c D Sterrit-rijders kwamen in Nederland aan Verliezen in Indonesië AKKERTJES PANDA OP DE' Wereldnieuws WOENSDAG 26 JANUARI 1949 Unificatie van accijnzen in de Benelux Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van het op 16 De cember 1948 tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie van a'ccijnzen. In de Memorie van Toelichting wordt onder andere medegedeeld dat de gelijk making van de omzetbelasting de benzine belasting en de accijnzen op gedistilleerd en suiker voorshands afstuit op ernstige bezwaren, vooral ook van budgetaire aard. Zowel in Nederland als in de Belgisch- Luxemburgse economische unie zullen een aantal accijnzen, welke thans niet door alle partijen gemeenschappelijk worden geheven, vervallen'. Omtrent de afschaffing in de Belgisch-Luxemburgse economische unie van de accijnzen op koffie, op benzol, op azijnzuur en azijn en op margarine en andere bereide vetten zijn de regeringen spoedig tot overeenstemming gekomen. Hetzelfde geldt ten aanzien van het ver dwijnen in Nederland van de accijnzen op het geslacht en op sigarettenpapier. Aan het handhaven van de accijns op mineraalwater en limonadegazeuse werd door de Belgische regering veel waarde gehecht. De Nederlandse regering gevoelde er echter weinig voor, deze dranken, welke hier te lande nimmer aan een accijns wa ren onderworpen, thans in de accijnshef fing te gaan betrekken. Zij was hiertoe te minder genegen, nu ten gevolge van de accijns-unificatie in de Benelux-landen in Nederland de bieraccijns zal moeten wor den verlaagd en alle binnenlands vervaar digde wijnen en andere gegiste vruchten dranken van accijns zijn vrijgesteld. De Belgische regering was tenslotte be reid van de opneming van deze accijns in het gemeenschappelijk stelsel af te zien. De Nederlandse regering heeft in de van Belgisch-Luxemburgse zijde gevraagde af schaffing van de accijns op zout toege stemd. De bieraccijns zal in Nederland worden verlaagd van 3.70 per hectolitergraad tot een gemiddeld bedrag van 1.80 per hec tolitergraad, waarmede tevens de door de bezetter ingevoerde 100 opcenten komen te vervallen. Door de unificatie van de ter zake de waarborg van rijkswege van platina, gouden en zilveren werken gegeven be dragen zal de belasting, welke thans in Nederland is verschuldigd en die voor gouden werken 30 per 100 gram en voor zilveren werken 1.50 per 100 gram be draagt, worden vervangen door een retri butieheffing van 12 per 100 gram voor gouden werken en van 0.60 per 100 gram voor zilveren werken. Eveneens is een rijkskeurmerk en een vergoeding voor de waarborging van pla tina werken vastgesteld. De inwerkingstelling van de in het ver drag voorziene maatregelen zal vrijwel geen wijziging in het totale opbrengstcijfer van de accijnzen en het waarborgrecht 'brengen. De vervallen belasting'op zout (7 millioen) de vermindering van de bier accijns (11 millioen) en de teruggang van de opbrengst van de belasting op gouden en zilveren werken (0.5 millioen) wordt ruim gecompenseerd door de opbrengst van de tabaksbelasting (20 millioen). Op het tijdstip, waarop het verdrag in werking treedt, zullen in de drie Benelux- landen nieuwe tabakszegels in gebruik genomen worden welke wat model en kleur betreft gelijk zullen zijn. Politieke delinquente nam het niet zo nauw Nu weer geïnterneerd Een jonge vrouw, die zich tijdens de be zetting met Duitse soldaten had afgegeven, werd een jaar geleden door de Bijzondere Kantonrechter met tien maanden interne ring gestraft, die zij echter niet behoefde te ondergaan, indien zij zich onder toezicht van de directrice van de Heldringgestich ten stelde en de haar opgedragen arbeid verrichtte. De veroordeelde dook echter onder in het losse leven van donker Amsterdam en lapte alle voorwaarden aan haar laars. De Bijzpndere Kantonrechter toonde gisteren dat hij niet van zins is met 2ijn uitspraken ongestraft te laten spotten. Hij beval de onmiddellijke hechtenis van de inmiddels opgespoorde vrouw en de ten uitvoer legging van het vonnis. „Ik kom er wel uit!" gaf deze als com mentaar op zijn beslissing. „Daar is toch geen zij bij te spinnen", zuchtte mr. Goudsmit. Er werd ons gevraagd „Heer" te wezen, Dan hebben wij niets meer te vrezen. Dit geldt in 't verkeer. Doch men is waarlijk „Heer" Als op je fles TIP VAN BOOTZ £rlaat te lezen. G. te Halfweg ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Liederen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Lichte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Zuid-Amerikaans orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.45 Rally Monte Carlo. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Jiswalda van Ittersum, zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Sonate voor cello en piano in F, Brahms. 15.30 Concertgebouw Kwintet, 16.00 Bijbellezing. 16.45 Concert in D voor orkest, K. Ph. E. Bach. 17.00«Jeugdjournaal. 17.30 Vocaal kwartel. 18.00 Leger des Heils. 18.15 CNV. 18.30 Strijdkrachten, 19.15 Neder landse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 RVD. 20.05 Rally Monte Carlo. 20.20 „Vaart avond. 21.30 Familie-competitie. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Oud-Hollandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Symphonisch con cert., HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw.. 9.00 Préludes van. Debussv. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Voordracht, 12.00 Lyra-trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „Spionnetje". 12.38 Jelle de Vries, piano. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Hollandse molens. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voor zieken. 16.00 Assortimento, 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?". 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Lich te muziek. 18.15 Sport. 18,30 Zuid-Ameri kaans orkest. 19.00 Radiostrip. 19.10 Avond school. 19.45 Pierre Palla, piano. 20.15 Sym phonisch concert. 21.00 Luisterspel. 22.10 Licht orkest. 22.45 Gevangeniswezen. 23.15 Lichte melodieën. In de afgelopen nacht zijn de deelnemers aan de Sterrit van Monte Carlo in ons land aangekomen. Zij, die Glasgow als uitgangs punt hadden gekozen, bereikten het eerst de Nederlandse bodem. Gisteravond waren zij het contróle-punt in Luxemburg gepasseerd. Kroonprins Jean en de prinsessen woonden de formaliteiten bij. Tien minuten na mid dernacht kwam de Engelsman P. Hall bij de grens van Eysden aan en om 1.35 uur ver scheen hij als eerste aan de controlepost te Venlo. Hij wachtte even en de Nederlander De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende vei'liezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Serg. VSD t.v. C. L. Hes uit Soerabaja, gesneuveld 20 Januari 1949; Korp. VSD t.v. P. J. Lataster uit Soe rabaja. Koninklijke Landmacht: 2e Lt. J. van Druten uit Deil (Gld.), gesneuveld 3 Jan. 1949; Sold S. J. den Boer uit Zierikzee, ge sneuveld 7 Januari 1949; Sold. Ie kl. H. C. Timmerman uit Amersfoort, gesneuveld 7 Januari 1949; Korp. A. F. C. Verbeek uit Eindhoven, gesneuveld 7 Januari 1949; Sold. M. Pardoel uit Kerlcdriel, gesneuveld 12 Januari 1949; Sold. M. J. Aarts uit Echt (L.)., gesneuveld 14 Januari 1949; Adj. onderoff. A. te Hoonte uit Aalten, gesneu veld 15 Januari 1949; Sold. A. Reeuwijk uit Rotterdam, gesneuveld 17 Januari 1949, Koninklijk Ned. Ind. Leger: Soend. sold. 2e kl. inf, Soehara uit Indonesië, gesneuveld 1 Januari 1949; Jav. korp. Partowidjojo uit Indonesië, gesneuveld 2 Januari 1949; Mad. sold. 2e kl. inf. K. T. Lantang uit Indonesië, gesneuveld 2 Januari 1949; Amb. sold. 2e kl. inf. P. Tuasela uit Indonesië, gesneu veld 2 Januari 1949; Mad. sold. Ie kl. inf. Abdoel Machtar uit Indonesië, gesneuveld 2 Januari 1949; Amb. "Sold. 2e kl. inf. Maf- lissa uit Indonesië, gesneuveld 2 Januari 1949; Jav. sold. Ie kl. inf. Pardi uit Indo nesië, gesneuveld 5 Januari 1949; Soend. sold. 2e kl. inf. Mohammed Djoeroh uit Indonesië, gesneuveld 6 Januari 1949. De staking in de Amsterdamse haven De Unie-Verkeer, gevormd door de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Nederlandse R.-K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius" en de Neder landse Bond" van Chr, Fabrieks- en Trans portarbeiders, deelt naar aanleiding van de staking in de Amsterdamse haven mede, dat de aanleiding daartoe werd gevonden in een conflict, ongeveer 14 dagen geleden bij het Amsterdamse havenbedrijf ont staan over de grootte der ploegen bij het lossen van de lading van een Franse meel- boo.t. Hieruit ontwikkelde zich een staking onder een deel der arbeiders van de sa menwerkende havenbedrijven en het Am sterdamse havenbedrijf. De boot, waarop het conflict begonnen is, werd door andere arbeiders van het Amsterdamse havenbe drijf, die de staking afkeurden en waar onder zich een aantal E.V.C.-leden be vond, gelost en is daarna naar zee ver trokken. De E.V.C. heeft echter de staking voortgezet cn als eis gesteld betaling van een nachttoeslag. Getracht werd ook de vaste arbeiders in dienst van de maat schappijen te Amsterdam in de staking te betrekken. In een hiertoe belegde vergade ring van vaste arbeiders onder leiding der ~!.V.C. gehouden, bleken de vaste arbei ders niet bereid, tot staking over te gaan. De besturen der genoemde organisaties, welke met de werkgevers in de havenbe drijven van Amsterdam en Rotterdam een collectieve arbeidsovereenkomst hebben, adviseerden de arbeiders aan de staking niet deel te nemen. Zij verklaren dat zo wel met de regering als de werkgevers besprekingen gaande zijn en het huidige conflict op de spoedige totstandkoming van een zo gunstig, mogelijke regeling alleen maar nadelig en stagnerend kan werken. Auto reed van gladde weg het water in; twee doden In Zuidwolde bij Groningen is Dinsdag avond, waarschijnlijk door gladheid van de weg, een vrachtauto geslipt en in het Boterdiep gereden. Drie inwoners van Bedum, die achter op de wagen zaten, wisten er tijdig af te springen. In de cabine zaten drie inwoners van Uithuizermeden. Een van hen wist onder water het portier te openen en uit de wagen te komen. De beide anderen, E. Kooi en C. Blok, zijn verdronken. Zestienjarige jongen pleegt moordaanslag De 16-jarige J. P. heeft in de ouderlijke voning in de Grote Wittenburgerstraat te Amsterdam een moordaanslag gepleegd op de 63-jarige mevrouw B. uit de Dapper straat. De moeder van de jongen vond bij haar thuiskomst de ernstig gewonde vrouw, die blijkbaar met een hamer op het hoofd was geslagen, in de huiskamer. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Het is nog een raadsel, waarom zij naar het huis de Grote Wittenburgerstraat is gegaan, voor welks bewoners zij een onbekende is. De jeugdige dader is, na zich verkleed te hebben, per fiets vertrokken. Op zijn kamertje vond men enkele bebloede kle dingstukken. De politie heeft zijn opsporing verzocht. Amsterdammer ontdook deviezenbepalingen De 52-jarige Amsterdammer V. W. had zich voor de economische politierechter te Amsterdam te verantwoorden wegens het ontduiken van de deviezenverordening. Verdachte had in October 1948 in Zwitser land van relaties francs geleend en naar Nederland gesmokkeld. In Nederland had hij op de zwarte markt Belgische en Franse francs gekocht om zijn „zakenreizen" naar België en Frankrijk ,te bekostigen. Boven dien kocht hij in 1948 hier te lande grote hoeveelheden pluimslachtvee en verkocht deze in Zwitserland onder de daarvoor vastgestelde prijs. Deze prijsdumping heeft aan de Nederlandse handel in Zwitserland grote schade berokkend. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van acht maanden en een geld boete van 5000, De schade, door W.'s transacties aan de Nederlandse staat berokkend, bedraagt on geveer 300.000 Zwitserse francs. De politierechter .veroordeelde W. tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder geldboete. Dit laatste, om verdachte in de gelegenheid te stellen de geleende gelden terug te betalen. Zodra U zicb hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct 'n "AKKERtJE en voor U naar bed gaat nóg een. U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. 'AKKERTJES zijn ware griepbestrij- ders: zij bevorderen bet transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. helpen direct Minder vlees> meer kaas De levering van slachtvee op de binnen landse markten en de invoer blijven bene den de gestelde verwachtingen. Het -minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening deelt mede dat onder deze omstandigheden het handhaven van het tegenwoordige rantsoen vlees een te sterke aantasting van de voorraden zou beteke nen. Met ingang van 28 Januari wordt daarom het vleesrantsoen uitsluitend voor de A-, B- en C-groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per veertien dagen. Ter compensatie zal aan dezelfde groe pen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen worden verstrekt. Jongste prinsesje gaat niet mee naar Oostenrijk Nu het ^Koninklijk gezin in Februari waarschijnlijk enige weken naar Oosten rijk zal gaan, ligt het in het voornemen van Prinses Wiihelmina gedurende die tijd verblijf te houden op paleis Soestdijk om daar op verzoek van Koningin Juliana de zorg voor het jongste prinsesje op zich te nemen. Ook wittebloem voor huishoudelijk gebruik Binnenkort zal, nu het toewijzingssys teem van witte bloem voor het bakkersbe drijf gewijzigd is, ook wittebloem voor huishoudelijk verbruik beschikbaar komen. Per keer mag ten hoogste twee kilogram aan één verbruiker worden verkocht. Se dert de afschaffing van de bloembon kon het publiek bij de kruidenier alleen tarwe bloem van dezelfde samenstelling als de voor het normale brood bestemde bloem betrekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijzen: 42 (34) cent per kilogram los uitgewogen, 17 (15) cent per zakje van 300 gram, 23 (19) cent per zakje van 400 gram en 27 (22) cent per zakje van 500 gram. (Tussen haakjes de prijzen voor tarwebloem van gewone samenstel ling): Onderscheidingen en beloningen Carnegie Heldenfonds In het jaarverslag 1947 van het Carnegie Heldenfonds dat zojuist verschenen is, vin den wij de volgende eervolle vermeldingen: G. van Mook, Leiden, redde uit de Haar lemmervaart een jongen waartoe hij geheel gekleed te water sprong. G. Ketting, Katwijk a. Zee, redde bij koud winterweer uit de IJmuidense haven een man, dit van een logger overboord was ge slagen. G. H. van Eerden, 15 jaar, Haarlem en K. van der Leden. 14 jaar, Amsterdam, redden in Zandvoort bij onstuimig weer een bader die zich te ver in zee gewaagd had. Beide redders liepen daarbij gevaar voor eigen leven. De redders in kwestie hebben van het Fonds een passende onderscheiding, c.q. be loning of vei-goeding van geleden schade ontvangen. Haarlemse W.F.A. belegde contact-avond Op een contact-avond van de streek- afdeling „Zuid-Kennemerland" van de Stichting World Friendship Association „Nederland" sprak Dinsdag de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van de Haarlemse Vredesraad, over de taak en de plaats van de jeugd in de huidige maatschappij. Het doel van de W.F.A., zeide de heer Noord- hoff, is in feite hetzelfde als dat van de Vredesraad, waarbij deze jeugdorganisatie zich onlangs heeft aangesloten, namelijk: het bevorderen en het uitdragen van de vredesgedachte in de ruimste zin van het woord. Een van de middelen om dat doel te bereiken ziet d:e Haarlemse Vredesraad in het bundelen van organisaties die met 't streven naar wereldvrede sympathiseren. Nadat de spreker een kort overzicht had gegevei^ van de organisaties, die naast de U.N.O. werken om het levensniveau van de gehele mensheid omhoog te brengen zoals de Wereld Voedsel- en Landbouworgani satie, de internationale Gezondheidsorga nisatie en de internationale Vluchtelingen organisatie) richtte hij zich in 't bijzonder tot zijn jeugdige gehoor. Juist de jeugd heeft bij de wereldvraagstukken 't grootste belang en dient zich er in toenemende mate in te verdiepen, zei hij. Daarom is het zo gewenst dat internationaal in alle on derwijsprogramma's lessen over het werk en het streven van U.N.O. en onder-orga nisaties worden op'genomen. Het is bescha mend, dat nog steeds veertig procent van de Nederlandse bevolking weinig of niets van de Verenigde Naties afweet, dat vijf procent het bestaan ervan zelfs niet kent. Zijn wij dan niet zelf, in onze onverschil ligheid, mede schuldig aan de chaos die er thans in de wereld heerst? Het tweede gedeelte van de avond was van lichter gehalte. De afdeling had be slag weten te leggen op een achttal ge luidsfilms over cultuur en landschap van Groot-Brittannië. Elk dezer films werd in het Engels ingeleid door miss H. A. Daukes, functional officer for films. Het is hier niet mogelijk op de artistieke kwaliteiten van alle filmpjes in te gaan, hoewel daar toe zeker aanleiding zou kunnen bestaan. Persoonlijk verkozen wij nog boven de primitieve technicolor van de rolprent over Snowdonia County in Wales en boven het alleraardigste originele tekenfilmpje waar mee de reeks werd geopend, de documen taire over St. Pauls Cathedral, Londen's meest geliefde kerk. Het indrukwekkende slotgedeelte van dit filmpje bestaat uit een reeks goed gemonteerde, authentieke op namen van een der luchtaanvallen die de Engelse hoofdstad in 1940 t'e verduren kreeg. Hele huizenblokken en wijken rond de kerk werden in die bewuste nacht totaal verwoest; toen de volgende ochtend de rook optrok stond daar nog steeds de mach tige cathedraal als een trouwe wachter over de stad en een symbool van de Britse onversaagdheid. De politie te Deventer arresteerde de 27-jarige Deventernaar S. Deze was in 1946 getrouwd met een stadgenote, hoewel hij in Augustus 1945 in Duitsland was gehuwd met een Duitse vrouw. J. A. Scholte meldde zich het eerst bij de post. Vele inwoners hadden hun nachtrust opgeofferd, om dc tientallen Nederlandse en buitenlandse deelnemers te zien voorbij rijden. Om 2.52 uur vertrok de eerste deelnemer van Glasgow weer uit Venlo. De Engelsen maakten geen haast, in tegenstelling met andere buitenlandse deelnemers. Om 3.56 uur waren 44 équipes uit Glasgow te Venlo bin nen. hetgeen de uiterste tijdlimiet betekende. Behalve de bekende uitvallers waren om kwart over vier, dus over tijd, aan deze con trolepost nog niet binnen de Nederlandse équipe Van der Wansen en het Engelse team EdwardsMoss. Van degenen, die te Monte Carlo waren ge start, kwam als eerste binnen de Nederlandse équipe van het echtpaar VerkammenVan Keulen, twee uur voor de vastgestelde tijd. Mevrouw Verkammen vertelde, dat men alleen op het traject NiceGrasse met moei lijkheden te kampen had gehad. Men was als derde te Monte Carlo gestart en deze positie behield men gedurende de gehele rit. In de Ardennen was het echtpaar de beide voor liggende wagens ingelopen en zo arriveerde het Nederlandse team als eerste te Venlo. Strafpunten had men niet verkregen. Mevrouw Van StrienVan Hasselt was niet zo gelukkig geweest. Op het traject NiceGrasse had een agent een foutieve weg gewezen, met het gevolg, dat men 51 km. ovèr slechte wegen had moeten omrijden. Een aantal strafpunterf kon daardoor niet uitblijven. In de Zuid-Limburgse heuvels, bij Susteren had zij moeilijkheden met een dikke mist gehad, maar voor het overige was alles in orde. Hedenmorgen om acht uur waren 31 deel nemers, die in Monte Carlo gestart waren, de controlepost te Venlo nog niet gepasseerd. In totaal waren toen 113 deelnemers door gekomen. Overigens liep de tijdlimiet voor de laatste deelnemer pas om half elf af. Ir. A. Paulen. die met dr. J. J. Sprenger van Eijck reed. kwam 16 minuten voor tijd in Venlo aan. Zij waren even „thuis" ge weest, hadden een maaltijd genoten en hun wagen laten verzorgen, Het gedeelte Dignes -Grenoble was het zwaarst geweest. De eerst aankomende der te Florence ge starte deelnemers was de Brit F. Delmarco. In Hengelo. In Hengelo, waar de eerste controle in Ne derland werd gehouden voor de deelnemers uit Oslo en Stockholm, waren omstreeks middernacht velen aanwezig, om de aan komst bij te wonen. Ongeveer kwart voor twee werd bericht ontvangen, dat de eerste deelnemer om 22.06 uur uit Hamburg was vertrokken en dus ongeveer kwart over drie in Hengelo kon zijn. Er hing echter mist in West Duitsland, hetgeen de tijden beïnvloed heeft. Om 3.12 uur kwamen acht deelnemers aan de Duitse kant van de grenspost Ram melbeek aan. Om 3 uur 40 bereikte als eerste deelnemer uit het Noorden Hengelo de Zweed Norinder (Cadillac), die spoedig gevolgd werd door een hele reeks landgenoten: Werngren, Nottorp, Welin. Hanson. Erikson. Thestrup. Larsson, Tornvall, Josefson, de Deen Nellman en de Noorse dames Molander. Zij allen behoorden tot het contingent uit Stockholm. Inmiddels was, om 3 uur 52, ook gearriveerd de Friese bemanning EngelsmaWyniaKingma, Om 4 uur 05 reed de wagen van Wittkampf en Eisma, die uit Oslo kwam, Hengelo binnen. Van de 54 deelnemers uit Oslo en Stock holm waren om 5.15 uur 33 te Hengelo ge- rriveerd. onder wiè SavelkoulVervelde. De controle te Hengelo werd om hall- negen definitief gesloten. Men verwachtte nog enkele laatkomers, maar ettelijke lichte wagens hebben de strijd reeds gestaakt. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Schaken Jaarvergadering van Haarlem Maandagavond is de jaarvergadering van de Schaakkring Haarlem gehouden, zij werd slechts door 7 van de 12 aangesloten clubs bijgewoond. Eindelijk is nu ook de beslissing gevallen in het tournooi om het Persoonlijk Schaak kampioenschap van Haarlem (hoofdklasse). Voor de derde maal in successie heeft H. Bouwmeester op deze titel beslag weten te leggen, ditmaal na arbitrage van zijn partij tegen J. Verhoeff, welke voor de laatste verloren verklaard werd. De voorzitter reikte H. Bouwmeester, die voor het laatst aan deze wedstrijden heeft deelgenomen, de beker uit, waarna de kampioen in een kort speechje het Kringbestuur dank zegde. Ook F. Fort- gens en N. de Ronden, resp. winnaars van het kampioenschap eerste en derde klasse, na men hun prijzen in ontvangst. Ook dit jaar zullen weer kampioenswed strijden gehouden worden. Teneinde een vlotter verloop te krijgen werd een scherpere reglementering aangenomen en een strenger toepassing hiervan in het vooruitzicht ge steld, De voorronden zullen op Zaterdag middagen in April a.s. gespeeld worden. Vóór deze wedstrijden beginnen, zal op 5 Maart a.s, een massakamp gehouden worden tegen de Leidse Schaakbond. Deze wedstrijd zal in Haarlem plaats vinden. De wedstrijden om de De Tello-beker heb ben een goed onthaal gehad en zullen ook dit jaar weer gehouden worden. De aftredende bestuursleden: J, Lankamp, voorzitter, J. J. v. Kampen, penningmeester en F. Kuyken werden allen bij acclamatie herkozen. De heer A. Kroese werd tot secre taris gekozen. Dammen „Gezellig Samenzijn" kampioen Door een overwinning van 137 op de damvereniging „Jozef Blankenaar" (Amster dam) behaalde de damvereniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) wederom het hoofdklasse clubkampioenschap van Noord holland. Voetbal Candidafen voor het Nederlands elftal De volgende spelers zijn uitgenodigd, oir deel te nemen aan de centrale training, welks in verband met de aanstaande wedstrijc tegen België op 1 Februari te Den Haaf (VUC-terrein) aanvangt: Kraak (Stormvo-i gels), Van Raalte (Blauw Wit), MÖritif f (Enschedé), Everse (Neptunus), Van Bur 1 (MVV), Schijvenaar (EDO), Albers (Vitesse),! Van Schijndel (SVV), Stoffelcn (Ajax), Ter- e louw (DCV), De Vroet (Feijenoord). Wim-j t mers (Blauw Wit), Köneman (SW), Rijver? (NAC), Lenstra (Heerenveen), Wilkei (Xerxes), Clavan (ADO), Van der Tuyc (Hermes DVS), Schaap (Gooi), Brander (Feijenoord) en Van Dijk (Ajax). i c Waterpolo Zege van D.W.R. op Nereus De ontmoeting DWRNereus werd ge-i speeld voor de centrale wintercompetitie. In de eerste helft brachten Rademakev (2) en, Behle de stand op 3—0. Na de hervatting was, e Nereus het meest in de 'aanval, doch Nico; v Kollerie was niet te passeren. Uit een voor-' 1 zet van Behle doelpuntte Jan Kollerie en hetl fc einde kwam met een overwinning van 44)1 r voor DWR. Met een onvolledige ploeg is DWR naarj Amsterdam geweest en verloor van De Meeu-- Wen met 112. 1 t De wedstrijd Nereus—VZy voor de beker-. V competitie dames van de KNZB werd ge-J h wonnen door VZV met 10, zodat DWR,I u DWT en VZV nu ieder vijf punten hebben, g Zaterdagavond zal. het in de wedstrijd VZVl a DWT spannen. De uitslagen in de bekercompetitie heren! s van de KNZB zijn: DAW—VZV 1—3; ZWIP HVGB 2 35; LZCHaarlem 33 De Fu-! ten—VZV 0—6; HVGB 2—SVGT 12—1. Als laatste wedstrijd in de hoofdklasse vaiv t de zomercompetitie van de KNZB is gespeeld! HVGBHZPC. Met 4—3 wonnen de Hage naars. De uitslagen in de competitie kring Haar lem van de KNZB waren: Dames, afdeling I: HPC—DWT 0—5. Heren, afdeling I: HPC—DWT 3—2. Heren, afdeling II: HVGB 3Haarlem 2 2—5. Turnen Leonidas in het zilver De R.K. Gymnastiekvereniging „Leónidas" heeft dezer dagen in Haarlem haar zilveren jubileum gevierd met een zeer ge slaagde uitvoering in de Concertzaal waar duidelijk tot uiting kwam dat deze club organisatorisch en technisch op de goede weg is. 's Middags traden de jongeren aan. De leid sters en leiders verdienen een compliment voor de wijze waarop zij het jonge volkje in de hand hadden. De stof was van goed gehalte en werd, op een enkele uitzondering na, dik wijls feilloos uitgevoerd. Voor de grote jubileum-uitvoering in de avonduren bestond grote belangstelling uit, turnkringen. Zij werd geopend met een serie vrije oefeningen. Bepaald jammer was het dat de Bonds- keurploeg van het Bisdom Haarlem die voor „het grote nummer" zou zorgen, door ziekte zeer onvolledig uitkwam. De invallers waren weliswaar van goede wille maar konden toch bij lange na niet het peil bereiken waarop we redelijkerwijze hadden mogen rekenen, al viel er genoeg te waarderen. De heren van Leonidas werkten na de pauze aan dé ringen en deden dat met succes en de eerste graad dames kwam weer uitstekend r het voetlicht met het nummer ring- zwaaien. Voorts bleek de Bondskeurploeg aan hoogbrug meer in de mars te hebben dan aan hoogrek en zelfs ontdekten we bij de invallers enkele, uitstekende krachten op dit nummer. De damesgroep besloot de geslaagde avond met een fraai en correct uitgevoerde dans. 26. Bibberend over hun hele lichaam, -zaten de kapitein en Panda op de ijsschots. „Je kunt hier geen hand voor ogen zien," bromde de kapitein, „die verwenste mist lijkt waarachtig wel een geklede jas, wat." Die mist klaart wel op," trachtte Panda de moed erin te houden. „Maar we moeten heen en weer lopen, anders bevriezen we hier." En stampend en met zijn armen zwaaiend gaf hij het voorbeeld. „Hm, dan mogen ze eerst wel eens spijkers onder mijn schoenen zetten," bromde kapitein Kupido. „Wacht ik zal eens roepen, misschien horen ze onswat," Hij zette zijn verkleumde handen als een scheepsroeper aan zijn mond en schreeuwde: „Jonas ahoil Help! Ahoi!" Inge spannen luisterden ze allebeidoch geen enkel geluid drong door de dikke mistwand. Panda was somber gestemd. „Die Stomp is er natuur lijk met de Jonas vandoor," mompelde hij zachtjes in'zichzelf. „Die is blij, dat, hij ons kwijt is. Het is dom van me, dat ik de kapitein heb laten gaan, die had natuurlijk aan boord moeten blijven. Wat moet er nu van ons te recht komen?" Acht doden. Een Britse Dakota die dienst deed op dé route der Berlijnse luchtbrug is bij Schönberg in de Russische zóne neergestort. Acht personen zijn om het leven gekomen, zeventien zijn gewond. Volgens de Britse autoriteiten te Gatow werden de opsporingsploegen geleid door Sovjet-Russische officieren. Ook de medische ploegen waren Sovjet- Russisch. De weersomstandigheden ten tijde van het ongeluk waren ongunstig. Er .was slecht zicht. Ongeveer twee maanden geleden stortte een andere Dakota in hetzelfde gebied neer. Waarheen? Generaal Smuts heeft bij de Zuid-Afrikaanse wetgevende vergadering een motie van wantrouwen tegen de regering ingediend. Hij verklaarde, dat de economische positie van Zuid-Afrika ernstig is en dat het zich bovendien ge steld ziet tegenover een zeer moeilijke situatie op het gebied van de rassen verhouding. „Ik ben bang, dat de be tekenis van hetgeen te Durban ge schiedde, niet wordt beseft", verklaarde hij, „en men stelt zich de vraag: „Waar gaan wij met onze uit vele rassen sa mengestelde bevolking naar toe?" Vrijheid. Walter Gieseking, de Duitse pia nist, die door de immigratie-autoriteiten te New York gedetineerd werd, heeft bij zijn vertrek naar Parijs geklaagd, dat hij „te ruw behandeld" is. Een aantal mensen hadden bezwaar gemaakt tegen zijn toelating tot de V.S., daar Giese king voor I-Iitler gespeeld heeft en tijdens het gehele regiem der nazi's is blijven optreden. Gieseking heeft ver klaard nooit nazi geweest te zijn. „In dien ik geen piano had gespeeld, mij bij het Duitse leger had aangesloten en 100 Amerikaanse soldaten had gedood, zou ik een held zijn. Ik, zal blij zijn, wanneer ik in Frankrijk bsn. Daar heerst meer vrijheid", aldus Gieseking. Mazelen. Prinses Elisabeth van Engeland lijdt aan mazelen, aldus is officieel mee gedeeld. De ziekte neemt volgens de mededeling een normaal verloop. De prinses verblijft met de kleine prins Charles in Sandringham Castte. Verpleegsters. Negen Londense zieken huizen hebben met het oog op het gebrek aan verpleegsters gratis nylonkousen, minder stijve uniformen, geriefelijke gemeubileerde eigen kamers en televisie in de gemeenschappelijke huiskamer aan adspirantverpleegsters aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2