Haarlems Dagblad „Republikeinse leiders op Banka gevangen gehouden in kleine ruimte" De Nederlandse bijdrage aan de verdediging van West-Europa Vonnis over Chinese wordt in snel tempo nationalisten voltrokken Weerbericht 63 e Jaargang Nö. 19144 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en A dm in. 10724, 14825. Redactie 10600, Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplem 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maanïïag 17 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: T?oTiert Peereboom en «Dprctljtc Uaaclcmsctje «Courant (3tnno 165*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De C.V.G.D. constateert: Instructies voor bewegingsvrijheid werden niet nagekomen BATAVIA, 16 Januari (Aneta). In haar rapport aan de Veiligheidsraad over het bezoek aan Banka, dat Zaterdag plaats had, heeft de Commissie van Goede Dien sten vastgesteld, dat de republikeinse leiders Moh. Hatta, Moh. Roem, Ali Sastroamidjojo, Soeriadarma, Asaat en Pringgodigdo worden gevangen gehouden op de top van een afgelegen heuvel nabij Muntok. Het rapport zegt onder andere: „De ministers en de andere autoriteiten werden op 31 December naar het eiland gebracht en worden in een groot gebouw gevangen gehouden. Zij hebben een deur- loze slaapkamer, groot 36 vierkante meter, waarin zes bedden zijn geplaatst. Daarbij konden zij oorspronkelijk be schikken over een ruimte van 40 vierkante meter, die met touwen was afgezet in een grote ontvangruimte van het gebouw. Sedert de 12e Januari is dit touw wegge nomen en beschikken zij over dé gehele ontvangruimte, zijnde 19 bij 16 meter. Zij hebben onder bewaking, in beperkte mate toegang tot het dak. Alle ramen zijn afge sloten met kippengaas, hetgeen ook 't geval is met de ruimte rond de deur. Er staan Eosten in schildwachthuisjes onmiddellijk uiten de omheining. Zij mogen ,de afge zette ruimte niet verlaten. Tot twee dagen voor het bezoek dei- commissie, toen er enig aanvullend meubilair ter beschikking werd gesteld, waren ei- slechts twee tafels en stoelen. Op 10 Januari kregen zij bezoek van de heer Brouwer, die werd voorgesteld als Commissaris van de Kroon te Medan en als persoonlijk vertegen woordiger van de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon. De heer Brouwer deed hen het verzoek, een belofte te ondertekenen, dat zij zich van politieke acüviteit zouden onthouden en gaf hun de verzekering dat, als zij deze belofte zouden afleggen, zij de vrijheid zouden verkrijgen om zich over Banka te bewegen en dat hun gezinnen toestem ming zouden krijgen om zich bij hen te voegen. Geen hunner heeft deze verklaring getekend. Moh. Hatta en de anderen gaven hun be zorgdheid te kennen over het feit, dat, naar de heer Brouwer te kennen gaf, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het wet telijke bestaan van de republiek en de officiële status harer amtsdragers niet lan ger erkende. De Commissie gaf daarop de verzekering dat, voorzover het de Veilig- j heidsraad en de C.V.G.D. betreft, de repu bliek nog steeds wordt beschouwd als een der partijen in het geschil. De republikeinse ministers en de overige autoriteiten zijn in bet algemeen op de hoogte gehouden over de gang van zaken in- en ae stappen van de Veiligheidsraad. Zij mogen luisteren naar de radio-uitzen dingen, zij ontvangen de op Banka ver schijnende Indonesische kranten, en in het Nederlands verschijnende dagbladen en tijdschriften uit Batavia, zij het wat de dagbladen betreft met enige vertraging. Rapporten of andere documenten, hetzij van de republikeinse delegatie of van de C.V.G.D. hadden zij niet ontvangen. De Commissie heeft bij hen achterge laten de laatstverschenen rapporten van de commissie en verschillende andere pu blicaties, waaronder artikelen over de poli tieke toestand uit de republikeinse Indo nesische pers. Moh. Hatta en de anderen hebben pp uit voerige wijze aan de commissie hun inzicht kenbaar gemaakt over de positie van de republiek met betrekking tot de militaire actie en het geschil tussen beide partijen. Men kwam echter overeen, dat de positie van de republiek beter schriftelijk naar voren kon worden gebracht. De republikeinen verzochten in het bezit te worden gesteld van bepaalde aanvullen de documenten, die zij voor het opstellen hunner verklaring nodig hebben en verder, dat zij bezoek zouden ontvangen van drie leden der republikeinse delegatie die op het ogenblik te Batavia vertoeven, opdat hun verklaring naar behoren kan worden voor bereid. De commissie verklaarde zich hier op bereid, dit verzoek over te brengen aan de Veiligheidsraad en aan de Nederlanders. De voorzitter van de republikeinse dele gatie heeft een geschreven rapport over gelegd inzake de ondervindingen der ge- interneerden sedert 19 December, dat door de commissie per luchtpost zal worden verzonden. Sedert 5 Januari hebben de ministers en de andere autoriteiten vergunning aan hun familie te schrijven. Deze brieven worden ongezegeld overhandigd aan de plaatse lijke bewaking. Tot dusver is hierop één antwoord ontvangen. Zij hebben alleen toestemming om met hun familie te corres ponderen. Aan de ministers en de autoriteiten zijn geen andere voorstellen gedaan dan dat, vervat in het verzoek, om de eerder ge noemde belofte van onthouding van poli tieke activiteit te tekenen. De betrokkenen kregen van het voorge nomen bezoek der Commissie kennis voor een radio-nieuwsuitzending op 11 Januari. Op 14 Januari werd hen door'een Neder landse functionaris medegedeeld, dat de Commissie de volgende dag zou arriveren. De vice-president deelde nog mede, dat tijdens een vergadering van het republi keinse kabinet, gehouden tijdens de aanval op Djokja van 9 tot 11 uur op 19 December, de president en het kabinet Sjafraddin Prawiranegara hebben gemachtigd op Sumatra een republikeinse noodregering te vormen welke het kabinet vervangt en volmacht heeft om namens de president en het kabinet te handelen in alle gevallen, waarin de president, de minister-president en de leden van het eigenlijke kabinet geen vrijheid van handelen hebben. De vice- president deelde eveneens mede, dat de vertegenwoordiger van de republiek bij de Veiligheidsraad volledige machtiging heeft om, bij het ontbreken van verdere instruc ties, op eigen initiatief te handelen. Nederlandse delegatie verrast. In het rapport der C.V.G.D. wordt ten- AMERLKAANS-SOVJETRUSSISCHE BESPREKINGEN TE BERLIJN? Het AFP meldt, dat een vooraanstaand Amerikaans diplomaat, wiens naam niet wordt genoemd, op het ogenblik te Berlijn met een vertegenwoordiger van Molotof, van wie de naam eveneens wordt verzwe gen, geheime besprekingen zou voeren volgens instructies, die door president Tru man aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zijn gegeven, ten einde te trachten met Stalin tot een ac- coord te komen waardoor de vredes zou worden gewaarborgd. slotte weergegeven een brief van de heer Elink Schuurman, de voorzitter der Neder landse delegatie, aan de Commissie, van de volgende inhoud: Ik heb tot mijn verrassing vernomen, dat aan de bevelen, gegeven met be trekking tot de persoonlijke vrijheid en de bewegingsvrijheid op Banka voor de heer Hatta en de andere voor aanstaande republikeinse persoon lijkheden, geen gevolg is gegeven. Ik heb mij onmiddellijk vergewist van de oorzaak van deze betreurenswaardige staat van zaken, welke, zoals u bekend is, geheel in tegenstelling is tot de op dit punt gegeven instructies, welke heden telegrafisch zijn herhaald. Ik heb de eer, u mede te delen dat, ter vermijding van verdere misverstan den, twee hooggeplaatste Nederlandse functionarissen zich morgen vroeg met een extra vliegtuig naar Banka zullen begeven njet de speciale opdracht er op te letten, dat er geen hinderpalen in de weg worden gelegd aan de bewegings vrijheid en het verkeer op Banka van vorengenoemde personen". Het rapport maakt tenslotte melding van de mededeling van de Nederlandse dele gatie, dat in de huidige omstandigheden de Indonesische regering geen mogelijkheid zag, om aan een lid van de republikeinse delegatie toestemming te verlenen, de Com missie te vergezellen op haar reis naar Banka op 15 Januari. Het plan is om spoe dig terug te komen op de vraag van de mogelijkheid voor de leden der republi keinse delegatie, die thans te Batavia ver toeven, om Banka te bezoeken. Onderzoek ter plaatse BATAVIA, 17 Januari (Aneta). Vandaag zijn per vliegtuig naar Banka vertrokken de adviseur-generaal van Justitie, mr. Gieben en de sous-chef van de generale staf, de kolonel Thomson, van waar zij morgen worden terug verwacht. Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat beide heren een dui delijke en uitvoerige order van de li sische regering betreffende de bewf vrijheid van de republikeinse leiders op Banka zullen effectueren en een onderzoek zullen instellen naar de redenen, waarom de desbetreffende orders niet waren uitge voerd. Ongetwijfeld zullen aldus werd hieraan toegevoegd indien nodig cor recties worden toegepast. De nieuwste foto van Prinses Margriet, die Woensdag 19 Januari 6 jaar wordt. Montgomery's eisen Veldmaarschalk Montgomery heeft tijdens zijn bezoek in November 1948 aan ons land de eis gesteld, dat ons land drie divisies, een brigade parachutisten, gepantserde een heden en enkele eskaders vliegtuigen als bijdrage voor de defensie der West-Euro- pese Unie-landen zou leveren. Tot nu toe is slechts een bescheiden be gin gemaakt met de opbouw van een Neder landse luchtmacht. Uit het feit, dat nog geen bedragen suppletoir zijn aangevraagd, kan, aldus een woordvoerder van het ministerie van Oorlog, afgeleid worden, dat de Nederlandse regering nog geen be slissing genomen heeft ten aanzien van de door Montgomery gestelde eisen. Het ministerie van Financiën is van oordeel, dat ons land, gezien zijn economische toestand, thans zeer bezwaarlijk de benodigde be dragen voor deze defensiedoeleinden kan opbrengen. Een oplossing zou gevonden kunnen worden in een leen-erfpacht-over- eenkomst met Amerika. Het tekort aan troepen in Nederland, ver oorzaakt door de Nederlandse verplichtin gen in Indonesië, maakt het moeilijk te voldoen aan de door Montgomery gestelde eisen. In Indonesië bevinden zich thans 85.000 man van de Koninklijke Land macht en van de Koninklijke Marine en 34.000 man van het K.N.I.L., waarvan 60 procent Indonesiërs zijn. De legerleiding hoopt dit jaar de eerste 7 December-divisie en de tweede divisie, samen ongeveer 40.000 man, uit Indonesië terug te trekken. Gezien de situatie van het ogenblik is nog niet Verontwaardiging in Den Haag over het gebeurde op Banka (Van onze parlementaire redacteur) In regeringskringen in Den Haag is men hevig verontwaardigd over wat wij niet anders kunnen noemen dan grove blunders die op Banka begaan zijn met betrekking tot de zich daar bevindende republikeinse voormannen. Het feit, dat zij als gewone gevangenen behandeld zijn is volkomen 111 strijd met de dienomtrent verstrekte in structies en évenzeer is daarmee geheel en al in strijd dat er geprobeerd is hen een verklaring te laten afleggen dat zij zich van elke politieke activiteit zouden onthou den. De enige belofte die er van hen ge vraagd had mogen worden was namelijk dat zij het grondgebied van Indonesië niet zouden verlaten zonder hieromtrent eerst contact met de regering te Batavia te heb ben opgenomen. Op dit ogenblik zegt men in Den Haag nog niet te weten wie direct aansprakelijk is (wie de direct aansprake- lijken zijn) voor de op Banka begane mis slagen. Ee nfeit is intussen dat sedert gis teren minister Sassen en minister Stikker voortdurend onderling voeling houden naar aanleiding van het gebeurde, terwijl ik ook als een feit mag aannemen dat bij het sindsdien met Batavia opgenomen con tact o.a. daar kenbaar is gemaakt, dat het nu wel dringend zaak is er zich terstond van te vergewissen dat er niet soortgelijke fouten te Prapat (Sumatra) zijn begaan. met zekerheid te zeggen, of dit moge lijk zal zijn. In Nederland bevinden zich thans drie bataljons geoefende troepen en ongeveer 25.000 recruten. Dit aantal is niet voldoen de voor de bijdrage, die Nederland voor de West-Europese defensie moet leveren. Overwogen wordt daarom de lichtingen, welke thans ongeveer 22.000 man omvat ten, uit te breiden. Deze uitbreiding, zo werd gezegd, mag echter niet geschieden ten koste van de Nederlandse industrie, die voor haar ontwikkeling zeer vele arbeids krachten nodig heeft. De Nederlandse legerleiding heeft na haar eerste besprekingen met veldmaar schalk Montgomery in November 1948, rapporten uitgewerkt, waarin de structuur van een toekomstige Nederlandse land macht is weergegeven. Evenals België staat ook Nederland een mobiel legercorps van enkele divisies voor, alsmede over het gehele land verspreid lig gende dekkingstroepen. Door verwezenlij king van deze plannen zal ons land de ver langde bijdrage in het kader van de West- Europese Unie kimnen leveren. De datum, waarop Nederland haar bijdrage gereed moet hebben, is door Montgomery bepaald op 1952. Deze datum is door Nederland aanvaard. (Zie ook pag. 2) Overstroming te Batavia Nadat in de nacht van Vrijdag op Za terdag reeds verschillende Europese wijken en kampongs van Batavia waren onder gelopen, is tengevolge van de aanhoudende regenval in de nacht van Zaterdag op Zon dag het ondergelopen gebied sterk uitge breid en moesten vele kampongs geheel worden verlaten. Volgens eerste schattingen moeten twintigduizend Batavianen (vrijwel allen Indonesische en Chinese kampong bewoners) geholpen worden met voedsel, kleding en medicijnen. Zondag heeft het Rode Kruis reeds eten uitgedeeld. Vandaag wordt onder leiding van de gemeente een hulpverlening georganiseerd in samenwer king met het Rode Kruis, maatschappelijke zorg en de dienst voor volksgezondheid. De voornaamste getroffen gebieden, waar het water soms bijna een meter hoog stond, waren de kampong Baroe Djambatan Lima en het Hauber-complex aan de Tji- deng-zijde, doch ook vele kampongs in de benedenstad zijn getroffen. Hoewel nog geen definitieve gegevens binnen zijn, kan worden medegedeeld, dat de openbare wegen en bruggen weinig of geen schade hebben geleden; evenmin zijn er berichten over persoonlijke ongelukken binnenge komen. Volgens deskundigen is de over stroming veroorzaakt door een ongeluk kige samenloop van ongewoon zware regenval en de hoge stand van de zee in de baai van Batavia door een krachtige wind op de kust. Nadat Zondagnacht vrij weinig regen was gevallen, is Maandagochtend de tro pische regenval weer met onverminderde kracht begonnen. De bewoners moesten hun eigendommen door het water dragen naar hoger gelegen gedeelten. Op belang rijke verkeerswegen, zoals Laan Holle, Kebon-Sirih en Koningsplein-Zuid, was eerst Zondagmiddag weer autoverkeer mogelijk. Nieuwe Turkse regering Semsettin Gunaltay, die van de Turkse president Inönoe opdracht had ontvangen een nieuwe regering te vormen, heeft zijn kabinet bekend gemaakt. Het nieuwe kabinet bestaat uit tien le den van de vorige regering, aangevuld met vijf nieuwe ministers. Vier van de vijf vooruitstrevende leden van de regering- Saka hebben ook in het nieuwe kabinet zitting. De portefeuilles van Buitenlandse Zaken, Justitie, Landsverdediging, Land bouw, Onderwijs en Openbaar Welzijn zijn bij dezelfde ministers in beheer ge bleven. Nieuwe eis tot vrijlating van Soekarno? LAKE SUCCESS, 17 Januari. (Reuter). Een officiële Nederlandse zegsman al hier kenschetste het plan, door de Ver enigde Staten ingediend bij de Veiligheids raad voor de instelling der souvereine Verenigde Staten van Indonesië per 1 April 1950, als „een inmenging zonder weerga". Bedoelde zegsman deelde nog mede dat het Amerikaanse plan, dat op 14 Januari was rondgezonden onder de leden van de Veiligheidsraad, thans te 's-Gra- venhage en te Batavia wordt bestudeerd, doch voor de Nederlandse regering vol komen onaanvaardbaar is. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Veiligheidsraad zeide he den, dat een hernieuwde eis tot vrijlating van de republikeinse leiders kan worden verwacht in de vergadering van de Veilig heidsraad, die hedenmiddag begint. Indonesische federalisten gaan spreken met republikeinen BATAVIA, 16 Januari (Aneta). In een communiqué van de commissie van federaal overleg is medegedeeld dat een subcommissie is ingesteld, welke zich op korte termijn in verbinding zal stellen met prominente personen uit de nog niet ge organiseerde gebieden. Contact zal worden opgenomen met Abdoelkadir, Wïdjojat- modjo, Assat, Darmasetiawan. de sultan van Djokja, Hatta, Oerip Kartodirdjo, Agoes Salim, Sjahrir, Soekarno en Soe- porno. „Met deze prominenten zullen oriënterende besprekingen gehouden worden ten aanzien van de door de commissie noodzakelijk ge oordeelde vorming van een nationale fede rale interimregering voor geheel Indone sië", aldus het communiqué. Als voorzitter zal optreden Sultan Hamid de tweede. Leden zijn Anak Agoeng, Ateng Karta- nahardja, Djoemhana Wiriatmadja en Kaliamsjah Sinaga. De bepaling van de bij deze besprekingen te volgen procedure werd aan de sub-commissie overgelaten. Ten aanzien van de nieuwe commissie wordt in het communiqué nog gezegd, dat zij zo spoedig mogelijk haar bevindingen zal voorleggen aan het Comité voor Fede raal Overleg, dat alsdan nader zijn houding zal bepalen ten aanzien van de voortzetting van het overleg. Conferentie van New Delhi Volgens Reuter wordt verwacht, dat de te New Delhi op Donderdag aanstaande te beginnen conferentie van vertegen woordigers der Aziatische landen over de Indonesische kwestie zal aandringen op economische sancties tegen de Nederlan ders, verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Nederland en voorziening van de strijdkrachten der Indonesische republikeinen met wapenen, ammunitie, medicijnen en gelden. Indonesische vertegenwoordigers confe reren thans over het opstellen van een memorandum, dat aan de gedelegeerden ter conferentie zal worden aangeboden. Pandit Nehroe zal optreden als leider van de Indische delegatie. Men verwacht, dat hij er op zal staan, dat niets wordt ge daan wat opgevat zou kunnen worden als in strijd met de politiek van de UNO. Er is enige teleurstelling tot uiting ge bracht over het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland slechts door waarnemers oiJ de conferentie vertegenwoordigd zul len zijn. Volgens mededeling uit niet-officiële bronnen zou de mogelijkheid bestaan, dat Nederland bij de conferentie een memo randum indient ter verklaring van het Nederlandse optreden in Indonesië. Na Tientsin werd Pengpoe door de communisten bezet In Tientsin, na Peiping de laatste grote basis der Chinese regeringstroepen die Za terdag verloren ging, zwijgen de schiet wapenen: Het garnizoen der nationalisten is of wel vernietigd of wel gevlucht en de stad is geheel in handen der communisten. Berichten van communistische zijde mel den thans dat ook Pengpoe, sleutelpositie van Tsjangs verdedigingsgordel ten Noor den van Nanking, is ingenomen zonder ge vechten. De nationalisten zouden de stad hebben ontruimd bij de nadering der com munistische troepen. In het Noordwesten, 190 kilometer van Nanking, werd de stad Hwaiyoean bezet door de rode troepen, waardoor de berichten dat de aanval der communisten op Nanking is begonnen, aan waarschijnlijkheid winnen. De stad Hwaiyoean ligt in de buitenste verdedi gingsgordel van de Chinese hoofdstad. Het Franse persbureau AFP bericht uit Peking dat overeenstemming is be reikt tussen de nationalistische bevel hebber Foe Tsoji en de communisten betreffende de overgave van Peiping en een afzondex-lijke vrede in Noord- China. Er zouden onderhandelingen zijn gpvoerd te Peiping zelf. waar commu- Nieuwe Griekse regering in de maak De 88-jarige Griekse premier Sophoelis heeft de koning zijn ontslag aangeboden. De koning heeft het ontslag aanvaard en de leiders der politieke partijen bijeen ge roepen. Deze zijn het eens geworden over de vorming van een nieuwe coalitieregering. De tien bedoelde leiders vertegenwoor digen alle wettige partijen. Zij zullen de keuze van een premier aan de koning overlaten. De tien parlementair^ leiders zullen van daag ieder afzonderlijk door de koning ontvangen worden. Zij zullen dan hun op vattingen omtrent een nieuwe regering uiteenzetten. Naar wordt vernomen heeft slechts de dissidente groep der populisten geweigerd aan de regering deel te nemen; wel zal zij de nieuwe regering steunen. nistische afgezanten zouden zijn aan gekomen. Over twee of drie dagen zou een wapenstilstand worden gesloten. Men verwacht, dat weldra een verklaring zal worden afgelegd over de ophanden zijnde wapenstilstand. De correspondent te Tsjingtao van het Chinese dagblad „Shun Pao" meldde he den aan zijn blad, dat verreweg het groot ste gedeelte van de te Tsjingtao gelegerde manschappen der Amerikaanse marine gisteren uit deze aan de Zuid-Oostkust van schiereiland Sjantoeng gelegen Ame rikaanse marine-basis is teruggetrokken. Ook de in de haven van Tsjingtao liggende oorlogs- en transportschepen zijn ver trokken. Volgens de correspondent is slechts „een handvol" mariniers achtergebleven, ten einde de eigendommen en uitrusting van de Amerikaanse vloot te Tsjingtao te be schermen. Tsjang Kai Tsjek heeft voor heden een vergadering uitgeschreven van de centrale politieke raad het hoogste politieke or gaan van de Kwo Min Tang om de acht vredesvoorwaarden van Mao Tse Toeng te bestuderen, die Zaterdag gepubliceerd zijn. Zondag had de president een mysterieuze plechtigheid bijgewoond in het Soen Yat Sen-mausoleum te Nanking. Er waren uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen: Het gebied rondom het mausoleum was afgezet en militaire politie en gendarmes stonden opgesteld langs de route van het huis van de generalissimus naar het mau soleum. Dit ligt buiten de stadsmuren te gen een berghelling. Bij de ingang van het mausoleum stonden pantserwagens, tanks en soldaten opgesteld toen Tsjang arri veerde. Nadat de generalissimus drie buigingen had gemaakt voor de graftombe van Soen Yat-Sen, de stichter van de Chinese repu bliek, richtte hij het woord tot de soldaten van het garnizoen. Hij spoorde hun aan tot de laatste man te strijden voor het be houd der hoofdstad. De plechtigheid heeft het gerucht doen ontstaan, dat de president voor het laatst in het openbaar is verschenen. Waarne mers vragen zich af of het misschien een afscheidsbezoek was. Het woord is aan J o e E. Lewis: Een bank is een ding dat altijd bereid is ja geld te lenen als ja bewijzen kunt dat je het niet nodig hebt. (Reader's Digest) Vertrek „Willem Ruys" valt op een Zondag Extra-bussen van Haarlem naar Rotterdam De „Willem Ruys" van de Rotterdam se Lloyd, die op 3 Februari naar Indo nesië zou vertrekken, zal na aankomst in Rotterdam op 23 Januari in dok moeten worden opgenomen wegens een beschadi ging van een der schroeven. Hierdoor zal het vertrek moeten worden uitgesteld tot Zondag 6 Februari. Daar het rijverbod voor particuliere auto's die dag van kracht is en verschil lende treindiensten naar Rotterdam des Zondags uitvallen, zullen er van Haarlem uit bussen rijden, waarmee men recht streeks naar de Lloydkade te Rotterdam wordt gebracht. Agentschappen van de Rotterdamse Lloyd geven nadere inlich tingen. Belofte van zelfbestuur aan Malakka SINGAPORE 16 Januari (United Press) De Engelse hoge commissaris voor Ma lakka, Malcolm MacDonald, beloofde Zon dag in een radiorede het volk van Malakka vrijheid zodra het daarvoor rijp zal zijn. Hij zei dat het door de communisten ver oorzaakte en aangemoedigde terrorisme het invoeren van zelfbestuur zal vertra gen. Engeland bereidt volgens hem een ge leidelijke overdracht van gezag aan de in landse bevolking voor. Die voorbereidingen zouden niet kunnen worden voltooid al vorens Malakka zou zijn bevrijd van de terreur van „Chinese worgers en Russi sche commissarissen". Wintermanoeuvres ïn de Amerikaanse zone Eenheden van de eerste Amerikaanse infanterie-dïvisie en van de militaire po litie te velde, in het geheel 16.000 soldaten en officieren, beginnen heden de winter manoeuvres in het Westen der Ameri kaanse zone in Duitsland. Volgens een Amerikaans militair woord voerder hebben deze manoeuvres ten doel het uithoudingsvermogen van deze eenheden in het winterklimaat op de proef te stellen en tevens zich de les van de veldtocht in de Ardennen ten nutte te maken. De militaire woordvoerder heeft mede gedeeld dat de betrokken Duitse bevol king reeds is gewaarschuwd, dat dergelijke oefeningen zullen plaatshebben, en dat er geen politieke betekenis aan moet worden gehecht. De besprekingen op Rhodos De besprekingen op Rhodos tussen Joodse en Egyptische afgevaardigden gin gen Zondag de vierde dag in. Gewoon lijk welingelichte bronnen aan beide zijden melden, dat het „goed" gaat met de dis cussies. Vrijdagavond zijn de leiders van beide delegaties in afzonderlijke bespre kingen met dr. Bunche. de waarnemende bemiddelaar van de UNO in Palestina, be gonnen met de behandeling van het tweede punt van de agenda: de uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad betref fende een wapenstilstand en de terugtrek king van de troepen. Deze onderhandelin gen namen ook Zaterdag de gehele dag in beslag en werden Zondagochtend voort gezet. Door een functionaris van de UNO werd Zondag verklaard, dat de vorderingen „zelfs beter waren dan men verwachtte". Volgens onbevestigde berichten uit con ferentiekringen is voorlopig overeenstem ming bereikt over Falloedja, waar sinds October een Egyptische brigade is inge sloten. Israel zóu zich bereid hebben ver klaard de brigade met volledig militair eerbetoon doortocht te verlenen naar de Egyptische linies, doch alleen wanneer men het eens werd over een wapenstilstand. Frans verzoek aan ex-keizer van Annam om terug te keren De Franse hoge commissaris voor Indo- China, Leon Pignon, heeft de ex-keizer van Annam, Bao Dai medegedeeld, dat Frankrijk wenst dat hij spoedig naar Vietnam terug zou keren. In een communiqué, uitgegeven door het bureau van Bao Dai wordt gezegd, dat het terugkeren van de ex-keizer ervan afhangt of „de wettige aspiraties van het volk van Vietnam gerealiseerd zullen worden." De ex-keizer verblijft in Cannes, waar een delegatie met aan het hoofd Pignon hem heeft bezocht. Verlieslijst Indonesië Het ministerie van Overzeese Gebieds delen verzoekt ons erop te wijzen, dat de Zaterdag j.l. gepubliceerde verlieslijst van de strijdkrachten in Indonesië niet betreft de verliezen, welke in de tijd van een week geleden zijn, doch die welke gerapporteerd zijn gedurende die week. De verlieslijst omvat de periode van 23 December 1948 tot en met 12 Januari 1949. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de avond of nacht zwaar bewolkt met regen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige. elders tijdelijk krachtige of harde wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 18 Januari: Zon op' 8.39 uur. onder 17.02 uur Maan op 21.59 uur, onder 10.49 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1