Het Rode Kruis in Indonesië aan het werk Wij bladeren in het netschrift der Haarlemse politie KEELPIJN? opruiming vanDuivesiboden Guépin van der Vlugt Jd5 ËjS SjL Bedenkelijke positie van Indonesië's financiën ZATERDAG 22 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 Elf teams van het Nederlandse Rode Kruis zijn op het ogenblik druk aan het werk om hulp te verlenen in de ontsloten gebieden van Indonesië, aldus deelt het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis mede. In hoofdzaak wijden- zij hun krachten aan de burgerbevol king, die hun hulp het allermeest nodig heeft. De verwaarlozing, de besmetting en de ondervoeding hebben in die streken im mers zoveel langer geduurd dan in de rest van Indonesië, waar het Nederlandse Rode Kruis nu reeds drie jaar heeft gewerkt en waar 't nog steeds niet „klaar" is. Het is een bovenmenselijke taak, waarvoor de Rode Kruis-werkers in die gebieden gesteld zijn; maar het is een dankbare taaie tevens, om dat zij in zoveel gevallen kunnen helpen. Met kininepillen kan men de malaria on derdrukken, met drie of meer injecties kunnen ze de framboesia genezen, met zalf kunnen ze de scabiës de kop indrukken. Vol vertrouwen komen de zieken naar de geïmproviseerde poliklinieken, waar de witte vlag met het rode kruis wappert. Bij honderden komen ze, van heinde en ver. Soms uren lang strompelend over slecht onderhouden wegen en hobbelige bospaadjes. Soms gedragen op een bamboe brancard door hulpvaardige dessagenoten. Ze worden niet teleurgesteld. De elf teams werken van de vroege mor gen tot de late avond in Djokja, in Solo en fn Blora. In Assahan zijn drie teams aan de arbeid en in het Tapanoelische twee. Van Batavia uit wordt Bantam verzorgd en de Rode Kruis-afdeling in Bandoeng zorgt voor de eigen omgeving; er is ook een team naar Oost-Java gezonden. Tien verpleeg sters, die op het punt stonden om met de „Ruys" te repatriëren, zijn gebleven toen de actie begon; haar ervaring was te veel waard op dat ogenblik en die werd met lief de en toewijding opnieuw beschikbaar ge steld. Op het ogenblik werken voor het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië 24 artsen en 300 verpleegsters, benevens 200 Rode Kruis werksters en -werkers, die als verpleeghulp, als analyste, als apothekers assistente, als chauffeur of bij de adminis- tratie dienst doen. Duizenden injecties worden dagelijks ge geven.. Duizenden wonden worden gerei nigd en tienduizenden lijdenden verzorgd. De voorraden geneesmiddelen- min deren snel en als zij niet op tijd kunnen worden aangevuld, dan kan het Rode Kruis óók niet veel meer doen. „Simavi" en „Ne derland helpt Indië" hebben het Neder landse Rode Kruis reeds enige malen ge holpen door geneesmiddelen of gelden voor aankoop daarvan beschikbaar te stellen, doch er is altijd méér nodig. In de aller eerste plaats het kostbare neo-alasphine voor de framboesia bestrijding. Kostbaar in de dubbele zin van het woord; want dit wondermiddel is in staat een der vrese lijkste tropische ziekten afdoende te gene zen, maar het kost ruim 11.000,per kg. Deze hulp in de vorm van de hoog nodige geneesmiddelen moet uit Nederland komen. Er is voor dat doel een aparte postgiro rekening geopend op no. 8540 ten name van het Nederlandse Rode Kruis. Door de medewerking van de P.T.T. zal het echter ook mogelijk zijn voor diegenen, die slechts één gulden of minder kunnen bijdragen, hun gaven te zenden. Daartoe kunnen ze op één of meer briefkaarten een bedrag tot 1 gulden aan postzegels plakken, dat door de P.T.T. aan het Nederlandse Rode Kruis zal worden gerestitueerd. Deze briefkaarten moeten geadresseerd worden aan het Hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag met de vermelding: Hulp aan Indo nesië. Het is in deze tijden moeilijk om in fi nancieel opzicht te doen waartoe het hart dringt, maar met vele kleine bijdragen kan óók de grote som bijeengebracht worden, die nodig is om het onzegbare leed te ver zachten. (Aangeboden door afd. Haarlem Ned. Rode Kruis) Adrian Aeschbacher speelt Beethovens vijfde concert Het programma van het Leden-concert dat op Dinsdag 25 Januari door de H.O.V. zal worden gegeven, vermeldt het vijfde piano concert van Van Beethoven en de Derde Symphonie van Anton Bruckner. Vele nieuwe overvallen op Java Woensdagavond hebben extremisten de laatste trein van Malang naar Soerabaja, die op het station van Sengon wachtte, aangevallen. Negentien goederenwagens werden afgekoppeld en hel enige passa giersrijtuig moest door de passagiers wor den ontruimd, waarna de trein in de rich ting Bangil werd gereden. Kort daarop Beethoven's Vijfde pianoconcert zal worden vertolkt door Adrian Aeschbacher. Deze be kende Zwitserse pianist werd in 1912 gebo ren en studeerde onder meer bij Arthur - Schnabel. In Nederland is Aeschbacher een sprongen de extremisten uit de tram. zodat graag geziene figuur en ook in Haarlem heeft men reeds kennis met hem kunnen maken op een Beethovenconcert in 1947. Op het ogen blik wordt hij tot de grote Europese pianisten gerekend vooral als Beethoven-vertolker. Rode Kruisteams in Indonesië aan het werk: Behandeling van lijders aan de gevreesde framboesia. Communisten in Zuid-Afrika dreigen Sam Kahn, nieuwgekozen inheems ver tegenwoordiger in het Zuid-Afrikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft op een in Kaapstad gehouden conferentie van de communistische partij gezegd, dat de rege ring gedreigd had de partij in Zuid-Afrika bij de wet te zullen liquideren, doch dat het. haar moeilijk zou vallen deze bedrei ging uit te voeren In een rapport van het centraal comité van de Zuid-Afrikaanse communistische partij is verklaard, dat „vele tekenen er op wezen, dat een beweging van burger lijke ongehoorzaamheid in wording was tengevolge van de politiek der regering". Flink gorgelen mei Superol. Eén tabletje opgelost in een glas water doet wonderen. Rotterdam wil groots muziekcentrum bouwen Kosten: 27 millioen De Rotterdamse Kunststichting heeft een plan ingediend voor de bouw van een groot muziekcentrum. De gemeente wil daarvoor de benodigde grond ter waarde van drie millioen gulden beschikbaar stellen, waarvoor zij in een naamloze ven nootschap zal deelnemen tegen ontvangst van aandelen met gelijke nominale waar de en voorts de betaling van rente en af lossing van de daarvoor te sluiten lening wil garanderen. Dit muziekcentrum is geprojecteerd op het terrein, begrensd door de Stationsbou levard, de Westersingel, de Kruisstraat en het Theaterplein. In bet culturele gedeelte komen een concertzaal met 2000 plaatsen, een zaal met 750 plaatsen voor klei nere orkestuitvoeringen en recitals, een zaal met 375 plaatsen voor kamermu ziek en voordrachtskunst en voorts leslo kalen voor een conservatorium, een ge hoorzaal met 150 plaatsen inbegrepen, als mede zalen voor een dansschool en voor de kunststichting zelf. De grootste zaal zal ook voor tentoonstellingen kunnen dienen Er komt ook een commercieel gedeelte Daarin zijn gedacht een bioscooptheater, een journaaltheater, een cabaret, een hotel, restaurants, winkels, kantoren, flats en een rijwielstalling. De bouwkosten zonder de inrichting worden begroot op 27.500.000. Herstel. De Kuiperspoort, een der .mooiste plekjes van Middelburg, zal worden gerestaureerd. Criminaliteit: afnemend. De Haarlemse politie heeft een klad boekje en een netschrift. In het kladboekje worden elke dag de processen-verbaal op genomen, maar het netschrift wordt slechts één keer in het jaar ter hand genomen om uit die kladboekjes een overzicht samen te stellen. Een statistiek of balans dus! Tezamen niet.een deskundige-gids heb ben wij dat netschrift over 1948 doorge bladerd. Af en toe kwamen de kladboekjes ter tafel als aanvulling. Allereerst bleek dat de criminaliteit der Haarlemse bevolking is afgenomen. Er werden in 1948 2000 pro'cessen-verbaal op gemaakt van strafbare feiten, tegen 2340 in 1947. Een vermindering dus van 340, of precies 17 Het is in zeker opzicht jammer dat er geen vergelijkingen te maken zijn met vroegere jaren. Dit komt omdat indertijd de wenselijkheid werd gevoeld een wijzi ging te maken in de grondslagen waarop de statistiek wordt opgebouwd. Vroeger werd in de statistiek het aantal processen- verbaal opgenomen, maar die konden toch niet gelden als een juiste maatstaf voor beoordeling, omdat in één proces-verbaal soms een serie misdrijven behandeld werd waarvan één persoon beschuldigd werd. Zo iets komt meermalen voor bij rijwieldiefstallen en inbraken. Nu telt men het aantal strafbare feiten afzonderlijk. Nu zeggen alleen getallen van gepleegde strafbare feiten niet veel over de omvang van de criminaliteit. 100 meest ernstige gevallen van moord en zware inbraken kunnen immers veel ernstiger zijn dan 1000 gevallen die zich in hoofdzaak beperken tot kleine misdrijven. Daarom is het van betekenis dat een doorbladering der klad boekjes aantoonde, dat de aard van de in 1947 en 1948 begane misdrijven vrijwel hetzelfde is. Een opmerkelijk feit is ook dat hoewel de politie in 1948 minder zaken behandelde dan in 1947, er toch meer daders gevonden werden dan in de voorafgaande jaren. Zij werkte dus met meer resultaat; in een enkel geval ook met meer geluk. Er waren in 1948 2720 aangiften bij de politie gekomen, waaruit blijkt dat in niet minder dan 720 gevallen geen sprake was van een strafbaar feit. Men loopt dus blijk baar wel eens wat al te gauw met klachten naar het politiebureau. Zwarte handel: bijna verdwenen. Het aantal economische delicten is ook aan het vei-minderen. In 1947: 532 geval len, in 1948: 441. Een daling dus van 91, of ruim 17 Daarbij komt nog dat onder deze groep ook vallen de overtredingen van de Prijsvoorschriften (artikelen te duur verkopen, niet prijzen in de étalage, enz.). In 1948 vielen daaronder 182 zaken, zodat er 259 gewone economische delicten overbleven. In Haarlem is de straathandel van de zwarte handelaars geheel, of althans zo goed als geheel verdwenen. In 1948 werd er" althans geen enkel proces-verbaal meer voor opgemaakt. Daartoe hebben verschei dene feiten meegewerkt. Allereerst zijn veel artikelen vrij gekomen. Voorts zijn de winstmarges voor de zwarte handel sterk verminderd, waardoor de aanlokkelijkheid om wat te wagen ook is afgenomen. Boven dien hebben de zware straffen, die de economische rechter oplegt, afschrikwek kend gewerkt. De politie heeft de overtui ging dat de meeste personen die zich vroe ger met de zwarte handel bezighielden nu weer normaal zijn gaan werken. Jeugd: komt weer in het gareel. In de oorlogsjaren en ook in de eerste tijd na de bevrijding waren er veel klach ten over de ontspoorde jeugd. Kinderen die als-het-ware naar misdrijf opgroeiden Gelukkig is daarin een kentering gekomen. De laatste tijd zijn daarover veel minder klachten. Er komen nog wel vrij veel gevallen van baldadigheid en vernieling voor. Vooral de dienst voor de Hout en de Plantsoenen moet herhaaldelijk constateren dat de jeugd schade veroorzaakt aan bomen en plant soenen. De gewoonte is dat de politie, als school kinderen zich misdragen hebben, het be trokken schoolhoofd met de feiten in ken nis stellen. Het. aantal aanschrijvingen op dit gebied was in 1948 ook geringer dan n 1947. De gevallen van openbare dronkenschap nemen toe. De voor-oorlogse cijfers zijn; .1937: 191, 1938: 180, 1939: 229. In de oor logsjaren is de statistiek niet over alle jaren bijgehouden. Er was toen ook weinig sterke drank te koop. Toch werden er in 1943 nog 60 processen-verbaal opgemaakt. Over de laatste jaren zijn de cijfers: 1946: 106, 1947: 238 en 1948: 265. In het laatste jaar waren er dus zelfs nog meer bekeuringen dan in het mobilisa tiejaar 1939. Onder dit cijfer zijn niet opgenomen de gevallen dat autobestuurders geverbaliseerd worden wegens het in slaat van dronken schap een motorrijtuig besturen. Daarvoor werden een kleine 20 autobestuurders voor de rechter gebracht. In die gevallen worden veelal zware straffen opgelegd. Soms is het 1000 boete, maar ook wel een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs. Nieuwe kink in de kabel van het Marshall-accoord Naar aanleiding van berichten in de Britse pers, volgens welke er in Engeland ongerustheid heerst over de concurrentie van de herlevende Duitse industrie, heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken Vrijdag ver klaard, dat bepaalde abnormale toestanden- in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland de mogelijkheid hebben geschapen van un faire concurrentie tussen Duitse en Britse goederen op de wereldmarkt. Hij deelde mede, dat de bezettingsautoriteiten thans onderzoeken, in hoeverre de huidige toe stand een dergelijke concurrentie bevor dert. De woordvoerder zette uiteen, dat de Duitsers voor hun invoer van levensmid delen en andere goederen niet de volle prijs behoeven, te betalen, waardoor de productiekosten van sommige Duitse goe deren lager kunnen zijn dan die van ge lijksoortige Britse goederen. Een andere factor, die het Duitsei's mogelijk maakt goedkoper te produceren, is het feit, dat de lonen in West-Duitsland lager zijn. Engeland versus Engeland? In antwoord op de vraag, of Engeland in feite de export subsidieert, die vervolgens tegen Engeland concurreert, antwoordde de woordvoerder: „Ik geloof niet, dat dit een zeer zuivere wijze van voorstellen is". Voor de oorlog, aldus de woordvoerder, ontmoetten de Britse goederen heel wat Duitse concurrentie en deze concurrentie zal men weer moeten verwachten. De moeilijkheid is, onderscheid te maken tus sen eerlijke en oneerlijke concurrentie. Naar vernomen wordt is een van de voornaamste terreinen, waarop de Duitse concurrentie de laatste maanden groot is geweest, dat der productie en export van kleine auto's. de „spooktrein" onbemand verder reed. Het stationspersoneel te Bangil zette tijdig de wissel om, waardoor de trein op dood spoor reed en vanzelf tot stilstand kwam. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor en geen schade werd aangericht. Voorts wordt gemeld, dat, naar eerst thans bekend is, op 17 Januari een bende de onderneming Aengsono nabij Djatiroto Oost-Java overvallen beeft. Deze aanval werd door de ondernemingswachters afge slagen. De administrateur, die persoonlijk de verdediging leidde, werd gedood. Don derdagochtend werd een truck van de ma rine tussen Trètes en Pandaan in Oost-Java beschoten door leden van de T.N.I., waarbij de chauffeur werd gedood. Men slaagde er in de wagen aan de kant van de weg tot stilstand te brengen, doch toen de dertien inzittenden er uit sprongen om dekking te zoeken, werd zwaar mitrailleurvuur op hen geopend. Hierbij werden zeven perso nen gedood en zes zwaar gewond. Toen een brencarrier van de Koninklijke Land macht, die op patrouille was, te hulp kwam, sloegen de bendeleden allen gekleed in uniformen van de T.NJ. op de vlucht. Een gewonde Indonesiër, die zich in de truck bevond, slaagde er in weg te komen om te Pedaan hulp te halen. De slacht offers zijn allen employés van het marine établissement te Soerabaja. De truck was de fouragewagen van de militairen te Tretes. Woensdag werden van ondernemingen in het Djemberse drie Europeanen door een bende ontvoerd. De ochtend daarop kon men uit een vliegtuig de mannen temidden van de bende waarnemen. Marshall's opvolger Dean Acheson beëdigd In Washington is Vrijdag Dean Acheson beëdigd als minister van Buitenlandse Za ken der V. S. Hij volgt George C. Marshal) op die de vorige maand om gezondheids redenen aftrad. De eed werd afgenomen door de chief justice van het opperge- rechtshof, Fred Vinson. Truman was de eerste die minister Acheson He hand drukte. In de kamer van het Witte Huis. waar de plechtigheid plaats vond, waren alle leden van het kabinet aanwezig, functionarissen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken en vooraan staande Congresleden. De aftredende plaatsvervangend mi nister Robert Lovett zal Acheson „inwer ken". Voormalige Roemeense ministers wegens collaboratie veroordeeld Een gerechtshof in Boekarest heeft gis teren veertien voormalige ministers, die deze functie bekleedden onder generaal Antonescu, Roemeens premier tijdens de j oorlog, toen Roemenië geallieerd was met de nazis, tot gevangenisstraffen variërend van twee tot tien jaar veroordeeld. De be zittingen van allen werden verbeurd ver klaard. Graaf Dmitri Negel, voormalig maar- I schalk van het hof, die thans met ex-koning Michael in ballingschap leeft, werd ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Over Muziek Zaterdag en Maandag laatste dagen van de o.a. vitrage Woninginrichting GED. OUDE GRACHT 108-110 - TEL. 17165 INTERVIEW MET SJAHRIR. Sjahrir heeft aan een redacteur van het republikeinse dagblad" „Pedoman" ver klaard, dat zijn bezoek aan Batavia ge schiedde met 'medeweten en toestemming van Soekarno om hem ruimere mogelijk heid te geven vo&r het aanvaarden van de uitnodiging van dr. Drees, omdat hij, Sjahrir, geen officiële functie bekleedt, waardoor voor hem geen formele bezwaren bestonden. Intussen heeft het lid der republikeinse delegatie Soepomo aan „Pedoman" ver klaard: „besprekingen kunnen slechts ge voerd worden, wanneer de republikeinse leiders, die thans gevangen zijn, hun vol ledige vrijheid terugkrijgen. Dan pas is het mogelijk om een organisatorisch contact te bewerkstelligen tussen de republikeinse leiders en de B.F.O." Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen Safe Girorerkeer CHIN. 1MB. REST. HONGKONG HAARLEM. Smodeslraai 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prjjzeo Voetbal-verwachtingen Te verwachten is, dat morgen voor eerste maal in dit seizoen de kampioensvlag gehesen zal worden voor een elftal uit Haar lem. dat in de KNVB uitkomt. Schoten staat op de drempel van het kampioenschap. Het heeft nog één punt nodig en aangenomen kan worden, dat op het terrein achter de Kle verparkweg tegen Swift minstens gelijk gespeeld wordt. Voor VSV bestaat er eveneens een kans op het behalen van het kampioenschap. Zelf moet het elftal van het op bezoek komende KFC winnen, hetgeen mogelijk is en verder moet EDO een punt verliezen tegen Feijen- oord in Rotterdam EDO wil het kampioen schap uitstellen, maar dan moeten de Haar lemmers enkele weken achter elkaar winnen. Het programma voor EDO luidt: 30 Januari thuis teeen Neptunus en 6 Februari thuis tegen VSV. HaarlemStormvogels is voor beide ploe gen belangrijk Zij moeten nog enkele wed strijden winnen, om definitief veilig te zijn. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwach tingen. Als het waar is. dat RCH op eigen terrein het beste op dreef is, dan zal de ploeg morgen van EMMA winnen. De Dortse ploeg ligt op de loer, als RCH nog een keer struikelt en natuurlijk is het aan te nemen, dat de gasten zich extra zullen inspannen, om de ach terstand in te halen Velsen heeft zich de laatste weken her steld. doch zal nog enkele wedstrijden moeten winnen, om een nog gunstiger plaats op de ranglijst in te nemen De Kennemers kan nog de negende plaats bereiken, als ten minste de successen worden voortggzet Morgen kan van Hercules gewonnen worden. De strijd om de onderste twee plaatsen in de derde klas D wordt morgen voortgezet. Wint Bloemendaal van Terrasvogels dan staan beide clubs gelijk in aantal punten. Aalsmeer krijgt bezoek van HFC en willen de Haarlemmers achter Schoten eindigen, dan moeten zij winnen. Millioenen lires voor Italiaanse voetballers In Italië speelt de voetbal-toto een grote rol. Zondag werd een gezamenlijke inzet van 177 480.000 lire geboekt, hetgeen een nieuw record in het seizoen betekende. De club managers zijn steeds op zoek naar nieuwe krachten. In het tijdschrift „La domenica del cor- riere" werd een lijstje geplaatst van de best betaalde spelers, dat er als volgt uitziet: Doelverdedigers: Bacigalupo (Torino) 35.000.000 lire, Sentimenti (Juventus) Frantosi ieder 25 000.000 lire. Achterspelers: Maroso (Torino) 32.000.000 lire, Ballarin (Torino) 28.000.000 lire en Ber- tucelli (Lucchese) 25.000.000 lire. Middenspelers: Paroloa (Juventus) 35.000.000 lire. Rigamonti (Torino), Fattori (Internazionale) en Achilli (Internazionale) elk 30.000.000 lire. Tognon en Annovazzi (bei den Milaan) 28.000.000 lire. Voorspeler: Mazzola (Torino) 80.000.000 lire en Amadei (Internazionale) 50.000.000 lire. De waarde van 100 lires is 45 cent. Voor deze hoge bedragen komen alleen zij in aanamerking, die aan zes eisen voldoen: behendigheid, jonge leeftijd, aantal gespeel de internationale wedstrijden, robustheid, het belang van de plaats in het elftal en zijn karakter. Handbal programma voor Zondag Het programma voor Zondag luidt: Hoofdklasse heren: Olvmpia (Hengelo) Olympia (Groningen), DESHellas. Dames: Turnlust—Vlugh. en Kracht; DES—Hygiëa. District West A: le klasse heren: Zeeburg Sp. Vereent: ConcordiaAttïla. 2 uur. Noorder Sportpark. 2e klasse heren* GVA Rapiditas 2e klasse dames: HAVOSS; Rood ZwartConcordia 2. Afd. Noordholland, le klass dames: Bato Beverwijk, 11 uur Schalkwjjkerweg. 2e klasse dames: Rood Zwart 2—Gita 3: Foresters 2 Gita 2. 2e Klasse heren. BGV 2AVA, 14 u., Schalkwijkerweg. Concordia ontmoet in de laatste competitie wedstrijd het vrij sterke Attila, Willen de Haarlemmers dit seizoen met een eervolle tweede plaats eindigen, dan zullen zij moe ten winnen. Rapiditas heeft alle kans. om de punten in Amsterdam te halen, daar GVA wel zeer onproductief is. Voor de elftallen van Gita slaan lastige wedstrijden op het programma, waarbij het echter slecht voor spellen is. Indien de dames van Bato er in slagen op eigen terrein Beverwijk te bedwin gen. kunnen zij nog een plaats opschuiven op de ranglijst. De reserve-heren van BGV hebben in AVA wel een zeer zware tegenstander. Ten aanzien van het economische leven m Indonesië kan gewaagd worden van een snel recuperatie-proces. Dit blijkt uit de maandelijkse stijging der productie, welke in November wederom tot een gro tere export heeft geleid, zodat de handels balans over 1948 nog nauwelijks een defi cit zal laten. Minister Götzen raamde dit iekorl dezer dagen op rond 80 millioen: maar het ligt geheel binnen de grens der waarschijnlijkheid dat 1949 reeds een be langrijk overschot zal opleveren, dat voor 1952/53 door de minister reeds op 650 millioen wordt geschat. Een en ander zal uiteraard niet alleen van de productiè, maar ook van de productie-prijzen afhan gen, welke thans voor tin, palmolie, koffie, thee en tabak nog zeer hoog zijn, maar die voor suiker en rubber reeds dalen, omdat van deze producten in de wereld een over schot dreigt te ontstaan. Hoe dit zij, de economische vooruitzich ten van Indonesië,zijn op dit punt waarlijk niet slecht, te minder nu blijkt dat in de sinds de hernieuwde politiële actie bezette lebieden de aangerichte schade globaai 'pnomen meevalt en op Java slechts een •ierde der suikerfabrieken is vernietigd, zodat voor 1949 weer een suikeraanplant van 50.000 H.A. wordt verwacht tegen 84.000 y.A, in 1939. Tal van cultuuronder nemingen berichten dat het bedrijf weer op een lonende basis kan worden gebracht, handelsverenigingen, nu weer Guntzel Schumacher, rapporteren grote winsten en hoge dividenden en ook de energiebedrij ven Nederl. Ind. Gas en Aniem maken goede zaken. Het staat wel vast dat de In donesische rubrieken op de Amsterdamse beurs een gans ander aspect zouden ver tonen, wanneer niet de politiek, zowel in als buiten Indonesië het toekomstbeeld van dit thans weliswaar verarmde, maar aan voor heel de wereld noodzakelijke grond stoffen rijke land verdonkerde. De politieke constellatie in Indonesië is reeds op zich zelf een probleem, dat hier te lande tal van vraagstukken aan de orde stelt, waarbij 'ook de effectenbeurs ten nauwste is betrokken. Maar het is duide lijk dat hoe meer de politiek buiten Indo nesië zich met onze zaken bemoeit, hoe groter de twijfel wordt of ooit een bevredi gende oplossing van de hangende vraag stukken zal worden gevonden. Een dier vraagstukken is de regeling van Indonesië's financiën, welke al even deplorabel zijn als die van Nederalnd. De rndische begroting voor 1947 toonde een tekort van 2 milliard en 1948 zal zeker geen lager bedrag aanwijzen. De totale overheidsschuld van Indonesië mag men veilig op 4 a 5 milliard aannemen en een algehele herziening van de belastingen zal nodig zijn om ook voor het Indonesisch budget weer tot een evenwicht te komen. Gerekend naar de in Indonesië geïnvesteer de bedragen, voor de oorlog reeds ongeveer 5 milliard, waarvan 2,3 milliard dooi de Nederlandse volksgemeenschap, moet aan rente en aflossing ca. 350 millioen per jaar .worden opgebracht. Voor de sinds de oorlog gemaakte schuld ad ca. 3 mil liard, komt daar nog 200 millioen bij, zijnde in totaal 500 a f 600 millioen, dat er dus uit dezen hoofde op de handels balans zal moeten overblijven. Gelijk op gemerkt, raamt minister Götzen voor 1952/ 53 een exportsaldo van ongeveer dit be drag, maar tot die tijd zal Indonesië de rente en aflossing niet kunnen verdienen, wat ook de reden is waarom de Neder landse regering Indonesië tot 1951 van af lossing heeft vrijgesteld, terwijl de rente op de verleende credieten onmiddellijk zal ingaan. Tot zekerheid van rente en aflos sing dient de opbrengst van de tinexploi tatie op het grondgebied van Indonesië, maar die zekerheid bestaat er voor de par ticuliere investeringen niet. Voor de eerste vijf jaar raamt minister Götzen de nood zakelijke nieuwe investeringen op rond 5 milliard en het is duidelijk dat de be reidheid hier te lande zowel als in het bui tenland, om deze credieten te verstrekken, afhankelijk is van de nieuwe staatkundige verhoudingen, welke in Indonesië zullen ontstaan. Dit is de reden, waarom de Am sterdamse beurs, in weerwil van de gun stige economische berichten uit de Oost, voor Indische fondsen een slag om de arm houdt. Jan Albert Ban In Haarlem, in het oude hoekje van het Begijnhof, leefde in de 17e eeuw Jan Albert Ban, directeur der Begijntjes. Hij was in j dezelfde stad in 1597 geboren uit een oude- I en zeer aanzienlijke familie. Hij wijdde zich aan de geestelijke stand en werd op latere leeftijd Aartspriester van Haarlem, i In zijn rustige kamer, waarschijnlijk zon- I der bijzondere zorgen voor de vrome be woonsters van het huis, had hij alle gele genheid te studeren. Men zegt dat hij sinds zijn jeugd dus al voor hij als jongeling theologie studeerde met hart en ziel de muziek was toegedaan. Als volwassene, geestelijk gewapend met veel wijsgerige en historische kennis, verdiepte zich zijn aandacht voor de lotgevallen der muziek in de historie van kunst en wetenschap. Hij moet een levendig man geweest zijn, die niet tevreden was met de cirkel zijner gedachten. Hij onderhield uitvoerige cor respondenties met belangrijke tijdgenoten als Descartes, die in die tijd enige jaren in Egmond leefde, en met Constantijn Huygens. Met beiden was hij bevriend en het is niet alleen aardig maar ook inte ressant, die brieven te lezen. Altijd ging de gedachtenwisseling over de aesthetische en natuurkundige basis der muziek. Het was vooral naar aanleiding van de belangrijke muzikale gebeurtenissen, die in het begin van de 17e eeuw in Italië plaats vonden, dat Jan Albert Ban zich het hoofd brak over allerlei muzikale kwesties. Edelen, philosophen en artisten in Florence, vervuld van een nieuwe beschouwing der Griekse beschaving, wilden als positieve reactie op de muziek-beoefening der vol groeide middeleeuwen het woord, als ver tolking van gedachte en sentiment, supe rieur stellen bij het componeren van mu ziek. Zij veroordeelden de ingewikkelde meerstemmigheid en achtten een herstel van melodische eenvoud en duidelijkheid noodzakelijk. Het was meer dan een ver zinsel: het was de praetische muzikale formulering van een geestes-stroming, die sinds jaren Italië verwarmde. Over de vraag in hoeverre de melodie vernieuwd werd willen wij thans niet spreken. Zeker is het dat sinds die veel bewogen dagen in Florence de harmonie, de kunst der verticale klankvorming, zich enorm zou ontwikkelen: en nog altijd heerst de renaissancistische macht der harmonie. Welnu, het was deze ontwikkeling van de samenklank in verband met de timbres van instrumenten, met het vermogen der menselijke stem, met het idioom der talen, die de geleerde, vrome en vurige bewoner van het Haarlemse Begijnhof tot voortdu rende studie bracht. Hij behoorde tot de ernstige weetgierigen die zich afvroegen, volgens welke schoonheidswetten de har monieën in de muziek konden worden ge vormd. Ban was er van overtuigd dat er onveranderlijke en onbetwistbare wetten in de natuur waren, naar welke de vor ming van samenklanken moest geregeld worden. En zelfs niet alleen de samenklank, ook de opeenvolging der tonen in een stemmigheid had aan regels te beantwoor den, want in de opeenvolging is ook sa menhang. De componist kon zich niet vrij achten in de aanwending van het toon materiaal. Ban correspondeerde over een en ander ook met de geleerde Mersenne te Parijs, van wie hij een „Traité sur l'harmonie universelle" had gelezen. Ban had het niet bij algemene overwegingen gelaten eri wilde Mersenne overtuigen, dat tegenover de lichtzinnigheid die in de muzikale kunst heerste duidelijke wetten gesteld moesten worden. Niet zonder humor vraagt de Franse geleerde pater hem een tekst op muziek te zetten; hij zou dan dezelfde tekst door een Franse componist laten componeren. Een jury in Parijs zou de beide composities beoordelen. Al zeer spoedig was Ban gereed; hij stuurde zijn stuk naar Parijs en ontving kort daarop de toonzetting van de componist Boësset. Na enige tijd volgde het oordeel van de jury; de meesters achtten de muziek van Ban beter voor instrumenten dan voor zangstemmen geschikt en vonden dat zijn melodie niet zo gevoelvol was als die van Boësset. Zij stelden 't Franse stuk boven 't Hollandse. Ban was verre van tevreden: hij gaf een ongelofelijk uitvoerige beschrijving van de gebreken die hij meende te zien in de Franse compositie. Letterlijk van noot tot noot critiseerde hij de werkwijze van Boësset. Als wapen voor zijn strijd had hij zijn overtuiging dat aan bepaalde gedach ten aan bepaalde gevoelens, zelfs aan be paalde woorden ook alleen bepaalde toon aarden, t.oonsafstanden en maten beant woorden. En zo scherp was hij in zijn me ning dat hij dacht, met zijn analyse het stuk onherroepelijk te veroordelen. In de „Correspondance et oeuvres musicales" van Huygens kan men zijn correcties vin den. Ze zijn geenszins overtuigend voor het artistiek besef van de Haarlemmer. Overigens is dit maar een klein feit uit het leven van een man, die talrijke bewijzen van een bijzondere geest heeft gegeven. Als ik litterator was zou ik een roman willen schrijven over het leven van Jan Albert Ban in het Begijnhof te Haarlem; het zou aardig zijn te fantaseren over het Goudsmidspleintje, over de Groene Buurt en de andere oude plaatsjes, waar de merkwaardige man zeker tussen de be drijven door zijn brevier liep te lezen. HENDRIK ANDRIESSEN. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Korfbal Oosterkwartier ontvangt K.Z. Oosterkwartier ontvangt Zondag op het terrein aan de Zomervaart het Zaanse Koog Zaandijk, waarvan uit met 4—3 werd ver loren. Mogelijk dat nu de uitslag net anders om wordt, daar de Haarlemmers door het dreigende degradatie gevaar zich extra zullen inspannen. In de tweede klasse A is de ontmoeting Aurora—Sport Vercent vastgesteld: de eerste wedstrijd won S.V met 4—1, Aurora zal 'rachten van deze nederlaag revanche te nemen, hetgeen echter niet mogelijk zal wezen. Oosterkwartier 2 gaat naar Archipel 2 in Amsterdam. Deze wedstrijd kan worden ge wonnen door de Haarlemmers: wellicht dat na de eerste zege van de afgelopen Zondag meer vertrouwen in het twaalftal is gekomen. Aurora 2 zal trachten van Rohda 2 met één winstpuntje rijker terug te komen, het geen niet eenvoudig i».

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5