Haarlems Dagblad Bevin hoopt op Europa's eenheid als „bekroning van zijn leven" Zitting van de Veiligheidsraad tot Donderdag verdaagd Minister Spitzen wijst voorschot-aanbod van Amsterdam voor Rijnkanaal af 63e Jaargang No. 19152 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woens'dag 26 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwanaa ƒ4.25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacfeur: Robert Peereboom m <®prctbte tjaarietnedje Courant anno i6<r6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Wij moeten in West-Europa niet opnieuw falen" De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft tijdens een lunch, welke werd gegeven door de vereniging van de buitenlandse pers te Londen, ver klaard, dat er achter het plan-Marshall nooit enige gedachte was „om een middel te scheppen, waardoor wij een macht zou den kunnen opbouwen-om de Sovjet-rege ring op een of andere dag in de toekomst te verslaan". Het speet .vie buitengewoon, dat de Sovjets niet konden zien of begrij pen, welk een gelegenheid het plan- Marshall en de daarop volgende Europese groepsvorming boden om tot wereldvrede te komen. Ernest Bevin. Bevin verklaarde, dat de organisatie voor Europese economische samenwerking „niet slechts een comité voor het plan- Marshall was", maar „een blijvende orga nisatie, welke haar werk zal voortzetten, nadat de hulp-van de V. S. geëindigd is. Ik wil niet beweren, dat wij het allen over het vierjarenplan eens zijn en dat alles rooskleurig is, maar ik ben er van over tuigd, dat wij een, wat ik noem, Europese mentaliteit in plaats van een Franse, Brit se, Scandinavische en Benelux-men taliteit kweken. Opdat Europa gered kan worden, moet het tenslotte een eenheid zijn, moet het samenwerken". Bevin ontkende, dat Engeland gekant is Chinese communisten tot onderhandelen bereid Regering gaat zich in Kanton vestigen AFP meldt dat de Chinese communisti sche leiders bereid zijn met de regering van Nanking te onderhandelen op voor waarde, dat deze laatste vooraf de „acht punten" van Mao Tse Toeng aanvaardt. Bovendien dient het ganse nationalisti sche leger te capituleren, zo meldt de, com munistische radio. Hoewel de wetgevende Joean besloten heeft Nanking te verlaten, zal de waar nemende president Li Tsjoeng Jen in Nan king blijven en de vrede afwachten, „wat er ook zou mogen gebeuren." Zijn persoon lijke afgezant zeide, dat de voorbereidingen voor een regeling tussen de regering en de communisten voorbij waren en orders voor het staken van het vuren zouden worden uitgevaardigd zodra de vredesonderhande lingen begonnen. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft de buitenlandse ambassades en legaties te Nanking officieel er van in kennis gesteld, dat de nationalistische rege ring zich te Kanton opnieuw zal vestigen en dat men reeds met het vertrek uit Nan king is begonnen. Wat betreft de militaire situatie wordt gemeld dat de communisten zich 5 km. van de Jangtse concentreren om de rivier bij Tsjinlciang over te steken. Deze plaats ligt- 60 km. ten Oosten van Nanking en is een belangrijk punt aan de spoorlijn Nanking Sjanghai. Poetsjen, 9 km. ten Noorden van Nanking zou in handen gevallen zijn van vooruitgeschoven communistische afde lingen. In Nanking zelf doen zich volgens Uni ted Press tekenen van paniek en verwar ring voor. Enige regeringsbureaux werden geplunderd door hun eigen employés, die zich van reisgelden wilden meester maken. Bij een dezer ongeregeldheden werd de vice-minister voor het transportwezen door zijn eigen ondergeschikten mishan deld. Het station van Nanking en de over zetveren kunnen de strqom van vluchte lingen haast niet meer verwerken. Onderzoek naar de dood van Santoso Batavia, 25 Januari (Aneta). De dienst voor Legercontacten heeft het resultaat gepubliceerd van het onderzoek naar de dood van mr. Santoso, republikeins secre taris-generaal ~,van Onderwijs, op 19 De cember tussen Djokja en Solo en zegt, dat ooggetuigen (Maria Ulfah Santoso des tijds republikeins minister van Sociale Za ken en andere vrouwen) niet te vinden zijn. Volgens het militaire onderzoek had de chauffeur van de auto, waarin Santoso c.s. zaten, niet willen stoppen, waarna op de chauffeur een schot werd gelost. Bij onderzoek van de drie manlijke inzittenden bleek, dat een van hen zijn revolver wilde trekken. De commandant van de Neder landse post opende toen het vuur en alle ,drie werden doodgeschoten. Een pistool en een handgranaat werden nog gevonden, aldus het communiqué van de dienst voor legercontacten. tegen Europese eenheid. Hij zeide het als een bekroning van zijn leven te zullen be schouwen, een Europese eenheid op een gezonde, definitieve en progressieve grond slag tot stand te brengen. „Wat ik wil ver mijden is een zuiver praatcollege, dat re soluties aanneemt", aldus Bevin. Hij vervolgde: „Wat ik wil is een prac- tisch organisme in Europa, waarin wij zul len ophouden Engelsen, Fransen, Italianen en Belgen te zijn, maar waarin wij Euro peanen zullen zijn. met een organisme, dat de Europese politiek kan uitvoeren tegen over de nieuwe ontwikkeling in de wereld. Ik doe op al mijn vrienden in Europa het beroep, dat, indien wij Europa een nieuw organisme geven, het een werkelijk orga nisme zal zijn, dat niet tot verdere desillu sie zal leiden. Wij moeten in West-Europa niet opnieuw falen in enig organisme, dat wij scheppen". Minister Stikker naar de Vijfmogendhedenconferentie Erkenning van Israël komt ter sprake De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zal hedenavond per boot naar Londen vertrekken om deel te ne men aan de Vijfmogendhedenconferentie welke daar Vrijdag en Zaterdag wordt ge houden. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespreking uit maken. Er schijnt volgens Reuter een nei ging te bestaan onder de vijf betrokken ministers om eventueel gezamelijk tot deze erkenning over te gaan. Hoge productie van de „Willem Barendsz" Tot 16 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 31.448 barrels (5241 ton) traan en 3838 barrels (639 ton) spermolie. Het vorig jaar, toen de vangst een week eerder begon, werd tot 10 Januari gepro duceerd'20.133 barrels (3355 ton) traan en 4574 (762 ton) spermolie. Nog geen resolutie in stemming gebracht De vergadering van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie is verdaagd tot Donderdag 17 uur Nederlandse tijd, zonder dat het tot een stemming over de resolutie is gekomen. Als eerste spreker drong de vertegen woordiger van India, sir Benegal Rama Rau, er op aan, dat de raad zal bevelen, dat de Nederlandse troepen tegen midden Maart van het republikeinse grondgebied zullen worden teruggetrokken en dat de raad voorzieningen tot economische hulp aan de republiek zal treffen. Hij wenste verder, dat de aan de raad voorgestelde ontwerp-resolutie van de Verenigde Staten in overeenstemming zal worden gebracht met de door de Aziatische conferentie te New Delhi aangenomen resolutie. Behalve op een terugtrekken der Neder landse troepen omstreeks 15 Maart, drong deze spreker aan op pverdracht der sou- vereiniteit aan de VSI omstreeks 1 Januari 1950 en opheffing van alle handelsbelem meringen. Hij richtte tot de Nederlanders de waarschuwing, dat zij met een imperia listische politiek slechts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij dan 19 staten van Azië en dé Pacific verenigd tegenover zich zullen vinden en de openbare mening in Amerika tegen zich hebben. Ook als zij een overwinning behalen in militair opzicht bestaat de kans, dat zij zullen worden ge stéld tegenover een bestrijding met wape nen als de non-coöperatie en lijdelijke tegenstand, waarmede reeds het machtige Britse rijk in India schaakmat is gezet, aldus de afgevaardigde van India. Hij deed een beroep op Nederland, voor welk land hij steeds grote eerbied heeft gekoesterd, om te handelen gelijk Groot- Brittannië tegenover India en wees erop, dat de betrekkingen tussen India en Groot- Brittannië, tengevolge van het vrijwillige terugtrekken van dit laatste land, thans vriendschappelijker zijn dan ooit. De volgende spreker was de afgevaar digde van Noorwegen, Finn Moe, die aan drong op aanneming van de door de Vere nigde Staten ingediende ontwerp-resolutie Hij deed op beide partijen een beroep tot het doen van concessies en waarschuwde ei-voor dat, als de Veiligheidsraad niet bij machte is, voor de situatie in Indonesië een oplossing te vinden, het zeer wel mo gelijk is, dat men zal komen te staan voor een situatie, die veel meer gevaren biedt dan op het ogenblik al het geval is en waaruit consequenties in internationaal opzicht kunnen voortvloeien. Deze spreker was van mening, dat een-> onmiddellijk terugtrekken der Nederlandse troepen niet tot een vreedzame oplossing zou bijdragen, daartoe is een overgangsperiode nodig, om de republiek in staat te stellen, op een ordelijke wijze het militaire bestuur over te nemen. De Engelse afgevaardigde. Cadogan, ver klaarde na afloop van de vergadering, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken der Nederlandse troepen door verschillende afgevaardigden beschouwd werd als te ver gaand, niet van wijs beleid getuigend en mogelijk ook gevaarlijk. Hij achtte de voorgestelde resolutie een juist compromis, dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voegen, dat niet uit voerbaar of voor geen der partijen aan vaardbaar zou zijn. Actie van benden in Indonesië Maandagnacht is de onderneming Gentah benoorden Salatiga door een bende aange vallen. De woning van de administrateur werd beschoten, daarna staken leden van de bende de fabriek in brand, d« groten deels in as werd gelegd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Bij het gehucht Gobang in het onder- district Dadapajan raakte een politie patrouille overdag slaags met een met handgranaten en mortieren gewapende bende. Dertien leden van deze groep wer den buiten gevecht gesteld. Bij een gevecht in het onderdistrict Banjoebiroe verloor een bende drie man. De politie leed bij deze gevechten geen ver liezen. Een Van Mieris gestolen uit museum te Leiden Maandagmiddag tussen drie uur en. kwart over drie is uit het stedelijk mu seum „De Lakenhal" te Leiden een zelf portret van Frans van Mieris gestolen. Het miniatuurschilderij (14.5 bij 10 cm.), ver tegenwoordigt een waarde van enige dui zenden guldens. De diefstal is gepleegd op het ogenblik dat een der suppoosten even de zaal had verlaten. TWEEDE KAMER Principiële bezwaren De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Spitzen, heeft Dinsdag zijn vorige week Vrijdag afgebroken rede voortgezet en eerst de door de Kamerleden aangeroerde afzonderlijke onderwerpen behandeld. Hij verklaarde daj de" opheffing van tollen niet wordt vergeten. Op de begroting is daarvoor een bedrag van een ton uitgetrokken. Er zijn nog elf tolle», waarvan vijf onbelangrijke. Bij de overige zes word', van rijkswege moeite gedaan tot opheffing. De strenge eisen van voor de oorlog op 'het gebied der verkeersveiligheid, met name voor remmen, verlichting en richting wijzers, kunnen om begrijpelijke redenen nog niet worden gesteld. Bij ruimere mate riaalvoorziening wordt dat anders. Personenauto's van 14 jaar en ouder zul len beslist vóór 1952 vervangen moeten zijn. Er zijn echter dan nog 10.000 perso nenauto's Van 10 jaar en ouder op de weg. Voor het laatste kwartaal 1948 en het eerste kwartaal 1949 is het contingent voor invoer van onderdelen 3,3 millioen dollar en voor auto's 2,95 millioen dollar. Bij de bespreking van het goederenver voer per auto hield minister Spitzen een 'pleidooi voor publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, mits men met een orgaan te jmaken heeft, dat gezag kan doen gelden. De N.I.W.O. is de eerste organisatie in haar soort, die een semi-officiële taak ver vult. De minister verdedigde het optreden der commissie Vergunningen Personenvervoer en kon geen aanleiding vinden de werk zaamheden der commissie, die trouwens geen beslissing neemt, doch oriënterend werk doet, stop te zetten. In ruim twintig gevallen is het vervoer op bepaalde trajec ten aan de spoorwegen of haar dochter instellingen ontnomen en aan particulieren gegeven. Het overleg met het departement van Financiën over de herleving van het Ver- keersfonds heeft nog geen resultaat opge leverd. Sinds 1927 is door de staat 180 millioen gulden bijgepast. Met betrekking tot de concurrentie tus sen de spoorwegen en de binnenvaart wacht de minister met spanning op de résultaten der tarievencommissie. De beurtvaart is er wel het moeilijkst aan toe. In 1938 hadden de spoorwegen 18 procent van het Vervoer, het wegverkeer 37 procent en de binnenvaart 44 procent. Thans zijn die cijfers respectievelijk 18, 44 en 37 pro cent. Amsterdam-Rijnkanaal Het aanbod van Amsterdam om twee millioen als voorschot bij te dragen in de kosten van lfet Amsterdam-Rijnkanaal, teneinde vertraging in de uitvoering te voorkomen, kon de minister niet aanvaar den. Het rijk betaalt twee derden en Am sterdam een derde van de kosten. Het aan deel van het rijk zou volgend jaar op de begroting moeten komen en dus tevoren de begroting binden. Dit is p.rincipieel niet te aanvaarden. Oorlog en Marine In de avondvergadering werden alge mene beschouwingen gehouden over de begrotingen van de departementen van Ooi-log en Marine. „Wordt de marine beperkt ten behoeve van de landmacht?" vroeg de heer Roosjen (A.R.) die evenals de heer Hooy (KVP), inlichtingen vroeg over verplichtingen vol gens het Brusselse verdrag en over het jongste bezoek van Montgomery. De heer Zandt (St. Geref.) was tegen het Jacobus van Looy's oeuvre voor groot deel behouden Comité ziet veel moeite met succes bekroond Het comité dat op zich had genomen bij de veiling dn het Huis Van Looy zoveel mogelijk van de collectie voor onze stad te behouden, had gisteren alle reden om te vreden te zijn. Het is er in geslaagd de be langrijkste stukken te kopen en zowel wat tekeningen, aquarellen, pastels als schilde rijen betreft heeft men op haast al het representatieve werk van Jacobus van Looy de hand kunnen leggen. In totaal heeft men er veertien mille aan gespendeerd en de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer Baard, was van oordeel dat dit voor het gekochte een zeer redelijk bedrag is. Hij betreurde het wel dat men het portret van Robbers niet heeft kunnen behouden, maar de prijs daarvan ging boven hetgeen men er voor wilde geven Verheugend daarentegen is het feit dat men thans over drie zelfportretten van Van Looy beschikt. Een zeer belangwekkend aspect van de aankoop die ruim de helft van de totale som waarvoor geveild is, heeft gekost is dat alle perioden en technieken van het oeuvre van de schilder vertegenwoordigd zijn. De heer Baard die op de veiling voor het comité heeft geboden, legde voor de ge meente tevens de hand op een paar museumbanken en een grote tafel, die in de toekomst het Huis Van Looy zullen blijven sieren. De aankoop van het museum door de ge meente, die op het programma staat, zou hedenmiddag in de gemeenteraad ter tafel komen. Naar ons van de zijde van het comité, dat binnenkort in een stichting zal worden omgezet, wordt medegedeeld, is het dé be doeling de schilderijen voorlopig aan de ge meente in bruikleen af te staan, om er een blijvende expositie in het museum mee in te richten, teneinde op die manier te voldoen aan de wens van de schilder zelf. De Voorzitter van het „Comité tot Be houd van het Huis Van Looy", Dr. L. M. van Dis, zendt ons nog enkele aantekenin gen betreffende de aankopen van het co mité. Hij schrijft: „Het CcfW»*^, hiertoe op prachtige wijze Ten overstaan van notaris W. ter Weel werd gisteren in liet luris Van Looy een aantal schilderijen, pastels, aquarellen en tekeningen van de schilder en schrijver Jacobus van Looy geveild. De hier getoonde platenserie kwam in het bezit van liet Rijksprentenkabinet. in staat gesteld door vrienden van Van Looy's kunst, heeft gelukkig veel kunnen redden. Daardoor is het ideaal van Jaco bus van Looy en zijn vrouw Tïtia van Looyvan Gelder toch nog voor een ge deelte verwezenlijkt. Het Comité heeft hierbij veel medewerking ondervonden van een aantal particulieren en van direc teuren van Musea. Zij boden niet op die stukken die het Comité als representatief beschouwde, en die dus behouden moes ten blijven voor'het Huis .Van Looy. De indruk van Uw blad dat het Rijksprenten kabinet en het Haagse Gemeentemuseum moesten concurreren met het Comité, is dus niet juist. Integendeel, de leiding van deze en van andere musei. heeft met veel begrip er aan meegewerkt dat voor het Huis Van Looy een waardevolle verzame ling behouden kon blijven. Een teleurstelling van het Comité was dat enkele kopers wél sterk concurreerden, en het Comité als een gewone bieder be schouwden. Door hun gebrek aan piëteit tegenover Van Looy, is de poging om de laatste wil van de Van Looy's althans voor een gedeelte te verwezenlijken, tegenge werkt. Mocht deze houding voortkomen uit onbekendheid met de voorgeschiedenis van deze zo betreurenswaardige veiling, dan is er ook nog gelegenheid mee te werken aan wat Mevrouw Van Looy zo vurig heeft verlangd, en wat zij meende bij testamen taire beschikking te hebben verzekerd: een Huis Van Looy, waarin het werk van Ja cobus van Looy voor het nageslacht be waard blijft. Iedere bezitter van een schil derij of tekening van Van Looy kan het werk immers nog als geschenk of in bruik leen afstaan aan het Huis Vap Looy. Het vervult het Cornilé met vreugde dat reeds toezeggingen van dien aard zijn gedaan. Tenslotte kan ik nog medelen dat de manuscripten niet geveild zijnt de erven hebben zich bereid verklaard deze aan het Comité ter beschikking te stellen". Westelijk pact, niet alleen omdat hij niets van bondgenootschappen wil weten, maar ook "wegens de houding onzer bondgenoten inzake Indonesië. Voor de vrijheid van Europa moeten offers worden gebracht, waaraan wij ons niet mogen onttrekken, vond de heer Ver meer (Arbeid). Hij 'pleitte voor een krach tig leger en een militaire Benelux. Er is ook gesproken over bevorderings- en materiaalkwesties, over het werk van onze soldaten in Indonesië - (laat de staats lieden dat niet verknoeien, riep de heer Roosjen uit) - en over tal van andere pun ten. Donderdagavond gaat de Kamer met haar beschouwingen over de defensie verder. De C.V.G.D. rapporteert BATAVIA. 25 Januari. (Aneta). De Commissie van Goede Diensten heeft een rapport aan de Veiligheidsraad voor pu blicatie vrijgegeven, waarin de correspon dentie betreffende de status van de repu blikeinse leiders weergegeven wordt en de kwesties van de republikeinse missie naar Lake Success en het federaal-republi keins overleg behandeld worden. Betreffende het laatste punt wordt ge zegd, dat Soekarno en Hatt& aan de bijeen komst federaal overleg geantwoord heb ben. dat de bespreking over de vorming van een interimregcring alleen kan wor den overwogen, nadat de republikeinse leiders zijn vrijgelaten en de republikeinse regering gelegenheid heeft gehad om de uitnodiging te overwegen. Het rapport zegt. dat de Nederlandse regering nog geen beslissing nam inzake toestemming en faciliteiten voor de repu blikeinse vertegenwoordigers om naar Lake Success te reizen. In het rapport wordt een brief van Soedjono aan de commissie geciteerd, waarin gezegd wordt, dat Soedjono c.s. bij hun bezoek aan Banka hoorden, dat Soe karno een telegram naar Hatta zond met het voorstel om Sjahrir en Roem naar Lake Success te zenden, welk telegram, aldus Soedjono, niet afgeleverd werd. In tussen is dit achterhaald door het besluit om Sjahrir en Leimena naar Lake Success te zenden, aldus de brief. De Nederlandse delegatie zond een brief naar de commis sie, waarin gezegd werd, dat genoemd te legram door dr. Koets aan het huis van Sjahrir was afgegeven met de vermelding, dat het zou worden doorgezonden, indien Sjahrir dit nodig oordeelde, aangezien er sprake van was, dat Soekarno naar Banka zou. reizen.. Aangezien een zodanig verzoek niet werd ontvangen, werd niets gedaan, aldus de brief van de Nederlandse delega tie. Tenslotte geeft de brief van Soedjono. gedateerd 24 Januari, bijzonderheden over net verblijf van de vooraanstaande repu blikeinen op Banka en te Prapat, zeggend, dat de levensomstandigheden van Soe karno en Hadji Agoes Salim goed zijn, doch dat zij onder militaire bewaking zijn ge-j sleld in een betrekkelijk klein militair gebied, waarbuiten zij geen bewegingsvrij heid hebben. Op Banka hebben de repu blikeinse leiders bewegingsvrijheid op het eiland en hebben zij een auto tot hun be schikking. „Zij kregen echter de instruc tie, dat zij geen politieke activiteit moch ten voeren, uitgezonderd in lijn met de Nederlandse politiek". Binnenkort zal Soedjono een rapport van Roem betreffende de huidige positie van de republikeinse leiders op Banka bij de commissie indienen. Joden en Arabieren bereiken beperkt accoord De UNO-bemiddelaar dr. Ralph Bunche, heeft de secretaris-generaal van de UNO er van op de hoogte gesteld, dat de Egyp tische en Israëlische afvaardigingen, die op Rhodos besprekingen voeren, een be perkt accoord hebben bereikt. Beide rege ringen verbinden er zich toe het „staakt het vuren", dat op 1 Januari 1949 van kracht was, als volledig en. definitief te beschouwen. In het accoord wordt bepaald, dat land- noch luchtstrijdkrachten van een van beide partijen de thans bezette, meest vooruit geschoven linies mogen overschrijden. In zijn verslag voegt Bunche er aan toe, dat de op Rhodos begonnen wapenstil standsonderhandelingen een gunstig ver loop hebben, ondanks de geschillen, die onlangs zijn gerezen, en dat het sluiten van een wapenstilstandsaccooró mag worden -verwacht. Verkiezingen in Israël. Gisterenavond begonnen de eerste uit slagen der verkiezingen in Israël in Tel Aviv binnen te komen. De binnenkomende uitslagen wijzen er op, dat Ben Goerion van de „Mapai" (de Joodse arbeiderspartij) de leiding heeft. Volgens sommige waarnemers zal de „Mapai" 50 van de 120 zetels behalen. Linkse en rechtse partyen beschuldigen elkaar van oneerlijk gedrag bij de verkie zingen. In sommige plaatsen zouden sol daten door een militaire organisatie ver hinderd zijn te stemmen en in enkele ge vallen zouden kiescomités niet door de re gering goedgekeurde methoden toegepast hebben. In sommige stemlokalen was de stemming niet geheim geweest. Duitsland en de Europese eenheid Aan de conferentie van de internatio nale raad van de beweging voor Europese eenheid, die eind Februari te Brussel wordt gehouden, zal een Duitse delegatie op ge lijke voet met de andere landen deelnemen, aldus zei dr. H. Kohier, president van de economische raad van Bizonia, gisteren. Behalve dr. Kohier zullen verschillende ministers van de Duitse landen deel uit maken van de delegatie. De Party van de Arbeid zal op 4 en 5 Februari in Utrecht een congres houden over »Dg toekomstige landbouwpolitiek", Hel woord is aan...„ Door teveel disputeren raakt do waarheid zoek. Federalen willen weten waar zij aan toe zijn Onze correspondent te Batavia telegra feerde ons. dat welingelichte kringen te Batavia verwachten.'dat het BFO haar ac tiviteit opschort tot de Nederlandse mi nisterraad een duidelijke uitspraak zal doen ten aanzien van het beleid inzake de republiek. Het ontbreken van een vaste lijn werkt verlammend, aangezien thans naar binnen de indruk wordt gevestigd, dat de republiek is geliquideerd, terwijl naar buiten de schijn wordt opgehouden dat de republiek op internationaal niveau staat. Indien ook niet tegenover het bui tenland de positie van de republiek wordt teruggebracht tot die van een federale deelstaat, tot een gelijk niveau derhalve als de andere deelstaten, acht men een ver der streven naar de tot stand koming van de Verenigde Staten van Indonesië nutte loos. Derhalve wacht men op een ondub belzinnige uitspraak van Nederland voor de gehele wereld, alvorens men in federa listische kring een houding bepaalt ten aanzien van de huidige vraagstukken. Een belangrijke figuur in federalistische kringen drukte het zo uit: „Gaat Nederland een stap terug, dan dwingt het ons daar mede, twee stappen terug te zetten. Indien de vader toont geen zeggenschap meer te hebben over de oudste broer, dan kan de jongste broer slechts zoete broodjes bak ken...." Uit diverse gesprekken kregen wij de indruk, dat Soekarno en Hatta afwijzend staan tegenover het idee van samenwer king met het BFO, hoewel daarover nog geen uitspraak is gedaan door de contact commissie. Vermoedelijk ligt hierin de reden voor het uitstel van de BFO-verga- dering tot de 31ste, terwijl ook de nood zaak van een duidelijke Nederlandse uit spraak over de houding jegens repu bliek afgewacht dienen te worden. Conclusies in de zaak-Belcher Londen, 25 Januari (Reuter). Het ge rechtelijk tribunaal, dat onlangs een onderzoek instelde naar de beschuldigin gen van corruptie in Britse regeringskrin gen, is tot de conclusie gekomen, dat de voormalige parlementaire secretaris van de Board of Trade, John Belcher, diensten verrichtte voor zakenlieden in ruil voor cadeaux. Belcher nam de vorige maand ontslag. Het rapport van het tribunaal, genoemd naar de voorzitter, rechter Lyns- kev, werpt ook een blaam op George Gibson, voormalig vakbondsleider en oud- directeur van de bank van Engeland. Volgens het rapport heeft Gibson pogingen gesteund om toestemming te krijgen van het ministerie van Financiën voor een openbare emissie van aandelen in de hoop materieel voordeel voor zichzelf te ver krijgen. Sydney Stanley, een van de voor naamste getuigen in het onderzoek, wordt beschreven als „een man, die iedere ver klaring zal afleggen hetzij waar of on waar als hij denkt hiermede voordeel te kunnen behalen." Het tribunaal is van mening, dat er geen overtuigende bewijzen zijn. dat er bedragen aan geld zouden zijn betaald aan Belcher of andere ministers of ambtenaren. Beweringen, dat grote be dragen waren uitbetaald, zijn volgens het rapport merendeels te wijten aan Stanleys verklaringen en activiteit. Het rapport wijst alle beweringen tegen 8 andere par lementsleden en ambtenaren, onder wie de minister van Openbare Werken, John Key, en het lid van het kabinet Hugh Dalton, van de hand. Het proces-Kravchenko Reverend Hewlett Johnson, de „rode deken van Canterbury", is aangezocht om als getuige op te treden in het proces van Victor Kravchenko tegen het communis tische tijdschrift „Les Lettres Frangaises". Hij heeft tegenover U.P. verklaard, dat hij niet persoonlijk bij het proces zal ver schijnen, doch bezig is aan een getuigen verklaring die hij de verdediger van „Les Lettres Frangaises" zal doen toekomen. Deze zeide, dal hij Reverend Hawlett Johnson verzocht had als getuige op te treden, „omdat hij de Sovjet-Unie kent en alles van dit boek afweet." De zitting van gisteren leverde een woordenduel op, dat veel overeenkomst vertoonde met de tonelen die zich op de eerste dag afspeelden. Kravchenko wond zich hevig op, vooral toen Nordma.nn hem vroeg of een vrouw, waarvan hij in zijn boek melding maakte zijn minnares was geweest. Kravchenko verzocht het hof in het vervolg dergelijke beledigingen niet langer toe te staan. Er kwamen enige communistische ge tuigen voor die aan de hand van allerlei vermeende tegenstrijdigheden in „Ik ver koos de vrijheid" wilden aantonen, dat Kravchenko dit boek niet heeft kunnen schrijven. Zo vertelde er één dat de stad Aksjabad in het boek Stalinabad wordt genoemd, hetgeen onjuist zou zijn. Claude Morgan, directeur van „Les Let tres Frangaises", kwam nog eens verzeke ren dat de „lasterlijke artikelen" over het boek van dé hand van de Amerikaanse journalist „Sim Thomas" waren, maar weigerde de ware identiteit van deze Tho mas te onthullen. ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. In de nacht en vroege ochtend lichte vorst, overdag temperatuur boven het vries punt 27 Januari: Zon op Maan op 8.28 uur. onder 17.18 uur 8.15 uur, onder 15.02 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1