c. Nadere bijzonderheden van het Amerikaanse plan voor Indonesië SCHUDT UW LEVER WAKKER J VOORKOMT GRIEP MIEP ZAL Slechts één van de 30 passagiers had veiligheidsgordel vastgemaakt Duizenden bloembollen staan over enkele weken in het Krelagehuis in volle bloei MENTHO-REX Q Wereldnieuws DINSDAG 18 JANUARI 1949 2 Dl Een nieuwe UNO-commissie zou grote bevoegdheden krijgen m de gehele Archipel Onaanvaardbaar, zegt Den Haag 's-Gravenhage, 17 Januari (A.N.P.) In de New York Times van 14 dezer ver scheen het volgende artikel van de hand van Thomas J. Hamilton: „De Verenigde Staten hebben Vrijdag het informele voorstel gedaan, dat de Vei ligheidsraad een nieuwe commissie van de UNO zal machtigen op Java, Sumatra en Madoera de gebieden vast te stellen „met inachtneming van een redelijke zeker, heid voor wat betreft de openbare veilig heid1', die geleidelijk door de Nederlandse troepen dienen te worden ontruimd en teruggegeven aan het bestuur van de Indo nesische republiek. Dit voorstel was ver vat in een ..working paper", waarin even eens werd voorgesteld, dat President Soe- karno en de overige republikeinse leiders onmiddellijk en onvoorwaardelijk in vrij heid zullen worden gesteld en dat Djokja karta wederom onder republikeins bestuur zal komen. Het „working paper" stelt verder voor, dat een federale interim regering voor ge heel Indonesië omstreeks 15 Maart zal moeten zijn ingesteld, dat de verkiezingen voor een consütuërende vergadering om streeks October dienen te worden gehouden en dat de souvereiniteit over de gehele Archipel omstreeks 1 April 1950 door Ne derland aan de V.S.I. dient te worden over- gedragen. De gehele gang van zaken zou plaats moeten hebben onder toezicht van de voor gestelde UNO-commissie voor Indonesië, die in de plaats zou treden van de huidige C.V.G.D., doch overigens, evenals de C.V. G.D., zou zijn samengesteld uit een Ame rikaans. een Australisch en een Belgisch lid. Deze commissie zou echter jurisdictie hebben in de gehele archipel en niet alleen in het republikeinse gebied. Het „working paper" verzoekt aan Ne derland directe uitvoering van het staken van het vuren en aan de republiek „om samen te werken voor het herstel van de vrede in het gehele betrokken gebied". De onderhandelingen tussen de beide regerin gen zouden worden voortgezet onder auspiciën van de voorgestelde commissie, in overeenstemming met de beginselen van de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville en de voorstellen, die te berde ge bracht zijn door het Amerikaanse lid van de C.V.G.D. in September vorig jaar. De UNO-commissie zou de bevoegdheid heb ben om toe te zien op de voorgestelde ver kiezingen en aanbevelingen aan beide par tijen te doen ter verzekering, dat de ver kiezingen vrij en democratisch zijn. Deze aanbevelingen zouden dienen tot het waar borgen van „vrijheid van vergadering, meningsuiting en pers te allen tijde", ech ter met het voorbehoud, dat dergelijke waarborgen niet zotiden toelaten „het ge bruik van geweld en représailles." Het „working paper" van de Verenigde Staten werd gan enige leden van de Vei ligheidsraad overhandigd doch blijkbaar niet aan de gedelegeerden van de Sovjet- Unie of de Oekraine na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad in de middag van 14 Januari. Leden van de Amerikaanse delegatie legden er de nadruk op, dat het geen.formeel voorstel is en dat het na be- {>aling van het standpunt van andere gede- egeerden voor wijziging vatbaar blijft. Dr. Van Royen zeide na de zitting, dat Nederland ae voorzieningen van het „wor king paper", volgens hetwelk de voorge stelde nieuwe commissie de bevoegdheid zou hebben, terugtrekking van Nederlandse troepen te bevelen, niet zou accepteren." Tót zover het artikel in de New York Times. Haags commentaar. Bij informatie op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag werden tegenover het ANP hierop de volgende op- me/xingen gemaakt: Waar men in Den Haag op het ogenblik nog niet beschikt over het in het artikel genoemde Amerikaanse „working paper", v.-orden de volgende opmerkingen gebaseerd op de weergeving ervan in het Amerikaanse blad. 1. Een nieuwe commissie der UNO met de bevoegdheden als omschreven in het Gorgel regelmatig met Superol. Eén tabletje opgelost in een glas water doet wonderen. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuw*- 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Marsen en walsen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Rot terdams Philharmonisch Orkest met Michel Schwalbe. viooL 10.20 Arthur Rubinstein, piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Carol Brice, alt. 11.15 Luisterspel. 12.05 Lichte klassieke muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Bach-cyclus. 14.15 Amusementsorkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Koor. 1G.00 Postzegels. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Orgelbespeling. 18.00 Harmonie orkest. 18.30 Strijdkrachten. 10.15 Pnkkebeen. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Radio Philharmonisch orkest met Muriel Kerr, piano: Beethoven, Ouverture Leonore no. 2; Concert voor piano en orkest no. 5. 21.15 Uit het Nieuwe Testament. 22.15 Annie Woud. alt en Jacob Bijster, orgel. 22.45 Over denking. 23-15 Noorse dans. Grieg. 23.20 „Gezinsmoeilijkheden". 23.35 Kwintet in D, Mozart. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Opgewekte klanken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Tsjaikofsky. 9.35 Serenade in D, Beethoven. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Kookpraatie. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Non-stop-programma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Hawaiian-orkest. 13.20 Ramblers. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Kamer muziek. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Actualiteiten. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Spaanse liederen. 17 45 „Nieuw-Guinea". 18.20 Piano-potpourri. 18.30 „Astronomie". 19.00 „Feiten". 19.15 „Nieuws uit Tndonesië". 19.30 Voor de Jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.20 Opera-muziek. 21.00 Luis terspel. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 Boek bespreking. 23.15 Amusementsmuziek. 23.45 Platen. artikel, is voor Nederland volkomen onaan vaardbaar. 2. De voorgestelde geleidelijke ontrui ming van bepaalde gebieden door de Neder landse troepen, waarbij de republikeinse autoriteiten geleidelijk van ons het bewind zouden overnemen, niet alleen in het ge bied van de jongste politiële actie, doch op geheel Java, Madoera en Sumatra, houdt geen rekening met hetgeen sedertdien is gebeurd en komt neer op het moedwillig stichten van wanorde. 3. De genoemde data zijn voor overleg vatbaar, doch hoe wil men dit plan uit voeren, tenzij men het Nederlandse pro gramma uitvoert? Hier worden twee dingen gedaan: Het Nederlandse programma wordt volkomen veronachtzaamd en in de plaats daarvan wordt een programma voorge steld. dat niet alleen voor Nederland on aanvaardbaar is, doch bovendien absurd is, dat alleen maai" kan leiden tot grote chaos en verwarring, en binnen deze chaos zouden dan „vrije en democratische ver kiezingen" moeten worden gehouden op de hier genoemde data, tijdstippen, die binnen het Nederlandse programma wellicht denk baar zijn, doch niet, wanneer ons pro gramma wordt doorkruist. 4. De „samenwerking voor het herstel van de vrede in het gehele betrokken ge bied" betekent blijkbaar, dat ook de repu blikeinse troepen zouden moeten medewer ken aan het herstel van de vrede, hetgeen zou neerkomen op de inschakeling van een heden van de TNI. Hoe denken de voor stellers zich de uitvoering hiervan? In het algemeen was men op het Neder landse departement van Buitenlandse Za ken van mening dat door dit plan, dat dus in het geheel geen rekening houdt met de Nederlandse opzet en er dwars doorheen hakt, de plaats gehad hebbende ontwikke ling op politiek gebied in grote delen van Java, Madoera en Sumatra geheel wordt veronachtzaamd en deze ontwikkeling dus wordt gestuit. «in u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederlt U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Koningin was gids voor 94 kinderen in Paleis op de Dam Duizenden Nederlanders hebben in de loop der jaren het intérieur van Jacob van Campens Paleis op de Dam in de hoofdstad mogen bewonderen. Weinigen echter is de eer te beurt gevallen op de tocht door de majestueuze zalen een rondleïdster te heb ben als de 94 jongelui, die gisteren na de ontvangst van de scheidende Belgische am bassadeur het paleis bezóchten. Hun toonde namelijk de Koningin in eigen persoon het paleis, waarbij zij de jongens en meisjes gedurende ruim een half uur voerde langs de kunstschatten en hen attent maakte op de eigenaardigheden van bouw en bekleding. Aanvankelijk zouden deze 94 kinderen, wier leeftijd varieert van 12 tot 16 jaar tijdens het kroningsfeest in het Amster damse stadion de kroon hebben binnen gedragen, doch tot hun grote teleurstelling werd hierin op het laatste ogenblik ver andering gebracht. Thans had Hare Majes teit de Koningin de wens uitgesproken de jongens en meisjes persoonlijk te ontmoeten en zo togen de 94 kinderen, die allen in de oorlogsjaren een of beide ouders hebben verloren, vergezeld van de directeur der Stichting 1940-45, gistermiddag gezamenlijk naar het paleis. En hun verwachtingen werden niet teleurgesteld, want zoals zij later opgetogen vertelden „zelfs het dra gen van de kroon had hier niet tegen kun nen opwegen." Prinses Wilhelmina stelt bezoek aan Amsterdam uit Prinses Wilhelmina heeft de ./eis naar Amsterdam, waar zij gedurende de winter maanden enige tijd verblijf wilde houden, tot later uitgesteld, daar zij nog bij voort during en te zeer vermoeid is. Montgomery vertrokken Gistermiddag is veldmaarschalk Mont gomery van het vliegveld Valkenburg in een Britse Dakota naar Oldyham (Enge land) teruggekeerd. De Britse ambassadeur in Nederland deed hem uitgeleide. Voorts waren bij het vertrek aanwezig luitenant-generaal Kruis, schout bij nacht Willinge en de Britse atta chés bij de Nederlandse Marine-, Land- en Luchtmacht. Binnen een week voldoende sinaasappelen In totaal waarschijnlijk vijf bonaanwijzingen De sinaasappelen, waarnaar zolang reik halzend is uitgezien, zijn eindelijk gearri veerd of althans in aantocht, zodat de in geleverde bonnen nu spoedig gehonoreerd kunnen worden. Binnen een goede week zal het nu moge lijk zijn geheel Nederland van voldoende sinaasappelen te voorzien. Verwacht wordt, dat met de reeds ingeleverde er in to taal vijf bonnen.zullen worden aangewezen. Wat de prijs van 90 cent betreft, merkte men op, dat een billijker prijs niet mogelijk was. Wij zijn namelijk niet de enige klant in de „citruslanden" en kunnen dus niet naar believen de prijzen bedingen. Met deze prijs van 90 cent loopt de regering zelfs nog enig risico, dat zij voor een deel heeft kunnen dekken met de overwinst van de in de handel gebrachte mandarijnen. Deze kwamen in te gering quantum binnen om ze te kunnen distribuéren. In de loop van Januari worden nog 550 ton citroenen verwacht en vermoedelijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de vrije handel. Van belang is, dat door deze import onze export ruimer afzetgebied heeft gekregen. Naar Spanje en Italië zullen n.l. ongeveer 8000 ton poot- en consumptieaardappelen worden geleverd. De Palestijnse jaffa's worden met Philipsproducten voldaan. Eind Januari extra vetbon Eind Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, namelijk 250 gram voor de leeftijdsgroepen a, b en c en 125 gram voor de groepen d en e. Het zal van de vetgrondstoffenpositie af hangen of de extra verstrekkingen dit jaar met regelmatige tussenpozen kunnen wor den voortgezet. De verstrekking van spijs olie zal, zoals tot nu toe gebruikelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. Tolbaas in Warmond wil millionnair worden Reeds vele jaren is de tol bij het War- monder Hek te Warmond voor talrijke particuliere en overheidsinstanties een doorn in het oog. Zeer talrijk zijn ook de pogingen- van de overheidsinstanties in de loop der jaren geweest om deze toestand te wijzigen, echter steeds zonder resultaat. De tolbaas, die zijn ontvangsten in 1930 zelfs tot 25000 per jaar zag stijgen, vraagt als schadeloosstelling bij het op heffen van de tol een millioen gulden. Teneinde te komen tot de indiening van een klacht bij het college van Gedepu teerde Staten van Zuidholland heeft een lid van de Provinciale Staten, mr. dr. P. G. Knibbe, die ook secretaris is van de Kamer van Koophandel te Leiden, met enige getuigen per fiets de tol gepasseerd, daarbij ernstig protesterend tegen de hef fing van een tolgeld, aangezien in het in 1929 geldende tarief geen sprake was van het betalen van tol door berijders van fietsen. Het tarief voor fietsen, dat sinds dien is ingevoerd, is naar het oordeel van mr. Knibbe eigenmachtig vastgesteld door de tolbaas. Na onder protest het tolgeld be taald te hebben heeft mr. Knibbe bij het college van Gedeptueerde Staten van Zuidholland een klacht ingediend. maar weer eens wortelen klaar maken. In de win ter smaakt zoiets" altijd goed. Mevr. Lotgering-Hillebrand gaf een recept voor: WORTELEN MET WITTE BONEN 200 gr. witte bonen, Yz kg. grote wortelen, zout. 1 uitje, 40 gr. boter, peterselie. Was, week en kook de bonen tot ze gaar zijn. Snijd van de schoongemaakte wortelen luci- fervormige reepjes Snipper de ui héél fijn. smoor de ui in de boter, voeg de wortelen toe en wat zout. Smoor ze (pl.m. 10 min.), bijna gaar. Voeg de uitgelekte witte bonen toe en laat alles samen goed heet en gaar worden. Doe, als het gerecht te droog mocht worden, er wat bonenkooknat bij en roer er voorzichtig véél fijn gesneden peterselie bij. Voor wie zelf de voorraad jam aan wil vul len bestaat er een goed recept van winter wortelen. citroensap (in een flesje te krijgen) en suiker. Publ. Cenitr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) P.v.d.A. beraadde zich op beleid jegens Indonesië De Partij van de Arbeid heeft Maandag te Amsterdam een buitengewoon congres gehouden ter behandeling van het Indo nesische vraagstuk. Namens het partijbe stuur sprak prof. dr. J. H. A. Logemaan. Daarna heeft ir. H. Vos namens een groep leden het woord gevoerd ter Aanbeveling van twee resoluties. In de eerste dezer resoluties werden de beslissingen van de regering betreurd, in de tweede werden richtlijnen voor de toekomst aangegeven. Na een uitvoerige discussie werd een resolutie van het partijbestuur aangenomen met 1879 tegen 909 stemmen (118 stemmen waren blanco en twee ongeldig). De aangenomen resolutie behelst, dat het partijbestuur van oordeel is dat Nederland zijn militair optreden kan en moet recht vaardigen en een goede samenwerking met de organisatie der UNO bereiken door on verkorte en onverwijlde uitvoering van zijn staatkundige beloften aan Indonesië en in de Veiligheidsraad, met inbegrip van hetgeen daar gezegd is over de vrijlating der republikeinse leiders, met name door hernieuwd overleg met de vooraanstaande republikeinen, door onverwijlde instelling van een federale interim regering, die ook door de republikeinen als een nationale regering wordt aanvaard, door zo spoedig mogelijk verkiezingen te organiseren in geheel Indonesië met geheime stemming met waarborgen tegen dwang, door zo spoedig mogelijk de Indonesische federale interim regering een eigen machtsapparaat te helpen opbouwen, dat de zorg voor orde en rust van de Nederlandse troepen zal kunnen qyernemen. De eerste resolutie-Vos c.s. kwam door de aanneming van de resolutie van het partijbestuur te vervallen. De tweede resolutie-Vos c.s„ die op de toekomst betrekking heeft en in sommige opzichten verder gaat dan de resolutie van het partijbestuur, werd aangenomen met 1388 tegen 1324 stemmen en 88 blanco. Zij behelst onder meer dat „een snelle De ramp met de „Nijmegen Het onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" nabij Prestwick werd Maandag voortgezet met het horen van zeven getui gen. De eerste was John Christian, een employé van het vliegveld Prestwick, die desgevraagd verklaarde vóór de ramp met de „Nijmegen" niet te hebben geweten dat de op de kaart als 45 voet aangegeven hoogte in werkelijkheid 450 voet was. Mr^Cameron, de raadsman van de KLM, vroeg aan Christian: „weet u of sedert 1947 door het Ministerie van Burgerluchtvaart een volgens de laatste gegevens bijgewerkte kaart is uitgegeven? Christian antwoordde op die vraag ont kennend. De tweede getuige, Hugh Braney, die startbaancontröleur is op Prestwick, deelde mede dat aan de „Nijmegen" niets bijzon ders viel op te merken toen het toestel aan stalten maakte op Prestwick te landen. Walter Lewis, die op Prestwick contro leur is van de radarlandingsdienst, ver klaarde Parmentier te hebben medegedeeld en consequente liquidatie van de koloniale verhoudingen nu nog meer geboden is dan voor het inzetten van de actie, en dat hier toe mede kunnen dienen: I 1Herstel van de. volledige bewegings vrijheid van de republikeinse leiders en het voeren van hernieuwd overleg met deze; 2. Herstel van de republiek als auto nome eenheid." De resolutie adviseert verder tot a): op richting van de V.S. van Indonesië als sou- vereine mogendheid na zo spoedig moge lijk, zo nodig onder internationale controle, te houden verkiezingen, en b): geregeld, bewust gezocht, overleg met de C.V.G.D. en met de bij de ontwikkeling in Indonesië betrokken andere staten. dat op startbaan 32 een sterke zijwind stond. De kracht daarvan was toen 12 a 15 mijl per uur. De 22-jarige telefonist William Pator vertelde dat hij na de ramp twee en eer half uur lang gesprekken van journalister te verwerken had gekregen en dat hij daar door grote moeite had gehad de lijnen vri; te krijgen. De volgende getuige, Eric Newton, hoofd inspecteur van de afdeling onderzoek naat ongelukken van het ministerie van'Burger- luchtvaart verklaarde tot de conclusie te zijn gekomen dat de kabels van de hoog spanningsleiding door de propellers van de „Nijmegen" waren doorgesneden. Op een vraag of naar zijn mening het vliegtuig in de lucht uit elkaar kan zijn gesprongen na de botsing met de hoogspan ningskabels antwoordde Newton dat op het ogenblik van de botsing met de kabels zeker brand is uitgebroken. Van de passagiers had maar één de veiligheidsgordel vast gemaakt. De eerste en de tweede piloot zaten echter vastgegespt. Newton antwoordde zonder aarzelen be vestigend op de vraag of naar zijn mening het vliegtuig voor de botsing met de kabels in goede vliegconditie was. De laatste getuige van Maandag was Lawrence Melling, „flight operations offi cer" van de KLM op Prestwick, die ver klaarde uit notities in een logboek te heb ben berekend dat van 1500 voet tot 200 voet hoogte de windsnelheid 51 mijl per uur moet zijn geweest. WINTERFLORA 1949 Niet alleen in het voorjaar op het veld, maar ook des winters in de huiskamer kan men genieten van de schoonheid der bloeiende bloembollen. Reeds vele jaren wijden vele bloemenliefhebbers zich aan het kweken van bollen en ook de beroeps kwekers zorgen er voor, dat er in de win termaanden tulpen, hyacinten enzovoort in de winkels tot'in verre streken te koop zijn. Het is zelfs mogelijk de bol omstreeks Kerstmis in bloei te krijgen en op tentoon stellingen in Lisse en in plaatsen, waar een centrum van bloembollenkwekers is, zijn de bewijzen te vinden. Hoe later de bollen tot bloei komen, hoe mooier en sterker zij worden. Daarom heeft de Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, welke van Vrijdag 25 Februari tot en met Zondag 6 Maart in het Krelage huis te Haarlem onder de titel „Winterflora 1949" een tentoonstelling houdt, een zo danig tijdstip gekozen, waardoor het mo gelijk is het publiek enkele tienduizenden bloemen in een perfecte kwaliteit te laten bewonderen. Gelden de tentoonstellingen van omstreeks Januari als bijzondere at tracties voor het vak, waarbij het publiek ook belangstelling toont, de Winterflora 1949 zal evenveel voor het publiek als voor vakmensen bieden. Het aan belangstellenden tonen van de bloeiende bollen in de wintermaanden is reeds in 1931 door de Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur begonnen met een expositie. De tweede werd in 1938 gehouden en over,enkele weken wordt de serie voortgezet. In de afgelopen elf jaar hebben de kwekers veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van de bloembollen. De oorlog was geen beletsel, om verder te werken. Door vele proeven te nemen is het sortiment aanzienlijk verbeterd en aangevuld. Dat zal binnenkort blijken. Van de zalen van het Krelagehuis wordt een ruimte van 2400 m2. voor de tentoon stelling gebruikt, waarvan 1500 voor het ingezondene en de rest voor paden enz. Er is een groot aantal inzendingen toege zegd, waaronder zes collectieve van plaat selijke afdelingen van de vereniging. Het nationale product bij uitnemend heid, de hyacint zal in het bijzonder te bewonderen zijn, doch behalve uitgebreide collecties van de hoofdartikelen zal ook het zogenaamde bijgoed (amaryllis, free- sia's, cyclamen en andere) tentoongesteld worden. De aanleg, volgens een ontwerp an de sceretaris der tentoonstellingscom missie, de heer H. J. Voors, wordt uitge voerd door de firma Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout. De inzenders zullen overigens volkomen vrij zijn,, om in de hun toegewezen plaatsruimte de verzor ging van hun stands op te dragen aan de arrangeur van hun keuze. Uit het binnenland wordt veel belang stelling voor de tentoonstelling welke iets moois belooft te worden, voor bloemen liefhebbers verwacht, doch door de tijd van het jaar komen vermoedelijk over het algemeen bewoners uit het Westen van het land. De tentoonstelling is tien dagen geopend (daarbij zijn twee Zondagen) en ook kan men des avonds naar het Krelage huis gaan. Leerlingen van de ULO-scho- PANDA OP DE WALVISVANGST len uit Haarlem, Heemstede en Bloemen- daal, in totaal ongeveer 3500, zullen gratis m de gelegenheid worden gesteld, een kijkje te nemen. Van het openbare en maatschappelijke leven wordt gerekend op medewerking, om het slagen van de Winterflora te ver zekeren. Aan gemeentebesturen in de Bloembollenstreek is gevraagd een bij drage te verlenen in het bekroningsfonds. De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur krijgt tevens gelegenheid de relaties met buitenlandse verenigingen te verstevigen. Uit deze organisaties is een jury gevormd en daardoor is het mogelijk vertegenwoordigers uit de Europese lan den naar Haarlem te krijgen. Reeds heb ben vier-en-twintig buitenlanders de be noeming' tot lid van de jury aanvaard. Door de grote afstand zullen Amerika en Canada waarschijnlijk geen afgevaardigde aanwijzen. Ook worden Nederlanders in de jury gekozen. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smcdestraat 21 - Telefoon 21376 VERLAAGDE prjjzen (Adv.) „Het zijn twee beste beestenwat," j ic brengen, doch hij was zo zenuwachtig, datwas." Intussen had de harpoenier zijn kanon schreeuwde de kapitein. „Hé, Lummel, waar zit I hij zich telkens vergiste. En onderwijl kwamen je? Zou je je kanon niet eens in orde maken? j de walvissen steeds dichterbij. Panda stond er :ijn ze voorbij en wuiven je met hun i met verbazing naar te kijken Behalve de oli- gereedheid gebracht. Hij richtte en mikte zorgvuldig, terwijl een paar matrozen snollen: „He Lummel, niet zo lang dralen! Straks gaat staart tot weerziens, wat!" De harpoenier, die fanten m Artis had hij nog nooit zulke reuzen- die walvis nog het eerst schieten!" Doch Lum- het rpets prettig vond, dat hij zo In het zonnet/cl dieren gezien. „En ze zien er niet eens grleze- i mei liet zich nu niet meer van de wijs brengen, gezet werd, haastte zich met een rood hoofd lig uit, zei hij tot zich zelf. „Ik kan me best Hij drukte af cn tegelijkertijd snorde de har- Staar zijn kanon cn begon de boel in gereedheid begrijpen, dat Jonas daar goeie vriendjes mee poen door het luchtruim. Wij vragen een zeer bekwame VERKOOPSTER Zonder goede vakkennis onnodig te solliciteren. Brieven met opgave van leeftijd, verl. salaris en laatste be trekkingen te richten aan textielhuis Gen. Cronjéstraat Voetbal Aston Villa en Leicester in de volgende cup-ronde Na zes uur van grimmig cup-voetbal Aston Villa er in geslaagd de vierde ronde te bereiken. Tot tweemaal toe was de strijd tegen Bolton Wanderers, na verlenging, in een gelijk spel geëindigd. Ook Maandag, in de derde ontmoeting, was er van krachts verschil weinig sprake. Toen de speeltijd verstreken was. luidde de stand 11. Weer- moest met twee maal een kwartier worden verlengd. In de eerste helft van de verlen ging gaf Smith de Villa de leiding, welke in het verdere verloop niet meer werd gestaan. Leicester boekte eveneens een zege 21 en wel op Birmingham. Don Revie, die Zaterdag jJ. in de eerste „replay" een straf schop miste, maalde alles weer goed door het winnende doelpunt voor Leicester te scoren. Handbal H.O.C. en B.G.V. (dames) kampioen Wederom zijn clubs kampioen geworden. HOC en BGV (dames), hebben voor het einde der competities de eretitel voor zich opgeëist. Vooral voor HOC is het behalen van de titel niet gemakkelijk gegaan. Gita bood een uiterst felle tegenstand en dikwijls moest HOC zich in de verdediging terugtrekken. Het gelijke spel (22) geeft een goed beeld der krachtsverhoudingen. BGV had het in de beslissende strijcf vrij wat gemakkelijker. Zonder ook maar een ogenblik het overwicht te laten verslappen, werd HOC 2 met 50 verslagen. OSS meen de, door de verleden week opgedane erva ringen tegen Concordia 2. van begin af aan alles op de aanval te kunnen zetten. De ploeg stond echter in de eerste helft met 01 achter. Daarna verzetten de spelers de bakens en wonnen met 31. Tonegido verloor met 15 van Rapiditas. Zeer belangrijk was voor Rapiditasheren hun overwinning op Turno. Hoewel de bezoekers gedurende de eerste tien minuten enigszins een overwicht konden forceren, kwamen de spelers van Rapiditas er steeds beter in en openden de score na een kwartier. Even later was de stand 11. Kort voor de rust doelpuntten de Haarlem mers nogmaals. De beslissende wedstrijden in de hoofd klasse zijn zonder opmerkelijke spanning verlopen. Bij de heren won Niloc verdiend met 63 van DES en de dames van Zeeburg bekrachtigden haar kampioenschap definitief door Turnlust met 9—1 te verslaan. Concor dia speelde een pittige partij tegen DES en bedwong de tegenpartij met 21. Hygiëa werd door de dames, die onderaan staan met een gelijk spel (1—1) naar huis gestuurd. PSV won met 20 van Udi. In de eerste klasse heren zorgde Zeeburg voor een verrassing door een puntje van Achilles af te nemen (33). Amersfoort ver sloeg AHC (5—4). Tweede klas West A, heren: Aalsmeer 2 Catchers 33; HAVAnimo 33. In de tweede klas Noordholland stelde Bato i teleur door met 45 van Vlug en Vaardig te verliezen. De kans op de eerste plaats is ver keken. HOC II DWO eindigde met 60» J Tangkoe in handen der Chinese communisten Volgens een te San Francisco opgevangen bericht van de radio der Chinese commu nisten is Tangkoe, de haven van Tientsin, door de onder leiding der communisten staande legers ingenomen. Dit bericht is later door te Sjanghai ont vangen berichten bevestigd. 25.000 man schappen der regeringstroepen zouden over zee vertrokken zijn, voordat de communis tische legers de havenstad binnen trokken. Rusland wijst officieel bemiddeling in China af De Sovjet-Russische regering heeft een eerder in deze maand door China ingediend verzoek, namelijk, dat de Sovjet-Unie als bemiddelaarster zou pptreden bij vredes onderhandelingen tussen Tsjang Kai Tsjek en de Chinese communisten, van de hand gewezen, aldus maakt het officiële Sovjet- Russische nieuwsbureau Tass bekend. De Sovjetregering verklaart in dit ant woord, dat zij onveranderlijk het beginsel aanhangt van niet-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van andere landen. „Het herstel van de eenheid van China als democratisch en vredelievend land is een zaak voor de Chinese bevolking zelf. Deze eenheid kan het snelst bereikt worden door middel van directe onderhan delingen tussen de partijen zonder buiten landse inmenging", aldus het antwoord. Wysjinski, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, heeft dit antwoord overhandigd aan Foe Ping Tsjang, de Chinese ambassadeur in de Sovjet-Unie. Het verzoek van de Chinese regering werd op 8 Januari ontvangen, al dus dit bericht. Tevoren had radio Moskou bekend ge maakt, dat de regeringen van de V.S., En geland en Frankrijk een soortgelijk verzoek van de Chinese regering eveneens hadden afgewezen. Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALP helpt U van uw kou af! Pest. Een pestepidemie is uitgebroken in de Indonesische staat Hyderabad. Het aan tal zieken, dat in de ziekenhuizen wordt verzorgd, bedraagt 679. In de week van 25 December tot 1 Januari zijn 59 per sonen aan de pest overleden. Op 16 plaatsen van Het district Hyderabad zyn ratten gevonden, die pestbacillendragers bleken. Eis. De Britse communistische partij heeft een oproep gedaan voor een cam pagne tegen de overeenkomst der zes mogendheden over het Ruhrgebied en „de verdeling van Duitsland". In de be treffende verklaring wordt „terugkeer tot de basis van samenwerking tussen de grote vier" geëist „in overeenstem ming met de overeenkomst van Potsdam voor een verenigd democratisch vreed zaam Duitsland". Protest. Aan de Noorse diplomatieke ver tegenwoordigers te Washington, Londen en Berlijn is opgedragen te protesteren tegen de hervatting van de Duitse walvisvangst in het Noordpoolgebied. Zwarte handel. In Wenen zijn thans in het geheel 53 personen in hechtenis geno men in verband met de zaak-Hoffnung. De Hoffnung-firma wordt ervan be schuldigd geschenkzendingen in Oosten rijk ingevoerd en op de zwarte markt gebracht te hebben. Er zullen op twee punten beschuldigingen worden uitge bracht en wel wegens clandestiene han del en wegens het overtreden der devie- zenvoorschriften. Het vooronderzoek is reeds begonnen. Toen de zaak aan het licht kwam. verklaarde men te doen te hebben met een wijdvertakte smokkelhandel in wapens voor Pales tina.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2