c 3 Belgen luiden de alarmklok voor zij „gehangen worden" „Wij moeten elkander kennen om te kunnen samenwerken Resolutie van zou chaos tot Veiligheidsraad gevolg hebben Haar gift aan arme kinderen in Washington werd niet gewaardeerd fieuwe Uitgavei PANDA OP DE WALVISVANGST Q Wereldnieuws MAANDAG 24 JANUARI 1949 PSYCHOLOGISCHE GRONDSLAGEN DER BENELUX n Verhelderende conferentie in de Grafelijke zalen te 's Gravenhage Tijdens het afgelopen week-end heeft in Den Haag een conferentie plaats gehad, ge organiseerd door het Instituut voor Volken- psychologie in samenwerking met het Comité Benelux, het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken, de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde en de Haagse afdeling van „the Allied Circle in the Netherlands", waarop de psycholo gische grondslagen der Belgisch-Neder landse samenwerking aan diepgaande be schouwingen werden onderworpen, onder de overweging dat het psychologisch aspect van deze samenwerking tot dusverre wei nig ter sprake is gekomen, terwijl het toch een van de belangrijkste voorwaarden tot vruchtbare samenwerking tussen de beide landen moet worden genoemd, waren door de organisatoren een aantal sprekers uit beide landen uitgenodigd, die ieder van hun gezichtspunt uit de psychologische grond slagen der Benelux interpreteerden en zo doende het inzicht in de psychische struc tuur der beide volken wederzijds verhel derden. Dat ditmaal een Luxemburgse ver tegenwoordiging ontbrak was enkel aan organisatorische moeilijkheden te wijten. Overigens was deze conferentie een begin, een inleiding tot een geregeld contact tus sen de drie landen der Benelux op dit ter rein, zodat ongetwijfeld een volgende maal de Luxumburgse stem ook zal worden ge hoord. De conferentie, gehouden in het gebouw van de Grafelijke Zalen aan het Haagse Binnenhof, werd Vrijdagavond geopend met een lezing van de Nederlandse littera tor E. van Vriesland over het onderwerp „Ontwikkeling van de Nederlandse Letter kunde". De karaktertrekken van de Belgi sche litteratuur werden Zaterdagochtend belicht door de Belgische letterkundige Maurice Roelants. De Belgische senator Herman Vos sprak Zaterdagmiddag over „Interpretatie van België" én prof. dr. P. C. A. Geyl vertolkte hierna in een reeks korte kenschetsingen de „Interpretatie van Nederland". Een geanimeerde gedachten- wisseling volgde na elke uiteenzetting. Men kan het nut van een dergelijke uit wisseling van gedachten op internationaal niveau moeilijk overschatten. De weder zijdse kennis van psychische volkenstruc tuur, ondersteund door eerlijke en rond borstige onthulling van bepaalde overtui gingen over elkanders eigenschappen, kan niet anders dan nauwe banden vormen, die zozeer nodig zijn in de samenwerking zoals die door de Benelux-gedachte is en zal worden ontwikkeld. De werkelijke beteke nis van die samenwerking, die in wezen immers een ideologische is, wordt door con tacten en kennismakingen op psychologisch terrein ontdaan van vooroordelen en ver keerde interpretaties, zoals die op het poli tieke en economische gebied der Benelux nog steeds hinderpalen voor een vervolma king der coördinatie vormen. De nadrukkelijke vermaning van senator Vos aan het einde van zijn uiteenzetting, dat de Benelux-structuur niet een scheppen van voordelen bóven de reeds bestaande voordelen der goede nabuurschap beoogt, doch van de partners daarentegen vraagt wat zij voor een coördinatie hunner weder zijdse krachten en gedachten willen opoffe ren, is de zuivere kenschetsing van de ver helderende visie op het Benelux-probleem, die de samenwerking op alle terreinen der Belgisch-Nederlands-Luxemburgse belan gengemeenschap zal bevorderen. De uiteenzettingen van letterkundige aard waren natuurlijk in de eerste plaats weder zijds informatief. Er bestaan aan beide zijden van de Belgisch-Nederlandse grens misverstanden en foutieve overtuigingen ten aanzien van deze letterkunde. Uiteraard verliepen de evoluties aan beide kanten verschillend onder verschillende omstan digheden en stromingen van algemene aard. De verwantschap ging echter niet verlo ren, en zowel van de verschillen als de verwantschap, dus samenvattend van de elkaar aanvullende karaktereigenschappen en uitingen in beider letterkunde gaven de uiteenzettingen van Maurice Roelants en Victor Van Vriesland een duidelijk beeld. Het belangrijkste van dit beeld was wel De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 Ï\I. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Balletmuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Werken van Wagner. 10,40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Orgelmuziek van Bach. 12.03 Licht ensemble. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 André Jurres, piano: Chopin. 12.55 Zonne wijzer. 13.25 Metropole-orkest. 13.45 Bijbel lezing. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Fries pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht pianospel. 17.30 Wigwam. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amuse mentsorkest. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Platen. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 „Pelléas et Mélisande", muziek Claude De bussy, tekst van Maurice Maeterlinck. 22.37 Reportage Rallye Monte Carlo. 22.45 Gebed. 23.15 Trio in Bes, Schubert. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 „A Midsum- mernightsdream", Mendelssohn. 9,35 Zang platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kamer muziek. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Iers pro gramma. 12.30 Land- en tuinbouw. 12,33 Platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Opera „Werther", Massenet. 16.25 Beroemde componisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kin derkoor. 17.30 Musette-orkest. 18.15 Piano potpourri. 18.30 Toneel. 18.45 Gevraagde pla ten. 19.00 Radiostrip. 19.30 Stefi Geyer, viool en Pierre Palla, piano. 20.15 Bonte trein. 21.35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Dansorkest. 22.30 Kamermu ziek. 23.15 Licht klassiek programma de tot uitdrukking komende verwachting, dat de coördinatie der Lage Landen lang zamerhand een groot-Nederlandse letter kunde zal groeien uit de Nederlandse en de Vlaamse. „Wij zijn op de goede weg", zeide Maurice Roelants, die de overtuiging tot uitdrukking bracht dat er bij de algemene tendens naar grotere constellaties in West- Europa steeds minder neiging tot deter minisme te bespeuren valt, waaruit goede verwachtingen voor de toekomst mogen worden geput. „Van goede vaderlanders tot goede Beneluxers, tot goede Europeanen, tot goede wereldburgers," aldus gaf Roe lants zeer kernachtig tot besluit van zijn uiteenzetting de lijn aan, die hij in de ont wikkeling van de letterkunde evenwijdig wenste en verwachtte te zien lopen aan die op de andere terreinen van het groeiende Europese samengaan. Historische kloven en bruggen. De veteraan in de Belgisch-Vlaamse poli tiek, senator Vos, gaf een uitvoerig histo risch overzicht van de factoren die de beide landen uit elkander hebben gedreven en van de ontwikkelingen die België en Neder land weer tot elkander drijven. Hij noemde de breuk tussen Noorden Zuid in de zes tiende eeuw een „historische ramp" en achtte de intensivering van het katholieke leven in Nederland een gunstige voor waarde voor een herstel van de historische de breuk tussen Noord en Zuid in de zes- nauwe betrekkingen. De scherpe kanten der tegenstellingen zijn door de geschiedenis afgeslepen, aldus de senator, die uitvoerige beschouwingen over de taalstrijd en de ont wikkeling van het flamingantisme vast knoopte aan zijn motivering van een Vlaams-Nederlands culturele gemeenschap. Tenslotte concludeerde de heer Vos dat samenwerking tussen Nederland en België noodzakelijk is, willen de Lage Landen hun historische zending vervullen: het spelen van een bemiddelaarsrol in Europa als kruispunt van politieke en culturele stro mingen. Prof. Geyl ging voornamelijk in op de tegenstellingen die België en Nederland gescheiden houden. Laatdunkendheid en onverdraagzaamheid welke soms aan de dag treden tussen bewoners van beide lan den komen, naar zijn mening, voort uit onkunde. Om het welslagen van de Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv Beneluxgedachte te bevorderen moet eerst deze onkunde overbrugd worden. School reizen en uitwisseling van leerkrachten, ambtenaren en journalisten kunnen daartoe in belangrijke mate bijdragen. Een van de voornaamste eisen achtte prof. Geyl de her ziening van het geschiedenisonderwijs in beide landen. Hij bepleitte een geschiede nisonderwijs, dat zich richt op het ontstaan van de Benelux en verwierp een louter nationale geschiedenis. Dit laatste soort onderwijs leidt onvermijdelijk naar de rechtvaardiging van de Belgische en Ne derlandse afzonderlijkheid, waarbij de splitsing van beide staten gezien wordt als het logisch einde van een ontwikkeling. Deze stelling, geponeerd door het weder zijdse particularisme, achtte prof. Geyl onjuist. Naar zijn mening kan de splitsing tussen België en Nederland niet gezien worden als een logische ontwikkeling of als een uitvloeisel van een conflict tussen een inhaerent Belgisch en inhaerent Nederlands volkskarakter. Er is geen verschil in volks karakter. Niet de Unie van Utrecht bracht de scheiding tussen Noord en Zuid te weeg, doch een ingrijpen van buitenaf: de ver overingen van de hertog van Parma. Prof. Geyl verklaarde voorts dat staten, welke als België en Nederland naar een gemeenschap streven, daarbij moeilijk heden ondervonden door het feit dat een groot deel van het leven van hun inwoners zich afspeelt rond het staatsmiddelpunt, en binnen de staatsgrenzen. De noodzaak tot samenwerking schept de psychologische voorwaarde tot het ontwik kelen van de wil om de moeilijkheden te overwinnen bij het streven naar het grote doel. Deze wil moet, aldus prof. Geyl, er op gericht zijn, de tweeledige afzonderlijk heid te breken en te komen tot een gemeen schappelijkheid. Wanneer Belgen en Ne derlanders zich van hun grote taak bewust zijn, zullen zij op deze wijze kunnen mee werken aan het tot stand komen van de Benelux, het begin van de transformatie van beide landen. Toestand van Koos Vorrink is verbeterd De toestand van de heer Koos Vorrink is gestadig vooruitgaande. De temperatuur is normaal en de eetlust goed. Prof. dr. W. G. Sillevis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de patiënt. Prof. Sillevis Smitt is Zondag naar Nederland teruggekeerd. MINISTER STIKKER Waarom heeft de wereld juist met Nederland zo weinig geduld?" „Wij plachten rustige en onopvallende mensen te zijn en wij zijn hoogst verbaasd te bemerken, dat wij opeens in de ogen van de wereld veranderd zijn in een rijke bron van schandaalniefiws voor de voorpagina, in een troep kwaadaardige onderdrukkers, felle reactionairen, die proberen met ingenieuze middelen en kunstgrepen een onschuldig, jong, democratisch volk te beroven van zijn vrijheid en geluk. Ik ben ervan overtuigd dat wij recht kunnen laten gelden op meer vertrouwen dan wij de laatste tijd gekregen hebben". Gemopper over Benelux Dit verklaarde de minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, Zaterdag avond in een rede voor de vertegenwoor digers der buitenlandse pers in Nederland, die zich in Den Haag aan een diner hadden verenigd. Minister Stikker besprak de verschillen de aspecten der Indonesische kwestie en verklaarde, dat de Nèderlanders overtuigd zijn van de zuiverheid van de motieven voor hun optreden in Indonesië^hetgeen hen in staat stelt „voort te gaan cfp de weg naar de onafhankelijkheid van de eilanden, wier lot gedurende meer dan driehonderd jaren aan het onze verbonden is geweest, zonder zich van die weg te laten afbrengen door het luide geschreeuw van de menigte, door het roepen van hen, die van de daken ver kondigden, dat wij een natuurlijke ontwik keling vertragen en dat op stel en sprong een vrije en onafhankelijke democratie ge schapen kan worden". Gebrek aan vertrouwen De minister verklaarde dat hij slechts chaos verwachtte, wanneer de thans bij de Veiligheidsraad ingediende resolutie ge handhaafd zou worden. „Chaos in Indone sië en vervolgens chaos in Nederland en dat alleen door een gebrek aan vertrouwen, een gebrek aan geloof in de geestelijke krachten en waarden van het Westen, een fundamenteel wantrouwen in de door ons geuite bedoelingen, in onze plechtigste be loften en ook in de volken van de gebieden buiten de republiek, aan twee-derde van de gehele bevolking, alleen om deze reden, dat. dat twee-derde gedeelte onze inzichten Wij geloven echter niet dat de V. S. de bedoeling hebben in de periode tot aan het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indonesië de hun toekomende plaats onder de souvereine leden van de Verenigde Vol ken zullen innemen, van Nederland de ver antwoordelijkheid over te nemen voor handhaving van recht en orde. Wij nemen aan, dat dit niet de bedoeling is geweest van de Verenigde Staten bij het indienen van de resolutie, welke thans bij de Veilig heidsraad in behandeling is. De militaire machten, welke zich thans in Indonesië bevinden, moeten geleidelijk teruggetrokken worden volgens de aanwij zingen van de commissie, doch de commis sie is niet en kan niet verantwoordelijk zijn voor de handhaving van recht en orde in de zeer kritieke periode van de verkie zingen en de vorming van een regering voor geheel Indonesië. Die verantwoorde lijkheid zal blijven bij de autoriteiten, op wier schouders zij op het ogenblik rust en die geen controle hebben op de beslissingen van de commissie. De interventie van de Verenigde Volken op internationaal gebied heeft doen blijken dat er in het huidige stadium van de inter nationale organisatie geen effectief bestuur bestaat door de Verenigde Volken, doordat deze geen leger hebben, geen vloot, geen luchtmacht en geen politiemacht. Het Ame rikaanse lid van de commissie zal het machts-evenwicht in de commissie bewa ren, doch hij heeft geen politiemacht tot zijn beschikking om er voor te zorgen dat de besluiten van de commissie worden uit- gevoerdr Een dergelijke situatie, aldus de minister, De voordelen worden zwijgend geïncasseerd (Van onze correspondent te Brussel) In zijn rede in het Belgische parlement heeft Spaak vele, over Benelux ontevreden Belgen terecht gewezen. Over de eerste acht maanden van 1948, zeide hij, heeft België aan Nederland voor 5 milliard frs. goederen geleverd en voor 3 milliard'frs. goederen in Nederland gekocht. Het nadelig saldo moet door Nederland in goud of dol lars aangezuiverd worden en de Noorde lijke Benelux-partner heeft dit steeds trouw gedaan, zonder tot de drastische maatregel van volledige stopzetting van de Belgische import te besluiten, zoals de Fransen dat deden. Als wij met de Nederlanders de Benelux nog niet eens voor elkaar kunnen brengen, aldus redeneerde België's premier, dan moet het met de samenwerking der 19 Marshall-landen maar treurig gesteld zijn. Is de stemming in België dan zo omge slagen? Wij weten, dat er in Nederland over de opbruisende commmentaren van de Belgen wel eens ontstemming is. Dat kan ook niet anders. Men voelt zich als Nederlander natuurlijk onprettig als de Belgische pers schrijft, dat Benelux een fopperij is, zulks omdat die pers boos is dat de Belgische export van afgewerkte producten niet gro ter kan worden door Nederland's deviezen- positie. Intussen moeten de Belgische commen taren nogal eens met een korreltje zout worden genomen. Na uren harde discussie kan men het met de Belgische vrienden roerend eens worden over de noodzakelijk heid om deze Benelux-Unie zo spoedig mogelijk te realiseren. Inderdaad betekent deze unie immers het wegvallen van alle importvergunningen, bilaterale handel en narigheden met Rijksbureaux. Dat aan vaardt elkeen, ook de Belg, die zich be dreigd voelt. Bovendien is dit geschreeuw vaak een methode om de regeringsinstanties, die zich met de Benelux-problemen bezig houden, te beïnvloeden. Als wij rustig blijven, zei ons een textiel- industrieel, dan doet de regering niets. Luiden we de alarmklok voor we gehangen worden, dan wordt er iets gedaan. Men wilde bijvoorbeeld op financiën de weeldebelasting hervormen zonder reke ning te houden met de speciale noden van de textielindustrie. Men heeft dit kunnen verhinderen. Ook inzake de handelsaccoor- den wordt nu speciaal op de afzet van tex tiel gelet. Over de successen spreekt een Belgisch industrieel nooit. Ook als hij met Neder land een goede zaak heeft afgehandeld, zwijgt hij volkomen en dat maakt de pro paganda voor de Benelux-idee in België In December f 1,7 millioen schade door branden De hoofdinspectie van het Brandweer wezen. deelt mede, dat in ons land in De cember 1948 de directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.721.425. Bij branden verloren acht personen het leven en werden zeventien personen ge wond. Er werden 65 personen dakloos. Van de veestapel zijn 35 melkkoeien verloren gegaan. Bij de door brand vernielde ge bouwen bevonden zich vier boerderijen en twee landbouwschuren, waarvan de schade 495.000 bedroeg. moeilijk. Men hoort nooit een groot staal producent verklaren dat Nederland, na Argentinië, België's beste cliënt voor de metaalfabricaten is. Zo blijven alleen de malcontenten aan de markt en de Antwerp se havenkringen. Maar zou er zonder Benelux ook geen concurrentie bestaan tussen Rotterdam en Antwerpen? deelt en geen afgezanten naar de Verenigde uiterst gevaarlijk zijn. De pogingen, die Naties gezonden heeft om over ons te kla- gen". „De rol van de Verenigde Staten bij de behandeling der problemen, waartegenover Nederland zich in Indonesië gesteld ziet, is voortdurend groter geworden. De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad", aldus de minister, „heeft een allerbelangrijkst initiatief genomen door een resolutie in te dienen, waardoor de be voegdheden van de Commissie van Goede Diensten sterk worden uitgebreid. Door de toepassing van de regel van meerderheid van stemmen zal het Amerikaanse lid van de in nieuwe vorm gebrachte „Commissie van de V.N. inzake Indonesië" in vele ge vallen beslissen over kwesties van vitaal belang voor Indonesië en de loop der ge beurtenissen bepalen. Wij zijn dankbaar voor het overwegend aandeel van de Verenigde Staten in het verslaan van de aanvallers der Westerse beschaving en het wederoprichten van de democratieën. Wij weten dat de V. S. vér strekkende verantwoordelijkheden dragen in vele delen van de wereld. Wij appre ciëren het hoe de V.S. belang gesteld heb ben en nog stellen in een rechtvaardige en billijke oplossing van het Indonesische pro bleem. Eva veroorzaakt (oudergewoonte) moeilijkheden (Van onze correspondent te New York) Eva Perón, Argentinië's first lady, stichtte grote verwarring in de Amerikaanse hoofd stad door het zenden van vijf grote kisten met kleding voor 500 van Washingtons minder bedeelde kinderen. De leider van de „kinder-hulp-actie" in Washington weigerde aanvankelijk de gift, die hem via de Argentijnse ambassade werd aangeboden, daar hij bevreesd was voor de internationale complicaties en voor de sen satie welke dit voor de Russische pers zou vormen, indien de indruk werd gevestigd, dat Washington, hoofdstad van het rijke Amerika niet voor zijn eigen arme kinder tjes zou kunnen zorgen. Maar aan de andere kant zou een weige ring neerkomen op een grove belediging aan het adres van Eva uit Argentinië, echt genote van de president van een bevriende mogendheid. Dus adviseerde de regering om de gift te accepteren, hetgeen geschiedde maar op dezelfde dag bedankten verschil lende bestuursleden van de „kinder-hulp- actie" en vele begunstigers lieten weten „dat zij in de toekomst hun steun zouden onthouden". Zonder twijfel zal de overdrachtplechtig heid, zwaar bezocht door pers, film- en fotodiensten, met grote koppen in de door het echtpaar Perón gecontroleerde Argen tijnse pers verschijnen; er zit voor hen wel binnenlandse politieke munt in. Het lijkt er echter op, dat een ietsje meer tact wel aan bevelenswaardig zou zijn geweest. Beziet men het per saldo van het stand punt der kinderen, dan hebben zij er zijde bij gesponnen. Een „kinder-hulp-actie" is er om kinderen te helpen, en waarom zou een Argentijns wollen broekje niet net zo lekker warm zijn als een Amerikaans? Heropend. Het Museum Bredius te Den Haag is met een expositie van tekeningen van oude Noord- en Zuid-Nederlandse meesters heropend. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE thans gedaan worden om een interim-rege ring voor geheel Indonesië in te stellen door rechtstreekse besprekingen tussen alle politieke groeperingen, met inbegrip van de republikeinen, zullen blijven steken. Niemand zal precies weten wat de grenzen zijn van zijn verantwoordelijkheden: het laatste woord zal gezegd worden in Lake Success, niet alleen ten aanzien van kwes ties van leven en dood als die van onafhan kelijkheid en democratie, doch ook ten aan zien van onbelangrijke onderwerpen". De minister zeide dat er grote menings verschillen bestaan over de wijze waarop men in Zuid-Oost-Azië democratische in stellingen moet vestigen, aangezien er sprake is van een verwarring van woorden en hun inhoud. „Het is niet voldoende te spreken van republiek, president, parlement, partij, ver kiezingen en democratie om deze tot leven de werkelijkheid te maken", aldus mr. Stik ker. „Wat is bijvoorbeeld de betekenis van deze woorden in de Indonesische republiek, wier eerste en tot nog toe enige president zijn mandaat ontving van de terugtrekken de vijand en die zelf zijn ministers be noemde, die op hun beurt een parlement kozen? Toch zijn deze woorden met betrek king tot de republikeinse regering lange tijd door de wereld genomen voor wat zij uiterlijk lijken. Zij doen nog steeds opgeld in de Veiligheidsraad, de tragische verwar ring rekkend en vermeerderend'" Verkiezingen Sprekende over het houden van verkie zingen in Indonesië zei minister Stikker, dat de republiek .China reeds 35 jaar be stond, voordat de eerste poging tot het houden van algemene verkiezingen ge waagd werd. Alleen tot de regeringspar tijen behorende candidaten werden toege laten. India overweegt nog de mogelijkheid van verkiezingen in 1950. De voorzitter van de Indische vergadering heeft gewezen op het gevaar, honderden millioenen ongelet- terden toe te laten tot de stembus. Op de Philippijnen genieten burgers, die kunnen lezen en schrijven, het stemrecht. In 1946 werden voor het eerst verkiezingen gehouden na 10 jaar van voorbereiding. In Siam wordt de helft van de leden der vergadering gekozen, de helft door de koning benoemd. Oppositie wordt niet toe gestaan. Verleden jaar ging minder dan één derde der bevolking ter stembus. „Is het dan lichtvaardig te beweren, dat de Indonesiërs, indien zij slagen, zoals naar ik van ganser harte hoop zal gebeuren, aan de gehele wereld van het Oosten een voor beeld zullen stellen, dat hun een ontzaglijk vertrouwen zal verschaffen?" vroeg de minister. „Is het te veel gevraagd, dat de wereld enig geduld betoont, opdat de gun stigste omstandigheden geschapen kunnen worden voor deze onderneming, die haar weerga niet heeft?" De korte tijd, die wij nodig hebben, zal ons echter blijkbaar ontzegd wor den. In dit bijzonder geval is de we- „Hooggeëerd publiek" (J. van I, veren), uitgave Elsevier, A'dam,. Op alle redacties is de heer van Dovei een welbekende verschijning. Hij duikt i als de eerste circuswagons aan de lospla, arriveren en weet de belangstelling van pers voor de komende verrichtingen van 1 circus te animeren, terwijl hij tegelijk e charmant gastheer is. Hij is perschef v Strassburger, dat thans in Carré te AmsU dam successen viert en verzorgt de public ties van deze onderneming met een kennis die tweezijdig is: Hij weet alles het circus, en hij is een journalist. De tweeledige kennis heeft hij neergelegd ii interessant boek. dat onder bovenaan] haalde titel een keur van détails uit het riji circusleven geeft. Van Doveren vertelt een rustige, aangename manier beleveniss en wetenswaardigheden, hij geeft een somming van grote figuren uit de circu wereld, die voortleven in de traditie en wij namen zweven tussen de stallen en in c kleedkamers. Hij geeft een beeld uit ei, kring, die vaak misverstaan en dikwijls vc lceerd bezien wordt, De stof van dit boek geput uit een boeiend en kleurig gegevt dat nog steeds vol romantiek doch ook tragiek en nuchtere zakelijkheid is. H boek geeft alles de volle maat en is daaro verhelderend en leerzaam. 24. Met een doffe dreun kwam de roeiriem op de kop van het monster terecht, doch Panda had hem even goed op zijn kop kunnen krie belen. De walvis nam er niet de minste notitie van. „Pas op! Hou je vast!" schreeuwde de kapi tein, maar het was al te laat. Met zijn staart goj de walvis het kleine sloepje een klop, zodat het in de lucht aan splinters vloog. Krakend vlogen de stukken wrakhout in het rond. Panda en de kapitein voelden zich een ogenblik in de lucht zweventoen kwamen zij met een plons in het ijskoude water terecht. „Brr, blub, help!" proestte de kapitein, terwijl hij kopje onder ging. Panda voelde zich verstijven van de I koude. Er dansten sterretjes voor zijn ogen. Duizend gedachten schoten door zijn hoofd. „Zal ik nu nooit meer avonturen beleven? 7,ou niemand ooit te weten komen, waar ik ben ge bleven?" Hij voelde de woelige beweging van het water en zag de donkere schaduw van de walvis vlak bij zich. Toen ging hij kopje onder reld onschuldig. De wereld, die getuige is van de ineenstorting van China, die verdrukking en ongekende verschrik kingen in ontoegankelijke landen duldt,: heeft al haar aandacht gevestigd op de Nederlanders. Men zegt ons, halver wege met ons werk op te houden, de patiënt zonder medische verzorging achter te laten na de pijnlijke operatie,! die onvermijdelijk was geworden. In- dien wij gehoorzaamen, is het goed! mogelijk, dat hij bezwijkt." „Iedere zaak heeft drie kanten Mr. Stikker besprak ook de werkwiji van de wereldpers en verklaarde, dat o Amerikaanse pers een opmerkelijke mat; van bekwaamheid en nauwkeurigheid heeij bereikt in het opsporen en weergeven vb feiten, die „vastgesteld, bevestigd,'kort gt| fprmuleerd, ingeblikt, verpakt en verkocK kunnen worden". „Doch deze feiten zij: noodzakelijkerwijze kleine stukjes van di gehele waarheid. Er zijn millioenen minde, in het ooglopende gebeurtenissen, feitej en daden, waarvan enkele zeer belangrijlj die niet op de verbeeldingskracht van journalist werken en daarom niet op nieuwsmarkt genoteerd staan. Aan andere kant worden ook dagelijks feitei vermeld, die niet ontkend kunnen worde: en die toch de zaak van waarheidsgetrouw berichtgeving niet dienen, aldus de minis ter, die als voorbeeld noemde het berich over guerilla-activiteit, voortkomend republikeinse bron, die zich daarbij beroep op geheime zendstations. Dit is een ernstig zaak, aldus mr. Stikker, daar wij van om eigen diensten weten, dat dit speciale be richt niet van de republikeinse radio stamt Het is door oproermakers in elkaar geze en plaatselijk te Batavia onder buitenland se correspondenten verspreid. Wij zoude! het thans over een formule eens kunne: worden, naar de aard van de goede diplo matieke gewoonte, en ik stel voor: „Er zijl niet twee kanten, maar drie kanten iedere zaak: uw kant, mijn kant en dl juiste kant". Tenslotte zeide minister Stikker, refere rende aan het streven naar eenheid ii Europa, dat 'hij deze week zijn collega': van de West-Éuropese Unie in Londen za ontmoeten. „Van meer belang dan de zakei die besproken worden is, dat wij bij dezf besprekingen van elkanders inzichten doordrongen worden, zodat ons optreden in de tussenperioden van drie maanden parallel loopt en leidt tot een mate van harmonie, welke door geen briefwisseling of uitwisseling van codeboodschappen ver vangen kan worden. De federale gedachte welke onze bijdrage is aan de Indonesisch! kwestie, is werkzaam in de geest van Europese staatslieden en politici en is een machtig tegengif op een continent, dat pas oprijst uit de diepten van apathie en nood druft. Wij zullen wederom sterk worden wanneer ons iets meer tijd en iets meet crediet wordt geschonken." Wakker. Carl Klein, een veertigjarige tuin architect te New York, die gedurende twee jaar blind was geweest, ontwaakt! Woensdagmorgen met een zware hoofd pijn en bemerkte toen dat hij zijn ge zichtsvermogen terug had gekregen. Straal-locomotieven. In Zwitserland is de laatste hand gelegd aan de eerste loco motief met straalaandrijving, bestemd voor de Britse spoorwegen. Te Man chester is met de bouw van een tweede straal-locomotief begonnen. Paniek. Honderden voetgangers en auto bestuurders, die zich op de draaibrug in Tarento Zuid-Italië) bevonden, wer den door een paniek bevangen, toen een vrouw riep dat de brug zou in storten. Ongeveer 50 personen werden gewond. Helicopter. Te Los Angeles is een helicopter van de posterijen in een drukke straat neergestort, kort na te zijn gestart van het dak van het centrale postkantoor der stad. De piloot was op slag dood. Geen der voorbijgangers werd gewond. Smokkelaars. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden maakt bekend, dat agenten van de Amerikaanse luchtmacht een bende internationale smokkelaars op het spoor zijn gekomen en zeven personen heb ben gearresteerd, onder wie een bank employé en een vrouwelijke arts. Men vond de smokkelwaren verborgen in de huizen der gearresteerden. Onder de contrabande bevonden zich kogellagers, horloges, camera's, kleine hoeveelheden goud, zilver, platina en buitenlandse valuta. Opstandeling. Soui, een Indiaan uit de pro vincie Quebec (Canada) is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens samenzwering en aansporing tot opstand. De 44-jarige Indiaan wilde „een Indiaanse nationale regering van Noord-Amerika" vormen. Hij zette de Indianen tot ongehoorzaamheid jegens de „bleekgezichten" aan en had reeds enkele portefeuilles van zijn toekom stige kabinet verkocht. Strijdkrachten. Hector McNeil, de Britse minister van Staat en plaatsvervanger van Bevin, heeft te Greenock ver klaard, dat Engeland de sterkte van zijn strijdkrachten heeft verminderd van 8 millioen tot iets meer dan 800.000 man. De gewapende macht van de Sovjet- Unie telt vermoedelijk 4 millioen man, aldus McNeiL

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2