Marcel Cerdan in conflict met zijn manager Dr. Drees „zeer betrekkelijk" tevreden Kort en Bondig MAANDAG 24 JANUARI 1949 HAARLEMS DACBIAD Een bokser als reclame-object, chansonnier, filmspeler en schrijver (Van onze correspondent te Parijs) Marcel Cerdan, de Franse wereldkam pioen boksen (middengewieht) heeft het contract met zjjn manager Lucien Roupp verbroken. De breuk werd officieel ver oorzaakt door een affaire, die achter de rug van de bokser door Roupp met een koek fabrikant is afgesloten. Maar er wordt ook nog een flink aantal andere twistpunten noemd. Cerdan zelf beweert, dat zyn con tract, dat hij wel getekend had doch waar van hij nooit een copie bezeten heeft, hem bond met handen en voeten. Men dient toe te geven, dat dit voor een bokser een on comfortabele positie mag heten. Tegen de wil der beide partijen is het conflict door de Franse pers* wereldkundig gemaakt en deze opening van interne zaken biedt een interessante kijk op de verhou dingen in de beroepssport van Frankrijk. Zo gauw een knaap met de stevige vuisten van een Marokkaan als Cerdan een paar beslissende wedstrijden heeft gewonnen, wordt hij automatisch het idool der massa. Daarmee is hij dan onder meer ook han delsobject geworden. Fabrikanten van scheerzeep, kaakjes, aperitieven, stofzui gers en speelgoed verdringen zich om hem of om zijn manager, teneinde zich het recht te verschaffen zich voor hun publiciteit van zijn naam en/of foto te bedienen. De kampioen en zijn manager verdelen daar na de opbrengst, die jaarlijks in de duizen den guldens kan lopen, hetzij als percen tages op de verkoop der „gepatroneerde' koopwaar, hetzij als globaal bedrag. In het hele land plaatsen vervolgens de barbiers de afbeeldingen in hun étalages van het ingezeepte hoofd van de gevierde kampioen, die blijkens een onderschrift plechtiglijk heeft verklaard, dat hij zich voor de verwij dering van zijn eerste nestharen tot zijn laatste baardstoppels van de scheerzeep van monsieur zus of zo heeft bediend en zal blijven bedienen. Terzelfiiertyd ontwaakt bij de kampioen het bewustzijn van zijn litteraire, filmische, muzikale en andere artistieke gaven. De kranten publiceren zijn mémoires. Cerdan schrijft zijn gedenkschriften onder de ge voelige titel „Ik ben een bokser met senti ment". Cineasten zetten films op stapel, waarin de sportsman zijn eigen levensrol vertolken gaat en music-halls inviteren de sterke man, veelal met succes, voor een „tour de chant". Cerdan heeft zelfs samen met Maurice Chevalier duetten gezongen. De voorbereiding van al deze transacties loopt gewoonlijk via de manager van de kampioen, die niet zelden aan deze zaken meer verdient dan de grote man in kwestie. Maar een goed manager is zijn gewicht dan ook in goud waard. Hij slaagt er veelal in een bokskampioen in een geest met univer sele gaven te transformeren, Het pleit voor Cerdan, dat dit gesol met zijn persoon en zijn denkbeeldige talenten hem lichtelijk onbehagelijk begint te stem men. Hockey Geen uitblinkers bij heren-selectieploegen Op het BMHC-terrein te Bloemendaal tra den Zaterdagmiddag om half vier twee Wes telijke ploegen aan. welke onder critische blikken van enige leden van de technische Commissie een partijtje hockey van mager gehalte demonstreerden. Men kwam als een Haags-Haarlemse combinatie tegen een Gooi- Amsterdam ploeg in het veld te staan. Het gehele spel maakte een rommelige in druk en de omstandigheid dat men niet op elkaar was ingespeeld, deed zich duidelijk gevoelen Men liep elkaar thans onnodig in de weg, zodat bijzondere staaltjes van tech niek en tactiek zo zij er tenminste waren! teniet werden gedaan. Toch leverde deze selectie-wedstrijd nog enige, hoewel matige individuele prestaties op. En ten slotte ging het hier om, dat men zich een inzicht kan vormen van het spelers-materiaal, waarover men t.z.t de beschikking zal kunnen hebben. Zo leerde men Lagaay van TOGO als links binnen kennen als een harde werker, die van doorzetten weet. Bovendien nam hij het enige doelpunt voor de Haags-Haarlemse combinatie voor zijn rekening. Hoewel niet geheel verdiend, wist de Gooi-Amsterdam ploeg met 31 te zegevieren. Hoewel deze proefwedstrijd een niet ge heel en al bevredigende indruk heeft achter gelaten. mag men toch tevreden zijn, dat enige jeugdige spelers het beste voor de toe komst doen hopen. Bij de dames Na afloop van de selectiewedstrijden, die Zondag op de BDHC-terreinen te Bloemen daal werden gehouden, heeft de dames elftal commissie de volgende 24 speelsters tot het deelnemen aan de centrale training uitge nodigd: J, Jurissen (Pinoké); L. Roemers (Hilversum); E. Loeb (Rood Wit); I. Piel (HHYC); H. Horst (HBS); W. Broers (Be Fair); F. Brouwer (HHYC); C. Nagel (Lei den): G. de Jongh (HDM); E. Roelofsz (Leiden); J. Hogestijn (Be Fair); M. Blom Diemer Kool (Amsterdam); D. Burgersdijk (Leiden); E. Bleekmolen (Be Fair); H. Vree- de (Rood Wit); H. Smithuysen (Amsterdam); M. Francken (BDHC); B. Coops (Gooi); N. Buissant (Hilversum); T. Peters (Venlo Girls); G Wijnstroom (BDHC); E. Kruse- man (EMHC); M. Riemersma (Eindhoven) en L. Mypels (Amsterdam). Heren. Promotieklasse C. PinokeAmers foort 31. Promotieklasse D. Amsterdam IIIjsvo gels 1—0. Pinoke II—Alkmaar 01. Tweede klasse D. HBS II— Strawberries n 3—1. Bekerwedstrijden. Heren. Amsterdambeker. (Tweede ronde) TOGO—Union 6—1. Hilversum n—Arnhem 2—2. Victoria—Be Fair 1—1. Groningen— DKS 2—4. HHIJC—MOP 9—0. BMHC II— SCHC II 4—1. Amsterdam—HOC II 2—1. Leiden—HTCC 3—4, Bully—HDM 1—6. SCHC—Oranje Zwart 5—0. HVA—Kampong 23 HilversumEindhoven 20. LHC Laren 0—2. HDM II—VW 3—2. Strawber riesMRHC 11. Heren. Treslingbeker (Twdede ronde) Vic toria IIKameleon 51. HHIJC III-HDM III I0 LeonidasDelftse Stud. Ill 22. Gooi II—Adelborsten 2—1. FIT—Tempo '34 0—1. BNC III—AMVJ IH 3—2. Meppel—Zwolle II 61 Alliance IIIGooi III 24. AMVJ II Spirit 2—1. Push II—HMHC 3—1. Zwart wit II—-Rapidity 0—2. Schaerweyde II—Rapid 3_1. Be Fair I—Clubhuis te Werve 10. Huriey— Togo II 2—1. Dames. Dr. Exaltobeker (Tussenronde) Groningen—Deventer 1—2. Nijmegen—Togo 0—2 Forward—Leonidas 3—0. Tilburg—Vic toria 1—0. MRHC—BDHC II 1—0. Dames. Amsterdambeker (Tweede ronde) Alliance-Laren 21. BDHC IVHudito 80 Sport in 't kort SCHAAKCLUB „KENNEMERLAND" JUBILEERT. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan houdt de Schaakclub „Ken- nemerland" Zaterdag 29 Januari ^een feest avond in het gebouw van de Haarlemse Jongemannen Vereniging. Een tournooi staat op het programma voor 1, 8 en 15 Februari, waaraan deelnemen Volewijckers, Blauw Wit, Haarlem, RCH, Jokez en Kennemerland. „Het scenario van de film, die mijn leven zou verhalen was zo stupide", heeft Cerdan gezegd, „dat ik er de helft uit heb ge schrapt en de andere helft over moet laten schrijven. Tenslotte heb ik toch het recht mijn eigen opinie over mijnverleden en mijn verdiensten te bezitten." De kampioen blijkt zelfs zo schoon ge noeg van de bemoeiingen zijner diverse adviseurs te hebben, dat men hem nu 's morgens op zijn eentje door het Bois de Boulogne kan zien draven en springen om te oefenen. „Ik voel me, na al mijn ervaringen, nu eindelijk groot genoeg mijn eigen leven te leiden" verklaarde Cerdan. Bestuurders van Clubs en Verenigingen raden wij aan zich VROEGTIJDIG met ons in ver binding te stellen voor nieuwe LUXE TOURING-CARS F. 3. BOUCKAERT ZN. Adres uitsl. ROZENSTRAAT 7-9 - TEL. 19992 (Adv.) Zwemmen D.W.T. won vijfkamp Zondag trokken de Watertrappers naar Arnhem, waar de jeugdige R.K. zwemvereni ging Natando een vijfkamp hield in het Sportfondsenbad. Door het terugtrekken van Neptunus Zutfen startten de Haarlem mers met twee ploegen met als tegenstanders NZC uit Nijmegen, AZPC uit Amersfoort en Swift uit Den Haag. Door keurige prestaties op de schoolslag en rugcrawl won DWT de beker met flinke voorsprong op AZPC, de tweede ploeg werd nog keurige derde voor NZC en Swift. De voornaamste tijden waren: 100 m. schoolslag dames: 1. D. Turkenburg 1.32.3: 3. T. Feringa 1.40.6. Idem heren: 1. Jan Lablans 1.19.6; 2. Frans Lablans 1.27.3. 100 m. rugslag dames: 1. G. Swaalf 1.29; 2. B. Nelissen 1.30.3. Idem heren: 3. J. v. d. Heijde 1.27.4; 4. P. Geukers 1.31.6. 100 m. borstcrawl dames; 3. en 4. P. van Bruggen en T. Scheerder beiden 1.23.1. Idem heren T. Veerman 1.14.7; C. Heerens 1.15.8. 5 x 50 m. borstcrawl estafette dames: 1. DWT 1 3.09,3; 4. DWT 2 3.32. Idem heren 2. DWT 1 2.42.2; 4. DWT 2 2.54.7. Waterpolo heren: AZPC 1—DWT 1 6—4. Skiën Nederlandse kampioenschap pen te Arosa In het Zwitserse wintersport-centrum Arosa werd Zaterdag een aanvang gemaakt met de Nederlandse ski-kampioenschappen. De uitslagen van de eerste dag luiden; Slalom heren 1. Dick Pappenheim, 2 min. 19,2 sec.; 2. Arthur Nijhuis, 2 min. 19,8 sec.; 3. Arend Hubrecht, 2 min. 22 sec. Slalom dames -1. Ada Elias van Sta- broeck, 2 min. 53,6 sec.; 2. Marlies Hulsin- ga, 2 min. 58,2 sec.; 3. Baby Rambonnet, 3 min. 5,8 sec. Zondag stond de afdaling op het pro gramma. Bij de heren won Dick Pappenheim in 2 min. 19.2 sec. voor Arthur Nyhuis in 2 min. 19.8 sec. en A Hubrecht in 2 min. 22 sec. Eigenlijk was de 40-jarige J. Boon, die tijdens de oorlog in Oostenrijk heeft ge woond, eerste met een tijd van 2 min. 16.2 sec., maar deze deed buiten mededinging Bij de dames werd Ada Elias van Stabroeck eerste in 2 min. 53.6 sec., gevolgd door Mar lies Hulsinga met 2 min. 58.2 sec. en Baby Rambonnet 3 min. 5.8 sec. In de combinatie won Diclc Pappenheim met 2.18 punten, Joost de Boer was tweede met 2.87 en Arend Hubrecht derde met 8.95 punten, Voorts eindigde Arthur Nyhuis als vierde met 13.10 punten. Bij de dames be zette Ada Elias van Stabroeck de eerste plaats met 0 punten, Marlies Hulsinga was tweede met 19.53 punten en Baby Rambon net derde met 26.74 punten. G. Voorting was de snelste in de wieler-cross Onder zeer grote belangstelling en be gunstigd door prachtig weer is Zondag onder leiding van de HSV „De Kampioen" in de nabijheid van „Kraantje Lek" een wieier cross over een afstand van 25 KM (zes ronden) gehouden.. yan de zijde der deelnemers bestond voor deze unieke wedstrijd grote animo. Onder de 105 deelnemers waren prominenten uit de wielerwereld. De strijd was bijzonder zwaar over het moeilijke parcours en een groot aantal deelnemers moest de strijd staken. In de tweede ronde hadden G. Voorting, Van Roon, Snijders, Storm en G. van Beek een kleine voorsprong genomen, welke zij gaandeweg vergrootten; maar in de laat ste ronde trok G. Voorting er tussen uit en won met 15 seconden verschil voor Van Roon. De uitslag luidde: 1. G. Voorting, Haarlem, 1 uur 24 sec.; 2. P. van Roon, Haarlem, op 15 sec.; 3. Storm, Den Haag, op 45 sec.; 4. G. van Beek, Zaandam; 5. Snijders, Halfweg; 6. Faanhof, Amsterdam; 7. Van Breener, Am sterdam; 8. W. Voorting, Haarlem; 9. P. Duif, Zaandam; 10. Hofland, Beverwijk. G. Voorting, Van Roon en W. Voorting wonnen voor ,,De Kampioen" de wissel- prijs. De baten van deze cross waren be stemd voor de sportartikelen-actie van de NIWIN. Dressuur en cross van de H.R.J.V. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging hield Zaterdagmiddag haar eerste dressuur- wedstrijden in de Duinmanège. Het pro gramma dat de deelnemers voorgezet kregen, was zeker niet eenvoudig, maar zij hebben zonder uitzondering de opgave naar behoren vervuld. De zware klasse was onbetwist voor mej. K. Schleicher op Baronesse, Met benijdens waardig gemak presenteerde deze uiterst talentvolle jonge amazone de vroeger zo lastige volbloed-merrie en het staat wel vast dat ook in open wedstrijden deze combinatie voortaan een ernstige concurrente zal zijn. Twee werd H. Paanen met Tentor le Grand, een tweetal dat zo langzamerhand heel fijn op elkaar ingespeeld raakt. De derde prijs was voor V. Klep met Kilmallock, die in een overigens voortreffelijk gereden programma wat punten verspeelde door verkeerd aan springen in de rechter-galop. In de lichte klasse was N. Stegeman met de veelzijdige Joy heer en meester en de vos kreeg verdiend het oranje lint. Twee werd mevr. Klaje op Don Castor. Tot slot werd er nog een lichte cross country gereden. H. Paanen, die met Tentor als laatste startte, vloog als een wervelwind rond en was in 2 min. 10 sec. binnen. G. J. v. Limburgh had er met Jumping Powder weer de slag van (e pnkken Hij o tweede-in 2 uin sec. Mei. S^hl^iehéi "ed haav oude favoriet. Quite Well, met veel behendigheid en élan door het. moeilijke terrein en werd derde in 2 min. 28 sec. Nederland herexporteert Duitse „Volkswagens" In de Verenigde Staten is een eerste zending Duitse „Volkswagens" aangeko men. Deze auto's waren door Nederland ingevoerd en daarna geexporteerd naar de V.S. Nederlanders, die de auto's begeleid den, hebben verklaard dat men maandelijks driehonderd „Volkswagens" in Amerika hoopt te verkopen. Kennismaking met gevolgen Met een splinternieuwe auto reed een garagehouder uit Eibergen naar Amster dam, waar hij in een café kennis maakte met een man, die hem wel even de weg naar Amstelveen zou wijzen. In Amstel veen ging de garagehouder even op bezoek bij een vriend en in die tijd verdween de nieuwe kennis met de auto. De garage houder vond hem terug in het café waar de kennismaking was begonnen. Hij be weerde dat de auto door de politie in beslaggenomen was. De Eibergenaar stapte naar het politiebureau en vernam daar dat zijn wagen tegen een boom gereden en zwaar beschadigd was. Direct werd het café opgebeld. De dader was echter ver trokken De „Franeker" bracht 3000 kg. post mee De K.L.M.-Constellation „Franeker" is Zaterdag komende van Batavia, op Schip hol geland. De „Franeker" was bijna gelijktijdig met de „Tilburg" waarmee de heren Drees en Michiels van Verduynen de reis maakten, uit Indonesië vertrokken. Er was driedui zend kg post aan boord. Zes passagiers hadden de reis meegemaakt. Wat doet men als een gebouw moet worden verplaatst}' Meestal wordt het afgebroken en weer opgetrokken, waar men hel hebben wil. Niet alaus het glazen bezoekersrestaurant op Schiphol, dat naar de Zuidzijde van het nieuwe stationsgebouw moest verhuizen. Het hele geval werd op wielen gezet en voetje voor voetje met lieren aan een zware vrachtauto over een afstand van ruim 300 meter naar zijn nieuwe basis getrokken. Rusland wordt niet gekend in grenswijzigingen De Westelijke grenzen van Duitsland zullen worden gewijzigd zonder Rusland te raadplegen, verklaarde Zaterdag een hoge militaire Amerikaanse autoriteit. Hij zei, dat de Westelijke geallieerden overeenstemming hébben bereikt over „kleine wijzigingen" in de West-grenzen van Duitsland. Hij verklaarde, dat deze jgrens wijzigingen binnenkort door de Westelijke geallieerde regeringen bekend zullen worden gemaakt. Hij gaf toe, dat deze wijzigingen waar schijnlijk op tegenstand van Duitse zijde zouden stuiten. Hij weet het uitstelvan deze maatregelen aan het feit dat de vier bezettende mogendheden geen overeen stemming konden bereiken ten aanzien van Duitslands permanente grenzen. Hij verwacht spoedig de instelling van een interim-regering in Indonesië „Indien het buitenland ons in de Indo nesische kwestie een beetje rust zou gun nen, geloven wij, dat de wegen, die thans worden gevolgd, de situatie in Indonesië tot wederzijdse tevredenheid zullen op lossen". Dit was de kern der verklaring, welke de minister-president, dr. Drees. Zaterdag middag na zijn aankomst op Schiphol tegenover journalisten aflegde. In deze verklaring sprak hij zijn vreugde uit over het feit, dat de conferentie van de deelstaten eenstemmig tot het besluit was gekomen, te trachten zelf tot overeen stemming te komen met de vertegenwoor digers van de republiek. „Ons werk in Batavia was het voorbereiden hiervan. Dat het houden van een gesprek met Hatta, hetgeen in het voornemen lag, mij niet is gelukt, is niet het gevolg van een weigering van Hatta om een onderhoud met mij te hebben, doch uitsluitend omdat Hatta deze bespreking gaarne op een andere plaats wilde houden en deze plaats ons eerst be kend werd op het ogenblik, dat wij op het punt stonden met het vliegtuig te ver trekken. Nu het zwaartepunt van de be sprekingen in Indonesië ligt bij de fede ralisten en de republikeinen, is dit ook niet zo belangrijk". Minister Drees prees de bijzondere pret tige samenwerking, die er is geweest tus sen hem, jhr. Michiels van Verduynen, de heren De Pont, Blom en dr. Beel. Het wederzijds begrip tussen Batavia en Den Haag is hjerdoor in hoge mate bevorderd. Het plan bestaat niet, zo zeide dr. Drees, dat ik zelf spoedig weer naar Batavia zal gaan. Dit ligt niet zozeer op mijn weg, hoewel ik niet wil zeggen, dat dit uit gesloten is", De minister-president ver wachtte spoedig de feitelijke instelling van van een interim-regering. Een vraag, door een van de journalisten gesteld naar aanleiding van de conferentie die in New Delhi wordt gehouden, greep minister Drees aan om in het algemeen iets te zeggen over de houding van het buiten land. „Wat ons steeds weer heeft getroffen is, dat in het buitenland volkomen genegeerd wordt al wordt het niet ontkend dat gedurende zes maanden lang van republi keinse zijde stelsematig bet bestand is ver broken. Driehonderd lagere ambtenaren zijn in deze periode vermoord, duizenden zijn ontvoerd. Politiek overleg kan lang duren. Een dergelijke toestand, welke groot gevaar inhoudt, echter niet. Dat men dit in internationale kringen volkomen voor bijgaat, noem ik een zeer grote oneven wichtigheid in de beoordeling der feiten". De minister werd ook de vraag gesteld, of de documenten, die in Djokja gevonden zijn, Hatta persoonlijk compromiteren. Minister Drees antwoordde hierop: „Wij achten de republikeinse regering in haar geheel daarbij betrokken. Straks zal het Indonesische volk zelf moeten uitmaken, door wie het wil worden geregeerd. Onze mening over bepaalde personen is op het ogenblik dus niet meer zo belangrijk". „Ontzettend misverstand" Het gesprek kwam daarna op het verblijf van Hatta en de andere republikeinse leiders op Banka en het rapport, dat hier over door de Commissie voor Goede Dien sten is uitgebracht. Minister Drees noemde de gebeurtenissen op Banka een ontzettend misverstand tussen Batavia en de verant woordelijke autoriteiten op Banka. Het had niet in het minst in de bedoeling ge legen de republikeinse leiders zo sterk in hun bewegingsvrijheid te beperken. Mi nister Drees merkte evenwel op, dat Hatta en zijn metgezellen niet geklaagd hebben over de ondervonden behandeling. Dr. Drees zeide, niet optimistisch te zijn, noch pessimistisch en verklaarde' „zeer be trekkelijk" tevreden te zijn over de be haalde resultaten. Tevreden was hij over de sfeer der besprekingen en over de mo gelijkheden, die deze besprekingen hebben geopend. „Dat ik tevreden ben in meer algemene zin kan ik niet zeggen, daarvoor zou ik eerst resultaten moeten zien. Wie drie en een half jaar met het Indonesische pro bleem te maken heeft gehad, lijdt niet aan een overmaat van optimisme". Op een vraag over zijn gezondheidstoe stand antwoordde dr. Drees: „Toen ik naar Batavia vertrok, was ik oververmoeid. Deze re'is heeft gemaakt, dat ik uitgerust ben. Ik heb mij nu tenminste eens kunnen concentreden op één onderwerp. In Bata via ben ik gedwongen geweest enige dagen het bed te houden, doch ik voel mij nu redelijk fit". Ter begroeting waren op Schiphol aan wezig alle ministers met uitzondering van mr. Van Schaik, die in de West vertoeft. Minister Van Schaik ontwierp interim regeling voor de West Minister Van Schaik is Zaterdag uit Curasao vertrokken. De minister zal tot 25 Januari in New York blijven en dan per KLM naar Nederland terugkeren. In een persconferentie, die hij voor zijn vertrek hield, zeide minister Van Schaik, dat hij een voor-ontwerp voor een interim- regering had ontworpen om de Nederland se Antillen en Suriname zo spoedig moge lijk volledige autonomie te geven. Deze regeling is noodzakelijk, omdat de rijks grondwet niet kan worden ingevoerd, al vorens de Nederlands-Indonesische Unie staatsrechtelijk tot stand is gekomen. Een afzonderlijke grondwet voor het Verenigd Koninkrijk is onmogelijk, daar Nederland in dat geval geregeerd zou worden volgens twee tegenstrijdige grondwetten. De be sprekingen, die met de overheid, de Staten en de politieke leiders in de West zijn ge voerd, zijn vruchtdragend geweest, al zijn echter ook bezwaren naar voren gekomen, welke thams in het kabinet zullen worden besproken. Daarna zal een definitief ont werp aan de Kamers, de Staten en de Raad van Staten worden voorgelegd. Dit kan nog vóór de verkiezingen welke op 17 Maart zullen worden gehouden, doch het ont werp zal eerst na die verkiezingen in wer king treden. De voortzetting van de Ronde Tafelconferentie zal waarschijnlijk niet voor Mei geschieden. Ernstige noot in een vrolijke dag Zaterdag was het precies een kwart eeuw geleden, dat de eerste Nederlandse Hoog oven in IJmuiden ontvlamde en te dezer ge legenheid is des ochtends allereerst door dé directie een krans gelegd bij het monument, dat de herinnering aan 69 oorlogsslachtoffers levend houdt. De president-directeur, ir. A. H. Ingen Housz heeft daarop in het versierde restau rant van de Walserij-Oost in het bijzijn van commissarissen, personeelskernen, bedrijfs- staven en vele burgerlijke autoriteiten een feestrede afgestoken, waarin hij onder meer kon meedelen, dat er een jubileum-gratifi catie aan alle Hoogovenwerkers zal worden uitgekeerd. De heer P. Rijken, voorzitter van de be- ambtenkern bood namens het personeel een borstbeeld aan van de overleden stichter der K. N. H. S-, de heer H. J. E. Wenckebach, waarvoor het materiaal mede geleverd werd door de eerste Hoogoven, dat door mévrouw Wenckebach werd onthuld. Namens de ar beiders offreerde de heer P. Mulder een door Doeve geschilderd portret van ir. A. G. Kessler, dat door diens weduwe van het om hulsel werd ontdaan en ir. P. v. Delden be loofde een nog niet gereed gekomen ge schenk in glas van de nevenbedrijven ME- KOG en CEMY. In de middaguren werd temidden der ka pitale bloemstukken een receptie gehouden, welke onder meer door de commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. talloze relaties van het bedrijf en een aantal burgemeesters van de omliggende gemeenten werd bezocht. Met draaiorgel. Vlaggen en versieringen op het industrie terrein dat de gehele dag heeft weerklonken van muziek en non-stop feestprogramma's, welke meermalen met moeite de geluiden van de rusteloos doorgaande arbeid konden overstemmen, hebben alle afdelingen in de stemming gebracht; zelfs de Hoogover.ex- pres, het treintje, dat sinds kort met mo- 7 i i i - j o I dern materiaal de werkers van en naar de Zelfs het fabriekstremtje deetde Zaterdag, stemmig versierd, m de feestvreugde over het 25-/ang grote collega brengt, was opgetuigd en bestaan van de Hoogovens te IJmuiden. 1 voorzien van een kleurig pierement.... j Mobilisatie-oorlogskruis Bij beschikking van de minister van Oor log is ingesteld het comité voor de toeken ning van het mobilisatie-oorlogskruis. Ere-voorzitter is de gepensionneerde generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van land- en zeemacht; voor zitter de gepensionneerde generaal-majoor- titulair der artillerie K. E. Oudendijk, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Ons Leger". Plaatsvervangende voorzitter de gepen sionneerde kolonel der artillerie W. J. Rij- kens. Leden zijn: J. J. Hondong, oud-gezag voerder der KLM, W. H. C. Hoog, gepen- sionneerd kapitein ter zee; A. Meinsma, oud-gezagvoerder ter koopvaardij en J. Slagter, luitenant-kolonel der infanterie K.N.I.L. Secretaris is de reserve-kapitein der grenadiers H. F. D. Oxenaar. Het mobilisatieoorlogskruis wordt ver leend aan militairen en oud-militairen die tenminste zes maanden in werkelijke dienst zijn geweest Voor wat Nederland betreft na 6 April 1939 en vóór 20 Mei 1940 en na 9 Mei 1940 en vóór 19 Mei 1940 buiten het vijandelijke of door de vijand bezette ge bied; voor wat Nederlands-Indië betreft na 9 Mei 1940 en vóór 9 Maart 1942 of na 7 December 1941 en vóór 9 Maart 1942 bui ten het vijandelijke of door de vijand be zette gebied; voor wat Suriname betreft na 9 Mei 1940.en Vóór 5 Mei 1945; voor wat Curagao betreft na 30 Augustus 1939 sn vóór 5 Mei 1945 en voor wat elders ter wereld betreft na 30 Augustus 1939 en vóór 3 September 1945. Het wordt ook verleend aan Nederlanders die na 30 Augustus 1939 en vóór 3 Septem ber 1945 gedurende tenminste zes maanden hebben dienst gedaan aan boord van een zeeschip, varende onder Nederlandse vlag, dat zich bevond buiten de feitelijke macht van een vijandelijke mogendheid en aan hen die deel uitmaakten van vliegtuig bemanningen der Nederlandse burger luchtvaart onder Nederlands dan wel ge allieerd beheer. Tenslotte kan het ook worden toegekend aan Nederlanders die gedurende de oorlog militaire werkzaamheden in het belang van het Koninkrijk hebben verricht, zoals leden der B. S. Zij, die gemachtigd zijn tot het dragen van het oorlogs-herinneringskruis, kunnen géén aanspraak maken op een machtiging tot het dragen van het mobilisatie-oorlogs kruis. Ter verkrijging van de machtiging tot het dragen van het Mobilisatie-oorlogskruis dient men een formulier aan te vragen bij de secretaris van' het comité, Bleyenburg 38 te 's Gravenhage. Aan dit adres dienen ook de ingevulde aanvraagformulieren te worden teruggezonden. Bij chocoladefabriek werd voor tienduizenden guldens gestolen Het was de rijkspolitie opgevallen, dat bij een manufacturenhandelaar te Diemen geregeld Amsterdammers kwamen, die bij hun vertrek zware tassen droegen. Toen men een van deze bezoekers aanhield, bleek de man 100 repen chocolade en ver scheidene rollen flikken, afkomstig uit een chocoladefabriek te Diemen, bij zich te hebben. Bij onderzoek kwam aan het licht dat in een half jaar tijds voor een waarde van enige tienduizenden guldens aan cacaoboter, chocoladerepen en flikken uit de fabriek was gestolen. Een stoker, die regelmatig nachtdienst had, nam steeds 15 kg caeaoboter weg en bracht deze naar de woning van een der arbeiders van de fabriek, wiens vrouw de boter verkocht aan een Amsterdamse chocoladefabrikant. Andere Amsterdam mers waren geregelde afnemers van cho coladerepen en flikken, welke door bemid deling van de manufactuurhandelaar ver kocht werden. Er zijn reeds acht personen gearresteerd. Tegen een aantal anderen is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. Feest bij de Hoogovens BINNENLAND Zeepost naar Indonesië kan worden verzonden met het s.s. „Groote Beer", dat op 2 Februari vertrekt. Correspondentie moet uiterlijk 27 Januari gepost zijn. Naar de Nederlandse Antillen vertrekt op 3 Februari, het m.s. „Haarlem". Brieven e. d, uiterlijk! posten op 31 Januari. Felle kritiek is in de gemeenteraad van Doetinehem geuit op de wederopbouw- instanties, die zo wordt in een met alge mene stemmen aangenomen motie verklaard', de uitvoering van het wederopbouwplan voor de gemeente anderhalf jaar hebben ver- traagd. De gezagvoerder der K.L.M. W. C. J, Versteegh is na een kortstondige ziekte op 31- jarige leeftijd in Batavia overleden. De heer Versteegh trad op 1 Augustus 1947 in K.L.M.- dienst. Dank zij de Marshall-hulp hebben velej bedrijfsautohouders in Nederland een nieu we vrachtauto gekregen. Om hun erkente-l lijkheid te tonen zullen zij Donderdag in Den! Haag een demonstratierit met de 120 wagens' houden, waarbij langs de Amerikaanse am bassade en het gebouw van de E.C.A.-missie1 zal worden gereden. Het openbaar onderzoek, dat in Ayr (Schotland) is gehouden naar de oorzaak van de ramp met de K.L.M.-Constellation i „Nijmegen", is thans geëindigd. Er zal een rapport worden uitgebracht aan de Britse minister voor de burgerluchtvaart. Na zijn klanten bediend te hebben, liet een 34-jarige melkbezorger in Den Haag zijn wagen in de steek en maakte in Rotterdam de f 200 op, die hij die dag ontvangen had. Toen was hij in zo'n gulle bui, dat hij een, groot aantal boterbonnen aan onbekenden ging uitdelen. De door zijn patroon gewaar schuwde politie heeft hem bij zijn thuiskomst gearresteerd. Dr. E. Hurler, correspondent van d« „Neue Zürcher Zeitung" in Den Haag, is ge- j kozen tot voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging, als opvolger van de heeïi Herbert Antcliffe, Uit de garage van het R.K. ziekenhuio te Sittard is de ziekenauto gestolen. De die-1 ven hebben de brancard, die in de wagen I bevestigd was, er uit genomen en in de garage achtergelaten. De auto is later on'oe- heerd in Amsterdam aangetroffen. Waar schijnlijk is de wagen gebruikt om smokkel waar te vervoeren. De heer J. Martin heeft tegen 1 Augustul ontslag gevraagd als directeur van de K.L.M. Sinds 1 Mei 1921 is de heer Martin aan de K.L.M verbonden. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van f 20.000 gevallen op nummer 20681. De 36-jarige toneelspeler A. van H., die i reeds in 1933 lid werd van de N.S.B. en die tijdens de bezetting radiohoorspelen en de rubriek „Uit het jonge hart" verzorgde, is door het Bijzondere Hof in Amsterdam tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tien jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de openbare rechten voor het leven luidde 1 het vonnis tegen de 51-jarige S. S. H., die in 1 bezettingstijd waarnemend hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad werd. nadat de Duitsers de hoofdredacteur hadden ge arresteerd. Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, thans burgemeester van de gemeenten Fij naart en Willemstad is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester van Putten (Gld.) Op de Merwede had een aanvaring plaats tussen een sleep en een motorboot van een Franse maatschappij. Een der sleep- schepen, de „Nieuwe Zorg" uit Sliedrecht, groot 550 ton, werd zodanig beschadigd, dat het zonk. De „Sibajak" is Zaterdag met ongeveer 1000 passagiers, onder wie 345 kinderen 38 zuigelingen inbegrepen van Rotterdam naar Indonesië vertrokken.Aan boord zijn ook de passagiers van het eind December in Basra gestrande en van daar teruggekeerde K.L.M.-vliegtuig en een vijftigtal in Indo nesië gewortelden, die hier niet aarden konden. Mevrouw Karin Quarles van Ufford te Wassenaar is door koning Haakon van Noor wegen onderscheiden met de Noorse vrij heidsmedaille. Mevrouw Quarles van Ufford heeft gedurende de oorlog in Londen het contact onderhouden tussen Noorse families in het bezette Noorwegen en Noren „in de vrije wereld". Een plattelandsdokter, die bij een be zoek aan de hoofdstad een paar borrels had gedronken, reed daarna met zijn auto bijna een voetganger aan. Deze was op de tree plank gesprongen en de arts had geprobeerd door snel te rijden en scherpe bochten te maken de man kwijt te raken, hetgeen hem tenslotte was gelukt. Een motorrijder, die de auto een eïndweegs had gevolgd, gaf het nummer aan de politie op. Deze wist de dok ter spoedig te vinden. De onvrijwillige passa gier is tot dusverre onbekend gebleven. HAARLEM EN OMGEVING Ds. G. K. v. d. Horst heeft zijn benoe ming als voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond te Haarlem aangenomen en zal 1 April in functie treden. J. Jansen te Haarlem is geslaagd voor het examen Duitse handelscorrespondentie der Vereniging van Leraren. De wereldkampioen dammen, P. Roo- zenburg, zal op 2 Februari in Heemstede komen, teneinde voor de leden van de Dam club „St. Bavo" enfge demonstraties te geven. Deze zullen gehouden worden in het R.K. Verenigingsgebouw. Op Zondag 30 Januari wordt in de Zui derkapel te Haarlem een jeugdbij eenkomst onder het motto „Grote dingen, die Jezus gedaan heeft" gehouden. Hieraan werken enige Zwitserse studenten mee. Busbrandje. Zondagavond rook een pas sagier in de bus die om negen uur juist van het eindpunt aan de Rollandslaan was ver trokken een scherpe brandlucht en even later zag hij 'een steekvlam uit de motor slaan De chauffeur trachtte met een snel- blusser het vuur te bedwingen, doch de brandweer moest er aan te pas komen. De motor was beschadigd en de daarboven aan gebrachte achterzitting eveneens. De brand was door kortsluiting veroorzaakt. In aansluiting op ons bericht omtrent de aanhouding van een meubelfabrikant uit Bentveld, delen wij ter vermijding van ver warring met een aldaar gevestigde firma mede, dat deze verdachte zijn fabriek elders heeft gevestigd. Gedurfde redding Een vliegtuig van de Canadese lucht macht heeft elf personen van een ijsschots in de Hudson Baai gered, nadat hun Da kota een noodlanding had moeten maken. Deze mensen hadden gedurende 35 uur in hun benarde positie vertoefd, waarbij zij waren blootgesteld aan een temperatuur van 45 graden onder nul en felle sneeuw stormen. Het reddingstoestel zag kans op een kilometer afstand van de plaats, waar de elf verongelukten zich bevonden, neer te strijken. Von Rundstedt voor zijn rechters Drie officieren van Hitiers generale staf de veldmaarschalken von Rundstedt en von Manstein en generaal von Strauss, die op het ogenblik in een Brits militair hospi taal te Hamburg geïnterneerd zijn zullen in April te Hamburg als oorlogsmisdadi- terechtstaan. Volgens een Britse aan kondiging zijn tegen von Rundstedt 20, tegen von Manstein 10 en tegen von Strauss 5 aanklachten ingediend. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6