De veiligheid van het verkeer Groentjes ZATERDAG 22 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Voor enkele straten in Haarlem een verlaagde maximum-snelheid? Nog steeds geldt de oude Duitse ver keersregeling in ons land. Er is al jaren geleden begonnen met het ontwerpen van een nieuwe, maar dit vlotte niet snel. De Wegenverkeerswet is nu in de Tweede Ka mer aangenomen, zodat het thans wel niet lang meer zal duren voor zij in werking treedt. Voor de bebouwde kommen geldt nu de maximum-snelheid van 40 km. ïn het alge meen ontmoet die niet veel bezwaren. Er zijn evenwel veel autobestuurders die dit voor bepaalde wegen te laag vinden, zodat zij er geen bedenking tegen hebben zelf sneller te rijden. Een typisch voorbeeld daarvan is de Schoterweg-Rijksstraatweg (ten Noorden van het Soendaplein gaat de naamsverandering in). Daar wordt door talloze automobilisten sneller gereden clan 40 km. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in Heemstede wat de Dreef en de Herenweg betreft. Nu zal ieder toestem men dat het in het algemeen zeer goed mo gelijk is daar boven de 40 km te gaan, zon der de veiligheid van het verkeer in ge vaar te brengen. De hoofdzaak is dat de autobestuurders hun verstand gebruiken en onder bijzondere omstandigheden hun vaart verminderen. Dit is niet alleen nodig bij wegkruisingen, maar ook in de omgeving van scholen, of als er onverwacht een druk verkeer is en er veel voetgangers op de weg zijn. In verschillende omstandigheden kan ook een snelheid van 40 km veel te groot zijn. De politie is blijkbaar ook van die me ning want er worden zeer weinig-bekeu ringen gemaakt. Toch is het een feit dat op de wegen die zich door aanleg lenen voor snelverkeer, vrij veel ongelukken gebeu ren. Hoewel bij het onderzoek in de regel niet blijkt dat die ongelukken aan het te snol rijden moeten worden geweten, gaan er toch af en toe stemmen op om op te treden tegen het al te snel rijden. De Haar lemse politie heeft evenwel tot heden geen aanleiding gezien om bijzondere maat regelen op de Schoterweg-Rijksstraatweg te nemen. De enkele bekeuringen die er verleden jaar zijn gemaakt waren alleen een gevolg, van het gewone toezicht, zoals dit overal in de stad wordt uitgeoefend. Als de Wegenverkeerswet eenmaal van kracht is krijgen de gemeentebesturen weer een regelende bevoegdheid wat het verkeer betreft. Dan wordt de oue toestand Jan Haken over Indonesië Onder de leuze „Vóór vrecle en brood, tegen de koloniale oorlog" hield de afdeling Haarlem van de CPN gisteravond in het' Concertgebouw een vergadering waar het woord werd gevoerd door het Tweede Kamerlid de heer Jan Haken. De heer Haken sprak er zijn veront waardiging over uit, dat de politiële actie vlak voor Kerstmis was begonnen. Dat er in die tijd bommen op Djokja zijn geworpen, achtte hij even erg als het Duitse bombar dement op Rotterdam en hij voegde daar aan toe dat de gehele Nederlandse politie macht hem niet zou kunnen beletten dat te zeggen. Omdat er zoveel geld aan deze actie wordt besteed, verkommert de arbeiders bevolking .in krotten, zei hij, en verklaarde daarop dat de aandeelhouders in Bloemen- daal van het woningprobleem geen last hebben. Bovendien voerde hij aan dat er in totaal al 2000 doden aan Nederlandse zijde zijn gevallen en dat die het vlees en bloed van de arbeidersklasse waren. Om al die redenen hebben de communis ten in de kamer tegen deze actie gestemd. De 92 andere Kamerleden, die de actie had den goedgekeurd zag de heer Haken als een nieuw soort NSB'ers. Voor de Amerikaanse houding in deze kwestie had de heer Haken geen goed woord, want hij betoogde dat deze louter camouflage was. Het Indonesisch probleem, aldus spreker, zal echter niet in de Veilig heidsraad of in de Haagse „Kroll-opera" worden beslist maar in de bergen van Java en Sumatra waar de guerilla's de strijd voortzetten. Weliswaar onderhandelt Drees met Quislings ais Hatta en Sjahrir, maar ook dat zal niet baten omdat de strijd wordt gevoerd in de geest van de communistische leiders als Moeso. De spreker wierp tenslotte de vraag,op, hoe men aan deze actie een einde moet maken. Evenmin als de Nederlandse arbei ders de Duitsers in hun productie-slag hebben geholpen, zullen zij op het ogenblik lust voelen om de machine op volle kracht te laten draaien, meende de heer Haken. Nu mag het werkende volk dat zijn plicht verstaat, geen grenzen meer ken nen. Alleen door hernieuwde looneisen kan het moord-apparaat stopgezet worden. Het is in Amsterdam begonnen, laat Haarlem niet achterblijven, zo riep de spreker uit. De beste manier om oorlog te voorkomen, is tedoen zoals Mao-Tse-Toeng in China, verzekerde de heer Haken, alleen hoeft het hier geen twintig jaar te duren, Met een oproep aan zijn publiek om de mouwen op te stropen, aangezien dat de enige manier is om de bourgeoisie te inti mideren, besloot de heer Haken zijn rede. De avond werd opgeluisterd met Indone sische muziek en dansen van het ensemble „Sinar Timoer" en besloten met de Inter nationale. Onfwerp-regeling van de winkelsluiting De minister van Economische Zaken heeft een aantal instanties een voor-ontwerp van wet tot regeling van de Winkelsluiting doen toekomen met het verzoek daarover advies uit te brengen. De belangrijkste bepaling uit dit ontwerp Is, dat de winkels Dinsdagmiddags na 13 uur gesloten moeten zijn en op andere werkdagen na 19 uur met lytzondering van de Donderdagen. Dan dienen zij tot 21 uur geopend te zijn. De gemeenteraad kan een andere dag dan Dinsdag voor de middag sluiting bepalen, echter niet Donderdag. Ook kan de raad voor cafés en restaurants sluiting gedurende één dag per week voor schrijven en bepalen dat bepaalde groepen van winkels gedurende ten hoogste twaalf werkdagen gesloten moeten zijn ten be hoeve van vacantie van ondernemers of personeel. Voor de markt- en straathandel gelden dezelfde tijden als voor de winkels, echter zonder verkoopverbod op Dinsdagmiddag. De uitzondering voor het venten met „ge ringe eetwaren" op Zon- en Chr. feestdagen is komen te vervallen. B. en W. kunnen afwijkingen van de re gelingen vaststellen en ontheffingen ver lenen. Verkoop door middel van automaten is ook buiten sluitingstijd der winkels toege staan. Zij mogen dan echter niet worden bijgevuld. hersteld, dat de gemeenteraden voor be paalde wegen en straten een lagere maxi mum-snelheid bepalen dan algemeen voor de bebouwde kom geldt. Vroeger had Haar lem voor verschillende straten in de bin nenstad een lagere maximum-snelheid. Eerst 15, later 20 en 25 km. Als het eenmaal zo ver is zal dus op nieuw de vraag onder ogen gezien moeten worden of het noodzakelijk is voor enkele straten en wegen bijzondere voorschriften in te voeren. In het algemeen kan wel gezegd worden dat de autobestuurders in de binnenstad niet snel rijden. Daar gebeuren ook trou wens in verhouding weinig ongelukken. Alle weggebruikers zijn op hun qui vive, ook fietsers en voetgangers. Opmerkelijk is dat de verkeersstatistiek der Haarlemse politie aantoont dat zeer veel ongelukken veroorzaakt worden door on oplettendheid van voetgangers. Velen be treuren later als zij het slachtoffer van een ongeluk zijn geworden, het feit dat zij op wegen waar sneller gereden wordt, de weg oversteken, zonder voldoende op naderen de auto's en autobussen te letten. De alge mene opvatting der politie is dat het nodig is dat de voetgangers zich meer dan tot nu toe aanpassen aan de eisen van het snel verkeer. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. de administratie Claudine Witsen Elias droeg gedichten voor Ed. Hoornik bezigde in zijn critieken- bundel „Tafelronde" ergens een zin, welke men ook van toepassing zou kunnen bren gen op de voordrachtkunst van Claudine Witsen Elias, die gisteravond met een uit gelezen programma voor het Bloemendaal- se Muzenforum trad - te weten: „Het vers krijgt de vorm waarin het komt, groeit en zich verwezenlijkt en zo het volmaaktst aan de inhoud beantwoordt". Haar relatie tot de poëzie wordt name lijk bepaald door een devote gehoorzaam heid aan de wetten, die het innerlijk leven van ieder gedicht afzonderlijk regeren. Men kan haar nimmer betichten van thea traal effectbejag of sentimentele overdrij ving, zoals in vrijwel elke declamatie- proeve pleegt voor te komen. Zij tracht integéndeel en welbewust zich in de letter- lijkste zin van het woord te beperken tot het „verstaanbaar" maken van de gekozen tekst. Door de met gevoel en verstand ondernomen bezinning op de emotionele oorsprong en darde zij het welhaast onver beterlijke meesterschap over haar vocale middelen (alleen de s valt wel eens uit de toon) bereikt Claudine Witsen Elias een gesproken evenbeeld, als men het zo mag zeggen, van het op papier reeds vastgelegde vers. Dit brengt met zich mede, dat het haar vergund is te beschikken over de hoogste en gaafste vruchten van de letterkunde. Voor deze keer liet zij haar keuze vallen op werkstukken van Boutens, Gorter, Ber- tus Aafjes en de nog altijd veel te weinig bekende zuiderburen Maurice Gilliams en Jan van Nijlen, zonder daarbij de geringste concessie aan het publiek te doen. Het heeft geen zin om nader op de onder delen van deze bloemlezing in te gaan. Immers: deze schijnbaar koele en bij eerste kennismaking wellicht moeilijke objective ringen lokken nu eenmaal een persoonlijke voorkeur uit. Mij hebben het diepst getrof fen: de suggestieve gedichten van Gilliams, voorts „Goede Dood" van P. C. Boutens en „De oude zoon slaapt weer thuis" van Jan van Nijlen, benevens enkele sonnetten uit „Het koningsgraf" van Bertus Aafjes, waarvan in het bijzonder „Verlaten Korf" met die prachtig verklankte zinsnede: „Ik sta niet meer in de zon". Hoe Claudine Witsen Elias het klaar- speëlde om de gestamelde bekentenis van Herman Gorter: „Zie je, ik hou van* je, ik vin jê zo lief en zo licht" met die bijna onuitsprekelijke slotregel „je bent nu toch wat je eenmaal bent" smetteloos en aan doenlijk te verwoorden, mag een wonder heten. DAVID KONING Muziek Theo van der Pas speelde voor de schooljeugd De vereniging voor muzikale ontwikke ling der schooljeugd had ditmaal de pianist Theo van der Pas uitgenodigd voor het jonge volkje te concerteren. Het jeugdcon- cert vond plaats in het gebouw der Vrij zinnig Hervormden, dat plaatsruimte te kort kwam om alle belangstellenden te ber gen. Theo van der Pas is een voortreffelijk pianist, die zijn gehoor door zijn levendig en bezield spel steeds weet te boeien; doch als hij daarbij, zoals nu, elk te spelen num mer met enkele rake suggesties inleidt, dan worden de spanningen van zijn prestaties compleet, zelfs voor het jeugdige publiek, dat muisstil en aandachtig de muziek be luisterde. De spontane reactie van een geestdriftig applaus was er te groter om. De pianist begon met de Sonate Pathé- tique van Beethoven, waarvan hij vooraf het pathetische' karakter uit het aanvangs- thema van het eerste deel verklaarde. De Ballade in b kl. t. van Liszt gaf aan leiding om de enorme verdiensten van deze geweldige virtuoos ten aanzien van de schrijfwijze en de techniek van het klavier- spel in 't licht te zetten. Allen die na hem gekomen zijn hebben daarvan geprofiteerd. De piano klinkt bij Liszt anders dan bij Beethoven; zij ver vangt als 't ware een heel orkest. Toch domineert niet voortdurend zijn grote vir tuositeit als middel tot uiterlijke glans; zijn thema's zijn soms ook zeer mooi en zijn harmonieën belangrijk en vernieuwend. De uitvoering van de Ballade verwekte terecht verbazing en geestdrift; Van der Pas weet aan Liszt te geven wat hem toe komt, zowel muzikaal als louter technisch. Alvorens de Sonatine van Ravel te spe len, wees de concertgever er nog eens op wat ook deze componist, betreffende de klavierbehandeling aan Liszt verschuldigd is. Maar zijn muziek heeft een andere sfeer. Een dertigtal jaren geleden meende men nog te mogen beweren, dat er geen melo die in zat. Van der Pas verkondigde een geheel ander inzicht, namelijk dat alles in deze Sonatine melodisch klinkt, als men er maar onbevangen naar luistert. Wat het jeugdige publiek natuurlijk gedaan heeft. Daarna kwam Chopin aan de beurt, de componist die uitsluitend klaviercomponist was en als zodanig een eigen stijl schiep. Twee contrasterende Mazurka's toonden aan wat een rijkdom aan uitdrukkings mogelijkheden Chopin in deze Poolse dansvorm wist te geven. Daarna hoorde men de Berceuse, een thema van vier ma ten, dat zestien maal gevarieerd wordt en zich ontwikkelt op een begeleidingsfiguur, die aldoor onveranderd blijft. Een wonder van een muzikaal stemmingsstuk. Tot slot speelde Theo van der Pas de min der bekende Polonaise in fis kl. t„ een stuk waarvan de tragische ondergrond sleehts. even afgewisseld wordt door de opgewek tere tonen van een mazurka. Men heeft dit stuk terecht „de klank geworden vader landsliefde" genoemd. Het publiek kreeg het te horen in een meesterlijke herschepping, die een dave rend applaus ontketende. Met een enkel woord dankte dr. J. R. H. de Smidt de concertgever voor zijn waar devol paedagogisch concert. Het was een avond, die voorzeker bij velen het begrip voor het kunstige klavierspel aan de hand van enige topprestaties zal hebben verhel derd. JOS. DE KLERK Bakkers krijgen meer bloem voor wittebrood De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft indertijd maat regelen getroffen, om een bepaalde hoe veelheid wit bloem beschikbaar te stellen voor het Wittebrood. Als proef is toen ge nomen een percentage van 25 van de totale hoeveelheid meel en bloem voor brood, waarmee men dacht aan de vraag te heb ben voldaan. Echter is gebleken, dat de vraag in het algemeen groter was, al is dit plaats- en streeksgewijs zeer verschillend. Deze grotere vraag, waaraan lang niet overal kon worden voldaan, heeft aanlei ding gegeven tot ongewenste misstanden, bijvoorbeeld tot het uitzeven van de voor het gewone brood bestemde bloem. De minister heeft nu besloten met ingang van Maandag witte bloem in ruimere mate ter beschikking van de bakkers te stellen. De bakkers zijn evenwel wettelijk ver plicht steeds in voldoende mate gewoon brood beschikbaar te hebben, zowel in de winkel als bij bezorging aan huis, zodat niemand gedwongen wordt het duurdere wittebrood tegen zijn wil te kopen. Muziek als geneesmiddel voor geesteszieken Twee geneesheren te Londen hebben proeven genomen om de uitwerking van muziek op geesteszieke^ te bepalen. De resultaten van dit onderzoek, dat de artsen A. D. Mitchell en A. Zanker deden als een proeve van therapie, zijn gepubliceerd in het Engelse medische tijdschrift „Lancet", De medici herinneren er in de publicatie aan, dat van de Griekse wijsgeer en wis kundige Pythagoras wordt verteld, dat hij vele geesteszieken met muziek genas en melodieën schreef tegen moedeloosheid, angst en verlangens. Gedurende enige maanden hebben bovengenoemde artsen een veertiental patiënten elke week een uur lang in de bibliotheek van een klein ziekenhuis gramofoonplaten voorgespeeld. Vrijwel elk genre muziek was vertegen woordigd. De moderne dansmuziek had weinig uit werking op de patiënten. Volksliederen brachten hen in feen vriendelijke en onge dwongen stemmming. Impressionistische muziek wekte belang stelling bij de meer eenzelvige patiënten, maar had geen bijzondere therapeutische waarde. Ernstige contemporaire muziek, zoals die van Strawinsky en Bartok was soms krach tig genoeg om bij patiënten, lijdende aan schizophrenic, verdrongen onbewuste krachten tot bewustzijn te "brengen. Klassieke muziek gaf de patiënten een gevoel van veiligheid. De romantische stijl bracht een gevoel van bevrijding te weeg. Bij de uitspraak van bovengenoemde doktoren, dat voor de genezing van geestes- ziekten een beroep moet worden gedaan op de diep-menselijke behoefte aan vorm en schoonheid, tekent de redactie van „Lan cet" aan: „Moet dit appèl beperkt blijven tot hetgeen ons via de oren bereikt?" Het blad beveelt daarnaast visuëie in drukken en geuren aan, om de menselijke stemmingen te beïnvloeden. Handel tussen Joegoslavië en het Westen vlot nog niet Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Belgrado hebben de pogingen van Joegoslavië om de gevolgen van de econo mische sancties welke door de landen van de Cominform worden toegepast te neu traliseren door kapitaalgoederen in het Westen te kopen, tot dusverre weinig me dewerking ondervonden van de zijde van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Waarnemers te Belgrado zijn van oordeel, dat het te betwijfelen valt, of Joegoslavië zijn onafhankelijke houding tegenover de Cominform zal kunnen handhaven, wan neer het er niet in mocht slagen de voor de uitvoering van zijn economische vijf jarenplan benodigde machinerieën aan te schaffen. Naar verluidt weigeren zowel de Britse als de Amerikaanse autoriteiten uitvoer vergunningen te verstrekken aan particu liere ondernemingen, die rechtstreeks van de Joegoslavische regering bestellingen hebben ontvangen voor verschillende soor ten industriële installaties. Men zou na melijk het standpunt huldigen, dat Joego slavië zich rechtstreeks tot de regeringen der betrokken landen dient te wenden, in plaats van te trachten „door de achterdeur binnen te komen"; Het Britse ministerie van Handpl heeft de ondernemingen, welke uitvoervergun ningen hebben aangevraagd medegedeeld, dat zij moeten wachten op de onderteke ning van een handelsovereenkomst op lange termijn tussen Groot-Brittannië en J oègoslavië. De wel eens verkondigde' mening, dat maarschalk Tito wel bereid zal zijn tot een schikking met het Westen te komen, wanneer er maar voldoende druk op hem wordt uitgeoefend, wordt algemeen van de hand gewezen. Waarnemers herinneren er aan, dat Joegoslavië nog steeds een mili tante communistische staat is die zich slechts van de andere Oost-Europese lan den onderscheidt door zijn gevoeligheid voor buitenlandse inmenging. De pogingen van Joegoslavië om klan ten en leveranciers te vinden in het Wes ten worden te Praag met grote aandacht gevolgd, vooral nu er een crisis dreigt te ontstaan in de onderhandelingen tussen Joegoslavië en Tsjechoslöwakije. In de loop van deze week zou een Tsjechoslo- waakse delegatie naar Belgrado terugke ren om de onderbroken handelsbesprekin gen te hervatten. The Outlaw (Lux or). De heer I-Ioward Hughes woont in Amerika en heeft daar de roep dat hij alles kan. Om zijn veelzijdigheid te demonstreren, heeft hij enige jaren geleden een film vervaardigd en hij gebruikte daar voor een Wild West-verhaal en een jonge dame, die over niet veel anders beschikt dan enige sensationele contouren en Jane Russel heet. De combinatie daarvaan heet „The Out law" (Vogelvrij verklaard). Toen de heer Hughes er bovendien in slaagde de film van wege een paar pseudo-pikante scènes voor drie jaar in Amerika verboden te krijgen, was het kassa-succes verzekerd. Het zijn echter uitsluitend deze (niet eens zo heel erg) pikan te scènes die de film onderscheiden van een gewone Western. Bovendien duurt z.ij haast twee maal zo lang, hetgeen zonder twijfel' tè lang is. Het geheel maakt de indruk, ont sproten te zijn aan het brein van een opge wonden puber, die een gebrek aan fantasie heeft en is zo saai, dat men werkelijk zou gaan verlangen naar een ouderwetse gooi en smijtpartij waarbij de barkrukken door de ruiten suizen. Maar neen, de hoofdper sonen doen alleen een beetje ruw en spre ken twee maal z.o langz.aam als een gewoon mens om de indruk te vestigen dat zij van een buitengewone koelbloedigheid zijn. Dat do muzikale achtergrond gevormd wordt door een nogal monotone afwisseling van een thema uit de zesde symphonie van Tsjai- kowsky en het lied „Bury me not on the loné prairie" geeft een duidelijke aanwijzing omtrent de artistieke opvattingen van Ho ward Hughes, die misschien een bekwaam vliegtuigbouwer is, maar van films maken al bijzonder weinig kaas heeft gegeten. W. L. B. Zijn laatste wedstryd (CinemaPalace). Vaste klanten van de bioscoop zijn al ver trouwd geraakt met het begrip „boks-film". Dit is niet de eerste maaal, dat men stof voor een rolprent vond in het verhaal van de stevige, sympathieke knaap met bokstalent. wie het succes naar het hoofd stijgt en die, voor hij het z.ich goed en wel realiseert, in handen is gevallen van ccn misdadige finan cier zonder scrupules: een overbekend, onoorspronkelijk gegeven. Maar desondanks kan men „Zijn laatste wedstrijd" („Body and soul") zonder aarzelen een van de beste films noemen, die aan dit onderwerp werden ge wijd. Dat regisseur Robert Rossen van zijn product iets bijzonders wist te maken, heeft hij voor een groot gedeelte te danken aan zijn spelersmateriaal. De harde, in wezen toch zachtaardige bokser van John Garfield, een naïef kindvrouwtje van Lilli Palmer, een gedesillusioneerde, vroeg-oude moeder van Anne Revere zijn levensechte, aannemelijke figuren, zich bewegend in een sfeer die wel dadig ongeforceerd aandoet. Hetzelfde geldt voor de vele goede bijrollen, waarvan men de beste op naam kan zetten van de neger acteur- Canada Lee. In de tweede plaats dankt Rossen het op merkelijke resultaat aan zijn eigen vaardig heid en raffinèment. Garfields laatste gevecht maakte hij enerzijds, filmisch beschouwd, tot een uitermate boeiend kijkspel, en gaf hij aan de andere kant, wat de handeling betreft, zulk een adembenemende climax dat men een enkel ogenblik ternauwernood de nei ging kan onderdrukken om, mèt de toeschou wer-supporters op het witte doek, op te springen van zijn stoel of men liefhebber van de bokssport is of niet. Gelukkig is er na alle sensatie in de laatste twintig meters celluloid nog ruimte voor een kalmerende „happy ending". H. J. E. C. Verwoeste levens (Rembrandt). Wij hebben al meer geconstateerd, dat de film industrie thans ook de randgebieden van de zielkunde en vooral van de zielsziekten heeft geannexeerd om deze tot onderwerp van haar producten te laten dienen. Niet vzozeer om de toeschouwer iets duidelijk te maken van de problemen en de obstakels die de weten schapsmensen op deze terreinen ontmoeten, doch wel om de, op het eerste gezicht onver klaarbare reacties der hoofdpersonen, te rechtvaardigen. Zo is het ook in „Verwoeste levens", waarin de heldin aan schizophrenic (gespletenheid van de persoonlijkheid) lijdt en, geheel in de ban van haar hopeloze liefde voor een aarts-cynicus, tot moord komt. Het verwordingproces van het leven van de ver pleegster Louise Howell is overtuigend uit gebeeld, doch als ernstig bezwaar kan men laten gelden, dat het geen deernis opwekt, gevolg van het feit, dat niet de nadruk op de mens maar op het geval is gelegd. Curtiss Bernhardt regisseerde met groot vakman schap cn ook de rolbezetting is prima. De erepalm is voor Joan Crawford, die een voortreffelijke creatie leverde van de waan en werkelijkheid verwarrende verpleegster. J. H. B. Vliegende duivels (S p a a r n e). Wat men ook op de Amerikaanse sensatiefilms kan aanmerken, hun makers kan men in ieder geval niet een ongebreidelde fantasie ont zeggen. In „Vliegende duivels" raken twee officieren van de Amerikaanse marine ver wikkeld in een complot, waarvan de leider een mysterieuze heer is, die als „De Blik semstraal" wordt aangeduid. Deze geheim zinnige kan electrische torpedo's vervaardi gen, die per vliegende vleugel dood en ver derf zaaien waar hij maar wil. De tegenpartij is echter ook voor geen kleintje vervaard en weel een apparaat te construëren, waardoor de torpedo in de vleugel tot ontploffing ge bracht kan worden, hetgeen in de finale dan ook prompt gebeurt, nadat er al heel wat doden zijn gevallen en ganse industrie- en havencomplexen in de lucht zijn gevlogen. Wij voor ons geven de voorkeur aan de ge zonde cowboy's met hun zwierende lasso's en hun vurige rossen van de voorfilm „Yankees in Texas". J. I-I. B. Opium (Frans Hals). De werkelijk heid overtreft vaak de stoutste fantasie. Als u hiervan een bewijs wilt hebben moet u maar eens gaan kijken naar de film „Opium", een buitengewoon spannend verhaal over de jacht op handelaars in verdovende midde len, waarvan de echtheid gegarandeerd wordt door het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat de gegeven voor het scenario verstrekte. Ware dit niet het geval geweest dan zou men geneigd zijn de scenario schrijver te verdenken van overdrijving, want hetgeen deze film onthult over de me thoden, die opiumhandelaars toepassen om hun bestrijders te misleiden, is bijna niet te geloven. Maar men moet „Opium" wel be schouwen als een documentaire en dus ook aannemen dat de Japanners reeds vijftien jaar geleden bezig waren de volkskracht van China te ondermijnen door verdovende middelen. Men krijgt ook een kijkje achter de scher men van de Amerikaanse instantie, die haar netten over de gehele wereld spant om de opiumsmokkelaars te vangen en wier scherp zinnige speurders vaak levensgevaarlijke avonturen moeten doorstaan om hun doel te bereiken. Een dezer rechercheurs (voortref felijk gespeeld door Dick Powell) volgt men op zijn speurtocht van Washington naar Sjanghai en Cairo en vandaar naar San Francisco. Vooral het laatste deel van de reis is nogal opwindend en levert een verrassende ontdekking op. S, K. In City wordt de nieuwe proerammaweek een reprise gegeven van de fum „Frieda". Kunstmest doet de natuur geweld aan „Maak de bodem levend opdat de natuur ziekten kan afweren" heeft ir. O. J. Cleve- ringa, bijzonder rijkslandbouwconsulent, op een bijeenkomst van landbouwers te Leeuwarden verklaard. „Men is", zo zeide ir. Cleveringa, „overal bqzig de grond kapot te maken en wordt hiervoor gestraft met allerlei plantenziekten. De bodem gaat hard achteruit, omclat men eenzijdig kunst mest gebruikt ter vervanging van de orga nische stalmest, waardoor de kringloop in de natuur is verbroken. De mens meende moeder natuur een handje te kunnen hel pen, maar hij onthield aan de grond de beste voedingsmiddelen. Hierdoor werd het afsterven van schimmels bevorderd, die zo belangrijk zijn voor het leven van de plan ten. De verkeerde grondslag, waarvan de wetenschap op het ogpnblik uitgaat is, dat men de levende wezens, die de parasieten in de grond aantasten, verzwakt." Ir. Cleveringa verduidelijkte zijn voor dracht met tal van voorbeelden. Zo zeide hij, dat een. landbouwersfamilie reeds meer dan een eeuw hetzelfde stukje land met aardappelen bebouwt, zonder dat er ziek ten optreden. De dader van de overval op de bank- loper van de Kasvereniging te Amsterdam, de 40-jarige H. B., tegen wie het gerechtshof op 27 Januari uitspraak zal doen inzake deze overval, is door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof als lid van de SS, Arbeids- contröledienst en „Grüne Polizei" veroor deeld tot 6 jaar met aftrek van voorinterne ring. Voor de overval is 8 jaar tegen hem geëist. Tegemoetkoming voor het vri maken van woonruimte De Staatscourant van Vrijdag bevat beschikking van de ministers van Bint landse Zaken, van Wederopbouw en Vc huisvesting en van Financiën, volj welke aan de gemeenten een tegemoe ming uit 's rijks kas wordt verleend de kosten, welke door haar zijn vergom a. Aan degene, die, met het oogmerk meer gezinnen dan waarvoor het or. rend gqed zich in de oorspronkelijke stand leende woongelegenheid te schaffen, voorzieningen aan dit goed uitvoeren zonder hiermede gebaat te b. aan degene, die door mede te werj dat meer woongelegenheid ter beschik] komt, bij hem in gebriuk zijnde v ruimte vrijmaakt en dientengevolge ten moet maken voor verhuizing. De tegemoetkoming bedraagt 75 pet, de door de gemeente werkelijk beta vergoeding, met dien verstande, dat de gemoetkoming van het rijk aan de meente ten hoogste kan bedragen: voorzieningen, bedoeld onder a: een drag van 300 per perceel; voor ver! zingen: een bedrag, gelijk aan 50 pet. de huurwaarde der ontruimde wc (woninggedeelte), vastgesteld over#1 komstig de wel op de personele belas 1.896. De toegemoetkomingen worden Binnenlandse Zaken vastgesteld. Deze schikking is slechts van toepassing op kosten, welke door belanghebbenden 31 December 1948 zijn gemaakt. Vellesraan Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc, voor hoge prijzen Tel 14637 Zijlstraat 62 lessen LES AAN HUIS? Ged. le rares leidt op v. Cost., Coup., en Lerares, ook v. eig. gebr. handwerken. Brieven G 8462 MALEISE LES gevraagd. Br. met prijsopgaaf G 8514 SCHEIK. LES gevraagd. Brieven G 8495. Huish. Pers. gevraagd - NET MEISJE gevr. voor halve dagen. Aanm. Na 5 u, Spaarnrijkstraat 36. Nette jonge WERKSTER gevraagd, voor drie halve dagen per week. Jan Gijzen- kade 181 rood. Voor direct NET MEISJE of werkster v. 's morgens v. g. g. v. Aanm. Sweelinekpl. 12, H'stede halte Julianalaan tel. 29791. NETTE WERKSTER 2 x per week, van 9 tot 2 uur. Plein 23 rood. FL. MEISJE v. d. e. n. of v. de dag. Spaarne 54. FLINK MEISJE v. dag of dag en nacht v. g. g. v. veel vrij. Mevr. Wefers Bettink, Gr. Houtstraat 99B. FL. MEISJE voor de och tenduren in kl. gez. Badhuis straat 40 rood. Tel. 21189. In ld. gez. te Heemstede, waar vaste hulp aanw. is nette WERKSTER liefst Donderdag of Vrijdag. Camp laan 23. BESCH, 2e MEISJE, goed kunn. naaien en stoppen v. lichte huishoudelijke bezig heden. Extern. Mevr. Hissink Merellaan 35, telef. 27795. Bentveld. FLINKE WERKSTER v. g. g. v. v. li/2 d. of 3 halve d. p. w. Bronsteeweg 86, H'stede. Gevr. v. d. en n. NET MEISJE, v. g. g. v. Aster laan 30. Tel. 27218, A'hout. Mevr. Hoogewerff, Mol- laan 3, Bloemendaal, vraagt weg. huw. tegenw. fl. zelfst. MEISJE, v. d. e. n., klein ger zin. Aanm. 7 tot 9 u. n.m Gevr. NET MEISJE. Ter- heidenstr. 23, Haarlem. Gevr. in kl. gez. z. kind. net meisje v. d. e. n, liefst niet ben. '25 j. hulp werkster. Brieven G 8498. Bedrijfspers. gevr. Gevr. HALFWAS of AANK. TIMMERMAN. Dop, v. Nesstraat 4. Levensmiddelenbedrijf vr nette WINKELJUFFROUW met het vak bek. Br. met ref. G 8468. Net WINKELMEISJE voor Groenten en Fruitzaak Flink loon. omtr. Klever park. Brieven G 8469. THUISWERK. Gerout. haaksters gevr. voor zomer handschoenen. Aanm. na 6 u. Bos en Hovenstr. 11. MEISJE GEVR. v. d. kleermakerij, enigszins ge vorderd, doch niet noodza kelijk. Brieven G 8499 Huish. Pers. aangeb. NETTE WERKSTER b.z. a v. Donderdag. Brieven G 8442 NETTE WERKSTER b. z. a. voor de W. en D. van 8, tot 4.30 a 'f 5 per dag. Brie- •en G 8443 MEISJE v. g. g. v. voor huish. of iets dergel. Brieven G 8426. Jongedame, 19 j. i. b. v. dipl. Kleuteronderwijzeres, z. z. g. g. in een PASSENDE WERKKRING. Br. G 8471. Bekw. HUISNAAISTER heeft Maandag en Dinsdag nog vrij, 10 tot 5 u. f 5 per dag. Brieven G 8516. B. z. a, besch. meisje, 28 j. als HULP IN DE HUISH. Hrl. of omgev. v. 9-5 u. liefst m. warme maalt. Br. G 8510. B. z. a. keurig MEISJE v. halve dagen, v. g. g. v. Brie ven G 8500 B. z. .a. WERKSTER v. d. morgenuren, Dinsd., Woensd. Dond. en Vrijd. Br. G 8501 Bedrijfspers. aangeb. 2 jongedames b. z. a. als ervaren KEUKENHULP in hotel of ziekenh. of dergel. 'even G 8444 KAPSTER z. z. g. g. in goede damessalon. Br. G 8445 STENO-TYPISTE, mod. talen zoekt werkkr. voor halve dag. Br. G 3472. Huizen gevraagd Te koop of te huur gevr. HUIS of GEDEELTE, leeg te aanvaarden, tegen April, Mei. Velserslr. 107. Kamers gevraagd Eeht'p, zoekt 2 KAMERS en keuken, vestigingsverg. aamv Br, G 8511. WIE! WIE! WIE! Wie helpt man, vrouw en kind (9 jaar) aan etage of 2 a 3 kamers (ongem.) liefst H.-Z. Brieven G 8473. 3 volw. pers. vragen per 1 Maart 2 GEM. ZIT-SLAAPK. (liefst beneden) m. voll. pen sion en kookgel. in H'lem. Brieven G 8474. 2 KAMERS, m. of z. pen sion of warme maaltijd in goed milieu gezocht door 2 studerende broers. Br. Gef- ken, Barteljorisstraat 43. Jongelui die wensen te trouwen zoeken omg. Scho- tersingel-Vrouwenhekstr. f ongem. KAMERS of ZOL DERETAGE best. uit 2 zol derkamers en gebr. v. keu ken. Brieven G 8519. Kamers aangeboden Wed. b. KOSTHUIS aan v. net gepens. heer, pl.m. 65 j. Brieven G 8446 Agb. a. singel ruime gem. KAMER m. zijk. ook afz. evt. warme maaltijd z. geseh. v. 2 meisjes of vrienden. Brie ven G 8447. Zonnige ZIT-SLAAPK. m. pension voor heer, b. b. h. h. per 1 Febr. str. water en tel, aanw. met aparte opgang, H.-N. Brieven G 8427. In besch. milieu ZIT-SLP. KAMER aangeb. voor dame b. b. h. h. omgeving Klever laan. Brieven G 8428. Aan bej. dame(s) LIEF THUIS, P.G. of N.H. met algeh. verzorging, vrije zon nige zitkamer. Br. G 8475. RUIME SLAAPK. en vrije balcon-zitkamer voor 2 zus ters of vriendinnen met voll. pension bij partic. N.H. of P.G. Brieven G 8476. Aangeb. net KOSTHUIS v. heer. Brieven G 8477. Te huur: ongem. SLAAP KAMER. Spaarnwouderstr, no. 23a. Net KOSTHUIS bij dame en 2 gr. kinderen, beslist Chr. beg. leeft. 40-50, vaste betr. Brieven G 8521. NET KOSTHUIS met huiselijk verkeer. Br. G 8520 Op le stand te Bl'daal di rect te aanv. gr. ZIT- cn SLAAPK. gem. of ongem. m. voll. pr. pens. centr. verw. w. en k. str. w. telef. enz. Brieven. G 8502. W@nsngrui8 VRIJ HUIS 6 k. keuk. tuin 5 min, v. stat. in ruil aangeb. voor gr. huis te H'lem of om geving. Brieven G 8448 VRIJ HUIS, H.-N. f 5 p. w. keuken, 3 slaapkamers, tuin voor groter huis omgeving Soendaplein. Brieven G 8449 Mod. vrij BOVENHUIS bevatt. 4 kamers, keuken enz. omg. Marnixstr. voor ruim vrij huis, dezelfde omg. Brie ven G 8450. DEN HAAG—HAARLEM Aangeb. 2de etage best. uit suite, 1 gr. slaapk., 1 kl. sip. kamer, mod. keuken, badcel 2 balcons. Huur f 33 p. m. Gevr. klein benedenhuis te Haarlem, beh. stand. Inl. Ti- morstraat 15. HAARLEM-ADAM. Agb. mod. woning bev. 4 kamers, badcel, keuken, veranda en balcon plus ruime bergruim te Gevr. woning Haarlem of omg. Brieven G 8479. In H'lem of omg. VRIJE WONING of ged. van Heren huis gezocht, Evt. vrij dubb. bovenhuis te den Haag be schikbaar (met inwoning). Br. Hogeveen, c/o. Caltex Petr. Mij. Kanaalweg 91, Am sterdam. Aangeb. op de Rijksstr.- weg omtr. Soendapl, BENE DENHUIS. bev. 2 k. (suite) serre, hall, gang, kelder, keu ken, W. C. v. en a. tuin m. schuur. Huur f 20 p. m. voor h. 3*k. of gr. Brieven G 8530 Diversen SPUITEN, SNOEIEN, MESTEN, Vruchtbomen. Morgenstond, Soendaplein 31 Telef. 19903: Jonged. (piano) zoekt VIOLIST (E) Am. om gez. te musiceren. Brieven G 8452. Nette jongeman zoekt VRIEND leeftijd 2530 jaar, voor gezellige, intieme om gang. Brieven G 8429 TER DEKKING 2 VI. R. rammen, v. Keulenstr. 24. VRIJE THEE VERKOOP. Vooi' besch. dames of heren mooie bijverd. door lev. aan particulieren; fijne thee van le kl. fa. Schr, met sp. on der G 8290. Net pers. 46 j. over v. vrije tijd besch. z. werkz. als INCASSO, ADMINISTRA TIE enz., borg kunn. storten Brieven G 8522. JONGEDAME 19 j„ z. z. g. g. in kleuterklas, kan geh. zelfst. een kl. leiden. Brieven G 8523. RIJWIELBEWAARDER wil vrije tijd productief ma ken, Wie heeft huiswerk? Br G 8503. Net meisje, 20 jaar. P.G. vraagt nette VRIENDIN. Br. G 8524. HUWELIJK. Net persod zjj m, 1. zoekt kost en inw. i wed. huwelijk niet uitgesli j„ ten. Brieven G 8504. j vg Te koop gevraagd Az JONGENSFIETS te kü!.he gevraagd in goede st. Rijk we straatweg .25. Se' SKIPAK, m. 40 en sl ko schoenen m. 38. Eventue zal te huur. Brieven G 84-31 te Een' in goede st. zijmn-ic HANDNAAIMACHINE. 1 G 8481. Je HAND- of TRAPNAAI MACHINE. Brieven G 8482 Beslist goedé KLEIS AUTO, Opel of D. K. W. B G 8483. SOLIDE HUIS door par van part. voor belegging. B G 8484. KL, HERENFIETS inch in g. st. Trompstr. 13 Na 6 uur. KINDERDRIEWIELER e mod. wandelwagentje. Brie. ven G 8525. de Te koop aangeboderjge Prima MOTORBAKFIETfin Lange Hofstr. J. Serné Ivr. BEKLEDE WIEG en comihe plete babyuitzet. Wouwer manstraat 43 rood. Beste STUDIE PIANI f 198. Na 5 uur. Spaarndara merweg 406. Te koop of in ruil aangel MORRIS EIGHT 1946. Zaa nenstraat 6. Tel. 17806. 2. nieuwe VOORJAAES MANTELS m. 46 zw. en grij Brieven G 8458. Twee KAMFER KISTE! een met mooi houtsnijwerk Brieven G 8432. Gebr. donkerbl. KINDER WAGEN. Ben Viljoenstr, bli lei bil 54. Ol D. K. W. 1939, in goede sl prijs f 2000. Brieven G 8435 Nieuwe MOTORBANDE! w. overcompl. 25 x 3 Pirelli v. ink, prijs Tevens elec. mo tor 1/5 P.K. f 25. Nauwe Gel delozepad 36. Z. g. a. n. D. W. MANTE1 2 d. z. mantels, alle m. Ramplaan 44, Cverveen. ENGELSE en AMERIK VLAG 2 x \y2, nieuw. Brie ven G 8438. SCHRIJFBUREAU mei rookstoel, Schoterveenstr. 31 Na 6 uur. 2 jonge CHIEN DE BRIE, reu, 8 w. v. Merlenlaan 1, Heemstede. WOLLEN en ZIJDEN JA PONNEN, blouses en rokken zijden peignoir, br. mantel met vossenbont, alles m. 42- 44 en pr. kwal. zw. mantel m. 44, zw. georgette mantel 44, h. winterjas zw,, bad en geyser, z. g. a. n. H'steedss Dreef 128. WAS WRINGER f 7.50, trapje 6 treden f 4.75. Jans straat 39. Tel. 1-5639. FORD gesl. bestel, ook luxe Ford Sedan '36, prima onderh. D. K. W. Cabriolet stalen carr. L. Herenvest 131 Haarlem. ZWARTE BONTMUTS, bonttas, en bontkraag, men f 50. Platanenl. 9, Bloe mendaal. PERZ. TAFELKLEED, eetservies 12 p. jaquet cost, m. streep, br. kl. salonkleed Tel. 20876. VLEUGEL, pr. instr. nieuw, merk Ed. Seiler. Moet weg. Spotprijs f 1975. Ver- spronckweg 110. HERENRIJWIEL. Wagem weg 48, Haarlem. RADIO met dynam. luid spreker; hangklok, 4 .pits pe troleumstel, mantel, kachel koffiemolen. Ruychaverstr. 24 zw. bij Zijlweg. Na 6 uur, Old finish HUISKAMER, pracht uitvoering en 10 M. zeil, totaal f 500, Iets voor jongelui, 2 pers. opklapbed f 67.50, Bevr. Truder, Bad huisstraat 32 R. (bij Sport- fondsenbad). Tel. 14228, Hrl. HERENCOSTUUM, zwart gr. m. f 50, d. blauw dames pakje f 30. C. v. Noordestr, 36 zwart. BI. lederen DAMESMAN- TEL 42-44, Mevr. v. Leeuwen Prinsessestraat 4. HUT-RUIMKOFFERS en pakkisten. Petr. kachel (Haller) Julianalaan 78, Ov. FORD gesloten vrachtwa gen, laadt 21/) ton. Wagen is in prim-a staat, incluis mo tor, Ook ruilen. Garage Zwart, Spaarne 96, H'lem. —2 z.g.a.n. BONTMANTELS, prijs bill. Kleverparkw. 163 JACQUET COSTUUM middelmaat en gehaakte bedsprei. Bevr. 's avonds na 7 uur De Vries, Bos en Vaartstraat 9. 1 Singer HAND NAAIMA CHINE 's avonds na ll/z u. Ted. van Berkhoutlaan 47, Aerdenhout. Tel. 26112, SLAAPK. eiken, gr. lits- jum. m. spir., linnenk., wast. 2 st., nachtk. Duinoordstr. 2 Een in goede staat zijnde STOFZUIGER Swesper-Vac voor f 35 Adres Jan Gijzen- kade 181 rood. KINDERLEDIK. f 22.50. l^sriirtde.'rAlaan tel fo', te:

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8