HERENMODE ZAAK (löü en Bondig j Wethoude'r Van der Wall naar zijn laatste rustplaats gebracht H.F.HUSON OPEL 1937 HONDEN Haarlems Matrassenhuis Grote JUBILEUM-RECLAME A. TA3ERNAL ZOON 2 DINSDAG 18 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Vanmorgen is het stoffelijk overschot van Haarlems wethouder van Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Sake C. van der Wall onder grote belang stelling uit alle kringen der bevolking naar zijn laatste rustplaats gebracht. Voor de teraardebestelling op de Alge mene Begraafplaats aan de Kleverlaan werd een rouwdienst gehouden in de Noor- derkerk, waarin ds. P. J. Mackaay voor ging. Ter inleiding van de prediking las ds. Mackaay uit het elfde hoofdstuk van het Johannes-evangelie, waarin de geschie- denis van de opwekking van Lazarus wordt verhaald. „Wij zijn hier bijeen", zo zei de predi kant, „om te gedenken wat God ons in deze bróeder, een der besten onder de bur gers van deze goede stad, heeft geschon ken". - De predikant ging in op de grote strijd, die de thans ontslapene had moeten voeren door de ziekte die hem van zijn achtste jaór af teisterde, maar hoe hij troost en sterkte had gevonden bij die Andere, dfe_ de overwinning op dood en duivel had' behaald. Zijn grote gaven van verstand en hart en zijn veel-omspannende geest de den hen, die hem kenden vaak zijn ziekte vergeten en in zijn huwelijks- en gezins leven was het hem gegeven veel vreugde en blijdschap deelachtig te zijn. Hij wist, dat ook in het leven van ons volk duivelse machten werkzaam waren en zag het als een genade van God, dat ons volk mag leven onder een goede over heid, die tekens opricht die wijzen naar de gerechtigheid van het komende rijk van Christus. Hij heeft het visioen gezien van de kerk die ontwaken zou en zich verantwoorde lijk zou weten, voor het maatschappelijke en politieke leven. Hij heeft gehoopt op de grote ontmoeting tussen Kerk en Volk en daarvan getuigd in zijn artikel „Kerk en Socialisme", 'dat deze week in het Her vormd Kerkblad herdrukt wordt. En in het laatste gesprek dat hij met mij had, zo zei ds. Mackaay, klaagde hij dat zijn ver wachtingen niet in vervulling zijn gegaan. Nu is dit alles voorbij, doch dit is niet het laatste. Nog steeds is er het beslissende woord: „Ik ben de Opstanding en het Leven", dat moeten wij vanochtend horen. Christus is opgestaan voor allen die in hem geloven. Van der Wall wist dit. Hij had het uitzicht op de overwinning van Jezus Christus, dat blijft ook als de Dood zijn hand op onze schouders legt. Na de preek zong de gemeente het be kende lied van de Nederlandse Christen- Studentenvereniging „A toi la gloire". De dienst werd onder meer meer bij gewoond door de heer en mevrouw Cre- mers, de drie wethouders en de gemeente secretaris, mr. E. J. W. Top, de vice-presi dent van de Arrondissementsrechtbank, de hoofdcommissaris van politie J. Fontijne, vele raadsleden, predikanten van de Ne derlands Hervormde Kerk, hoofden van gemeentediensten en instellingen, charita tieve en sociale organisaties en geloofs- en partijgenoten van de overledene. Burgemeester sprak aan de groeve Tegen half een is op de algemene be graafplaats het stoffelijk'' overschot ter aarde, besteld. Ook daar waren zeer velen bijeen. Aan de groeve sprak burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers een afscheidswoord. Hij zeide, dat het niet goed zou zijn na de ontroerende kerkelijke plechtigheid en vlak voor de plechtige teraardebestelling veel te zeggen over deze uitstekende burger en eminente wethouder. Bovendien heeft spreker Woensdag in de vergadering van de gemeenteraad gelegenheid meer te zeggen. Het is merkwaardig, dat honderden samen gekomen zijn; dezen zijn niet alleen belangstellenden, maar ook vrienden. Voor allen de gevoelens te vertolken is niet mogelijk. Spreker herinnerde er aan, dat mr. Van der Wall een snelle en schitteren de carrière heeft gemaakt. Hij was een eminent en scherpzinnig jurist en een knap politicus. Hoe belangrijk dat voor velen moge zijn, voor allen golden weer zijn nobele eigenschappen, welke zijn karakter sierden. Die eigenschappen waren van meer belang dan zijn helder verstand en zij maakten Ijen, die hem nader leerden kennen tot vrienden van de thans over ledene. - Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Januari 1949 ONDERTROUWD: 17 Jan., A. C. Rebergen en M. H. Sudmeier. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., C. C. W. van RoodeWaldemaier; -14 Jan., L. Ver- kooijMentjox; 15 Jan. A. H. M. Verhaart de Wolf; 16 Jan., J. S. BokhoveDiehl; C. E. van KoningsbruggeRouwenhorst; J. R. VerkadeWitjens; C. van WieringenDave- laar; J. M. J. LénsenSmits; 17 Jan., J. M. M. Labohmvan Velzen; J. A. Smits Landsmeer; H. Smitvan Schaik. BEVALLEN van een dochter; 14 Jan., M. H. J van der Pol—Suijker; 15 Jan., D. J. W. HesselingLouwen; A. H. HermanBuur man; H. W. M. StevenhaagenEssenberg; 16 Jan., J. M. G. HoekstraMulder;- H. M. Vis sersVreenegoor; 17 Jan., C. Strootman— van der Moolen. OVERLEDEN: 13 Jan., A. C. M. de Groot, 78 j., Gasthuisvest; J. van der WerffHes, 74 J., Oranjestraat; J M. Pcrquin—Althoff, 81 j., Dreef; 14 Jan., H. A. van Raaij, 79 j., Lin- schotenstraat: F. M. J. de Boervan Iterson, 70 i., Hazepateislaan; G. Bakker, 7 j., Barba- rossastraat; 15 Jan., C. van Hoorn--de Rest. 64 j., Scheenerstraat; G. C. Piedcriet, 58 j., Hoofmanstraat; 16 Jan., F. de Maaker—van Es, 83 j., Prinsessekade. LAATSTE NIEUWS 1 over de griep-epidemie Slechts een paar druppels ODOL MOND- i WATER behoeden ook U tegen de ergste ge volgen van griep. Agenda voor Haarlem DINSDAG 18 JANUARI Palace: „Sensatie om Tosca", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „IJscapade", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Voor beulen geen genade", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. SDaarne: „Olie in Oklahoma", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Al Jolson story", alle leeft., 2.30, 7.00 en -9.15 u. Rembrandt: „De poorten van de nachtt", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, kamermuziek- ayond, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen, Spreker heeft ambtelijk gedurende ruim een jaar met hem samengewerkt en in die periode was de overledene ook voor hem een vriend. Zijn brandende naastenliefde en heerlijke blijheid sierden hem. Had hij eenmaal een zaak aangepakt, dan^volbracht mr. Van der Wall haar en deed het met grote energie. Vooral op sociaal gebied werkte hij hard en spreker herinnerde aan hetgeen de over ledene voor sociaal misdeelden en lichame lijk en geestelijk gebrekkigen heeft ver richt. Het broze lichaam kon tenslotte de vaart van zijn geest niet meer bijhouden. Dat wist hij ook. Door zijn heerlijke blij heid heeft hij vele vrienden verworven. Die blijheid was het geheim van zijn leven en zij kwam voort uit zijn levendig en sterk geloof in God. De rijke gaven door God gegeyen heeft de overledene aan anderen doorgegeven. Wie zo leeft, is altijd blij. De burgemeester richtte zich tenslotte tot de nabestaanden. „Leunt nu nog meer dan ooit op Gods steun en volgt het voor beeld van de dierbare afgestorvene." Nadat de oudste broer vain de overledene woorden van dank had gesproken, daalde de kist in de groeve. Ds. E. Pot, predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem, besloot de plechtigehid met het bidden van het „Onze Vader". De Haarlemse opcenten op de Personele Belasting Een progressieve schaal door B. en W. voorgesteld Thans is het reeds door ons aangekon digde voorstel van B. en W. van Haarlem tot verhoging van de gasprijs met 2 cent per kubieke meter verschenen. In hun toelichting schrijven B. en W., dat zij zich kunnen indenken, dat deze ver hoging onder de huidige omstandigheden voor verscheidene verbruikers bezwaarlijk kan zijn, maar zij achten de verhoging met het oog op de gemeentefinanciën, gerecht vaardigd. De verhoging van de steenkolenprijzen betekenen voor het gasbedrijf een hogere uitgaaf van niet minder dan 578.918. Voor de vier andere gemeentebedrijven wordt de verhoging op 283.240 geraamd. Het is nog niet bekend welke houding de minister van Economische Zaken zal aannemen ten aan zien van een verhoging der tarieven voor electriciteit. B. en W. schrijven tenslotte dat het in hun voornemen ligt, indien de raad de gas- prijsverhoging aanvaart, een voorstel te doen om de opcenten op de Personele Be lasting te heffen volgens een progressieve schaal (100250), waarin de minder draag- krachtigen een compensatie zullen vinden voor de verhoogde prijs van het gas. Uit de gemeentebegroting voor 1949 blijkt dat de gemeente thans rekent 700.000 aan opcenten op de Personele Belasting te ontvangen. Er worden thans 150 opcenten geheven. Indien het voorstel van B. en W. door de raad wordt aangenomen, zal de belasting voor de huizen met lage huren dalen, maar die voor huizen met hoge huren stijgen. Vergelijkingen zullen natuurlijk pas te maken zijn indien eenmaal de schaal voor de opcenten bekend is. Veteraan van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" gehuldigd Het tachtigjarige bestaan van de Lieder tafel „Haarlem's Zanggenot" is slechts ge durende de oorlog enige tijd onderbroken geweest. Nu echter herkrijgt het ledental langzamerhand dé oude sterkte en bloeit de vereniging als weleer. Eén van de oude getrouwen is de heer C. H. Smit, bas in het koor, banketbakker in het dagelijks leven. Dezer dagen heeft hij een tijdperk van veertig jaar vocale medewerking aan de Liedertafel afgeslo ten, maar toch kwam het de jubilaris zelf nog vrij onverwacht toen voorzitter R. M. van der Hart Maandagavond op de repeti tie-bijeenkomst een kernachtig toespraakje tot hem richtte, waarin hij de heer Smit om zijn practische en morele steun aan de vereniging huldigde en hem vervolgens tot ere-lid benoemde. Een enorme bloemenmand, een warm applaus en een vierstemmig „Lang zal hij leven", dat zijn collega-zangers wel was toevertrouwd, bekrachtigde des voorzitters huldigingswoord. VEERTIG JAAR IN ÖIENST BIJ DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN. De heer G. P. Nederpelt, voorman-mon teur bij de electrische tractie der Neder landse Spoorwegen, was Zondag veertig jaar in dienst bij dit bedrijf. Maandag is de jubilaris in het gebouw „Olympia" ge huldigd. Hij zelf en zijn echtgenote wer den namens de directie toegesproken door ir. Hankesmit, die de jubilerende spoorman de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood, en na hem voerden de depötchef en een aantal collega's het woord. Van het personeel kreeg de heer Nederpelt een actetas, en zijn echtgenote werd verblijd met een bloemenmand. Hef Huis van Looy B. en W. van Haarlem stellen voor het museumgebouw te kopen B. en W. van Haarlem geven in een brief aan de raad een overzicht van de stand van zaken wat betreft de actie tot behoud van het Huis van Looy. De erven hebben zich bereid verklaard het museumgebouw in koop af te staan voor 10.000. Dit pand aan de Voorhout straat is gezet op grond die door de ge meente in voortdurende erfpacht is gege ven. B. en W. stellen de raad voor 10.000, plus 650 voor notariële kosten, beschik baar te stellen om dit museumgebouw te kopen. Als de gemeente de eigendom van dit ge bouw verkrijgt, is het gewenst dat ook een gedeelte van de tuingrond van het woon huis Kleine Houtweg 103 wordt gekocht, ten einde aan de Kamperlaan een behoor lijke toegang tot het museum te maken. Een bedrag van 1000 zal nodig zijn om een stenen afsluitmuur en een nieuwe toegang te maken. B. en W. merken op dat het museum gebouw bruikbaar is voor een permanente expositie van werken van wijlen Jae. van Looy; daarnaast kan het dienen voor tijde lijke tentoonstellingen. Daardoor zal ook meer ruimte beschikbaar komen in het Frans Halsmuseum. Bejaarde voetganger na aanrijding overleden Hedenmorgen omstreeks tien uur is op het Soendaplein bij de Pijnboomstraat te Haarlem een ongeluk gebeurd, dat aan de 72-jarige heer C. J. Melchers, gewoond hebbende aan de Orionweg, het leven heeft gekost. De heer Melchers wilde van het trot toir bij de Pijnboomstraat het Soendaplein oversteken. Zijn uitzicht naar links werd belemmerd door een autobus, die daar bij de halte stilstond. Uit de Pijnboomstraat kwam een personenauto, welke linksaf de Rijksstraatweg wilde oprijden. Vermoede lijk heeft de heer Melehers tijdens het over steken alleen op deze auto gelet en daar door niet gezien, dat een vrachtauto met aanhangwagen de stilstaande autobus pas seerde. De vrachtautochauffeur probeerde nog door scherp naar links te sturen de voetganger te ontwijken, maar dit bleek niet meer mogelijk. De heer Melchers werd aangereden en viel. Dokter Van Eekelen, die in de nabijheid woont, verleende de eerste hulp en liet de aangeredene met een ziektnauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoeren. Bij aankomst bleek de heer Melchers reeds overleden te zijn. Brand in potlodenfabriek op Scheepmakersdijk Gisteravond is, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in een kleurpastelfabriek aan de Scheepmakers- dijk te Haarlem. De concierge ontdekte de brand doordat de rook in zijn huiskamer drong. Enkele stapels dozen en kisten met kleurpotloden hadden vlam gevat en de brandweer had twee stralen nodig om het !vuur te bedwingen. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld. Tijdens het blussen werd de aandaclg» van de brandweer gevestigd op een kleinë brand, die ontstaan was in het ruim van een in de buurt liggende afgedankte vracht boot van 100 ton. Hier was even tevoren een lasser bezig geweest; men neemt daar om aan, dat een vonk van het las-apparaat de brand heeft doen ontstaan De brand weer had de vlammen spoedig geblust. Hongaarse kinderen namen afscheid van hun pleegouders In Juli van het vorig jaar kwamen vijf honderd Hongaarse kinderen naar ons land, die gedurende bijna een half jaar liefderijk zijn verpleegd. Door tussenkomst van het Interkerkelijk Overleg zijn zeven en ne gentig kinderen in Haarlem ondergebracht, die een prettige tijd hebben doorgebracht. De pleegouders hebben zich vele offers ge troost en te begrijpen is het, dat zij enigs zins bedroefd waren, toen zij Maandagmid dag afscheid moesten nemen. Ongeveer kwart voor drie vertrokken de kinderen naar Utrecht. Daar stapten de vijfhonderd in een speciale trein, die hen naar Honga rije terugbracht. Een half jaar geleden kwamen de meisjes en jongens in een sombere bui bijeen. Zij beseften niet voldoende, wat er met hen zou gebeuren. In de loop der maanden heb ben zij ervaren, dat de Haarlemmers het goed met hen voor hadden. Voor allen leek het wel of het afscheid te vroeg was. Ook de Hongaarse kindertjes waren wat onder de indruk en misschien kwam het voor enkelen doordat zij enige angst zagen in het transport. Dank zij de goede voorbe reiding waren allen op tijd aanwezig en het eerste deel van de terugreis kon een vlot verloop hebben. Vermeld zij nog, dat er dezer dagen een afscheidsbijeenkomst in restaurant Brink- mann is geweest, waarop de kinderen een belangrijk deel van het programma voor hun rekening hebben genomen. De Kamer van Koophandel Reeds deelden wij mede dat in de ver gadering van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel voor Noordholland, kantoor Haarlem, op Maandag 24 Januari de voorzitter de heer J. J. Swens een Nieuwjaarsrede houdt. Verder vermeldt de agenda nog inleidingen van de heer B. W. Lasschuit over hét Kennemer Financie ringsinstituut en van ir. J. H. Kouwenho- ver, directeur van het Gemeentelijk Ener giebedrijf, over de electriciteitsvoorziening in Haarlem. HUISHOUDELIJKE- EN GEZINS VOORLICHTING Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting is als volgt samenge steld: D. H. Suerink, directeur van de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken, secretaris-penningmeester; mevr. E. van EekThiel en mej. A. W. H. M. Bolsius, raadsleden, mej. C. Kam, vertegenwoordig ster Kinderverzorging en Opvoeding, mevr. C. H. P. ZiegelerWinters, Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mej. C. J. F. van Esch, afdelingschef Sociale Zaken, W. Hazevoet, Stichting Club- en Buurthuizen. De voorzitterszetel is door het overlijden van mr. S. C. van der Wall t&cant. SCHEEPVAART Aardijk, 17 Jan. van New York te Batavia. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 17 Jan, 350 mijl Zuid Kaap Verdische eilanden. Akkrum- dijk, IJmuidenMobile 17 Jan. 165 mijl Z. W. Land's End. Alamak, RotterdamBuenos Aires 17 Jan. van Montevideo. Amsteldijk. 17 Jan nog te Soengei Gerong. Amstelland, Buenos AiresAmsterdam 17 Jan. van Las Palmas. Amstelstad, AmsterdamJava 17 Jan. van Belawan. Arendsdijk, 16 Jan. van Houston te Galveston. Arendskerk, Rotter-, damSydney 17 Jan. te Port Said. Bengkalis, New OrleansAlgiers 17 Jan. 50 mijl Z. Kaap St. Vincent. Celebes, AmsterdamHali fax pass. 17 Jan. Horta (Azorenl. Johan van Oldenbarnevelt, AmsterdamBatavia pass. 17 Jan. The Brothers. Kota Agoeng, Batavia Rotterdam 17 Jan. te Belawan. Larenberg, 17 Jan. van Freetown naar Havre. Lawak, 17 Jan. v. Los Angeles te San Francisco. Lem- sterkerk, RotterdamBasra 17 Jan. van Ban- dashapur. Leersum, RotterdamCalcutta pass. 17 Jan. Perim. Mariekerk, JapanRot terdam 18 Jan. pass. Ouessant. Meerkerk, Rotterdam—Japan 18 Jan. te Kobe. Pericles, CurasaoAntwerpen pass. 17 Jan. Ouessant. Radja, 18 Jan. van Port Elisabeth te East London. Roebiah, 17 Jan. ten anker Djeddah voor ongeveer 14 dagen. Ruys, 17 Jan. van Batavia te Hongkong. Sarangan, 15 Jan. van Batavia naar Basra. Slamat, MakassarRot terdam 17 Jan. te Djeddah wacht op orders. Sloterdijk, 17 Jan. van Medan naar Java. Sommelsdijk, 17 Jan. ,van Java te Halifax. Westerdam, 17 Jan. van Rotterdam te New York. Willem Ruys, BataviaRotterdam 17 Jan. dwars van Kreta. Zuiderkruis, Rotter damBatavia pass. 17 Jan. Gibraltar. Aagte- kerk, AustraliëRotterdam pass. 17 Jan, Ouessant. Alblasserdijk, 16 Jan. van Tampico te Brownsville. Cronenburgh, 17 Jan, van Londen te Bordeaux. Melampus, JavaNew York 14 Jan. van Gibraltar. Noordam, 19 Jan. van New York te Rotterdam verwacht. Burgemeester mr. P. O. F. M.^Cremers heeft gistermorgen de sociëteit voor Ouden van Dagen geopend, die onder auspiciën van de U.V.V. te Haarlem in hel gebouw Lange Margaretha- straat 13 is ingericht. Na zijn openingswoord maakte de burgemeester met verschillende oudjes gen praatje en toonde zijn belangstelling voor een spelletje kaart. Schreieder beval executie van veertien Nederlanders Hij staat nu terecht voor Bijzonder Hof te Leeuwarden De voormalige „Kriminaldirektor" Joseph Schreieder, die korte tijd na zijn in vrij heidsstelling door de procureur-fiscaal in Den Haag weer in arrest werd gesteld óp verzoek van de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, stond hedenmorgen terecht voor het Bijzon dere Gerechtshof in de Friese hoofdstad, om verantwoording af te leggen voor wat in de tenlaste legging wordt genoemd: „lidmaatschap van een misdadige organi satie, de S.D., en zijn met het landoorlogs reglement strijdige bevel tot het doen fusilleren van 14 Nederlanders in April 1945". De illegaliteit had in de omgeving van Dronrijp, een dorpje bij Leeuwarden, aan slagen gepleegd op een verkeersbrug en een spoorweg. Schreieder gelastte zijn ondergeschikte Albrecht, chef van de „Aus- sendienststelle" te Leeuwarden, als repré saille 14 Nederlanders te fusilleren. Deze mensen waren reeds voor de aanslagen bij Dronrijp in Duitse gevangenschap geraakt en hadden er dus niet aan deel genomen. Op 11 April 1945 werd Schreieders bevel uitgevoerd. Slechts een van de veertien, de heer G. de Jong uit Leeuwarden, ont kwam aan de dood. Een schot van het executiepeloton raakte hem in de schouder, maar hij liet zich vallen en hield zich dood. Geallieerde vliegtuigen, die op dat ogenblik overvlogen, 'dreven de Duitsers op de vlucht, zonder hun gelegenheid te geven de dood van al hun slachtoffers vast te stellen. Toen zij verdwenen waren, strom pelde De Jong naar een boerderij in de omgeving, waar hij verpleegd werd en genas. Commissie voor Europese eenheid vergadert heden weer in Parijs Vandaag zullen in Parijs vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Benelux bijeen komen om een nieuwe poging te doen een plan voor een Europese politieke samenwerking op te stellen. De vijf mogendheden-commissie heeft voor Kerstmis reeds vergaderd en ging op 16 December uiteen. Op 6 Januari zou de vergadering hervat worden, doch op Brits verzoek werd de zitting uitgesteld. Thans zal de commissie trachten tot overeen stemming te komen over een ontwerp dat op 25 Januari te Londen aan de vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken moet wor den overgelegd. De voornaamste moeilijkheid was tot dusverre een compromis te vinden tussen het Britse verlangen naar een Europese ministerraad die door de deelnemende re geringen wordt aangewezen en het Franse plan, dat door België gesteund wordt, om een Europese consultatieve raad in te stel len, waarvan de leden gekozen worden door de parlementen van de deelnemende landen. Toen de zitting in December verdaagd werd, werd een subcommissie ingesteld die moest trachten een compromis uit te wer ken en deze aangelegenheid werd verleden week ook besproken toen te Londen de Franse minister van Buitenlandse Zaken met diens Britse collega confereerde. Het verluidde heden in Parijs dat-in principe reeds overeenstemming tussen de Fransen en Engelsen is bereikt. Er zou zowel een ministeriële raad als een consultatieve vergadering worden ingesteld. De perma nente commissie zal nu trachten deze over eenkomst de vorm van een ontwerp-plan te geven. (United Press). Drs. Arend Koole promoveert. Op 21 Januari zal in het gebouw van de Rijks universiteit te Utrecht de Amsterdamse mu sicoloog drs. Arend Koole tot doctor in de muziekwetenschap promoveren op het proef schrift Pietro Anlonio Locatelli.. Arend Koole, die twpede dirigent van de H. O. V. is geweest, is benoemd tot senior lector in de muziekwetenschap aan de universiteit te Bloemfontein in Zuid-Afrika. Bloemendaal Saneringsplan biedt goede perspectieven De gemeenteraad van Bloemendaal heeft op 16 December een plan tot sanering van de bebouwde kom van het dorp Bloemen daal vastgesteld. Hierover ontstond enige ongerustheid onder de bewoners van het betrokken gedeelte en daarom is Maandag avond in hotel „Vreeburg" een openbare vergadering gehouden, waarop van de zijde van het gemeentebestuur een toelichting is gegeven op het plan. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex zeide in zijn inleidend woord, dat Bloe mendaal uitgegroeid is tot een groot foren sendorp. In de loop der jaren zijn grote villa-wijken ontstaan, maar het dorp heeft met deze ontwikkeling geen gelijke tred ge houden. De bebouwing van de kom is aestetisch niet meer verantwoord en het is daarom van belang maatregelen te treffen voor de toekomst. Voorlopig blijft de toe stand nog ongewijzigd. De heer Y. E. Dijkstra, inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, gaf een toelich ting op het plan. De sanering houdt een in grijpende wijziging in, doch volgens spre ker is zij noodzakelijk. Aan het schots en scheef bouwen moet paal en perk worden gesteld. De De Genestetweg zal worden ver breed en er kunnen winkels, kantoren en magazijnen verrijzen. De kleuterschool aan het Schoolpad zal in de toekomst moeten worden afgebroken, waardoor het mogelijk wordt de Bos en Duinlaan te laten aanslui ten op de Verlengde Koepellaan. Bij het stellen van vragen werden be zwaren geopperd tegen het maken van een tweede winkelstraat (De Genestetweg), waarop geantwoord werd, dat rekening ge houden moet worden met het toenemen van het aantal inwoners. Dan zal het nodig zijn over meer winkels te beschikken. Ir. C. A. de Vassy sprak zijn erkentelijk heid uit over het feit, dat de bewoners van Bloemendaal in de gelegenheid zijn geweest kennis te nemen van de plannen. Heemstede „Oud Heemstede-Bennebroek" De vereniging „Oud Heemstede-Benne broek" heeft haar eerste boekwerk uitgege ven, een studie van Dr. J. C. Tjessinga, oud griffier der Prov. Staten van Friesland, een werk over het leven van Adriaan Pauw. In dit jaar zal een tweede «werk uitkomen waarin dezelfde schrijver het Slot te Heem stede behandelt, dat van 162(1—1653 door Adr. Pauw bewoond werd. Donderdagavond 20 Januari zal de ver eniging een vergadering houden in het ge bouw van de Protestantenbond. De heer J. G. N. Renaud, verbonden aan het Bureau Oudheidkundig Bodemonderzoek van het ministerie van Onderwijs houdt een lezing over zijn bevindingen bij de opgravingen bij het Oude Slot. BINNENLAND Een knecht van een Amsterdamse groentehandelaar had een portemonnaie, met f 33 en drie textielkaarten van een van de klanten gestolen en was spoedig daarna aan gehouden. De f33 waren nog in zijn bezit, maar de portemonnaie met de textielkaarten had hij in een vuilnisbak geworpen. De por temonnaie met de textielkaarten werd op de vuilnisbelt gevonden en kon aan de eigenares worden teruggegeven. HAARLEM EN OMGEVING Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wordt Woensdagavond 19 Januari een lezing gehouden met lichtbeelden over de Kathedrale Baseliek aan de Leidsevaart. In leider is de heer H. B. Beijk. De lezing vindt plaats in restaurant Brinkmann, Gr. Markt. Een 57-jarige conducteur van de tram- dienst AmsterdamZandvoort is Maandag avond op de Kampervest te Haarlem, even nadat hij op de treeplank van een al rijden de tram was gesprongen, tegen een ver- keerszuil geslagen. Met enkele gekneusde ribben en andere kwetsuren is hij in het Grote Gasthuis opgenomen. „Atomen energie, een zegen of een vloek voor de mensheid?" Over dit onderwerp houdt prof. dr. M. G. J. Minnaert een lezing voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond op Donderdagavond 20 Januari in restaurant Brinkmann, Grote Markt. De Doopsgezinde Kring Heemstede houdt een gemcenteavond op Vrijdag 21 Januari in het kerkgebouw van de Pro testante Bond aan de Postlaan. Spreker is dr. C. Spoelder, Rector van het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem, met het onderwerp: Katholieke en Protestantse mentaliteit. De heer R. S. Kymmel van Os te Heem stede is aan de Amsterdamse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen medi cijnen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K, U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Openings gisteren koersen 309*4 309% 259% 259% 224 222*4 161 161% 135 254% 111 166% 168% 158% 157 175*4 175*4 170 169% 159 117% 399 Zuiderkapel, Zuiderstraat 15 Donderd. 20 Jan. 8 uur: „Verkoren of verloren?" De Rechter-Commissaris in het faillissement van Henry Beckers, koopman te Haar lem, handelend onder de naam „Nederlandse Etalage Industrie", heeft nader be paald, dat de schuldvorderin gen bij de curator moeten zijn ingediend 12 Februari a.s. en dat de verificatiever gadering zal worden gehou den in het Gerechtsgebouw te Haarlem, Jansstraat 81, op 24 Februari 1949 des namid dags te 2.45. Mr. J. D. A. Viskil, curator. Haarlem, 17 Jan. 1949. TE KOOP: Sedan 6 cyl. keurige wagen m. nieuwe banden. Molenaer- straat 25, Haarlem. KARPETTEN LOPERS Opruimingsverkoop. Karpetten f 43.80, f 65.90, f 105, enz., Lopercoupons v.a. f 6.95 p. mtr.; Gordijnstoffen v.a, f 3,25 p. mtr.; Bedstellen van f 52.50 voor f 48; Dekens v.a, f 11.15. Verkoop Woensd. Donderd. Vrijd., Zaterdag van 1—5 uur. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. Vakkundige Reparatie-In richting voor Rijwielen, Stof zuigers, Strijkijzers enz. enz H. J. v. d. MEER SCHAGCHELSTRAAT 7 Telef. 12430 Gevraagd te Heemstede; 2 gem. kamers met pension of met keuken per 15 Febr. of later voor dame met 2 kl. kinderen. J3r. Kent U het boek Blanke Ballast"? Het is al weer een beetje uit de tijd, en daarom willen wij U liever attent maken op ónze „blanke bal last". Want alle bestelauto's, die Wasserij RHEE verlaten, zitten tot bo ven toe vol met „blanke ballast": een ontelbaar aantal pak ken en zakken, waarin het hagelblanke was goed weer naar de ge lukkige bezitters gaat Is Uw was er ook al bij? Wasserij Blekersvaartweg 55. Heemstede Tel. 28201 Wassen, Plukken, Trimmen DUITSE PIANO te koop gevr. Moet beslist le kl. merk zijn. Br. no. 2453 of tel. 25145. Te koop: 20 rotting TERRASSTOELEN in prima staat, prijs billijk. Lange Boogaardstr. 28. Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 63 P. HOOGEVEEN ZOON g Makelaars - Veilingmeesters - Taxateurs Sinds 1909 BB J Morgen (Woensdag) KIJKDAG van 10 tot 15 uur 2 VEILING Donderdag a.s., aanvang 10 uur NIEUWE GRACHT 74 PARKLAAN UW MATRASSEN TE DUN OF VERSIETEN? Laat U het ons even weten I Bijvullen en vernieuwen met Javakapok in één dag retour. H. DE GRAAFF - GROTE HOUTSTRAAT 103 - TEL. U485 Te koop gevraagd huis voor zelfbewonfng omgeving Haarlem liefst gem. Bloemendaal, minstens 5 kamers, liefst c.v., garage en tuin. Woongelegenheid in Aerdenhout ter ruiling aanwezig (huur of koop). Brieven no. 2464. DAMES! Uw oude BONTJAS als nieuw en modern! door bekwaam bontwerkster coupeuse (alleen particulieren). Vlugge afw. Aan buis te ontbieden. Brieven no. 2462. Ter overname gevraagd Brieven no. 2459 9 Februari a.s. bestaat onze zaadhandel 60 jaar. Voor <jll Jubileum stellen wij GEHEEL GRATIS beschik baar: 100 schoffels compleet met steel 100 snoeischaren 100 schoppen compleet met steel 100 tuinmanden 100 pakketjes bloembollen, te leveren in de herfst 5000 dahlia's 5000 oak.jes bloemzaden Een ieder, die voor tenminste f 5.00 aan zaden bestelt, ontvangt GRATIS 3 DAHLIAKNOLLEN of 5 PAKJES BLOEMZADEN. Bovendien zal een ieder wiens zaadbestelling als EERSTE van elke 10 zaadbestellingen binnenkomt, een bon ontvan gen, waarop gratis naar keuze een schoffel, snoelschaar, schop, tuinmand of pakket bloembollen wordt verstrekt. VOOR BEROEPSKWEKERS hebben w« een STALEN KRUIWAGEN, GRAVEN. OVERSCHIETVORKEN ENZ. ENZ. beschikbaar gesteld. Onze prijscourant van zaden wordt U op aanvrage gratia toegezonden, HAGELINGERVVEG 28 - TELEFOON 8232 ABENDSWEQ 78 - TELEFOON WW SANTPOORT BEVERWIJK

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3