Haarlems Dagblad Klaarheid Conferentie te New Delhi vormde eerste stap naar Aziatische eenheid De militaire situatie in Indonesië Nederlands commandant op West-Java Iaat vier Indonesiërs arresteren Stemmen die aandringen op toenadering tussen Oost en West hik ?las ges! 63e Jaargang No. 19150 Bureaux- Grote Houtstr. 93. Tel. Adv en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 24 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. pei kwartaal 4.25 Franco per post f 4,75 Postgiro 2(310.. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©prcrtjtc Uaarlcmsctie «Courant (Kiino i60) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De MINISTERRAAD, die vanmiddag bijeen moest komen naar aanleiding :van de in de Veiligheidsraad voorgestelde jnieuwe resolutie die kans loopt aanvaard te worden en die ongetwijfeld ook aan dacht zal besteden aan de op de Aziatische conferentie te New Delhi aangenomen reso luties en aan de geest die daar heerste, staat ongetwijfeld voor een moeilijke situatie, minister Stikker heeft in zijn rede voor de [Buitenlandse Persvereniging al doen blij ken, dat terugtrekking van troepen tot een gevaarlijke toestand zou leiden. Als de ^Commissie van Goede Diensten beslissend zou moeten optreden zou zich daarbij het feit voordoen dat zij niet over een politie macht beschikt die voor uitvoering harer besluiten kan zorgen. Minister Stikker voorzag dat in een dergelijke toestand de vorming van een interim-regering, die men thans poogt te verwerkelijken, zou blijven gieken. Hij bezigde zelfs de term chaos. De te New Delhi aangenomen resoluties der Aziatische staten, die natuurlijk van minder betekenis zijn dan een eenmaal genomen besluit van de Veiligheidsraad, zijn gevolgd door een slotrede van de presi dent van India, Pandit Nehroe, waarin deze de conferentie geschetst heeft als het begin van een zeer nauwe samenwerking van de Aziatische landen en als een doorbraak van het besef dat Azië een rol gaat spelen in de (jjjjwereld. Dit betoog in Pan-Aziatische stijl geeft te denken met het oog op de toe- sb komst. Het is van belang omdat het nood- zakelijk is bij clit alles zijn overwegingen te maken met. het oog op de toekomst ge- hjnjj'hcht en te begrijpen dat er een Aziatisch probleem bestaat en niet allee» een Indo- nesisch, waarmee wij'te maken hebben. Minister-president Drees is teruggekeerd, EIMblijkbaar-in vee] beter gezondheid dan door 3 sommigen vermoed werd, heeft op Schiphol een aantal vragen beantwoord en o.a. ten [aanzien van de opsluiting der republikeinse leiders op het eiland Banka verklaard: een allernoodlottigst misverstand en een grove fout geweest. Er is inmiddels een rapport over deze kwestie bij dr. Beel [binnengekomen". Br if. Wij wachten met belangstelling af of na de mjnisteiTaad van hedenmiddag meer opheldering over deze zaak zal worden Ö6| gegeven. Mocht die uitblijven, dan zal er IET in de Kamer ongetwijfeld om worden ge vraagd. Eerder is hier al opgemerkt dat het allernoodlottigste misverstand een veel lw.er groter zaak betreft dan meer of minder beleefdheid tegenover Hatta en zijn mede gevangenen. De uit Batavia gegeven in structies zijn niet nagekomen. Onze ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad, die verzekerd had dat de republikeinse leiders 'bewegingsvrijheid op het eiland hadden, heeft een figuur geslagen. Maar het ergste is dat buitenlands wantrouwen in de Ne derlandse verzekeringen er door is gevoed. Opheldering hierover, klaarheid in deze zaak, maatregelen tegen de schuldigen zijn gewenst. Zweeg men verder, dan zou 'dat de achterdocht alleen doen toenemen. De term „misverstand" is geen opheldering. Als een regering duidelijke instructies [geeft aan haar ambtenaren moeten die ze nakomen en geen eigen beleid gaan voeren. Er is een onderzoek ingesteld door de heren Gieben en Thomson. Wat is hun conclusie? Welke zekerheid is er dat dergelijke mis verstanden zich niet in een nabije toekomst opnieuw zullen voordoen? Er zijn al zoveel fouten gemaakt; dit is zeker een van de geweest. Er moet klaarheid over komen. - R. P. Peipïng overgegeven aan de communisten Officieel wordt uit Nanking medege deeld, dat Peiping aan de door communis ten geleide troepen is overgegeven. De Chinese regering heeft een uit viif personen bestaande delegatie samengesteld die zal worden belast met het voeren van vredesonderhandelingen met de commu nisten. Er werd overeenstemming bereikt over de plaats, waar de onderhandelingen zullen plaats vinden. Een communistische delegatie is te Pei ping aangekomen, waar zij vredesonder handelingen zal openen met vertegenwoor digers van de opperbevelhebber der rege- Tjhgs-strijdkrachten in Noord-China, gene raal Foe Tso-Ji. Peiping is thans door "de regeringstroe pen ontruimd, doch de communistische troepen zijn de oude keizerlijke hoofdstad nog niet binnengerukt. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier der nationalistische troepen in Noord- fchina heeft medegedeeld, dat sedert he denochtend tien uur (plaatselijke tijd) het staakt het vuren" zowel van communis tische, als van regeringszijde in acht is genomen. Te Peiping zijn enige kleine eenheden der regeringstroepen achtergebleven, om de orde te handhaven. De woordvoerder meldde nog dat de regeringstroepen, die Peiping hebben ontruimd, in de omgeving van de stad zullen worden gereorganiseerd. Britse erkenning van Israel verwacht Volgens een artikel van de diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" kan Engeland er thans ieder ogenblik toe over gaan Israël de facto te erkennen. Het hangt echter af van besprekingen met regeringen van het gemenebest. In eerste instantie zou Engeland een vertegenwoordiger te Tel Aviv benoemen met de rang van gezant. Volgens de diplomatieke correspondent in de „Daily Telegraph" verwacht men even eens, dat Australië, Nieuw Zeeland, Bel gië, Nederland en Luxemburg Israël zullen erkennen. De besprekingen tussen Amerika en En geland zouden op de uit de volgende punten bestaande basis gevoerd worden: 1. Onmiddellijke erkenning van Trans- jordanië door de V.S. 2. Een Anglo-Amerikaanse garantie der uiteindelijke regeling van de Israëlische en Arabische grenzen. 3. Economische samenwerking met Israël. De regering te Washington heeft de Transjordaanse regering er officieel van in kennis gesteld, dat zij bereid is Transjor- danië „de jure" te erkennen. Van goed in gelichte zijde wordt vernomen, dat aan deze erkenning evenwel enkele voorwaarden zijn verbonden. „Zo zou een „de facto" erkenning van Israël door Transjordanië hieraan vooraf moeten gaan. „Azië werpt de ketenen af" Op een besloten zitting heeft Zaterdag de Aziatische conferentie formeel een resolu tie goedgekeurd welke de Veiligheidsraad opwekt om het terugtrekken van alle Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië per 1 Januari 1950 te bevelen. De raad werd verder verzocht zijn Com missie van Goede Diensten of enig ander lichaam dat de raad zou willen creeëren, toezicht te laten houden op stappen welke zouden garanderen dat de macht over ge heel Indonesië per 1 Januari volledig is overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië, wier betrekkingen met Ne derland door middel van onderhandeling geregeld zullen worden. De landen ter conferentie verplichtten zich om volledige steun te geven aan welke actie ook welke de Veiligheidsraad zou ondernemen. De resolutie, die door is gegeven aan de secretaris-generaal van de UNO, vraagt verder: 1. Onmiddellijke vrijlating van alle poli tieke gevangenen. 2. Volledige vrijheid voor alle functies van de republikeinse regering. 3. Teruggeven aan de republiek van alle gebieden op Java, Sumatra en Madoera die sedert 18 December door de Neder-" landers bezet zijn. 4. Opheffing van de Nederlandse econo mische blokkade. 5. Oprichting van een interim Indonesi sche regering per 15 Maart. 6. Verkiezingen voor een constituerende vergadering per 1 October van dit jaar. In een tweede resolutie die door de Azia tische conferentie werd aangenomen, werd aan de ter conferentie vertegenwoordigde regeringen aanbevolen om via de normale diplomatieke kanalen contact over de In donesische kwestie te houden en hun res pectievelijke vertegenwoordigers bij de UNO opdracht te geven onderling overleg te plegen. Een derde resolutie legde de eerste steen voor een eventuële Pan-Aziatische Unie, door de negentien aan de conferentie deel nemende regeringen te adviseren „de mogelijkheden van regionale schikkingen binnen hun gebieden en van een constitue rend orgaan voor de uitvoering daarvan aan te grijpen". „Van droom tot werkelijkheid" De minister-president van India, Pandit Nehroe, heeft Zondag de Aziatische confe- fentie besloten met de verklaring, dat deze conferentie een nieuw tijdperk voor de samenwerking tussen dé volken van het Verre Oosten ingeluid heeft. Nadat de conferentie de aanbevelingen voor de Veiligheidsraad inzake het Indo nesische vraagstuk had aangenomen, zeide Nehroe in een slotrede, „dat Azië zijn rol wenst te spelen in de wereldzaken en ab soluut van plan is dit te doen". Hij beschreef de bijeenkomst, die zich had uitgesproken „Voor opheffing van het Nederlandse kolonialisme aan het einde van het jaar", als de voorloopster van een nog grotere samenwerking tussen de Aziatische volken". De Philippino Carlos Romulo oogstte veel bijval met zijn aandringen op de vestiging van een permanente Pan-Aziatische orga nisatie. „Na lange eeuwen van slavernij werpt Azië zijn ketenen af en vraagt om vrijheid en macht", zeide Romulo. „Laat het ons gemeenschappelijk streven zijn Azië te leiden naar de rechtmatige plaats in de nieuwe wereld, door middel van de Vere nigde Volken". Romulo, die een leidend aandeel heeft genomen in de werkzaamheden van de conferentie, achtte het verstandig dat de conferentie zich tot Indonesië had bepaald, doch gaf te kennen dat men ook moest uit zien naar een permanente organisatie bin nen het raam der UNO. „De politieke sa menwerking tussen de volken van. Azië is van droom tot werkelijkheid geworden". Reacties Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de Engelse regering na het bestuderen van de resoluties, die door de Aziatische conferentie over Indonesië te New Delhi zijn aangenomen, besluiten, of op grond hiervan nieuwe instructies gezonden zullen worden aan sir Alexander Cadogan, de Engelse afgevaardigde in de Veiligheids raad. Men heeft punten van overeenkomst op gemerkt tussen de resoluties van New Delhi en de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad, hoewel de eerste verder gaan in haar eis tot snelle machtsover dracht van de Nederlanders aan de repu blikeinen. Na de jongste verzekeringen, door dr. Van Royen aan de Veiligheidsraad gegeven, wil Engeland bij Nederland aandringen op spoedige actie tot het uitvoeren van deze maatregelen. Tegelijk hecht men practische waarde aan het Nederlandse argument, dat algehele terugtrekking of overdracht van verantwoordelijkheid van de zijde van Ne derland waarschijnlijk zal uitlopen op ver lies van recht en orde en op economische chaos. Britse, Amerikaanse en andere Westelijke diplomaten, die de Aziatische conferentie nauwkeurig hebben gadegeslagen, waren niet ontevreden over de resultaten. In het bijzonder betrof dit het besef van het communistische gevaar bij de gedelegeer den. De Westelijke diplomaten bewonder den de wijze, waarop de besprekingen had den plaats gehad en de beheersing die bij de behandeling der verschillende onder werpen aan de dag was gelegd. Zij spra ken zich waarderend uit over het ver antwoordelijkheidsbesef, dat de gedele geerden aan de dag hadden gelegd. Een Britse diplomaat merkte op: „Deze landen hebben bij het bestuderen van een der neteligste problemen van de moderne wereld, Indonesië, een zelfbeheersing en een besef voor de gevolgen van hun han delingen aan de dag gelegd, die voor andere internationale raden als een voorbeeld kunnen dienen". (United Press) Defensieraad? De correspondent te Canberra van de ..Sydney Sunday Herald" bericht, dat Australië en Nieuw-Zeeland zich misschien aan de zijde van India, Pakistan en Ceylon zullen scharen om een regionale defensie raad voor het Verre Oosten te vormen. De voornaamste rol van Australië en Nieuw-Zeeland in een dergelijke raad zou volgens de correspondent bestaan in het beschikbaar stellen van lucht- en zeestrijd- krachten. De landstrijdkrachten zouden voornamelijk door India en Pakistan ge leverd worden. Ceylons belangrijkste bij drage zou bestaan in de vlootbasis van Trincomalee. Conservatieve overwinning in Japanse verkiezingen Tokio, 23 Januari (Reuter). De heden in Japan gehouden verkiezingen werden in het grootste deel van Japan begunstigd door ongewoon warm, zonnig weer, wat de kiezers in vrij grote getale op de been bracht. De verkiezingen zijn het gevolg van de parlementsontbinding' door minister-presi dent Sjigeroe Josjida op 23 December. Sinds hij met kleine meerderheid in Octo ber tot opvolger van premier Asjida werd gekozen, had Josjida op parlementsontbin ding aangedrongen. Volgens latere berichten zijn van de 466 ze tels reeds 250 aan de conservatieve partij toegevallen, zodat deze partij de abso lute meerderheid in het parlement verkre gen heeft. De communisten tellen reeds 33 zetels, tegen 4 bij de vorige verkiezingen. De minister van Oorlog heeft goedge- Het woord is aan vonden, dat Zweedse militaire vliegtuigen tijdens een aantal vluchten tussen Zweden en Engeland gedurende de eerstvolgende twee jaar over Nederlands grondgebied vliegen. Zo nodig mogen deze toestellen lan den op de vliegvelden Schiphol en Twenthe. Het betreft het overvliegen van door Zweden in Engeland bestelde militaire vliegtuigen. Marie von Ebnor- Eschenbacli: Geen wonderen bestaan voor hem, die niet in staat is zich te verwon deren. BATAVIA, 23 Januari (Reuter) Ne derlandse troepen op Java en Sumatra in kleine, ver verspreide garnizoenen nemen sleutelposities in tegen de republikeinse guerilla's, van wie het aantal niet bekend is, aldus werd heden van de zijde van een der hoogste militaire autoriteiten aan de correspondent van Reuter medegedeeld. Hierbij werd een beeld gegeven van de militaire situatie sedert de beëindiging van nt dr. W. Drees is Zaterdagmiddag per Constellation Tilburgvan de K.L.M. op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar Indonesië. Onmiddellijk na aankomst legde de premier enige verklaringen voor de pers over zijn bevindingen in Indonesië af. - Links van ar. Drees de Nederlandse ambassadeur in Londen jhr. mr. E. F. M. Michiels van Verdutjnen, die eveneens naar Batavia is geweest en met de minister-president is teruggekeerd. Twee leden van het Negara-parlement aangehouden BATAVIA, 22 Januari (Aneta en United Press) Op last van generaal-majoor E. EngTes te Bandoeng zijn vier Indonesiërs gearresteerd, „die bekend staan om hun pro-republikeinse sympathieën". Twee hunner zijn leden van het parlement der Negara Pasoendan. Oeneraal-majoor Engles, territoriaal- tevens troepencommandant van West-Java, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij de arrestatie heeft gelast van Gon- dokoesomo, Soejoso, Soeratman Erwin en Mohamed Enoch. Soeratman is arts te Bandoeng, Soejoso is voorzitter der Fraksi Indonesia van het parlement van Pasoendan, Moh. Enoch is lid van. de Fraksi Pasoedan. Op de persconferentie gaf generaal Engles een toelichting op een proclamatie, die hij heeft uitgevaardigd. In deze pro clamatie wordt gezegd, dat Pasoendan nog altijd in staat van oorlog en beleg ver keert, waarbij aan de militaire comman dant grote bevoegdheden zijn toegekend voor de handhaving van orde en rust, waarvan „slechts spaarzaam en met grote toegeeflijkheid gebruik is gemaakt in het vertrouwen, dat de regering van Pasoendan met de haar ten dienste staande middelen alles in het werk zou stellen, om orde, rust en veiligheid voor de gehele bevolking te verzekeren. Niettegenstaande dit alles zijn vooral in de laatste dagen wee,r invloeden werkzaam Deens schip gestrand bij Hoek van Holland Sedert Zaterdagnacht ligt het Deense s.s. „Westralia", groot 4566 brt even ten Noorden van de Nieuwe Waterweg langs de kust aan de grond. Het scfiip was door de seinpost aan de Hoek gewaarschuwd, dat het een verkeerde koers stuurde. Sleep boten zijn er nog niel in geslaagd het schip vlot te trekken. Vermoedelijk zal men de lading in kleinere schepen iossen, opdat de „Westralia" hoger komt te liggen. De Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes zullen binnenkort naar Tirol gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlberg.Een overzicht van deze tussen de bergen ge legen winterbadplaats. Geheel rechts het Hotel Post, het bekendste hotel in Sankt Anton. die orde, rust en veiligheid iin Pasoendan zodanig in gevaar hebben gebracht, dat ik als territoriaal- tevens troepencommandant van West-Java, belast met het militaire gezag, mij tot mijn spijt verplicht heb ge zien, enige arrestaties te doen verrichten. Aan de bevolking moeten rust, orde en veiligheid worden gegarandeerd en hier voor zal ik niet schromen, nog scherper maatregelen te nemen, tegen wie ook, die mij bij de uitvoering van die taak in de weg zullen staan. Ik vertrouw er op, dat thans de regering van Pasoendan mij in deze alle medewerking zal verlenen, opdat door mij niet verder dan nodig is behoeft te worden ingegrepen." Eerst sinaasappelen, nu handgranaten Gevaarlijke vondsten op het Umuidense strand Nadat aan het eind van de vorige week een groot aantal sinaasappelen van onbe kende herkomst aan het strand van IJmui- den was aangespoeld, wierp de zee Zater dag en Zondag een verzameling minder onschuldige zaken op het strand. Er zijn namelijk verscheidene handgra naten aangespoeld, zodat zowel hulpverle ningsdienst als politie de handen vol had den met het inzamelen van deze dodelijke buit. Daar het zeewater op de munitie heeft ingewerkt, zijn de granaten zeer ge vaarlijk en de politie waarschuwt dan ook nadruitkelijk eventuële strandwandelaars, de explosieven niet aan te raken. Men belle onmiddellijk de hulpverleningsdienst of politie, wanneer er komende dagen nog meer van dit gevaarlijk goedje mocht aan spoelen. Italiaanse en Franse communisten spreken ongewoon verzoenende faal Het Britse parlementslid Seymour Cocks (Labour-partij), heeft op een vergadering voorgesteld, dat Truman en Attlee aan het hoofd van een missie naar de Sovjet-Unie zouden gaan om een „wapenstilstand" tus sen Oost en West voor te stellen op basis van een permanente scheiding der in vloedssferen. Het Westen zou de Sovjet- Unie moeten verzekeren dat het zich niet zou mengen in aangelegenheden der Sovjet-Russische wereld. Op deze wijze zou men de vrede voor de eerste 30 a 40 jaar kunnen handhaven. In verband met de BeiTijnse kwestie zeide Cocks, dat de zaak opgelost kon wor den doordat de vier bezettende mogend heden de stad tegelijkertijd zouden ver laten. Berlijn moet een vrije staat worden onder bescherming der UNO met een neu trale gouverneur. Op deze wijze zou nie mand prestige verliezen. Tijdens een politieke meeting te Rome heeft de Italiaanse communistenleider To- gliatti verklaard: „De ooi-log is niet onver mijdelijk. Uiteenlopende economische stel sels als die van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie kunnen gelijktijdig be staan en op vreedzame wijze samenwerken en in laatste instantie hangt het van de Amerikaanse leiders af, of een algehele verstandhouding komt tussen Washington en Moskou, want de Sovjet-Unie is vrede lievender dan ooit. Het is belachelijk om van een vredes offensief van Moskou te spreken", zei To- gliatti. „De Sovjet-Unie heeft steeds de vrede gewild". Met betrekking tot de rede van presi dent Truman zeide Togliatti, dat men de indruk kreeg, dat de wil van het Ameri kaanse volk om de vrede te behouden be gint door te dringen en dat de Ameri kaanse leiders hiermede rekening dienen te houden. Cacliin. Het oudste lid van de Franse commu nistische partij, Marcel Cachin, nam hier op het woord en zeide: „Het tanende im perialisme en kapitalisme trachten de vol ken in een oorlog tegen de Sovjet-Unie mede te slepen doch tegenover de vredes wil van de arbeidende massa zullen zij schipbreuk lijden". Tijdens een persconferentie heeft Mar cel Cachin herinnerd aan de overtuiging van president Roosevelt en maarschalk Stalin, dat het economische stelsel dei- Verenigde Staten en dat der Sovjet-Unie kunnen samengaan. „Er moet een druk zakenleven met de Sovjet-Unie tot stand worden gebracht. Is het geen waarborg voor de vrede, dat tal rijke landen met de Sovjet-Unie handel drijven?", aldus Cachin. Hij ontkende dat hij op bevel van Mos kou een nieuw vredesoffensief voert. „Ik heb namens mijn partij en uit eigen be weging gesproken. In het verleden is dit niet anders geweest". Republikeinse leiders weigeren onderhandelingen BATAVIA, 23 Januari (Reuter). Vol gens een gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia, aldus meldt Reuter, handhaven de op Sumatra geïnterneerde republikeinse leiders hun weigering met de Nederlanders te onderhandelen over de vorming van een federale interimregering, tenzij het republi keins kabinet toestemming krügt bijeen te komen en als regering wordt erkend. De dienst voor Legercontacten deelt mede, dat president Soekarno en Hadji Agoes Sa- lim Donderdag onverwacht een bezoek heb ben gebracht aan de grote cantine te Pra- pat, die tot het militaire verlofscentrum behoort. Zij stapten geheel onverwacht binnen en knoopten een gesprek aan met de aanwezige militairen. Later geraakten zij in gesprek met enkele der officieren, die zich goede gastheren betoonden. De heer Soekarno was vol lof over zijn verblijf te Prapat, doch zeide er naar te verlangen spoedig te Batavia aan de slag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet", aldus Soekarno. Hadji Agoes Salim zeide dat het hem zou spijten indien hij het mooi gelegen Prapat zou moeten verlaten. „De rust doet hij goed", aldus de 64-jarige nationalistische voorman. „Ik wil nog wel een paar weekjes blijven." de „politiële actie". De Nederlandse gar nizoenen velen zijn slechts een compag nie sterk liggen in de steden en omsin gelen berggebieden, waar guerilla's zich geconcentreerd hebben. Medegedeeld wercl, dat er grote gebieden op Java en Sumatra zijn, waar nog geen Nederlandse patrouille bij de huidige-acties was doorgedrongen. Volgens de laatste berichten uit repu blikeinse bronnen zou guerilla-strijd zijn uitgebroken in Zuid-Borneo en de Molitk- ken. Eveneens zouden volgens deze be richten vele aanvallen zijn gedaan op ste den op Java, zou munitie zijn buitgemaakt en zouden aan Nederlandse zijde verliezen zijn toegebracht. Volgens bovengenoemde Nederlandse militaire bron hebben slechts de belangrijke centra op Java garnizoenen van meer dan twee compagnieën. In andere plaatsen zijtï de Nederalndse troepen misschien zelfs geringer in aantal. Enige van deze kleine garnizoenen zijn meer dan 30 km van elkaar gelegen, doch de verbindingswegen worden door bewapende patrouilles onder controle gehouden. Volgens de Nederlandse bron werden politieposten, ondernemingen en kleine patrouilles soms aangevallen, doch aanvallen op militaire posten zelfs kleine posten komen zelden voor. De Nederlandse troepen zullen niet zo dim verspreid kunnen worden, indien de guerilla's meer aanvallen doen. De activi teit van de Nederlandse troepen was voor namelijk beperkt tot het patrouilleren van groepen ter sterkte van een peloton Vol gens deze bron kan het aantal guerilla's, dat thans strijd voert op Java en Sumatra, niet geschat worden, doch de grootste groep, die zich kort geleden in Onst-Java bevond, was ongeveer 800 man sterk. Enige groepen zijn goed bewapend. De Nederlan ders hebben grote voorraden oorlogsmate riaal in opslagplaatsen buitgemaakt. Hier bij zijn wapens van Nederlands. .Tnnnns, Engels en Amerikaans fabrikaat. Voorts is materiaal van Mexicaans makelii aange troffen en een aantal radio-installaties, waarvan men meent, dat zij van Russisch fabrikaat zijn. Volgens genoemde bron zou de taak. waartegenover de Nederlanders gesteld zijn, bemoeilijkt ofwel zeer vereenvoudigd kunnen worden door de politieke ontwik kelingen. Het optreden tegen de guerilla's, zo werd gezegd, is een taak. waarbij de medewerking van de bevolking nodig is. Onzekerheid, die de bevolking voelt inzake de kwestie of de republiek nl nf niet zou worden hersteld, weerhoudt sommige delen van de bevolking van samenwerking. „Veiligheidsraad-resolutie verscherpt tegenstellingen" Er is nog geen officiële reactie op de in de Veiligheidsraad ingediende resolutie. In welingelichte kringen in Den Haag gaf men ANP te verstaan, dat de geest die uit de Veiligheidsraads-resolutie spreekt en de houding die men hierin tegenover het probleem aanneemt voor Nederland moeilijk zijn te aanvaarden. De resolutie, zo verklaarde men, is er op gericht de tegenstelling: NederlandRepubliek op nieuw te verscherpen. Zij wil de republiek als politieke organisatie weer herstellen, terwij] men van Nederlandse zijde thans op het standpunt schijnt te staan, dat de repu bliek krachtens artikel l van LinggadjatI het de facto gezag over een bepaald terri toir uitoefende, welk gezag thans niet meer als zodanig bestaat. Wel erkent men een republikeins politiek streven, dat geen enkele hinderpaal in de weg gelegd is of zal worden. Of dit in de toekomst wederom zal leiden tot een politieke organisatie, zoals deze vóór de militaire actie bestond, is thans niet te zeggen. Dit zal afhangen van de ontwikkeling in de voormalige republi keinse "gebieden en van de politieke stre vingen die zich hierin zullen openbaren. Nederland kan echter niet aanvaarden dat een bepaalde politieke organisatie aan deze gebieden door de Veiligheidsraad zonder meer wordt opgelegd. De resolutie zal bovendien het werk van de politieke opbouw, dat na de militaire actie onmiddellijk is ingezet, volkomen doorkruisen. Indien de resolutie zou wor den aangenomen zou dit werk ernstig ge schaad worden. Voorts uitte men in be voegde kringen ernstig bezwaar tegen de in de resolutie voorgestelde UNO-commissie die veel grotere bevoegdheden zal krijgen dan de Commissie van Goede Diensten lot nu toe bezat. Aantal ministers van Pasoendan biedt ontslag aan Een correspondent van Aneta bericht, dat enige minister van Pasoendan hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld omdat naar van gezaghebbende bron wordt vernomen zij het niet eens zijn met het urgentieprogram van premier Djoemhana. De afgetreden ministers zijn: P. J. Gerke, financiën, R. F. Soeradiredja, economische zaken, Oto Soebrata, justitie a.i., M. S. Joedawinata, sociale zaken a.i., M. A. Abdoel Patah, gezondheid en ir. Tan Hwat Tiang, Verkeer en Waterstaat. Al leen zijn dus aangebleven de premier en de minister van onderwijs Prawiradinata. WEINTG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond- Meest zwaar bewolkt met voornamelijk vannacht hier en daar enige lichte regen. Langs de Waddenkust aanvan kelijk matige wind uit Noordelijke richtingen, overigens zwakke veran derlijke wind. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 25 Januari: Zon op 8.31 uur, onder 17.14 uur Maan op 6.21 uur. onder 13.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1