J Haarlems Dagblad Ontwerp-resolutie voor Indonesië komt nog twee stemmen tekort Straatsburg De Parijse vijflandencommissie heeft geen slot-accoord gevonden Truman kondigt een program van „vrede en vrijheid" af 63e Jaargang No. 19148 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 21 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett <®prettjte ïtoarietmctje €ourant (Knno t6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting tc Haarlem deelt Ernest Bevin en Robert Schuman hebben te Londen beraadslaagd en de eerste indruk was hoopvol. Groot-Briftannië en Frankrijk schenen nader tot elkaar geko- densl men zi,n' vooral inzake Duitsland. De ;nigji Franse minister vooral leek tevreden te d toll zijn. Maar toen Dinsdag de commissie voor iraeni Europese eenheid te Parijs bijeenkwam bleek', dat Bevin niets toegegeven had in zake de Europese Assemblée, door Frank- ten! rijk en België voorgesteld en indertijd zelfs ®Jj! al aangeduid als een parlement. Integen- boJ deel; hij was nog onwilliger geworden, aardi zoals uit de voorstellen van de Britse gede legeerde, minister Hugh Dalton, bleek. 'land1 Ofschoon de Franse delegatie zeer teleur- ider-> gesteld was kreeg men bovendien de in- d druk, dat minister Schuman te Londen was gezwicht. Misschien had hij toegegeven in rod voor concessies van Bevin op andere punten. In elk geval bleek nu, dat volgens het inzicht der Britse regering de consul- tatieve raad van Europese ministers zo land! groot mogelijke bevoegdheden zou moeten hebben tegenover de „Europese assemblée", laas die sléchts onderwerpen zou mogen be- -I spreken, die haar door de ministers zouden uarii zijn voorgelegd. Een raadgevend lichaam, niet door de volken gekozen en dat boven doe-; dien alleen zijn mening mag geven, als het daarom gevraagd werd. heeft natuurlijk het! niets met een parlement uitstaande. Het heeft eigenlijk heel weinig te betekenen, INGi Aan een raad van ministers van verschil de! lende souvereine staten wordt slechts een een' soort college van advies toegevoegd, dat academische debatten mag houden. n Dalton heeft voorgesteld de zetel te ves- cia.; tigen in Straatsburg, hetgeen niemand ver- wacht had. Mogelijk betekent dit voorstel ann, alleen, dat Bevin het college zo weinig mogelijk wil laten opvallen en het daarom ales! bij voorkeur niet in een dér hoofdsteden :^es vestigen. Het mocht eens tot conclusies ko- ®-! men die hem helemaal niet aanstonden en lezêl al te grote weerklank wekten. Aanlei- ding om de titel „Straatsburg hoofdstad van Europa?" te bezigen, die ik in één blad zag, is er naar mijn overtuiging bij deze voorstellen dan ook volstrekt niet. In welke ge- stad zulk een organisatie ook zou zetelen, zij zou daardoor zeker geen hoofdstad van Tl' Europa worden. Daar zal nooit sprake van kunnen zijn eer een werkelijke vereniging te van volken heeft plaatsgehad. Maar na de i instelling van de z.g. Verenigde Volken te1 de U.N.O. is mén de term Westerse Unie gaan bezigen voor een overeenkomst, die ge- slechts een alliantie tussen staten is. Op deze wijze doorgaand kan men straks nog 22.meer vlaggen laten wapperen, die de lading mJ niet dekken. -he i De afgevaardigden van Frankrijk en de ing: Benelux.-landen hebben het Britse plan aan hun regeringen doorgegeven en om nieuwe instructies gevraagd. Misschien zal het bij minister Stikker wel instemming vinden; het is al genoeg gebleken dat hij niet ondernemend terzake is. Intussen zet de Europese Beweging haar actie onver droten voort en op het eerste congres van haar Internationale Raad, dat van 25-28 Februari te Brussel zal worden gehouden, zullen de Belgische premier Paul Henri Spaak, de Britse leider der Oppositie Winston Churchill, de Italiaanse premier Alcide de Gasperi en de Franse oud premier cn aanvoerder der socialisten Léon Blum het woord voeren. Hetgeen herhaalde vermelding waard is omdat het mensen, die menen dat het „maar een ideaal van buitenstaanders" geldt, opnieuw aantoont, dat ook onder de leidende politici velen de enorme betekenis van zulke oplossingen inzien. Opnieuw blijkt evenwel in deze tijd, dat men de stoot tot het volbrengen van grote hervormingen niet van regeringen moet verwachten. Zonder sterke aandrang uit de volken zelf dat wil dan zeggen: van al diegenen, die zich actief voor de openbare zaak interesseren zal men niet 'e I slagen. Recente gebeurtenissen hebben het be- lang van politieke aaneensluiting der volken en dus van concentratie van alle wel- vaarts-krachten opnieuw bewezen. Het blijkt dat economische overeenkomsten tussen staten, die in feite concurrenten zijn, moeilijk tot stand zijn te brengen. Voorts is berekend, dat na voltrekking van de be raamde vierjaars-periode van het Plan- Marshall er nog een groot tekort van mil- liarden dollars in Europa zal zijn. Zullen de Amerikanen de werkings-duur van het Plan willen verlengen? Zij blijven zich erover verbazen dat men in Europa niet tot wer kelijke vereniging van volken besluit, waarbij nieuwe welvaart voor de deur zou slaan. Sommigen van hen hebben betoogd, dat West-Europa kracht in eigen kring móet i zoeken, omdat de toekomst van zijn Azia- I tische welvaartsbronnen weinig uitzicht meer biedt. Het feit van het bijeenroepen der Aziatische conferentie te New Delhi heeft ook -indruk in de wereld gewekt. Wat betekent dit voor de toekomst? Wat luidt het wellicht in? Ook als in de Europese landen, die zo grote belangen in Azië heb ben, daarover hoopvol wordt gedacht maar dat is zeker niet algemeen het geval geeft het toch een extra waarschuwing om de opvoering der welvaart in Europa, door waarlijke aaneensluiting der volken, als een zaak van urgent belang te zien. De Britse minister van Buitenlandse Za ken acht haar blijkbaar nog steeds niet Verenigbaar met de belangen der Common- Wealth. Er zijn evenwel vele Britten die er anders over denken. En dat minister Bevin's bewind snel ten einde zou kunnen komen bleek de laatste dagen weer eens uit de hevige aanvallen, in Parlement en Pers op rijn politiek inzake Palestina ondernomen. R. P. Pools vice-premier van zijn functie ontheven Radio Warschau meldt, dat Wladislaw Gomulka, die ontslagen was als secretaris generaal van de Poolse communistische partij, op eigen verzoek ontheven is van zijn functie als vice-premier. Tot opvolger van Gomulka heeft presi dent Bierut benoemd gener aal-majoor Alexander Zawadski, een van de drie se cretarissen van het politieke bureau van de verenigde arbeiderspartij. Gomulka werd in Augustus j.l. ontslagen als secretaris-generaal van de Poolse com munistische partij, daar hij afweek van de officiële partijlijn. Gomulka was eveneens minister voor de herwonnen gebieden. Hij zal voortaan voorzitter van de opperste rijkscontrole-dienst zijn, Morawski werd vorig jaar ontslagen als lid .van het bestuur van de socialistische partij wegens „rechtse afwijkingen". Veiligheidsraad opnieuw uitgesteld Zij bevat de eis tot herstel van het gezag der republikeinse regering De zitting van de Veiligheidsraad ter be handeling van de Indonesische kwestie is wederom uitgesteld. Zij is thans vastge steld op hedenavond 21.00 uur Neder landse tijd, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Naar verluidt wachten de Britse en Franse afgevaardigden nog op instructies van hun regeringen. Amerika, China, Noorwegen en Cuba hebben een ontwerp-resolutie opgesteld. Egypte heeft zijn steun toegezegd. Er zijn nu nog twee stemmen, die van Engeland en Canada, nodig om de vereiste meerder heid te verkrijgen. Men acht het bijna ze ker, dat Frankrijk zich van stemming zal onthouden. Of Frankrijk van zijn veto recht zal gebruik maken, moet worden af gewacht. Ontwerp-resolutie. Naar Reuter verder meldt, komt de re solutie over Indonesië, zoals die in ont werp is opgesteld, in hoofdzaak op het volgende neer: 1. Beide partijen moet worden verzocht het vuren te staken en samen te wer ken bij de handhaving van orde en recht. 2. Alle politieke leiders moeten onmiddel lijk en onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De republikeinse func tionarissen moet worden toegestaan naar Djokja terug te keren en in volle vrijheid hun werkzaamheden waarbij inbegrepen het bestuur van de stad Djokja, te hervatten. 3. Zo spoedig mogelijke vorming van de federale, onafhankelijke en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, geba seerd op de principes vervat in de over eenkomsten van de Renville en van Linggadjati. De data van de verkie zingen voor een constituerende ver gadering en van de overdracht der souvereiniteit vormen, naar vernomen 'wordt, een van de voornaamste strui kelblokken van de opstellers der reso- lutié. 4. De Commissie van Goede Diensten moet een UNO-commissie voor Indo nesië worden. De delegaties zijn het nog niet eens over de aard van deze commissie en haar bevoegdheden. Een belangrijk probleem voor de delega ties vormt het met elkaar in overeenstem ming bréngen van twee düïdëlijk tegen strijdige elementén. Aan de ene kant stelt men in de resolutie namelijk voor het ge zag van de republiek te herstellen, aan de andere kant is er het probleem van terug trekking der Nederlandse troepen van re publikeins gebied. Dit is, zo wordt uit gezaghebbende bron vernomen, op het ogenblik de kern van de gehele kwestie, die nog gecompliceerder wordt door het feit, dat de houding van Nederland en van de republiek ten aanzien van een dergelijke regeling nog niet duide lijk is. De heer Kleyn in Noorwegen. ,Naar miin mening kan het door de Ver enigde Staten ontworpen voorstel in de Veiligheidsraad van Nederlands standpunt uit niet aanvaard worden", aldus ver klaarde de heer L. J. Kleyn, redacteur buitenland van het „Het Vrije Volk", die thans de opdracht van Koos Vorrink in Noorwegen vervult en de regering van Noorwegen en de kringen van de socialisti sche partij aldaar op de hoogte zal stellen van het Nederlandse standpunt inzake Indonesië. Tegenover de conservatieve „Aftenpos- ten" verklaarde de heer Kleyn: „Ik kan mij niet voorstellen, dat de afgevaardigde van Noorwegen bij de Veiligheidsraad zal stemmen voor het votprstel van de Verenig de Staten. Dat zou een ongunstige indruk maken in Nederland en vooral in socialis tische kringen". Hij legde er de nadruk op, dat de soeaRsten in Nederland, in tegen stelling tot sommige persberichten, vol komen instemmen met het regeringsstand punt, dat de militaire actie in Indonesië onvermijdelijk was. Nederlandse suggesties LAKE SUCCESS, 20 Jan. (ANP/Aneta). Naar Aneta's diplomatieke correspondent verneemt, circuleert onder de delegaties van de Veiligheidsraad sedert gisteren een informeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Neder landse denkbeelden omtrent mogelijke stappen van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie tentatief geformu leerd zijn. Het voornaamste punt van deze denkbeelden is, volgens de zegsman van de diplomatieke correspondent, tijdelijke sta king van de werkzaamheden der consulaire commissie en de Commissie yan Goede Diensten en hun vervanging door een ge volmachtigde van de UNO, die tevens zou optreden als vertegenwoordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taalt hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke programma, om- vattende de vorming van een federale in-' terim-regerïng (na vrijelijk gevoerde on derhandelingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zonder uit zondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, ver kiezingen voor een Indonesische consti tuerende vergadering voor 1 October van dit jaar en de overdracht der souvereini teit voor 15 November 1950. De gevol machtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehouden wor den volgens vrije en democratische metho des en dat vrijheid van vergadering, me ningsuiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt worden voor aanmoediging van geweld, représailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde détails te be vestigen, doch ontkende tegenover de cor respondent van Aneta niet, dat de delegatie bepaalde formuleringen ten gebruike door de leden van de Veiligheidsraad informeel op schrift had gesteld. Dr. Drees arriveert morgen op Schiphol Twee K.L.M.-Constellations, de „Frane- ker" en de „Tilburg", die Donderdag uit Batavia zijn vertrokken, worden Zaterdag om respectievelijk 2 uur 's morgens en 12 uur 's middags op Schiphol verwacht. De „Franeker", met gezagvoerder Van Messel, heeft zes passagiers en 3019 kilo post en vracht aan boord. De „Tilburg" met gezagvoerder Sillevis, brengt minister-pre sident dr. W. Drees, jhr. Michiels van Ver- duynen en vier andere passagiers naar Nederland. De Constellation „Tilburg" deed dienst op de lijn BataviaSjanghai en is nu op die route vervangen door een DC-4, BRON VAN BERICHTEN OVER REPU BLIKEINSE GUERILLA-ACTIVITEIT. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari (A.N.P.) Uit Batavia wordt gemeld, dat vaststaat, dat de bron van berichten over guerilla- activiteit de redactie is van de „Indonesia Press Review", een gestencild overzicht, hetwelk tevoren door de republikeinse voorlichtingsdienst werd verspreid en uit treksels bevatte van de republikeinse pers. Deze uittreksels worden thans aangevuld door, berichten van zogenaamde „geheime zenders". Deze berichten zijn practisch zonder uitzondering gefantaseerd. IL Prinses Wilhelmina heeft haar kleindochter prinses Margriet op haar zesde verjaardag het hier afgebeelde schilderij ten geschenke gegeven Het is van de hand van de Hilversumse kunstschilder M. Brandenburg en stelt het speelgoed der prinsesjes voor. EUROPESE EENHEID Critieke toestand in Birma De Birmese premier, Thakin Noe, heeft de president het ontslag van zijn kabinet aangeboden. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat het kabinet had besloten af te treden „met het oog op de slechter wordende toe stand, welke wordt veroorzaakt door de huidige opstand in het gehele land". Thakin Noe zal een nieuw kabinet vormen met een zo klein mogelijk aantal ministers. De spanning is vergroot sedert de jong ste opstanden in Zuid-Birma. De commissie voor de eenheid van Euro pa der Westeuropese Alliantie is er na een vergadering van drie dagen te Parijs niet in geslaagd het eens te worden over een rapport over de methoden, die gebruikt die nen te worden voor de opbouw van een verenigd Europa. De commissie zal aan de respectieve regeringen een nota overhandi gen, waarin de opvattingen der verschillen de delegaties opgesomd worden. Volgens een Belgische gedelegeerde zul len de ministers van Buitenlandse Zaken, als zij 25 Januaxü voor him periodieke be spreking bijeen komen, zelf moeten beslis sen of de Verenigde Staten van Eux'opa zul len worden gevormd. „Indien de pogingen om Eux-opa te verenigen falen, zal dit een slag voor de Westelijke politiek zijn, de Britse politiek inbegrepen", zo zeide deze gedelegeerde. De Fransen blijven vasthouden aan hun plan voor een Europese consultatieve as semblée. Het Britse plan houdt de vorming van een Europese raad in, aan welks hoofd een commissie van ministers zou staan, bij gestaan door een „conferentie" vaxx door de respectieve regeringen benoemde diplo maten en verder door een permanent secre tariaat te Straatsburg. Hoewel de landen van de Benelux „in beginsel" het Franse plan steunen, aldus Reuter, hellen zij thans over naar het aan vaarden van een middenweg, teneinde te helpen een Westeuropese vereniging tot stand te brengen. Een Luxemburgse gedelegeerde ver klaarde, dat sommige gedelegeerden der Benelux uitgesproken voorstander zijn van het nieuwe Britse plan. De vergadering der commissie is gisteren gesloten. Naar men verwacht, aldus Reuter, zal de commissie aan de ministers van Buiten- lande Zaken der Westeuropese Alliantie het volgende voorleggen: 1. Een rapport van een sub-commissie over de samenvoeging van het ooi'spron- kelijke Britse voorstel en het Fx-anse voor stel. 2. Een. nieuw Brits voorstel betreffende een „raad voor Europa" met een 'zetel te Straatsbux-g, waarbij een benoemde „as semblée" een ondergeschikte rol zou spe len. 3. Een volledig verslag van de bespre kingen der commissie omtrent de twee voorstellen. Mogelijk vinden de ministers van Buiten landse Zaken op hun bijeenkomst een weg om de twee standpunten te verenigen. Volgens enkele deelnemers aan de con ferentie hebben de vijf landen (Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg) thans overeenstemming bereikt over de volgende twee essentiële punten: 1. De noodzakelijkheid van oprichting van een „Eui-opese raad" waarvan de leden deel moeten uitmaken van de .respectieve rege ringen. Op dit punt is de overeexxstemming volkomen. 2. De noodzakelijkheid van een tweede, groter lichaam, hetzij een Assemblée of parlement, hetzij een ander lichaam, waar in de openbare mening, het parlement en andei-e verantwoordelijke elementen van de deelnemende landen zich kunnen weer spiegelen. Hét enige belangrijke geschil punt op dit stuk is de mate, waarin de regeringen zeggenschap dienen te hebben over samenstelling en werkwijze van dit tweede orgaan. De vergadering te Londen der vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken van de lan den van het Brusselse pact is een dag uit gesteld en zal thans op Donderdag 27 Ja- nuax-i worden gehouden. Het uitstel dient om Bevin in staat te stellen Woensdag het Lagerhuis toe te spreken bij het debat over Palestina. Waarschuwingsstaking in Parijse voorsteden Tienduizend man overheidspersoneel staakten gisteren in de Parijse voorsteden. De stakers eisen onmiddellijke herziening van de loonschaal. In het district Seine-et- Oise wordt de staking als een „waai-schu- wing" beschouwd en zijn de stakers van plan om Zaterdag weer aan de slag te gaan. Alle vakbonden nemen aan de staking deel. In Parijs zelf wordt niet gestaakt. (U.P.). De Britse generaal-majoor G. II. Bourne (rechts) arriveerde dezer dagen in Berlijn waar hij generaal-majoor E. O. Herbert (links) zal opvol gen als commandant der Britse bezettings troepen. Aziatische conferentie Het woord is aan...„ bereidt resolutie voor New Delhi (United Press). Pandit Nehroe is benoemd tot voorzitter van de Aziatische conferentie. De plenaire openingszitting dei- conferentie werd onx half twaalf Donder dagochtend verdaagd nadat de meeste ge delegeerden een korte redevoering hadden gehouden waarin zij eenstemmig nadruk legden op de xxrgentie van het bereiken van een vreedzame schikking in Indonesië. Volgens een officieel communiqué zijn in de gisteravond gehouden besloten zit ting der Aziatische conferentie in het bij zonder de volgende punten behandeld: 1. Herstel van volledige vrijheid van han delen aan de republikeinse regering. 2. Het teruggeven aan de republikeinse regering van het gebied, waax-over zij tot 18 December het gezag uitoefende. 3. De vorming van een interim regering. 4. Voorzieningen voor de verkiezing van een constituerende vergadering en de overdracht van de bevoegdheden aan de Verenigde Staten van Indonesië. 5. Het instellen van een commissie of een ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Veiligheidsraad tot het uitvoe ren van genoemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een redac tiecommissie, bestaande uit vertegenwoor digers van Australië, Ceylon, India en Pakistan in te stellen tot het voorbereiden van een i-esolutie' inzake deze aanbevelin gen, die aan de Veiligheidsraad zal worden overhandigd. De conferentie zal heden wederom in be sloten zitting bijeenkomen. Vandaag zal worden beraadslaagd over het vraagstuk van het toepassen van sanc ties tegen Nederland. Algemeen wordt aan genomen dat men het daarover eens zal worden. Zaterdag zal worden beraadslaagd over de vraag of uit de huidige confex-entie al dan niet een permanent orgaan moet voortkomen. De meningen hierover zijn thans verdeeld. Louis Lavelle: De bestemming der mensheid is vertegenwoordigd tn de roe/ring van iedere enkeling, mits deze haar aan vaardt en liefheeft. Weerberichtendiensf op Presfwick niet verbeterd Bij het Donderdag voortgezette onder zoek naar de oorzaak van de ramp met de „Nijmegen" werd aan de heer Malouin, plaatsvervangend hoofd van het vliegbe drijf der KLM, gevraagd of het mogelijk was dat het vliegtuig na een botsing met een vogel tegen de hoogspanningslijn ge-, vlogen was. De heer Malouin zeide, dat dit afhing van het gewicht van de vogel. Bij een botsing met een grote vogel zou de voorruit van de cabine versplintex-d kunnen worden, ofschoon de voorruit van de „Nij megen" nogal dik was. De chef van het vliegveld Prestwick, MacDonald, verklaarde, dat op de lucht haven valken worden gehouden om vogels te verjagen welke het luchtverkeer in ge vaar zouden kunnen brengen. Op een vraag van mr. Cameron, dc advo caat van de KLM, of er na de ramp ver andering was gebracht in het doorgeven van weerrapporten aan vliegtuigen, werd geantwoord dat dit niet het geval was om dat men niet over voldoende personeel be schikte. VLIEGRAMP IN INDIA. Gisteren is officieel verklaard dat het wrak van een Indische Dakota, die Zondag van Djammoe naar Srinagar was vertrok ken en sedertdien werd vermist, is waarge nomen nabij de op 3000 meter horgte ge legen Banihal-pas. Men vermoedt, dat de uit vier koppen bestaande bemanning en de negen passa giers allen om het leven zijn gekomen. Geluk voor de gehele mensheid is het doel President Truman heeft gisteren bij zijn plechtige ambtsaanvaarding een rede uit gesproken, waarin hij het program der V. S. voor de toekomst formuleerde. „Het Amerikaanse volk staat sterk in het geloof, dat deze natie van het begin af aan bezield heeft. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op gelijke wet telijke rechtsbescherming en een gelijke gelegenheid om aandeel te hebben in het gemeenschappelijk doel. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op vrijheid van mening en meningsuitdrukking. Wij geloven, dat alle mensen gelijkelijk ge schapen zijn omdat zij geschapen zijn naar Gods beeld en van dit geloof zal men ons niet kunnen afbrengen". Aldus begon de president zijn rede. Hij verklaarde verder dat de V. S. en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegenover een re giem, dat een „valse filosofie" aanhangt, en legde er de nadruk op, dat honderden millioenen mensen over de gehele wereld !t eens zijn over het feit, dat er geen oorlog behoeft te komen. Truman kondigde een programma af. dat hij de naam „vrede en vi-ijheid" gaf en dat de volgende punten omvat: 1. Voortgezette steun voor de UNO- eix het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te ver- sterkeix. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stelsels voor economisch wereld- herstei. 3. Het versterken van vrijheidlieven de landen tegen de gevaren van aggressie. 4. Een nieuw programma voor ver betering van de groei van in ont wikkeling achter gebleven gebie den door gebruikmaking van we tenschappelijke en industriële vooruitgang. Over de „valse filosofie" van het niet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden. Mis leid door deze filosofie hebben vele volken txun vrijheden opgeofferd, om slechts tot hun smart te merken, dat bedrog en schijn, armoede en tyrannie hun beloning is". Truman stelde communisme en demo cratie tegenover elkaar en vergeleek de communistische leerstellingen met de be ginselen der democratie. Verder zeide Truman: „Met de mede- wei-king der zakenwereld, het particulier kapitaal, de landbouw en de arbeidskrach ten in ons land kan de industriële activi teit in andere landen worden vergroot en de levensstandaard van hun bevolking aanzienlijk worden verhoogd. Het oude imperialisme uitbuiting ten bate van andere landen heeft geen plaats in ons plan. Wat wij beogen is een programma van ontwikkeling, gebaseerd op de begrip pen van democratische eerlijke methodes. Groter productie is de sleutel tot voor spoed en vrede. Democratie alleen kan de levenwekkende kracht geven om de vol- Baarden van kabouters in kinderoperette vatten vlam In Goor is gisteravond bij de opvoering van de kinderoperette „Goudmuiltje" een zelfde ongeluk gebeurd als onlangs in Am sterdam, toen daar in een kindertehuis de baard van het kerstmannetje in brand geraakte. Toen het eerste bedrijf was be gonnen, stonden achter de coulissen kabou ters opgesteld met lantaarntjes met bran dende kaarsjes in de hand. Een 'der kabou ters liet het lampje vallen en bij het oprapen hiervan geraakte de vlasbaard van het kind in brand. Ook de baarden van drie andere kabouters vatten vlam. Door de helpsters werd snel ingegrepen, maar men kon niet voorkomen, dat vier meisjes ern stige brandwonden aan gelaat en handen opliepen. De overige kinderen vluchtten in paniek van het toneel. De uitvoering werd afgelast. De ioestand van de kinderen is niet levensgevaarlij k. Geen gelegenheid Terwijl president Truman te Washington ge- installeerd werd, zat de verslagen candiaaat 8 bij de presidentsverkiezingen, Thomas 8 Deweij, gouverneur van New York, te wet- s ken aan de begroting voor de staat New 8 York. Hij had. aldus zijn secretaris, „geen 8 gelegenheid om te luisteren naar de plech- r tigheden van de installatie of deze te zien |j per televisie." ken der wereld tot een overwinnende actie aan te zetten, niet alleen tegen hun mense lijke onderdrukkers, doch ook tegen hun oude vijanden honger, ellende en wan hoop. Op de basis van deze vier belangrijke grondslagen hopen wij omstandigheden te helpen scheppen, die uiteindelijk zullen leiden tot persoonlijke vrijheid en geluk voor de gehele mensheid. Met Gods hulp zal de toekomst der mensheid verzekerd worden in een we reld van recht, harmonie en vrede", zo besloot president Truman zijn rede. De installatie Volgens een schatting van de politie heb ben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het Congres-gebouw bevonden, gade geslagen, hoe president Truman de 160 jaar geleden ingestelde eed aflegde: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van president der Verenigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste ver mogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedi gen". Voor de plechtigheid een aanvang nam, bad de president in de episcopale kerk van St. John. Hij was vergezeld door zijn echt genote, zijn dochter Margaret, enige in tieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autoriteiten. De president was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebben gelegd van de „New Deal" van president Roosevelt. De bejaarde Cordell Huil, mi nister van Buitenlandse Zaken onder pre sident Roosevelt, had het ziekenhuis ver- laten en verscheen heden voor het eerst sinds vele maanden weer in het openbaar. De meest schilderachtige groep werd ge vormd door het corps diplomatique, welks leden in vol ornaat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtigheid bijwoon den. Het corps diplomatique stond onder leiding van zijn deken, de Noorse ambassa deur Wilhelm Munthe de Morgenstierne. President Truman legde de eed af in handen van de president van het Ameri kaanse hooggerechtshof, Fred M. Vinson. Vervolgens hield hij zijn toespraak. Na afloop van de plechtigheid reed pre sident Truman langs Pennsylvania Avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een optocht die de grootste is welke ooit in de Amerikaanse hoofdstad is gehouden. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende pre sident toe toen hij, vergezeld door de vice- president, William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon bijna een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen dreunde boven de stad. WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: - Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land nog olaatselijk enkele buien Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tij delijk stormachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering'van tempe ratuur. 22 Januari: t Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur S Maan op 2.16 uur, onder 11.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1