Haarlems Dagblad Wereldvakverbond valt uiteen Teleurstelling over Britse suggesties voor Europa's politieke eenheid Dr. Drees sprak anderhalf uur met Sjahrir Frankrijk toetssteen van de bedoelingen (63e Jaargang No. 19146 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N.,Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. tFoenscïag 19 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur? Robert Peereboom en <$ptctbte ^aarlemsctje <£oucant (anno t6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er blijft steeds minder over van een werkelijk Europees parlement PARIJS, 18 Januari (Reuter) De com missie voor Europese eenheid van de Wes telijke alliantie is Dinsdag te Parijs bijeen gekomen om besprekingen te voeren over een Handvest voor een Europese politieke unie. Hugh Dalton, leider van de Britse dele gatie, deelde op de bijeenkomst mede, dat de Britse regering vóorstelt de zetel van de voorgestelde „Europese raad" te vestigen in Straatsburg. Volgens een lid der Britse delegatie was dit één van de vele verrassende voorstellen, welke Dalton aan de commissie voorlegde. In kringen die in contact staan met de Britse delegatie wordt vernomen, dat Dal- ton een in zeer krachtige termen gestelde brief van minister Bevin heeft ontvangen, waarin er bij hem op aan wordt gedron- gen, er krachtig naar te streven zo groot mogelijke bevoegdheden voor de consul tatieve raad van ministers te verkrijgen, waardoor de voorgestelde Europese assem ble minder bevoegdheid zou verkrijgen I dan de continentale partners van Engeland oorspronkelijk wensten. Uit kringen van de Britse delegatie ver- I luidt voorts, dat de nieuwe Britse voor- I stellen zijn opgesteld na de bespreking, die Bevin vorige week te Londen met zijn Franse collega Schuman heeft gevoerd. Schuman gezwicht? Bevin heeft Schuman blijkbaar overge haald tot het standpunt, dat de consulta- tieve assemblée, voorgesteld door Frank- I rijk en België, sterk beperkte bevoegd heden moet hebben. Zoals door een van de delegaties van het vasteland is uiteengezet, heeft Dalton voorgesteld dat de consulta tieve assemblée slechts onderwerpen zal bespreken die haar door de raad van mi nisters zijn voorgelegd, en dat zij alleen het recht heeft terzake aanbevelingen te I doen. De Franse deelgatie, zo wordt vernomen, i heeft uiting gegeven aan haar teleurstelling i ten aanzien van het door Dalton ingediende plan. Een Franse afgevaardigde zei, dat „dé Lrichting van de discussie van vandaag zeer slecht" was, maar dat hij op verbetering vóór het einde van de zitting hoopte. De vertegenwoordigers van België, Ne derland en Luxemburg in de commissie voor Europese Eenheid kwamen heden bij een om het Britse voorstel inzake de poli- tieke structuur van West-Europa te be spreken. Naar verluidt zullen zij evenals i de Franse afgevaardigde het nieuwe plan aan hun regeringen doorgeven en om j nieuwe instructies verzoeken. Volgens leden van de Beneluxdelegaties heeft Dalton voorgesteld dat Europa be- I sluurd zou worden door „een raad van Europa", bestaande uit een „commissie van ministers" en een „conferentie", waarvan de leden benoemd zouden worden doör de regeringen. I De Britse delegatie zou eveneens voorge steld hebben, dat aan de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken der Weste lijke alliantie, die 26 Januari te Londen bij eenkomt, enkel de „notulen" Van de be sprekingen te Parijs en dus geen besluiten zullen worden voorgelegd. De ministers zouden dus de uiteindelijke beslissing over de politieke structuur van Europa moeten nemen. Een Belgisch afgevaardigde zeide dat het nieuwe Britse voorstel „koel" werd ontvangen. „Hoewel er opbouwende ele menten in het Britse plan zijn, heeft het over het geheel de andere delegaties teleur gesteld", zo voegde hij er aan toe. Naar op een Dinsdagmiddag te Brussel gehouden persconferentie werd medege deeld, zullen Paul Henri Spaak, Winston Churchill, Alcide de Gasperi en Leon Blum het woord voeren op het eerste congres van de Internationale Raad der Europese Be weging, welke van 25 tot 28 Februari in 't Paleis der Academiën te Brussel zal worden gehouden. Meer dan 150 afgevaardigden der natio nale raden van de Europese Beweging zullen aan deze bijeenkomst deelnemen. Op dit congres zal de Internationale Raad der Europese Beweging, waarvan bovengenoemde staatslieden de ere-voor- zitters zijn, aanbevelingen opstellen voor een gemeenschappelijke politiek in Europa. Brits vliegtuig vermist Een Engels vliegtuig van het type „Tu- dor" genaamd „Star Ariel", van de „Bri tish South American Airways" met twaalf passagiers en een 7 koppen tellende be manning aan boord, wordt vermist. Het toestel was op weg van Bermuda naar Kingston op Jamaica. De maatschappij heeft, verklaard, dat er een boodschap was ontvangen van het vermiste vliegtuig, maar weigerde bijzon derheden te verstrekken, alvorens er een officieel onderzoek was ingesteld. Zowel vliegtuigen als schepen zijn uitgezonden om het toestel te zoeken. PROCES TEGEN OORLOGSMISDADIGERS IN DE FRANSE ZÓNE. Te Rastatt in de Franse zóne van Duits land is een proces begonnen tegen 23 Duit sers die ervan beschuldigd worden vele gevangenen in een nazi-concentratiekamp gemarteld en gedood te hebben. Het is het grootste proces wegens in kampen bedre ven wreedheden, dat ooit in de Franse zone is gehouden en het eerste in de Westelijke zones waaraan behalve Fransen ook rech ters uit België en Nederland deelnemen. Volgens de prosecutie brachten van de 1.500 Fransen, die in het kamp hadden ge zeten het er slechts 225 levend af. Pas morgen Veiligheidsraad De ramp met de „Nijmegen" Ambulance verdwaalde in de mist Bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Nijmegen" zijn gisteren enige medici gehoord, die verklaringen af legden over de hulpverlening aan de slachtoffers. Dr. Moreland van het zieken huis in Kilmarnock zei, dat men van het vliegveld een telefonisch verzoek om hulp had ontvangen. Een kwartier later vertrok een medische ploeg, -doch aangezien niet de juiste plaats van de ramp was opgegeven, verdwaalde deze in de mist. Zij kwam pas om kwart over twee bij het verongelukte Vliegtuig. Dr. Hanafin van het ziekenhuis in Mauchline was om even na half twee ge waarschuwd door een boer. Er waren ter stond twee ambulances uitgezonden. Deze kwamen of half drie terug met vier slacht offers. De laatste getuige was een telefoniste van Prestwick, die op 20 October 's avonds om kwart over elf in het weerrapportenboek had genoteerd, dat er „een krachtige dwarswind stond op startbaan 32". De con troleur, die haar dit had opgegeven, had even later „dwarswind" in „drift" laten veranderen. Zaak tegen „De Jordaner" werd aangehouden Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam begon Dinsdag met de behandeling van de zaak tegen G. P. S., een 51-jarige Amsterdammer bekend als „De Jordaner"; die van Januari 1941 tot April 1944 „praat jes" voor de radio heeft gehouden, waarin hij volgens de dagvaarding heeft gepoogd het geestelijk verzet van het Nederlandse volk te breken, het ontrouw te doen wor den aan de regering in Londen fen aan de gemeenschappelijke zaak van de geallieer den. Voorts wordt „De Jordaner" ten laste gelegd dat hij in September 1942 aan de chef van het met de Sipo en SD samen werkende bureau Joodse Zaken heeft doorgegeven, dat in het huis waar hij woonde, Joodse landgenoten zaten onder gedoken. Het Hof heeft de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden teneinde als getuige te dagvaarden de N.S.B.-dichter George Kettmann Jr., die in België geïn terneerd is en wiens uitlevering over eniae tijd verwacht kan worden. Nieuwe Belgische ambassadeur (en paleize. De nieuwbenoemde ambassadeur van België in Nederland, de heer Egbert Gracffe, heeft Dinsdagochtend zijn opwachting gemaakt bij de Koningin ten paleize te Amsterdam. De nieuwe ambassadeur bij het inspecteren van de ere wacht, samengesteld uit grenadiers in de nieuwe gala-uniformen. BATAVIA, 18 Januari (Aneta) De ontmoeting ten paleize tussen minister president Dr. Drees en Sjahrir, waarbij ook jhr. Michiels van Verduynen tegen woordig was, duurde anderhalf uur. Van bevoegde Nederlandse zijde deelde men aan Aneta mede, dat het een oriënterend, in formeel onderhoud was, dat in aangename sfeer gevoerd werd en handelde over alle aspecten van de huidige situatie. Sjahrir zeide aan Aneta, dat „deze uit wisseling van gedachten over de situatie en de vraagstukken nuttig en verhelderend was." S$hrir zeide voorts, dat hij volledige bewegingsvrijheid had; hij heeft zijn intrek genomen in zijn woning aan de Ja va weg. Uit Lake Success wordt gemeld, dat de volgende vergadering van de Veiligheids raad over de Indonesische kwestie, die heden zou worden gehouden, 24 uur is uit gesteld en Donderdag om 21 uur Neder landse tijd zal beginnen. De voorzitter van de raad, de Canadees McNaughton, heeft hiertoe besloten ten einde de afgevaardigden gelegenheid te geven zich definitief uit te spreken over de complete tekst van een resolutie, die thans nog slechts gedeeltelijk is opgesteld. Het vertrek van minister Drees per vliegtuig naar Nederland is thans defini tief vastgesteld op Donderdagochtend. Naar verluidt, zal hij voor zijn vertrek een ver klaring aan de pers afleggen. In politieke kringen te Batavia verwacht men niet. dat nog voor het vertrek van Dr. Drees een ontmoeting met Hatta tot stand zal kunnen worden gebracht, zoals volgens de geruch ten mogelijk zou geschieden. Dr. Drees heeft gedurende zijn verblijf te Batavia veelvuldig contact gehad met regerings personen, federqle voormannen, vertegen woordigers der verschillende groeperingen en enkele vooraanstaande republikeinen, zoals de heren Soepomo en Sjahrir. Deze oriënterende ontmoetingen hadden uiter aard op een geheel ander vlak plaats dan het voorgenomen contact tussen de com missie uit het B.F.O. en vooraanstaande republikeinen, waaronder ook Sjahrir. Intussen zijn uit Banka de heren Gieben en Thomson teruggekeerd, waar zij een onderzoek hebben ingesteld naar de redenen, waarom de duidelijke en uit voerige orders der regering van Indonesië ten aanzien van de bewegingsvrijheid van Hatta c.s. niet waren uitgevoerd en waar zij deze orders thans hebben geëffec- tuëerd. Het verluidt, dat hun rapport Geen „Palestijnse verklaring' van Bevin in het Lagerhuis -De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin heeft Dinsdag geen verklaring over Palestina voor het parlement willen afleggen met het oog op „de delicate onderhandelingen" welke thans tussen Israëlische en Egyptische vertegenwoordi gers op Rhodos worden gevoerd. Bevin deelde mede, dat de Britse regering bereid is de Joden van weerbare leeftijd, die op Cyprus gedetineerd zijn, vrij te laten zodra de Joden voor transportgelegenheid zorgen. De regering was hiertoe in staat geweest gezien de „gunstiger situatie, welke thans is ontstaan". De regering zal het ver loop van de onderhandelingen nauwkeurig volgen en verdere eventueel nodige stappen doen in de hoop het tot stand komen van vrede en wederzijds begrip te vergemak kelijken. Bevin zeide te hopen komende week een uitgebreider verklaring te kunnen afleggen. Churchill zeide daarop, dat de oppositie volgende week om een debat zou moeten verzoeken. „Het Huis mag niet afgehou den worden van het bespreken van kwes ties van werkelijk en dringend belang door vage verklaringen over grote verbeteringen, die gaande zijn en belangrijke en delicate besprekingen, die aan de gang zijn", aldus zeide hij. Een Joods parlementslid, Sidney Silver man, vroeg waarom Britse troepen naar Akaba waren gezonden, terwijl er geen Israëlische troepen Transjordanië waren binnengekomen. Bevin zeide, dat er op een punt een zeer ernstig gevaar bestond. „Ik wil vandaag niets meer zeggen en tenzij ge mij uitdaagt zal ik niets meer zeggen", aldus verklaarde hij. Het Huis ging daarna over tot het vol gende punt van de agenda. Engels vredesplan? Volgens de Washïngtonse correspondent van de „Daily Graphic" heeft Engeland aan Amerika een nieuw plan op lange termijn voor vrede in het Middij-Oosten voorge legd. Het plan zou de volgende punten omvatten; 1. Een Engels-Amerikaanse garantie van elke grensregeling, waar de Joden en Arabieren het over eens worden. 2. Non-aggressieverdragen tussen Israël en zijn Arabische naburen. 3. Internationalisatie van Jeruzalem met vrije toegang tot de stad. 4. Britse erkennning van Israël. 5. Engels-Amerikaanse ondersteuning van Israëls verzoek om toelating tot het lidmaatschap der UNO. Dr. Bunche zou willen aftreden Naar Reuter van Rhodos uit meldt heeft dr. Bunche de plaatsvervangende bemid delaar der UNO voor Palestina, de Veilig heidsraad verzocht hem van zijn plichten te ontheffen. Hij zou aan de Veiligheids raad geschreven hebben, dat nu de ver zoeningscommissie haar werk begint, hij .overtollig" geworden is. GEEN RUZIE OM DE ZUIDPOOL. Te Londen is meegedeeld, dat Engeland, Argentinië en Chili een overeenkomst heb ben bereikt om incidenten of wrijving in het Zuidpoolgebied te voorkomen gedu rende de aanstaande Poolzomer. DRIE BRITTEN WINNEN 72 MILLIOEN FRANC Drie. Britten hebben gisteren de bank in het Casino te Cannes doen springen. Met het Baccaratspel hebben zij 60 millioen franc gewonnen, zo meldt de correspondent te Cannes van de „Daily Express". Daarna hebben de Britten zich naar Nice begeven, alwaar zij in het „Palais de la Méditerranée" nog 12 millioen franc hebben gewonnen. der Sovjet-Unie De Franse communisten zouden hun taktiek gewijzigd hebben (Van onze correspondent te Parijs) In Parijse politieke kringen heeft men zich afgevraagd of de communisten in Frankrijk en elders in de wereld weer eens een nieuwe draai gaan nemen, een draai naar rechts ditmaal, die van meer begrip van Frankrijks noden zou getuigen, van een grotere tegemoetkomendheid tegenover de regering, kortom van een „constructiever" oppositie. Drie motieven worden voor deze veronderstelling aangevoerd. Ten eerste, de wat mysterieuze uitlatingen van president Truman, die deden vermoeden dat zich in het Kremlin belangrijke stromingen afte kenden, die op samenwerking met het Westen zouden aansturen (een opinie, die door Kravchenko, blijkens zijn persconfe rentie echter niet werd gedeeld). Ten tweede, de houding van het communistische vakverbond, de C.G.T., die stelselmatig aan de concurrerende syndicaten de initiatieven voor nieuwe looneisen overlaat, en ten derde, vooral de jongste redevoering van de 77-jarige communistische veteraan Marcel Cachin in de Kamer. Cachin sprak in zijn kwaliteit van oudste kamerlid. Hij staat aangeschreven als de uitloper van de gematigde stromingen in het Franse communisme. Eenmaal werd hij zelfs wegens 'gebrek aan revolutionnaire energie door het partijbestuur geroyeerd, doch men wist ook, dat persoonlijke inzich ten tamelijk licht wegen bij een communis tische woordvoerder in Frankrijk, die ge meenlijk slechts „his masters voice" heeft na te spreken. 1-Iet vorige jaar gaf Cachin de toon aan voor de agitatie, waarmee Frankrijk spoe dig daarna kennis maken mocht. Dit keer gaven de woorden van de grijze communist blijk van zoveel matiging en begrip, dat premier Queuille na afloop kon verklaren, dat hij Cachins speech bijna van a tot z had kunnen onderschrijven. Geen onver togen woord tegen Wallstreet, Amerika, Truman of het Marshall-plan, slechts een voorzichtige omfloerste critiek op het be leid van het tegenwoordige kabinet gaf Cachin ten beste. Men hoorde in deze toe spraak zelfs een verre echo van de hymne aan de opvoering der vaderlandse produc tie, welke direct' na de bevrijding door Thorez en de zijnen zo luid werd aange heven. Een toeval of een aanwijzing? Een woord voerder van het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft er officieus op gewezen, dat de laatste weken verschei den conferenties op de Sovjet-ambassade hebben plaats gehad tussen Russische di plomaten en communistenleiders. De Morgen begint de Aziatische conferentie De Aziatische conferentie te New Delhi over de Indonesische kwestie begint mor gen. De eerste zitting zal gehouden worden in één der regeringsgebouwen en zal open baar zijn. Daarna zal de conferentie waar schijnlijk in besloten vergadering bijeen komen in het „Hyderabad House". Afghanistan, Australië, Burma, Ceylon, China, Egypte, Ethiopië,' Iran, Irak, Liba non, Nepal, Nieuw Zeeland, Pakistan, de Philippijnen, Saoedie-Arabië, Siam, Syrië en Yemen hebben de uitnodiging van de regering van India tot deze conferentie aan vaard. China, Nepal, Nieuw Zeeland en Siam zullen vertegenwoordigd zijn door Waarnemers. nieuwe omzwaai zou hier kunnen zijn voor bereid. Zij zou van Russisch standpunt, niet van gegronde redenen ontbloot zijn. Moskou vreest misschien voor besmetting van Tito- tendenzen en vooral de Franse sectie acht men hier gevoelig voor. De Franse commu nisten zijn wellicht in hun ogen veel te be zorgd voor hun persoonlijk welzijn. Ze missen het ware revolutionnaire élan, de echte marxistische strijdlust. Zij zijn kortom te burgerlijk. De mislukking der laatste stakingen hebben bewezen, dat ze geen beslissingen weten te forceren. Veel te gauw vallen ze ten prooi aan ontmoedi ging en scepticisme, aldus zouden de mees ters op het Kremlin kunnen menen. Frankrijk is de hoeksteen van de Europese wederopbouw. Het is ook de toetssteen voor de Russische bedoelingen. Wanneer de Sovjet-Unie werkelijk plannen zou koesteren in de naaste toekomst een ver zoeningspolitiek te voeren met Amerika, dan zullen de eerste symptomen daarvan in Frankrijk zich het duidelijkst moeten manifesteren. Om deze redenen heeft men aan de woorden van Cachin een grotere waarde gehecht dan men hier in het algemeen voor communistische propagandaspeeches reserveert. Spoedig zal blijken, of de con clusies, welke men eruit heeft willen trek ken, alleen maar voorbarig, of wel gemotiveerd mogen heten. Hoopgevender fase in het Berlijnse geschil De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat er thans wellicht een „hoopgevender fase" is ingetreden in de pogingen om een eind te maken aan het geschil omtrent Berlijn. De correspondent geeft als reden voor zijn mening het feit, dat alle vier regerin gen, die bij het geschil betrokken zijn, haar antwoorden op de suggesties van de com missie van deskundigen van de Veiligheids raad hebben ingediend en dat het antwoord van de Sovjet-regering naar men meent te weten de suggesties als grondslag voor besprekingen aanvaardt. hedenmorgen is besproken in een ver gadering van de voorlopige federale rege ring. Nadere mededelingen omtrent hun bezoek kunnen op korte termijn worden verwacht. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Batavia: De algemene indruk alhier is, dat het onderhoud van gisteravond tussen minister Drees en Soetan Sjahrir niets van belang heeft opgeleverd en niet verder is gegaan dan een uitwisseling van gezichtspunten. Niettemin zijn woordvoerders van beide partijen het er over eens, dat deze open hartige gesprekken op verschillende pun ten verheldering hebben gebracht. Van Nederlandse zijde werden categorisch de geruchten tegengesproken, volgens welke dr. Drees de heer Sjahrir zou hebben ver zocht deel te nemen aan de in te stellen interim-regering, waaraan werd toegevoegd dat deze kwestie zelfs niet ter sprake geko men is, aangezien een besluit in deze geest alleen kan worden genomen door de leiders der niet-republikeinse federalisten. OVERSTROMINGEN IN MEXICO. In de Staten Sonore en Sinaloe, in Noord- west-Mexico, zijn meer dan 15.000 perso nen dakloos geworden door de geweldige regens in deze streek. Tal van dorpen, hoeven en landbouwondernemingen zijn overstroomd. De inwoners zijn naar de nabijgelegen hoogvlakten gevlucht en men vreest dat veel personen verdronken zijn. Over geheel Mexico wordt om hulp ver zocht voor de getroffenen. Het woord is aan O 11 o Weiss: Menige vrome toont ons hoeveel hoogmoed schuilen kan in deemoed. Toestand in Djokja De correspondent van Aneta van Mid den-Java schrijft in een overzicht over de huidige toestand in Djokja, dat onder de republikeinse hoofdofficieren, die zich heb ben gemeld, zich bevonden generaal Soe- tomo, kolonel Soewardi en kolonel Soedi- bio. De laatsten waren beiden oorspronke lijk generaal-majoor bij de T.N.I., doch werden bij de reorganisatie teruggesteld. Ook meldde zich een vrouwelijke luitenant kolonel, die verplegingsofficier was bij de republikeinse marine. Vrijwel allen werden direct na aanmelding in vrijheid gesteld; anderen, wier verleden nader onderzocht moest worden, werden ook meestal suc cessievelijk weer vrijgelaten. Allen werd op het hart gedrukt zich te onthouden van ongeoorloofde activiteit, aangezien anders strenge maatregelen zul len worden genomen. In de loop van de week had bij de bij zondere rechtbank te Djokja de behande ling plaats van de eerste zaken. Behandeld werden een zaak tegen een arrestant, aan wie ten laste werd gelegd het in bezit heb ben van een vuurwapen, dat op 23 Decem ber nog tegen Nederlandse militairen werd gebruikt. De eis was 20 jaar, de uitspraak luidde 15 jaar. Een vaandrig van de T.N.I., die vuurwapenen in een put had verborgen, kreeg 4 jaar gevangenisstraf. De eis was 5 jaar. Westelijke bonden hebben er genoeg van Arthur Deakin. de Britse voorzitter van het wereldverbond van vak veren igingeu heeft gisteravond in Parijs meegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de Westelijke democratieën hebben besloten „dat er geen andere mogelijkheid is, dan de verbintenis met het wereldvakverbond te doen eindi gen". Deakin zei dit na een besloten zitting van het bestuur van het W.V.V., die de gehele dag had gednurd en waarop een Brits voorstel was besproken om het werk van de organisatie voor een jaar te staken. De officiële afscheiding van de Weste lijke vakbonden zou niet voor hedenoch tend plaats hebben. Deakin en James Carey, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse vakbond C.I.O., verklaarden afzonderlijk tegenover verslaggevers: „Ons besluit staat vast". Saillant, de Franse secretaris-generaal van het W.V.V., noemde gisteravond het voorstel van het Britse T.U.C. een duide lijke schending van het democratische en constitutionele reglement van het W.V.V." De Nederlandse, Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers, zo zei hij, „zijn ken nelijk vastbesloten uit het W.V.V. te tre den". Hij had weinig hoop dat het geschil zou worden bijgelegd en voegde daaraan toe: „Het W.V.V. zal in elk geval blijven bestaan". Op de vergadering waren vertegenwoor digd: Engeland, de V. S., Nederland, de Sovjet-Unie, Italië en China. Reuter tekent hierbij aan dat ook de andere landen van de Benelux en de Scan dinavische vakverenigingen zich bij het Britse vakverbond zullen voegen. Het zelfde geldt waarschijnlijk ook voor Ca nada. De houding der Australische vak verenigingen is nog niet duidelijk. Deakin werd de vraag gesteld wat er Taxi met 130 km-vaart tegen een boom Een dode, vier ernstig gewonden Toen Dinsdagavond een Tilburgse taxi, komende van de Belgische grens, over de Rielseweg in de richting van Tilburg reed, sommeerden douanebeambten de wagen le stoppen. In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en reed met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Eén der douaniers zond de wagen enige schoten na, doch de taxi stopte niet. Bij een bocht reed de auto met een geweldige slag tegen een boom. Enkele inzittenden werden hierbij uit de wagen geslingerd. Eén hunner, een inwoner van Goirle, was op slag dood. De vier anderen, twee dames, afkomstig uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers, waaronder de taxi-chauffeur, werden zwaar gewond. De auto, waarvan de snelheidsmeter op 130 km stond, was totaal vernield. Er werden in de wagen vier Belgische tapijtjes van betrekkelijk geringe waarde aangetroffen. Hiervoor had de chauffeur mensenlevens op het spel gezet. Een der bungalows bij het hotel op de berg Menoembing op hel eiland Banka, waar de republikeinse leiders verblijf houden. Op de achtergrond ligt de hoofdplaats Muntok aan Straat Banka. met de fondsen van het wereldvakver bond zou gebeuren. Hij antwoordde hier op, dat, indien niet besloten werd het werk op te schorten, degenen die het W.V.V. voortzetten de fondsen zouden erven. Tenslotte verklaarde hij te hopen, dat indien het wereldvakverbond ontbonden was, men zou beginnen stappen te onder nemen tot vorming van een wereldorga nisatie, die onafhankelijk was van rege ringen, politieke partijen en ideologieën. Uit Parijs wordt nader gemeld, dat Ar thur Deakin T.U.C.E. Kupers (N.V.V.) en William Carey (C I O.) vanmorgen de bijeenkomst van de uitvoerende raad van de wereldbond van vakverenigingen heb ben verlaten. Deakin verklaarde: „Wij trekken ons on middellijk uit het wereldvakverbond terug", Chinese regering besluil lol onderhandelingen De Chinese regering: heeft volgens United Press besloten contact te zoeken met de communisten om te komen tot een wapen stilstand en een vredesregeling. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de Chinese regering de ambassades verzocht Nanking te ontruimen en zich naar Kanton te begeven. „Bravo" voor Von Papen Franz von Papen, vice-kanselier van het voormalige Derde Rijk, is te Neurenberg voor een Duits hof van beroep voor de zui vering verschenen. Von Papen werd in 1946 door het inter nationaal tribunaal vrijgesproken. Later werd hij door een Duitse rechtbank veroor deeld tot acht jaar internering. Von Papen verklaarde: „Hitier was de grootste misdadiger van alle tijden", doch hij gaf toe zich niet tegen hem verzet te hebben omdat hij geloofde in Hitiers be weringen. De in de overvolle rechtszaal aanwezige Duitsers riepen „bravo"en applaudisseerden toen Von Papen vez'klaarde, aanbiedingen voor verblijf in het buitenland tijdens de oorlog te hebben afgeslagen omdat het Duitse volk hem anders ervan beschuldigd zou hebben het zinkende schip te hebben verlaten. Von Papen zeide, dat hem de gelegenheid geboden was in Turkije te blijven toen hij door Von Ribbentrop in 1944 naar Duitsland werd" teruggeroepen. Kamerverhuurster ontzegde toegang aan klagende huurder Een officier woonde met zijn echtgenote op kamers in Santpoort. Hij betaalde 100 per maand voor de gestoffeerde kamers, exclusief gas. Toen hij dertien maanden gebruik had gemaakt van de kamers ont stond er verschil van mening over het be talen van de brandstof. De huurder stelde zich in verbinding met het Prijzenbureau in Haarlem en vernam, dat hij 52.50 per maand te veel betaalde. Hij wilde de aan gelegenheid verder zelf afhandelen, doch later waren er weer klachten. De Prijzen- contröle werd in de zaak gemoeid en het bleek, dat de officier ongeveer 700 te veel had betaald. Toen de huurder met zijn echtgenote dezer dagen des avonds om twaalf uur thuis kwamen, werd hun de toegang tot het huis ontzegd en het echt paar zag zich verplicht bij buren onderdak te zoeken. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen- Weinig ver andering in temperatuur. Wind tussen Zuidwest en West, in het Noorden van het land tijdelijk stormachtige, in het Zuiden van het land tijdelijk harde wind. Zon op Maan op 20 Januari: 8.37 uur, onder 17.06 uur 23.56 uur, onder 11.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1