„Ik accepteer tijdelijke onveiligheid, doch tast het kwaad in de wortel aan' £5 bS 5Z MIEP HEEFT De waterleidingbedrijven en uitdroging van gronden Race-menu voor Zandvoorts circuit geeft Grand Pnx als hoofdschotel' Poging tot doodslag leidt tot verdenking van meineed c PANDA OP DE WALVISVANGST O lieuwe Ui tg; aven Q Wereldnieuws VRIJDAG 21 JANUARI 1949 GENERAAL SPOOR: Situatie op Java is moeilijk, doch niet précair BATAVIA, 20 Januari (Aneta) Het Sc-era ba jase dagblad „De Vrije Pers" had gisteren een interview met de legercom mandant, de luitenant-generaal S. H. Spoor, waaruit het blad de volgende con clusie trekt: „De voorwaarden om tot een oplossing te komen zijn thans aanwezig. Politiek zaj de taak aan zo moeten worden, da» wij kunnen reker.en op steun van de be volking. die een toekomst, ook een poli tieke toekomst, voor zich ziet. De bevol king deze toekomst te geven is echter niet de taak van het leger. Het leger is een instrument. Er zullen nog wel eens ongelukjes gebeuren en tegenvallers zijn, maar we komen er. Dit kan niet ,iin een nacht" gebeuren, daar is enige tijd voor nodig. In antwoord op een vraag met betrek king tot het verloop der actie, die de 18e een maand geleden begon, drukte gene raal Spoor zijn grote voldoening uit over het verloop der actie in grote lijnen. Er zijn, zeide hij, hier en daar natuurlijk wei tegenvallers geweest, doch in het algemeen werd er volgens programma gewerkt. Een der essentiële punten was, om D jokja zo snel mogelijk uit te scha kelen, organisatorisch en psychologisch ën dit is uitstekend verlopen. Op een vraag over de infiltraties luidde het antwoord, dat de Nederlandse troepen bij hun oprukken uiteraard geen net met nauwe mazen hebben gevormd, waar door er op vele plaatsen republikeinse eenheden zijn blijven zitten en er dus toch infiltraties plaats hadden, hetgeen trouwens werd verwacht. In het algemeen vallen deze infiltraties niet tegen, aldus generaal Spoor, die zeide dat het feit, dat de Nederlandse troepen een zware klap hebben uitgedeeld, van groot belang is. „De tijdelijk grotere onveiligheid is een logische consequentie van de nieuwe situatie. Ik zou het leger kunnen ver snipperen en een statische bewaking laten uitvoeren, dit zou echter fout zijn. Primair is, dat het leger actief is en mobiel opereert. Ik accepteer daarmede tijdelijk een toenemende onveiligheid, doch "tast "net kwaad in de wortel aan". Generaal Spoor hoopt, dat de tijdelijke onveiligheid belangrijk korter dan drie daar altijd al separatistische bewegingen ten opzichte van ae republiek." Over de situatie in de pas bezette ge bieden zeide generaal Spoor: „De troepen, die nu in een bepaalde zóne zijn gestationneerd, voeren zuive ringsoperaties uit. Deze fase is nu pas in gegaan. U moet niet vergeten, dat de actie een maand geleden is begonnen. Wat er in die maand is gepresteerd, grenst haast aan het ongelooflijke. Er zijn in die tijd behoorlijke klappen uitgedeeld en hu kunnen we dus beginnen aan het regel matig patrouilleren en zuiveren". Tegenover „De Vrije Pers" ging generaal Spoor in op de militaire toestand in Oost- Java, waaroij hij zeide: „Moeilijk is de situatie hier en daar wel, doch niet précairNiemand kan wonderen verwachten, maar het komt voor elkaar." Koeien weigeren vruchtensla Nu er weer sinaasappelen verkrijgbaar zijn. blijken tal van goedhartige huisvrou wen onder het motto „Dan hebben die arme koeien ook 's wat", de schillen van deze smakelijke vruchten bij het andere keu ken-afval te voegen. Uit bevoegde bron vernemen wij echter, dat koeien op dit soort vruchtensla bijzonder weinig gesteld zijn. Sterker nog, wanneer zij zo'n oranje schil tussen de aardappel-schillen bespeu ren, weigeren zij met een hautain gebaar hun diner te consumeren. De verantwoor delijke instanties dringen er nu op aan, voortaan sinaasappelenschillen in de vuil nisbak te deponeren teneinde een massale hongerstaking onder de melkgeefsters te voorkomen. In de vijver van het Beatrix-plantsoen te Amsterdam wordt Zaterdagmiddag om 3 yur een demonstratie gehouden met model scheepjes, die door middel van radio worden bestuurd. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prijzen (Adv.) onvemgneia oeiangxys iioner u<ui ui te maanden zal duren, en hij acht de moge- In Dordrecht worden verscheidene orders uit binnen- en buitenland voor de bouw liikheid voor rondzwervende benden om nlct?n i ito i-ncrs! Dit ni lint rm,.n//ri rU r?,.,.n lijkheid voor rondzwervende benden om de strijd voort te zetten, afhankelijk van drie factoren: „Krijgen zij steun van de bevolking, is deze strijd gecoördineerd en teorganiseerd? Hebben zij middelen om e strijd te voeren? Dit zijn militaire problemen. Wij kunnen aannemen, dat de organisatie grotendeels uit elkaar is ge slagen en dat er dus ook van de coördi natie niet zo erg veel meer terecht zal komen. Hun middelen om de strijd t- voeren verminderen regelmatig. Blij: dus de eerste vraag over, maar dat primair een politiek probleem. De beant woording van de vraag wat de bevolking doet, is voor een belangrijk deel afhanke lijk van de vraag, wat de regering doet en doen kan. Op Sumatra is de toestand over net algemeen beter dan op Java. Het eiland is veel minder dicht bevolkt, er waren DE „VAN KINSBERGEN" 2 MAART TERUG Na een verblijf van drie maanden in West-Indische wateren zal Hr. Ms. „Van Kinsbergen" op 8 Februari uit Willemsstad vertrekken. Van 11 tot 14 Februari volgt nog een kort oponthoud te Paramaribo en van 22 tot 24 Februari te Las Palmas. Op 2 Maart wordt de kanonneerboot in Den Helder terug verwacht. bemerkt, dat haar kroost nu wel witlof lust en niet meer spreekt van „bitterlof". Daarom nog éénmaal van Mevr. Lotgering- Hillebrand: WITLOF (met bouHlonsaus en harde eieren) 1 kg witlof, 1 a 2 bouillonblokjes, sago. 4 eenden- of kippeneieren, 20 gr. boter, peper, zout. Maak het lof schoon, verwijder het biltere merg, houd de stronkjes heel. Kook 2e bijna gaar ui water met wat zout. Laat ze uitlekken en stoof ze 10 min. Ln wat kook nat. waarin 1 a 2 blokjes zijn opgelost. Leg het lof in een warme schotel, bind het nat met sago, klop er de boter door en giet het over het lof. Pel en halveer de hardgekookte eieren en zet ze rondom. Geef hierbij aard appelpuree. Witlof met een melksaus gestoofd is een smakelijke afwisseling op de andere winter groenten. Melk verzacht (voor kinderen b.v.) ook he: pittige smaakje enigszins. Het (goed kopere! "losse lof is geschikt om als andijvie te worden gekookt Publ. Cen.tr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 19.00. 20.00. en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 ..Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek. 10-00 Voor Kleu ters. 10.15 Opgewekte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Negro Spiri tuals. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestwerken. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten 13.30 Dansmuziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engele les. 14.40 Röntgen Kwartet. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Koor. 16.00 Musette-orkest. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Volksliederen-kwartet. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.15 „School en radio". 19.25 Lichte muziek. 19.45 Regeringsuitzending. 20.15 Ge wone man. 20.12 Pianist van negen jaar. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Lichte klanken. 22,30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Opera's van Wagner. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Dansmuziek. 8.18 Opgewekte melodieën. 9.35 Ballet-muziek. 10.00 Morgen wijding- 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Conti nubedrijven. 11.40 Sonate in g, Grieg. 12 00 Ramblers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Negro Spirituals. 13.20 Vincentino. 13.50 Pla ten 14.00 Nederlandse liederen. 14.20 Mu sette-orkest. 14.40 Lichte muziek, relais BBC. 15.10 Gronings programma. 15.35 Radio Phil- harmonisch orkest met Jean Fransseri. piano: Ouverture „Prins Igor". Borodin; concert voor piano en orkest no. 2. Rachmaninoff. 36.35 Platen. 16.45 Sport. 17.00 Nieuwe platen 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Geestelijk leven in Canada 19.50 Dra. Anne H. Mulder. 20,15 Promenade-orkest- 21.001 Weense volksmuziek. 22,25 „Liefhebberijen" Weense volksmuziek. 22.35 „Liefhebberijoji" aken uitgevoerd. Dit vijftal ligt gereed om te worden afgeleverd aan een Franse maatschappij. Water uit het IJselmeer en de rivieren naar de duinen In de afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland is vrij breedvoe rig gesproken over het Provinciaal Water leidingbedrijf en de uitdroging der duinen. Er werd gewezen op de stijging van het waterverbruik, in de gebieden die de pro vincie bedient is die zelfs onevenredig groot in vergelijking met zekere grote steden. Algemeen was men overtuigd dat een intensieve propaganda tegen water verspilling nodig is. Enige leden vonden zelfs een strafrechterlijke sanctie tegen waterverspilling gewenst, maar dit laatste werd door anderen afgeraden. Bij vele leden bestond grote ongerustheid over de uitdroging van de gronden gelegen achter de duinen. Sommigen wilden de schuldvraag in de quaestie van de schade loosstelling thans buiten beschouwing laten. Zij achtten de beantwoording van de vraag of er elders dan in de duinen water kan worden gewonnen van primaire betekenis, ïij dachten aan een irrigatie- of besproei ingssysteem van de duinen, alsook aan wateronttrekking aan het IJselmeer. Andere leden, die niet over een „schuld vraag" wilden spreken, achtten het even wel van betekenis hoezeer ook zij water winning uit het IJselmeer op korte termijn geboden achtten na te speuren wat de werkelijke oorzaak was van de verdroging der gronden, een verdroging die ook elders voorkomt. Waarom zo werd verder gevraagd vordert het IJselmeer plan zo langzaam, terwijl deze zaak wetenschappelijk tot in de finesses is onderzocht? Is de provincie bereid alleen of in samenwerking met des kundigen een plan te ontwerpen voor ge heel Kennemerland; dit uit te voeren en daarvan een zeer groot gedeelte te bekos tigen en te onderhouden, daar de vrees be staat, dat het IJselmeerplan alleen voor Kennemerland niet meer afdoende zal zijn, gezien de onrustbarende zakking van het grondwater? Met belangstelling wordt natuurlijk op het antwoord van Ged. Staten op deze vragen gewacht. Aanvoer van water naar de duinen. Wij wezen er intussen op. dat het Haagse waterleidingbedrijf water uit de Lek gaat halen om dit naar het wimgebied in de duinen over te brengen om op die wijze de waterstand op te voeren. Er komt een inrichting daarvoor in Bergambacht in de nabijheid van Schoonhoven. Onze deskundige zegsman had voorts vernomen dat het ook de bedoeling van het Amsterdamse waterleidingbedrijf is om water uit de rivieren naar het wingebied in de duinen bij Leyduin te brengen (tus sen Zandvoort en Noordwijk). De plannen om water uit het IJselmeer te halen worden door de deskundigen ver schillend beoordeeld. Er gaan onder de des kundigen stemmen op om daarmee te wachten tot het zogenaamde Eemmeer vol tooid is. Dan moeten eerst nog polders worden voltooid, waardoor een strook water aan de Veluwezoom ontstaat. Gemeend wordt dat dit Eemmeer aangewezen zal worden voor de aanvoer van water naar het Westen van ons land voor besproeiing der duingebieden van de waterleidingen. Het Haarlemse bedrijf. Familieleden maakten zieke oude vrouw f 8000.— afhandig In Februari van het vorig jaar werd een 71-jarige alleenwonende vrouw in Rotter dam ernstig ziek. Een nicht nam haar in huis en de oude vrouw gaf haar een spaar bankboekje om daarvan de huur van haar huisje te betalen. Al spoedig bleek, dat de nicht en haar 22-jarige zoon er op rekenden, dat de oude vrouw spoedig sterven zou. De verhouding werd zo gespannen, dat de 71-jarige nau welijks meer durfde eten, bang dat zij ver giftigd zou worden. Inmiddels namen moe der en zoon het er goed van. Van het spaarbankboekje werd 2400 opgenomen, waarvan de nicht 1300 kreeg en de zoon 1100. Van het geblokkeerde geld van de oude vrouw kocht het achterneefje voor 2500 investeringscertificaten. Een ge deelte hiervan kwam al dadelijk vrij Met een van een valse handtekening voorzien verzoekschrift aan de Nederlandse Bank wist hij ook voor het restant machtiging tot verkoop te krijgen. Ook had de jongeman de sleutel van de woning van de oude vrouw bemachtigd. Daar vond hij een spaarbankboekje van de Schade-enquête-commissie met een tegoed van 300. Van dit geld liet hij zich een costuum aanmeten. Voorts trof hij drie spaarcertificaten aan van 100 en drie effecten met een waarde van 2500. Alles maakte hij te gelde. Hij trouwde in Sep tember, kocht van heLgeld een complete uitzet en trok brutaalweg in de woning van de 71-jarige, in de vaste overtuiging dat zij toch niet beter zou worden. De oude vrouw is thans evenwel her steld en tot de ontdekking gekomen, dat haar spaarduitjes, in totaal 8000 opge maakt zijn. Men had bovendien de huur van haar huisje slechts gedeeltelijk be taald; er was nog een achterstand van zes maanden. De politie werd in deze zaak gemengd en heeft de achterneef gearresteerd. Zijn moeder de nicht van de oude vrouw is inmiddels overleden. Een vakman aan de top li Maar ook de voor- en nagerechten zijn veelbelovend Wat er van de zomer op het Zandvoortse circuit zal gebeuren, staat nog niet in alle détails vast, maar dat er wat zal gebeuren is zeker, nu de heer J. Hugenholtz, die onlangs tot gemeente-adviseur voor sport en toerisme is benoemd, er aan de touw tjes gaat trekken. Want de heer Hugen holtz die al in zijn prille jaren een passie voor de auto-racerij opvatte, heeft, ondanks het in ons land niet bijster geschikte gees telijke klimaat voor dergelijke liefhebbe rijen, zijn enthóusiasme behouden en nu ons land dan een echt circuit rijk is. zal hij dat zeker uitbuiten om, na de wat aarzelende start van vorig jaar, er eens flink de sokken in te zetten. Zulks ten bate van auto-minnend Nederland en vooral van de gemeente Zandvoort. Wij hadden dezer dagen een onderhoud met hem in zijn provisorisch kantoor in „Ons Huis", waar vanwege de couleur locale de wanden al behangen zijn met foto's van alle „azen van het volant" in volle actie. En die prenten toverden ons reeds pittige visioenen voor ogen van hetgeen er van de zomer in Zandvoort gebeuren gaat. Deze visioenen vonden tevens een reële basis in het lijstje van evenementen, dat de heer Hugenholtz ons voorlegde. Programma Op 28 Mei zal de eerste auto-race ge houden worden en dat zal er één zijn voor kleine renwagens. Dat „kleine" houdt niets geringschattends in, want wanneer bijvoor beeld de Cisitalia's, de Ferrari's en de Sim- Van het één komt het ander Getuige ter zitting gearresteerd vain het Haarlemse vernamen wij dat Van de directeur waterleidingbedrijf Haarlem niet met deze moeilijkheden zit. De voorraad water in ons wingebied zeker voor 50 jaar voldoende. Wel is de waterstand in die duinen thans ook wat lager dan normaal, maar dat is een ver schijnsel dat zich ook op andere gronden, waaraan geen water onttrokken wordt, voordoet. Het is namelijk een feit dat de regenval in de laatste jaren niet hoog ge weest is. De directeur was overtuigd, dat wij hier slechts met een tijdelijk verschijn sel te doen hebben. Bovendien moet bedacht worden dat het waterverbruik in Haarlem aan de lage kant is, wat ongetwijfeld moet worden toe geschreven aan het feit, dat er hier water meters ingevoerd zijn. Nu moet ieder be talen wat hij verbruikt heeft en dat voor komt verspilling. Wanneer ooit een lijdend voorwerp van een poging tot doodslag uiterst vergevens gezind is geweest, dan was het zeker de 44-jarige draadtrekker P. A. S., die giste ren als getuige voor de Haarlemse arron dissementsrechtbank moest verschijnen in de zaak tegen de 45-jarige spijkermaker A. E. M. M., die iri November van het vorig jaar de getuige met een knipmes had aan gevallen. De sfeer van vergevensgezindheid had trouwens ook de andere getuigen zo zeer te pakken, dat er van achter de groene tafel meermalen met nadruk moest wor den verklaard dat op meineed zeer zware straffen staan en dal die verklaring werd onderstreept door de inhechtenisneming ran een jongeman, wiens getuigenis wel zéér afweek van hetgeen hij bij de'politie had verklaard. Op de bewuste dag had de verdachte een uitgebreide serie kleine glaasjes ledigd en zijn stemming was zo best dat hij, ongetwijfeld door de meest kameraad schappelijke voornemens bezield, zijn vriend de draadtrekker in de Scheepers straat ging opzoeken om hem in de pret te laten delen. Deze zat echter in zijn terlockje naar België-Holland te luisteren en dat was voor hem reden de uitnodiging om er ééntje te gaan nemen, af te slaan, Dit verdroot de feestganger zo zeer dat hij met asbakken door de kamer begon te smijten en vervolgens in zijn zak naar efficiënter wapens begon te tasten. De draadtrekker, die lont rook, begaf zich naar de keuken om een mes te zoeken, maar door een bovenbuurman gewezen op Antwerpse werd slachtoffer van huwelijkszwendelaar De 45-jarige radiofabrikant W. K. uit voor malig Overschie. knoopte het vorig jaar in Antwerpen relaties aan met een caféhoud ster. Hij deed zich voor als een beminnelijk vrijgezel en maakte weldra trouwplannen. De vrouw vertrouwde hem volkomen en leende hem vaak bedragen van 5000 tot 10.000 francs. In 1948 namen de huwelijksplannen vastere vorm aan. K. nodigde de vrouw uit eens naar Nederland te komen, om er zijn huis te zien. Het was een prachtige villa die hij haar in Overschie toonde, maar hij liet het huis alleen aan de buitenkant zien. Er woonde namelijk een huishoudster, zeide hij. en die kun je onder de tegenwoordige omstandig heden niet een-twee-drie wegkrijgen. De Antwerpse caféhoudster deed, in de Scheldestad teruggekomen, haar café van de hand voor 35.000 francs, waarvan er de vol gende dag, toen de bruidegom in spe weer op visite kwam, 30.000 in diens zak ver dwenen, waarmee de totale „lening" tot 100.000 francs was opgelopen. Eindelijk was dan de dag aangebroken dat zij definitief naar Rotterdam kwam, beladen met zeven koffers, Tot haar grote verbazing kon zij ook nu nog niet in de villa, maar moest voor lopig in een hötel in Den Haag logeren. Toen dit ten slotte te duur werd, kon de man niet anders doen dan haar bij familie onderbren gen. Daar kreeg zij te horen, dal K. gehuwd was en vader van drie kinderen. De totaal geruïneerde Antwerpse heeft daarop aan gifte bij de politie gedaan, die K. arresteerde. „Zo, dat hebben we kranig gedaan, wat," me niet vergis, komt er een drommelse mist bromde kapitein Kupido goedkeurend, toen ze opzetten." zei de kapitein, terwijl hij om zich na een spannende jacht eindelijk de getvonde heen keek. „Dat kon wel eensHij bleef walvis hadden ingehaald. Het dier was uitgeput j plotseling steken en er kwam een verschrikte en gaf nauwelijks enig teken van leven meer, i uitdrukking op zijn gezicht. „Panda!" schreeuw- zodat het voor Panda een klein kunstje was. om de hij. „Panda! Roeien! Als de weerlicht!" de lijn. die ze hadden meegenomen, aan het I hij wees met een bibberende wijsvinger ii weense volKsmuzieK. zz.io .,i_,ieineDDeiïjoji c- 22.40 Accordeola. 23.15 Geraldo en zijn orkest, 1 uiteinde van de harpoen te bevestigen. „Als ik verte. „Daar komt dal andere beest aan!" riep hij. ,Ms die ons te pakken krijgt, zien we ae .Jonas" nooit weer terug, wat!' „Dat kan een spannende race worden," mompelde Panda en gooide zich op de riemen, wat hoog tijd was. En j want dc tweede walvis kwam snel naderbij en de het woedende zwaaien met zijn staart voor- J spelde niet veel goeds. de juridische consequenties van zulke af weermiddelen, ging hij ongewapend naar de kamer terug en zei: „Steek maar op". Dit liet verdachte zich geen twee keer zeggen en hij ging tot de aanval over. De draadtrekker hief zijn arm op en voor kwam daardoor waarschijnlijk ernstiger letsel, maar hij kon niet verhinderen dat hij bloedig aan de arm werd gewond. Op weg naar het ziekenhuis waar geconsta teerd werd dat er een paar aders waren geraakt en dat een spierbundel was door gesneden, raakte hij trouwens buiten be wustzijn. Alles vergeten. De verdachte zei er zich niets meer van te herinneren en schreef alles op de toch al overbelaste rekening van de borreltjes. Wel wist hij nog dat vlak voor het trans port naar het hospitaal zijn slachtoffer hem al weer de vriendenhand had gereikt Lelijk voor hem was, dat hij tijdens de steekpartij zou hebben geroepen: „Ik steek je dood". Althans zulks was unaniem door de getuigen verklaard tegenover de poli tie, aan wie zij ook een gedetailleerde be schrijving van de euveldaad hadden ver schaft. Ter zitting nu konden zij er zich eensklaps niets meer van herinneren, het geen zowel de officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, als de president, mr. H. J. Ferwerda, lichtelijk achterdochtig stemde. Zelfs het slachtoffer kwam ver klaren dat hij de eerste klap had gegeven, dat hij helemaal geen geopend knipmes had gezien, dat verdachte toch zo'n goeie jongen was en dat hij hem zo op het werk miste. Gewezen op het gevaar van mein eed, krabbelde hij echter wat terug en keerde het flikkerende mes langzaam weer in zijn geheugen. Zijn vrouw, die bij de politie man paard had genoemd, wist ook niets meer van bloeddorstige uitroepen en messen. Zij was de kamer uitgegaan voordat het ge vecht plaats greep, zei zij. Ook haar ge heugen werd door sombere voorspellingen betreffende meineed en zijn gevolgen, op gefrist en zij herinnerde zich weer „iets metaligs" te hebben gezien. ca's over het circuit stuiven, dan gaat ds: j allerverschrikkelijkst hard. De grote dag van het circuit is 30 Juli want dan zal de eerste heuselijke Grand Prix van Zandvoort worden verredenDi formule hiervoor is anderhalve liter me', compressor of tot vierenhalve liter zondei compressor. De KNAC zal haar uiterstf best doen om te trachten alle grotelltalia- nen en Fransen naar Holland te krijgen Die Grand Prix-race gaat over een paar honderd kilometer en de toeschouwers op de tribunes krijgen dan ook de pit-stop: te zien voor het bliksemsnelle verwisselen j van banden en het bijvullen van benzine, Zo'n wagen loopt ongeveer 1 op 1, maat aangezien de benzine onder koolzuurdruki in de tank wordt geperst, komt er in 20 seconden een dikke 200 liter naar binnen. Natuurlijk gaan aan die races twee trai- ningsdagen vooraf, die al een attractie op zichzelf zijn en niets zal worden nagelaten om het geheel een feestelijke omlijsting te geven. Ook de motor-enthousiasten komen ruim schoots aan hun trek, want er staan drie: motor-races op het program, waarvan twee1 internationale (7 Mei en 27 Augustus). In! de loop van Juni zal nog een nationale; juniores-dag worden georganiseerd en het ligt in de bedoeling op die dag ook de. Nederlandse auto-amateurs aan de beurt' te laten komen in een nationale race voor sportwagens. Voorts zal op 29 April de klassements proef van de Rallye de Tulipes op het circuit worden gehouden en om de zaak zo rendabel mogelijk te maken, wil men ook proberen niet-gemotoriseerde snelheids- wedstrijden op het circuit te houden. Bo-1 vendien zal men regelmatig !tan Neder landse coureurs gelegenheid geven op het circuit te trainen. Circuit beter geoutilleerd Het circuit zelf zal verrijkt worden met drie permanente tribunes, die aan het rechte eind „huistoe" komen te staan en met een tijdwaarnemershuis. De baan krijgt van de zomer een nieuwe slijtlaag en men tracht zandverstuiving te voorkomen door de kale plekken begroeid te krijgen. Indi rect zal deze vijand van iedere race-motor j bestreden worden door het aanleggen van wandelpaden binnen het circuit, die de toeschouwers naar de beste plekjes leiden en daardoor de slijtage aan de aanplant j voorkomen. De toegangswegen tot de baan I worden ook verbeterd en men krijgt aan- merkelijk meer parkeerruimte ter beschik king. Het verkeersprobleem zal misschien nog enige kopzorgen kosten, maar men kan profiteren van de fouten die het vorig jaar gemaakt zijn. Verdacht van meineed. De bovenbuurman, die aan de politie een complete beeldroman had gedicteerd, hield echter het been stijf. Hij wist van .niets en hij had niets gezien. Hij kreeg daarom wat anders te dicteren en wel zijn nieuwe verklaring die door de griffier nauwkeurig op schrift werd gezet en die hij moest ondertekenen. Toen zijn moeder tien woorden had ge sproken, bleek het ook bij haar hetzelfde liedje. Nee, zij had het heus niet gezien. Zo langzamerhand kreeg echter de parket wacht in de zaal versterking, hetgeen al toos een veeg teken is en toen de inder haast opgetrommelde verbalisant had ver klaard, dat het een volkomen normaal verhoor was geweest, dat hij alles naar waarheid had opgeschreven en dat de ver klaringen door de getuigen waren nage lezen en ondertekend, zag het er nog lelij ker uit. Zaak geschorst. De officier vroeg schorsing van de zaak omdat hij een onderzoek terzake meineed wilde instellen en vroeg inhechtenisne ming van de bovenbuurman en zijn moe der. Voordat de rechtbank zich in raad kamer terugtrok, vroeg de verdediger mr. W. Hellema Jr., voorlopige invrijheids- stelling voor zijn cliënt omdat de man maaglijder was. Toen de rechtbank weer verscheen, werd gelast de bovenbuurman in arrest te stellen. Zijn moeder kon voor deze keer nog gaan. De invrijheidsstelling werd ge weigerd. En zo viel het doek over het eer ste bedrijf van deze zaak, die op de vol gepakte tribune, waar de hele buurt bij een was, de nodige beroering had verwekt. IEPENZIEKTE NEEMT TOE. In 1933 stonden in de hoofdstad 44.200 straatbomen, het hoogste ooit bereikte aantal. Daarvan waren 36.000 iepen. Als gevolg van de iepenziekte waren daarvan in 1943 nog 31.000 over. Na de hongerwinter 1945 was dat aantal doch niet alleen door de ierien- ziekte teruggelopen tot 9000. Tot op héden is door nieuwe aanplant dit aantal gestegen tot 10.400 De iepenziekte neemt intussen noe ;terk toe Van 1944 tot 1948 stierven daaraan van 1 tot 3 procent der bomen, in 1948 bijna 7 procent. Enkele grachten worden nu met linden beplant, Oranje in ballingschap (17951813), door H. Algra. Uitgeverij J H. Kok N.V., Kampen. Het Godsdienstschip, hoe het reilt en zeilt, door H. Bakels, A. J. G. Strengholt's Uit geversmij. N.V., Amsterdam. Van leven en welzijn, een verzameling populair-medische verhandelingen. door prof. dr. J. G. Sleeswijk, arts te 's Graven- hage. Uitgeverij Engelhard, Van Embden Co., Amsterdam. Jivan en de dertiende steen, door Jean Bothwell. Vertaling van Suzanne van Thijn. Oorspronkelijke titel: The thirteenth stone. Uitgeverij Republiek der Letteren, Amster dam. Neerslag, gedichten door L. J, Pieters. Uit geverij Ad. Donker. Rotterdam, Antwerpen. Ontdekkingen in Mexico, reportage, door Egon Erwin Kisch. Vertaling van Nico Rost. Oorspronkelijke titel: Entdeckungen in Mexiko. Uitgeverij Pegasus, Amsterdam. Pinokkio, naar het Italiaans van C. Collodi bewerkt door mr. A. van Seters: Illustraties van Rein van Looy. Uitgeverij „De Sleutel", Antwerpen, Haarlem. Nijverheid. Uit mededelingen van G. Dou glas Mallory van het Canadese departe ment van handel blijkt, dat dit jaar in Canada 100 tot 150 nieuwe buitenlandse industrieën gevestigd zullen worden waarmede een bedrag van 100 millioen dollar gemoeid is. Zestig procent daar van wordt door Engeland ter hand ge nomen, dertig procent door de Verenig de Staten. Andere landen die industrieën in Canada zullen vestigen, zijn Neder land, België en de Scandinavische lan den. (UJ>.) Je kunt het toch niet meenemen. Lijkbe zorgers in de Franse stad Nancy deden gisteren een wonderlijke ontdekking. Terwijl zij het stoffelijk overschot van de metaalbewerker Edmon Nottin in de kist legden, ontdekten zij dat de over ledene honderdduizend francs in zijn houten been verborgen had. (U.P.) Kabinetschef. De Griekse militaire politie heeft een smokkelbende ontdekt, die 3.000 radiotoestellen voor een waarde van ongeveer 80.000 dollar over de grens heeft gesmokkeld. De bendeleider is in 1946 kabinetschef geweest van de minister van oorlog. Operatie. De „Gazet van Antwerpen" meldt dat de 34-jarige Regina Seeldrayer de eerste Belgische blinde is, die het ge zicht heeft teruggekregen dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden volgens de Ameri kaanse methode is uitgevoerd in het „Hospital de Bavière" te Luik. Het hoornvlies van beide ogen is weggeno men en vervangen door dat van een onlangs overleden persoon. (A.N.P.) Botsing. Gisterochtend kwamen boven Beieren drie F-47 jagers van de Ame rikaanse luchtmacht met elkaar in bot sing Twee piloten werden gedood. De derde wist zich met zijn parachute te redden. De vliegtuigen waren op een normale trainings-vlucht. (U.P.) Overleden. Tengevolge van een vliegtuig ongeval is te Bristol overleden de 33- jarige Tsjech Josef Horak, die de Duit sers als de schuldige beschouwden aan de dood van Heydrich, waarnemend rijkscommissaris van Bohemen en Mo- ravië, op grond waarvan zij de vergel dingsactie op zün woonplaats Lidice uitvoerden. Nylons. Een Amerikaanse textielfirma heeft besloten mevrouw Truman en haar dochter Margaret tijdens de nieu we vierjarige ambtsperiode van presi dent Truman van Nylonkousen te voor zien. De eerste zending van 52 paar voor elk is aangekomen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2