk om ge zondheidsredenen in de steek moeten laten, zowel in de decoratieve als de vrije toepas sing van zijn talent konden vele verant woorde en technisch hoogstaande werken ontstaan. Als zoon van een bakker in de Jansstraat te Haarlem, wiens bedrijf zich tot ver onder het plaveisel uitstrekte de oudere Haar lemmers zullen het zich herinneren bleek alras 'de artistieke aanleg van de jonge Kamp en zijn moeder heeft hem met steun van een wat zonderlinge oom. die antiek restaureerde aan het Verwulft, aan een beurs voor de Kunstnijverheidsschool ge holpen. Daarna kwamen de vreemde, vor mende leerjaren bij Ed. Cuypers, die toen- dertijd zijn decoratieve kunst in de Jan zwierven; hij ontwierp tapijten, dreef koper en schilderde zelfs een Kruisstatie voor een retraitehuis in Roermond. Grondig werden de aankomende gezel daar de geheimen van de toegepaste kunstnijverheid geopenbaard: deze grondigheid heeft hem in zijn latere werk de liefde voor het détail en het mate riaal meegegeven. De oorlog 3914-'18 brak uit, Kamp als jong getrouwd man het werk uit de handen slaand en de aanbieding om aan dezelfde Haarlemse Kunstnijverheids school van zijn opleiding les te komen ge ven in het decoratief tekenen leek een ware zegen. Pieter van Gelder heeft onder die kleine leraar in deze dagen zijn eerste ontwerp voor eenlucifersdoosje gemaakt. Er kwamen avondcursussen, er kwamen an dere onderwijs-ideeën en de vrije kunste naar Kamp scheen voorgoed te veranderen in een gebonden kunstnijveraar. Maar in 1926 ging de school ter ziele en met haar de betrekking van „oom Ben", die inmid dels een heel klein huisje had laten bouwen aan de Driehuizerkerkweg in Velsen. Sindsdien heeft een lange stroom van werk zijn atelier verlaten: voor Radio Kootwijk maakte hij een herdenkingsta bleau, de N.Z.H. danks aan hem de meeste harer huidige affiches en de omslagen van elke nieuwe dienstregeling, die aan de Leidsevaart het licht ziet, draagt de signa tuur Kamp. Bovendien ontwierp hij tesa- men met André Vlaanderen onder de decoraties van de Koloniale stand op de Brusselse wereldtentoonstelling van 1910. Evacuatie noch honger hebben zijn pro ductie in de tweede wereldoorlog kunnen remmen, ex librae en kerkinterieuren toon- Ian Fleming-Williams over Britse schilderkunst Voor het genootschap Nederland-Enge- land hield de heer Ian Fleming-Williams gisteravond een lezing met lantaarnplaatjes over de Engelse schilderkunst van deze tijd. Hoewel hij er zijn toehoorders zeker niet teveel over vertelde, was alles wat hij er over zei duidelijk en wars van alle gewich tige termen waarmee tal van lieden die over kunst spreken, zichzelf een aureool van diepgaande kennis en hun publiek een massaal minderwaardigheidscomplex be zorgen. Hij behandelde in het kort de zeer sterke invloeden die de Engelse schilderkunst ge durende vele jaren uit het buitenland heeft ondergaan en die haar tot voor kort niet de gelegenheid hebben gegeven een eigen weg in te slaan. Des te meer verheugde hij er zich over, dat de algemene opleving die het Engelse artistieke leven en de belangstel ling er voor van het publiek in de laatste tijd heeft gekenmerkt, zijn weldadige in vloed ook op de schilderkunst heeft uitge oefend. Deze belangstelling heeft er zelfs toe geleid dat er een zeer willige markt voor schilderijen is ontstaan, zodat de Britse schilders niet meer al te veel moeite hoe ven te doen om hun werk aan de man te brengen. Hij wilde deze Britse schilders verdelen in twéé groepen. Ten eerste de romantici die in een hevige worsteling zijn gewikkeld met de problemen die de laatste twintig jaar in zo grote mate hebben opgeleverd. Tot deze groep behoren mensen als Paul Nash en Henry Moore, die vooral in de oorlog voortreffelijk werk hebben gepro duceerd. Speciaal de laatste heeft met zijn serie tafrelen van de Londense bevolking die tijdens de Duitse bombardementen schuil zocht in de stations van de onder grondse spoorweg, werk van geweldige zeggingskracht geschapen. De tweede groep, die in Engeland de „Euston Road Group" wordt genoemd naar de straat waar een aantal van haar voornaamste exponenten een schilders school hadden achtte hii van zeer groot belang. Hij toonde werk van William Cold stream, Graham Bell, Claude Rogers en Victor Passmore dat zich naast een voor treffelijke techniek onderscheidt door een nieuwe en ontroerende visie op de om geving waarin het grootste deel van het Britse volk leeft en werkt. voor Haarlem VRIJDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Operette „Aan der scho nen blauen Donau", 8 uur. Gem. Concertge bouw: Jubileumconcert „Inter Nos". den aan, dat deze artiest zijn scheppings- palace: „Sensatie om Tosca", 14 jaar, 2. 4.15] Kerk i Monnikendam, een werk vat Luykenstraat bedreef. Tien jaar heeft jarige kunstschilder B. Kamp dat Kamp daar gewerkt met de duizend-en-een hoezeer hij in de kleine conceptie de g materialen, welke door dat atelier rond- der monumentaliteit wist te verwezenlijken. drang de vrije teugel kon laten, zonder ooit het bit van de techniek te verwaarlozen Een volmondige erkenning van zijn kun stenaarschap kreeg hij als verjaarsge schenk: de gemeente Haarlem zal een zij ner kerkinterieurs aankopen. De toekomst zal hem ongetwijfeld nog vele malen in de brede Bavo zien, waar de 65-het licht onder de Gothische gewelven ook bewijst j deze schilder onophoudelijk bekoort en in- rootheid spireert. J. ff, 9.15 uur; Luxor: „IJscapade", alle leef- ijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Voor beu- en geen genade", 18 jaar. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Olie in Oklahoma", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur, (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Al Jolson story", alle leeftijden. 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „De poor ten van de nacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 15 JANUARI. Stadsschouwburg: Operette ..An der scho nen blauen Donau". I! uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5