c Losheid van tong en vuist leidt tot boete en hechtenis 6® 5Z Utrecht en omgeving zijn best tevreden met de bus Eis tegen Schreiecler15 jaar SS hêÉ dê tfüepIL OP DE WALVISVANGST 3 Wereldnieuws J WOENSDAG 19 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Politierechter Opnieuw moesten in Haarlem enkele lieden bij" de politierechter op het matje komen, die zich zodanig door hun gevoe lens hadden laten meeslepen, dat zij zich tot woorden of daden hadden laten ver leiden, die in de wei-geformuleerde ter men van de wetgever strafbaar zijn ge steld. Daar was bijvoorbeeld de werkster, die, toen haar mevrouw haar had opgezegd, haar ongenoegen kenbaar maakte door een stevige pats tegen de keukenruit te geven, die daaronder bezweek. „Tien gulden of zes dagen", zei de Offi cier en de juffrouw antwoordde: „Ik vind het goed meneer", waarop de politierech ter geen reden zag het met de Officier on eens te zijn, zodat het Recht gewroken was en alle partijen bevredigd waren behalve misschien de mevrouw van het gebroken venster. Een handlanger van de Hoogovens had zich opgewonden toen een politie-agent hem had aangehoudden omdat zijn fiets lantaarn niet brandde. Hoewel er van een bekeuring nog geen sprake was geweest, pakte hij toch nogal onvriendelijk uit, hoewel hij de gebezigde woorden voor de functionaris achter de groene tafel ver geefs trachtte te verzachten. Hij had trou wens zijn strafblad niet mee, want dat vermeldde nog andere vormen van aggres- sie. „Een week", luidde de eis, maar de politierechter wiide 's mans broodwinning niet in de waagschaal stellen en voegde er „voorwaardelijk" aan toe en vijf-en- twintig gulden boete. Dan was er een Amsterdammer die er niet was, want hij liet verstek gaan. Doch de Officier somde op, dat deze heer zich na een drinkgelag binnen Haarlems veste per N.Z.H. naar Amsterdam had willen begeven. De tramtrein was al bij de Liede- brug toen de conducteur bij hem kwam om het daarvoor verschuldigde tarief te heffen, waaraan de beschonkene zich niet onderwierp. De conducteur liet daarop stoppen om de onwillige ergens in de barre natuur tussen Haarlem en Halfweg aan de kant van de weg het nut van vervoer middelen in het algemeen en van de N. Z. H. in het bijzonder te laten overdenken, doch deze bleek tot zulke meditaties niet geneigd en besprong de voor de inning der ritprijzen verantwoordelijke ambtenaar, waarbij deze verscheidene klappen te ver duren had. „Dat gaat alle perken te buiten", zei de openbare aanklager boos, „we zullen maar eens fors terugslaan: een maand". „Drie weken", besliste de rechter, die zelfs met de grootste boosdoeners nog wel enige clementie wil betrachten. Een jeugdige Bennebroeker had een hond met een steen gegooid, niet uit een plotselinge opwelling, omdat het beest las tig was, maar, zoals een getuige vertelde, langzaam nader sluipend tot hij zo dichtbij was, dat hij niet kon missen. Het dier kreeg de steen tegen de kop en tuimelde een aangrenzende vaart in. Het had wel geen kwade gevolgen, maar de Officier vond 't toch maar misselijk en minder waardig en wilde deze dierenmishande ling met tien dagen opsluiting gehono reerd zien. Ook in dit geval maakte de politierech ter er voorwaardelijk van en deed er nog twee keer tien gulden boete bij. De laatste delinquent die die dag in het verdachtenbankje schoof, had het het bontst van allemaal gemaakt. Het was een slungelachtige jongen van een jaar of twintig, die zich niet ontzien had in een bioscoop tijdens de projectie van het jour naal van de ramp met de „Nijmegen" met een stel kornuiten te praten en te lachen of er niets aan de hand was. De andere toeschouwers hadden zich daaraan ge- ergerd en de assistentie van de ouvreuse ingeroepen, die de knapen evenwel ook niet tot enige wellevendheid wist te be wegen. De politie kwam er aan te pas, die beledigingen als „Jullie zijn nog erger als de SD" moest aanhoren. ..Heeft die aap van een jongen dat alle maal gezegd?" verwonderde de politierech ter zich tegen de getuigende agent en toen deze bij zijn verklaringen bleef zei hij: ,,'t Is ongelooflijk". „We hadden het journaal al twee keer gezien", bracht de niet in 't minst van zijn stuk gebrachte verdachte in het midden, hetgeen niet naliet een bedenkelijke in druk teweeg te brengen omtrent zijn vrije tijdsbesteding. De Officier vond de mentaliteit van deze jongen ook wel zo verwerpelijk dat hij een maand gevangenisstraf eiste. De politierechter hield nog rekening met het blanco strafregister en maakte er tien dagen van. FAMA TANDPASTA-INDUSTRIE HILVERSUM (Adv.) CHIN. INO. REST. HONGKONG HAARLEM. Smcdestraat 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prijzen (Adv.) Toestand van Koos Vorrink bevredigend De toestand van Koos Vorrink. die bij het vliegongeluk op Falster ernstig werd gewond, is bevredigend. Men heeft thans de kwetsuren welke hij aan de rug heeft opgelopen onderzocht. Daarbij bleek dat weliswaar een of meer wervels zijn be schadigd, maar dat de wervelkolom geen noemenswaardige kneuzingen heeft opge lopen en het ruggemerg niet is aangetast. Er bestaat geen gevaar voor verlamming. Naar United Press verneemt, was het thans verongelukte toestel gecharterd door de Nederlandse regering. De heer Vorrink zou in Oslo de Noorse autoritei ten inlichten over het Nederlandse stand punt inzake Indonesië. Hij zou een bezoek brengen aan de Noorse premier, Einar Gerhardsen, en aan de minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange. Verliezen in Indonesië 's-Gravenhage, 18 Januari. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Marine: G. H. Pietenbroek, gesneuveld 13 Januari 1949, Mar. 1 uit Aalst-Waalre (N.-Br.); C. van Nieuwkerk, gesneuveld 15 Januari 1949, Mar. 2 uit 's-Gravenhage; L. Molenaar, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Maassluis; P. M. Poelen, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Nijmegen; C. de Voogd, gesneuveld 15 Januari 1949 uit 's-Gravenzande; A. van der Velden, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Vlaardin- gen; J. Beima, overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 17 Januari 1949 uit Bovenkarspel (N.H.). Koninklijke Landmacht: Sold. M. Baks, gesneuveld 2 Januari 1949 uit Nederhe- mert; 2e Lt. W. R. G. Henneman, gesneu veld 10 Januari 1949 uit Alkmaar; le Lt. B. M. van de Mortel, gesneuveld 12 Januari 1949 uit Tilburg; Wachtm. L. P. W. A. van Veenendaal, gesneuveld 6 Januari 1949 uit Rotterdam; Huzaar le kl. J. Vreeken, ge sneuveld 6 Januari 1949 uit Rijswijk (Z.- H.); Korp. F. J. P. Walschot, gesneuveld 10 Januari 1949 uit 's-Grövenhage; Sold, le kl. J. M. v. Weerdenburg, gesneuveld 6 Januari 1949 uit Amsterdam-Oost; Sold. C. A. van Zwieten, gesneuveld 2 Januari 1949 uit Ter Aar (Z.H.). Op het traject Utrecht-Zeist bewees zij haar superioriteit boven de tram Van Noord tot Zuid. in alle kringen, Hoort men de lof van TIP bezingen. Zelfs in Sneek en Maastricht, Werkt men aan 'n gedicht, Om Bootz 'n flesje af te Inz. Hr. N. v. B. Utrecht ontv. 1 fl TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „PÏuk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Koorzang. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Ans Bouter. piano. 12.30 Land- en tuinbouw 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Opera's van Mozart. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orkest André Kostelanetz. 14.30 Orgel. 14,40 Voor de vrouw. 15.00 Lichte piano-klanken. 15.15 Symphonisch concert. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger 'des Heils 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. 20.15 Bont programma. 21.30 Familie-competitie. 22.0o „Vaart der volken". 22.25 Oud-Nederlandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Werken van Rachmaninoff. HILVERSUM H, 414.5 M. 7 00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Debussv. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleu ters. 11 00 Symphonisch concert. 11.45 ..Ba taks". 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 San- dor Vidak, piano. 13.20 Argentijnse muziek. 13.50 Platen. 14.00 „Paul Kruger". 14.20 Ka mermuziek. 15.00 Voor zieken, 16.00 Program ma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?". 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sport 18.30 Lichte muziek. 19.00 Radiostrip. 19.10 Avond school. 19.45 Pierre Palla, piano. 20.15 Ka merorkest. 21.00 Luisterspel. 21.15 Prome nade-orkest. 21.45 ..Gevangeniswezen' 22.00 Aansluiting met Royal Albert Hall. Londen: BBC Symphony Orchestra onder Sir Mal colm Sargent, met Moura Lympany, piano. Pianoconcert, Katchaturian. 22.45 Platen. 23.15 Variété-muziek. Toen ruim tien jaar geleden de Utrechtse raad besloot de gemeentetram te vervan gen door bussen, rees er een storm van protest. Men voerde aan dat de tram zo veel beter bij het stadsbeeld paste, dat de bussen ongelukken zonder tal zouden ver oorzaken, dat de tram veel meer passagiers kon vervoeren en bovendien veel comfor tabeler was en tenslotte sprak men zijn be zorgdheid uit over het lot van de oudere tramconducteurs, voor wie men vreesde dat zij aan de kant zouden worden gezet. Inderdaad liep het aanvankelijk wat stroef, toen de blauw-crême bussen in de Utrechtse straten verschenen. Maar alras werden de diensten beter georganiseerd, het personeel leerde al doende en voor het publiek er erg in had, was het al vergeten, waarom het eigenlijk zo gemopperd had. Het eerste overigens indirecte voor deel was, dat men begon de kinderhoofd jeswegen waar het verkeer jaren lang lijd zaam overheen gehobbeld had, te vervan gen door een behoorlijke asfaltering. En voorts bleek dat de bussen het passa giers-verkeer gemakkelijk aan konden. Hele buurten werden uit hun isolement verlost, men kwam met de bus veel sneller waar men wezen wilde dan met de tram en gezeten op de zachte kussens van de zoveel beter geveerde bussen slikte men iedere opmerking over het imaginaire com fort van de tram met enige schaamte in. Natuurlijk heeft men het in Utrecht met de bussen in de oorlog niet gemakkelijk gehad toen de benzine schaars werd en later zelfs helemaal niet meer beschikbaar was. Maar per slot van rekening was dat een buitengewone omstandigheid waarop men de oplossing van een vervoerspro bleem niet mag baseren. Zeer rendabel. Wat betreft de exploitatie heeft de ge meente Utrecht niet te klagen gehad, want de wethouder van de bedrijven kon iedere keer weer in de raad met trots wijzen op de winst die de bussen maakten. Zij heb ben daar hun rendabiliteit ruimschoots bewezen. Men is er al zover dat een bus in twee jaar wordt afgeschreven en die goedkopere exploitatie heeft tevens tot ge volg gehad, dat de tarieven sterk verlaagd konden worden. Eén rit kost thans een dubbeltje en een overstapje vijftien cent. Bovendien heeft men een speciaal tarief voor mensen die op zeer vroege uren naar hun werk moeten. De somberen die profeteerden dat de bussen tal van fatale ongelukken zouden veroorzaken, zijn inmiddels in het ongelijk gesteld door de verkeersstatistieken die hebben aangetoond, dat de bus in het ver keer veel minder gevaarlijk is dan de tram. Ook de verkeerspolitie is content, nu gebleken is dat de vervaarlijke ver- Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS keersstremmingen die de tram placht te veroorzaken tot het verleden behoren. Niettemin is Utrecht nog niet geheel tram-vrij. Zo rijdt nog steeds de tramlijn Utrecht-Zeist en een klein stads-tramme- tje van het Ooglij dersgasthuis naar het station, dat dezelfde rails gebruikt. Maar ook op de lijn Utrecht-Zeist, die wordt ge ëxploiteerd door de Nederlandse Buurt spoorweg Maatschappij wordt de tram door de bus verdrongen. Eerst heeft men bij wijze van proef bussen én trams laten lopen, maar nu gebleken is dat het pu bliek de zoveel snellere bus verre verkoos, heeft men de tramdienst ingekrompen en sinds gisteren rijdt zij nog slechts op de spitsuren. In de toekomst zal de tram op deze lijn geheel verdwijnen. Op de lijn Doorn-Zeist moet de tram 1 Februari het veld ruimen en op de trajecten Amers- foort-Zeist en Rhenen-Zeist heeft zij dat al gedaan. Ook in Zeist en Doorn heeft het aan vankelijk aan oppositie niet ontbroken, maar toen de directie merkte dat onder de mensen, die desnoods een tram lieten voorbijgaan om op de volgende bus te wachten, zich zelfs een aantal van de meest verwoede opposanten bevond, heeft zij zich van de protesten maar niet al te veel aangetrokken. Zo heeft zelfs deze zeker niet haastig aangelegde streek-be- volking zich in zeer korte tijd aan de eisen van het moderne verkeer aangepast. h!N:l'I.MdIld GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK Kamer gaat verder met de begrotingen Wederopbouw en Volkshuisvesting (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is weer aan de slag gegaan om de overgebleven begrotings hoofdstukken af te doen. Het begon in zo verre met een tegenslag, dat de begroting van Buitenlandse Zaken Dinsdagavond niet aan de orde kon komen, aangezien minister Stikker wegens zijn zeer drukke werkzaamheden blijkbaar geen tijd kon vinden een aantal uren in 's lands verga derzaal door te brengen. Nu bleef het bij de behandeling van We deropbouw en Volkshuisvesting, waarbij natuurlijk het vraagstuk van de woning bouw het hoofdpunt vormde. De heer Gortzak (Comm.) bracht het tekort op dit gebied eenvoudig terug tot het feit, dat men ten onzent aan uitgaven voor een „koloniale oorlog" de voorkeur zou geven boven het in voldoende mate besteden van gelden om meer woningen te bouwen. Maar met deze communistische zienswijze was de heer Steinmetz (KVP) het al lerminst eens. Van het betoog van de heer Steinmetz valt nog te vermelden, dat daar in vooral bezwaren ten opzichte van du- plexwoningen tot uiting kwamen. De heer Stapelkamp (A.-R.) wilde weten of het werkelijk tot een huurverhoging van 30 pet. zal komen. De heer Andriessen (K.V.P.) keerde zich tegen door de heer Ten Hagen (Arbeid) met betrekking tot de baksteenindustrie ontwikkelde socïalï- satie-achtige denkbeelden en bepleitte een andere loonwaardering voor de bouwvak arbeiders. Mr. Van der Feltz (C.-H.) brak een lans voor betere behandeling van Zeeland wat de woningbouw betreft. Het samenwonen Kosten voor kleine verbou wingen en verhuizingen Tot heden was het alleen bij vordering van woonruimte mogelijk om voor verbou wingen vergoeding van kosten te verkrij gen. 75 pet. van het rijk en 25 pet. van de gemeente, tot een maximum van 300. Nu is er een beschikking uit Den Haag gekomen waarin het mogelijk gemaakt wordt die vergoeding voor verbouwings- kosten ook te geven bij vrijwillige samen woning. Dit wordt een goed besluit geacht want nu komt de onbillijkheid te vervallen dat alleen de kwaadwilligen in financieel op zicht geholpen werden. 300 voor verbouwingskosten is in de regel voldoende omdat het veelal slechts kleine veranderingen zijn, zoals het ma ken van een WC, een aanrecht met kook gelegenheid, enz. Het wordt door de nieuwe Haagse be schikking zelfs mogelijk in bepaalde ge vallen een vergoeding voor verhuiskosten te geven. Schiphol—Batavia via Mauritius? Hei Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Nederland thans aan Groot-Brittannië officieel toestemming heeft gevraagd, voor de luchtverbinding met Indonesië, wat de burgerluchtvaart betreft, gebruik te mogen maken van de luchthaven op het êiland Mauritius. Verdachte verklaart onschuldig te zijr0 aan de executie in Dronrijp De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste Dinsdag middag na een langdurig requisitoir tegen Joseph Schreieder een gevangenisstraf van 15 jaren. Het Hof zal op 31 Januari uit spraak doen. De kleine rechtszaal van het Paleis van Justitie te Leeuwarden was vol belangstel lenden, toen de 44-jarige Schreieder zelf bewust de zaal binnenstapte. Een tolk had hij niet nodig, hij verstond Nederlands. Aan de hand van de getuigenverhoren werd de gebeurtenis op de 11de April 1945 gereconstrueerd, een Belgische ex-S.S.- man, Marcel Peskens, vertelde, dat de ge vangen Nederlanders wel verhoord, doch niet veroordeeld waren. De Duitse officier, die het executie-peloton commandeerde, verklaarde van Albrecht gehoord te heb ben, dat 't executie-bevel van de bevelheb ber van de Sicherheitsdienst in Groningen gekomen was. De gesprekken, die Duitsers over het P.T.T.-net voerden, werden door luisterposten van de illegaliteit afgeluis terd. Getuige Koopmans, die het telefoon gesprek gehoord had, dat na de aanslag op de spoorlijn HarlingenLeeuwarden was gevoerd, verklaarde, dat Albrecht zelf Gro ningen had aangevraagd. Albrecht zou toen volgens getuige voorgesteld hebben een aantal mensen als représaille neer te schieten, met welk voorstel de man in Groningen wie het was wist hij niet accoord ging. De rapporten over dit afge luisterde gesprek waren verdwenen, doch de rapporten van de andere afgeluisterde gesprekken zijn alle aanwezig. Een geheel andere lezing werd door „kriminal-kommissar" Albrecht gegeven. Deze wilde niet onder ede getuigen, omdat hij slechts zich zelf zou kunnen bezwaren door onwaarheid te spreken. Het Hof trok zich toen een ogenblik in de raadskamer terug om zich over de hou ding van deze getuige te beraden. Toen het Hof weer had plaats genomen, deelde de president mede, dat Albrecht de eed moest afleggen, doch het recht had te wei geren om te antwoorden, wanneer hij vreesde zichzelf te belasten. Albrecht legde daarop de eed af en verklaarde dat hij 10 April opgebeld was door Groningen. Hij moest een aantal „zware gevallen" gereed houden om gefusilleerd te worden. De na men van deze personen waren volgens hem in Groningen bekend. In de morgen van de 11de April kreeg hij toen van Thomsen, S.D.-chef te Groningen, het bevel de execu tie van 14 Nederlanders uit te voeren. Tegenover een P.R.A.-rechercheur had Al brecht echter verklaard, dat Schreieder het bevel tot de executie gegeven zou hebben. Deze tegenstrijdigheid vond het Hof zon derling voor een man, die beweerde het zo nauw met de waarheid te nemen. Albrecht had echter zijn antwoord gereed. Dat hij de naam van Schreieder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hij tijdens zijn detentie had ondervon den. Het uitvoerige verhaal, dat hij aan een P.R.A.-rechercheur heeft gedaan en waarin Schreieder de hoofdrol speelde, werd thans geheel door hem herroepen. Thomsen had het bevel tot de executie gegeven, zeide hij, in opdracht van de be velhebber van de S.D. Even later verklaarde hij dat het land verraad was, wanneer de ene Duitser tegen Kapitein ter zee Bussemaker overleden Eén der meest bekende Nederlandse ex perts op het gebied van radar, kapitein ter zee van de technische dienst en hoofd van de afdeling electro-techniek bij het mini sterie van Marine, Frederik Bussemaker is Maandag in zijn woning te 's Gravenhage op 51-jarige leeftijd overleden. De heer Bussemaker begon zijn loopbaan bij de Koninklijke Marine in 1912 als aspi rant-machinist. In Februari 1940 werd hij tewerk ge steld bij de bouw van de torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die tijdens de Duitse inval bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij door de Koninklijke Marine zelf onvoltooid tot zinken is gebracht. Als officier Marine stoomvaartdienst der eerste klasse week hij in deze dagen naar Engeland uit, waar hij spoedig belast werd met de bestudering van de radartechniek bij de Britse marine, de plaatsing van de apparatuur aan boord van de Nederlandse oorlogsschepen en de opleiding van het bedienend personeel. In October 1945 werd de toenmalige overste Bussemaker hoofd van de afdeling voor electro-techniek, radio en radar aan het ministerie van Marine te 's Graven hage. Door zijn werk op de experimentele radar-afdeling van de marine-radiodienst Oegstgeest, die zich na de bevrijding ont wikkelde tot een toonaangevende instelling op dit gebied dn Nederland, werd hij sinds 1947 in de rang van kapitein ter zee een der meest prominente figuren in de radar techniek die ons land kent. Het stoffelijk overschot zal morgen, 20 Januari, te Westerveld na aankomst van de trein van 11,09 uur worden verast. Zilverstroom vloeit clandestien naar ons land Het onderzoek naar herkomst van de zilverkorrels, die Zondagavond uit een Bel gische auto over de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam rolden, heeft aan het licht gebracht, dat dit enkele druppels waren van een zilveren stroom, die van Duitsland via België ons land binnenvloeit. Recher cheurs van de douane zijn er in geslaagd bij een grote firma te Utrecht nog 22 kilogram zilverkorrels, van deze smokkelhandel af komstig, in beslag te nemen. Het zilver werd verkocht voor 135 per kilogram. De normale prijs is 150. Ver moedelijk is 't gesmolten tafelzilver, ver kocht door noodlijdende Duitsers. Het on derzoek wordt voortgezet Het is de douanerecherche gelukt ook de auto te achterhalen. De gearresteerde Belg had aanvankelijk verklaard a heb ben gelift en de bestuurder van de auto niet te kennen. Deze laatste heeft de auto in Halfweg achtergelaten en is vermoe delijk gevlucht. In de auto werden nog enkele zilverkorrels aangetroffen alsmede papieren van de inzittenden. Kolenbon 01 wordt Zaterdag ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 01 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum bij de handelaar zijn ingeleverd. (Adv.) Geef kleuters geen apenootjes De geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid deelt mede dat het eten van apenootjes door kinderen onder de vier jaar ernstig gevaar voor de kleintjes kan opleveren. Reeds korte tijd nadat er weer apenootjes verkrijgbaar waren moes ten kleuters in ziekenhuizen worden opge nomen omdat een nootje in de luchtwegen was gekomen. Dit maakt een ingewikkelde medische behandeling noodzakelijk en kan aanleiding zijn tot het ontstaan van gevaar lijke complicaties. De kans hierop is des te groter als de kleine, nadat een nootje „in het verkeerde keelgat" is gekomen, er aan vankelijk ogenschijnlijk geen hinder van ondervindt 20. Aan boord van de „Jonas" ging een uit roep van bewondering op. toen de harpoen trillend in de grootste walvis bleef staan. „Dat heb je knap gedaan. Lummel!" riep kapitein Kupido, „die zal ons niet meer ontgaan!" Hij kon natuurlijk niet weten, dat hij het mis bad. De woedende walvis sloeg met zijn staart op het water, zodat het hoog opspatte. Hij wrojij zich in allerlei bochten en probeerde weg te I komen. „Gauw! Gooi die lijn op de lier!" brulde stuurman Stomp, „anders gaat hij ermee van-1 door!" De stuurman bedoelde natuurlijk de dunne kabel, die aan het einde van de harpoen bevestigd was en waarmee het dier nu aan boord moest worden getrokken. Iedereen be- ijverde zich om een handje ie helpen; in een j ommezien lag de lijn over de stoomlier. De meester liet stoom toe. de lier begon zachtjes te rammelen en de lijn spande zicli. „Zachtjes aan. mannen!" schreeuwde de stuurman, „dan breekt het lijntje niet." Doch hij had het nau welijks gezegd, of de walvis deed een laatste wanhopige poging om zich te bevrijden. De lijn trilde en brak toen met een luide knal in tweeén. de andere Duitser getuigde. Hij weigerdirE dan ook om op verzoek van de verdediger q mr. Klazinga, nogmaals te verklaren, da:^, niet Schreieder, doch Thomsen het beveip] tot de executie had gegeven. h< Fi In de middagzitting werd de voormalige sc „Kriminalsekretar" Lehnhoff gehoord, di-jj, nog een uniform met distinctieven droeg, di Hij beweerde, dat indien Schreieder heiv« bevel tot executies gegeven zou hebben, hij si er van geweten zou hebben. vi „S.S.-Sturmbannführer" Haase vertelde/hi dat Schreieder uitsluitend spionnagezakes gj behandelde Met représailles had hij nooii. iets te maken gehad. Dr. W. Harster. „General-Leutnant der Polizei" was de eerste getuige a decharge Hij zei, dat verdachte alleen dan mei sabotage te maken had, wanneer de sabo tage met spionnage verbonden was. „Een correct mens" noemde hij Schreieder. Toen hij de zaal verliet, klopte hij Schreieder. vriendschappelijk op de schouder. „Kriminal-Kommissar" May verklaarde, dat Schreieder en hij zich op 10 en 11 April 1945 in Haren bij Groningen bevonden. In Groningen waren in diezelfde tijd andere hoge S.D. en Sipo-officieren, superieuren van Schreieder bijeen. Een bewaarder van het Huis van Bewaring in Leeuwarden verklaarde nog, dat Albrecht tegen hem gezegd had, dat hij zijn mond niet zou houden wanneer Schreieder vrij kwam, Albrecht ontkende dit echter. Schreieder werd daarna door de presi dent ondervraagd. Met. de executie in Dronrijp had hij niets te maken gehad. Wel gaf hij toe van Haren uit telefonisch con tact met Albrecht gehad te hebben. Requisitoir Vervolgens was het woord aan de procu reur-fiscaal, mr. Lasonder. Voordat hij in ging op de aan Schreieder ten laste gelegde; misdrijven zette hij de voorgeschiedenis van deze strafzaak uiteen. Mr. Lasonderf verklaarde, dat de invrijheidstelling ens' vooral het gunstige testimonium, datc Schreieder daarbij van zijn ambtgenoot tej$ 's-Gravenhage had meegekregen, grote ver- bazing en verontwaardiging gewekt had bijp' de illegaliteit. r Hij bestreed de mening als zou de her-j arrestatie van Schreieder wijzen op gebrek, aan samenwerking tussen de procureurs-.P fiscaal. In het geval Schreieder is, aldus mr. Lasonder. overleg gepleegd tussen Den* Haag en Leeuwarden. Beweringen als zou* de invrijheidstelling het gevolg zijn van de druk van bepaalde invloedrijke personen;*! in binnen- en buitenland en als zou de* herarrestatie geschied zijn, om daardoor bij s de verkiezingen een gunstige uitslag voor'® de regeringspartijen te bewerkstelligen, noemde de procureur-fiscaal volkomen on- 1 gegrond. r Na deze verklaring ging de procureur-;* fiscaal in op de door hem aan Schreieder ten laste gelegde misdaden Hij achtte hetr bewijs geleverd, dat Schreieder deel had; uitgemaakt van enige misdadige organisa ties. de S.D. en Sipo. De procureur-fiscaal besprak het gun stige getuigschrift, dat zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage over Schreieder.had uitge bracht en verklaarde diens mening in het i geheel niet te delen. Spreker was ervan c overtuigd, dat Schreieder schuldig was aan 1 de moord op de dertien Nederlanders te Dronrijp en aan nog andere oorlogsmisda den, welke thans nog bij hem in onderzoek zijn. r Rekening houdende met de ernstige ge- 1 volgen van het executie-bevel, doch ook met het feit, dat Schreieder in andere ge- 1 vallen Nederlanders van de dood gered 1 heeft, vroeg mr. Lasonder tenslotte Schreie der te veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaren. Met dit requisitoir was Schreieder's raadsman, mr. Klazinga uit Den Haag, het niet eens. Hij beschreef verdachte als iemand, die zich alleen met de contra- spionnage had bezig gehouden. Dat Schreieder schuldig zou zijn aan de executie te Dronrijp achtte pleiter niet be wezen. Met verwijzing naar de omstandig heid, dat Schreieder reeds door de procu reur-fiscaal te 's-Gravenhage buiten ver volging is gesteld, vroeg de raadsman ten slotte het Hof Schreieder vrij te spreken. Mr. Lasonder verklaarde in zijn repliek, dat de buiten vervolging stelling van 1 Schreieder naar zijn oordeel onwettig ge- schied was en dus geen rechtskracht bezat. Hij had de zaak Schreieder in handen en hij alleen had Schreieder dus buiten ver volging kunnen stellen, niet zijn ambtge- noot te 's-Gravenhage. De uitspraak werd bepaald op 31 Januari. Vrij. De Israëlische autoriteiten hebben de Britse consul-generaal te Haifa mede- gedeeld, dat zij besloten hebben twee Britse piloten, wier machines bij de Palestijns-Egyptische grens werden neergeschoten, vrij te laten. Ontspanning. John Foster Dulles, de grote man op het gebied van de buitenlandse politiek in de republikeinse partij, heeft in een interview met „United States News" verklaard dat een ontspanning in de verhouding tussen de Sovjet-Unie en de V. S. dit jaar „mogelijk" is. als er geen „ongelukken of domheden" ge beuren. De spanning zou in de eerste plaats verminderen „omdat de commu nistische tactiek van aggressie minder uitwerking heeft en in de tweede plaats omdat de interne problemen van de communistische staten dringend de aan dacht van het Kremlin vragen." Pianist. De Amerikaanse musici hebben Truman tot lid voor het leven van hun vakvereniging benoemd. Truman speelt piano. Griep. Het Franse ministerie van volksge zondheid heeft medegedeeld dat de griep-epidemie in Frankrijk, althans in het Parijse gebied, aan het afnemen is. In de eerste elf dagen van Januari zijn in de Parijse ziekenhuizen 3.296 griep- patiënten opgenomen en 124 gevallen met dodelijke afloop geregistreerd. Sneeuw. In de staten Utah en Colorado (V. S.) zijn alle beschikbare tractors en sneeuwploegen gemobiliseerd om een millioen stuks vee te redden die in de strengste winter sedert zestig jaar dreigen om te komen. In beide staten zijn tientallen schaapherders geïsoleerd tengevolge van de sneeuwstormen, die in sommige gebieden sneeuwlagen van acht voet hoogte hebben veroorzaakt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2