SUNLIGHT ZEEP KAHREL ÉR IS V0LOP VOOR IEDEREEN VANDAAG Woningvraagstuk blijft nummer één onder de gemeentelijke zorgen 7? Cognac groc Kort en Bondig TENTOONSTELLING „HET AFRIKAANSE BOEK" SLOT DEFECT TREINEN Vermaat's Moderne Bakkerijen K O F F I E E N THEE WOENSDAG 26 JANUARI 949 HAARLEMS DAGBLAD NIEUWJAARSREDE VAN DE BURGEMEESTER De Nieuwjaarsrede, die Haarlems bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers, van middag: in de eerste gewone vergadering van de gemeenteraad in 1949 hield, begon, evenals verleden jaar, met de zorgelijke toestand van het woningvraagstuk. Wat in het afgelopen jaar op dit punt tot stand is gekomen en wat in de*loop van 194-9 zal kunnen worden gedaan, aldus de burgemeester, vermag deze zorg niet te verminderen. In 1948 werden in totaal 276 woningen voltooid en op het eind van het jaar waren 264 woningen in uitvoering. Daarnevens zijn 15 woningen, welke in de bezettings tijd werden uitgesloopt, weer in bewoon bare staat gebracht. Van het totaal voor de jaren 1946, 1947 en 1948 beschikbaar gestelde bouwvolume voor 632 woningen waren aan het eind van 1948 dus 555 woningen gereed of in aan bouw. Het aantal in voorbereiding zijnde plannen is ruimschoots voldoende om j de verwachting te wettigen, dat de 316 wo ningen, welke Haarlem in 1949 mag aan besteden, inderdaad aanbesteed zullén worden, ook als het aantal van 316 ver hoogd mag worden met 187, waarop enig uitzicht bestaat. Dit betekent echter nog geen vex-betering in de huidige toestand, doch alleen dat het woningtekort minder sterk zal toenemen. Met bijzondere belangstelling zien B. en W. dan ook het rapport van de Commissie voor de voorziening in het woningtekort tegemoet, dat wellicht' de weg zal wijzen, die gevolgd zal moeten worden om het aantal woningen zo snel mogelijk op tè voeren. De burgemeester deed wederom met na druk een beroep op de Haarlemse burgerij om mede te werken en ter voorziening in de nood van anderen een offer te' brengen. Het huisvestingsbureau kan, hoezeer zijn grote, werkzaamheid moet worden erkend, zonder die medewerking niet de noodzake lijke resultaten bereiken; Door dat bureau werd in 1948 in 72 on houdbare gevallen geholpen en in 330 zeer urgente gevallen. Op 1 Januari 1949 waren geregistreerd 84 onhoudbare gevallen en 540 zeer urgente gevallen. Ook de stijging van het aantal inwoners van de gemeente hierbij van invloed. Dit aantal bedroeg op 1 Januari 1949 volgens voorlopige vast stelling 160.824. Gevallen in Indonesië Met leedwezen vermeldde mr. Cremers, dat in 1948 in Indonesië 29 Haaidemse mili tanten zijn overleden; 21 hunner zijn ge sneuvelden. De Demobilisatieraad, die grote activiteit ontplooide, werd op 10 Februari 1948 ge- installeerd. Na die datum tot 1 Januari 1949 keerden 336 militairen in Haarlem terug. Daai-bij werd in de meest uiteenlopende moeilijk heden hulp ep voorlichting gegeven. Vrij wel alle teruggekeerden konden weder in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Ook hier baart het vraagstuk der huis vesting de meeste zorg. Wegens de stijging van de levensstan daard zijn in Api*il 1948 de normen voor jondei'stand verhoogd. De normen voor het bepalen der bijdragen van onderhouds plichtigen werden verlaagd. In de tweede helft van November werd een langzame stijging merkbaar van het aantal werk lozen, vooral veroorzaakt door ontslag van Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Januari 1949 ONDERTROUWD: 25 Jan., M. E. S. Wijn gaard en M. Polak.- GEHUWD: 25 Jan., J. Teijema en B. G. de Vogel; K. de Vries en L. Konings; B. S. Aus- sen en F. T. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 22 Jan.. F. Her togde Boer; 23 Jan., C. van den Eijnde Becker; H. H. BuwaldaKeeman; G. A. Vis Dissel; J. H. A. RoozenKramer; 24 Jan., L. SchulzeSmit; E. Broertjesvan Egmond; BEVALLEN van een dochter: 25 Jan., C. I, Tennekesvan Assema. OVERLEDEN: 21 Jan., J. C. B. Bijl, 3 j., Spaarndamseweg; G. Koikes—Palsma, 77 j„ Jansweg'; H. N. J. Waalewijn, 73 j., Esschil- derstraat; 22 Jan., J. van MarsbergenHen driks, 52 j., Rijpstraat; 23 Jan., G. van Kessel, 53 j., Zuid Brouwerstraat; 24 Jan., W. Schran der, 2 j„ Z. B. Spaarne; H. 'C. Pendavingh, 57 j., Gasthuisvest; 25' Jan., W. M. Hoogen- dam. 7 m., Gasthuisvest. Er is niet beter... Vieux f 4.45 p. fl. Authcntique f 5.75 Ollanier f 7.10 Rouyer, Guillet Co f 7.65 Prunier f 9.60 II Kleine Houtstraat 57 Amsterdamstraat 64 - Rijksstraatweg 8 Rijksstraatweg 242 Kleverparkweg 24 Leidsevaart 132 V.Bloemend.wcg 337 - Telefoon 13676 Telefoon 12612 Telefoon 12036 Telefoon 23744 Telefoon 10644 Telefoon 17993 Telefoon I5123_/ (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 26 JANUARI Luxor: „Vogelvrij verklaard", 18 j., 2.00, 415, 7.00 en 9.15 uur. City: „Frieda", 14 j., 2.15; 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ,;De vlie gende duivels", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. hans Hals: „Opium", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 Uur Rembrandt: „Verwoeste levens". 18 j„ 2,0, 4.15. 7.00 en 9.15 uur Palace: „Zijn laat- tte wedstx-ijd", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. DONDERDAG 27 JANUARI Frans Hals Museum: Duó-avond Mare Rozelaar (cello) en Ans Bouter (piano), 8 uur Brinkmann: Internationale Vereniging Bellamy, 8 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellingen. bouwvakarbeiders wegens gebrek aan ma terialen en van kantoorbedienden wegens geleidelijke liquidatie van crisis-bureaux. Het consumentencrediet zal einde Januari van dit jaar moeten zijn geëindigd. Voor de invordering van de achterstallige aflossingen zal het bureau nog tot 31 Mei in werking blijven. Sluitende begrotingen Voor de gemeentefinanciën was het van kracht worden van de wet Noodvoorziening' Gemeentefinanciën, welke in afwachting van de nog bij de Commissie-Oud in studie zijnde definitieve regeling voor de jaren 1948. 1949 en 1950 een zo dx-ingend nood zakelijke verbetering bracht in de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten, wel de belangrijkste gebeurtenis. Hierdoor was het mogelijk voor 1948 en 1949 sluitende begrotingen te maken. Hierbij mag niet uit het oog worden ver loren, dat het bijzonder gunstig verloop van de opbrengst van de rijksbelastingen wel zeer bijzonder heeft bijgedragen tot een sluitende begroting voor 1949. De grootste voorzichtigheid in het beheer der gemeentefinanciën blijft evenwel ge boden. Gunstige gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand gaf in 1948 reden tot tevredenheid. Het sterftecijfer van de te Haarlem overleden inwoners was zelfs la ger dan in 1947, n.l. 7,1 (per 1000 inwo ners), welk cijfer een vei'gelijking met die van vóór de oorlog zeker kan doorstaan. Het aantal overleden ingezetenen bedroeg in 1948: 1256. Het sterftecijfer voor tuberculose bedroes in 1947 3,6 (per 10.000 inwonei's), in 1948 2,3. Het aantal personen lijdende aan tu berculose is echter nog lang niet tot het vooroorlogse peil gedaald. De uitslag- van het röntgenonderzoek op tuberculose inge steld bij ongeveer 12.000 personen in Haar lem w.as gunstiger dan de gemiddelde resul taten in Nederland. In October begon de Stichting ter bevor dering van de Schooltandverzorging met 'haar werkzaamheden. Onderwijs; gebrek aan ruimte. Ten aanzien van het onderwijs zijn in 1948 geen belangrijke wijzigingen of uit breidingen tot stand gekomen. In het algemeen geeft het gebrek aan ï'uimte hier moeilijkheden. Voor de bijzondere lycea is nog geen be vredigende oplossing gevonden. Het Coorn- hertlyceum voorziet in een grote behoefte, zoals blijkt uit de 'sterke stijging van h£t aantal leerlingen. Het gemeentelijk buitengewoon lager on derwijs zal in 1949 veertig jaar bestaan. Wellicht kunnen de overbevolkte gemeen telijke b.l.o.-scholen ontlast worden door de stichting van een Christelijke school voor b.l.o., waarvoor de plannen vastere vorm aannemen. De vooi'bereiding van de Stichting avondlyceum en de oprichting van een ge meentelijke school voor moeilijk opvoed bare kinderen zijn in een dusdanig stadium, dat B. en W. hopen, dat de voorstellen daai'toe in 1949 kunnen worden gedaan. Over de brandweer zei de bui'g'emeester, dat de verrichtingen van het corps zijn bij zondere aandacht hebben. Mr. Cremers meende, dat Haarlem wijs gehandeld heeft door de gemengde oi'ganisatie te kiezen. Vervolgens stipte hij de radicale wijzi ging aan in het locaal vervoer, waardoor vei'betering der wegen mogelijk wordt. Overigens zal op het stuk van openbare wei-ken veel van wat nuttig en ook van wat nodig is naar de toekomst moeten worden verschoven. Mr. Cremers wees verder op de samen voeging -van de lichtfabrieken De gasproductie beweegt zich, ook voor industi'iële doeleinden, nog steeds in stij gende lijn. In 1948 werd een begin gemaakt met de geleidelijke vei-vanging van de openbare gasverlichting door electrische straatverlichting. Ook de productie van electriciteit is sterk toegenomen. Tenslotte memoreerde de burgemeester, dat Haarlem in het najaar in spontane vreugde uiting heeft gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Koningin Wilhelmina en aan zijn sympathie voor Koningin Juliana. Mr. Cremei-s sprak de wens uit, dat dit globale overzicht bij de leden van de raad de overtuiging zou versterken, dat door eendrachtige samenwerking ook onder moeilijke omstandigheden verheugende resultaten kunnen worden bereikt. Gladheid van de wegen veroorzaakte slippartijtjes Op het kruispunt ZaanenlaanMercu- riusstraat te Haariem-Noord is Dinsdag avond een 19-jarige wielrijder door de gladheid van het wegdek geslipt en met zijn achterhoofd op de straatstenen ge slagen. Met een hersenschudding is hij per ziekenauto naar het Joannes de Deo- ziekenhuis vervoerd, maar later kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Een 18-jarig meisje slipte met haar fiets op het punt Zomervaant-Nagtzaambrug. De bestuurder van een personenauto wilde uit wijken en remde, waardoor deze wagen eveneens slipte. De wielrijdster werd door de vooi-kant van de auto geraakt en onge veer zeven meter meegesleurd. Merkwaar dig genoeg kwam zij er zonder letsel af; haar fiets werd volkomen vernield. HAARLEMSE KUNSTENAARS EXPOSEREN. De tentoonstelling „Kunstenaars uit Haarlem en omstreken", die van 29 Januari tot cn met 13 Februari onder auspiciën van de afdeling Haai-lem van het Nederlands Kunstverbond in de Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen wordt gehouden, wordt Zaterdagmiddag met een inleidend woord van jhr. F. Teding van Berkhout geopend. Amsterdamse Beurs Slotltoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 311% 310 Unilever 249% 249% 244% 226% A. K. U 161% 161% Fokker 136 Nederlandse Ford 235 Nederlandse Kabel 267 v. Berkel's Patent 111 Scheepvaart-Unie 165% 164 Holl.Amerika Lijn 163% Deli Maatschappu 153% 152% H. V A 172% 169% A'dam Rubber 165% 162% Ned Handel Mij 162 N.-l. Handelsbank 116% Billiton Mij II 380 De Koningin en Prins Bernhartl hebben Dinsdagmiddag in het Koninklijk Paleis te Amsterdam een lunch aangeboden- aan de leden van het mtèrnationaal gerechtshof. Daar de heer Joh. Brouwer te Muiden, die in de vacature-H. Hom benoemd was als lid der Provinicale Staten van Noordholland, voor deze benoeming heeft bedankt, is thans de heer J. H. M. Angenent (K.V.P.) te Hil versum benoemd verklaard. Gerben Wagenaar, de voorzitter der C. P. N- is met een dubbele longontsteking in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam op genomen. HAARLEM EN OMGEVING De voordraehtkunstenaresse mevrouw Rolien Numan zal Zaterdag 29 Januari in „Bi'inkmann" optreden voor het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling". Mare Rozelaar (cello), aan de vleugel begeleid door Ans Bouter zal Donderdag 27 Januari een duo-avond geven in de Renais- sancezaal van het Frans Hals Museum. Het De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdcnhout en Omgeving" houdt heden avond in het Volkskoffiehuis te Heemstede een ledenvergadering, waarop de heer Glas uit Hoofddoi-p zal spreken over het onder- De lezing over „De kerk en het commu nisme", welke ds. K. Strijd uit 's Hertogen bosch Donderdag in het gebouw van de Pro testantenbond te Heemstede zou houden, is wegens ziekte uitgesteld tot Donderdag 10 Februari. De Haarlemse politie heeft een 24-jarige Amsterdamse verwarmingsmonteur aange houden, die dezer dagen een" aantal gordijnen heeft ontvreemd uit de N.Z.I-I.-garage aan het Soendaplein. De laatste weken zijn er bij de politie herhaaldelijk klachten binnengekomen over aanranding van minderjarige meisjes. Thans heeft de recherche een Haarlemmer aange houden, die heeft bekend zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt. Arts A. J. van Leusen uit Velsen zal Donderdagavond in restaurant Brinkman op het Plein op een bijeenkomst van jeugdlei ders van voetbalclubs, uitgaande van de jeugdcommissie van de afdeling Haarlem van de KNVB spreken over „Spelleiders moeilijkheden". Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester, en mr. F. P. Th. Rohling. wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zullen Vrijdag geen spreekuur houden. 26 3aro. tot 1 Februari in de bovenzaal van: CENTRALE BOEKHANDEL v/h H N. MUL v/h J. M. STAP GROTE HOUTSTRAAT 63 Dag. van 9 tot 17 uur Buurvrouw maakte het te bont Tussen tweeixewoonsters van een woning in de KerkhoERtraat kwam het Dinsdag tot een hevige ruzie, die vrij ernstige gevolgen had. De eigenares van de benedenverdie ping (die een zwart huisnummer bezit) vond het blijkbaar wat al te grijs dat haar bovenbuurvrouw van nummer rood een as-la voor haar voordeur placht te ledigen. Mevrouw zwart heeft toen haar boven buurvrouw maar een melkpan naar het hoofd gegooid en vervolgens is de voordeur op onverklaarbare wijze met het reeds ge troffen hoofd in botsing gekomen. Het ge volg was, dat mevrouw rood eer. blauw oog, een wond aan het voorhoofd en een hersen schudding opliep. DE HEER A. B. MICHIELSEN MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Februari wordt de heer A. B. Michielsen, voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda gepensionneerd. Van 1 October 1929 is hij aldaar werkzaam. Daarvoor, van de oprichting van de raden van arbeid op 1 Juni 1919 af, was hij voor zitter van de raad te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft. Dinsdag in staat van faillisse ment verklaard: G. Haasnood, koopman, Weteringstraat 26 te Aalsmeer. Curatrice: mevrouw mr. J. F. M. Scheltens-Charbo, te Aalsmeer C. J. Visser, tandarts, Kennemerplein 1 te Haai-lem. Curator: mr, J. H. Ekering te Haai-lem. C. S. Weeninlc, weduwe van C. van der Giessen, Schotex-singel 77 te Haarlem, ex- ploitante van een zomerbedrijf. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procui-eur te Haarlem. G. N. Schouten, i-eiziger, Engelszstraat 26 te Haarlem. Curator: mr. B. W. Stomps te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillisse menten is mr. C. G. Bijleveld. Wegeixs gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: K. W. Köhlin- ger, caféhouder, Zeeweg 26 I te Zandvoort. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem, „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRottei-dam pass. 25 Jan. Ouessant. Alderamin, 25 Jan. van Ant werpen naar Hamburg Algorab. Basra—Rot terdam 24 Jan. van Muscat. Alphard, Porto AlegreRotterdam pass. 25 Jan. St. Pauls- rock. Alwaki, New YorkAntwerpen 25 Jan. 100 mijl West van de Scillies. Amstelkerk, Dakar—Amsterdam 26 Jan. te Havre. Berkel, MonroviaA'dam pass, 25 Jan. Ouessant. Jacob Cats, 26 Jan. van Narvik te Rotterdam- Jupiter. 25 Jan. van Beyrouth n. Alexandrië. Kota Gede, BataviaNew York pass. 25 Jan. Kaap Bon. Linge, RotterdamMonrovia pass, 25 Jan, Finisterre. Lissekerk, 26 Jan. v. Basra te Rotterdam. Modjokerto, Rotterdam Java pass. 25 Jan. Kaap de Goede Hoop. Nieuw Amsterdam, 25 Jan. van Kaap Haitien te Portorico. Prins Frederik Hendrik, 25 Jan. van Valencia te Rotterdam. Saidja, 25 Jan. van Singapore naar Miri. Singkep, Amster damBatavia 25 Jan. ten anker bij Goeree. Sibajak, RotterdamJava pass. 26 Jan. 2 uur Finisterre Soestdijk, New OrleansJava, 25 Jan. van Singapoi-e. Stad Haarlem. 25 Jan. van Rotterdam te Bagnoli. Talisse, 25 Jan. v. Bremen te Amsterdam. Tjipanas, wordt 1 Febr. te Bombay verwacht. Van 't Hoff, Ma kassarRotterdam 29 Jan. te Aden verwacht. Veendam, 26 Jan. van New York te Rotter dam. Waterman, Java—Rotterdam pass. 25 Jan. 7 uur Gibraltar. Waterland, Amsterdam Buenos Aires 25 Jan. van Bahia. Winsum. Libreville—Amsterdam pass. 25 Jan. Cana- rieche Eilanden. Ledenconcerf der HOV Hartvelt dirigeerde Bruckner Het concert van Dinsdagavopd had slechts twee nummers op het programma, het 5e Pianoconcert van Beethoven, met Adran Aeschbacher als solist, en de Sym phonic no. 3 van Anton Bruckner. De na druk viel op dit laatste werk, omdat Kees Hartvelt ons de verrassing van een goed verzorgde uitvoering ervan te hoven gaf. Die verrassing was al even groot als toen hij voor enkele maanden, tussen minder "gelukkige prestaties in, een goede „tweede" van Brahms en een voortreffelijke „Vuur vogel" van Strawinsky voor het publiek bracht, waarover wij dan ook met lof ge sproken hebben. Na de onbesuisde vertol king van Chabrier's „Espana", op het volksconcert van twee weken geleden, wat ons aanleiding gaf onze mening omonwon- den te zeggen, was deze verklanking van Bruckner's Wagner-symphonie des te meer een verblijdend lichtpunt. Bi-uckner's Derde is een heerlijk werk en men kan het zich haast niet meer in denken, dat het bij de eerste uitvoei-ing in 1877 zo onheus bejegend werd, dat het publiek, dat de zaal aanvankelijk geheel vulde, geleidelijk aan wegliep, en er bij de finale nog amper tien mensen in de zaal waren. Maar onder die tien was -er een uitgever, die in het werk geloofde, en aan bood het op zijn kosten te laten drukken. Wagner aanvaardde de opdi-acht ervan en vond er zijn genoegen in dat de argeloze Bruckner er zijn Venusberg uit Tannhau- ser in geparafrazeegd had; en zijn begroe ting toen de componist hem bezocht: „Bi-ucknei-, die Trompete", naar aanleiding van het hoofdthema, werd bijna een ge vleugeld woord. De symphonie is een smar- tenkind van de componist gebleven, die haar uiteindelijk succes niet beleven mocht. Maar ons geslacht heeft haar grote waarde erkend en wij verwarmen ons nu aan deze edele en krachtig bezielde muziek, die op de H.O.V.-programma's sinds lang geen novum meer is. Het werk, met zijn massale constructies, scheen de dirigent goed te liggen, en wij betuigen graag onze instem ming met zijn opvatting; alleen denken wij ons het Adagio iets minder gerekt (quasi Andante) en het dansthema tegenover het koraal, in de finale, nog iets lichter. Maar dat zijn ten slotte kleinigheden. De enige werkelijke fout die ons opviel was dat de hoorns aan het slot van het Adagio een maat te vroeg klaar wareh. Overigens heeft het orkest correct en bezield gespeeld. Adrian Aeschbacher pakte het Beetho- ven-concei-t fors aan en met virtuose allu res, maar een volkomen verantwoorde artistieke vertolking werd het niet; enkele meêr ingetogen momenten uitgezonderd, was zijn spel over het algemeen nog al onbehouwen en miste het de klaarheid van een parelend toucher. Over de begeleiding van het orkest had hij zich niet te beklagen. JOS. DE KLERK. De griep in Haarlem Valt de dokter niet onnodig lastig! De gi'iep in Haarlem en naaste omgeving is nog wel iets aan het toenemen. Het hoogtepunt is blijkbaar nog niet bereikt. Maar1 gelukkig kan nog, steeds gezegd wor-; den zo verzekerde ons de directeur Van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem dat er zich geen ernstige geval len vooi'doen. De dokters hebben het intus sen ontstellend druk, vooral zij die een grote fondspraktijk hebben. Een hunner had bij hem geklaagd over het feit dat de mensen wel eens al te gauw om .de dokter sturën. Hij en verscheidene collega's wer ken, nu er zoveel zieken zijn, van 's mor gens vroeg tot 's avonds half elf of elf uur en toch kunnen zij niet alles afwerken. Het blijkt dat veel patiënten het heel goed zon der dokter kunnen stellen. Als zij twee of drie dagen het bed houden, is het kwaad alweer overwonnen. In veel gevallen vindt de dokter het dan ook niet eens nodig medi cijnen te geven. Het is dus zo vervolgde de directeur een welgemeende raad: Laat de dokter alleen komen als het nodig is. Gun hem ook een beetje rust, want anders wordt hij zelf ook ziek! Bovendien bestaat het gevaar, doordat hij zijn aandacht over zoveel patiënten moet ver delen, dat de ernstige zieken er onder zou den moeten lijden. Natuurlijk wil dit ook niet zeggen dat men moet nalaten de dokter onmiddellijk te waarschuwen als "er aanwijzingen zijn dat het geèn „griepje" van enkele dagen is. Verschillende bedrijven en zaken ver keren door het grote aantal ziektegevallen in moeilijkheden. Het is evenwel sterk uit eenlopend, het ene bedrijf kampt met veel zieken, terwijl een ander er weinig hinder van ondervindt. Enkele cijfers géven een omvang van het aantal ziektegevallen. Van de 2623 man gemeentepersoneel te Haarlem zijn er thans 258 ziek. (Een jaar geleden waren er op dezelfde dag 137 ziek, het aantal is dus nu bijna verdubbeld). In verhouding is het veel erger bij de N.Z.H.V.M., daar hadden zich namelijk van de 110 chauffeurs niet minder dan 30 ziek gemeld. Algemeen beeld Ook de andere grote Haarlemse bedrijven tellen heel wat meer uitvallers dan nor maal. De Centrale Wei-kplaats der Nederland se Spoorwegen heeft onder zijn 1500 per soneelsleden thans ongeveer 180 zieken tegen 60 a 70 anders. Veel last ondervin- den de werkzaamheden daar niet van. „Wij spoorjongens zijn nogal taai", lichtte onze zegsman toe. Bij Beynes 620 werknemers is er op iedere zeven arbeiders, een ziek, doch ook hier betreft het slechts korte gevallen. Opmerkelijk is bovendien, dat de griep meer vat heeft op de werklieden dan op de ambtenaren-. Bij de grote metaalfabvieken Stork-Hijsch en Figee, resp. met 650 en 350 arbeiders, is er eveneens meer absentie dan gewoonlijk, doch ook daar is het niet schrikbarend. Bij de kousenfabriek Hin heeft men wel een stex-ke aanval te verduren. Er zijn daar afdelingen waar nog 20% van de perso neelsbezetting achter de machines zit of staat en ook het kantoorpersoneel is sterk gedund. WELLICHT IS UW FIETS OP HET POLITIEBUREAU De Haarlemse politie heeft op het ogen blik een grote verzameling fietsen onder haar hoede, die alle door agenten onbe waakt en onafgesloten op straat zijn aan getroffen. Het blijkt, dat weinig eigenaren op de gedachte komen eens bij de politie- bureaux te informeren of hun rijwielen al daar zijn gedeponeei-d. De politie verzoekt dezen zich op 29 Januari aan het bureau Smedeslraat te malden, compleet in doos 20.00 - 17.30 Losse rails, wissels, kruisingen. Dit zeldzame speelgoed uit Frankrijk en Duitsland zou oor spronkelijk in November 1948 afgeleverd worden- Al is het thans 2 maanden later, raden wij U toch aan het thans reeds te kopen, ook al hebt U het later nodig! OOK ANDER UURWERKSPEELGOED! OPZEEIAND - HAARLEM! - ZIJLSTRAAT 24-30 Dank zij op volle kracht werkende fabrieken is er voldoende Sunlight Zeep voor iedereen. Niemand behoeft teleur gesteld te worden. Er is maar één merk Sunlight. Let op, dat U inderdaad Sunlight Zeep krijgt als U erom vraagt! kost VERMAAT'S best witbrood DERTIG CENT per groot brood Het beste witbrood van de beste zuivere tarwe gebakken. Tot op heden was de levering van tarwebloem aan de bakkers beperkt tot 25®/o van het benodigde, en gebonden aan bepaalde, aangewezen meelfabrie ken. Daarom nioest toen het gebruik van wittebrood wel worden geremd door een hogere prijs. Maar nu is de tarwebloem vrij! Nu hij kan kopen waar hij maar wil, gebruikt VERMAAT die vrijheid om de allerbeste tarwebloem te kopen van de meelfabriek die het allerbeste levert. Van die vrijheid laat hij zijn cliëntèle mede-genieten door de prijs van het beste witbrood met vier cent per groot brood te verlagen, van 34 tot 30 cent per groot brood. Dit is een verlaging van ll%'/o. De cliëntèle van VERMAAT geniet de voordelen van een verbeterde situatie alt(jd onverwijld. Zo hoort het! PAUL KRUGERKADE 31 TELEFOON 11496 Ja, spannend is ook het derde num mer van Kahrel'9 Stripblad. Morgen komt de nieuwe koffiebon uit en als moeder er een pak van die fijne Kahrel'3 koffie op neemt, krijg je dit' knalnummer weer geheel MOEDER! Morgen kan een feestdag zijn voor Uw kinderen Bij een pak van de uitmuntende pittige Kahrel's koffie krijgt U het reeds bekende en pak' kende KahrelStripblad GRATIS. Kahrel's koffie is het product van de vakman waarvan U zeggen zult: Dat is pas koffieI 4

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3