De werkinrichting aan de Schalkwijkerweg te Haarlem: CKort en Bondig Voorstellen voor de Bloemendaalse raad Plannen voor verbetering bij „De Viersprong VRIJDAG 14 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGSLAD 4 gaande,: Eind Februari „pioniers" er heen Indertijd hebben, wij reeds medegedeeld dat de gemeente Haarlem een terrein van IV2 ha aan de Schalkwijkerweg heeft aan gekocht om daarop een nieuwe werk inrichting voor „Nazorg" (voor onvolwaar- digen) te vestigen. Thans is er zo'n in richting in een vroeger schoolgebouw aan de Botermarkt en in een hulpgebouw aan de Kamperstraat. Die zijn niet alleen te klein, maar het wordt ook wenselijk geacht het werk op een nieuwere leest te schoeien. De jongens en mannen gaan op den duur alle naar de Schalkwijkerweg; de inrichting aan de Botermarkt zal alleen mor vrouwen en meisjes bestemd worden De nieuwe inrichting aan de Schalkwij kerweg zal in étappes worden opgebouwd. Er wordt voorlopig met één paviljoen voor tuinarbeid begonnen. Het gebouw be stemd voor het opbergen van gereedschap pen en het schuilen en werken bij regen zal nog deze week gereed komen. Eind Februari gaan de eerste twintig jongeman nen er heen, die voor tuinarbeid zijn aan gewezen. Zij zullen beginnen met de grond gereed te maken voor de teelt. In zeker epzicht zullen dit dus pioniers zijn. Op de Haai'lemse gemeentebegroting voor 1949 is een bedrag van 25.000 uitgetrok ken om daarvoor een tweede paviljoen te bouwen. Het is nog niet beslist waarvoor dit gebouw bestemd zal worden. Mogelijk is dat daarin de jongemannen zullen worden ondergebracht die nu in het gebouw aan de Kamperstraat riet- en cocosmatten maken. Dan zou dat gebouw gesloten kunnen wor den. Maar het is ook mogelijk dat het schappij. Thans bestaat reeds zo'n werk inrichting in Velsen. De nieuwe werkinrichting komt, zoals wij reeds schreven, aan de Schalkwijker weg. Dicht nabij de grens van Heemstede. De jonge mannen zullen met een autobus naar de Buitenrustbrug kunnen komen. Vandaar moeten zij dan een 10 minuten wandelen. Als over enige tijd de werk inrichting volledig bevolkt zal zijn, is het misschien mogelijk ora een autobus te laten rijden. Nu is daaraan natuurlijk geen denken. Het Middelbaar onderwijs Plannen voor 5 nieuwe school gebouwen in Haarlem Wij hebben al medegedeeld dat er ver schillende plannen zijn om in de toekomst enige nieuwe gebouwen te zetten voor hei openbaar en bijzonder middelbaar onder wijs. Door ons werden reeds genoemd een tweede gebouw (dat dan in Haarlem-Noord zal komen) voor het Christelijk Lyceum en eveneens een tweede gebouw voor het R.K. Lyceum. De beide gebouwen van deze bij zondere onderwijsinrichtingen zijn te klein geworden. Bovendien weten onze lezers dat nu in de Oosterhoutlaan door de gemeente wel een tijdelijke uitbreiding wordt gegeven aan het Coornhertlyceum, maar het plan is in de toekomst voor dit lyceum ,een nieuw gebouw te zetten in het Zuidelijk deel der gemeente. Als nummer 4 komt een nieuw gebouw voor het R.K. meisjes lyceum dat nu aan de Dreef gevestigd is. Ook nummer 5 kunnen wij daaraan toe voegen. Wij vernamen van het gemeente- wyii bestuur dat in de komende jai'en ook gere- tweede paviljoen al bestemd wordt om daar i moet worden met de noodzakelijk- een andere groep aan het werk te zetten, j ,een nieuw gebouw te zetten voor de Het voornemen is namelijk zo vertelde I Meisjes H.B.S., daar met het tegenwoordige ons de heer E. P. Schuyt, hoofd van de Sebouw aan de Tempeliersstraat op den Nazorg de bedoeling dat er in de nieuwe j dmxr niet volstaan kan worden. inrichting ook eenvoudige vakken worden onderwezen aan jonge mensen waarvan verwacht wordt dat zij na hun opleiding geschikt zullen zijn om een werkkring te vinden in de maatschappij. Voor die zal de werkinrichting dus een soort doorgangs huis worden, waarin zij alleen voor een bepaald werk geschoold worden,. Voor een beslissing in deze genomen zal worden moet eerst een inzicht verkregen worden, welke mogelijkheden er in dat tweede paviljoen bestaan. Zo zal de nieuwe werkinrichting gelei delijk worden opgebouwd. Elk jaar een vergroting van de capaciteit. Voor de in richting voltooid zal zijn, zal het zeker nog jaren duren. Er wordt op gerekend dat er in de toekomst plaats zal komen voor 150 200 jonge mannen. Maar dan zal die werkinrichting niet alleen voor Haarlem zijn, maar voor een geheel ,,Nazorg"-district (het deel van Noordholland dat ten Zuiden van het Noordzeekanaal ligt, Amsterdam en het Gooi uitgezonderd). Daartoe wordt een samenwerking tussen de betrokken ge meentebesturen voorbereid. Men denkt aan 150 a 200 plaatsen voldoende voor dit district te hebben, want elders zullen in richtingen dienen te bestaan voor de jonge mannen die blijvend te werk gesteld moe ten worden. Die gemeenten zullen dus al leen de jonge mensen sturen die geschikt zijn voor opleiding voor werk in de maat- liflimwifruifc De rijkssubsidie voor HBS-en, Lycea en Gymnasia Alleen wijziging voor het Bijzonder Onderwijs Er is al meermalen aangedrongen op wijziging, dat wil in dit geval zeggen ver hoging, van de rijkssubsidie voor het Mid delbaar- en Voorbereidend Hoger Onder-, wijs. Vooral van 'de kant der gemeenten. Begrijpelijk is dit wel want de gemeenten zitten voor zware lasten, in verhouding tot andere takken van onderwijs zelfs zijn die lasten zelfs zeer zwaar, hoewel het aantal scholen dat er bij betrokken is veel geringer is. Nemen wij Haarlem als voorbeeld. Het Openbaar lager onderwijs kost aan de ge meente in 1949 329.000, maar de uitga ven voor de gemeentelijke H.B.S. en Lycea en het Gymnasium zijn geraamd op niet minder dan 820.000. Er is voor gepleit om voor het Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs hetzelfde systeem van subsidie toe te pas sen als nu geldt voor het Lager Onderwijs. Dit zou dan betekenen dat de gemeente voor de gebouwen en de leermiddelen zou zorgen, terwijl het rijk de salarissen zou betalen. In dat geval zouden dan ook voor rekening der gemeenten komen de stichting en het onderhoud van de gebouwen voor de H.B.S.'en, Lycea en Gymnasia van het Bijzonder Onderwijs. Wij hebben op het departement van On derwijs in Den Haag geïnformeerd, waar ons werd verzekerd dat een onderzoek heeft uitgewezen dat zo'n verandering in het subsidie-stelsel niet wenselijk wordt geacht. Wel wordt de subsidiëring gewijzigd, maar dat geldt alleen het Bijzonder On derwijs. De minister heeft aan de Kamer voorgesteld om de rijkssubisdie voor de bijzondere scholen van 80 qp 95 pet. te brengen. Dit is gedaan wegens de stijging van de jaarwedden van het personeel. De rijkssubsidie aan het Openbaar Onderwijs Wordt niet verhoogd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 Januari 1949. ONDERTROUWD: A, van Esveld en G. J. M. van Voorst. GEHUWD: 13 Jan.: J. H. van Tongeren en A. van Schagen; J. C. Klein en C. de Boer; C. Omvlee en M. Beers. BEVALLEN van een zoon: 10 Jan.: N. J. Bode-van Smaalen; C. Balk-van Bergen; 11 Jan.: W. A. Sieverding-Scholte; 12 Jan.: A. M. Jore-Huijbens. BEVALLEN van een dochter: 11 Jan.: J. M. Haringa-van Slooten, 2d.; 12 Jan.: J. C. P. Scholte-Witteman; K. Hooydonk-Ram; B. E. J. Simons-Gunzel; W. Rosalski-van Lubeek; P. J. Olsthoorn-van der Weijden; S. J B Rip-dc Brabander. OVERLEDEN: 11 Jan.: A, A, Leloux, 5 j.. Alexanderstraat; II. van der Vegt-Roose boom. 86 j., Slachthuisstraat; 12 Jan.: G. van den Anker, 84 j., Ged. Oude Gracht. De bouw van de scholen voor bijzonder middelbaar onderwijs wordt voor 90 pro cent door het rijk betaald. De gemeente moet voor de gebouwen voor het openbaar ondex'wijs zorgen. Met deze scholenbouw zal in de toekomst op dit ogenblik is bouwen niet toe gestaan, zodat volstaan moet worden met het zoeken van noodoplossingen om het plaatsgebrek op te lossen een belangrijk bedrag gemoeid zijn. Een voorlopige be groting van kosten heeft uitgewezen dat met de bouw en inrichting van een nieuw Coornhertlyceum voor de gemeente een bedrag van ten minste een millioen gulden gemoeid zal zijn. Inbraak in Aerdenhout Des nachts heeft men zich tijdens af wezigheid der bewoners toegang verschaft tot een villa in het Naaldenveld in Aer denhout. Enkele kamers zijn doorzocht en meegenomen zijn een bontjas en een geld kist, bevattende ongeveer duizend gulden. SCHEEPVAART Agamemnon. 12 Jan. van West-Indië te New York; Alchiba, Calcutta-Rotterdam 13 Jan. van Colombo naar Cochin; Alwaki, 11 Jan. van Hamtpon Roads te Philadephia; Andijk, New Orleans-Londen pass. 13 Jan. Bishop Rocks; Amstelkerk, 14 Jan. van Mon rovia te Freetown; Bantam, Java-Rotterdam 13 Jan. te Londen; Ganymedes, 11 Jan. van Valparaiso te Buenos Ah-es; Helena, Curagao- Antwerpen pass. 13 Jan. Prawlepoint; Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Java pass. 13 Jan. Malta; Kota Gede. Java-New York pass. 13 Jan. Kaap Guardafui; Lindekerk, Rotterdam-Perzische Golf, 14 Jan. te Graves- end;Lutterkerk, Perzische Golf-Rotterdam, 12 Jan. te Port Said; Maaskerk, Amsterdam- West-Afrika, 13 Jan. te Antwerpen; Mairie- kerk, Japan-Rotterdam, 13 Jan. van Mar seille; Meerkerk, Rotterdam-Japan, 13 Jan. van Keelung; Pr. Willem III, Valencia-Rot terdam pass. 13 Jan. Ouessant; Raki, Am sterdam-Java, 13 Jan. van Genua; Ruys, Ba- tavia-Hongkong, 13 Jan. te Manilla; Slamat, Java-Rotterdam, 13 Jan. van Aden; Tarakan, Makassar-Amsterdam, 14 Jan. te Aden ver wacht; Tawali, 14 Jan. van Batavia te Sin- gapore; Tjibesar, 12 Jan. van Batavia te Shanghai; Van 't Hof, 14 Jan. van .Makassar te Singapore; Veendam, 13 Jan. van New York naar Rotterdam. Alblasserdijk, 12 Jan. van Havanna te Vera Cruz; Aldebaran, 13 Jan. van Baltimox-e naar Rotterdam of Amsterdam; Arendskerk, Rot terdam-Sydney, 14 Jan. van Genau; Arkel- dijk, 14 Jan. Rotterdam te Boston; Arnedijk, 13 Jan. van New York te Norfolk; Bonaire, Amstei-dam-Paramaribo, 13 Jan. van Ant werpen; Buys Ballot, 12 Jan. van Curagao te Maracaibo; Eemdijk, 14 Jan. van Havanna naar Londen; Leerdam, 13 Jan. van New York naar Rotterdam; Pericles, Curagao- Antwerpen pass. 13 Jan. Azoren; Pr. Fred. Hendrik, Rotterdam-Valencia, 13 Jan. te Bux-riana; Stentor, 13 Jan. van Valencia naar Rotterdam; Van Ostade, Amsterdarh-St. Tho mas pass. 14 Jan. Dungeness; Lissekerk, Perz. Golf-Rotterdam, 14 Jan. van Genua; Pr. Joh. Willem Friso, 14 Jan. te Tel Aviv; Rijnkerk, Rotterdam-Japan, 14 Jan. te Port Said. Een Katholieke vrouw over internationale samenwerking Zelden zal er zo geestig en zo on- officiëel en tegelijk zo verhelderend en op de man af gesproken zijn over de organisaties der Verenigde Volken als gisteravond door mejuffrouw dr. Marga A. M. ICJompé uit Arnhem in de Haarlemse Stadsschouwburg voor de Ver eniging „Geloof en Wetenschap". Voor de pauze had de spreekster, die zelf deel uitmaakte van de Nederlandse delegatie bij de UNO, het over de instel lingen daarvan, waarbij zij aan de hand van lichtbeelden een groot aantal anecdo- tische opmex-kingen over de verschillende gedelegeerden ten beste gaf. Na de pauze ging mejuffi-ouw Klompé dieper op het probleem van de interna tionale samenwerking in. „Wij moeten deze dingen nuchter be kijken. Wij verwachten veel te veel in eens van de Verenigde Volken en denken dat zij ons de vrede op korte termijn thuis kunnen bezorgen. Doch in de Verenigde Volken zullen de landen, 'die daar ieder met hun eigen sfeer komen, aan elkaar moeten wennen en naar elkaar toe moeten groeien. Dat is een kwestie van tijd. Su- pra-nationale organen zijn noodzakelijk in deze tijd, waarin alle landen door weder- zijdse belangen met elkaar verbonden zijn". Sprekende over het federalisme, zei mejuffrouw Klompé, dat zij de tijd voor de Verenigde Staten van Eux-opa nog niet rijp achtte. Een andere mogelijkheid tot federale samenwerking' wordt gevormd door de instelling van een consultatief in ternationaal parlement, doch spreekster achtte de eerst aangewezen weg de vor ming van „doelverbanden", zoals de Bene lux, de Westexxropese Unie en de Marshall- zestien. Mejuffrouw Klompé vro.eg zich ten aan zien van Oost-Europa af of er wel vol doende bewogenheid onder de Chx-istenen was met het lot van de onderdrukte vol ken van Oost-Europa, doch anderzijds stelde zij ook de vraag of het Christendom niet te negatief tegenover het - communisme stond. De Christenen zijn te kort gescho ten in de leniging van de maatschappelijke en geestelijke noden, zij hebben van Chris tus vaak een zoetelijke in plaats van de revolutionnaire figuur gemaakt, die hij in werkelijkheid was. Ons Christendom is vaak te intellectualistisch en te weinig mystiek, aldus spreekster. Wij moeten te rug naar geloof, hoop en liefde. De liefde is de bron van de sociale rechtvaardig heid", zo besloot mejuffrouw Klompé, die haar charmant en levendig betoog met een geestdriftig applaus beloond zag. „Tussen rotswanden en stort beken in de Hoge Pyreneeën" De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging had Donderdagavond de pirimeur van de voordracht van de heer Kees Haxxa uit Heemstede, die een reis naar de Pyreneeën heeft gemaakt. In de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw vertelde hij over het gebied in het zuiden van Frankrijk en had als titel van zijn onderwerp gekozen „Tussen ï-otswan- den en stortbeken in de Hoge Pyreneeën". Van Dijon uit gang de tocht. Met een tent trok hij de bergen in en bezocht vele prachtige streken, welke voor de toeristen nog onbekend zijn. Woest en rotsachtig waren de plekken, waar de heer Hana ver toefde. Spreker vertelde ook over de toegangswegen van Frankrijk naar Spanje, waarvan velen in de laatste oorlog hebben gebruik gemaakt, om de vrijheid tegemoet te gaan. De heer Hana heeft tijdens zijn reis vele prachtige foto's gemaakt. Een aantal ex- van werd op het doek gebracht en trok de bijzondere aandacht van de leden van de N.R.V. Heemsteedse Poloclub De Heemsteedse Poloclub hield haar alge mene ledenvergadering in de Heemsteedse Cafetaria onder leiding van de heer A. J. Braam, ere-voorzitter der vereniging wegens ziekte van de heer A. J. B. van Huissteden. Nadat de secretaris de heer B. v. d. Renst het jaarverslag had uitgebracht, waaruit bleek dat in 1948 in de vereniging" een op gewekt zwemleven heeft geheerst, werd overgegaan tot het voox-lezen der jaarversla gen van de commissies. Het bleek, dat HPC aan vele en belangrijke wedstrijden heeft deelgenomen en goede prestaties heeft ge leverd. De bestuursverkiezing 'had tot resultaat, dat het bestuur als volgt werd samengesteld: A. J. B. v. Huissteden, voorzitter; mej. I. Smit secretaresse; J. W. Bakker penningmeester; M. Mauritz, J. Wensing, B. v. d. Renst, P. Kramer commissarissen. De heer Braam reikte de wisselbekers uit aan hen, die in 1948 de beste px-estaties heb ben geleverd. Beste prestatie meisjes-adspi-, rantén: Ineke Moerdijk; beste prestatie jon- gens-adspiranten: Frits Muller; clubrecord- beker: Joris Tjebbes; beste prestatie school slag: Lida Wensing, beste zwem- en polopres tatie: Wim Geurtsen, De door de heer Overeem uitgeloofde be kers voor de onderlinge wedstrijden kwa men in het bezit van Lida Wensing en Joris Tjebbes. Belgische Senaatscommissie tevreden over Ruhr-controle Maar niet over geallieerde handelspolitiek De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Belgische Senaat heeft heden de zes-mogendheden-overeenkomst betreffen de het instellen van een internationaal lichaam, dat belast zal worden met de con trole op het Ruhr-gebied, met algemene stemmen toegejuicht als „een diplomatiek succes voor Frankrijk en zeer bevredigend voor België". De commissie schaarde zich met alge mene stemmen achter het verzet van de Belgische regering tegen de handelwijze der drie grote Westelijke mogendheden, die de controle op de West-Duitse economie ge heel aan zich trekken. Zij verklaarde, dat de huidige situatie, wat België betrof, ex- een van ongelijkheid was. Eén der leden verklaarde dat de Belgi sche zakenlieden, die door de drie Weste lijke zones van Duitsland reizen, vaak met een kluitje in het riet worden gestuurd, ter- wijl de orders door behartigers van Ame rikaanse zakenbelangen worden binnenge haald. Verklaring van republikeins bureau in Londen LONDEN, 13 Januari (Reuter) Vol gens de politiek der verschroeide aarde hebben guerilla's op Zuid-Sumatra 14 plantages en 9 oliebronnen, alsmede fabrie ken en installaties, vernield, zo heeft het bureau te Londen van de republiek Indo nesië meegedeeld. Van het republikeins bestuui- van Zuid-Sumatx-a was vernomen, 'dat de guerilla's tevens meer dan duizend gebouwen hebben vernield, spoorlijnen en wegen hadden opgebroken en alle bruggen en elect.rische installaties onklaar hadden gemaakt. In de vex-klax-ing werden alle vernielde plantages met name genoemd. „Het republikeinse bestuur op Oost- Java" meldde, dat het republikeinse mili taire hoofdkwartier geheel intact was en nog steeds werkte, aldus de verklaring „Uit béirichten uit alle republikeinse bronnen valt op te maken, dat op geheel Sumatra en op vele plaatsen op Java de gevechten onverminderd voortduren. Het gewapende verzet tegen de Nederlandse politiek neemt geleidelijk toe." Anglicaanse sympathiebetuiging voor Hongaarse katholieken De aax-tsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft heden uiting ge geven aan de sympathie van de Engelse kerk met de Rooms-Katholieke kerk in Hongarije. Tijdens een bisschoppelijke vergadering verklaarde dr. Fisher: „Wij zijn getuigen van een dodelijke worsteling tussen het Chx-istelijk geloof en de Christelijke kerk aan de ene en het communisme, dat geen enkele vox-m van de Christelijke kerk wil toestaan welke het niet aan zich heeft onderworpen, aan de andere zijde. Ik heb, door middel van de Wereldraad m Kerken, uiting gegeven aan de sym pathie van de Engelse kerk met de Lutherse kerk in Hongarije. Thans wens ik uiting te uiting te geven aan het medeleven van de kerk in Engeland met de Rooms-Katho lieke kerk in Hongarije, die in de persoon vaxx kardinaal Mindszenty een ernstige aanval heeft moeten doorstaan." Republikeinse documenten over infiltraties Batavia, 13 Januari (Aneta). Een tweetal te Djokja aangetroffen documenten, is voor publicatie vrijgegeven. Het zijn do cumenten van republikeinse militaire in stanties, begin Juni van vorig jaar geda teerd, en betreffen de financiering van de infiltraties in de Nederlandse gebieden. Onder de titel „pijnlijke realiteit" schrijft de Bataviase Nieuwsgier van hedenochtend over gepubliceerde republikeinse documen ten. Het blad zegt: „De regering heeft een tweetal brieven openbaar gemaakt, die voor ons een bxxitengewoon teleurstellend kaï'ak- ter dragen Zij maken een eind aan de fic tie, waaraan ook wij geloofden: de fictie namelijk, dat de infiltraties in het federale gebied met de nasleep van moord, dood slag, sabotage, terreur en brandstichting zouden hebben plaats gehad buiten mede weten van de republikeinse regering. Het staat thans onomstotelijk vast, dat zij niet alleen op de hoogte was van hetgeen ge schiedde, doch daarvoor ook fondsen four neerde. Wie evenals wij tot dusver menen mocht, dat onverantwoordelijke figuren of misschien een bepaalde kliek in de T.N.I. deze dingen op eigen houtje uitvoerde, wordt door deze beide brieven van een uiterst pijnlijke fictie genezen. Een der brieven was gericht aan de vice- px-esident en wij en velen met ons voor wie de persoonlijke integriteit van Hatta een zaak was, waarover men niet discussieert, zullen deze brief lezen met een gevoel van persoonlijk verdriet. Als het waar is, wat thans de republikeinse propaganda met grote nadruk verzekert, namelijk, dat men met geweld geen enkel vraagstuk oplost, wat stond dan de republiek voor ogen, die dit geweld ox-ganiseerde, financiex-de en zich vervolgens keerde tegen eigen landgenoten in de eerste plaats". Vredesbesprekingen op Rhodos De fungex-ende bemiddelaar der UNO in het Palestijnse conflict, dr. Ralph Bunche, opende heden de Israëlisch-Egyptische vredesbesprekingen op Rhodos met een bereop op alle regeringen om „elk incident te vermijden en élke handelwijze na te laten,, waardoor het opbouwende proces van beraadslagingen, welke moeten leiden tot het sluiten van een wapenstilstands- verdrag, in gevaar wordt gebracht". Dr. Bunche verklaarde: „Ik denk hierbij niet alleen aan de in deze onderhandelingen of in het Palestijnse conflict betrokken re- geringen, doch ook aan die regeringen, wier belangen haar dwingen de ontwikkelingen in dit gebied nauwlettend gade te slaan". De partijen zijn het eens geworden over de volgende agenda voor de wapenstil standsbesprekingen 1. Waarbox-gen tegen militaire offensie ven en voor nationale veiligheid. i 2. Uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad van 4 en 16 November, die aandringen op een bestand en een wapen stilstand. 3. Het ontwerpen van een wapenstil- standsovereenkomst. 4. Parafering van deze overeenkomst. Lisse De gemeente Haarlemmermeer bezit, zoals gemeld, nog maar één korenmolen die intact is. Deze korenmolen „De Eersteling" staat in Hoofddorp en dateert al uit 1856. De laatste jaren raakte hij echter zeer in verval. De restauratie zal bijzondere subsidies vereisen. In de Donderdag 20 Januari te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal aan de orde komen een voorste] van de voorzitters van enige raadsfracties en van enkele raadsleden tot het instellen van een studie-commissie, inzake de wijkraad-gedachte. De vorige bijeenkomst van de raad was voor een deel gewijd aan een voorstel van B. en W. over dit oixderwerp. De gedachten wisseling is voor B. en W. aanleiding geweest van de instelling van wijkraden voorhands af te zien. Bovendien merken zij op, dat de in stelling niet alleen veel zal vergen van de tijd van het reeds zwaar belaste college van B. en W„ evenals ook van de werk- kx-acht van het gemeentepersoneel, maar zal bovendien veel geduld, inzicht en niet in het minst geestdrift van de raad vra gen, om de wijkraden op te voeden tot een nuttig onderdeel van het gemeentelijk publiekrechtelijk organisme. Plan voor „De Viersprong". Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten zich vorig jaar niet. kunnen ver- enigen met het besluit van de raad, om de verkeerssituatie bij „De Viersprong" in Aerdenhout te verbeteren, door „De Ha- rirxgbuys" te slopen. Zij waren van mening, dat de toestand slechts mag worden ge wijzigd. nadat een in overléj? met de Com missie voor de vemec^teliike plannen van de Provinciale Planologische dienst ont worpen partieel uitbreidingsplan tot stand zal zijn gekomen, waarin een plan voor de ver-betering van de Zandvoorterweg is op genomen en de bestemmingen van de grond zijn aangegeven. B. en W. hebben ir. J. Kuiper opdracht verleend met het oorspronkelijk plan als stramien, een verbetering van de Zand voorterweg in een partieel uitbreidingsplan op te nemen. Ir. Kuiper heeft twee plannen gemaakt. In het ene plan is rekening ge houden met het behoud van het karakteris tieke gedeelte van het oude tolhuis en komt enigszins tegemoet aan de oppositie, welke tegen het oorspronkelijke plan be- zwaren heeft gemaakt. Het tweede plan bevat een oplossing van de verkeerstoestand door het laten verdwijnen van het tolhuis. Wordt het plan van behoud van het tol huis uitgevoerd, dan is een bedrag van 112.000 85.000 voor wegomlegging en 27.000 voor gx-ondtransactie) nodig en wordt het tolhuis gesloopt dan gaat het om een bedrag van 109.000 75.000 voor wegomlegging en 34.000 voor grond- transactie). B. en W. hebben beide plannen aan de raad aangeboden, die een keuze zal doen. Getracht zal worden de vex-keex-sverbete- ring voor het aanstaande zomerseizoen tot stand te brengen. In de volgende raads vergadering zal eventueel aan de orde komen de vooi'lopige vaststelling vaxi het nai-tiële uitbreidingsplan. Eervol ontslag aan de heer J. J. de Jong. Overeenkomstig een verzoek stellen B. en W. de gemeenteraad voor aan de heer J. J. de Jong Czn. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 September eervol ontslag te ver lenen als directeur van de dienst van Pu blieke Werken. Stedebouwkundig onderzoek. Ir. J. Kuiper h'eeft B. en W. een voorstel gedaan, om voor Bloemendaal een socio grafisch onderzoek te doen stellen, gericht op concrete vragen op stedebouwkundig gebied. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het onderzoek te doen instellen en de opdracht te geven aan ir. L. H. Jacobson uit Delft. Daarvoor is een crediet van maximum 1250 nodig. De opdracht zal bevatten een onder zoek van de bevolkingstoename na 1900 en de invloed van de migx-atie. Verder een onderzoek naar de aard van het hui dige forensenverkeer, naar de in de toe komst te verwachten forensenvestiging, mede wegens de ontwikkeling van andere forensengebied-en, naar de noodzaak van de mogelijkheid tot het bouwen van kleine en grotere woningen en een onder zoek naar de mogelijkheid tot vex-groting van de city-functies en wel in 't bijzonder de vestiging van culturele en vermaaksin- stellingen enerzijds en die van winkels, be drijven en kantoren anderzijds. B, en W. merken op, dat het gewenst is bij het onderzoek Bloemeixdaal en Overveen als één geheel, doch Aerdenhout en Vogelen zang als afzondex'lijk te bezien met een aparte beschouwing, omtrent de Kop Zee weg. Het onderzoek zal voor het uitbrei dingsplan zeer nuttige gegevens opleveren. Ook voor de verdeling van het bouwvolume over de verschillende woningtypen kunnen VERENIGING VAN HUISEIGENAREN. Donderdagavond werd in „De Nachtegaal' een vergadering gehouden van de Vereniging van Huiseigenaren „Sassenheim en Omstre ken". De heer Hermsen sprak over de belan- gexx van huiseigenaren. Hij herinnerde aan de verantwoording, welke de huiseigenaren voor onroerend goed te dragen hebben en schetste vervolgens de toestand voor de. ex ploitatie na de oorlog.. Die. toestand is vol gens hem funest geworden, gelet de econo mische toestand. Vele woningen zijn niet meer rendabel. De overheid is reeds gewezen op deze aangelegenheid en gevraagd is om te komen tot geleidelijke huurverhoging. De in het vooruitzicht gestelde 30 pet. huurverhoging zal door de vei-huurder wei nig baten opleveren wegens de huurbelas ting. De heer Hermsen gaf tenslotte een be schouwing over de woonruimte-wet. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND van 713 Januari 1949. GEBOREN: Theodorus, z. van T. v. d. Steen en M. de Ligt; Willy Christina, d. van W. Lucke en W. Smit; Lutske Johanna Maria, d, van J. H. Eimers en B. Helder; Paul Dick, z. van R. Mensenkamp en A. Kreeft; Franciscus, z. van W. C. J. Haboldt en A, J. Kool; Rudolf Gerardus Theodorus, z. van B. Steenkamp en H. ter Horst van Delden; Astrid, d. van H. Roffel en L. Luyt; Robert Richard, z. vap L. J. Duk en M. Scharrighuisen; Claudine Car- la, d. van J. v. d. Bunt en A. I. Boswijk; An- tonius Martinus, z. van M. G. Duivenvoorde en D. F. X. Lóogman; Gerardus Sietse, z. van T. Dekker en J. Visser; Elisabeth, d. van J. Strien en C. v. Wijck; Elisabeth Lucia Margaretha, d. van J. C. v. d. Maden en C. J. v. Velzen; Carel Robert, z. van R. Buis en W. ten Wolde; Arie, z. van C. Schoenmakers en C. Schoenmakers; Dingena, d. van C. Gei- lings en J. M. Dolieslager; Cornells Gijsber- tus Hendrieus, z. van G. C. Beers en D. J. v. Schie; Petronella, d. van G. Rus en M. C. Slootweg; Hendrik, z. van B. C. Wormgoor en M. Smit; levenloos kind van: J. Boelen en M. L. v. Eenennaam. ONDERTROUWD: Jan van Batenburg en Adriana Millenaar; Adrianus Daggelders en Romanna Schoffelmeer'; Louis Berrevoets en Johanna Raams; Peter Marinus van Tilburg en Neeltje Bakker; Cornells van der Putten ;n Johanna Magdalena Kuijer; Gerrit Koster !li Anthonia Dol; Harmen Scholte en Hen- •ica Maria Jacoba van der Loos; Nicolaas Johannes Duijster en Dina Pieternella Wil- lemsen; Willem Rathmann en Geertruida Maria Johanna Euwen. GETROUWD: Paulus Verhagen en Anna Mathilda Everaardt; Johannes Jan Overbeek en Dirkje Elisabeth Schutte; Adam Theodo rus Neuvel en Cornelia 'Timmerman. OVERLEDEN: Beitske Beekman. 78 j. echt- gen. van P. Nuisker; Anna Spaargaren, 68 j., echtgen. v. C. Spaargaren; Job de Vos, 76 j. echtgenoot van W. Spaans; Pietronella van Keulen, 71 j. echtgen. van R. Rooden- burg. DISTRIBUTIE WERKKLEDING Door directies van bedrijven, welke daar voor in aanmerking komen en waarin vijf of meer werkkledingdragende arbeiders (sters) werkzaam zijn, moet in het tiidvak van 17 tot en met 31 Januari voor alle in die be drijven werkzame arbeiders (sters) met uit zondering van het uniformdragend en admi nistratief personeel, een aanvrage voor werk kleding worden ingediend, ongeacht de sedert de laatste verstrekking verstreken tijd. Filiaalbedrijven, welke ais 'zelfstandige bedrijven worden beschouwd, dienen, indien althans in het filiaal vijf of meer werkkle dingdragende personeh werkzaam zijn, collectief aan te vragen. Werkkledingdragende personen, die zelf standig een beroep uitoefenen of werkzaam zijn in een bedrijf of filiaal met minder dan vijf werkkledingdragende arbeiders (sters), dienen een aanvraag voor werkleding in te dienen, ongeacht de sedert de laatste ver strekking verstreken tijd. Het schema luidt: Aalsmeer afhalen formu lieren 17 Jan., indienen formulieren 24 Jan?; Badhoevedorp afhalen formulieren 13 Jan. indienen formulieren 25 Januari; Nieuw Ven- I nep afhalen formulieren 19 Januari, indie nen formulieren 26 Januar' BINNENLAND De economische rechter te Utrecht heeft vonnis gewezen in de zaak van de malversa ties bij de N.V Jongerius te Utrecht, waar in 1946 de auto's van het Nederlandse leger werden gereviseerd. Door fraude met de werkbriefjes werd de staat voor enige ton nen benadeeld. De bedrijfschef M. werd ver oordeeld tot vier maanden voorwaardelijk en de procuratiehouder K. tot vier maanden voorwaardelijk en een boete van 300. De officier van justitie is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. De doodstraf is geëist tegen de 35-jarige H. E. de G., die tijdens de bezetting in Am sterdam inspecteur van politie was en voor de SD talrijke arrestaties en huiszoekingen heeft verricht, waarvan velen het slachtoffer werden. Het Instituut voor Perswetenschap aan de universiteit van Amsterdam, gevestigd Keizersgracht 604, zal op 8 Februari officieel worden geopend. Ruim 300 arbeiders bij de Amsterdamse haven zijn in staking gegaan wegens een conflict over de samenstelling der werkploe gen en de uitkering van een nachttoeslag. Te Alkmaar is in de leeftijd van 60 jaar overleden mr, C. A. de Groot, deken van de Orde van Advocaten en oud-wethouder aldaar. Er is een ontwerp-pensioenwet gereed gekomen voor resei-ve-officieren der Konink lijke Landmacht, die zich krachtens een vrij willige verbintenis voor onbepaalde tijd in actieve dienst bevinden, alsmede voor hun nabestaanden. De strekking van het ontwerp is aan bedoelde reserve-officieren en hun eventuele nabestaanden pensioenrechten te verzekeren, overeenkomende met die van de beroepsofficieren van de Koninklijke Land macht. Het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot (A. R.) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken inlichtingen gevraagd omtrent de redenen, die dr. J. C. Brons hebben geleid tot het, vragen van eervol ontslag als Neder lands gezant te Havanna. In Rotterdam zullen dit jaar waarschijn lijk 2500 nieuwe woningen gereed komen. Het aantal geregistreerde woningzoekenden blijft zeer hoog; op 1 October bedroeg dit aantal meer dan 25.000. Acht jongelui hebben gepoogd de „loden verrader", het boegbeeld dat reeds jaren het voorwerp van een sportieve strijd is geweest tussen de familie Maduro op Curag'ao en de Nederlandse marine, uit een tentooristellings- zaaltje te Den Haag te ontvoeren. De poging mislukte, en het beeld wordt nu des te stren ger bewaakt. Een juwelier uit Venlo kreeg van een bewoner van Velden een partij zilveren le pels en vorken aangeboden, die hij als zijn eigen bestek herkende, dat hij bij zijn terug keer na de evacuatie van Venlo had ver mist. De Veldenaar, die beweerde het eet gerei van een Duits soldaat te hebben ge kocht, is gearresteerd. Een enveloppe met 74.000 textielpunten werd dezer dagen vermist in een stoomwe verij te Enschedé. Het bleek, dat de enve loppe tussen oude papieren was geraakt, die kort tevoren wai-en verbrand. Wegens dienst nemen bij de S.S. en later bij de „Grime Polizei" hoorde de 40-jarige Herman Bosscher, een der daders van de op 5 Februairi 1947 gepleegde overval op de banlcloper Moerman, zeven jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De Venlose politie stond gedurende de laatste weken voor een raadselachtige serie inbraken, waarbij vooral scholen en werk plaatsen het doelwit waren. Nu is een jeug dige dievenbende ontmaskerd, die deze in braken heeft gepleegd. De „club" bestond uit vijf jongens, waarvan de oudste zeventien, de jongste twaalf jaar oud was. Voor de restauratie van de St. Laurens- toren in Rotterdam is een partij zandsteen aangeschaft. Zodra de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gunstig zal hebben beschikt over een verzoek tot een rijksbijdrage zal men met de restauratie kun nen beginnen: Het aantal misdrijven in ons land neemt af Te Rotterdam daalde het aantal misdaden dat in 1948 ter kennis van de politie kwam met drieduizend vergeleken bij het aantal over het vorige jaar. B- en W. van Amsterdam hebben beslo ten geen tweedehands automarkt te Amster dam toe te laten. De loop der bevolking te Rotterdam be woog zich in 1948 in stijgende lijn. Bedroeg het aantal inwoners op 1 Januari 1948 653.071, cosLnanua" was cijfer gestegen tot 665.900. HAARLEM EN OMGEVING He heer H. J. A. Haan te Zand voort, die geslaagq is voor het proponentsexamen der Evangelisch-Lutherse kerk, staat als eer ste op het drietal voor een predikantsplaals van die kerk te Purmerend. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te bepalen, dat de gemeente zich zal verweren tegen de door j. A. van Heek te 's Gravenhage en J. L. van den Hoek te Kerkrade ingestelde vordering, om aan hen te restitueren f5000, omdat de Schouw burg aan de Jansweg 53 en 55 vóór 1 Novem ber 1944, althans in de winter 1944/1945 te niet zou zijn gegaan. Voor het herstellen van de in de winter van 1944/'45 vernielde woningen aan de Wi- chersstraat 3 en 13 behorende tot het complex van 22 gemeentewoningen voor sociaal- zwakke gezinnen stellen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad voor een crediet van f5244 beschikbaar te stellen. In het belang van do volkshuisvesting, :r uitvoerifcg van het uitbreidingsplan „Zuid-West tuinbouwgebied" stellen B. en W. de gemeenteraad voor aan te kopen een per ceel grond, gelegen ten noorden van de Vlaamseweg en grenzende aan de Houtvaart, over te nemen de herbouwplicht en te be sluiten de fundering te verwijderen. De wonmg is op last van de bezetter gesloopt. De totale kosten bedragen voor de gemeente f 12,350. Hs. J. de Jong, emeritus-predikant der Ned. Hervormde gemeente te Scheveningen, thans hulppredikant te Haarlem-Noord, is be noemd tot hulppredikant te Roderwold. Zaterdagmiddag maken de deelnemers van de avondcursus van het Centraal Insti tuut voorChristelijk Maatschappelijke Ar beid een excursie langs de Haarlemse hofjes onder leiding van de stadsarchivaris mejuf frouw dr. G. Kurtz. Gepauzeerd wordt in het Burger Weeshuis, waar de directeur de heer De Nie en ds. van Deth over de kinderbe scherming zullen spreken, waarna het wees huis bezichtigd wordt. 22 Januari, indienen formulieren 31 Januari. Bijzondere arbeid Volgens onderstaand schema dienen de formulieren voor het aanvragen van toeslag voor bijzondere arbeid voor de derde en vierde periode 1949, onder overlegging van de oude naamlijst te worden ingelever: Aalsmeer (van 9 tot 3 uur) 17 Januari; Badhoevedorp (van 10—3 uur) 18 Januari; Nieuw Vennep (van 10—3 uur) 19 Januari; Halfweg (van 10—3 uur) 21 Januari; Hoofd dorp (van 9—12.30 en 1.15—3.30 uur) 24 Jan. Zandvoort Aa t I 111311 uniuuneren zo januari; Halfweg afhalen bevindingen van de sociogxaaf van formulieren 21 Januari, indienen formulieren groot belang zijn. 128 Januari; Hoofddorp afhalen formulieren LEGESVERORDENING UITGEBREID. Zoals men weet, heeft de Zandvooi'tse raad onlangs besloten ook rechten te hef fen voor de diensten, die door het Huis vestingsbureau verleend worden. Op Maan dag 17 Januari wordt de'hierop betrekking hebbende uitbreiding van de legesverorde ning van kracht en zal men een vergoe ding moeien beialen voor de aanvraag- ormulieren voor woonruimte of voor ves tigingsvergunning, voor inschryvingsbe- wijzen ten behoeve van woningzoekenden en voor vestigingsvergunningen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6