De Haarlemse Dreef in de toekomst een lommerrijke lindenlaan Balans Opruiming [ran Duivenboden „Luie Dirrek' C Kort en Bondig SATERDAG 15 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Het rijk van de iep is uit. De linden ormen de bomen voor de toekomst. Zij ijn wei-gevormd, verspreiden tijdens de loei een heerlijke geur en kunnen een eer hoge ouderdom bereiken, zoals men an de Spanjaardslaan kan constateren. Ze hebben één bezwaar: ze groeien jngzaam, vooral in de eerste jaren. Dit an overbrugd worden door er snel roeiende populieren tussen te plaatsen, ;aardoor spoedig een laan wordt ver regen. Dit b'eplantingssysteem zal de Haarlemse femeentelijke dienst van Hout en Plant- oenen ook toepassen bij de reorganisatie •an de Dreef, zo heeft de directeur, de heer A. Dorresteyn, in antwoord op vragen •an Haarlemmers, die met enige ontstelte- is gezien hebben hoe men al begonnen is iet het omkappen van de bomen, medege sel d. De iepenziekte en de wijziging van het 'rofiel van weg en rijwielpaden hebben iertóe de doorslag gegeven. 'Van de 41 iepen, welke thans nog langs e rijweg van de Dreef staan, zijn er mo- ïenteel zes ziek, die uiteraard gerooid loeten worden. Twee exemplaren moeten allen als gevolg van de verkeerswijziging p het Houtplein, zodat 33 bomen over- flijven. Neemt men daarbij in aanmerking dat Jle iepen aan de Zuidkant van de Dreef, lissen Paviljoenslaan en Fonteinlaan, reeds an de iepenziekte ten offer vielen, dan jan men met zeer grote zekerheid aan- emen dat binnen enkele jaren alle nog ianwezige exemplaren eveneens als ge <olg 'van de ziekte zullen sterven. Het preekt vanzelf, dat gedurende deze jaren (e toch al gehavende bomenrijen een zeer lesolate aanblik zullen opleveren. J Zoals gezegd komen er dus linden voor (i de plaats, met populieren er tussen. Zo- tra de eersten een flinke wasdom heb,ben jèreikt, worden deze weggenomen. De nieuwe boombeplanting komt in een (ijna drie meter brede groenstrook te laan, hetgeen aan de Dreef een vriendelijk erakter zal geven. Ongekende Koopjes! Inze begint a.s. Maandag om half twee WONINGINRICHTING )ED. OUDE GRACHT 108-110 - TEL. 17165 Politierechter Een zeer slonzige makker was dat, die isteren met halfgesloten ogen het ver- ichtenbankje in zeulde. Zijn jas was mor- g en zijn hoofd vertoonde ook weinig ikenen van zin voor properheid. Blijkens et dossier stond hij in Ilpendam, waar hij ïsideerde, bekend onder de bijnaam Luie Dirrek". Een in zijn soberheid voor- 'effelijke kenschetsing. Deze Luie Dirrek nu was volstrekt geen anhanger van de stelling dat het brood erdiend moet worden in. het 2wjeet des anschijns. Het zijne niet in ieder geval, laar omdat de mens toch moet bestaan jn hij op middelen om met zeer geringe rachtsinspanning. geld op zak te rijgen. Die kans deed zich voor toen hij postwissel uit Groningen kreeg, die em 't recht verschafte om 6.80 te innen, lij zette achter de 6 een 0 en achter de jes" een „tig". Met dit* document gewapend stapte hij 'iomfantelijk het postkantoor binnen. Drie kwartier later kwam hij er uit. chter aan de hand van een agent. ,Hoe kan je zo ontzettend onbenullig rezen om te denken dat je daar niet in du lopen", zei de rechter teleurgesteld, Ie hebt nota bene met verschillende inkt een bibberig handje geschreven." ,Senuwe", zei Luie Dirrek loom, „alle- aar senuwe". ,Ik eis één maand", zei de officier. Voorwaardelijk", voegde hij er even later an toe om Dirrek nog wat in spanning te iten zitten, „als je nu niks meer misdoet, oef je die straf niet uit te zitten." ,Maar da's veuls te veul", zei Dirrek en et leek heus net of hij even wakker ge- porden was. „Ik ben nog nooit met de olisie in de aanval geweest." Dat had rouwens niemand vermoed. „Maar je hoeft het niet uit te zitten", pelde de rechter heel hard en nadrukke- jk. Gerustgesteld sliep Dirrek weer in. „Ik ind alles best", mompelde hij welwillend n wankelde zuchtend om zoveel opwinding Ie zaal uit. Bi/ de uuuw van Zandvoorts nieuwe politie bureau dat Maandag officieel in gebruik ge- urnen wordt, is vooral de nadruk gelegd op 'tfficienct/ en soliditeit. Dit geldt uiteraard vooral voor deze afdeling welker hechte con structie eventuele uitbreekarlisten niet veel kansen biedt. Op deze wijze zal getracht worden niet alleen het komende geslacht, doch ook de thans levende Spaarnestadbewoners te laten genieten van een mooie Dreef, die een waardige toegang vormt tot de onvol prezen Haarlemmerhout. Het is de bedoeling om, na het gereed komen van het nieuwe wegdek, reeds in de hefst van 1949 met de beplanting te be ginnen. Frits Schuurman benoemd te Johannesburg Het gemeentebestuur van Johannesburg, heeft de heer Frits Schuurman, eerste dirigent van het Residentieorkest en oud dirigent van de Haarlemse Orkestvereni ging, tot vaste dirigent van het Stedelijk Orkest van Johannesburg benoemd. Wan neer de heer Schuurman deze benoeming aanneemt, zou het in de bedoeling liggen, dat hij met ingang van 1 Augustus deze functie aanvaardt. De heer Schuurman zal dan de eerste vaste dirigent van genoemd orkest zijn. Het orkest is 56 man sterk- Zwarte slachters voor de rechter Voor de economische rechter te Haarlem stond gistermiddag een aantal lieden te recht. die wat van doen hadden gehad met de zwarte slacking van een schaap. Meien- deels hielden zij vol dat zij zo onschuldig waren als een lam zodat de politie-rechter voor de moeiliike taak stond om zich uit dit net van tegenstrijdige verklaringen, waar van sommige onder ede afgelegd, te ont warren en mr Roggeveen, die als raadsman aan alle gedetineerde verdachten was toe gevoegd, de haast onmenselijk zware op dracht had in zijn pleidooien ieder het zijne te geven. De man die het schaap naar de eeuwige jachtvelden had gezonden, C. van A., was de enige die het hem ten laste gelegde vol mondig toegaf. De officier drukte zijn wei nige tevredenheid over veraac'ntes handel wijze uit in een eis tot acht maanden ge vangenisstraf, mede met het oog op de ge nerale preventie. Mr. Roggeveen was van mening dat het niet aanging óm te zeggen: „Nou hebben we er eindelijk één" en dan alle schuld op c>"ens schouders te laden en vroeg clementie. De uitspraak was drie maanden. Een slager, P. R., die gelegenheid tot het slachten had gegeven en bovendien een door hem betwist handje met 't afslach ten had geholpen, hoorde 10 maanden tegen zich eisen. Hij werd er tevens door één van de getuigen van beticht dat hij het was die het schaap gekocht had. De raadsman achtte het ten laste gelegde niet geheel be wezen en kreeg er met zijn pleidooi vijf maanden af. Nummer drie, de koopman W. H., was beticht van het opdracht geven tot slachten en het onbevoegd voorhanden hebben van het vlees. Hij had ook de 100 gulden „ge leend", zei hij, waarmee P. R. het schaap gekocht zou hebben. t)ok tegen hem werd tien maanden geëist, maar nadat mr. Rog geveen in zijn pleidooi de tenlastelegging had geattaqueerd, deed de rechter er zes maanden af. De zoon van de slager, P. R. Jr.,. had de huid van het' schaap vervoerd. Hij ver klaarde, dat hij, toen hij werd aangehouden door de CCD juist op weg was naar 't poli tiebureau om het schaapsvel af te geven. Niettemin werd er een maand hechtenis tegen hem geëist. De uitspraak luidde der tig gulden boete plus een maand voorwaar delijk. Tegen de veehouder W. H., die het schaap had geleverd, werd eveneens een Hoofdstad Operette in de Stadsschouwburg Julius Brammer en Alfred Grünwald, bekend als de librettisten van de operette „Grafin Maritza", schreven ook de tekst voor een operette, die de titel „An der schonen blauen Donau" kreeg. Een titel, die meer het karakter van een verzamelnaam dan van een aanduiding van een enkele operette heeft gekregen. Want hoeveel operette-geschiedenissen spelen zich niet af aan de oevers van de Donau en dan spe ciaal de Weense Donau? Met de operette „An der schonen blauen Donau" wordt een levens-episode ten tonele gevoerd van een jonge, bekoorlijke, rijke, energieke en zeer op adellijke titels gestelde goudsmidsweduwe Margarete, die zich de zeer bijzondere, maar nog al ver dachte belangstelling van een tweetal aan lager wal geraakte edellieden laat welge vallen, totdat haar ogen open gaan voor de „echte" genegenheid van een goud smidsgezel Christiaan. Een amoureus thema, dat reeds talloze malen werd ge varieerd en dat ook in deze operette aan trekkelijk verwerkt werd. Ten aanzien van de logica in de typering van de verschil lende figuren moet men wel eens wat door de vingers zien. En ook met het tijdstip van. de handeling, dat officieel als het jaar 1600 is opgegeven, moet men het niet te nauw nemen en het maar aanvaarden dat er op de 19e eeuwse muziek van Johann Strauss lustig wordt gewalst. Doch wie van de talrijke belangstellen den, die gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg de opvoering van de operette door het gezelschap „De Hoofd stad Operette" bijwoonden, zal om deze bezwaren minder genoten hebben? Het tegendeel is eerder waar, want de ver makelijke dwaasheden kregen door die on- gerijdmheden een extra lachwekkend accent. Het komische drietal bij uitstek waren bij deze opvoering Claire Clairy als Port- schunkula, Paul Harden als de berooide ridder van Gumpendorf en Fritz Steiner maand geëist. Hij kreeg veertig gulden boete. Een man die 2% kg van het zwarte vlees had gekocht, J. L. van W., schrok geweldig van de eis, die 150 plus een maand voor waardelijk luidde. Hij kwam er met 100 en een week voorwaardelijk af. als de nietsnut graaf van Greifenstein. Daar naast vervulde Ruth Rhoden de hoofdrol van Margarete, charmant, pittig en be wust, met juist begrip voor de schakeringen van uitbeelding, waarom deze rol vraagt. Ook haar zingen schonk veel voldoening. Christiaan, de goudsmidsgezel, werd uit gebeeld door Johan v. d. Zalm, een acteur wiens spel door uitstekende zang meer overtuigende kracht verkreeg dan door het gesproken woord. Clairè Eiselmeyer gaf met succes haar krachten aan de kleine rol van Comtessa Giuletta en Ad. Heerings verdient vermelding om zijn spel als gezel en als Zapperl. De overige spelers pasten zich bij de hiervoor genoemden uitstekend aan, zodat de opvoering een opvallende eenheid van gehalte verkreeg, die slechts een paar malen door commerciële aanbevelingen verstoord werd. Het optredende ballet, dat onder leiding stond van Peter Leoneff, die ook de dan sen ontwierp, bleek een voortreffelijke schakel tussen verschillende scènes. Niet slechts door een in technisch opzicht te loven dansen, maar ook door het bewaren van de vereiste sfeer, hetzij deze beant woorden moest aan sprookjesachtige gra tie (le bedrijf), hetzij er gevraagd werd om een overrompelend dwaze situatie (2e bedrijf). Verrassend geslaagd kon ook het koor der gezellen aan het eind van het tweede bedrijf genoemd worden. Het or kest stond onder de bekwame leiding van Julius Susan en het verkreeg hierdoor met hem een verdiend aandeel in de bloemen hulde en de geestdriftige bijval, waarmede de opvoering beloond werd. P. ZWAANSWIJK. Voorschriften voor leesbibliotheken Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat beoogt voorschriften te geven voor uit winstbejag geëxploiteer de leesbibliotheken, zulks ter bestrijding van de pornografie en ter bescherming van de jeugd tegen ongeschikte lectuur. Ge meentebesturen krijgen bevoegdheid een vergunningstelsel in te voeren voor het exploiteren van leesbibliotheken. Aan de vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden, op grond waarvan boeken die naar het oordeel van B. en W. aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn kunnen worden geweerd. Voorts kan worden bepaald dat aan minderjarigen geen boeken worden uitgeleend welke voor hen ongeschikt zijn. België ging rriet tienduizend politieke gevangenen 1949 in Per 31 December 1948 verbleven 9.768 mannen en 581 vrouwen wegens politieke misdrijven in Belgische strafinrichtingen. Wat de berechting van de politieke delin quenten in België betreft is te verwachten, dat de taak der krijgsraden einde Juli 1949 volledig zal zijn beëindigd. De taak der hogere gerechtshoven zal eerst in de loop van 1950 een einde nemen, daar door deze instanties nog een groot aantal zaken moet worden behandeld. Victor Fleming overleden Regisseur van „Gone with the wind" In Arizona (Verenigde Staten) is op zes tigjarige leeftijd de bekende filmregisseur Victor Fleming overleden. Fleming behoort tot de veteranen in de filmwereld. Hij be gon zijn carrière in 1910 als cameraman bij de American Film Comnany en werkte lange tijd onder Douglas Fairbanks. De eerste film die hij regisseerde was „The clouds roll by". Daarna vplgden onder andere ..The Virginian", „Test/pilot" en „Robin Hood". In 1940 won hij de Academy Award voor de regie van „Gone with the wind". Tesamen met de producer Walter Wan- ger en de filmactrice Ingrid Bergman vormde Fleming vervolgens de filmmaat schappij „Sierra Pictures", die nog kort geleden de kostbare rolprent „Joan of Arc" voltooide, die reeds veel stof deed op waaien in de gelederen der filmcritici. BEKENDE SPAANSE COMPONIST OVERLEDEN De Spaanse componist Joaquin Turina, professor aan het conservatorium te Ma drid en algemeen commissaris voor de muziek, is gisteravond overleden. Zijn voornaamste werken zijn: Procesion del Rocio voor orkest, muziek bij het mo- raliteitsspel „La adultera penitente", een dramatisch werk „Jardin de oriente", een piarfokwintet, een strijkkwartet, en piano composities. „IJscapade" (Lux or) Een meisje van het platteland erft van een oom in New York... een ijsballet met alles wat daarbij behoort behalve geld om de zaak verder te exploi teren. U en ik zouden waarschijnlijk niet weten wat wij onder zulke omstandigheden met een ijsballet moeten beginnen, maar in dit amusante filmverhaal weet de charman te erfgename, al is zij dan maar een meisje van-buiten, het wel. Een geldschieter zij het dan ook een heel vreemdsoortige is al gauw gevonden en een knappe blonde trainer ook, die eerst in dienst van een con current probeert de zaak te doen mislukken, maar daarna dermate bekoord wordt door de charmes van de nieuwbakken ijsballet- directrice, dat.enfin, U begrijpt het wel: de show wordt een enorm succes en de concurrentie bijt in het zand. Het onderhoudende verhaal biedt natuur lijk gelegenheid tal van ijsballetten in te lassen die het bekijken in alle opzichten waard zijn S. K. Olie in Oklahoma (Spaarne) Vlammen de wagens, knallende revolvers, maar ook een luchtige show zijn de factoren die aan deze cowboy-geschiedenis een primitieve spanning en bekoorlijkheid verlenen. Actie is er natuurlijk genoeg, want zo'n Wild- West-familievete kan erg hoog lopen en dan komen de lasso's en de vuurwapens er aan te pas, In dit geval brengt een opwin dende draverij de oude twist tot een bevre digend slot, Roy Rogers bewaart onder alle omstandigheden zijn kalmte en zingt zijn zoet-gevooisde liedjes. J. H. B. „Rumoer om Tosca" (Cinema P a 1 a c e) Het tragische verhaal van Puccini's Tosca vormt de achtergrond van een moderne ge schiedenis, gebaseerd op het Italiaanse ver zet gedurende de laatste wereldoorlog tegen de Duitsers wel te verstaan. De twee verhalen lopen ongeveer naast elkaar: Zoals Tosca door haar ongemotiveerde jaloezie haar minnaar en diens beschermeling in handen speelt van de politieprefect Scarpa, zo is de jaloerse operazangeres, die met haar verloofde, een tenor, bezig is aan repetitie? voor de opvoering van Tosca, de oorzaak dat de zanger tegen de lamp loopt bij zijn ille gale werkzaamheden; een SS-officier, de moderne Scarpa, zit als een jachthond ach ter het zangerspaar aan, zij het uit ver schillende motieven. De ontknoping speelt zich af in de opera, de laatste scènes van Tosca vormen de begeleiding van de apo theose die ook het moderne verhaal intus sen krijgt. Doch de afloop verschilt van het droevige einde dat Tosca en haar minnaar beschoren was. Het geheel heeft iets krampachtigs gekre gen door de geforceerde gelijkenis tussen opera en werkelijkheid, de figuren in deze geschiedenis zijn niet overtuigend, noch wat de SS-lieden, noch wat hun slachtoffers be treft. Een uitzondering vormt de imponerende scène waarin een meisje door de gruwelijke ondervraagmethoden der SS krankzinnig wordt. Wanneer deze film vergeleken wordt met „Rome open stad", die evenzeer een episode uit het Italiaanse verzet uitbeeldt, dan moet gezegd dat dit laatste product heel wa zwakker is. J. L. „Al Jolson story" (Frans Hals) De ne gerzanger Al Jolson heeft in Amerika een belangrijke rol vervuld in het amusements leven. In talrijke revues en vele films is hij opgetreden en hij heeft vele successen ge boekt. Reeds in zijn jeugd voelde hij er voor, om voor het voetlicht te treden. Dat blijkt in de film „Al Jolspn story", welke een beeld geeft van zijn opkomst als revue-ster en van zijn verdere leven op de planken. Zijn oudei-s voelen er aanvankelijk weinig voor, dat de twaalfjarige Asa Yoelson naar het to neel gaat. Hij is echter zo onder de indruk gekomen van de artist Steve Martin, dat hij deze volgen wil. Dat gelukt hem en zijn goede kinderstem trekt de aandacht. Steeds gaat het met Al Jolson, zoals zijn toneelnaam wordt, beter en hij treedt in grote revues op Broadway op. Als de sprekende film haar intrede doet wordt de beroemde zanger uit genodigd een hoofdrol te vervullen en in korte tijd draaien vele films van hem in de gehele wereld. De film ,.A1 Jolson story" is hier en daar wat langdradig, doch het geheel biedt veel aantrekkelijks. Behalve „Al Jol son" (uitgebeeld door Larry Parks) ziet de toeschouwer gedeelten uit revues van het begin van deze eeuw af tot en met de pe riode. waarin de zanger zovele successen oogstte. Een vlotte film. - A. O. Dc poorten van de nacht (Rembrandt). Wij bespraken dit werk van Marcel Camé reeds uitvoerig toen het in Nederland in circulatie kwam: nu ongeveer een jaar ge leden. Ook in „De poorten van de nacht" wordt de toeschouwer gepakt door de geraf fineerd opgeroepen sfeer van het Parijse volksleven, waarin d" regisseur Carné en de scenarioschrijver Jacques Préveri. de geijkte thema's der poëzie, het avontuur, de ont vluchting uit de werkelijkheid, de nood lottige liefde als basis van de intrige bezigen. In wezen wijkt „Les portes de la nuit" niet af van „Quai des brumes", „Hotel du Nord", „Les visiteurs du soir" en „Les enfants du paradis", al vinden de na-oorlogse proble men, het verraad, de collaboratie, de zwarte handel hun plaats in deze tragische botsing van vier mensenlevens. De beide kunstenaars hebben de kitsch hier en daar niet kunnen vermijden een onontkoombaar bezwaar bij dit litteraire filmgenre doch dit vergeet men gauw omdat er zoveel schoons tegenover staat. De sombere atmosfeer van dat grens gebied tussen Montmartre en Saint Denis heeft hen tot overtuigende, onvergetelijke fragmenten geïnspireerd. Al is men met ons wellicht van oordeel, dat dit poëtische realisme geen kans op vernieuwing van de filmkunst meer biedt, men zal alleen al voor de prachtige fotografische nuances van licht en schaduw deze „Poorten van de nacht" niet gaarne willen missen. Het draaiboek biedt bovendien aan Jean Vilar, Pierre Brasseur, Serge Reggiani, Yves Montand en Nathalie Natlier gelegenheid te over hun hoogste troeven uit te spelen. Aparte vermelding verdient behalve de cameraman Agostini de componist Joseph Kosma voor zijn innige en meeslepende partituur. J. H. B. Voor beulen geen genade (City). Het uit de weg ruimen van Hitiers beruchte „filiaal chef" in Tsjechoslowakije, Heydrich, door de Tsjechische patriotten, dat door een ver schrikkelijk bloedbad werd gevolgd, heeft de Amerikaanse filmindustrie aangegrepen als een welkome bijdrage tot hun voorraad thrill-gegevens. En regisseur Fritz Lang toonde in een langdurig en langdradig ver haal hoe zelfs een cineast met grote verdien sten in Hollywood zijn verleden kan verge ten en schaden. De executie van deze beulen duurt op het witte doek twee uur, wat geen bezwaar zou zijn als de toeschouwer niet de indruk kreeg, dat dit uitgebreide relaas van de vervolging der Tsjechische illegalen heel wat bondiger en daardoor juist indrukwekkender verteld had kunnen worden. Er is slechts één korte fase. waarin Lang zuiver filmische middelen toepast: het verhoor van de verschillende leden van een familie, die van de aanslag verdacht worden. Hier verspringt het beeld van de vraag aan de eene gevangene naar het antwoord van de volgende, terwijl de onder vragers zelf als dreigende schaduwen op de muur geprojecteerd worden Had de regis seur deze dynamiek volgehouden, dan had er althan« '•en spannend product kunnen ont staan. hoewel we niet aannemer, dat dat het doel was, waarvoor de Tsjechen hun leven gaven. J. fj. J3, Het wezen der illegaliteit „Men begint zo langzamerhand te ont kennen dat er een eigen wezen van de illegaliteit bestaat", zei de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer, op een gisteravond in het Wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ge dempte Oude Gracht gehouden ledenver gadering van de afdeling Haarlem der Nederlandse vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. Men zegt thans, zo betoogde hij, dat de ver schillen te groot zijn, dat die zeer tegenge steld denkende mensen elkaar in de bezet ting toevallig hebben ontmoet en dat zij op zakelijke gronden tot overeenstemming zijn gekomen. Die tegenstellingen zij er, zei de heer Scheps, zij horen er ook te zijn en de illegaliteit heeft daarvoor ge streden. maar dat neemt niet de grote mate van ideële overeenstemming weg die het verzet heeft gekenmerkt. Een overeen stemming die stoelde op gelijke waardering van bepaalde zedelijke principes, van de eerbied voor de waardigheid van de mens en het leven. Dat waren de dingen die wij deelden en waarvan wij het gemis in de vijf bezettingsjaren zo hard gevoeld hebben. Er is in die oorlogstijd een veel grotere en scherpere tegenstelling ontstaan. Een tegenstelling tussen de mensen die dwars door de donderbui heengingen omdat zij in verzet moesten komen en lieden die hun para plu ies opstaken en wachtten tot de bui overwas. Maar die scheidingslijn liep dwars door alle partijen en alle reli gies heen. Thans zijn er mensen die beweren, dat men Gereformeerd of Katholiek of Huma nist moet zijn geweest (al naar gelang tot welke groep zij behoren) om het werkelijke verzet gevonden te hebben. Maar dat neemt niet weg dat in de vaderlandse bodem Pro testanten, Katholieken en Humanisten naast elkander rusten. Het is die eenheid, dat kostelijk bezit, dat van de illegaliteit het grote gebeuren in ons volk heeft gemaakt, die te vroeg is weggevaagd. Een eenheid die de tegen stellingen eerbiedigde. Een eerbied die met zich meebracht dat men naar elkaar luis terde en dat men elkaar trachtte te ver staan. Een eenheid die ons'in deze tijd, nu het Nederlandse volk in zijn geheel de Indonesische kwestie moet oplossen, zo zeer te stade zou zijn gekomen. Zij had kunnen voorkomen dat twee groepen op het ogenblik zo scherp tegenover elkaar staan, dat men doof is geraakt voor eikaars argumenten. En ook op ander politiek ter rein heeft die- rampzalige ontwikkeling zich voortgedaan, betoogde de spreker. Men slingert demagogische argumenten in het rond die gericht zijn op het instemmend applaus van de eigen aanhang in stede van constructieve oplossingen te geven die rekening houden met de mening van an dersdenkenden. Wanneer de oud-illegalen er in zouden slagen deze voorwaarde voor een behoorlijk functionnerende democratie te herscheppen, dan is hun strijd niet voor niets geweest, zo besloot de heer Scheps. De voorzitter, de heer K, R. van Staal, herdacht in warme bewoordingen de giste ren overleden wethouder mr. S. C. van der Wall. De uit 1376 daterende kerk van Afferdon, die in de oorlog zeer zwaar werd beschadigd, is door Monumentenzorg afgeschreven. Slechts de Romaanse toren zal worden ge restaureerd; het kerkschip zal worden afge broken, De politie te Emmen heeft een vijftal Drentenaren gearresteerd, die verdacht wor den van een reeks diefstallen in textielzaken. Bij huiszoekingen vond de recherche grote hoeveelheden gestolen waar en bovendien een stengun en een pistool. De gemeenten Maarssen en Maarsseveen, die vele belangen gemeen hebben, zullen waarschijnlijk worden samengevoegd. Bij de Tweede Kamer is daartoe een wetsontwerp ingediend. De Vereniging voor Internationale Rechtsorde heeft enige tijd geleden dc Gro- tius-médaille verleend aan Winston Chur chill. De aanbieding zal geschieden op 3 Fpbruari in de „Guild Hall" te Londen. Tijdens de bezetting werd Delft geter roriseerd door een 44-jarige N.S.B.'er, die het bij de politie tot opperwachtmeester had weten te brengen. Vele arrestaties zijn door hem verricht en ook heeft hij deel uitge maakt van executie-pelotons. De procureur- fiscaal bij het Haagse Bijzondere Hof heeft de doodstraf tegen hem geëist. De aftredende Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry. zal op het paleis op dc Dam door Koningin Juliana cn Prins Bern- hard in afscheidsgehoor ontvangen worden. Dinsdag zal de Koningin de nieuwe ambas sadeur, de heer E. Graeffe, in het paleis ont vangen. Twee leden van de „colonne Henneicke" hoorden voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf tegen zich eisen, namelijk de Amsterdammers E. M. E. en G. II. M.. die zich tijdens de bezetting speciali seerden in het opsporen van Joodse land- genoten. I Op de Colynwcg. nabij Schiphol, is een 43-jarige Amsterdamse aannemer door een lichte personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Door de staking van schoonmaaksters, in dienst van de gemeente Amsterdam doen zich moeilijkheden voor in de ziekenhuizen, door overbelasting van het verplegend per soneel. B. en W. willen thans vrouwelijke vrijwilligers gelegenheid bieden hulp te verlenen in gemeente-ziekenhuizen cn bij de geneeskundige en gezondheidsdienst.. Aan deze vrijwilligers zal geen vergoeding worden betaald. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. 3. Bierens de Haan te Bloe- mendaal is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur. Generaal H. J. J. W. Dürst Britt, de voormalige commandant van de 7 December divisie, zal Maandag 24 Januari in een samen komst van wijk 4 der Ned. Herv. Gemeente te houden in de kapel aan de Hnzepatcrslaan, spreken over de „Jongens Overzee". Een door de generaal vervaardigde film "zal worden afgedraaid. Naar wij vernemen komt ter vervulling van de vacature in de Haarlemse gemeente raad. ontstaan door het overlijden van mr. S. C. van der Wall, de heer W. Knol in aan merking. Door de Stads-Bibliotheck en Leeszaal van Haarlem werden in December aan de Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 12.494 wer ken. aan het filiaal 4582 werken, tezamen 17.076 (v. j. 16.105), waarvan 754 van de Mu ziekbibliotheek. De instellingen werden be zocht door 4921 cn 532 bezoekers cn bezoek sters, tezamen 5453 (v. j. 5316). ZONDAG 16 JANUARI 1949 HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Avondgebed, Ds. E. Dijk huis. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4: Li turgische Godsdienstoefening voor Doof stommen en Slechthorenden in de Consis toriekamer der Grote Kerk. 7: Ds. M. Groe- nenberg. Amsterdam, Jeugddienst, Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. P. J. Mackaay. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. P. J. Mackaay. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waarden burg. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. v. Winterswijk. Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan 9.30: Kinderkerk. 10.45: Ds. F. R. A. Henkels. Diaconessenhuisj Hazepaters- laan. 4.15. Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jans straat, 10.30: Dienst. Ver. van Vrjjz. Herv.. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 16 Jan vier. Pas de Service a 19 h. 45: Réunion de Groupe de Jeunesse. Church of England. Sunday, Jan. 16th, 3 p. m. at the Oud-Ka- tholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evening Prayer, Rev. A. C, Austen, F. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. F. Staalman, Huizen. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink en Theo Dikker. Opwekkingssamenkomslen, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. H. F. Huson, Evangelist te Oostzaan. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. Jac. Verboom, van den Haag. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. Ds. L. Vroegindewei. v. Waddinxveen. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. L. Frankena. Evang. Lutli. Gemeente. Witte Herenstr. 1030: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Plerfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds, A. M. Boeyinga. Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L, Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Gereform. Kerk, Begijnhof kapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. van Gilst. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J .A. Smink, van Rot terdam. Oud-Geref. Gem., Oude Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Hcils, Schagchel- straat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossings samenkomst o.l.v. Majoor en Mevrouw Bos veld. Ncd, Chr. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr, 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen. Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst, Bijbelle zing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente Gods, Jansstraat 87. 10: Samen komst. Gemeente van Christus, Jansstr. 85. 10.30: Eredienst en preek. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondagavondverga dering. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening, Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening.. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. W. J. F. Meiners, Am sterdam. HAARLEM-NOORD. Xed. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. v. d. Loos. H Avondmaal 7: Ds. J. de Jong. Immanuëlkerk 10: Ds. J. de Jong. Ver. van Vrjjz. Herv., Berkenstr. 10. 10.30: Ds. J. de Graaf. Geref. Kerk. Noord- Sclioterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. J. A. van Arkel, Christ. Geref, Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. N'ed, Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Cand. Th. Tangel der, Amersfoort. Jeugddienst. 7: Ds. H. Bart- lema. Kapel Nieuw Vredcnhnf 10.30: Ds. E. Dijkhuis te Haarlem. 7: Ds. F. E. A Henkels Christ. Lyceum (mg, v. Merlenstraat" 10.45: Ds. W. J. van Elden, Haarlem. Zondagoch- tendsamenkomst, Prinsesschado Si 10.30; BRILLEN W. Kuipers Zn. Jeugdkape! Jeugdgebouw a. d. H. Dreef: geen Jeugdkaoel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. T. Jansma. Kv„ Haarlem. Doopsgezinde Kring Heemstede", gebouw Volksbond aan de H. Dreef. 10.30: Ds. C. Soutcndijk. D. G. Predikante uit Haarlem. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9.30: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Koedicfslaan 10: Ds A. Dondorp. 5: Dr. P J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J Richel. 5: Ds. A. Don- dorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30. Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds, J. E. Drost. 7: Dr. J. H. Stelma. Jeugddienst. Relig. Kring. Eikenlaan 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d Bereh v. Evsinga BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Bevestiging Kerkcraadsleden. 7: Dezelfde. Avondstilte. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond. Potcieterweg 4, 10.30: Ds. Mr. M. ,T. A. Moltzer. Rem. Bloc- mendaal. Opwekkingssamenkomsten in Schapenduinen. Brederodelaan 57. Donder dag 8: H. v. d. Brink.. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5.45: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging, Po pellaan 1. 4: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Ge zongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. H. Doop. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. P. A. Tichelaar. H. Doop. „De Toorts". Duinweg 10: Ds. A. A. Wildschut. Amsterdam. Ncd. Herv, Kapel. 5: Dhr. H. W. Hofmeester. Hil versum. Prov. Ziekenhuis 10.30: Ds. Visser. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. H. Doop. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Rijksstraatweg 374 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Av. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: T. L. van den Berg en E. van Veldhuijzen; P. M. Harren en M. W. H. van der Asdonk. GETROUWD: C. J. F. M. Oomen en H. M. A. Schumacher; B. Zijlstra en J. C. Caste- leijn; J. Lippens en J. F. van der Pluijm. BEVALLEN: A. H. Duindamvan Dour- sen, z.: T H. Draijer—Sanders, z.; M. R. Schiff—Colton, z.; J. M. Vrolijkvan den Hoek ,d.; M. J. van der Prijtvan Berkel, d.; W. C. AssendelftLommerse, 2. OVERLEDEN: Wed. H. Hendriks- luijpen, 75 j.; M. Leverink. 60 j.; H. P. Schim van der Loeff, 69 j.; J. C. L. Mok, 75 j.; F. B. Men- sink,. 16 mnd. ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoorlse laan 70. tel. 27913: dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253. tel. 16850; dr. G. S, Nout, Camplaan 20 tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 131, tel. 29813. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Bloemendaal Saneringsplan wordt toegelicht In een openbare bijéénkomst, welke Maandagavond 17 Januari in hótel „Vree burg" wordt gehouden, zal de heer IJ. E. Dijkstra, inspecteur van bouw- en woning toezicht, een uiteenzetting en toelichting geven op het door de gemeenteraad van Bloemendaal in zijn vergadering van 16 December vastgestelde saneringsplan met bebouwïngsvoorschriften voor een gedeelte van de bebouwde kom te Bloemendaal. WELKE DOKTER? De artsendienst te Bloemendaal wordt Zondag waargenomen door dr. J. J. Wes tenburg.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7