Bouwmeester van Basiliek van St. Bavo op hoge leeftijd, in Limburg overleden Geestelijk niveau van Duitse jeugd ligt thans hoger dan na 1918 es ZATERDAG 22 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 In de late avond van Donderdag is te j zijn arbeid in commissies noemen wij on- Meerssen bij Maastricht ir. .Tos.- Th. J. cler meer zijn lidmaatschap van de Rijks- Cuypers, de bouwmeester van de Haar lemse St. Bavo, van de Amsterdamse Ef fectenbeurs en van vele andere kerkelijke en wereldlijke bouwwerken in Nederland, op 87-jarige leeftijd overleden. Ir. Joseph Theodorus Joannes Cuypers werd als zoon van de eveneens zeer be kende architect P. J. H. Cuypers op 10 Juni 1861 te Roermond geboren. Zijn eerste opleiding ontving hij aan de H.B.S. te Rolduc, hij studeerde daarna aan de poly technische school te Delft, welke hij in 1883 als civiel en bouwkundig ingenieur verliet. Na een jaar gewerkt te hebben in het atelier van zijn vader maakte hij een studiereis door Frankrijk, Italië en Duits land. In 1885 keerde hij te Roermond terug, waar hij gedurende 25 jaar de technische leiding van het bureau van zijn vader had. In die periode legde hij zich vooral op de kerkbouw en op restauratiewerkzaamheden toe Men treft heidehuizen van hem aan in Amsterdam, Oegstgeest, Zoeterwoude, Steenbergen, 's-Hertogenbosch; Ginneken, Breda, Schimmert, Bussum, Utrecht, En schedé, Dongen, Beverwijk, en Scheve- ningen, doch ook in Rangoon, waar hij een Kathedraal bouwde. Zijn meest bekende werk is wel de Ka thedrale kerk, thans Basiliek van Sint Bavo te Haarlem, waarvoor op 15 Juni 1895 de eerste paal werd ge slagen. Op 25 Februari 1906 werd dit bouwwerk, hoewel nog niet geheel vol tooid, in gebruik genomen. Eerst op 27 Juni 1930 was de kathedraal gereed. Ook op het gebied van. wereldlijke gebouwen genoot ir. Cuypers een grote reputatie. Zijn bekendste werk op dit gebied is ongetwij feld de Effectenbeurs te Amsterdam. Sa menwerkende met zijn vader hield hij zich jarenlang bezig met de herbouw van het kasteel Haarzuylen. Van zijn werk op stedebouwkundig gebied kan onder meer genoemd worden zijn uitbreidingsplannen voor Maastricht en voor de omgeving van het Munster en het Munsterplein te Roer mond. Behalve de Effectenbeurs bouwde ir. Cuypers te Amsterdam het R.-K. Gymna sium, de Boerhaaveklïniek (in samenwer king met Jan Stuyt) en het Jezuïeten-col lege. Voorts ontwierp hij landhuizen, woonhuizen in steden, winkels, scholen en fabrieken en leidde hij talrijke restaura ties, o.a. die van het stadhuis te Franeker. Vele der genoemde bouwwerken ont wierp hij in samenwerking met zijn oud ste zoon Pierre Cuypers. Cuypers was ook leraar aan de Riiksnormaalschool voor tekenonderwijzers, de Kunstnijverheids school en de Museumscholen te Amster dam. Tevens trad hij op de voorgrond als schrijver, spreker, docent en lid van vele verenigingen of commissies en hij publi ceerde veel in bouwkundige bladen. Van Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Capaciteit voor de eerste jaren nauwelijks voldoende Ged. Staten van Noordholland zeggen in hun antwoord op de afdelingsverslagen van de Prov. Staten o!a.: Pe machinecapaciteit zal gezien de te verwachten grote energie-behoefte voor de eerste jaren nauwelijks voldoende zijn, ook al wordt de strooma fneming in de spitsuren beperkt en blijven de rantsoene ringsmaatregelen gehandhaafd. De spoedig te verwachten inbedrijfstelling van twee "Werkspoorketels en een Babcoek-Wilcox- ketel benevens de koppelverbinding met het Zuiden, zijn voldoende om voorlopig-in de behoefte te voorzien. Van een goede toestand wat betreft het reservevermogen kan eerst worden gesproken na het tot stand komen van de in bestelling gegeven uitbreiding met 50.000 kW, die, naar ge hoopt wordt, in 1952 gereed zal zijn. Daar bij wordt dan nog vooropgesteld, dat de belastingen niet buiten de verwachtingen toenemen en de oude installaties voldoende bedrijfszekerheid behouden. Maatregelen om voor de eerste jaren beperkingen in te voeren zullen waarschijnlijk niet kunnen uitblijven. Aangezien plannen voor een belangrijke uitbreiding van een der grootste industrièën in vergevorderde staat van voorbereiding zijn. is 'net zeer wel mogelijk, dat een voor stel tot een nieuwe uitbreiding van de provinciale centrale met 50.000kW de Prov. Staten zal bereiken. Verhoging van het tarief? Bij de tarievenpolitiek is de Provincie gebonden aan de prijsvoorschriften. Aan- .genomen mag worden zo merken Ged. Staten op dat de per 1 Januari 1949 van kracht geworden kolenprijsverhoging 7.80 per ton) op de afnemers zal mogen worden verhaald, hetgeen zou neerkomen op een prijsverhoging van 0,75 tot 1 cent per KWh. Hef eeuwfeest van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort De plannen Het bedrag van 15.000,dat op de begroting is uitgetrokken voor de viering van- het eeuwfeest van het ziekenhuis te Santpoort is naar de overtuiging van Ge deputeerde Staten niet te ruim geraamd. boek uit te geven, waarvoor ongeveer 6.500,— nodig zal zijn. De feèstelijkheden zullen bestaan in een tuinfeest, een sport dag voor de patiënten, waaraan ook patiën ten van andore inrichtingen zullen deel commissie voor monumentenzorg en Rijkscommissie voor wegenverbetering. Van 19271932 was hij voorzitter van het Comité permanent international des ar- chitectes te Parijs. Zijn verdiensten zijn onder meer er kend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de IJ. Gregorius de Grote. Sinds 1945 had hij zich uit het practi- sche werk teruggetrokken en leefde hij te Meerssen in de schaduw van de Basiliek, welke hij had gerestaureerd. Water uit het IJselmeer naar de duinen? De plannen van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordholland Ged. Staten van Noordholland antwoor den op de opmerkingen in de afdelingen der Prov. Staten gedaan, dat inderdaad het waterverbruik .sterk is toegenomen. Ver spilling speelt evenwel een grote rol, in het bijzonder in dagen van grote warmte en van vorst. De propaganda daartegen wordt voortgezet. Hoewel met voldoening mag worden geconstateerd, dat zich geen enkel ver schijnsel voordoet, dat op een niet toelaat baar aanspreken van het. waterkapitaal in de duinen wijst, hebben Gedeputeerde Sta ten niet geaarzeld om voor de toekomst ook naar andere bronnen om te zien, waar bij voorziening uit het IJsselmeer voor de hand lag. Op grond van het wetenschappelijk on derzoek mag worden aangenomen, dat het IJsselmeerwater van de tegenwoordige samenstelling tot drinkwater van behoor lijke kwaliteit kan worden verwerkt. Door middel van proeven op semi-technische schaal woixlt nog onderzocht, welke appa ratuur daarvoor de meest doeltreffende en economische zal zijn. Behalve dit op het technische terrein der waterzuivering liggende vraagstuk en voorts de vraag hoe de samenstelling van het IJsselmeerwater in de toekomst zal zijn, heeft het probleem der toekomstige waterwinning bovendien een belangrijke bedrijfs-economische kant, Het vraagstuk van de kostende prijs van het water wordt bij streekvoorzieningen namelijk niet in de eerste plaats beheerst door de wijze, waarop waterwinning en -zuivering plaats hebben, maar vooral door de wijze, waarop het water wordt getransporteerd. De daar voor nodige werken vereisen een kapitaals investering van vele millioenen èn zullen zeker in de eerstkomende jaren door materiaalschaarste niet kunnen worden uitgevoerd. Ook om die reden betekent de noodzakelijke diepgaande en tijdrovende uitwerking van de destijds opgemaakte voorlopige plannen voor de IJsselmeer- voorziening niet een uitstel van de uitvoe ring; in normale tijden zou het overigens eveneens geboden zijn om aan de voorbe reiding voldoende tijd te wijden. Voor het verrichten van deze onderzoekingen is op de begroting voor 1949 een post van 25.000,uitgetrokken. Gedeputeerde Staten achten, mèt de le den hier aan het woord, de voorkoming van de uitdroging der aan de voet van de dui nen gelegen cultuurgronden een vraagstuk van groot belang. Het Sanatorium te Santpoort „Op korte termijn" Ged. Staten van Noordholland schrijven aan de Prov. Staten: Inderdaad is, onder dagtekening van 30 December 1948 van de Afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis bericht ontvangen, dat, in overleg met het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, al het mogelijke wordt gedaan om tot een ontruiming op korte termijn van het Sanatorium te Santpoort te komen. Een definitief tijdstip voor deze ontruiming is aan Gedeputeerde Staten niet medege deeld. De „Flores" en de „Soemba" onderscheiden Na de tankschepen „Ondina" en „Mij drecht" zijn thans ook twee schepen der Koninklijke Marine, Hr. Ms. „Flores" en „Soemba", de twee uit 1925 daterende kanonneerboten onderscheiden door de „Koninklijke Vermelding bij Dagorder". Het zijn zusterschepen, waarmee onze ma rine veel eer heeft ingelegd bij de invasie in Frankrijk. De verpleging van krankzinnigen Verzwaring van de lasten die voor rekening der gemeen ten komen Een veiJiQging van het aandeel der ge meenten in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken is inderdaad on vermijdelijk, zo schrijven Ged. Staten van Noordholland aan de Prov. Staten. Als de Prov. Staten het voorstel van Ged. Staten aannemen, zal de verdeling der kosten in 1949 zijn: gemeenten 77,6 procent, provincie 22,4 procent. In 1948 waren de verhoudingen: gemeen ten 67,7 procent, provincie 32,3 procent. Maar in 1931 nam de provincie ook niet meer dan 22 procent voor haar rekening. De provincie zal op deze wijze voor 1949 482.000,besparen, die dus opgebracht zullen moeten worden door de gemeenten. De aankoop van Meer en Berg" Ged. Staten handhaven hun voorstel om f 100.000 aan Heemstede te geven Zoals men weet zijn in de afdelingen der Prov. Staten van Nooudholland bezwaren geopperd tegen het voorstel van Ged. Sta ten om 100.000 steun aan Heemstede te geven voor de aankoop van een deel van „Meer en Berg". Nu antwoorden Ged. Staten o.a.: Er moge met betrekking tot de aankoop van „Meer en Berg" hier nogmaals op ge wezen worden, dat deze aankoop waarlijk niet alleen aan de inwoners van Heemstede ten goede zal komen, en dat het aan „Meer en Berg" grenzende landgoed „Groenen- daal" thans reeds jaarlijks door duizenden van elders, met name inwoners uit de ge meenten Amsterdam en Haarlem, bezocht pleegt te worden. Gedeputeerde Staten scharen zich dan ook geheel aan de zijde van die statenleden, die de hier aan de gemeente Heemstede te verlenen steun een zeer gelukkige achten. De vraag, waarom niet volstaan zou kun nen worden met aan Heemstede een rente loos voorschot te geven, beantwoorden Ged. Staten ontkennend. Door de verplich ting om een dergelijk voorschot te zijner tijd weer terug te betalen, zou Heemstedè ver boven haar krachten worden belast. Uitvoering van werken Hoewel Gedeputeerde Staten van Noord holland zioh zeer wel kunnen verenigen met de investeringspolitiek der Regering, zijn zij van mening, dat er bepaalde objec ten zijn, welker uitvoering ter wille van het scheppen van nieuwe of het uitbreiden van bestaande welvaartsbronnen juist nu ter hand moet worden genomen of voltooid. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat de werken van het AmsterdamRijn kanaal voortgang moeten vinden en de tunnelbouw zo spoedig mogelijk dient te worden aangevat. Zij hebben van hun mening in deze doen blijken aan de Sta- ten-Generaal en aan de Regering. Ten opzichte van Schiphol zouden Ge deputeerde Staten willen afwachten, wat het resultaat van het tussen het Rijk en Amsterdam gevoerde overleg zal zijn. Spoedige instelling van ondernemingsraden bepleit Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststel ling van regelen omtrent ondernemings raden blijkt, dat zeer vele leden met de regering van oordeel waren, dat het instel len van ondernemingsraden zonder wette lijke basis geen zin heeft. Er moet spoedis in zoveel mogelijk ondernemingen een ondernemingsraad worden ingesteld en er dient hiermede niet gewacht te worden op de totstandkoming van de bedrijfschappen. Sommige leden waren van oordeel, dat het nuttige instituut der ondernemings raden zich in vrijheid gunstig ontwikkelt en dat aan een wettelijke regeling daar van niet alleen geen behoefte bestaat, doch deze zelfs ongewenst moet worden geacht in het huidige ontwikkelingsstadium. Zeer vele leden betreurden het, dat de instelling van ondernemingsraden niet in het wets ontwerp op de bedrijfsorganisatie is opge nomen! Sommige leden konden zich niet met dit wetsontwerp verenigen. Zij waren van oordeel, dat daarmede getracht wordt te verzoenen, hetgeen niet te verzoenen is, namelijk het algemeen belang met de zelf standige positie van de ondernemer. Vele leden waren van oordeel, dat ook na de totstandkoming der wetten op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de ondernemingsraden nog geen geheel bevredigende organisatie van het bedrijfs leven zal zijn verkregen. Daarnaast is huns inziens nog een regeling noodzakelijk, die wijziging brengt in het huidige vennoot schapsrecht de deelneming in het beheer van de onderneming door de werknemers en een regeling, waardoor de werk nemers mededelen in de resultaten van de onderneming. Deze leden merkten hierbij echter op, dat medebeheer en winstdelin; niet van elkaar afhankelijk mogen worden gesteld. Ten einde de reeds genoemde bezwaren inzake het ontbreken van verband tussen dit wetsontwerp en dat op de publiekrech telijke bedrijfsorganen te ondervangen, drongen zeer vele leden er op aan ver schillende bevoegdheden, welke in dit ontwerp worden toegekend aan de Kroon of de minister, te verlenen aan de sociaal- economische raad, de desbetreffende be drijf scommissie of het bestuur van de daar voor in aanmerking komende organen der komende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, wanneer deze zijn tot stand ge komen. Vele leden stelden de vraag, of naar de mening der regering naast de onder nemingsraden nog zogenaamde kernen of fabriekscommissies zullen kunnen blijven bestaan in de ondernemingen. Ernstig bezwaar bestond bij vele leden tegen de bedrijfscommissies. Daarmede zouden nieuwe organen worden geschapen voor taken, die thans zeer goed aan de reeds bestaande bedrijfsraden en vakraden kunnen worden toegekend en in de toe komst aan de bedrijfschappen kunnen wor den overgelaten. Polderhuis te Middelburg mag voltooid worden Het bestuur van de polder Walcheren heeft toezegging ontvangen, dat het Pol derhuis te Middelburg mag worden afge bouwd. Hiermee werd in 1941 een begin lemaakt, doch in verband met de bouw- stop in 1942 kon men het niet voltooien. Sterrit van Monte Carlo begint Maandag Vrijdagavond waren reeds verscheidene deelnemers aan de sterrit Monte Carlo, die deze stad ook^ als vertrekpunt hebben geko zen, aan de Cöte d' Azur aangekomen. Onder hen bevonden zich enkele Nederlandse équipes, zoals het Ford-team, met mevrouw Van Limburg Stirumvan Vredenburgh, mevrouw StahlWijtema en mevrouw Van PuyenbroekVroom, de ervaren raillye- rijder Van Beeck Calkoen, eveneens met Ford en vergezeld van de heren Van dei- Spek en Bedford en de Hillman-équipe Mutsaerts, Caspanni en Kouwenberg. 0E RALLY VAN MONTE CARLO 1949 J—"oufp2Sjanfe Op het Britse „rayon"-centrum, eèn permanente tentoonstelling die deze week in Londen ge opend is, zijn de nieuwste uitvindingen op het gebied der kunstzijde-industrie te zien. Deze vreemde voorstelling geeft een idee hoe de ragfijne rayongarens in glanzende avond toiletten getransformeerd worden. THEODOR PLIEV1ER BEZOCHT ZIJN GEBOORTESTAD De Duitse schryver Theodor Plievier, die I hoger ligt dan na 1918. Er is veel interesse, ook in ons land met zijn documentaire ro- ook in politieke vraagstukken, hoewel de man ..Stalingrad" grote bekendheid ver- animo om zich bij een partij aan te sluiten wierf, heeft gisteren, tijdens een kort ver- gering is. „De Duitse jeugd zo zei Plie- blijf aan Amsterdam, in een onderhoud j vier en vooral dat deel, dat in Hitier ge- Het ligt in het voornemen een gedenk- j met verscheidene vertegenwoordigers van j loofde, heeft een geweldige morele klap nemen, in de uitvoering van een openlucht- politieke vragen te willen beantwoorden, spel door de patiënten, een réunie van oud- 1 H 1 personeelsleden, en in een officiële huldi gingsplechtigheid. waarbij, gezien de grote belangstelling, die er bij autoriteiten en bij andere inrichtingen voor het eeuwfeest be staat, vele gasten te verwachten zijn. Voor de hier genoemde feestelijkheden gezamenlijk is, het feit in aanmerking ge nomen, dat het getal patiënten, personeels leden en oud-personeelsleden de 2000 zeker ruim overtreft, het resterende bedrag van 8.500,waarlijk niet hoog te noemen. Oorlogsschade Noordholland leed f 7.388.600 schade De door de Prov. Noordholland aan haar eigendommen geleden oorlogsschade wordt op 7,388.600,— geschat. De zogenaamde bezettingsschade is daaronder begrepen. De betaling daarvan is door het Rijk ge regeld. de Nederlandse pers, enkele belangwek kende bijzonderheden over het huidige Duitsland verteld. Na een korte inleiding van Jef Last en na nadrukkelijk verklaard te hebben geen heeft de auteur gedurende bijna een uur voorzichtig en weloverwogen geantwoord op de vragen die hem zijn gesteld. Uiter aard betroffen de eerste vragen het boek, dat hem een wereldfaam heeft gegeven, „Stalingrad", waarin hij aan de hand van gegevens, verkregen uit gesprekken met Duitse krijgsgevangenen en uit brieven en dagboeken verzameld, een zeer realistisch beeld geeft van de verschrikkingen, welke het zesde Duitse leger onder veldmaar schalk Von Paulus heeft doorgemaakt in de slag om Stalingrad. Plievier vertelde dat „Stalingrad" het meest gelezen boek is dat sedert 1945 in Duitsland werd gedrukt. Hij vervaardigde het in Russische opdracht, maar het is nimmer in het Russisch vertaald. Daarna kwam het gesprek op de Duitse jeugd, waarmede Plievier in nauw contact staat door de vele brieven, die hij na het verschijnen van „Stalingrad" ontving. De auteur was van mening dat het geestelijk gekregen door het verloop van de oorlog, een klap, die aanvankelijk verdoofde, maar daarna het besef deed ontstaan, dat het be grip hegemonie voor Duitsland definitief begraven is. Nu is het zoeken naar een goe de weg, naar een toekomst en een plaats pussen de andere volken de overheersende gedachte die de Duitse jeugd bezig houdt", De Duitse litteratuur, feitelijk het gehele Duitse leven, is volgens Plievier sedert 1934 van geen noemenswaardige betekenis I dammer, zoals hij zelf zeide, maar liep op meer. Er woïdt veel geschreven, zodat de tamelijk jeugdige leeftijd van huis weg en uitgevers geen gebrek hebben aan ma- j werd zeeman. In 1914 trad hij in dienst nuscripten, doch zeer zelden is er iets tus- I van de Duitse oorlogsmarine en na de revo- liet, op pure fantasie. Het comité „Vrij Duitsland" was voortgekomen uit het zesde leger, omdat de officieren en manschappen van dit leger na de nederlaag bij Stalingrad de overtuiging hadden, dat de ooi-log ver loren was en het dus zaak was zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de ge vechten, opdat Duitsland niet tot chaos zou vervallen. Een zuiver nationalistisch stre ven dus, dat gepropageerd werd door mid del van luidsprekers aan het front, radio- uitzendingen en uit vliegtuigen geworpen vlugschriften. „Mogelijk zo zei de schrij ver heeft dit comité politieke aspiraties gehad, doch het is enkele weken na het einde van de oorlog opgeheven. Dat figuren, die in dat comité een rol hebben gespeeld, thans leidende functies vervullen in Oost- Duitsland vindt zijn oorzaak in het feit dat zij in Rusland een zekere mate van ver trouwen hebben verworven." Amsterdammer van geboorte Het leven van Theodor Plievier is bewo gen geweest. Hij werd te Amsterdam ge boren als zoon van een rasechte Amster- sen dat de uitgave rechtvaardigt. Het feit dat door de splitsing van. Duitsland geen cultureel centrum meer aanwezig is, zou hiei-van een der oorzaken kunnen zijn. De „Paulus-Armce" lutie voerde hij de redactie van een blad van soldatenraden en werd communist. Hij verdiende later zijn levensonderhoud met het uitgeven van vlugschriften on schreef onder andere „De koelie van de keizer" en „De keizer ging, de generaals bleven". Na het aan de macht komen van Hitier emi- Het gesprek kwam natuurlijk ook op de greerde Plievier naar Rusland en in 1945 „Paulus-Armee", aangezien de schrijver, I keerde hij naar Duitsland terug. In 1948 door zijn opdracht in de gelegenheid was i verliet hij de Oostelijke zóne en vestigde het werk van het comité „Vrij Duitsland" j zich te München. in Rusland van nabij mee te maken. Vol- ..Een nauwe samenwerking, zowel op gens zijn mededelingen berusten de ge- i eonomiseh als op cultureel gebied van alle nichten omtrent het bestaan van een „Pau- i Europese volken acht ik dringend noodza- lus-Armee" in de Oostelijke zóne van kelijk. Ik geloof dat het een kwestie is van De heer Van Beeck Calkoen, die een be langrijk deel van de af te leggen Alpen étappe op zijn reis naar Monte Carlo had verkend, deelde aan het A, N. P. mee, dat het weer voor de tijd van het jaar uitstekend is en dat er weinig sneeuw op de Alpenwegen ligt. Alleen op di^ wegen, welke op de noor delijke hellingen zijn aangelegd, moet men voorzichtig zijn door de gladheid van som mige stukken. De Col de la Croix Haute, een pas van 1200 meter, gelegen tussen Grenoble en Digne, gaf geen moeilijkheden. Voor één ding waarschuwde onze landgenoot, n.l. het behalen van het gemiddelde van 50 km. Dit gemiddelde is vrij hoog voor deze bochtige wegen, berg op, berg af. Vooral indien men bedenkt, dat de étappe Monte CarloGrasse DigneGrenobleGenève, een afstand van 450 km., in de nacht wordt gereden is het duidelijk, dat in het eerste gedeelte van de strijd de meeste strafpunten zullen vallen. Maandagavond laat is de start in Monte Carlo en, zo besloot de heer Van Beeck Calkoen het gesprek, in de twee maal 24 uur, welke nog voor ons liggen, kan ook het weer omslaan en dan zullen verschillende deel nemers voor zeer verrassende moeilijkheden komen te staan. Cycle-cross bij Kraantje Lek Zondagmiddag zal op het terrein in de omgeving van Kraantje Lek in Overveen een Cycle Cross over 25 lt.m. (6 ronden) ten bate van de Niwin worden gehouden onder leiding van H.S.V. „De Kampioen". Dit soort wedstrijden heeft in België en Frankrijk een grote belangstelling, maar naar het aantal inschrijvingen van ruim 100 te beoordelen, blijkt er in Nederland ook grote animo voor te bestaan. Daar het in deze wedstrijd niet alleen om persoonlijke prijzen maar ook om een clubprijs gaat heeft de H.S.V. „De Kam pioen" hiervoor een record-aantal deelne mende verenigingen. De volgende clubs schreven reeds in met de sterkste renners: DTS Zaandam, Alcmaria, Alkmaar, Ken- nemerland, Beverwijk, De Bataaf, Halfweg, Swïft. Leiden. Hollahdia, Sparta en Spartaan, Den Haag, Olympia, Germaan, Alyssus, Ga zelle, Champion, Amsterdam en de Haar lemse vereniging „De Kampioen". Bekende renners bevinden zich onder de deelnemers o.a. Bijster, Gebr. Voorting, v. Gelder, Bontekoe, v. Beek, Schellingerhout, Schotman en Snijders. niveau van de Duitse jeugd aanmerkelijk Duitsland, welke hij korte tijd geleden ver- j „to be or not to be" voor Europa"» TWEEDE KAMER Minister Spitzen en de zoek geraakte aanhangwagen (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de heer Haken (comm.) zijn verontwaardiging kenbaar had gemaakt over het feit, dat er geen gelden voor de zo dringend nodige tunnel bij Velsen, maar wel voor straalvliegtuigen en „Amerikaan vliegvelden beschikbaar werden ge steld, kwam laat op de middag minister Spitzen aan het woord. Zeventien sprekers hadden toen hun licht laten schijnen over zijn begroting. Tussen het ambt van secretaris-generaal en dat ^an minister ligt, naar hij ver klaarde, een groter verschil dan sommige afgevaardigden zich. schenen te kunnen voorstellen. Nu, als bewindsman moet hij zelf de uiteindelijke beslissingen nemen, die hij vroeger alleen hielp voorbereiden. Hij wees vooral op dat onderscheid om duidelijk te maken, wat hem weerhield terstond de klaarliggende wetsontwerpen af te doen. Met name gold dit voor de Wet Autovervoer Personen, als W.A.P. afge kort en die voor het Autovervoer goederen, in drie letters weergegeven als W.AG. Deze laatste regeling is gloednieuw. Bij het an dere voorstel heeft men echter te doen met wijzigingen van iets dat al bestaat. Boven dien komt het daarbij aan op de plicht van de overheid zelf met het oog voor veilig heid én regelmaat voor zeker.e waarborgen zorg te dragen. Daarom kon de minister zich met betrekking tot de W.A.P. niet zo veel vrijheid veroorloven als inzake de "W.A.G. Van afkortingen gesproken: ver makelijk was nog, hoe de bewindsman, toen hij de Kamer wilde uitleggen wat B.I.M.A. betekent, aanvankelijk niet verder kwam dan Bureau Inschrijving Motorrijtuigen. „En aanhangwagens" zo kwam men hem uit de vergadering met een interruptie te hulp, waarop hij terstond erkende die aan hangwagen even kwijt geraakt te zijn. Ir. Van D i s (St. Ger.) had even tevoren ge klaagd over het feit, dat de aanhangwagens soms zo slecht gekoppeld zijn, dat zij gevels aan puin rijden. Nadat minister Spitzen nog een en ander over de organisatie en reorganisatie van zijn departement te berde had gebracht, brak hij zijn betoog af, ten einde dit Dins dag voort te zetten. In die week, zo kon digde president Kortenhorst aan, zal Bui tenlandse Zaken nog steeds niet aan de orde komen doordat minister Stikker het dan nog steeds te druk heeft met zijn overige ambtsbezigheden. Ook dit jaar weer een corso in de Bollenstreek De Bollenstreek heeft vorig jaar een groots bloemenfeest georganiseerd, dat bij na een half millioen bezoekers uit binnen- en buitenland naar Hillegom, Lisse en Sas- senh eim trok. Het succes, hierbij behaald, heeft de or ganisatoren doen besluiten het oorspronke lijke plan, hiervan een jaarlijks terugke rende gebeurtenis te maken, door te zet ten, zodat ook dit jaar weer een bloemen corso zal worden gehouden. In tegenstelling met het Noordwijkse bloemenfeest, waar de tulp in het centrum staat, voert hier de hyacint de boventoon. De versieringen' dragen daardoor ook een geheel ander karakter. De definitieve datum is nog niet vastge steld, aangezien die samenhangt met de bloeitijd der hyacinten. Men neemt echter aan dat het corso ongeveer half April zal plaats hebben» Ik ben door een plaatje in de krant een beetje in de war geraakt, maar ik zeg bij voorbaat dat de regering geen kwaad kan doen. Zo goed als alles wat gedrukt is waar is, zo goed is alles wat de overheid doet goed. Dat is mijn standpunt in de we reld, dan heb ik ook nog eens kans op een Nederlands lintje naast mijn Bolivar van Venezuela, mijn Sol van Peru en mijn Witte Olifant van Siam. En het gaat juist om lintjes, dat plaatje in de krant, dat mij een beetje in de war gebracht heeft, waarop meneer Oyevaar staat afgebeeld die een Scandinaafse reder een lintje opprikt, omdat die reder een schip heeft laten bouwen op een Neder landse werf. Het staat er ronduit bij. En nu is het dus zo dat, omdat die reder ons wat heeft laten verdienen, wij hem iets terugbetalen in de vorm van een lintje en daar kan ik, zelfs op mijn tenen op een stoel, niet goed bij, want lintjes zijn, dacht ik, toch geen materieel ruilmiddel? Mijn Bolivar heb ik gekregen omdat ik, met scherpe pen en dito vernuft, openlijk de schoonheid van Caracas en de Andes heb bezongen. Mijn Sol omdat ik een stukje heb ge schreven tot hulde aan dat mooie land en Lima, de stad der steden. En die "Witte Olifant is zo maar in mijn knoopsgat gesprongen. Ik denk dat het een vergissing was en dat ze mij verward heb ben met mijn neef, die een kwarteeuw lang dat land heeft vertegenwoordigd als vice- consul plénipotentiaire. Neef was er erg droef en boos om, maar gedane olifanten nemen geen keer. En wanneer ik bij neef op de thee kom heb ik de tact dat knoopje thuis op de wastafel te vergeten. Maar dat van 'die reder begrijp ik niet goed. Krijg ik nu ook het ridderkruis, wan neer ik een oceaan-reus in Kinderdijk laat bouwen? Meneer- Oyevaar moet me dat garande ren, want anders begin ik er niet aan. Stel u voor dab ik met die reus zit te hou den, zonder een leeuw naast die olifant! Dat kan ik niet riskeren. ELIAS Spnnggelatine veroorzaakte ontploffing m kantoorark De Amsterdamse recherche is tot de conclusie gekomen dat de ontploffing op de kantoorark in het IJ, waarbij 'gister morgen vijf personen om het leven kwa men, is veroorzaakt door z.g. spring- gelatine. Een assistent-uitvoerder heeft namelijk verklaard, dat hij Donderdagavond een der thans overleden mannen ongeveer drie kilogram van deze springstof heeft overhandigd. Het was een gebruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op een spe ciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig, dat 50 meter uit de wal lag. Aangenomen wordt, dat de springgëla- tine aan boord van de kantoorark tot ont ploffing is gekomen. De vijf slachtoffers zijn de 26-jarige W. Schobbe uit Rotterdam, de 40-jarige K. Lips uit Sliedrecht, de 31-jarige G. Bos uit Rotterdam, allen duikers, de 56-jarige ma gazijnmeester D. Koning en de 19-jarige W. Oussoren, beiden uit Amsterdam. Nederlanders krijgen het Legioen van Eer De Franse regering heeft de volgende Nederlanders in het Legioen van Eer be noemd: mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, werd benoemd tot commandeur; mr. H. J. Schölvinck, chef van het ka binet van bovengenoemd ministerie, kreeg het officierskruis; dr. F. Bender, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen van dit ministe rie, ontving het ridderkruis; prof. dr. F. L. R. Sassen, raadadviseur- honorair aan dit departement, werd be giftigd met het officierskruis; prof. dr. G. J. Sizoo, hoogleraar aan de vrije unversiteit te Amsterdam; prof. dr. M. Valkhoff en prof. dr. J. B. Tielrooy, hoogleraren aan de gemeente-universiteit te Amsterdam en dr. M. J. Premsela te Amsterdam werden benoemd tot ridder. Conferentie te New Delhi maakt drie resoluties Uit New Delhi wordt gemeld, dat een redactie-commissie van de conferentie te New Delhi „in grote trekken" overeenstem ming heeft bereikt over een drietal resolu ties betreffende oplossing van het Indone sische geschil. De commissie zou de resoluties heden aan een voltallige vergadering voorleggen. Men gelooft, dat de commissie de mogelijk heid onderzoekt van rechtstreekse aanbie ding van de resoluties aan de UNO zodra de conferentie afgelopen is, dus zonder dat zij eerst door de verschillende regeringen zijn geratificeerd. Dit aanbieden zou dan door India kunnen worden gedaan; omdat Pandit Nehroe, de eerste-minister van dat land, ter plaatse ratificatie kan verkrijgen. De redactie-commissie is samengesteld uit afgevaardigden van Australië, Ceylon, Nieuw-Zeeland en Pakistan. Naar men gelooft betreft de eerste reso lutie het herstel van de volledige vrijheid van handelen van de republikeinse rege ring, de teruggave aan die regering van de gebieden die zij vóór 18 December be stuurde, het terugtrekken van de Neder landse tróepen, de verkiezingen voor een constituërende vergadering en de over dracht van de souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië. Naar men verwacht, wordt in deze resolutie tevens de vorming door de Veiligheidsraad van een commissie aanbevolen, die bevoegd is ge noemde voorwaarden ten uitvoer te leggen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat in de resolutie de tijdlimieten zijn opgeno men, die in het republikeinse memorandum worden genoemd. Deze grenzen, zo werd gezegd, waren „te eng". Volgens dezelfde bron zou in de tweede resolutie worden aanbevolen, dat de Veilig heidsraad handelt op grond van hoofdstuk zeven van het Handvest wanneer een der partijen zich tegen het besluit van de raad zou verzetten. Men gelooft niet, dat in de resolutie voorstellen worden gedaan ten aanzien van directe actie door de Aziatische landen zelf. Tenslotte zou de derde resolutie voorzien in voortdurend toezicht op de ontwikkeling in Indonesië. Een officiële woordvoerder van de Azia tische conferentie heeft bekend gemaakt, dat de mogelijkheid bestaat, dat de confe rentie heden de werkzaamheden zal be ëindigen. Waarnemers te New Delhi leidden hieruit af. dat er op de besloten bijeen komst van heden, die 2yz uur heeft ge duurd, vorderingen zijn gemaakt»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6