AKKERTJE Idseesvit c J Kan het bedrijfsleven de last dragen van nog meer sociale regelingen Inpoldering van het IJselmeer wordt volgend jaar voortgezet GRIEP! „Militex in Heemstede verschaft weldra aan honderd man werk Organisatie van de totalisator wordt op het ogenblik voorbereid PANDA OP DE WALVISVANGST I icuwe Uifg Verliezen in Indonesië Wereldnieuws •ZATERDAG 22 JANUARI 1949 1 TWEEDE KAMERLEDEN VRAGEN: Van de overheid wordt groter bijdrage verlangd voor de werkloosheid- en wachtgeldverzekering In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een verplichte verzekering van werk nemers tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid herinneren vele Kamerleden er aan, dat vóór de tweede wereldoorlog de lasten van de werkloos heidsverzekering gedragen werden door de arbeiders en de overheid. De overheid droeg ten minste evenveel bij als de arbei ders, in sommige gevallen meer. Zoals het ontwerp nu luidt, zal de overheid aan de wachtgeldverzekering niet meebetalen en voor de werkloosheidsverzekering slechts één derde van de lasten dragen. Zelfs wanneer het wetsontwerp in die zin werd gewijzigd, dat het algemeen werkloosheids- fonds zou bijdragen in de kosten van wachi- geldverzekering als het percentage werk loosheid een bepaald minimum overschrijdt, en de overheid of het algemeen werkloos heidsfonds zou bijdragen als de minimum uitkering uit het wachtgeldfonds zou wor den verlengd, dan nog blijft het zeer waar schijnlijk, dat door het in den beginne op vangen van alle werklozen in de wacht geldverzekering het aandeel in de lasten voor de overheid kleiner zal zijn dan vóór de oorlog. Deze leden achten het daarom alleszins redelijk, dat de overheid in de lasten van de overige werkloosheid voor de helft deelneemt. Daar bovendien de overheid voornamelijk de maatregelen zal moeten treffen om conjuncturele en struc turele werkloosheid te bestrijden, zal het dragen van een groter deel van de lasten te meer aanleiding voor de overheid zijn hier initiatief te tonen. Ook vele andere leden achtten de over heidsbijdrage in de verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrij willige werkloosheid volkomen verant woord en verscheidene van deze leden waren van oordeel, dat een overheidsbij drage van 50 pet. in de premie alleszins te verdedigen was. Van verschillende zijden werd er voor gepleit, de wet ook van toepassing te ver klaren op de kleine zelfstandigen en een deel van de middenstand. Verscheidene leden wensten met na druk de vraag te stellen of het be drijfsleven op het ogenblik de last van nog meer sociale regelingen wel kan dragen. Zij meenden te moeten vast- stellen, dat, wanneer straks ook een algemene pensioenpremie gevraagd wordt tenminste 40 pet. van het be schikbare loon is geblokkeerd voor allerlei sociale maatregelen. neem een De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30, 13.00, 19,30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Spaanse dans, Tsjaikofsky. 8.25 Hoogmis. 9.45 Concerto grosso in F. Handel. 10.00 Zen- dingsdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Be antwoording van vragen. 12.35 Platen. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte klanken. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Kamermu ziek. 14.45 Gesprekken. 14.55 „Volkshuis vesting". 15.05 Kamermuziek. 16.10 Reportage N.E.C.Go Ahead. 16.25 „Mysterie der her eniging". 17.00 Kerkdienst, 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Vocaal kwartet en orgel. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 BBC Theater orkest. 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", bont programma. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Concert voor piano en orkest no. 1 in G, Rachma ninoff, „Nachtlicher Rit", Sibelius. HILVERSUM n, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Strijkorkest. 8.30 Platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 „Leven zonder angst". 10.00 Meester-trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 Flierefluiters. 11.15 Triangel, cabaret. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 „De Speeldoos". 13.50 Bandi Balogh. 13.50 „Even afrekenen!" 14.00 Platen., 14.30 Radio Philharmonisch Orkest onder Willem van Otterloo met Christian Ferras, viool: Italiaanse Symphonie en Con cert voor viool en orkest in e, Mendelssohn. 15.30 Film. 15.45 Mannenkoor. 16.10 Sandor Vidalc, piano. 16.30 Sport. 17.00 Kinderkoor. 17.20 Giulio Giulietti, gitaar. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Reportage LimburgiaBW. 18.15 Boekbespreking. 18.30 „Ontmoetingen", ds. J. van Dorp. 19.00 Voor de jeugd. 20.05 Reportage. 20.15 Waltztime. 21.20 Variété anno 1900. 21.45 Luisterspel. 22.00 Hersengym nastiek. 22.30 Herman Leydensdorff, viool. 23.15 Lichte klanken. BLOEMENDAAL, 245,4 M. 10.30 en 15.45 Kerkdienst uit Ger. Kerk te Blocmendaal. Voorganger dr. J. K. Koole te Bloemendaal. Maandag 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.30 Réveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Kwartet in a, Schubert. 9.15 Voor zieken 9.30 Opgewekte klanken. 10.00 Alfred Cortot, piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Balletmuziek, 11.20 Boek-fragment. 11.40 Wim Krone, bas- bariton en Marinus Voorberg, piano. 12.10 Licht orkest. 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Koor. 13.15 Mandolinata. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Nelson Mis, Haydn. 15.30 Trio opus 90. Dvorak. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Janny van Wering, clavecimbel. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 „Overzeese kro niek". 18.00 Piano-duo. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 „Rationele, groenten- teelt". 20.15 Gevraagde platen. 20.45 Luister spel, 21.30 Koor met orgelbegeleiding. 22.00 Strijkorkest. 22.45 Overdenking. 23.15 Repor tage Raliye Monte Carlo. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00,-20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7,15 Platen. 8.18 Filmmuziek. 21.00 Symphonie no. 3 in F, Brahms. 9,35 Sympho nie in Es. Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen, 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zie ken. 11.25 Klarinet en piano. 11.40 Voor dracht. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Prome nade-orkest. 13.20 Accordeola. 13.50 Platen. 14.00 Margie de Groot, sopraan en Ria Groot, piano. 14.30 „Huisdieren". 14.45 Opera „Don Pasquale", Donizetti. 15.35 Luisterspel. 16.35 Zuid-Amerikaanse klanken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ramblers. 18.20 „Frans cabaret". 18.45 Parlementair overzicht. 19.00 Klank beeld, 19.30 Nelly Wagenaar/piano, 20.15 Be kende melodieën. 20.50 Ducdalf. 21.10 Radio Philharmonisch orkest met Willem Noske, viool, Smetana, Wieniawski, Prokofjef. 22.10 Prof. dr. J. H. A. Logemann. 22.25 Cabaret. 23,15 Platen. Per 1000 loon kunnen, volgens deze leden globaal de volgende lasten worden berekend: kinderbijslag 60; ziekenfonds 38; ziektewet 40; ongevallenwet 25; vereveningsbelasting 45; wachtgeld en werkloosheid 50; pensioenpremie 75; invaliditeitswet 17; samen 350. Wan neer het in onderzoek zijnde wetsontwerp ongewijzigd mocht worden aangenomen, dan zal huns inziens de wachtgeldregeling ten minste 50 kosten. Naar de mening van vele leden is de in vloed der overheid ter uitvoering van de hier voorgestelde regeling wel zeer groot. Zij achten de tijd gekomen, dat het geor ganiseerde bedrijfsleven onder toezicht der overheid zijn eigen verantwoordelijkheden draagt. E.V.C. in het ongelijk gesteld De president van de Amsterdamse Ar- rondissements rechtbank, mr. C. W. Thöne, heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de Bond van Werkei-s in de Metaal nijverheid (E.V.C.) en de directie van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam. Deze laatste had op 29 December een kraandrijver, die bij de E. V. C.-bedrijfsbond is aangesloten, naar huis gestuurd, omdat zij als gevolg van de staking der lassers geen werk voor hem had. Zijn loon werd niet doorbetaald en hij ontving de mededeling, dat-hij weer opgeroepen zou worden als er werk was. Dit hing af van het verloop der staking. Hij is niet ontslagen. De directie beriep zich hierbij op artikel 1638 B van het Bur gerlijk Wetboek dat bepaalt, dat geen loon verschuldigd is voor de tijd gedurende welke de arbeiders de bedongen arbeid niet heeft verricht. De advocaat van de kraan drijver had schadeloosstelling voor het ge derfde loon geëist. Deze is is door de pre sident afgewezen, waarmede de E.V.C.- bedrijfsbond in het ongelijk is gesteld. Aantal vissers dient geleidelijk te verminderen Mefc een „MIJNHARDT.JE" (cachet) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 cent. (Advj Oud-m i litairen aan de slag Duizenden jongemannen keren uit In donesië, na jaren van har^ie dienst onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden, in het vaderland terug. Velen van hen heb ben nooit een vak geleerd. In de bezetting kwam er van leren niet veel terecht, zij moesten onderduiken en na de bevrijding werden zij naar de tropen gezonden. Het is voor deze ex-militairen niet ge makkelijk, werk te vinden. Dit geldt uiter aard vooral voor de invaliden. Twee oud-militairen in Heemstede, de heren Rijpkema en Knoop, die zelf deze moeilijkheden ondervonden, besloten iets voor hun collega's te doen. Na overleg met deskundigen ontstond het plan een fabriek van chemische producten op te richten. In Juli van het vorig jaar werd deze fabriek gevestigd in een garage in een der Heem- steedse villawijken. Maar voor het zover was moesten talrijke moeilijkheden over wonnen worden. Basiscijfers van voor de oorlog voor het verkrijgen van toewijzin gen voor grondstoffen waren er natuurlijk niet, maar het rijksbureau maakte het de initiatiefnemers niet moeilijk. Ook de Ka mer van Koophandel hielp waar geholpen kon worden. De N.V. Militex de' naam is afgeleid van ex-militairen is geba seerd op het „copartnership". Iedere mede werker verkrijgt na zijn proeftijd, buiten zijn salaris of provisie, een aandeel in de winst. De stichtingsacte van de N.V., waarin dit alles is bepaald, is op 6 Decem ber gepasseerd. De heer Rijpkema is belast met de in terne organisatie van het bedrijf, de heer Knoop mét de commerciële afdeling. Op het ogenblik werken er in de fabriek, het kantoor en het magazijn zeven oud militairen. Met de buitendienst zijn elf personen belast. De oude garage degradeerde al spoedig tot opslagplaats en de fabriek werd in een oud standaardisatiebedrijf ondergebracht. Nog is alles vrij primitief maar men be schikt reeds over een moderne mengma chine. Wat wordt hier vervaardigd? De heer Rijpkema somde op: Zeep, was, anti-septol, vloerolie, poetsmiddelen, schuurpoeder en dergelijke producten. Is het niet lastig dat kantoor, fabriek en magazijn verspreid door Heemstede liggen? Inderdaad, antwoordde de heer Knoop. Gelukkig zal in Maart het ge hele bedrijf gecentraliseerd worden in een vroegere wasserij aan de Blekersvaart. Wanneer dit nieuwe gebouw betrokken zal zijn, kan de Militex pas op volle toeren draaien. Dan hopen wij aan honderd oud militairen werk te kunnen verschaffen. Op het ogenblik staan er tientallen op 'de wachtlijst. Wanneer uit Indonesië een troepenschip arriveert, merken wij het onmiddellijk. De fabriek krijgt telefoontjes van particulieren en verzoeken van over heidsinstanties om jongens bij ons ge plaatst te krijgen. In het laboratorium, dat hier eveneens gevestigd is, werkt een ex-militair, die vroeger bij de geneeskundige dienst dien de. De voornaamste onderzoekingen wor den door een deskundige verricht. Ook anderen steunen het bedrijf met hun kennis. Zo richtte iemand een keu rige boekhouding in, waarvoor hij vervol gens een jongeman inwerkte. Tot slot vertelde de heer Rijpkema nog, dat bij de honderd personen, die hier over een half jaar werkzaam zullen zijn, zich twintig invaliden zullen bevinden. Geneesmiddel tegen I V1^ huidaandoeningen. I Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat B de huid zich kan herstellen, f Over de verdere inpoldering van het 'iselmeer doet minister Spitzen (Verkeer m Waterstaat) enkele mededelingen aan Ie Tweede Kamer i:n zijn Memorie van Antwoord op het verslag over de begrotmg van het Zuiderzeefonds. De minister verklaart, dat een ongestoor de snelle voortgang van de inpolderingen met het oog op 's lands financiën van dit ogenblik niet te verwezenlijken is. Er wordt echter van uitgegaan dat in 1950 de inpoldering met kracht zal wor den voortgezet. Gerekend kan worden, dat met de uitvoering' van de waterbouwkun dige werken van een volgende polder ongeveer 180.000.000 en met het in cul tuur brengen ongeveer 150.000.000 ge moeid zal zijn en dat deze uitgaven zullen zijn te verdelen over ongeveer 12 jaren. Afhankelijk van de grootte van de pol der, waarmede wordt begonnen, mag wor den aangenomen, dat 7 of 8 jaar na het begin der werken de-eerste drooggevallen grond in cultuur kan worden gebracht. Het zal vermoedelijk nog een jaar duren al vorens de gehele Noord-Oost-polder n cultuur is gebracht. Dit wil echter niet zeggen, dat alle daarvoor bestemde gron den dan reeds aan pachters kunnen worden uitgegeven, omdat de drainage dan nog niet gereed is en verder de nodige bedrijfs- Magazijn en laboratorium van de Militex ijn thans nog in dit woonhuis ondergebracht. Er wordt naar gestreefd om de totalisator bij harddraverijen en paardenrennen in de loop van April in werking te stellen, en dit betekent, aldus verneemt het A.N.P. dat nog hard aangepakt zal moeten worden om het zover te krijgen, al is er reeds veel bereikt. Zoals bekend is de mogelijkheid tot invoe ring van de toto, na een periode van 37 jaren, onlangs bij de wet opnieuw geopend. Tijdens de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp in de Staten Generaal heeft de minister van Landbouw als zijn mening te kennen gegeven, dat de organisatie van de totalisator zoveel mogelijk gescheiden moet worden van die van het draf en renwezen. Hij had daar gegronde redenen voor. De er varing in de bezettingstijd, toen de toto was ondergebracht bij de destijds bestaande top-organisatie voor het draf en renwezen, had namelijk geleerd, dat de belangen van de paardensport en van alle daarbij betrokkenen het best kon worden gediend door een schei ding door te voeren. Algehele vernieuwing en strenge overheidscontrole moeten het publiek het vertrouwen schenken, dat zijn belangen in veilige handen zijn, en met inachtneming van deze richtlijn wordt de nieuwe organisatie opgebouwd. De bedoeling is voor de totalisator een speciale stichting in het leven te roepen onder leiding van een gezaghebbende voor zitter en met een sterke vertegenwoordiging van de overheid in het bestuur. Deze stich ting zal de algemene leiding over de totali sator hebben. Zij zal deze zelf kunnen organi seren, maar het is ook mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, dat de uitvoering geheel of gedeeltelijk zal worden uitbesteed Aan ver schillende in aanmerking komende gegadig den is het verzoek gedaan voorstellen in te dienen. Thans is de toestand zo dat een keus kan worden gedaan uit serieuze aanbiedin gen van bestaande bonafide instellingen, zowel Nederlandse als buitenlandse. Er zal gewerkt worden met een vrijwel geheel nieuwe apparatuur. Wat uit de be zettingstijd is overgebleven is of verouderd of verkeert in niet al te beste staat, doch zal voorzover mogelijk nog gebruikt worden. Voorts is de eis gesteld, dat de organisatie zodanig wordt opgezet, dat op een dag twee courses, een grote en 'een kleine, kunnen worden gehouden, waarbij de toto werkt. Meer dan twee courses zuilen in geen geval op een dag kunnen worden gehouden. Wat het bij de weddenschappen te volgen systeem aangaat, is men nog niet tot een besluit gekomen. Enige maanden geleden heeft men zich georiënteerd in Frankrijk waar onder meer te Auteuil en Longchamps de daar toegepaste stelsels werden bestu deerd. De zaak is nog in een vergevorderd stadium van onderzoek. Reeds staat vast, dat het systeem van de bezettingstijd in elk geval niet zal worden gekozen. Behalve de stichting voor de totalisator zal een nieuwe top-organisatie worden gevormd voor het draf- en renwezen, welke het coursewezen in het gehele land zal coördi neren en leiden, Zij komt in de plaats van het Centraal Bestuur voor het draf- en renwezen, krijgt een neutrale, door de minister van Landbouw te benoemen voor zitter aan het hoofd en zal uiteraard ook in het bestuur van de stichting voor de totali sator zijn vertegenwoordigd. Een bepaalde datum voor de inwerking treding van de totalisator, waarmee de opening van het nieuwe seizoen moet samen vallen. kan niet worden aangegeven. De veelheid van courses op het platteland bezorgt de organisatoren veel moeilijkheden. Had men alleen te makeif met een beperkt aantal steden dan zou de zaak veel eenvou diger zijn. Men neemt het standpunt in, dat de toto ineens goed moet werken, en stelt de invoering liever een week uit dan de kans te lopen, dat in de beginperiode al dadelijk allerlei leemten en tekortkomingen aan de dag zouden treden. Maar vertrouwd mag worden, dat in de maand April een degelijke toto-organisatie haar werk zal kunnen beginnen. VLIEGTUIG VERMIST IN ALASKA. Een vliegtuig van de „Alaska Airlines" dat met een aantal passagiers aan boord naar Ketchikan (Alaska) vloog, heeft Vrij dagochtend per radio medegedeeld, dat het door een hevige sneeuwstorm was verrast en van zijn route was afgeweken om te trachten Anchorage te bereiken. Sindsdien heeft men er niets meer van gehoord. Daar het vastgestelde tijdstip voor de landing op Anchorage reeds lang voorbij is, vreest men, dat bet toestel verloren is. .gebouwen en woningen nog ontbreken. Het stichten van al deze gebouwen zal naar schatting nog ongeveer 8 jaren duren. Op basis van het voorlopige uitgifteplan zullen gemiddeld per jaar 250 bedrijven en 500 woningen moeten worden gesticht. Voor het verwezenlijken van deze plannen in het beoogde tempo zal bijzondere financiering, misschien door Marshullhulp nodig zal zijn. Boeren van Walcheren naar de Noord-Oost-polder. Van de oppervlakte van ongeveer 3000 ha„ die voor boeren van Walcheren moet worden beschikbaar gesteld, zal de Noord oostpolder het overgrote deel moeti leveren. Tot nu toe heeft nog geen over plaatsing van Walcherse boeren plaatsge vonden. Het voornemen bestaat om bii de eerstvolgende uitgifte 54 boeren van Wal cheren in de Noordoostpolder te plaatsen op gezamenlijk ruim 1000 ha. Als de be staande bouwplannen verwezenlijkt kunnpn worden, zal de overplaatsing tegen het eind van 1949 kunnen beginnen, zodat 1950 voor hen het eerste bedrijfsjaar zal zijn. Het ligt in de bedoeling om bij de daarop vol gende twee uitgiften, de overige te plaat sen. De Walcherse boeren kunnen, indien zij voor pachter in de polder geschikt geoor deeld worden, een bedrijf krijgen, dat wat grootte betreft ongeveer overeenkomt met het bedrijf, dat zij op Walcheren exploi teerden, met dien verstande, dat de mini mum grootte 12 ha. bedraagt. Het aantal over te plaatsen gezinnen wordt geschat op 150. Aantal vissers op IJselmeer moet verminderen. Het grote probleem van de afsluiting van de Zuiderzee: de verbroken verhouding tussen de omvang van het viswater en hel aantal gegadigden, is destijds aanleiding geweest tot het in het leven roepen van de Zuiderzeesteunwet. Dat het op het IJsel meer toelaatbare aantal vissers als gevolg van verdere inpoldering nog moet afnemen is aanleiding geweest, aan de hand van die wet voor het jongere geslacht uit de vissers kringen andere wegen te openen tot voor ziening in het levensonderhoud.'De grote vraag op de arbeidsmarkt na de oorlog heeft de noodzaak, in dit opzicht de hel pende hand te bieden, zeer verminderd. De omstandigheid, dat de laatste jaren de visserij op de afgesloten Zuiderzee onver wacht lonend is geweest, werkt evenwel in tegengestelde zin. Niettemin wordt bij het uitreiken van visvergunningen door het Departement van Financiën er rekening mee gehouden, dat geleidelijke verminde ring vari" het aantal vissers moet worden nagestreefd. In 1948 visten op het IJsel meer 910 vissers-vergunninghouders met 1250 knechts. Op 31 December 1936 waren er 1354 vergunninghouders, die met onge veer een gelijk aantal knechts visten. Daarna trad een geleidelijke teruggang in, welke uiteraard in de laatste jaren zeer gering is, omdat de IJselmeervisserij uiter mate lonend is. Militairen overzee deden examen Van de 1306 ingeschreven candidaten voor het tweede middenstandsexamen al gemene handelskennis voor leden van de Nederlandse strijdkrachten overzee zijn onlangs 995 deelnemers geëxamineerd. Het examen werd weder geheel schrif telijk afgenomen en de correctie van het gemaakte werk geschiedde in Nederland. De door de candidaten behaalde resultaten ren zeer gunstig. Aan ruim 70 pet van het aantal deelnemers kan het diploma, waarvoor in vele gevallen onder zeer moei lijke omstandigheden is gestudeerd, wor den uitgereikt. Het ligt in de bedoeling van de minister van Economische Zaken aan de best-ge slaagde candidaat van iedere examenplaats als blijk van zijn waardering een boek werk te doen uitreiken. Bovendien wordt door de minister voor de best-geslaagde deelnemer van het gehele examen een bronzen legpenning met inscriptie beschik baar gesteld. Voor een boekwerk komt onder andere in aanmerking de soldaat H. Vlug uit Haarlemmermeer. De bronzen legpenning valt ten deel aan sergeant J. J. H. C. Bruggemann uit Hoom, die in Garoet aan het examen deelnam. öQ Voor a.s. Moeders én hun babies: vj| Am de Kolk-Vltamine D tabletten ,-v// van DAGRA .-}\h 23. „Ik zie de Jonas niet meer," schreeuiode Panda, terwijl zij als gekken aan de riemen trokken. Er was een dichte mist komen opzet ten, die als een zwaar gordijn om hen heen hing. „Nee, maar de walvis des te beter." brulde de kapitein terug. „Dat schip vinden we straks wel weerals toe hier tenminste ooit levend I vandaan komen." Het begon er werkelijk be-' nauwd uit te zien, want hoe hard ze ook roei den, de walvis won voortdurend op hen. „Roeien mijnheer!" schreeuwde kapitein Ku- pido. „Wal drommel, die riemen zijn geen 'uclfers', wat. Trek er maai aan. anders wordt er straks aan jou getrokken!" „Ik kan haast niet meer", hijgde Panda, terwijl hij zich tot het uiterste inspande. Plet gaf allemaal niets. Het beest was nu zo dichtbij, dat ze hem gemak kelijk hadden kunnen aanraken. Dreigend ver hief het zich half uit het water. Driftig sloeg zijn staart heen en weer. De boot begon ver vaarlijk te schommelen. „Ik zal hem raken!" schreeuwde Panda, die met opgeheven riem in de boot stond, gereed om toe te slaan. Ex-SS'ers pleegden „Silbertanne"-moorden Beiden veroordeeld tot de doodstraf Twee voormalige S.S.'ers, die in 1943 en 1944 deel uitmaakten van het „Sonderkom- mando" van Feldmeyer, zijn heden door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof wegens het uitvoeren van zg. Silbertanne- moorden in Beverwijk, Apeldoorn, Arnhem en de Beemster, tot de doodstraf veroor deeld. Het zijn de 31-jarige B. S. uit Voorburg en de 33-jarige W. A. P. uit Utrecht. Tegen hen was 14 dagen geleden de doodstraf geëist. Als slachtoffers van deze door de presi dent als laffe sluipmoorden gekwalificeer de overvallen, die onder volledige bescher ming van de Sicherheitspolizei door déze StS.'ers werden uitgevoerd, vielen in Be verwijk de heer L. B. Verdoorn uit Heem stede, dr. J. Bromet uit Arnhem, mr. A. R. P. Mees uit Apeldoorn en de landbou wer D. Ubbels uit de Beemster. BENOEMING VAN Dr. J. PRESSER DOOR DE KROON BEKRACHTIGD Bij Koninklijk Besluit is bekrachtigd het besluit van de gemeenteraad van Amster dam. waarbij dr. J. Presser is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de zg. zeven de faculteit der universiteit van Amster dam. „Ik was achter het IJzeren Gor dijn", door Harold French. Uitg. „Nederland's Boekhuis", Tilburg, i Het is goed dat boeken met confidenties van achter het IJzeren Gordijn zo gretig af trek vinden, want die belangstelling leidt tot eigen oordeelsvorming over het conflict j Oost-West en zulk een oordeelsvorming, in alle lagen van ons volk. is broodnodig. Jam mer. dat er ook bij dit soort boeken zo veel kaf tussen het koren schuilt; boeken, die om commerciële of politieke redenen een verwrongen beeld van de toestanden ht.erl de Sovjet-schermen schilderen. Ook dit hoek van zekere Harold French ontkomt daar niet helemaal aan. Waar het zich beperkt tot nuchtere documentatie en geen enkel gebied des levens wordt in 's schrijvers op- i somming 'van feiten en cijfers over Oost- j Berlijn en de Russische zóne vergeten daar is het waarschijnlijk volkomen betrouwhare! lectuur. Maar waar de auteur bespiegelen i gaat of „stemmingsbeelden" tekent, daar kan men zich niet vrij maken van de indruk dat hij overdrijft, althans de zaken zeer eenziidig voorstelt. Niemand zal de ernst der situatie in Duitsland willen begatelliseren, maar aan extra-.,gekleurde" voorstellingen is, juist daaróm, wel allerminst behoefte. Bedenke lijker nog is het feit dat er nergens noch in het voorwoord van Henri de Greeve. noch op het boekomslag, in het prospectus of waar ook in de tekst van het werk de geringste aanwijzing gegeven wordt, wie zich achter de naam of het pseudoniem „Harold French" verschuilt, en wat zijn antecedenten zijn, ia, zelfs zijn nationaliteit wordt niet onthuld. Vreesde hij représailles jegens eventuele familieleden achter het Sovjet-gordijn, dan had dit althans vermeld kunnen worden. Nu ook dit ontbreekt, kan men strikt genomen aan geen enkele van zijn beweringen waarde toekennen. Daarmee is dit boek eigenlijk veroordeeld; wie het toch lezen wil, die vindt er naast de genoemde statistische ge gevens een aantal goede foto's, veel lofzangen op „de dappere na-oorlogse Duitsers" en een serie uitgezochte Germanismen (zoals „be nadrukken" en „een enge vriend van generaal K.") in. H. C. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo- nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. HI W. T. de Boer uit Amsterdam, overleden tengevolge van oorlogsverwonding op 18 Jan. 1949. Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. H. J. Lichtenberg uit Velp, gesneuveld 3 Jan. 1949; Sold. C. Borger uit Arnhem, gesneu veld 10 Jan. 1949; Sold. Ie lel. J. van Moor- sel uit Putten (Gld.), gesneuveld 10 Jan. 1949; sold. P. L. A. Schumans uit Sittard, gesneuveld 12 Jan. 1949; Sold. Ie kl. A. Veenman uit Zaandam, gesneuveld 13 Jan. 1949; Sold, C. Bergman uit Genemuiden, gesneuveld 14 Jan. 1949; Huzaar A. J. Broekmaat uit Bathmen, gesneuveld 14 Jan. 1949; Sold. Ie kl. A. Hoogerdijk uit Buiten zorg, Indonesië, gesneuveld 14 Jan. 1949; Wachtmeester O. Ponssen uit Winchester, Engeland, gesneuveld 14 Jan 1949; Sold. J. C. v. d. Weijde uit Dreischor, gesneuveld 14 Jan. 1949; Sold. P. Wielhouwer uit Rot terdam, gesneuveld 14 Jan. 1949; Sold. J. Demenintuit Den Haag, gesneuveld 15 Jan. 1949; Serg. S. Goudswaard uit Oud-Beijer- land, gesneuveld 15 Jan. 1949; Sold. N. P. Obdam uit Lisse, gesneuveld 15 Jan. 1949; Sold. F. J. J. Theisen uit Amsterdam (C), gesneuveld 15 Jan. 1949; Sold. Ie kl. J. Th. Veldman uit Amsterdam (O), gesneuveld 15 Jan. 1949; Sold. Th. G. D. Wanders uit Nijmegen, gesneuveld 15 Jan 1949; Sold. H. F. van Zelm uit Sassenheim, gesneuveld 15 Jan. .1949; Sold. Ie lel. W. Dijkman uit Haarlemmermeer, gesneuveld 16 Jan. 1949. Kon. Nederl.-Iud. Leg-er: Korp. Inf. J. Brinkman uit Indonesië, gesneuveld 17 Jan. 194.9; Sold. Ie kl. Genie J. J. Bout uit In donesië, gesneuveld 18 Jan. 1949. Doodstraf geëisf tegen Albrechfs Ex-commandant van het „Aussen- kommando" Leeuwarden De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste Vrijdag de doodstraf tegen Wilhelm Albrecht, ex- mandant van 't „Aussenkommando", aldus te Leeuwarden. Vooraf werd Schreieder in de gelegenheid gesteld een verklaring af te leggen om trent de samenstelling van de lijsten met namen van te fusilleren personen. De com mandant van het Aussenkommando", aldus Schreieder, maakte vooraf een selectie, waarna de lijst naar Groningen werd doorgezonden. De procureur-fiscaal zeide in zijn requi sitoir, dat Albrecht besliste over het leven van iedere Fries. Hij oefende in Friesland een verschrikkelijke terreur uit. Zonder enige vorm van proces werden velen ver- moord en mishandeld. De executies waren volgens spreker louter moordpartijen. Stuk voor stuk ging de procureur-fiscaal de be dreven moorden na, waarvoor Albrecht verantwoordelijk moet worden geacht. Sprekers conclusie was, dat verdachte de hoogste straf had verdiend. Hij vroeg het Hof dan ook Albrecht tof de doodstraf te veroordelen. Uitspraak op 31 Januari. Stenen olifant. In de omgeving van Verden bij Bremen werden bij graafwerk been deren van een olifant gevonden, die in het stenen tijdperk leefde. Dr. Wegewitz, directeur van het museum te Hamburg, schatte dat de beenderen uit de tijd van 200.000 jaar vóór Christus dateren. Het dier moet vijf meter hoog geweest zijn. WRAF. Het Engelse ministerie van lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Februari vrouwen in de RAF kunnen worden opgenomen en de officiersrang zullen kunnen behalen. Tezamen zullen zij vormen de „Womens Royal Air Force" (WRAF). Bezuiniging:. Als onderdeel van de bezuini gingsmaatregelen in Siam zullen de uren, waarop gedanst en sterke drank verkocht mag worden, beperkt worden. Verwerpelijk. Na een stormachtig debat heeft de wetgevende vergadering van Georgia een wetsontwerp verworpen, volgens hetwelk de hoofddeksels en maskers, die door de Ku Klux Klan (een organisatie die actie voert tegen Joden, Katholieken en negers) worden gedragen, verboden zouden worden. Hongerstaking. In een tuberculose-sanato- rium te Champrosay (even buiten Pa rijs) zijn ongeveer 120 patiënten in hongerstaking gegaan uit protest tegen de „eentonigheid der maaltijden". Zij klaagden vooral over het teveel aail vleesgerechten op het menu.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2