Verhoging van de opeenten voor de personele belasting te Haarlem CftefarliMif" Wandel-gelegenheid in Zand voort Predikbeurten SLEUTEL WEG: HAGEMAN Engeland en Amerika zullen het nu eindelijk eens worden over Palestina Radio Moors ZATERDAG 22 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Bij de beoordeling daarvan is de komende verhoging der huren van belang Het is bekend, dat B. en W. van Haarlem {van plan zijn (als compensatie voor de minstdraagkrachtigen nu voorgesteld is de gasprijs met 2 cent per M3 te verhogen) |de opcenten van de Personele Belasting (progressief te maken. Nu worden in Haarlem 150 opcenten voor (de gemeente betaald, B. en W. hebben nu ihet voornemen daarvoor een oplopende ijchaal te ontwerpen, die loopt van 100 tot 250. In ons vorig nummer hebben wij een (overzicht gegeven van de progressieve fcchalen die in andere gemeenten met meer jdan 100.000 inwoners gelden, i Daaruit waren conclusies te trekken van hoeveel belang die indeling voor de Haar lemmers zal zijn. In "verhouding natuurlijk het meest voor de huizen met een hoge huurwaarde. Wij gaven daarvan enige Voorbeelden ter illustratie. Bij een huur waarde van 1000 worden de gemeentelijke opcenten als die 200 zijn 161, bij 250 op centen 201,25. Nu zijn die 120,75. Een Verhoging dus van 40,25 of 80,25. Het is evenwel nodig bij het verhogen yan de opcenten ook rekening te houden óiet de komende verhoging van de huren. Minister In 't Veld heeft Donderdag middag in de Tweede Kamer medegedeeld dat er in de loop van dit jaar een voorstel Van de regering te verwachten is om de (huren te verhogen, vermoedelijk met 30 I Dan zouden de zaken natuurlijk weer anders komen te staan, want op die ver hoging moeten natuurlijk ook opcenten fcetaald worden. Dan zouden de hierboven genoemde be dragen worden voor een perceel met 1000 huurwaarde, die dan 1300 worden: bij 600 opcenten 221, bij 250' opcenten 'f 276,25. Vergeleken bij thans een stijging yan 100,25 of 155,50. Ook de hoofdsom van de Personele be lasting (die aan het rijk komt) wordt ver hoogd met 24,15. Ook de opcenten die de Provincie oplegt gaan 12,10 meer kosten. Vergeleken bij hetgeen nu betaald wordt >u de totale verhoging voor zo'n huurder jn belastingen bedragen 136,50 of 191,75. Daarbij zouden dan nog komen de 300 die hij meer aan huur moet betalen, .odat het bij elkaar bedragen worden van 436.50 of 491,75. (Bij geen dezer berekeningen is kinder- ftrek toegepast). Het is duidelijk dat er alle aanleiding Hl zijn om, indien de raad van Haarlem u het voorstel van B. en W. aanneemt om ie progressieve opcenten over 1949 te leffen, de zaak voor 1950 opnieuw te be ds die huurverhoging een feit gewor- len is. De Personele Belasting wordt geheven laar de toestand op 15 Januari van het Voor de belastingheffing over 1949 ;omt de huurverhoging dus niet in aan merking. Het is evenwel waarschijnlijk dat bij de lehandeling van het voorstel van B. en W. de raad de vraag zal worden gesteld of iet te verdedigen is de huurders van hui- en met hogere huurwaarden te belasten liet hogere uitgaven voor de Personele Be- asting waar het zeker is dat zij in de loop fan het jaar reeds belangrijk meer huur uilen moeten gaan betalen. Haarlem en de rand gemeenten Heemstede heft op dit ogenblik 150 op- tenten, evenals Bloemendaal. Beide gemeenten zijn ingedeeld in de 4e ilasse. Voor de oorlog bestond er een streven bij fe gemeenten om de belastingen zo laag mogelijk te houden, om daardoor nieuwe bewoners te trekken. Nu is dit door het grote tekort aan hui zen anders geworden. B. en W. van Heemstede hebben wij deelden dat reeds mede het voornemen zich wat de gasprijsverhoging aangaat, zich aan te sluiten bij het voorstel van Haarlem (2 cents verhoging). Maar het college volgt Haarlem niet wat dit voorste betreft om daaraan te koppelen een voor stel om over te gaan tot het invoeren van een progressieve heffing van de opcenter op de Personele Belasting. Wij vernemer daarentegen dat er wellicht een andere compensatie komt voor deze gasprijsver hoging. Ook moet het niet in het voornemen van B. en W. van Heemstede liggen om met een voorstel te komen om progressieve opcen ten te heffen. Het is evenwel bekend, dat bij de behandeling der begroting voor 1943 daarop is aangedrongen uit de raad. Niet onmogelijk is, dat de voorstanders daarop nogmaals zullen aandringen. De raad heeft tenslotte in deze het beslissings recht. Tekeningen van Jac van Looy Georganiseerd door Teylers museum Teylers museum heeft een tijdelijke ten toonstelling georganiseerd van tekeningen en schetsen van de schilder-schrijver Jac. van Looy, gemaakt gedurende zijn verblijf in Italië (1884-1885). Deze werken behoren tot de kunstverzameling van het museum. De tentoonstelling is kosteloos te bezich tigen, zij blijft ook gedurende Februari geopend. Noordholland en het Nijverheidsonderwijs Geen subsidies meer Zoals men weet hebben Ged. Staten van Noordholland aan de Prov. Staten voorge steld geen provinciale subsidies meer voor het Nijverheidsonderwijs te geven. (Sedert 1934 nam de provincie 18 der kosten voor haar rekening). In de afdelingen der Staten zijn tegen dit voornemen nog al bezwaren geuit. Ged.. Staten handhaven evenwel hun voorstel. De provincie heeft in deze geen taak. Het intérieur van de nieuwe Stratocruiserdie binnenkort door de Pan-American Airways op de Transatlantische dienst gebruikt zal worden. Het vliegtuig kan 75 passagiers vervoeren en zal voor de oversteek van Amerika naar Ierland slechts twaalf uur nodig hebben. Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd Is de werking nóg krachtiger. Elk tablet be vat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t 0.75 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., C. i'okmande Jong; 20 Jan., W. van der teerLems; J. C. Venkervan Gelderen; W. van WaardPohl; J. Mook lohlander. BEVALLEN van een dochter: 20 Jan., M. HoogendijkKerkhoff; J. M. C. Menke lendrix; G C. Hagervan Duffelen; A. W. •oppersumHoogerbeets. 21 Jan., E. J. H. de (eizer—Joores. 2 d. OVERLEDEN: 18 Jan,. P. Altena, 85 j., ladoeraslraat; 19 Jan., B. H. C. Strieker. 73 Zijlweg; I. M. W. A. Landwehr Johann, 4 Zomerkade; T. Cammenga, 85 j., Leidse- Taart; J Deenik, 69 j.. Kleine Houtweg; R. A. de Voogtde Vogel, 81 j., Kamperlaan; !0 Jan., J. G. van Roode. 38 j.. Zijhuizen; C. de KruijfStammers, 72 j., Gasthuislaan; de Vries. 74 j.. Kamperlaan; J. H. G. 'oenderman, 74 j.. Jansstraat. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg:: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Luxor: „Vogelvrij ver klaard" 18 i., 2.00, 4 15. 7 00 en 9.15 uur. City: Jrieda". 14 j 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De vliegende duivels", 14 j., 2.30, 700 en 9 15 uur. (Zondag 2.00. 4.15, 7.00 en 915 uur) Frans Hals: „Opium", 14 j., 2.30, 700 en 9.15 uur (Zondag 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur) Rembrandt: „Verwoeste levens", 18].. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zijn laatste wedstrijd", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 8.15 uur. ZONDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Frans Hals: Filmvertoning Jost uit Nederland", 10.30 en 11.30 uur. Palace: „Zondagochtendvoorstelling „Hei Tiki", 11 uur Rembrandt: Zondagochtend- vorstelling „China". 11 uur Bioscopen: Mid dag en avondvoorstellingen. MAANDAG 34 JANUARI Brinkmann: Vereniging Nederland-Canada, uur. Gem. Concertgebouw: Nederlandse deugd Gemeenschap, vertoning van films. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- Hellingen. W. P. J. Overmeer overleden Een idealistisch en arbeid zaam Haarlemmer In de afgelopen nacht is de heer W. P. J. Overmeer, in de ouderdom van 78 jaren, overleden. De heer Overmeer was een bekende Haarlemmer, vooral door het vele werk, dat hij voor de Nederlands Hervormde Kerk, voor de realassering, voor de drank bestrijding en voor de historie van zijn stad, die hij lange jaren als gemeente-amb tenaar diende, verrichtte. Gedurende bijna een kwart eeuw was hij werkzaam aan de Stadsbibliotheek, na de reorganisatie van deze instelling ging hij over naar de Gemeentelijke dienst der Werkloosheidsbestrijding. Toen hij in 1927 op wachtgeld werd gesteld, ging hij zich geheel aan de reclasseringsarbeid wijden, nadat hij reeds van 1916 al secretaris van de reclasseringsraad in het arrondisse ment Haarlem was geweest. Aan dit werk gaf hij alles wat hij te geven had. Hij verrichtte het uit liefde voor zijn medemens en met grote toewijding. Het was voor hem een levensvervulling en een levensvreugde beide. Zijn verdiensten vonden in een erelid maatschap van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Genootschap tot Reclas sering en in dat van de Reclasseringscom- missie van de Nationale Christen Geheel onthouders Vereniging erkenning. In dezelfde mate en bezield door dezelfde geest van menselijkheid heeft hij zich op tal van andere gebieden van het sociale leven met zijn volle persoonlijkheid inge zet: als bestuurslid van het Consultatie bureau voor Alcoholisme, als diaken en ouderling der Nederlands Hervormde Ge meente. Tevens was hij oud-lid van het classicaal bestuur van deze kerk. Men kwam gaarne met hem in aan raking, omdat hij eenvoudig was en van tal van dingen op de hoogte. Hij kende de Spaarnestad als weinigen en vele werkjes van zijn hand worden nog gaarne geraad pleegd door hen, die iets over Haarlem en, zijn historie willen weten. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 25 Januari om twaalf uur op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Tehuis „De Bosbeek" wordt 1 Maart opgeheven Naar wij vernemen zal het tehuis van het Bureau Bijzondere Jeugdzorg „De Bos beek" te Heemstede, per 1 Maart worden opgeheven. Op het ogenblik zijn er nog een 25-tal jeugdige politieke delinquenten, die met ingang van die datum in vrijheid worden gesteld. De Volksmuziekschool te Haarlem De Volksmuziekschool te Haarlem heeft in 1947 voor de eerste maal een provinciale bijdrage ten behoeve van haar werk ge vraagd, doch zulks uitsluitend voor het jaar 1948. Dientengevolge werd. voor het jaar 1949 geen subsidie voor deze instelling op de Provinciale begroting uitgetrokken. Inmiddels is van het bestuur dezer Volks muziekschool alsnog een subsidieaanvrage bij de provincie voor het jaar 1949 ont vangen. Expositie „Het Afrikaanse boek" Op Woensdag 26 Januari wordt in de bovenzaal van Grote Houtstraat 63 te Haarlem een tentoonstelling „Het Afri kaanse boek" geopend. Deze expositie is tot stand gekomen door samenwerking van Afrikaanse uitge vers de „Commissie tot verspreiding van het Afrikaanse boek in Nederland" en de importeur van het Afrikaanse boek, de firma J. H, de Bussy te Amsterdam, De heer H. van der Merwe Scholtz, Afrikaans litterator, «zal een kort inleidend woord spreken. Felle brand in de Schalkwijkerstraat Carrosserie-bouwerij groten deels uitgebrand Een felle brand heeft gistermiddag ge woed in een carrosserie-bouwerij aan de Schalkwijkerstraat te Haarlem. Omstreeks half drie was de eigenaar van de werk plaats met twee leden van zijn personeel bezig een carrosserie te bouwen op het onderstel van een nieuwe Chevrolet- vrachtauto, waarbij gebruik werd gemaakt van een las-apparaat. Waarschijnlijk heeft de tank van de auto gelekt, en is door een vonk van de laspook de benzine in brand geraakt. De auto, die spoedig geheel in brand stond, duwde men naar buiten en half het Spaarne in, maar door de krachtige wind sloegen de vlammen over op de houten werkplaats. De brandweer werd gealarmeerd en met vier stralen is deze de brand in een uur tijds meester geworden. De werkplaats was grotendeels uitgebrand, ook van de vracht auto was niet veel meer over en de ma chines in het gebouwtje werden bovendien door vuur en water ernstig beschadigd. De schade wordt niet door verzekering gedekt. In de werkplaats was wel een brandblus- apparaat aanwezig, maar dit was niet ge vuld,, omdat het enkele dagen tevoren ge bruikt was bij een minimaal brandje in hetzelfde gebouw. Ballets des Champs Elysées komen hier optreden De Haarlemse dansliefhebbers komen dit jaar wel aan hun trekken. Eind Fe bruari maken namelijk „Les Ballets des C-hamps Elysées" een tournee door ons land en worden, in tegenstelling tot de vorige keer, ook twee voorstellingen hier ter stede gegeven. Over de samenstelling van het gezelschap en het répertoire zijn nog geen definitieve bijzonderheden be kend. „Les Ballets des Champs Elysées" wer den direct na de bevrijding van Frankrijk in het leven geroepen door de danser Roland Petit en de dichter Boris Kochno. Na het vertrek van Roland Petit, die in het voorjaar van 1948 eigen wegen zocht, bleef het ensemble onder artistieke leiding van Kochno, die dertig jaar geleden als de rechterhand van Diaghilew werd be schouwd. De Engelse criticus Arnold Haskell kenschetste hem als „de Théophile Gautier van deze eeuw". Het gezelschap bestaat uit ongeveer vijf tien dansers en twintig danseressen. De voornaamste solisten zijn Irène Skorik, Nathalie Philippart, Jean Babilée en Youli Algaroff. Op de lijst van medewerkers vindt men de namen van de schrijvers Jean Cocteau en Jacques Prévert en van de componisten Henri Sauguet, Igor Stra- winski, Petrassi, Claude Arrieu en Vernon Duke. Voor het ontwerpen van décors en costumes beschikt men over vooraanstaan de krachten als Picasso, Marie Laurencin, Mayo en de modekoning Christian Dior. Ook deze tournée staat onder auspiciën van de Wagnervereniging. D. K. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. C. G. Loomeijer en Zn„ Zijlweg 34. tel. 12495. Nolf's Apotheek. Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Drie overwinningen voor Fanny Bij wedstrijden in het "cricket-stadion in Melbourne heeft Fanny BlankersKoen overwinningen behaald op de 100 yards, de 80 meter horden en bij het hoogspringen. Zij maakte op de 80 meter horden een tijd van 11 7 sec Zij had ruim l meter voorsprong op Shirley Strickland. Een sprong van 1 m. 49.8 was tenslotte vol doende om haar de zege bij het hoogspringen te verzekeren. Het circuit-terrein in de duinen als recreatie-oord De mensen die naar Zandvoort trekken gaan er natuurlijk in het bijzonder heen om te genieten van het strand en de zee. Maar dikwijls valt het weer op het verdere ge deelte van de dag tegen, waardoor het te koel wordt om op het strand te blijven. Daarom is het van belang dat er ook ge legenheid is om naar meer beschutte plek ken te trekken. In het bijzonder naar de duinen. Het gemeentebestuur heeft maatregelen getroffen om het wandelen in Noord moge lijk te maken. Op het uitgebreide terrein van het autocircuit zijn langs de gehele baan verharde wandelpaden gemaakt. Het gaat meermalen duin op en duin af, zodat hier volop genoten kan worden van het natuurschoon. Deze wandelpaden hebben een lengte van niet minder dan 5 kilometer. Ook ligt het in de bedoeling om op dat terrein een theehuis en een kinderspeel plaats te maken, zodat het een aantrekkelijk recreatieoord wordt. Ook kan vertier gezocht worden in het Kostverloren-wandelpark, dat aardig maar klein is. Wie van ongerept natuurschoon en van lange wandelingen houdt, moet naar de duinen van de Amsterdamse Waterleiding trekken. Een hele vacantie is nodig om alles te zien wat op die 3600 hectare te ge nieten is! Aan het Zandvoortse raadhuis zijn wan- delkaarten voor dit duinterrein af te halen. Opmerkelijk is evenwel dat daarvan geen groot gebruik gemaakt wordt. Naar een spreiding der strandbezoekers Een eigenaardig verschijnsel is dat de mensen die naar het Zandvoortse strand komen zich op een vrij beperkt gebied samengroepen. Dit is verwonderlijk, want het strand is groot genoeg om een plekje te zoeken waar het minder zwart ziet van de mensen. Misschien is een verklaring te zoeken dat weinig gevoeld wordt voor een lange wandeling over het strand. Veel men sen komen op het strand en nemen de eerste de beste vierkante meter grond die vrij is, in beslag. Ongetwijfeld zal dit anders worden als er een vervoermiddel komt om de strand bezoekers wat verder van het drukke cen trum af te brengen. ZONDAG 23 JANUARI 1949 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt, Zaterdag 7.30: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt, Avondgebed. Dhr, J. de Nie. Zondag 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Geen dienst. Zie Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk, Nw Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. A. J. van Rhijn Oos- terkerb, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. H. Doop. 7: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, Ds. E. Pot. 10.30: Jeugddienst. Ds. F J. Pop, Driebergen. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden. 10.45: Ds. P. J. Mackaay Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E. Pot. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel: Cen trum, Consistorie Grote Kerk 10: Mej. Jo Timmer, Noord, Wijkhuis Noorderkerk 10.30: Mej. de Groot. Oost, Wijkgebouw Oosterkerk 10: Dhr. Desjardin. West. Wijkgebouw Leid- sestraat 10: Dhr. F. H. Geursen. Ver. van Vi'öz. Hervormden, .Tacobstraat 6. 10.30: Ds. A. van Biemen. Bentveld. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 23 Janvier a 10 h 15: Service preside par le pasteur G. Forget de la Haye. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: W. Akse. Beverwijk. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Zendeling G. v. d. Weg, Driebergen. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Opwekkingssamenkom- sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra. Eindhoven (Evangelist van het Zoeklicht). Solozang door Adr. Pape, bari ton). Vrije Evang'. Gemeente, Bakenesser- gracht 65. 9.30 en 5: Ds. D, J. D. du Fossé. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. N. Kleermaker, v. Ge- nemuiden. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag. 10.45: Dr. Lutjeharms, Pred. te Zeist. O. R, G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10,30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgezinde Gemeente, 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Klop persingelkerk 10: Ds J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oos- terkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. J. Hettinga. Ger. Gemeente, Park laan 21. Woensdag 7.30: Ds. de Gier, Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag_ 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Ween ink. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor en Mevrouw J. Bosveld. Ned. Clir. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandagmid dag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10: F. Niemeyer (Broodbreken) Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samen komst. Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondagavondvergadering. Ge meente van Christus, Jansstraat 85. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Uni versele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassau- plein 8. 11: Dienst. Rel. Spir. Verbond, Ged. O. Gracht 47. 7: H. Heuning. HAARLEM-NOORD. Ned, Herv. Kerk. Ju- lianakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Dr. H. v. d. Loos Immanuëlkerk 10: Ds, G, Koch, H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging, Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5: Ds. J. Kroon. H. Avondmaal en Dankz. Ned, Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Mevr. Ds. A. Mankes-Zernike. te Rotterdam Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 1030: Ds. P de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. Norel. te Beverwijk. Kapel Nieuw Vrc- denhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. II. Av. 7: Dezelfde Christ. Lyceum (ing. v. Mer- lenstr.) 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel Jeugdge- bouw a. d. H. Dreef: 10: Jeugdkapel. Ned Prot. Bond, Postl. 16. 10.30: Ds. W. Macken zie, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9.30: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Don- dorp. Koediefslaan. 10: Ds. J. D. Boerkoel, Amsterdam-O. 5: Dr. P. J. Richel. Camp- laan. 10: Ds. A. Dondorp- 5: Ds. IJ van der Zee. Nw. Vennep. Gcrri. Kerk, Here:u-vee 111 9,30 en 4.30: Ds. M Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- yveriklaan, 10; Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal In een gesprek met de burgemeester deelde hij mede er iets voor te voelen om, als het mogelijk blijkt, deze zomer bij wijze van proef, een autobus te laten rijden uit het centrum der gemeente naar het uiter ste punt van de Brederodeweg, het meest Zuidelijkste deel dus van de bebouwing. Wil dat evenwel enige betekenis hebben, dan moeten op drukke dagen wel twee bussen rijden. Voor de toekomst heeft het gemeente bestuur nog andere plannen wat het in stellen van autobusdiensten betreft. Bij het nieuwe uitbreidingsplan is er op ge rekend dat het eindpunt van de electri- sche tram Haarlem-Zandvoort iets meer naar het Westen verplaatst wordt. Dan zul len er autobuslijnen komen naar Zand- voort-Noord en -Zuid. Maar voor deze plannen verwezenlijkt kunnen worden moeten er eerst huizen en een school wor den afgebroken. Dat wil tevens zeggen: er moeten andere huizen en een school wor den gebouwd. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Bloemendaal Lezing over tuinbouw De heer dr. W. J. Maan te Amstelveen komt Dinsdagavond 25 Januari in café „Rusthoek" voor de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde spreken over het onderwerp: „De tuinbouw in Marokko, Algerie en Tunis". Deze lezing zal met lichtbeelden geïllustreerd worden. WELKE DOKTER? De artsendienst te Bloemendaal wordt Zon dag 23 Januari waargenomen door dr. S. B. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. F. M. Freije en J. de Cler; A. de Gast en S. de Groot; W. Commis saris en M. J. E. Driessen.. GETROUWD: E. Bangma en G. Heems kerk; G. A. Kamp en D. M. Nagelhout. BEVALLEN: H. T. VinkenGuiteneau, d.; M. E. Loerakkervan der Eng, z.; A. A. Doornenbal—Hassler. d.: J. J. Seinstra—van Raamsdonk. z.; J. M. Waasdorp—Leijsen, d.: C. A. M. van den BroekDucrot, d-; A. G. M. Storkde Koff, z. OVERLEDEN: Wed. J. W. M. Combé—van Deventer, 80 j.; L. A. Quist, 49 j.; J. Ruijg- voorn, 76 j.; A. C. M. de Groot, 78 j.; F. M. J. de BoerIterson, 70 j.; B. Brink, 44 j. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. P. M. v. d. Gugten. Heem- steedse Dreef 37, tel. 29903: dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377: dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging. Zuster v. d. Hoek, Heem- steedse Dreef 138, tel. 29464. Geopende Apotheek. Heemst. Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apo theek, Zandvoortse laan 164, tel. 26772. Amerikaanse stap tegen nieuwe Duitse nazi-leider De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben Vrijdag de publicatie van het door Otto Strasser, de stichter van de neo-nationaal-socialïstische groep „Zwart Front", geschreven boek „Hitier en ik" verboden, daar het „in strijd is met de belangen van het Amerikaanse militaire bestuur". In een officiële bekendmaking wordt ge zegd dat. Strasser officieel wordt beschouwd als een vroegere actiave nazi, „waarvan bekend is dat hij politieke plannen heeft met betrekking tot Duitsland, welke niet in overeenstemming zijn met de belangen van het Amerikaanse militaire bestuur". Hieraan wordt toegevoegd, dat het Fran se militaire bestuur circulatie van het boek in zijn zóne heeft toegestaan nadat het vijfmaal tevoren een daartoe strekkend verzoek had verworpen. BINNENLAND Dezer dagen wist een bever uit een pas opgerichte fokkerij te Bolsward te ontsnap pen. Het dier, dat een fokwaarde vertegen woordigde van enkele honderden guldens is in een dorp in de omgeving door een hond doodgebeten. Een viertal arbeiders van de ontginning „Welsmeer" bij Venlo, die zich ook op Duits grondgebied uitstrekt, is op Duits gebied aangehouden en 9 dagen in de gevangenis te Krefeld opgesloten. Zij kwamen geregeld over de grens en waren voorzien van een grenskaart. Hierop was nooit aanmerking gemaakt. Dr. A. C. Kruyt, de bekende oud-zende ling, die 42 jaar op midden-Celebes onder de Toradja's heeft gearbeid, is in Den Haag op 79-jarige leeftijd overleden. De 59ste tentoonstelling van „Avicul- tura" is Vrijdag door minister Mansholt in de Houtrusthallen in Den Haag geopend. Een 46-jarige Amsterdamse fabrikant is gearresteerd omdat hij het departement van Economische Zaken voor f35.000 heeft opgelicht Hij ontving dit bedrag in 1944 voor de uitkering van wachtgelden, doch liet zijn personeel doorwerken. De Nederlandse AardolicmaatscliappU zal binnenkort proefboringen verrichten bij Den Haag om de samenstelling der aardlagen na te gaan. Met ingang van 21 Januari 1949 is het telefoonverkeer tussen Nederland en Turkije geopend. Het tarief bedraagt f 14,55 voor de eerste 3 minuten, voor iedere minuut meer f 4,85. Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek waren er in Nederland op 1 Januari 1949 naar schatting 80.000 motor rijwielen, 88.000 personenauto's, 68,500 vracht auto's en 4750 autobussen. Op 1 Augustus 1939 waren deze aantallen respectievelijk 72.338, 68.294, 52.387 en 3943. HAARLEM EN OMGEVING Een Maranatha-samenkomst wordt Don derdagavond 27 Januari in de Zuiderkaoel aan de Zuiderstraat gehouden. Ds. S. Zijl stra, evangelist uit Eindhoven spreekt over de Wederkomst van Christus. Medewerking verleent de heer Adr. Pape, bariton. Op Maandag 24 Januari spreekt mr. ds. Mulder voor de Democratisch-socialistische Jongeren vereniging „Nieuwe Koers", afde ling Haarlem in 't clubhuis naast d' Appelaar aan de Damstraat over .India, historische ontwikkeling en huidige situatie". Op 25 Januari zal het een halve eeuw geleden zijn. dat de heer H. P. Breeuwer te Haarlem een kappersbedrijf begon. Vijf en dertig jaar is hij nu al in hetzelfde pand ge vestigd. namelijk Hazepaterslaan 16, met de naam „Maison Henri", De bekende solo-danser Harald Kreutz- berg geeft op 16 Februari een voorstelling te Haarlem. De algemene vergadering van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram- en ander Vervoerspersoneel zal 1 en 2 Juni te Haar lem worden gehouden. De Vereniging „Plein en Omgeving", die tijdens de bezetting werd opgericht en veel genoegen en afleiding aan haar leden in die tijd bezorgd heeft, is opgeheven. Het kassaldo werd afgedragen aan het Comité Monument Dreef voor het aan de Dreef op te richten monument. De heer W. J. Boon te Bloemendaal slaagde voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer B. Ch. de Jong te Bloemendaal is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht. Op de hoek DamstraatSpaarne te Haarlem had Vrijdagavond een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motor rijder. De laatste had geen voorrang ver leend. Met een beenbreuk is de motorbestuur der naar het Joannes de Deo-ziekenhuis overgebracht. Enige dagen geleden heeft de Haarlemse recherche de 22-jarige arbeider A. J. v d. P. aangehouden, die verdacht werd- van diefstal van een eleetrische platenwisselaar en andere voorwerpen. Nu is ook de 35-jarige koopman B. v. L. aangehouden, die verdacht wordt van heling van deze voorwerpen. Wij verhuren stofzuigers voor f 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 127G* tegenover de kerk Bevin 's reputatie op het spél (Van onze correspondent in Londen De politieke atmosfeer in Engeland is als gevolg van de jongste gebeurtenissen tot het uiterste geladen. De golven der kritiek worden hoog opgezweept, niet alleen in de linkervleugel van de Labourfractie, aange voerd door de kersvers uit Palestina terug gekeerde Richard Crossman, doch ook in de boezem der conservatieven en onder de li beralen. Het is echter wel duidelijk dat Bevin, wat men hem ook voor de voeten werpt, kan rekenen op de steun van de meerderheid van zijn partijgenoten en van die der oppo sitie. Labour kan zich niet veroorloven de positie der eigen regering te verzwakken. De verkiezingen Zijn toch al angstig dichtbij Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Phiiips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Adv.1 7: Dr, H. v. d. Loos, te Haarlem-N„ Jeugd dienst. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. E. Boer. Doopsgezind pred. Koog a. d. Zaan BENNEBROEK Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. 10: Jeugd kapel. geb. „Maranatha", Donkere laan. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J W. Herfst. Voorgangster der Afd. Opwek kingssamenkomst in Schapenduinen, Brede- rodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 8 45, 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M Groenenberg, Amsterdam, „De Toorts", Duinweg. 10: Ds. J Heidinga. Haarlem Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. P. A. Tichelaar. Prov. Ziekenhuis. 7: Ds. Visser. Christ. Geref. Kerk 3: Prof. L. H v. d. Meiden. SPAARNDAM. Ned. Herv Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor bereiding II. Avondmaal Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5: Ds. J. Kroon, H Avondm. en Dankzegging Evangelisatie Bethel, Oost Kolk. 10: Dhr. A. van Besselaar, uit A'dam. en het laatste volledige parlementaire jaar heeft men hard nodig om hetgeen bereikt is te consolideren en fouten zo mogelijk te corrigeren. Als een echte Engelsman, die zich kan veroorloven de dingen op een afstand te zien zonder er innerlijk door beroerd te worden, hield Bevin vaak te weinig reke ning met de emoties, die nu eenmaal aan het Palestina-vraagstuk vast zitten. Hij be reikte daarom meestal het omgekeerde van wat hij wilde. Dat is zo vaak Bevins tra giek. Hij ziet terecht Palestina niet als iets geïsoleerds, maar als onderdeel van de voor Europa zo belangrijke situatie in het Mid den-Oosten. Hij wil voor alles de Arabische heersers te vriend houden, hoe verouderd hun regiem ook mag zijn. Bevin vreest, dat door een verschuiving van de binnenlandse toestand in de Arabische landen het com munistisch gevaar wordt vergroot. Of dit het geval zal zijn, is zeer de vraag. Het is vooral de ontwakende middenklasse, die erkenning van politieke mondigheid eist, een groep, die allerminst van Russische methoden gediend is. Het mislukken van de door Engeland oogluikend toegelaten en materieel gesteunde Arabische actie be tekent in elk geval voor de Britten een enorm prestigeverlies. Heeft Bevin door het vertoon van militaire macht als bij Akaba en het laten uitvoeren van verkennings vluchten op het laatste nippertje getracht te redden wat er te redden valt? Heeft zijn politiek onder de Arabieren geen spannin gen gewekt, die hij juist vermijden wilde? Het grootste gevaar is echter niet de schermutseling tussen Israël en de Arabi sche vorsten, maar wel de voortdurende wrijving tussen Engeland en de Verenigde Staten. Daarvan kan slechts een lachende derde profiteren. Alles wijst er thans in Londen op, dat Engeland en Amerika nu eindelijk over Palestina tot overeenstem ming zullen komen. De vrede is belangrijker dan Bevins re putatie, die hij drie jaar geleden met Palestina op het spel zette. Bevin, die dit zelf toegaf, ontneemt degenen die zijn af treden eisen het belangrijkste argument

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7