Haarlems Dagblad Ontwaken E „Guerilla verhindert wapenstilstand" „Russische getuigen lieten gijzelaars in Sovjet-Unie achter", aldus de eiser Besprekingen over Scandinavische militaire unie practisch mislukt Nationaal Jongeren Verbond zendt open brief" aan jeugd van Amerika 63e Jaargang No. 19151 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 25 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®ptertrtc Uaarlcmerhc Courant (anno 1676) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EN BIJEENKOMST zoals die, welke de Wereldfederalisten gisterenavond in de Haarlemse Concertzaal hielden, duidt op een nieuw ontwaken van de openbare mening. Het was de tweede maal dat zij de zaal propvol deden stromen. Sinds de oorlog is het moeilijk gebleken de mensen in grote vergaderingen bijeen te brengen. Maar nu lukt het weer. Het lukt voor een beweging met een groot, voor ieder verstaanbaar ideaal. Het toont dat men de ontzaglijke belemmeringen en opnieuw dreigende gevaren van het souve- reine staten-dom is gaan beseffen. Het Franse parlementslid Abbé Pierre Grouès, een der ex-leiders van het verzet in oor logstijd, is geestdriftig ontvangen. Hij heeft met bezieling gesproken. Hij heeft Einstein geciteerd, die onlangs tot hem gezegd had: „ïk zou het willen uitschreeuwen tot de staten en de volken, dat wij op het ogen blik op de kruising der wegen staan. Wij kunnen nu de vrucht van de vrede plukken of wij zullen de laatste misdaad begaan, die het leven zal vernietigen." Dat zijn woorden vol diepe ernst. Gij kunt mensen ontmoeten, die met zekere rustige zakelijkheid over de kans op een derde wereldoorlog spreken. Met schijn bare zakelijkheid. Volgens hen zou die laat ste botsing de weg voor opbouw dan ein delijk kunnen vrijmaken. Er zijn er zelfs die met lichtvaardigheid over een „preven tieve oorlog" hebben gesproken, die Ame rika zou kunnen ondernemen om Rusland uit te schakelen voor het te sterk zou zijn geworden. Ik zal niet al dé motieven her halen die zulk beleid veroordelen. Maar het is vreemd dat mensen die zo spreken zelfs niet overdacht hebben, dat de nieuwe strijdmiddelen zo vernietigend zijn dat de samenleving zich van zulk een ramp niet meer zou kunnen herstellen. Daarom heeft Einstein, die hun kracht oneindig beter kent dan die luchtige praters, gesproken van: „de laatste misdaad, die het leven zou vernietigen." Ge kunt zeggen dat de wereldfederalisten een onvervulbare utopie najagen. Zij zullen u antwoorden dat gij dat niet bewijzen kunt, dat met niets doen en schamper oor delen nooit iets is bereikt en dat de enige manier om het verder afglijden naar de beslissende ramp te voorkomen is, te han delen. Zij zullen gelijk hebben. Persoonlijk ben ik van mening dat men zal moeten beginnen met federale volken-vereniging op minder geweldige schaal te bereiken. Niet om nieuwe machtsgroepen te vormen want een federale Unie is eigenlijk niet begrensd, omdat zij steeds open staat voor nieuwe^ aansluiting maar omdat dit in de practïjk wel de ontwikkelingsgang zal moeten zijn. Ik geloof niettemin dat het streven naar de universele eenheid daar naast voortdurend noodzakelijk zal zijn en dat het de kans op vorming van kleinere aaneensluiting zal vergroten. Het is hoog tijd dat deze acties zich ontwikkelen en met grote snelheid uitbreiden. Het is daar bij aan te nemen dat meteen het verst- gaande streven dat der Wereldfedera listen het sterkst tot de massa spreekt. Vergelijking met de ontwikkeling van zaken na de eerste wereldoorlog dringt zich op. Ook toen volgde op jarenlange vernieti ging en afbraak een periode van afmatting en een soort verdoving. Ook toen kwam een ontwaken van.de volksgeest. De vredesactie, voor 1914 maar heel bescheiden van om vang, won snel terrein en een stroom van anti-oorlogs-boeken en anti-oorlogs-films brak los. Grote vredescongressen en petitionnementen werden georganiseerd. De kansen schenen een tijdlang beter te staan dan nu omdat toen nog geen volgen de wereldoorlog dreigde. Op het beleid der regeringen had het tijdelijk invloed; dien tengevolge ook op het beleid van de Vol kenbond, die een poging deed om inter nationale ontwapening voor te bereiden. Die poging eindigde in een volslagen mis lukking en in een wanhoopsreis van de president der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, naar de hoofdsteden van Europa. In 1932 mislukte de conferentie. In 1933 kwam Hitler in Duitsland aan het bewind en begon de definitieve ontwikke ling van gebeurtenissen die tot de tweede wereldoorlog leidde. Als wij nu het Haarlemse geval is slechts een plaatselijk symptoom, maar ook eiders in het land en vele andere landen zien wij dit gebeuren opnieuw het ontwaken van een verzetsgeest der menigte tegen nieuwe oorlog beleven dringt zich de vraag op: zullen de resultaten dit maal beslissend, zijn of zal het opnieuw bij een tijdelijke invloed blijven? Een in vloed, die opnieuw verslagen wordt.- De aanvoerders van deze nieuwe strijd zullen zich bewust zijn van hetgeen vroeger ge- beurd is. Zij zullen hun vergelijkingen moe ten trekken. Zij zien zich voor de zware taak gesteld, werkelijke veranderingen door hun aandrang op de parlementen en regeringen te bewerken. Met geslaagde meetings, aan was van ledental en klinkende resoluties zullen zij zich niet tevreden mogen stellen. Hun voordeel boven de vredesactie uit de vroegere periode is, dat zij een staatkundige hervorming nastreven, die een scherper omschreven doel is en die in haar wezen federale Unie haar grote waarde sinds lang in verschillende gevallen bewe zen heeft. Het grootste historische voor beeld van dat welslagen vormen de Ver enigde Staten van Noord-Amerika. De weg van de federalisten is vol hin demissen. Behalve op tegenstand zullen zij vooral, evenals de actie van twintig jaar geleden, op scepticisme en domheid stuiten. Het is niettemin de enige weg. Wie de gemeenschap dienen willen door de vrede te helpen winnen kunnen dat nooit doen door afwachten. Alleen door handelen. R. P. Een dode en een ernstig gewonde bij aanvaring op Westerschelde Tijdens een dichte mist is hedenmorgen op de Westerschelde het Poolse ss „Tulos- ky" in aanvaring gekomen met het Neder landse ss „Lïssekerk" een Libertyschip van 10.000 ton. De Poolse boot, die met een lading koeien op weg was naar Antwerpen, werd zwaar beschadigd en maakte veel water. Om zinken te voorkomen is 't schip aan de grond gezet. Een lid van de Poolse beman ning werd bij de botsing gedood, een tweede kreeg levensgevaarlijke kwetsuren. De ge toonde is naar Hansweert overgebracht. De „Lissekerk" kreeg schade aan stuur boord. en ligt thans bij Vlissingen. Het schip was van Antwerpen op weg maar Rotterdam. RAPPORT COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN Er is geen republikeins gezag dat de order „staakt het vuren" kan opleggen LAKE SUCCESS, 24 Januari (Reuter). De Commissie van Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de guerilla der Indonesische republi keinen de Nederlandse strijdkrachten verhindert de vijandelijkheden te beëindigen of de order „Staakt het vuren" in acht te nemen. Nederland beschikt over te weinig manschappen om de guerilla te onderdrukken, aldus het rapport. Het rapport voegt er aan toe, dat de Nederlandse strijdkrachten alleen gebied om de hoofdwegen heen hebben bezet, terwijl men de rest van het land, uitgezon derd uit hoofde van guerïlla-activiteit, ongemoeid liet. De guerillastrijders hebben een „politiek der verschroeide aarde" gevolgd, gepaard met oorlogvoering en sabotage. „Vele in woners voelen zich niet op hun gemak en zijn bang voor représaille-maatregelen tengevolge van deze guerilla-activiteit", aldus het rapport. „Dit kan alleen verholpen worden door actief patrouilleren, bij dag en bij nacht. De bevelhebbers hebben in sommige geval len verklaard, dat zij niet over voldoende troepen beschikken om dit te doen en om hun andere plichten te verrichten". Tengevolge van de Nederlandse bezetting en het optreden der guerillastrijders heb ben in de voorheen onder republikeins be heer staande gebieden „over het algemeen" recht en orde hun intrede niet gedaan. „Er zijn bewijzen voorhanden, dat economische verwarring heerst in het gebied, dat voor heen onder republikeins beheer stond". De commissie besloot haar rapport als volgt: 1. Rust en orde zijn de de vroeger door de republikeinen gecontroleerde gebieden nog niet hersteld. 2. In vele gebieden beschikt het Neder- publikeinse zijde geen gezag bestaat, dat in staat is de republikeinse strijdkrachten een staakt-het-vuren-order op te leggen. Onder deze omstandigheden is een sta ken der vijandelijkheden een onmogelijk heid. Sjahrir en Leimena naar Banka Wellicht ook naar Lake Success BATAVIA, 24 Januari (Aneta) De heren Sjahrir en Leimena zullen zich Dins dagochtend per vliegtuig van de KLM naar Banka begeven, alwaar zij op het vlieg veld Moh. Hatta zullen ontmoeten, aldus deelde een woordvoerder van de C.V.G.D. aan Aneta mede. Dat de ontmoeting kan plaats hebben op het vliegveld, werd mogelijk gemaakt door de Nederlandse delegatie. Deze woordvoerder bevestigde, dat Moh. Hatta tot de C.V.G.D. het ver zoek heeft gericht, faciliteiten te willen verlenen voor een reis van de heren Soetan Sjahrir en Leimena naar Lake Success, en hij voegde hieraan toe, dat er voor deze reis nog geen voorbereidingen zijn getrof fen. Naar verluidt, is het verzoek tot over komst van Sjahrir en Leimena naar Ame rika afkomstig van Palar. PARIJSE KRAVCHENKO-PROCES BEGONNEN Parijs, 24 Januari (Reuter). Te Parijs is vandaag het proces begonnen naar aan leiding van de aanklacht, die door Victor' Kravchenlco, de uit de Sovjet-Unie geboor tige schrijver van het bekende boek „Ik verkoos de vrijheid", werd ingediend tegen het Franse communistische literaire week blad „Les Lettres Frangaises", zijn direc teur, Claude Morgan, en een medewerker André Wurmser. Kravchenko beklaagt zich over een artikel in het blad waarin be- i weerd werd dat hij niet de auteur is van „Ik verkoos de vrijheid" en in feite niet j geletterd genoeg om een boek te kunnen landse leger over onvoldoende troepen, om j schrijven, onmiddellijk tegen de tactiek der republi- in „Les Lettres Frangaises" werd keinen te kunnen optreden. Kravchenko ook betiteld als een dronkaard 3. Het Nederlandse leger beschikt over onvoldoende politie of troepen om de bur gers in deze gebieden afdoende te kunnen beschermen. 4. De situatie is thans nog niet voldoende gestabiliseerd, om een met volledig gezag bekleed burgerlijk bestuur te kunnen or ganiseren. In het rapport wordt verder gezegd, dat veel schade is aangericht door plunderen, vandalisme en als gevolg van het toepassen van de politiek der „verschroeide aarde" door de republikeinen. Verklaard wordt dat, daar de republi keinse regeringsautoriteiten wordt verhin derd hun gezag uit te oefenen, er van re- Chinese communisten voor de Yangtse Nanking onmiddellijk bedreigd Reuter meldt uit Nanking, dat heden het .Chinese Duinkerken" is begonnen. Een stroom van vermoeide regeringstroepen stak te Nanking de Yangtse over, zij trok ken terug voor een nieuw communistisch offensief, dat hen tot op een afstand van enkele kilometers van de hoofdstad terug dreef. Gemeld wordt, dat de communisten er mede hebben ingestemd vredes-onderhan- delingen met het wankelende Nanking- bewind te beginnen, doch dat zij hun kracht nog eens nadrukkelijk hebben wil len aantonen door het inzetten van een nieuw offensief over de gehele front breedte. waarbij zij meer dan 100.000 man in de strijd hebben geworpen. De voorste communistische troepen zijn, 50 kilometer ten Oosten van Nanking, door de langs de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen regeringsstellingen ge broken; de Yangtse is de laatste natuurlijke defensie-linie voor Nanking. Door paniek aangegrepen Chinezen te Nangking, die verwachten dat de hoofdstad binnen 48 uur onder communistisch granaatvuur zal komen te liggen, vochten om plaatsen in naar het Zuiden vertrekkende evacuatie- treinen. Nanking schudde op zijn grondvesten, toen voorraden ammunitie, welke niet meer gebruikt worden, en een arsenaal tot ont ploffing werden gebracht en de verdedigers van de Chinese hoofdstad hun zware artil lerie inschoten. In het gehele gebied van de centrale Chinese regering, met uitzondering van de gevechtszone, is de staat van beleg opge heven. Politieke gevangenen worden vrij gelaten en „het hoofdkwartier van de anti communistische actie" ontbonden. De waar nemende president, Li Tsoeng Jen, heeft tevens aan premier Soen Fo een program gezonden, dat de onmiddellijke uitvoering' door alle provinciale en militaire besturen voorstelt van vergaande hervormingen. en landverrader. Nadat de president van de rechtbank de gewraakte artikelen had voorgelezen, richtte Kravchenko zich in het Russisch tot het hof. Met luider stemme verklaarde hij, dat hij besloten had zijn land te verlaten en de wereld te vertellen „hóe mijn land leeft en lijdt onder de Sovjet-dictatuur". Kravchenko zeide, dat er onder de getui gen, die door het Russische politbureau wa ren gezonden, enkelen waren, die hij per soonlijk kende. „Zij denken er net zo over als ik", aldus Kravchenko. „Maar zij zullen gedwongen worden het tegengestelde te zeggen van wat zij denken. Zij hebben vrouwen, kinderen en naaste verwanten achtergelaten als gijzelaars en hebben de gehele macht van een politiestaat tegen zich". „Mijn getuigen", zo vervolgde Kravchen ko, „zijn vroegere Sovjet-burgers, die thans geen land hebben. Zij komen uit kampen voor ontheemden en weigeren naar de Sovjet-Unie terug te keren. Zij verkiezen honger en gebrek boven de Sovjet-politie staat. Velen van hen zijn arbeiders, boeren, intellectuëlen, Russen, Wit.-Russen en Oekrainers. Zij verschillen in leeftijd, maar zij zullen u allen hetzelfde vertellen. Velen van hen kenden mij en werkten met mij. Zij zullen getuigen, dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is." Naar Kravchen ko zeide, kwamen de getuigen voor de ver dediging niet getuigen op grond van een besluit van „Les Lettres Frangaises" maar van het politbureau zelf. De directeur van „Les Lettres Frangai ses", Claude Morgan, verklaarde: „Ik be sloot het artikel te publiceren omdat ik het volste vertrouwen had in onze corres pondent in de V.S. Daar ik „ik verkoos de vrijheid" gelezen had, was ik het boven dien volkomen met hem eens. Zoals altijd draag ik de algehele ver antwoordelijkheid voor dit artikel". Tijdens een scherpe woordenwisseling met André Wurmser, de schrijver van het artikel, dat tot het proces leidde, eiste Kravchenko het uiterste van zijn krachtige stemmiddelen en sloeg hij toornig met zijn vuist op tafel. Ministers der Marshall-landen in Februari bijeen Naar de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking mededeelt, heeft de heer Spaak, voorzitter van de raad der economische samenwerking, besloten de interministeriële commissie, die belast is met het bestuderen van de wijzingen, welke in de structuur der organisatie dienen te worden aangebracht, voor 15 Februari bijeen te roepen. Op 17 Februari zal een vergadering van de ministers van alle lidstaten worden be legd. Deze bijeenkomst zal in hoofdzaak gewijd zijn aan de bestudering van het verslag der interministeriële commissie. Ruim f 1121/? millioen meer voor Sociale Zaken Bfj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1947. Het totaal van de voorgestelde verhoging bedraagt voor de gewone dienst ƒ38.659.574. voor de buitengewone dienst 82.984 591 en voor de gehele dienst 121,644.165. Een bedrag van 8.886.344 kan worden gecom penseerd door verminderingen op andere posten, zodat de begroting uiteindelijk wordt verhoogd met 112.757.821. Dit bedrag is in hoge mate beïnvloed door de volgende posten: kosten noodvoor zieningen ouden van dagen 36.000.000; uitgaven ten behoeve van overbruggings uitkeringen 56.260.000; kosten wachtgeld regelingen over afgesloten dienstjaren 15.000.000. Grieks-Albanees grensgevecht Het Albanees nieuwsbureau publiceert een communiqué van het ministerie van voorlichting, waarbij wordt medegedeeld dat „op 19 Januari, te 9 uur 's ochtends, 'n 100 tal Griekse soldaten uit de sector van Alevitse meer dan 100 meter het Albanese grondgebied zijn binnengedrongen in de sectoren van Vidohove (in het district Biiitsj) om de Albanese grenswacht patrouille van die sector gevangen te nemen. De patrouille werd aangemaand zich over te geven, doch zij opende het vuur, aldus het communiqué. Hel gevecht duurde twee uren, drie Griekse soldaten zijn ge dood en vijf anderen gewond. Het lijk van een Griekse sergeant bleef op Albanees grondgebied, de andere werden door hun kameraden meegenomen. Een Albanees soldaat werd licht gewond. Definitieve uitslag der Japanse verkiezingen De democratisch-liberale partij van pre mier Yosjida (conservatieven) heeft bij de algemeene verkiezingen in Japan een grote meerderheid behaald. De definitieve uitslagen zijn: democrati sche liberalen 262 zetels, democraten 70, socialisten 49. communisten 36, de partij der volkscoöperaties 13 en kleine partijen en onafhankelijken tezamen 36 zetels. De geallieerde opperbevelhebber in Ja pan, generaal Douglas MacArthur, heeft naar aanleiding van de uitslag verklaard: „De volken van de vrije wereld kunnen overal tevreden zijn over deze geestdrif tige en ordelijke Japanse verkiezingen, die op een critiek moment in de geschiedenis van Azië een zo duidelijk en beslissend mandaat hebben gegeven aan de conser vatieve leer van de regering". Het woord is aan..._ T h o r b e c k e Niemand heeft het ideaal in de hand, doch waarheen stuurt hij, die het niet in het oog heeft? (Hoger Onderwijs - Narede) Denemarken en Noorwegen worden geacht zich bij Atlantisch pact aan te sluiten Zeven doden bij treinoverval op Java De correspondent van Aneta te Semarang meldt, dat de trein van Poerwokerto naar Tegal Zondagochtend nabij Boemiajoe is overvallen. In een bocht waren de rail bouten losgeschroefd, waardoor een ge deelte van de trein in een rivier viel. Direct daarop werd de trein beschoten. In een hierop volgend vuurgevecht heeft de trein - bewaking de aanvallers verdreven. Onder de treinpassagiers vielen zeven doden te betreuren. Het Franse persbureau AFP meldt, dat enige dagen geleden drie militaire waar nemers van de CVGD een Belg, een Amerikaan en een Australiër op de weg van Djokja naar Solo in een hinderlaag zijn gereden. Er werd niemand door het vuur waaronder de jeep, waarin zij reden, over een afstand van 600 meter moest rijden getroffen. De daders van de overval hadden een opstelling inge nomen ter weerszijden van de weg, nabij de desa Prambanan, ongeveer 15 km. ten Oosten van Djokja. i Xandaug is in Lisse de tweede Bloemlust- tentoonstelling geopend. Een der fraaie stands. De Scandinavische premiers en ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie heb ben Maandagavond na hun bijeenkomst te Kopenhagen, waar zij de eventuele vor ming van een Scandinavische militaire unie hebben besproken, een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt dat zij weinig positief resultaat hebben kunnen boeken. Volgens het communiqué is uit de be sprekingen gebleken, dat er „een verschil van interpretatie" bestond over de bepa lingen en gevolgen van een alliantie. „Deze kwestie zal daarom het onderwerp zijn van verdere discussies tussen de drie lan den". zo wordt verklaard. „De delegaties van deze landen zullen op 29 Januari in Oslo bijeenkomen, met dezelfde deelnemers als in Kopenhagen. De ambassadeurs van de Scandinavische lan den te Londen, Moskou, Parijs en Washington zullen aanwezig zijn". De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft heden afzon derlijke besprekingen over het voorgestelde Atlantische pact gehad met de Noorse am bassadeur te Londen, Preben Prebensom, en de Amerikaanse zaakgelastigde, Julius Holmes. Prebensom vertrekt morgen naar Oslo voor besprekingen over de Scandina vische politiek ten aanzien van het Atlan tische pact. Diplomatieke waarnemers te Londen ge loven, dat deelneming van Noorwegen en Denemarken aan het Atlantische pact is verzekerd. Naar hun mening kunnen de volgende conclusies getrokken worden: 1. De Scandinavische mogendheden hebben de Zweedse voorstellen voor een Scandinavisch verdedigingsverdrag niet ondersteund. 2. De ambassadeurs van Noorwegen en Denemarken te Londen en Washington zullen op de bijeenkomst van 29 Januari te Oslo opdracht krijgen een positief ant woord te geven op het polsen van Britse en Amerikaanse zijde over hun deelneming aan een Atlantische Alliantie. Naar nun mening zal Zweden dit van de hand wijzen. Volgens Sinar Gerhardsen, de Noorse premier, zullen de besprekingen te Oslo beslissend zijn. Op de vraag, of een stap bij de Verenigde Staten zal worden gedaan vóór de bijeenkomst te Oslo, antwoordde hij: „Neen". Volgens gewoonlijk betrouwbare Zweed se parlementaire kringen, aldus meldt het Zweedse persbureau Tete uit Stockholm, zijn de besprekingen van de ministers der drie Scandinavische landen mislukt, hoe zeer het gisteravond uitgegeven commu niqué ook van een verzoenende houding spreekt. Zweden en Noorwegen konden het niet eens worden over de formulering van de gemeenschappelijke stap. die de drie landen besloten hebben bij de V.S. en Engeland te doen, aldus deze kringen. Zweden zou bereid zijn de oorlog te ver klaren aan ieder land, dat Noorwegen of Denemarken zou aanvallen, doch Engeland en Amerika niet om garantie willen vragen, die Scandinavië aan enige groep van grote mogendheden zou binden. Zweden zou daarom Engeland en Amerika alleen om het recht willen verzoeken, in vredes tijd hun wapens te kopen. Luchtpost naar Indonesië Beperking vervallen De KLM heeft aan de PTT mede gedeeld, dat het weer mogelük is enkele vluchten naar Indonesië uit te voeren. Daardoor kan het vervoer van luchtpost enigszins verruimd worden. PTT maakt naar aanleiding hiervan bekend, dat de aan het publiek ge vraagde beperking, niet meer dan een brief per week te posten voorlopig kan vervallen. Naar wij vernemen vertrekt morgen de „Franeker" via Khartouw, Réunion en Padang naar Batavia. Deze vlucht zal 4Vz dag duren. Er wordt 3y2 ton post meege nomen. Vrijdag vertrekt de „Batavia" via Tunis, Sjarjah en Bangkok naar Batavia, eveneens met 3>/2 ton post. Deze vluchten gelden als proefneming. Het hangt van de resultaten af of de KLM aan haar voornemen, drie maal per week naar Batavia te vliegen, gevolg zal kun nen geven. Economische raad van bijstand voor Oost-Europa ingesteld In een officiële verklaring uit Moskou is medegedeeld, dat deze maand te Moskou een economische conferentie is gehouden waaraan vertegenwoordigers van Bulga rije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Sov jet-Unie en Tsjechoslowakije hebben deel genomen. Er zijn aanzienlijke successen bereikt in de ontwikkeling van de economische be trekkingen tussen de vertegenwoordigende landen, zo gaat de verklaring verder. De handel tussen de landen is aanzienlijk toegenomen en hierdoor is men in staat ge weest het herstel en de ontwikkeling der nationale economie der respectieve lan den te bespoedigen. De conferentie heeft geconstateerd, aldus de verklaring, dat de regeringen van Ame rika, Engeland en zekere andere West- Europese landen de handelsbetrekkingen met landen of volken van de volksdemo cratieën en de Sovjet-Unie geboycott heb ben omdat zij zich niet hebben „onderwor pen aan het dictaat van het plan-Marshall". In verband met de bovengenoemde om standigheden heeft de conferentie de mo gelijkheid besproken economische samen werking tussen de landen der volksdemo cratieën en de Sovjet-Unie op bredere basis tot stand te brengen. Hiervoor is het nodig een raad voor economische weder zijdse bijstand in te stellen. Alle ver tegenwoordigers zullen op basis van ge lijkheid vertegenwoordigd zijn. De raad zal tot taak hebben ervaringen op economisch gebied door te geven, het onderling doen verstrekken van technische bijstand en het uitwisselen van grondstoffen, voedsel, ma chinerieën en andere uitrustingen. De raad, zo gaat de verklaring verder, zal open staan voor alle andere landen van Europa. De raad zal zich echter houden aan de be ginselen van de thans deelnemende landen. Hij zal bij toerbeurt periodiek in de hoofd steden der respectieve ondertekenaars bij eenkomen onder voorzitterschap van iemand uit het land waar de raad ver gadert. Geslaagd zijn voor het eindexamen der Rijks-Belastingacademie te Rotterdam onze stadgenoten de heren J. C. Hanhart. A. A. Verdenius en mr. K. A. Verdenius, surnume rairs der belastingen. Frankrijk erkent Israel de facto In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat de Franse regering besloten heeft de regering van Israel de facto te erkennen, daar de besprekingen met Is raëlische vertegenwoordigers op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een be vredigend verloop hadden gehad. „Dit besluit loopt niet vooruit op de definitieve afbakening, met de goedkeu ring van de UNO, van het gebied, waar over de regering van Israel haar gezag zal kunnen laten gelden", aldus het commu niqué. ff Het Nationaal Jongeren verbond heeft aan alle Amerikaanse bladen „een open brief aan de Amerikaanse jeugd" toegezonden van de volgende inhoud: „Het Nationaal Jongerenverbond, spre kende uit naam van duizenden jonge Ne derlanders, wenst u het volgende mee te delen. Het is wat het hele Nederlandse volk uitgezonderd een klein aantal com munisten denkt over uw inmenging in de Indonesische kwestie. Gedurende de tweede wereldoorlog be schouwden wij de Verenigde Staten als onze machtige bondgenoot, die ons van de Duitse tyrannie zou verlossen. Toen wij van dit juk bevrijd waren, waren wij u dan ook zeer dankbaar. U maakte de bevrijding volledig door het royale Marshall-plan. Wij konden hopen op een betere toekomst door het combineren van dc krachten van de Verenigde Staten en West-Eurooa. niet alleen op economisch, maar ook op politiek [ebied, omdat wij in onze strijd tegen het communisme met u samen gingen. Onze inspanning in deze gecombineerde operatie was een voorpostengevecht in Oost-Indië. dat immers slechts een voorpost is aan het grote front van Oost-Europa. China. Korea en Malakka. Onze bijdrage was het voor komen van de verspreiding van het com munisme over geheel Oost-Indië. Dit communisme ooereerde van het cen trum van de republiek Indonesië uit, welke remibliek trouwens slechts een derde van heel Oost-Indië vormt. De reeering van de republiek kon of wilde dit euvel, dat zich snel over de Archipel verspreidde, niet uitroeien. Daarom hadden wij geen andere keus dan enige slaopen te doen om orde en vrijheid te herstellen. Met vriiheid bedoelen we hetzelfde als u. Wij waren daarom zeer teleurgesteld over uw actie in de Veiligheidsraad. U doet al het mogelijke om in Europa een brug genhoofd te bouwen tegen het communisme en het Russisch imperialisme, maar u hin dert ons wanneer we in Tndië hetzelfde doen. Wij kunnw dat niet begrijpen, hoe- we! we vermoeden dat sommige van uw grote zakenlieden er de hand in hebben. Misschien trachten zij in Indië een markt te veroveren, die zij in China verloren heb ben. We kunne*» Iv^-np alleen 'eggen dat u welkom bent wanneer u in Indië eerlijk zaken komt doen. maar niet op vernede rende voorwaarden. Wij. die ongeveer 350 jaar de Indonesi sche Archipel konden regeren en er grote voorspoed brachten, kunnen niet eenvoudig een dwingend advies aanvaarden van u, die op het ogenblik met een ne.gervraagst.uk worstelt. We kunnen geen „goede diensten" aanvaarden van een mr. Cochran, die zakelijk bij Indië geïnteresseerd is en daar om niet onpartijdig is. We kunnen u de toekomst van Indië en die van ons zelf niet in gevaar laten brengen. Onze vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad heeft u onze bedoelingen in Indië meegedeeld: vrede, recht en democratisch zelfbestuur. U kunt niet zeggen dat we ooit onze belofte hebben geschonden. Onze geschiedenis, die, wat de tradities van vrijheid en democratie betreft, niet veel met de uwe verschilt, zou u duidelijk kun nen maken dat we geen imperialisten zijn, maar een vredelievend en vrijheidslievend volk. Waarom ons geen tijd en kans gegeven om te tonen dat we het menen?" Ministerraad De Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Michiels van Vcrduynen, die samen met. dr. Drees uit Batavia terugkeerde, heeft Maandagmiddag een deel der be sprekingen in de ministerraad bijgewoond. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond lot Woensdagavond: Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende Zuid-Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk nevel of mist, doch overwegend droog weer. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 Januari! Zon op 8.30 uur, onder 17.16 uur Maan op 7.26 uur. onder 13.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1