ei Nog enige nieuwtjes uit de Provinciale bron Heemstede's nieuwe zomerbad MAANDAG 24 JANUARI 1949 r 5 amj Aar. het antwoord van Ged. Staten van Noordholland op de afdelingsverslagen der Provinciale Staten over de begroting voor 1949 ontlenen wij nog: Terschelling en Vlieland blijven bij Friesland De Duitsers hebben indertijd Terschelling en Vlieland van Noordholland afgehaald en bij Friesland gevoegd. Terschelling heeft er op aangedrongen de toestand van vóór 1940 te herstellen. De minister van Binnen landse Zaken heeft deze aangelegenheid bestudeerd- Hij is tot de conclusie gekomen dat het wegens de justitiële en fiscale in deling beter is de tegenwoordige toestand te bestendigen. De Westeinderplas Binnenkort zuUen Ged. Staten een voor stel doen om een~subsidie te verleenen ten behoeve van de oeverbescherming van de Westeinderplas (bij Aalsmeer). Het personeel van de Prov. Waterstaat In 1925 waren er bij de Prov. Waterstaat 50 ambtenaren werkzaam, in 1930 was dit aantal gestegen tot 155, in 1935 tot 175 en in 1940 tot 210. Thans zijn er 180, inbegrepen de 21 ambtenaren van de Planologische dienst. Spoorlijnen in de Haarlemmermeer In 1904 werd door Noordholland aan de N.V Hollandse Electrische Spoorweg maatschappij een voorschot toegekend voor de spoorwegen in Haarlemmermeer en om geving. Na enige jaren werd deze dienst gestaakt. Van de liquidatie-ontvangsten kreeg de provincie slechts 35.000. De liquidatie is nog niet voltooid, maar de provincie kan nu niet meer verwachten dan slechts en kele procenten van het voorgeschoten be- Rijwielpaden Het aanleggen van rijwielpaden langs alle wegen zou zo schrijven Ged. Staten van veel betekenis zijn, vooral voor het toerisme. Dit werk zou in een gebied als onze pro vincie echter zeer kostbaar zijn. Daarom kunnen in de tegenwoordige tijd de rijwiel paden slechts bij uitzondering voor uitvoe ring in aanmerking komen. Perceel Nieuwe Gracht 7 Ged. Staten delen mede dat zij afgezien hebben van het aanvankelijke plan om het perceel Nieuwe Gracht 7 te bestemmen tot museum. Plet is nu verhuurd voor 4000 per jaar. De inrichting van het perceel in het Wil- helminapark ten dienste der provincie kost f 12.500. De gemeente-grenzen Ook Gedeputeerde Staten hebben het zeer betreurd, dat de provinciale commis sie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland haar rapport nog niet in 1948 heeft kunnen indienen, zoals de verwachting was. Verschillende factoren, enerzijds samenhangende met de ingewikkeldheid van deze materie, ander zijds met het'feit, dat zowel de leden als de secretaris van de commissie ook door zeer vele andere werkzaamheden in be slag worden genomen, moeten hier als oor zaak worden beschouwd. Intussen is het eerste deel van het rapport thans groten deels ter perse. Het betreft hier het alge meen gedeelte van het rapport, dat naar schatting 150 200 blz groot zal worden. Gedeputeerde Staten hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bereid ge vonden dit algemeen deel voor haar risico uit te geven. Omtrent het tijdstip van ver schijnen en de wijze van uitgeven van het tweede gedeelte, dat aanmerkelijk omvang rijker zal worden, kan op het ogenblik nog niets met zekerheid worden gezegd. Als er werkloosheid komt Voor Noordholland zijn in geval van op tredende werkloosheid in dit jaar en vol gende jaren voldoende objecten voor de uitvoering voor de DUW beschikbaar, waaraan voor meer dan 12 millioen zal kunnen worden vertoond en waarvan de bijkomende kosten zijn gedekt. Het fruitbedrijf in Hoofddprp Met betrekking tot het fruitteeltbedrijf te Hoofddorp kan worden medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten dit bedrijf met ingang van 1 Januari 1949 verpacht hebben aan de tot dit doel nieuw opgerichte stich ting „Fruitteeltdfemonstratiebedrijf Hoofd dorp" De pachtsom bedraagt f 2500,In het bestuur van de nieuwe stichting heeft ambtshalve ook een lid van Gedeputeerde Staten zitting. Bestrijding der tuberculose De bestrijding van de tuberculose heeft steeds de volle belangstelling van Gedepu teerde Staten. Over de jaren 1945, 1946 en 1947 is door de provincie aan de gemeenten voor dit doel onderscheidenlijk 143.949,07, f 180.995,52 en 263.901,12 uitgekeerd. Het voor het dienstjaar 1947 voor dit doel aanvankelijk geraamde bedrag van 165.000,zal bij suppletoire begroting verhoogd dienen te worden tot 265.000. Krankzinnigenverpleging Een onderzoek heeft uitgewezen dat het provinciaal ziekenhuis te Medemblik niet gemist kan worden. Het wordt dus niet gesloten. Het door het Rode Kruis te ontruimen gedeelte van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zal terstond na de ontruiming in gereedheid worden gebracht voor de opneming en verpleging van andere ern stige patiënten, die evenzeer verzorging behoeven, n.l. geesteszieken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 22 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., C. S StijgerGroenendaal; 20 Jan., J. C, Roëll— Sanders: J. C W. Kamoenvan de Loo; 21 Jan., A. J C- EisingKoper: E. KooijDou- ma; E. J H. Zegwaart—Kingma; 22 Jan., C. van Heerden—Punter: E. van GennipVer heek: C. M de Bontevan der Meulen. BEVALLEN van een dochter: 21 Jan. P. H. Boon Kuijper; P. J van der EssenKla- bou; R. MeringaSmit; J. van DijckPlug: 22 Jan., H. van DriestKuik; D. Duk— Schumann. OVERLEDEN: 20 Jan., J. A. F. Zorn, 79 j., Crayenesterïaan; K. A. R. M. de Vrind, 10 j., Hazepaterslaan; 20 Jan.. S. M. Silvis. 22 j„ Olmenstr.; 21 Jan., J. Koning, 77 j., Burgwal. Agenda voor Haarlem MAANDAG 34 JANUARI Brinkmann: Vereniging Nederland-Canada, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Wereld Federa listenbeweging, openbare vergadering, 8 uur; Nederlandse Jeugd Gemeenschap, vertoning van film, 8 uur. Luxor: „Vogelvrij ver klaard", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Frieda", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarae: „De vliegende duivels", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opium", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.35 uur Rembrandt: ..Verwoeste levens". 18 j-, 2.00. 4 15. 7.00 en 9.15 uur Palace: „Zijn laatste wedstrijd". 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 25 JANUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De streekplannen Het streekplan voor de IJmond-Noord kan waarschijnlijk binnenkort ter vast stelling worden aangeboden; daarmede zullen dan onzekerheden over de ontwik keling van dit gebied worden opgeheven. De streekplancommissie voor dit gebied heeft inderdaad in het verslagjaar slechts éénmaal vergaderd. Van de meeste urgen tie waren te dien tijde de streekplannen voor Kennemerland-Zuid en voor de Zaan streek en Waterland. De studie van het streekplan voor het Gooi is zover gevorderd, dat het ontwerp daarvoor grotendeels gereed is. Electricileitsbedrijf van Heemstede Uitbreidingskosten f 315.020 Als gevolg van het toenemend electrici- teitsverbruik is het nodig dat de apparatuur van Heemstede uitgebreid wordt. Aller eerst moet een hoofdmeet- en schakel station gebouwd worden. Het zal aan de Overboslaan gezet worden. De totale kosten zijn op 147.220 geraamd. Voorts zal het hoogspanningskabelnet uitgebreid moeten worden. Bij het voor malige postkantoor wordt een nieuw trans formatorenstation gebouwd. Dat zal f 67.200 kosten. De kabels zullen waarschijnlijk in 1950 geleverd kunnen worden. Ook op andere punten zullen nog vier nieuwe transformator-stations gebouwd worden, n.l. aan de Blekersvaartweg, bij de Dreef- school, op Valkenburg en bij de Narcissen- laan. Daarvoor is 100.000 nodig. In totaal dus f 315.020, verdeeld over 1948: 12.232, 1949: 26.766, 1950: 192.768 en 1951: 83.254. Oud-raadslid van Heemstede gecremeerd Een groot aantal familieleden en vrienden heeft Zaterdagmiddag mevrouw R. C. A. de Voogtde Vogel, oud-raadslid van Heem stede, op haar laatste gang begeleid. Toen allen bijeen waren in de aula van het Crematorium te Velsen, sprak een broer van de overledene een enkel woord ten af scheid. Vertegenwoordigsters van twee der vèr- ënigingen waarvoor mevrouw De Voogt heeft geijverd brachten haar daarna hulde. Een bestuurslid van de Vereniging voor School- en Kinderwerktuinen dankte haar voor het vele en prachtige werk, dat zij op velerlei gebied voor het kind heeft verricht. Haar grote liefde voor het kind bleek al uit de grote toewijding, waarmee zij tal van feestelijke middagen voor de jeugd heeft ge organiseerd. De presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen eerde de overledene voor haar grote daadwerkelijke en morele steun aan de vereniging, die zij zelf had helpen op richten. Mevrouw De Voogt was een ware pionierster in het verenigingsleven. De voor zitster legde vervolgens bloemen neer met linten in de kleuren van de vereniging. Bij het zakken van de baar speelde de organist „Melodie" van Von Gluck. Zandvoort proefde het seizoen al Het voorjaarsachtige weer van het af gelopen weekeinde lokte heel wat stede lingen naar Zandvoort. Op de terrassen zat men zich in het winterzonnetje te koesteren en er waren zelfs al enige geest- driftigen, die de kalender en de thermo meter ver vooruit bleken te zijn door zich languit op het strand uit te strekken. De druk bevolkte dansvloeren en de opzwe pende rhythmen van de orkestjes voltooi den de indruk van een voor de deur staand seizoen. Nu bood het Zandvoortse strand een attractie te meer, omdat er Vrijdag en Za terdag vele kisten met sinaasappelen, grape-fruit en ook met uien aanspoelden, waarschijnlijk afkomstig van schepen, die in de forse Zuidwester van de vorige week hun deklast hadden verloren. Het is echter zeer de vraag of de week-einde- bezoekers van dit buitenkansje hebben kunnen profiteren, want men moet tot het gilde der beroepsj utters, die bij nacht en ontij het strand afstruinen, behoren, wil men werkelijk belangrijke hoeveelheden van wat de zee teruggeeft bemachtigen.' Ds. J. van Winterswijk deed zijn intrede te Grijpskerke Zondag is ds. J. van Winterswijk uit Haarlem door Ds. I. P. van der Waal van Den Haag bevestigd in zijn eerste gemeente, Grijpskerke in Zeeland. Ds. Van der Waal had tot tekst gekozen Hand. 20 vers 28. Aan de handoplegging nam behalve ds. Van der Waal ds. Richard van Oost-Kapelle deel. 's Middags deed ds. Van Winterswijk zijn intrede, waarbij hij als tekst nam Joh. 21 vers 16. Na afloop van de dienst werd hij toegesproken door ds. Richard, door de heer Bouman. burgemeester van Grijpskerke, door de voorzitter van de Kerkeraad van de Geref, Kerk te Grijpskerke, door de Pre sident-Kerkvoogd en door de heer Van Dijk, voorzitter van het college van collectanten der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, waar van ds. Van Winterswijk geruime tijd lid is geweest. Voor beide diensten bestond, ook van Haarlemse zijde, grote belang stelling. Aufo sloeg over de kop; toch geen slachtoffers Op de Slaperdijk moest de bestuurder van een vrachtauto ter hoogte van de Noorderbegraafplaats remmen voor een fietser. De wagen slipte en ramde een tegenligger, die daardoor over de kop sloeg en in de berm neerkwam. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor; de auto moest worden weggesleept. De particuliere woningbouw te Haarlem Een complex van 27 in in Haarlem-Noord Het aannemersbedrijf Kamminga is thans begonnen met de bouw van een complex van 27 woningen in Haarlem-Noord, in de nabijheid van de Vondelweg en Jan Gijzen- kade. Het worden negen blokken, elk be staande uit één beneden- en twee boven woningen. Dit is het eerste complex dat sinds de oorlog door particulieren gebouwd wordt. De bouw geschiedt onder de regelen van de rijksfinanciering. Het wordt een type middenstandshuis, maar daar de inhoud niet boven de 300 m3 mag zijn, komt het gedeeltelijk ook overeen met het type Woningwethuizen. De huur zal een kleine 30 per maand bedragen. De woningen worden door het aanne mersbedrijf voor eigen rekening gebouwd, maar het is niet onmogelijk dat zij tijdens de bouw overgedaan worden aan een fonds of andere maatschappij die beleggingen zoekt. Over de wijze van verhuring is nog niet veel anders te zeggen, dan dat deze door de tijd geschieden zal in overleg met het ge meentelijke Huisvestingsbureau. Verwacht wordt dat de huizen over on geveer negen maanden voltooid zullen zijn. Club- en buurthuizen voor de verwaarloosde jeugd „Verwaarloosde en aan hun lot overge laten kinderen zijn er altijd geweest, doch door de snelle toeneming der bevolking is het percentage van het verwaarloosde ge deelte in verhouding nog meer gestegen. Voor 1940 hield alleen een enkele parti culier zich met dit probleem bezig, de staat greep slechts in, wanneer het ont spoorde kind in aanraking met de rechter 'kwam. In de achter ons liggende jaren is het proces der verwaarlozing angstwek kend versneld door de algemene verschui ving der morele normen ten dienste van het verzet. Het is duidelijk welk een ra vage dit moest aanrichten in het geestes leven van een jeugd, die met weinig ont wikkeling en zonder voldoende weerstand tegen de maatschappij reeds vroeg in het arbeidsproces wordt opgenomen". Zo schetste de heer M. van Hulst, di recteur van de landelijke organisatie ,Club- en buurthuizen" op een door de Nederlandse Volksbeweging georganiseerde bijeenkomst de situatie, waarvoor zij, die zich de verheffing van de verwaarloosde jeugd ten doel gesteld hebben, zich ge plaatst zien. Zij hebben daarbij te kampen met de gevolgen van het feit, dat in het verleden weinig of niets gedaan is om de school gaande en na-schoolse jeugd de ruimte te geven die zij nodig heeft. Onze steden zijn ingericht voor volwassenen, niet voor kin deren, die drie elementen absoluut van node hebben, water, zand en lucht. „Wij doen de jeugd schandelijk tekort: van de 13.000 processen-verbaal, die er ieder jaar in Amsterdam aan kinderen van 7 tot 12 jaar worden uitgedeeld, komen er 6000 op rekening van „voetballen op de openbare straat" uitsluitend een gevolg van het gebrek aan sportterreinen voor de jeugd". De Club- en buurthuizen willeh aan de normale ontwikkelingsdrang van de jeugd tegemoetkomen: daar zijn mensen die be reid zijn haar gezonde driften te verdra gen en deze, ter verhoging van haar le vensvreugde, te stimuleren en te sublime ren. Wonderlijk is het daarbij te ervaren, dat deze door minderwaardigheidsgevoe lens gekwelde kinderen vaak gevoelig blijken voor de diepste en schoonste kunst. En dit is dan ook het grote doel van de jeugdleiders: het wezenlijke van de mens in de kinderen te ontdekken en te ont bolsteren. Voor de noodzakelijkheid van het werk der Club- en buurthuizen wordt gelukkig steeds meer begrip gevonden, ook al zijn de financiële mogelijkheden zeer beperkt. Pers fêteerde de overheid Zaterdagavond waren de rollen eens om gedraaid en was de pers niet de gast van de overheid of van andere gewichtige in stellingen, doch hadden tal van autoriteiten zich op uitnodiging van de Haarlemse jour nalisten naar de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum begeven, waar hun een zeer gevariëerd programma werd aange boden. Het is natuurlijk altijd een hachelijke zaak om over eigen prestaties te spreken dit verslag had dan ook eigenlijk door één der aanwezige autoriteiten geschreven moeten worden doch gezien de genoege- lijke stemming die er in de veel te korte pauze, waarin om met conférencier Ko ning te spreken, thee en gelegenheid tot conversatie geschonken werd, heerste, mogen we wel zonder eigen waan conclu deren, dat een en ander zeer in de smaak viel. Dat was zeker niet in de laatste plaats te danken aan de welwillende medewer king van enkele krachten van buiten af: de journalistieke cabaretières of cabaretie- ke journalisten Jeanne M. Roos en Annie G. M. Schmidt met hun vleugel-adjudant Piet Timmer en de litteraire fantaisisten Wim Povel en Godfried Bomans. Na de pauze lichtte de heer R. W. P. Peereboom in causerievorm de vertegen woordigers der overheid in omtrent de visie van de pers op die delicate relaties die er tussen deze uitersten bestaan of be horen te bestaan, waarna een zeer gedif- ferentiëerd college onder voorzitterschap van Jaap Buys Jr. orakelde over ernstige en ongerijmde vragen de journalistiek en haar buitenwijken betreffende. Niet onvermeld mag blijven dat de „over heid" zich in het artistieke gedeelte van deze avond niet onbetuigd liet: de heren Endlich en Van Daelen van de Haarlemse politie brachten het gezelschap bij het be gin van de avond in de gewenste stemming met een luimig lied. Op deze plaats past voorts een woord van dank jegens de heer Baard, die het Huis van Hals voor dit doel op joyeuse wijze presenteerde. Motorclub vierde feest Zaterdagavond hield de Haarlemse Mo torclub in de Kegelbond haar Jaarfeest, dat in alle opzichten geslaagd mag worden ge noemd. Na het openingswoord van de voor zitter bracht een uit leden en donateurs sa mengesteld cabaret-gezelschap een revue ten tonele. De leiding van het gezelschap be rustte bij de heer P. v. Gaale. Het geheel werd verzorgd door de heer C. Kroon. Vele medewerkers ontpopten zich als ware ac teurs en actrices, waarmede zij aantoonden, dat ook nog iets anders gepresteerd kan worden dan het. uitoefenen van hun gelief de motorsport. Na de pauze werd de heer J. de Ridder de wisselbeker overhandigd j voor de beste prestaties, verricht in 1948.1 Een bal besloot dit gezellig feest, I Toneel Op Brongersheerd Onder het stevige motto „Je moet het onmogelijke willen om het hoogst mogelijke te kunnen bereiken" streeft de vereniging „De Oosthoek" nu al meer dan twintig jaar, onder de fikse leiding van voorzitter, Westervoorde, naar het in stand houden van echt vriendschappelijke saamhorigheid tussen alle Haarlemmers, die uit Overijsel, Gelderland of Drente afkomstig zijn, door het organiseren van allerhande festiviteiten. Gisteravond gaf de pittige toneelclub „De Liester" een pretentieloze, maar gezellige vertoning in dialect van de plat-telands- comedie „Op Brongersheerd" door B. H. Broekema, welke door de aanwezigen niet zuinig op prijs werd gesteld. Het stuk, handelend over een stookzieke boerendochter, die oudergewoonte probeert om het huwelijk van haar kortaangebonden broer met een bereidwillige stadsmadam in de grond te boren, is geen haar uitgegroeid boven het simpele schema in effen zwart en wit. Moeilijk te realiseren karakters komen er dan ook niet in voor, ongecom pliceerde typen echter in overvloed. Wel nu: de medewerkenden hebben hun op maat gesneden kansen gegrepen zoals een kat het onbewaakte spek. Er waren twee uitblinkers: de heer E. v. Oene, vertolker van de hoofdrol, die met vlotte beheersing en een sterk inlevings vermogen zijn kernachtige stemmingen meeslepend botvierde en voorts de heer Aarsen als de mal-verliefde knecht. Maar de anderen, die hier heus niet genoemd kunnen worden, deden het niet veel min der en geen van hen bood de criticus aan leiding om zijn pen te scherpen voor een stekelige terechtwijzing. Wel zal men voortaan meer aandacht aan de rolkennis moeten besteden. Dit gezelschap heeft het met de heer J. v. d. Heuvel als regisseur goed getroffen. Met voldoening mag tenslotte worden vast gesteld, dat de toneelinrichting van „De Leeuwerik" in de laatste tijd belangrijk verbeterd-is. Na afloop van de voorstelling volgde er nog een vrolijk bal met muziek de nacht. Of het plezier weer oplaaide als van de Strino Serenaders tot twee uur in voor de oorlog, toen zelfs de oudsten van dagen er toe te bewegen waren om de tra ditionele Driekusman of een zwierige polka te dansen, kan de ondergetekende u niet meedelen. DAVID KONING Leerlingenuitvoering Zondagnamiddag gaven de piano- en zangleerlingen van mej. Truus Smit een druk bezochte uitvoering in het gebouw Domi te Overveen. Het was grotendeels een kinderfeest met versjes, liedjes, vioolspel en stukjes op de piano, met zorg of zonder zorg ingestudeerd, vrijmoedig of bedeesd voorgedragen, goede of middelmatige aan leg verradend, alles tezamen muziek in de kinderschoenen en, hoe dan ook, gewichtig als men de proporties in acht neemt. Men zal wel niet verwachten dat al die Loeki's, Dittie's, Anki's, Dicky's enzovoort, die num mers ten beste gaven, een aparte vermel ding zullen krijgen in de krant. Die kans krijgen ze misschien later wel eens, als ze maar goed hun toonladders en vinger oefeningen onderhouden en netjes in de maat leren spelen. Maar voor de goede dis positie voor pianospel die wij hoorden in stukjes van Latour, Pleyel, Z'lika, Burg- muller, Hofmann en Bossi, kan alvast een aanmoedigend woord gesproken worden. En dan het zingen; dat klonk steeds fris en zuiver, zowel toen er vijf-en-twintig mondjes tegelijk open gingen als toen een solist je haar aardig stemmetje alleen mocht laten horen; het zou ons niet verwonderen die die later nog eens heus zangles zou krijgen. Ook de declamatienummers mochten er wezen. Als het verzen zeggen zo echt leeft en als de r zo lekker rolt, is het een plezier daarnaar te luisteren. Alleen mocht het repertorium wel wat opgefrist worden; wat trouwens ook geldt voor de liedjes. Het slot van de middag was natuurlijk een hulde aan de lerares. JOS. DE KLERK Bierglas contra jeneverkelk Twee Zondagse bezoekers van een café aan de Zomervaart geraakten in een gepe perd debat, dat op een twist uitliep. Bezoeker I zette zijn argumenten kracht bij door zijn bierglas op de schedel van zijn tegenstander krachtig te doen neerdalen (re sultaat: gapende wonde boven het rechter oog), waarop bezoeker II zijn jeneverkelk ter hand nam en in het gelaat van de ander slingerde (resultaat: twee gapende wonden) De overwinning van het jeneverglas werd duidelijk gedemonstreerd door de aankomst van de auto, die bezoeker I naar een zieken- inrichting moest vervoeren. De politie is er nog niet achter wie er nu eigenlijk gelijk had. SCHEEPVAART Aalsum, Dakar—Antwerpen, pass. 22 Jan. Ouessant; Aardijk, 22 Jan. van Batavia naar Palembang; Abbekerk, BrisbaneRotterdam pass. 23 Jan. Guardafui; Alchiba, Calcutta- Rotterdam pass. 22 Jan. Perim; Alkaid, Porto AlegroRotterdam pass. 22 Jan. Madeira, Annenkerk, Rotterdam—Sydney 22 Jan. van Cochin; Arendskerk, RotterdamSydney, 23 Jan. van Port Soedan; Averdijk, Antwerpen— New Orleans pass. 22 Jan. Vlissingen; Axel- dijk Antwerpen-Havana pass. 22 Jan. Beachy Head; Boissevain, 23 Jan. van Montevideo te Santos; Celebes 23 Jan. van Amsterdam te Halifax; Congostroom 24 Jan. van Benguele te Pointe Noire; Leuvekerk. Rotterdam- Perzische Golf 23 Jan. van Aden; Lissekerk. Perzische GolfRotterdam pass. 22 Jan. Ouessant; Lutterkerk, Perzische GolfRot terdam, 23 Jan. te Casablanca: Maashaven 23 Jan. van Buenos Aires naar Rotterdam; Maaskerk, AmsterdamWest Afrika pass. 23 Jan. Finisterre: Noor dam, Rotterdam New York, 23 Jan van Southampton; Noord- wijk 23 Jan. van Rotterdam te Duinkerken; Oranjéfontein 23 Jan van Durban te Loren zo Marquez: Poelau Laut, 22 Jan. van Bata via te Soerabaya; Polydorus 24 Jan. van Amsterdam te Batavia; Prins Frederik Hen drik, Valencia—Rotterdam 23 Jan. 40 mijl Zuid-West Ouessant: Prins Willem III. Rot terdamValencia pass. 23 Jan. Finisterre: Tawali 23 Jan. van Penang naar Port Said; Van der Waals. AmsterdamJava, 22 Jan. van Genua; Volendam, 23 Juli van Rotter dam te Sydney; Waal. 21 Jan. van Parama ribo te Curapao; Waterman, JavaRotter dam pass. 22 Jan, Malta; Westerdam. 22 Jan van New York naar Rotterdam; Willem Ruys. 24 Jan van Java te Rotterdam; Andijk 22 Jan. van New Orleans te Rotterdam: Fries land, Rotterdam—Batavia. 23 Jan. te Antwer pen; Kamerlingh Onnes, RotterdamBatavia pass. 22 Jan. Point de Galle; Slamat, Java- Rotterdam, 23 Jan. van Suez; Ternate, Rot terdamBatavia, pass 22 Jan. 24 uur Oues sant Tiba RotterdamMontevideo pass 21 Jan Kaap Frio Tosari San Francisco—Ba tavia pass 23 Jan Marcus-eilandUtrecht. Genua—Batavia pass 22 Jan. Kaap de Goede Hoop; Van Riemsdijk, 23 Jan. van Singapore naar Hongkong; Zuiderkruis, Rotterdam Java, 23 Jan. van Suez. Bijzonderheden over het plan-Wesselo Het grote zomerbad, dat de gemeente .ieemstede aan de Sportparklaan aldaar gaat stichten en dat een totale oppervlakte zal krijgen van bijna vier hectaren, zal niet minder dan vijf afzonderlijke bassins om vatten. Het grootste bassin meet 50 bij 20 meter, zodat er bij zwemwedstrijden zes banen van 50 meter lengte kunnen worden uitgelegd. Wordt het bassin niet voor wedstrijden ge bruikt, dan zal het bestemd worden voor het gemengd zwemmen. Uitsluitend ge oefende zwemmers zullen in dit grote bad worden toegelaten; in verband daarmede zal er géén ondiep gedeelte zijn; de diepte zal geleidelijk toenemen van 1,30 meter tot 3,75 meter. Een tweede bassin, ter grootte van 25 bij 30 meter, is bestemd voor waterpolo, voor oefeningen van de reddingsbrigade en om dienst te doen als gemengd bad als het grootste bassin door wedstrijden in beslag genomen wordt. Voorts komen er twee bassins, beide van 25 bij 25 meter, ten dele ondiep, ten dele met een diepte van twee meter. Deze. bas sins zijn in de eerste plaats bestemd voor het separaat zwemmen. Deze bassins zullen ook gebruikt worden voor het schoolzwemmen en als instructie bassin voor hen. die de zwemkunst nog niet machtig zijn. Het ligt voor de hand. dat deze laatste categorie in een gemeente, waar het schoolzwemmen intensief bevor derd wordt, steeds kleiner van omvang zal worden. Tenslotte komt er dan nog een zogenaamd poedelbassin, een grote waterspeeltuin met een fontein in het midden, bestemd voor kleuters en van een zo geringe diepte, dat zelfs de allerkleinsten zonder gevaar voor verdrinken met het water vertrouwd kun nen raken. Deze vijver, die geheel afzonder lijk van de andere bassins komt te liggen, temidden van een fraai heesterbos, met rustige zitjes voor de moeders van de ba dende en spelende kleuters, belooft een attractie te worden zoals er in verre om trek geen te vinden is. Het terrein van het „Zomerbad Heem stede" ligt aan de Sportparklaan tussen de Meerweg en de Sportparken in; het omvat zowel de gronden van de vroegere Wieler baan als van de thans nog bestaande kin derspeeltuin. Deze laatste zal voor het zomerbad niet geheel behoeven te verdwij nen; hij zal n.l. iets verplaatst worden naar de terreinen van 't Oude Slot en deel uit maken van het toekomstige recreatie-cen trum, dat met de gerestaureerde Burcht als middelpunt, op deze terreinen zal worden aangelegd. In de toekomst zal zich hier dus in een brede boog van de Herenweg tot aan de Cruquiusweg een grote recreatie-oord voor de bevolking uitstrekken, achtereenvolgens gevormd door de wandelbossen Groenen daal en Merenberg, de jachthaven, de sportparken, het zomerbad, de speeltuin, de fraaie waterpartijen bij het gerestaureerde Oude Slot en de wandelpaden ten noorden daarvan. Het is wel duidelijk, dat dit grote recreatie-oord niet alleen bedoeld is voor de inwoners van Heemstede. Deze gemeente immers met haar beperkt inwonertal, haar ruime aanleg en haar ééngezinswoningen met vóór- en achtertuinen, heeft voor de eigen bevolking niet zo grote en kostbare recreatie-oorden van node. Het scheppen van dit alles moet dan ook gezien worden als een bijdrage van Heemstede in de be vrediging van vele en velerlei streek- behoeften. Het is bekend, dat een van de voornaam ste aantrekkelijkheden van de nu nog be staande zwemvijvers bij Groenendaal ge legen is in de fraaie entourage. De achter grond van hoog-opgaand geboomte van het wandelbos geeft aan de bestaande vijvers een werkelijk uniek cachet. Dit alles zou het nieuwe Zomerbad noodwendig moeten missen indien geen bepaalde maatregelen worden genomen. Want het terrein, waarop te zijner tijd dit zomerbad gevestigd zal zijn, is nu nog geheel vlak en open, Maar dit zal weldra anders zijn. Het gehele com plex wordt n.l, omzoomd met een dertig meter brede strook bomen en heesters, die aan zwemmers, baders en bezoekers de illu sie zal schenken, dat zij zich niet aan de grens van een vlakke polder, maar temid den van wijde bossen bevinden. De advi seur voor de gemeentelijke beplantingen te Heemstede, de tuinarchitect C. Bleeker, heeft voor deze omzomende beplanting een ontwerp gemaakt, dat nog dit jaar tot uit voering zal worden gebracht. Tenslotte nog enkele technische bijzon derheden over het nieuwe Zomerbad. In deze naam ligt reeds besloten, dat de nieuwe inrichting geheel onoverdekt zal zijn. Alvorens het gemeentebestuur van Heemstede tot de aanleg van een speciaal zomerbad besloot, is> uiteraard nauwgezet nagegaan of wellicht niet de voorkeur ge geven diende te worden aan een overdekte inrichting, dan wel aan een combinatie van overdekt en onoverdekt bad. Een nauw keurige bestudering van dit vraagstuk, waarbij allerlei deskundigen zijn geraad pleegd, heeft tot de slotsom geleid, dat in de bevolkings-agglomeratie Haarlem en omgeving geen behoefte bestond aan een derde overdekte badinrichting maar wel aan een modern zomerbad. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe in richting zal uitmunten door allerlei techni sche verbeteringen ten opzichte van de be staande zwemvijvers bij Groenendaal, die ten tijde van nun stichting ook zeer modern waren, maar die inmiddels bij de snelle ontwikkeling, die zich ook op dit gebied heeft doen gelden, ten achter zijn geraakt. Zo zijn, om een enkel voorbeeld te noemen, alle bassins in het project van de ontwer per, de Bussumse architect H. Wesselo, ge dacht met een geheel gesloten bodem van gewapend beton, terwijl de huidige vijvers Nederlander vermoordde tolbeambte in Duitsland Bij Eupen in België is de Nederlander J. van E, uit Amsterdam gearresteerd, die bekend heeft in Strass aan de Neder lands-Duitse grens een tolbeambte te heb ben vermoord. Hij had met twee andere Nederlanders, waarvan een een gewezen SS'er was, een bende gevormd, die in Keulen en omgeving op roof uitging. Na de moord in Strass waren de medeplichtigen van Van E. naar Nederland gevlucht, waar zij gearresteerd werden. Van E wilde'zich in Frankrijk aanmel den voor het vreemdelingenlegioen, maar werd door een Belg, die enige tijd tevoren met hem had samengewerkt, herkend. Deze waarschuwde de oolitïe die Vah E ar resteerde. Van E. wordt verdacht van diefstal van een geldkistje in Amsterdam en van een in Zeist gepleegde roofoverval. by Groenendaal „open" zijn, d.w.z. dat het grondwater ongehinderd tot de bassins kan toetreden. Over de technische vraag met welk water de bassins zullen worden gevuld, is nog niet beslist. Waarschijnlijk zal gekozen worden voor een jaarlijkse vulling met zogenaamd oppervlakwater, dat is in dit geval cke-- misch en bacteriologisch volmaakt gezui verd water uit de Ringvaart, terwijl de tussentydse aanvullingen waarschynlijk met leidingwater zullen geschieden. Behalve tot het nemen van waterbaden zal het zomerbad Heemstede ook ruim schoots gelegenheid bieden voor zonne baden. Grote ruimten zijn daarvoor in het ontwerp gereserveerd. Of deze ruimten tenslotte een gras-, dan wel een zandopper- vlakte zullen hebben, is één van de vele technische détails, waarover nog niet is be slist Intussen is het wel duidelijk, dat het Zomerbad Heemstede, als het over enkele jaren in gebnrik genomen zal kunnen wor den, een belangrijke aanwinst zal zijn, niet alleen voor Heemstede, maar voor geheel Kennemerland-Zuid. Door de griep geen extra bussen Hoewel de N.Z.H.V.M op Maandag altijd extra bussen inlegt om het hoofd te bieden aan de drukte, die de markt met zich brengt, heeft zij daarvan dit keer moeten afwijken. Door het grote aantal zieken, vooral on der de chauffeurs, heeft men op het ogen blik maar juist genoeg personeel over om de normale dienst te handhaven. Bruynzee! in appèl Door de Haarlemse economische rechter werd vanmorgen begonnen met de behan deling van de zaak tegen de N.V. Bruiin- zeel's Deuren fabriek uit Zaandam. Deze was in appèl gekomen van een aantal boetes, in totaal ruim 88.000 be dragend, die de tuchtrechter voor de prij zen in Juni van het vorig jaar had opge legd, wegens het niet nakomen van be paalde administratieve verplichtingen en het berekenen van te hoge prijzen voor meubelen. De onderdirecteur van de fabriek, de heer A. S. gaf het tenlaste gelegde voor 'n groot deel toe, maar voerde aan dat de administratie die van een timmerfabriek was en bijaldien niet zeer geschikt was voor een meubelfabriek. Bovendien kwa men de prijsvaststellingen veelal zeer laat af. De bedrijfseconoom die aan de fabriek verbonden is, verklaarde dat de fabriek op de betrokken partijen meubelen honderd veertigduizend gulden had verloren. De politie-rechter, mr. Hülsmann. zei dan ook met 'nadruk dat er geen kwestie is van knoeierij of benadeling van het publiek, maar alieen van een aantal fouten va.n ad- ministratief-technische aard. Vervolgens begon men met het verhoor van de acht getuigen. Dit leidde door de doolhof van de talrijke bepalingen en voor schriften waar het bedrijfsleven mee te maken heeft en leverde niet veel nieuwe gezichtspunten op. De zitting duurt voort. Franse trawler bij ontploffing lek geslagen De Franse trawler „Garde de Dieu", thuishorende te Etaples. heeft tijdens het vissen vermoedelijk een mijn of torpedo in het net gekregen. Bij het halen van het trawlnet deed zich een tweevoudige ex plosie voor, waarbij een groot lek in het vaartuig ontstond. De trawler bevond zich in het Nauw van Calais, vijf mijl ten Noordwesten van Berck. Een andere, ijlings te hulp gekomen trawler heeft de „Garde de Dieu" op sleeptouw kunnen ne men en het in zinkende toestand verke rende schip naar een Franse haven kun nen slepen. JEUGDIGE DELINQUENTEN. De politie te Hillegom heeft twee jongelui, een van veertien en een van vijftien jaar geverbaliseerd, die zich aan verduistering van gelden in dienstbetrekking hadden schuldig gemaakt. Beiden hadden het geld aan snoep, sigaretten en bioscoop opgemaakt. De nummerborden aan de voor- en ach terzijde van motorrijtuigen mogen slechts zijn voorzien van provincieletter en nummer. Het aanbrengen van plaquettes e. d. daarop is verboden. Bovendien is het niet toegestaan de NL-plaat met het nummerbord te com bineren. Zandvoort Aanbesteding Hedenmorgen heeft het ge'meentebestuur van Zandvoort aanbesteed de verbouwing van het bureau van Publieke Werken. Inge schreven hadden negen Zandvoortse aan nemers. De hoogste was T. Koper met f 6637, de laagste de fa. Luyendijk en Biesenberger met f 4068. De raming was f 3500. Heemstede Voorstellen voor de Gemeenteraad B. en W van Heemstede stellen aan de raad voor: 550 m2 grond aan de Wagnerkade te ver kopen aan K. F. E. Korthaus te Utrecht voor f 4500, om daarop een huis te bouwen. Een gouden medaille beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling „Winterflora 1949" van Bloembollencultuur. Het verhaal der pensioenpremie voor wet houders (evenals voor ambtenaren) te verla gen van 4Mi tot 2 Van de eigenaar voor f 5400 aan te kopen de drie houten loodsen, waarvan er twee bij het Sportpark staan en een bij de tennis banen van Groenendaal. De loodsen worden gebruikt als kleedgelegenheid. Cursussen voor eenvoudige huishoudkunde voor vrouwen en meisjes, die gehouden wor den door de commissie voor huishoudelijke voorlichting, voor 1949 te subsidiëren met f 2000. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 311 308% 254 244 222% 22354 162% 16154 130 Nederlandse Ford 230 Nederlandse Kabel 266 v. Berkei's Patent llli/2 Scheepvaart-Unie 166% 164% Holl Amerika Lijn 166 neb Maatschappij 156% i53y2 169 H V A 174% A dam Rubber 164% Ned Handel Mij 160 N.-L Handelsbank 117% Biliiton Mij n 385

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3