Haarlems Dagblad l Generaal Drummond Republikeins memorandum aan de Aziatische conferentie voorgelegd Chinese regering zal afgezant naar de communisten zenden Benelux is absolute noodzaak voor reorganisatie van Europa" Vandaag „big show" in Washington Dr. Drees onderweg naar Nederland Weerlbericlbt Donderdag 20 Januari 194$ Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. 63e Jaargang No. 19147 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4.25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt «Oprechte tsaarlematije «Courant (Inno i6j6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MRS. FLORA DRUMMOND is te Car- radale in de Schotse county Argyllshire op zeventigjarige leeftijd gestorven. Zij I was niet riek geweest. Zij stierf in haar 1 slaap. Vredig en rustig als haar einde is 1 haar leven geenszins geweest. Jongeren i zullen haar naam niet kennen en menige oudere zal bij de herinnering even twijfe len. Er is sindsdien zo ontzaglijk veel ge- j jjeurdsinds de jaren vóór 1914, toen dit kleine, strijdlustige vrouwtje in Enge land, Schotland en Wales bekend stond als „de Generaal", gelijk Charles de Gaulle nu }n Frankrijk. Zij droeg zelfs een uniform, met een mooie officiers-pet en epauletten, als zij gezeten op een wit paard aan het hoofd van haar troepen door Londen trok. Die troepen waren de suffragettes, de strijdsters voor vrouwenkiesrecht, die in figuren als Mrs. Emmeline Pankhurst en haar beide dochters Christabel en Sylvia, in Dame Millicent Fawcett, Annie Kenny en niet het minst in „de Generaal" haar aanvoersters hadden gevonden. Mrs. Flora Drummond was niet cle opperbevelhebster, zeker niet de geestelijke leidster, maar in het Militant Suffragist Movement zoiets als de chef-van-de-staf van Mrs. Pankhurst. De Times heeft haar verschijning in die verre tijd van veertig jaar geleden ge schetst als „klein, dik, met blozende wangen en een uitdagende neus". Zij was er dol op in het openbaar als commandant op te treden. De actie voor vrouwenkiesrecht had haar Europese oorsprong al gevonden in de Franse Revolutie, toen Condorcet haar het eerst voorstond. Zij woei wel naar Enge land over, maar na de Napoleontische tijd had men daar al heel weinig" sympathie voor de leuzen der revolutie en het duurde tot de tweede helft der negentiende eeuw, eer het streven naar vrouwenkiesrecht er werkelijke steun vond. Toen stuitte het op de onwil en de afweer-methoden van een reeks regeringen, tot in het jaar 1905 de beweging vinnig militant werd. Aanleiding daartoe was het optreden van een nieuwe liberale regering. Sir Edward Grey (later minister van Buitenlandse Zaken hij het uitbreken van de eerste Wereldoorlog) en de jonge Winston Churchill traden als spre kers op in een meeting te Manchester. Mrs. Pankhurst en Miss Annie Kenny togen er heen om de volkomen-toelaatbare vraag te stellen „Zal de liberale regering de vrouwen het kiesrecht geven?", maar zij werden gearresteerd wegens verstoring der orde en gevangen gezet. Dit deed het vuur oplaaien, klat smeulde in vele gemoederen. Ook in dat van Flora Drummond. Zij had met succes haar examen voor de posterijen gedaan, maar was niet als „postmistress" toegelaten omdat daar in die tijd voorwaar den voor gesteld waren, die ook zekere lichaamslengte eisten. Net als in „het mili tair". Flora was te klein. Natuurlijk zon zij op wraak. Men kan zich moeilijk een psy chologisch beter-verklaarhaar motief voor stellen om haar opstandigheid te kweken. In Stevenson Square, Manchester in de open lucht dus trad zij het eerst als spreekster op ter gelegenheid van de terug keer uit de gevangenis van Mrs. Pankhurst en Annie Kenny. De strijd die de Britse suffragettes daar na ontketenden en volhielden, negen jaar lang, tot de oorlog er in 1914 een eind aan maakte, vervulde de wereld met verbazing. Laat ik er meteen aan toevoegen dat die strijd dooi- de overwinning gevolgd werd, want in 1917 werd beperkt vrouwenkies recht in Groot-Brittannië aanvaard en in de twintiger jaren werd het even algemeen als het mannenkiesrecht verleendaan vangend op 21-jarige leeftijd. - De verbazing der wereld gold de felle methodes, die deze Britse dames toepasten en die geleidelijk in hevigheid toenamen. Niet alleen verstoorden zij kabinetszittingen en „postten" in het Lagerhuis, maar zij smeten ook ruiten in, pasten andere ver nielingen toe en zagen zelfs niet op tegen brandstichting. De Londense politie kreeg er de handen vol aan. Reeksen arrestaties en veroordelingen volgden. Daarop gingen de gevangenen in hongerstaking en verzet ten zich tegen kunstmatige voeding. Zij werden vrijgelaten, maar een nieuwe wets bepaling werd ingevoerd, waardoor het mogelijk was ?e telkens weer te arresteren als zij van haar ontberingen hersteld wa ren. Zodat Mrs. Pankhurst het tot acht arrestaties in één jaar bracht. Flora Drum mond onderscheidde zich niet slechts in uniform op een wit paar$ maar ook als boeiend redenaarster, door haar talent voor organisatie en zelfs door populariteit bij de politie. Later bleef zij zeer trots op haar zilveren insigne, dat een gevangenispoort en een ketting voorstelde en betekende dat zij gevangen gezeten had. En op een groter Insigne, dat haar aanduidde als honger- «taalcster. Duizenden werden in die jaren als mili tante suffragettes gearresteerd. Nergens buiten Groot-Brittannië hebben de vrou wen zulke middelen toegepast om het kies recht te krijgen. Van dit land had de wereld zoiets wel het laatst verwacht: Daarom was zij zo verbaasd met uitzondering dan van degenen, die het Britse volle uit erva ring beter kennen en niet op het uiterlijke alleen afgaan. Met al het spektakel ging overigens een aanmerkelijke hoeveelheid humor gepaard. Zonder geweldpleging, arrestaties en hongerstaking kregen de Nederlandse vrou wen tezelfdertijd met de Britse haar kies recht. In 1928 stierf Mrs. Pankhurst, in 1929 Dame Millicent Fawcett. Voor Mrs. Pank hurst, die eenmaal zelfs veroordeeld was tot drie jaar gevangenisstraf wegens een bomaanslag op het huis van Lloyd George, onthulde de Britse premier Lord Stanley Baldwin in 1930 een standbeeld in Victoria Tower Gardens. „The General" presideer de, overzag haar oude legioenen en zei (gelijk de Manchester Guardian verzekert) tot de premier: „De helft van al die vrou wen hier heeft gezeten". Flora Drummond (geen Engelse maar een Schotse) was in 1922 van haar eerste echt genoot gescheiden. Zij hertrouwde later met Alan Simpson, een officier ter koop vaardij, die in 1944 door een vliegtuigbom Werd gedood. In het openbaar was zijn vrouw steeds de naam blijven voeren van haar eerste man, waaronder zij zolang be kend was geweest. R. P. Mr. V. G. M. Marynen is benoemd tot secretaris van de in te stellen hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Land bouw. Verzoek tof toepassing van sancties volgens het Handvest, als de Veiligheidsraad faalt De afgevaardigden naar de conferentie te New Delhi, waar 19 landen zullen ver gaderen, bespraken gisteravond een me morandum, dat door de republikeinse ver tegenwoordigers te New Delhi aan hen was overhandigd. In het memorandum wordt'verzocht een resolutie aan de Veiligheidsraad te doen toekomen, waarin gevraagd wordt om ves tiging van een Indonesische interim-rege ring tegen 1 Maart 1949, het houden van algemene verkiezingen voor een consti tuerende vergadering tegen 1 Juni 1949 en volledige overdracht van de souvereiniteit en het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië tegen 1 Septem ber 1949, Dr. Soemiti'o, republikeins woordvoer der te New Delhi, deelde mede dat in het memorandum eveneens wordt gevraagd om financiële steun en materiële hulp, in de vorm van kleding, medicijnen en an dere artikelen, die nodig zijn om de repu blikeinse regering in staat te stellen op ieder gebied normaal te werken. Op de vraag of de materiële hulp mili taire voorraden inhield zeide Soemitro, dat „aan de conferentie werd overgelaten hier over te beslissen". Soemitro voegde er aan toe dat het me morandum de conferentie nog verzoekt in haar resolutie een aanbeveling aan de Veiligheidsraad op te nemen, inhoudende, dat, indien de Nederlanders voortgaan in strijd met de Veiligheidsraad te handelen, de raad zich moet beroepen op de artike len van het Handvest welke betrekking hebben op het verbreken van diplomatieke betrekkingen en het opleggen van sancties. „Wij hebben de conferentie medege deeld, dat er wederzijds begrip onder de deelnemende landen behoort te bestaan en dat, indien de Veiligheidsraad in gebreke zou blijven een eind te maken aan de Nederlandse aggressie, de Aziatische lan den zelf die artikelen van het Handvest behoren toe te passen en dat zij direct de republikeinse regering de jure moeten er kennen", zo zeide hij. Voorts werd voorgesteld, dat alle aan de conferentie deelnemende landen de facili teiten aan Nederlandse vliegtuigen en schepen, die militaire goederen naar In donesië vervoeren, moeten opschorten. De besprekingen van de deelnemers aari de Aziatische conferentie - aan de voor avond van de opening concentreren zich op de mogelijkheid, dat te Lake Success of te New Delhi een of ander permanent or- Republikeinse leiders mogen desgewenst naar buitenland Situatie op Banka gecorrigeerd BATAVIA, 19 Januari (Aneta) Mo hammed Hatta en andere vooraanstaande republikeinen op Banka genieten thans op dit eiland volledige bewegingsvrijheid, al- ,dus verneemt Aneta. Na het bezoek van de heren Gieben en Thomson, die een on derzoek hebben ingesteld naar de redenen, waarom de orders betreffende de bewe gingsvrijheid van Hatta cs. niet waren uit gevoerd en die deze orders tijdens het bezoek volledig tot uitvoering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande repu blikeinen op Banka behoorlijke accomo- datie verstrekt. De wacht voor hun ver blijf is uiteraard opgeheven. Op een vraag over de bewegingsvrijheid van de republikeinse leiders in het alge meen verklaarde men van gezaghebbende zijde, dat hun bewegingsvrijheid automa tisch belangrijk zou toenemen, wanneer de besprekingen met de commissie uit de bijeenkomst federaal overleg een aanvang nemen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze besprekingen zullen worden ge houden op een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde vooraanstaande republi keinen, tezamen met de commissie van vijf (uit de B.F.O.)*aan één tafel zullen plaats nemen. Op de vraag, welke het standpunt van de Nederlandse autoriteiten zou zijn, in dien de «vooraanstaande republikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of New Delhi te reizen luidde het antwoord, dat voor reizen naar het bui tenland van Nederlandse zijde geen hin derpalen in de weg zullen worden gaan gevestigd wordt om de ontwikkelin gen ten aanzien van Indonesië gade te slaan. De conferentie geopend. De ministor-president van India, Pandit Nehroe, heeft heden bij de opening van de conferentie over de Indonesische kwestie te New Delhi verklaard, dat de te voeren besprekingen bedoeld zijn om aan de Vei ligheidsraad voorstellen aan te bieden, welke terstond de vrede in Indonesië zullen herstellen en de volken van Indo nesië de gelegenheid zullen bieden spoedig hun vrijheid werkelijkheid te doen worden. Nehroe verklaarde, dat de negentién landen bijeen zijn ten gunste van het doel der UNO en niet in een geest van vijandig heid ten opzichte van enig land of enige groep van landen. „Ik wil duidelijk ma ken", aldus zeide hij, „dat wij 't Indonesi sche probleem niet bestuderen intoen geest van rassentegenstelling". De aan de conferentie deelnemende lan den zijn: Afghanistan, Birma, Australië, Iran, Ceylon, Pakistan, de Philippijnen, Egypte, Syrië, Ethiopië. Saoedi Arabië, Yemen, Irak, de Libanon, Nieuw-Zeeland, China, Nepal, Siam en India. Australië en Nieuw-Zeeland zijn slechts door waarnemers vertegenwoordigd. Turkije is het enige land, dat de uitno diging van India voor de conferentie van de hand heeft gewezen. Frankrijk wil Israel de facto erkennen De Franse regering heeft verklaard, be reid te zijn de staat Israel de facto te erken nen. De woordvoerder van de regering, Frangois Mitterand, die hiervan medede ling deed, zeide dat de de-facto-erkenning te verwachten was na voltooiing van de on derhandelingen met Israel over een over eenkomst, welke thans aan de gang zijn. Mitterand legde zijn verklaring af na een bijeenkomst van het kabinet. Vierjarig meisje na aanrijding overleden Woensdagmorgen omstreeks half twaalf is op de Zomervaart te Haarlem het vier jarige meisje J. N. W. A. L. door een vrachtauto aangereden, toen zij plotseling de straat overstak. Met ogenschijnlijk slechts enkele schaafwonden aan het hoofd is zij naar haar woning gedragen, maar óp medisch advies is zij daarna overgebracht naar de Marïastichting, waar zij een uur later is overleden. Hij moet onderhandelen over een onmiddellijk staken van hel vuren De regering van Tsjang Kai Tsjek heeft gisteren een korte verklaring uitgegeven, waarin aangedrongen wordt op onmiddel lijk en onvoorwaardelijk staken van het vuren en aanwijzing van afgevaardigden door beide partijen voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Generaal Tsjang Tsji Tsja, minister in het Chinese kernkabinet, verklaarde tegen over Reuter, dat de Chinese regering zal trachten een afgezant te zenden om te on derhandelen over een onmiddellijk staken van het vuren. De generaal zei, dat het kabinet overeen gekomen was een spoedige politieke ver klaring af te leggen, in antwoord op de radio-uitzending van Mao Tse Toeng, Op het Congres van het Wereldvakverbond, dat te Parijs wordt gehouden, hebben de Amen kaanse, Britse en Nederlandse vakbewegingen, de C.I.O., de T.U.C. en het N.V.V., zoals reeds gemeld, is, besloten uit het W.V.V. te treden. Van links naar rechts: de heren James Caret/ (C.I.O.), Arthur Deakin (T.U.C.) en Evert Kupers (N.V.V.), de president van het congres. Minister Spaak in de Kamer: België heeft in de Indonesische kwestie wijs gehandeld BRUSSEL, 19 Januari (A.N.P.) Tij dens het hedenmiddag in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers ge houden debat over de begroting van hel ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de eerste minister en minister van Buiten landse Zaken, Spaak, een korte beschou wing gewijd aan 't Indonesische probleem. De Belgische eerste-minister stelde in het licht, dat het feit, dat Nederland op juridische gronden steeds de competentie van de UNO in deze kwestie heeft betwist, een alles dominerende factor is. België onderschrijft deze opvatting geheel, daar ook de Beigische regering van opvatting is, dat een inmenging in dit conflict een ern stig precedent schept. Door het Nederlandse standpunt te steunen, in het bijzonder wat het Nederlands voorstel betreft de compe tentiekwestie aan het internationale ge rechtshof voor te leggen, heeft België, aldus Spaak, wijs gehandeld. Vandaag is de „big show" in Washing ton: de plechtige installatie van Harry S. Truman als president van de Verenigde Staten. Het feest begint met een triomf tocht zonder weerga van „rar. President" door de federale hoofdstad. Na zijn be ëdiging zal Truman in een open wagen een défilé van 50.000 personen openen. Ieder der 48 staten heeft een bloemenwagen ge zonden. Van het Kapitool zal men naar het Witte Huis gaan, waar een reusachtige tribune werd gebouwd, die 80.000 dollar gekost heeft. Behalve de 100.000 dollar, die door het vorige republikeinse congres zijn toegewe zen heeft de Washingtonse middenstand 225.000 dollar' betaald om de onkosten te dekken. Ongetwijfeld zal de toeloop van 75.000 bezoekers deze uitgave goed maken. Men rekent bovendien op de 10 pet. be lasting, die op de bruto-inkomsten van koffie-, „hot dogs"- (worstbroodjes) en sandwichventers zal worden geheven. Voor het presidentiële bal zijn alle loges voor 250 dollar verhuurd. De plaatsen voor het défilé werden verkocht voor twee tot tien dollar. Een bronzen medaille van Truman zal voor twee dollar worden uit gevent. Bij een circus werden 5000 vouw stoelen geleend terwijl een ander circus zijn ©oomsirene heeft afgestaan, waarvan het geloei „30 orkesten kan overtroeven". In het hoofdstation van Washington zijn slaapwagens geplaatst, teneinde iedereen logies te verschaffen. In honderden stands zullen verloren voorwerpen en kinderen kunnen worden afgehaald. Dit is president Trumans officiële inauguratie- foto die vandaag het stadsbeeld van feestend Washington beheerst. Duizenden copieën zijn ervan vervaardigd in formaten van honderd- maal-levensgroot op de metershoge muurplak- kat.cn tot. aan het miniatuurbeeldje van enkele millimeters, dat de knoopsgatinsignes der feest gangers siert, - Tenslotte herinnerde Spaak aan de rede van Koningin Juliana en eerste-minister Drees, die beiden met de meeste nadruk hebben verzekerd dat ondanks de politiële actie niets veranderd is in de Neder landse opvatting om de Verenigde Staten van Indonesië te vormen. De eerste minis ter sprak de verwachting uit, dat de onder handelingen, die thans te Batavia worden gevoerd tussen de Indonesische vertegen woordigers en de Nederlanders, spoedig tot een accoord zullen leiden. Benelux. Met betrekking tot de critiek, die door sommige Kamerleden op de Benelux is ge oefend merkte de Belgische eerste-minis ter op dat er inderdaad nog veel problemen zijn, die om oplossing VTagen. „Indien wij ons echter niet met Nederland zouden kun nen verstaan", zo riep hij uit, „hoe zouden wij dain tot een vruchtbare samenwerking kunnen geraken met de andere Europese landen? Zijn de thans bestaande moeilijk heden tussen Nederland en België echter wel voortgekomen uit de Benelux?" Spaak legde er de nadruk op. dat in tegendeel de Benelux heeft bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen beide landen en vraagstukken, die reeds jaren lang slepende zijn thans zullen worden op gelost. Aan de hand van statistieken en cijfers weerlegde de premier vervolgens de beweringen van de tegenstanders van de Benelux, dat alle voordelen de Nederlan ders ten goede zouden komen en België de dupe van de Nederlands-Belgische samen werking zou zijn. In het bijzonder stelde hij in het licht, dat iin alle takken van de industrie, met uitzondering van die voor papier en kar ton, de Benelux in het voordeel van België werkt. De critiek die men hoort is die van indi viduele personen en heeft geen betrekking op de algemene gang van zaken, die Spaak gunstig noemde. Hij wees in dit verband op het zeer gunstige accoord, dat met de Bizone is gesloten over het Rïjnverkeer en besloot met de woorden: „De Benelux is een absolute noodzaak voor de reorgani- .tie van Europa". Spaak legde vervolgens de nadruk op het zuivere defensieve karakter van het pact van Brussel en verklaarde dat het uitslui tend overwegingen van veiligheid zijn, die aan dit accoord ten grondslag liggen. Passagierslijst van de „Waterman" Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport schip „Waterman", dat op 4 Januari uit Batavia is vertrokken en omstreeks 29 Januari in Rotterdam wordt verwacht. waarin deze zijn vredesvoorwaarden noem de. De vredesafgezant zou gaan naar Yenan, dat in handen is van de door de commu nisten geleide troepen. Het kabinet heeft tevens in principe be sloten ,dat, om een einde te maken aan de burgeroorlog in China, eerst moest worden onderhandeld over een staken van het vuren en vervolgens over een permanente vrede. United Press meldt dat een groot aantal figuren uit de onderwijswereld, waaronder hoogleraren van China's bekendste univer siteiten, gisteren in Sjanghai bijeengeko men is om zich achter het „vredesoffen sief" te scharen. Zij hebben een program opgesteld, dat uit de volgende drie punten bestaat: het aftreden van Tsjang Kai Tsjek, het zenden van onderhandelaars naar de communisten en het opnemen van contact tussen Tsjang Kai Tsjek en de communis ten ter inleiding van vredesbesprekingen. Tsjang Kai Tsjek heeft er in toegestemd een delegatie van de onderwijsautoriteiten te ontvangen, die hem formeel hun voor stellen zullen voorleggen. Evacuatie Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat een vloot van meer dan 100 transportvliegtuigen Vrijdag zal beginnen met de evacuatie van het kabinet en de regeringsdepartementen. Slechts een kleine regeringsstaf zal in Nanking blijven, waar van waarschijnlijk Tsjang Kai Tsjek zelf deel zal uitmaken. Men verwacht niet, dat de diplomatieke missies van de V.S., de landen van het Britse gemenebest en de Westeuropese landen de Chinese regering zullen vergezellen, zo verneemt Reuter. Men gelooft daarentegen wel, dat de diplo matieke vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie, Polen en Tsjechoslowakije besloten hebben mee te gaan naar Kanton om te doen uitkomen, dat zij niet bij de interne aangelegenheden van China zijn betrokken. Twaalf treinen evacueren thans 20.000 vluchtende bewoners per dag van Nanking naar Shanghai. Velen van hen zijn rege ringsambtenaren en hun gezinnen. De re geringsarchieven en -uitrusting verlaten de stad in speciale goederenwagons. Soen Fo gemachtigd. De centrale politieke raad van de Kwo- mintang heeft heden eenstemmig zijn goed keuring gehecht aan het besluit van de regering, op de communisten een beroep te doen om het vuren te staken en vredes onderhandelingen te beginnen. De raad machtigde het kabinet van dr. Soen Fo, de technische détails uit te werken. DE „VENLO". OP WEG NAAR NEW YORK KEERDE OP DRIE MOTOREN TERUG De K.L.M. Constellation „Venlo" heeft op weg van Amsterdam naar New York motor- pech gekregen tussen Santa Maria (Azoren) en het vliegveld Gander (Newfoundland). Gezagvoerder Snitselaar besloot terug te keren en landde, ua een vlucht van zes uren op drie motoren, in Lissabon. De 44 passa giers zullen vandaar met een reeds van Schiphol vertrokken machine naar New York worden gebracht. Het woord is aan Emanuel Werthein Wie zelj veel geest bezit, heeft het nadeel die bij anderen moeilijk te kunnen missen. Twee Nederlandse medici naar Nyköping Toestand van Koos Vorrink iets verbeterd Door een storing In de nierfunctie was de toestand van de heer Vorrink Woensdag minder goed en gaf zelfs reden tot bezorgd heid. In de namiddag trad echter een ver betering in. Tegen middernacht meende de behandelende geneesheer dat de nieren weer normaal functioneerden. Ook een in gewandsaandoening was iets verminderd. De Deense geneesheer geloofde niet dat nog levensgevaar aanwezig was. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering prof. dr. W. G. Sillevis Smit (neu roloog) en dr. H. Verbiest (neurochirurg) opdracht gegeven, zich naar Denemarken te begeven om daar de medische behande ling van Koos Vorrink op zich te nemen. De beide Utrechtse medici zijn heden ochtend om 11 uur per vliegtuig naar De nemarken vertrokken. De stoffelijke overschotten van de om gekomen piloten van de verongelukte PH- NAZ, de heren Protiva en De Jong, zijn Woensdag van het ziekenhuis in Nyköping naar het vliegveld Kastrup overgebracht. Zij zullen per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. De crematie zal Maandag na aankomst van trein 11.09 uur te Westerveld geschie den. Neergeschoten Britse vliegtuigen hadden de grens niet geschonden De- Britse minister van Luchtvaart heeft heden in het Lagerhuis medegedeeld dat alle bewijzen hebben aangetoond, dat de Britse vliegtuigen, welke nabij de Pales tijns-Egyptische grens zijn neergeschoten, de grens niet hebben overgevlogen en dat de Britse vliegers, die zich thans in Israë lische handen bevinden, door Israëlische troepen op een afstand van ongeveer 16 kilometer binnen de Egyptische zijde van de grens werden gevangen genomen. ACHESON OOK DOOR DE SENAAT AANVAARD. De Amerikaanse Senaat heeft met over grote meerderheid van stemmen de benoe ming van Dean Acheson tot minister van Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Slechts 6 senatoren, allen republikeinen, van de 82 stemden tegen. De tegenstemmers voer den aan, dat Acheson tijdens vroegere ambtsperioden op het departement van Buitenlandse Zaken blijk had gegeven van een „verzoenende houding" jegens de Sovjet-Unie. „Star Ariël" blijft zoek Het Britse ministerie van burgerlucht vaart maakt bekend dat de Tudor IV pas sagiersvliegtuigen niet mogen opstijgen, hangende het onderzoek naar het verloren gaan van de „Star Ariël" in de Caraibische Zee. Minister Pakenham zei in het Hoger huis dat de „Star Ariël" die dertien passa giers en een bemanning van zeven koppen aan boord had, thans als verloren moet worden beschouwd. De „Star Ariël" is de tweede Tudor IV die verloren ging zonder dat zelfs maar een SOS werd uitgezonden. De „Star Tiger" verdween bijna een half jaar geleden met 31 personen, waaronder luchtmaarsehalk Sir Arthur Cunningham, aan boord. De British South American Airways heeft vijf andere toestellen van dit type in dienst en veertien in bestelling. (U.P.) b ,7e veel internationale belangstelling De Nederlandse minister-president, W. Drees, is heden per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. Bij zijn ver trek zeide hij te menen, dat zijn bezoek de vorming van een Indonesische federale regering had bespoedigd. Hij wilde geen commentaar geven op de heden in New Delhi beginnende conferentie van de Aziatische landen over de Indone sische kwestie. In een van te voren op schrift gestelde verklaring, welke aan de journalisten op het vliegveld werd uitgereikt, zeide dr. Drees: „Het is verheugend dat het federaal over leg, waarbinnen, zoals bekend en zoals ook voor de hand ligt, diverse politieke nuan ceringen voorkomen, in de eigen bespre kingen eenstemmig is gekomen tot een resolutie over de interim-regering, waarin wordt gesteld, dat ook overleg zal worden gepleegd met de vertegenwoordigers der niet-vertegenwoordigde gebieden, waarbij uiteraard in de eerste plaats is gedacht aan republikeinse voormannen. De wens der bijeenkomst federaal over leg lag geheel in de lijn van onze eigen ge- dachtengang, namelijk dat de besprekingen nu allereerst zullen worden gevoerd tussen Indonesiërs onderling. Het is bekend, dat daarbij ook aan de zijde van het federale overleg vertegenwoordigers zijn, die met de republiek sympathiseren. Trouwens, afge zien van elke politieke beoordeling, nie mand kan de betekenis miskennen, die de republiek, onafhankelijk van de situatie die na de actie is ontstaan, heeft voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk. Zij toch wordt in Indonesië en in de wereld door velen gezien als een symbool voor de vrijheidsstrijd en telt in haar rijen velen, wier medewerking voor de opbouw van Indonesië niet kan worden gemist. De vraag, of overeenstemming met de voormannen van de republiek op de grond slagen van federalisme en democratie zal zijn te bereiken, zal thans echter in de eer ste plaats door Indonesiërs moeten worden onderzocht. Dr. Drees verklaarde verder, dat hij ook persoonlijk contact heeft opgenomen met republikeinen. „Na een oriënterend ge sprek met prof. Soepomo hebben de heer Michiels van Verduynen en ik een belang rijke bespreking gehad met de heer Sjahrir, een bespreking, waarin van weerszijden duidelijk de wil is gebleken om alsnog te trachten, een resultaat te bereiken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indonesiërs en de Nederlanders mogelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta hebben gesproken, doch dat is voor het ogenblik op bezwaren gestuit. Het zou aan de vruchtbaarheid van het overleg ten goede komen, indien in inter nationaal opzicht ten aanzien van dit pro bleem enige rust zou intreden". Dr. Drees zeide nog, „redelijk tevreden" te zijn ten aanzien van de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kritiek" noemde. Hij verwacht, Zaterdag in Ne derland te zullen aankomen. Op de vraag of er omstandigheden denkbaar zijn, waaronder Nederland zijn verantwoordelijkheid voor Indonesië ge heel of ten dele zou afstaan aan de UNO, antwoordde minister Drees ontkennend. Nu Nederland bereid is, binnen zeer afzienbare tijd de souvereiniteit af te staan aan de Verenigde Staten van Indonesië komt het mij voor, aldus dr. Drees, dat gedurende die overgangstijd Nederland de verant woordelijkheid moet blijven dragen en dat dè verwarring slechts zou worden ver groot, indien nog weer nieuwe verant woordelijkheden of bevoegdheden zouden worden gegeven aan anderen. «CocaMaxoaxraxcnnwo*mx*)»>wiTi KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt. Overwegend droog weer. In het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, elders matige tot krachtige en langs de Wadden kust nu en dan harde wind tussen West en Zuid-West. Iets koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 21 Januari: Zon op 8.36 uur. onder 17.07 uur Maan op 0.51 uur. onder 11 28 uur (Laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1