Haarlems Dagblad Weer Bevin Lagerhuis stelt zich achter Bevin's Palestina-politiek De communisten willen eerst Nanking met wapenen bedwingen Nog twee belangrijke moeilijkheden in de kwestie „Duits bezettingsstatuut" 63e Jaargang No. 19153 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en v^ptetijte I9aartat«tije Courant (tnno 165-6) Don3er3ag 27 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post M.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Minister ernest bevin heeft zich verdedigd tegen de aantijging, dat hij tegenstander van Europese eenheid zou zijn. U hebt dat gisteren op deze plaats kunnen lezen. In een van zijn typische be- togen-voor-de-vuist heeft hij bezworen, dat hij Europese eenheid de bekroning van zijn leven zou achten. Dit is typisch-Bevins uitgedrukt. Voorstanders van Europese eenheid zien die niet zozeer als een bekro ning van het leven.van Ernest Bevin, of van welke andere politicus ook. Zij zijn zich bewust van de noodzaak, die eenheid uit samenwerking te doen groeien. Zij al die Belgen, Franseif, Nederlanders, Ita lianen enzovoorts en ongetwijfeld ook veel Britten staren niet eerbiedig naar mr. Bevin, zich afvragend: wanneer zou het hem behagen? Dat begrijpt hij kennelijk niet. Hij begrijpt het eerlijk niet. Hij be schouwt zichzelf in buitenlandse aange legenheden trouwens als Groot-Brittannië zelf. Daarom lezen wij: „Bevin ontkende, dat Groot-Brittannië gekant .is tegen Euro pese eenheid. Hij zei het als een bekroning van zijn leven te zullen beschouwen, een Europese eenheid op een gezonde, defini tieve en progressieve grondslag tot stand te brengen". Hij wil dat doen, als hij de tijd ervoor gekomen acht. En die Europese Assemblée, dis de Fransen en Belgen hebben voorge steld, ligt hem niet, want dat zou alleen maar' een praatcollege zijn, dat resoluties aannam en niets anders. Waarom? Wel, omdat hij het zegt. Dat een dergelijk lichaam in de geest van de voorstellers 'geenszins bedoeld is als een praatcollege dat resoluties aanneemt, maar dat het prac- tische plannen zou moeten maken en die aan de betrokken staten voorleggen negeert hij. Mr. Bevin zal het initiatief wel nemen. Zijn huidig denkbeeld is dat hij uit de economische samenwerking, ont staan uit het Plan-Marshall, een blijvende organisatie zal kunnen vormen die een Europese mentaliteit Inplaats van een Franse, Britse, Scandinavische en Bene- lux-mentaliteit zal stellen. Velen achten dit ondenkbaar. Als men tussen een aantal firma's een belangengemeenschap vormt ontstaat nog geen bedrijfseenheid. Zij zullen alleen sa menwerken voorzover die belangen reiken, elkaar intussen nauwlettend bespiedend, en op ieder gebied dat er buiten valt vol komen bereid tot onderlinge wedijver. En de betrokken groepen personeel zullen zich nog elk steeds in dienst van hun eigen firma voelen en met de anderen niet meer dan het noodzakelijke contact hebben. Alleen de directies zullen in overleg treden. Evenals in de U.N.O. Dit is geen eenheid; het lijkt er niet op. En nu kan Tnen aanvberen, dat deze vergelijking met bedrijven veel kleiner eenheden betreft. Maar dat doet er hier niet toe. Want zowel op het kleine als op het oneindig grotere gebied is het de menselijke natuur, die zich doet gelden. Een gedeeltelijk samengaan en dan nog alleen op materiële grondslag schept geen vriendschap en vertrouwen. Het schept ook niet het bewustzijn: wij horen voortaan bijeen. Zacht gezegd is het uiterst onzeker of er enige kans op verdere Europese economische samenwer king zonder meer.zal zijn als de drang van buiten, die er thans toe dwingt, ten einde zal zijn. Dat wil dus zeggen: als het Plan-Marshall zal zijn uitgewerkt. Mr. Bevin is geen mensenkenner. Hij begrijpt blijkbaar ook niet dat de buiten wereld in hem niet meer ziet dan een dei- ministers van een staat, die groot is en een indrukwekkend verleden heeft, maar sterk aan macht heeft ingeboet en in niet geringe moeilijkheden verkeert. Hij begrijpt even min dat de buitenwereld, evenals velen van zijn landgenoten, hem wel als een ruige, zelfbewuste figuur maar geenszins als een groot man beschouwt, zich wel bewust is dat figuren van groter beteke nis op zijn plaats gezeten hebben en voor ziet, dat hij niet lang meer zal blijven. Erger is evenwel, dat Ernest Bevin kenne lijk leeft in beperkte gedachtensfeer, hard nekkig stokpaarden berijdt en zich niet verdiept heeft in de menselijke natuur. Een medewerker van de N.R.C. heeft opgemerkt, dat hij altijd weer verge lijkingen maakt met het eenheids-werk, dat hij na de eerste wereldoorlog in de Britse vakbeweging heeft verricht en dat dit op een ander niveau staat. Natuurlijk, want dit betrof maar één bepaalde groep der bevolking en niet meer dan een be langengemeenschap. Typisch-Bevin noemt deze medewerker ook zijn verwijzing naar Groot-Brittannië's uitzonderingspositie als lid van het Gemenebest. „De hoeksteen van een groot Gemenebest, onderschat dat niet", zei Bevin. Neen, niemand zal dat onderschatten. Maar dat hij dit zo sterk naar voren brengt kenmerkt hem niet als Europeaan en internationalist, maarals Brit. Hij denkt niet Europees en dat blijkt telkens weer uit zijn weinig verzorgde redevoeringen, zonder dat hij zich daar blijkbaar zelf van bewust is. Churchill moge eveneens een typische Brit zijn, maar hij voelt internationaal de verhou dingen en mogelijkheden veel beter aan. Hij begrijpt meer, hij weet meer, zijn levenservaring en inzicht staan op breder grondslag. Het is jammer, maar de indruk versterkt zich steeds meer dat deze Britse minister van Buitenlandse Zaken de grote plannen, waarover hij spreekt, slechts eenzijdig kan zien en er daarom niet tegen opgewassen is. Dat hij daarbij zichzelf voortdurend in het middelpunt plaatst, dat hij niet spreekt namens de regering, waarvan hij een lid is, maar telkens van zichzelf alleen, zou een komische indruk maken als zijn energie, zijn onbaatzuchtigheid en onmiskenbare „lef" niet een mate van sympathie voor zijn persoonlijkheid wekten. Maar er zijn in de Britse 'regering zeker mannen van groter allure en groter begrip dan hij. Hij zal er niet 111 slagen. Europa van zijn Euro pese visie te overtuigen. R. P- Devaluatieplannen in Zweden De Zweedse hoogleraar Anders Ostlind heeft gisteren in een over de radio uitge zonden lezing over de economische toe stand verklaard, dat de Zweedse autori teiten de mogelijkheid van een devaluatie van de kroon overwegen, zulks in verband met de moeilijkheden, die de Zweedse ex porteurs van cellulose ondervinden. Op een onbewaakte overweg tussen Zwolle en Hgrfte is een truck met oplegger door een goederentrein aangereden. De loco- motor van de trein ontspoorde en de opleg ger kantelde op de rails. Niemand werd gewond. Het treinverkeer tussen Zwolle Meppel was drie uren gestagneerd. De landen der Brusselse Alliantie werden over erkenning van Israel geraadpleegd LONDEN, 27 Januari (Reuter). - Na een volle dag debatteren heeft het Britse Lagerhuis met 283 tegen 193 stemmen de Palestijnse politiek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, goedgekeurd. Bevin leverde woordenduels met de leider der oppositie Churchill, en verschillende leden van zijn eigen Labour- partij. Hij verdedigde zijn politiek in een rede van anderhalf uur. Onder meer ver klaarde hij, dat Engeland Palestina niet zou erkennen voordat antwoord hieromtrent was ontvangen van de landen van het ge menebest en de landen der Westeuropese Alliantie. Indien weer gevechten zouden losbarsten zou het voor Engeland zeer moeilijk zijn erschillig en werkeloos toe te zien. Bevin zeide: „Het bestaan van de staat Is raël is thans een feit en wij hebben niets ondernomen om dit ongedaan te maken", doch voegde erbij, dat het belang van de Arabische zaak eveneens overwogen moet worden. Bevin eindigde zijn rede met de belofte, dat de regering het uiterste zou doen „om vrijheid, veiligheid en voorts economische en sociale vooruitgang te be vorderen in een gebied dat van vitaal be lang voor ons en de wereldvrede is". Churchill dwong een stemming af over Bevins „verbazingwekkend slechte behan deling van de kwestie Palestina". Churchill eiste de erkenning van Israël zonder lang uitstel. Hij kondigde aan, dat zijn volge lingen tegen de politiek van Bevin zouden stemmen. Hij zeide het als zijn plicht te beschouwen in de duidelijkste termen op de fouten van Bevin te wijzen. Engeland heeft zich volgens Churchill tegenover Amerika, de Sovjet-Unie en de Joden ge plaatst zonder de Arabieren de geringste dienst te bewijzen. Men behoort de Joden niet een eerlijk deel van de woestijn van de Negev te misgunnen", aldus Churchill. Joden en Arabieren behoorden vrije toe-, gang te hebben tot de Rode Zee door de Golf van Akaba." Hij beschuldigde Bevin ervan bevooroordeeld te zijn ten opzichte van de Joden. De premier, Clement Attlee, sloot het debat. Hij werd, toen hij het woord wilde nemen, luide door zijn volgelingen toege juicht. Attlee verklaarde, dat het niet raad zaam zou zijn geweest Israël overhaast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kunnen bijdragen. „De regering heeft een erkenning in beginsel reeds lang aanvaard", aldus Attlee. „Het is thans slechts een kwestie van hoe en wanneer. Het is nu een zaak van besprekingen ge worden". Voor het eerst heeft thans Bevin mede- gedeèld dat hij de landen van het pact van Brussel eveneens raadpleegt over Israël. In diplomatieke kringen meent men dat Bevins verklaring er op duidt dat binnen zeer korte tijd overgegaan zal worden tot de facto-erkenning. Engeland zou echter evenals Frankrijk voorbehoud met betrek king tot de grenzen maken. Naar men meent hebben 60 Labour-leden zich van stemming onthouden. Bevin kan gaan. De stemming in het Britse parlement, waarbij de Labour-partij een meerderheid verkreeg van 90 stemmen, de laagste meer derheid, die zij ooit met betrekking tot een belangrijk onderwerp behaalde, werd heden door de Britse pei's als een belangrijke ont- Amerika wenst 167 fabrieken te onttrekken aan ontmanteling De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft heden verklaard dat de Amerikaanse regering de Britse en Franse ambassadeurs te Wash ington officieel heeft verzocht met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overleg te plegen over de wens der Verenigde Staten, om 167 oorspronkelijk voor ontmanteling bestemde Duitse fa brieken in Duitsland te laten. Acheson verklaarde dat aan de Britse en Franse ambassades gelijkluidende nota's waren gezonden waarin wordt medege deeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het rapport van een industriële commissie, ingesteld in ver band met de organisatie van de Marshall hulp, waarin wordt aanbevolen deze fa brieken voor Duitsland behouden te doen blijven, heeft aanvaard. Minister Acheson herhaalde, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn toe te staan, dat de Duitse productie van staal zal stijgen boven de jaarlijkse hoeveelheid van 10.700.000 ton, waarover overeen stemming werd bereikt. wikkeling in de binnenlandse politiek be handeld. De „Daily Graphic" gaf het nieuws onder de kop „Bevin kan gaan". In het ar tikel wordt onder meer gezegd „toen de cijfers bekend werden gemaakt zeiden so cialisten, dat Bevins dagen op het Foreign Office geteld waren. In het verleden zou zulk een kleine meerderheid het onmiddel lijk ontslag van de minister van Buiten landse Zaken hebben betekend". Volgens de „Daily Express" zou de kwes tie heden op een kabinetsvergadering be sproken worden. Het blad achtte het echter niet aannemelijk, dat Bevin heen zou gaan. Het blad acht het mogelijk, dat Bevin bij de volgende kabinetsverandering om een nieuwe functie zou verzoeken. Zuinig met de kolen! Zowel het ministerie van Economische Zaken als de Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen vestigen er de aandacht op, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, reeds thans het nog resterende ge deelte van het kolenrantsoen af te leveren aan de verbruikers. De beschikbaar gestel de twaalf eenheden zijn bestemd voor het gehele stookseizoen, dat tot 30 April loopt. De productie der Nederlandse mijnen maakt het niet mogelijk, dat de brandstof- fenhandelaren voorraden kunnen vormen om daaruit aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen. De handelaren zijn afhankelijk van de betrekkelijk geringe voor huisbrand geschikte hoeveelheid ko len, welke de mijnen afleveren. Aankoop van huisbrandkolen in het buitenland moet wegens gebrek aan deviezen tot het uiterste worden beperkt. Wegens de schaarste aan anthraciet wordt verbruikers aangeraden, zoveel mogelijk genoegen te nemen met eierkolen of gas- cokes. Verbruikers zullen met de voorraden, waarover zij nog beschikken, uiterst zuinig moeten zijn. Eduard van Beinum de eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouwrkest gaat zijn tijd thans verdelen tussen dit orkest en het even befaamde London Philharmonic Orchestra, dat hem onlangs als dirigent aanstelde. In Londen bereidde een ontvangstcomité onder leiding van de romancier-toneelschrijver B. Priestley hem een grootse ontvangst, daarna maakte Van Beinum de Drill Hall in Kensington kennis met. zijn nieuwe orkest, waarmee hij hier een eerste repetitie houdt- Vrede in China nadert traag Zij eisen gevangenneming van Tsjang Kai Tsjek Een woordvoerder der Chinese commu nisten heeft volgens Reuter voor radio Sjensi de eis gesteld, dat de regering ge neraal Tsjang Kai Tsjek en alle anderen, die op de communistische lijst van „oor logsmisdadigers" staan, gevangen neemt. Verder werd nog verklaard, dat gene ralissimus Tsjang Kai Tsjek, ofschoon „hij zich teruggetrokken heeft", nog daadwer kelijk met de waarnemende president- Li Tsjoeng-Jen samenwerkt in een „drama tisch vredesspel", dat dient als dekmantel voor de volgende militaire stap van de nationalistische regering. De Chinese nationalistische regering heeft opdracht gegeven, dat een vliegtuig op het in het centrum van Nanking gele gen -vliegveld in gereedheid zal worden gehouden om de afgevaardigden der rege ring in Noordelijke richting te vervoeren, voor een ontmoeting met de vertegenwoor digers der communisten. Beweerd wordt, dat de regeringstroepen de strijd vermijden en zich concentreren op de verdediging van Nanking. Autoriteiten te Nanking zijn er van overtuigd, dat de oprukkende communisti sche troepen voornemens zijn Nanking in te nemen, voordat de vredesonderhande lingen beginnen. Terwijl het Chinese kabinet besprekin gen voerde, trokken tienduizenden vluch telingen uit het rechtstreeks tegenover Nanking gelegen Poekou de Yangtse over. De communisten zijn bezig te Tsjinkiang, op een afstand van 64 kilometer van Nan king benedenstrooms aan de Yangtse ge legen, grote aantallen troepen samen te trekken, om de Noordelijke oever van deze rivier over te steken. Tsjinkiang is een Kravchenko, de Russische vluchteling die met zijn bock „Ik verkoos de vfimeid" plotseling een der meest gelezen en meest bestreden auteurs in de Verenigde Staten werd, in de rechtszaal te Parijs, waar hij Zich tracht te rehabiliteren van de verdachtmakingen van Franse communisten. zeer belangrijk punt voor de spoorweg verbinding tussen Nanking en Sjanghai. Het verkeer op de spoorweg tussen Nan king en Sjanghai is gestremd, als gevolg van troepenbewegingen op grote schaal en door de evacuatie van regeringsautori teiten. In berichten uit Taijoeran, de sinds lang belegerde hoofdstad van de provincie Sjansi, wordt gezegd dat een beroep is gedaan op generaal Foe Tso-Ji, de voor malige opperbevelhebber der regerings troepen in Noord-China, om zich per vliegtuig naar de belegerde stad te be geven teneinde een plaatselijke vrede tot stand te brengen. Gemeld wordt, dat de autoriteiten van de provincie Soeijoean, welke ten Noord westen van Sjansi is gelegen, ook vredes onderhandelingen willen openen. West-Europese ministers vergaderen in Londen De ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Alliantie kwamen gis teren in Londen bijeen voor bespreking over defensie-problemen, Palestina en Europese eenheid. De conferentie werd heden geopend en zal twee dagen duren. Het betreft hier de geregelde bespreking van de permanente consultatieve raad van de Brusselse lan den: Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg. Aan het hoofd van de agenda staat het bespreken van de voortgang die de defen sieplannen van de Alliantie inmiddels heb ben gemaakt en op welke wijze die plan nen verbonden kunnen worden met het ontworpen Noord-Atlantische veiligheids pact. Voorts is het vrij zeker dat de ministers zullen trachten hun toekomstige regerings- politiek ten aanzien van Palestina te for muleren. De ministers zullen, naar verwacht wordt, de verschillende meningen bespre ken die zij koesteren ten aanzien van Euro pese eenheid. Ook zullen zij pogen tot op heldering te geraken ten aanzien van hun politiek inzake de toekomstige politieke en industriële administratie van West-Duits- land. Xn Franse kringen te Parijs is men niet zeer optimistisch gestemd. Men heeft daar maar weinig hoop dat de conferentie er in zal slagen de afwijkende Franse en Britse meningen over Europese eenheid met elkaar in overeenstemming te bren gen. (United Press). Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: De Nederlandse regering schijnt geneigd te zijn om inzake erkenning van Israël één lijn te trekken met de overige landen die deel uitmaken van de West-Europese Unie. In Den Haag had men de indruk dat thans op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese landen wel tot erkenning, maar op dit ogenblik alleen de facto besloten zal worden. jeugdige dader van aanslag op 63-jarige vrouw gepakt De 16-jarige J. P. uit de Grote Witten- burgerstraat te Amsterdam, die verdacht wordt van een poging tot doodslag, Dins dagmiddag op 'n 63-jarige vrouw gepleegd, is Woensdagmiddag te Rotterdam gearres teerd. Hij is naar Amsterdam overgebracht en door het hoofd van de Kinderpolitie aan een verhoor onderworpen. Bij dit verhoor is komen vast te staan, dat de jongeman in een vlaag van ver standsverbijstering tot zijn daad is ge komen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en kon geen andere verklaring geven dan „dat hij zijn kop was kwijtge raakt." Hij zal aan een psychiatrisch onder zoek worden onderworpen. De 63-jarige mevrouw B. was Woens dagmiddag in staat een verklaring af te leggen. Zij deelde mede, dat zij Dinsdagmiddag door de Grote Wittenburgerstraat liep op weg naar een familielid. De jongeman. J. P., stond voor de deur van zijn woning en vroeg haar even binnen te willen komen om hem te helpen bij het bereiden van een pudding. Toen zij aan zijn verzoek voldeed, had de jongen haar plotseling met een stoel en een hamer op het hoofd en de schou ders geslagen. Zii liep een aantal bloedende wonden op en verloor het bewustzijn. Haar aanvaller had op haar de indruk gemaakt krankzinnig te zijn. Zij kende de jongeman van aanzien 'doordat hij vaak een familie bezocht, die evenals zij in de Dapperstraat woont. Haar toestand geeft geen reden tot onge rustheid. Het woord is aan Inayat Khan: Allen zullen u helpen als gij Uzelf wilt helpen. Drie Schiedammers krijgen ieder 10 jaar gevangenisstraf Zij pleegden een roofmoord op een Zandvoorter De Rotterdamse rechtbank heeft heden drie Schiedammers, de 27-jarige scheeps bouwer A. M., zijn 27-jarige .compagnon J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K„ wegens de op 6 Maart 1945 gepleegde roofmoord op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer ieder tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Boer kwam op 5 Maart 1945 op de fiets van Zandvoort naar Schiedam om jenever te kopen. Hij maakte kennis met A. 1VL, die aanbood, hem de volgende dag in een win keltje. dat in gebruik was bij de weger K., tweehonderd liter jenever te leveren. M., die gezien had. dat B. veel geld bij zich had, maakte met H en K. een afspraak om Boer te beroven en uit dc weg te ruimen. De volgende morgen werd de Zandvoorter in het winkeltje door H. doodgeschoten. K. was daarbij aanwezig geweest. Zij namen B.'s portefeuille met f 27.000 weg en begroe ven het stoffelijk overschot van B. achter de winkel. Het geld werd later verdeeld. Tegen ieder der drie verdachten was op 13 Januari vijftien jaar gevangenisstraf geëist Onderbreking der Londense conferentie ten behoeve van Alliantie-bijeenkomst LONDEN, 26 Januari (Reuter) De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen verneemt van gezaghebbende zijde, dat tijdens de heden gehouden bijeenkomst van de drie-mogendheden-conferentie, welke thans te Londen in verband met het opstellen van een bezettingsstatuut voor West-Duitsland wordt gehouden, werd be sloten de beraadslagingen gedurende een korte periode op te schorten. De verdaging heeft ten doel René Mas- sigli, Frans ambassadeur te Londen, ge legenheid te geven de tweedaagse zitting van de consultatieve raad der Westelijke Alliantie bij' te wonen. Van goed ingelichte zijde werd vernomen, dat de conferentie tijdens de heden gehou den bijeenkomst overeenstemming heeft bereikt over alle onderdelen van het sta tuut, behalve over de voornaamste twee moeilijkheden, namelijk dat gedeelte van het ontwerp-statuut, dat betrekking heeft op de samenstelling en bevoegdheden van het Duitse opperste gerechtshof en het ge deelte, waarin de verantwoordelijkheid voor het innen van de bezettingskosten wordt behandeld. Er dient echter te worden opgemerkt, dat over de andere onderdelen van het ontwerp-statuut reeds bijna algehele over eenstemming was bereikt tijdens' onder handelingen welke voor het begin der Lon dense conferentie te Frankfort waren ge voerd tussen de militaire gouverneurs van de drie Westelijke bezettingszones van Duitsland, zodat de conferentie tijdens haar besprekingen te Londen, welke tien dagen hebben geduurd, geen vorderingen schijnt te hebben gemaakt met de behandeling van de voornaamste twee problemen, ter op lossing waarvan zij was uitgeschreven. Het verluidt, dat het Britse compromis voorstel, dat in het afgelopen weekeinde werd ingediend betreffende het probleem van het opperste gerechtshof, door de Republikein te Batavia: „Binnenkort toeneming van de guerilla op Oost-Java" Een republikeinse woordvoerder te Ba tavia voorspelde vandaag een opleving van de guerilla-activiteit in Oost-Java binnen een week, aldus meldt Reuter. Hij sprak de Nederlandse mededelingen tegen, volgens welke de republikeinse strijdkrachten verspreid en niet langer in staat zouden zijn gecoördineerd op te tre den. De Siliwangi-divisie, de formatie, die de hardnekkigste tegenstand had geboden, heeft volgens hem haar vroegere stellingen weer ingenomen. Hij zeide: „De Nederland se militaire macht vergist zich geheel in zake de gevechtskracht van de regelmatige republikeinse strijdkrachten, die tenminste 300.000 man bedragen, van wie een groot deel zich nog op Java bevindt". Zij hadden de stellingen, die zij in Oost- Java voor de politiële actie Juli 1947 innamen, weer bezet, aldus de republikein se woordvoerder. Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de TNI in Noord-Sumatra een communi qué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de republikeinse noodregering op Sumatra geen orders heeft gegeven om het vuren te staken. In het communiqué wordt aan alle strijdkrachten van de repu bliek het bevel gegeven, loyaal te blijven aan de noodregering, waarvan de minister van economische zaken, Sjafroeddin Prawi- ranegara, voorzitter is. Handelsverkeer met Griekenland Met Griekenland is een regeling getrof fen waardoor dit land met de door de Marshall-hulp verleende gelden in Neder land aankopen kan doen. Griekenland zal in Nederland kunnen kopen gecondenseerde melk, melkpoeder, kaas, eieren, cacaopoeder, fokvee, ruwe rubber, ruwe runderhuiden, tin, onder delen voor baggermachines, telecommuni- catiemiddelen, materiaal voor seinwezen, Röntgenapparaten, telefoonmateriaal, tex tiel, visnetten en metaalwaren. Amerikaanse delegatie niet werd goedge keurd. Door de Amerikaanse autoriteiten te Lon den is echter met nadruk verklaard, dat zij nog steeds hoopvol zijn gestemd betreffen de het resultaat van de conferentie. Den Haag protesteert opnieuw tegen rapport CvGD 's-GRAVENHAGE, 27 Januari (A.N.P.) Van officiële zijde wordt naar aanleiding van het rapport van de Commissie van Goede Diensten van 24 Januari aan de Veiligheidsraad nog het volgende medege deeld: „De commisise heeft de resultaten van haar waarnemingen vastgelegd in de vol gende conclusies: a. In de vroeger dnor de republiek gecon troleerde gebieden zijn nog geen orde en rust gevestigd; b. Het Nederlandse leger heeft, in vele gebieden niet voldoende troepen te velde om onmiddellijk de takliek der repu bliek te bestrijden; c. Het Nederlandse leger beschikt niet over'voldoende politie of troepen om de burgerbevolking in het gebied voldoende te beschermen. d. de toestand is momenteel nog niet sta biel genoeg voor de invoering van een volledig bevoegd bestuur. Zoals eveneens gesteld diende te worden ten aanzien van het rapport van de com missie van 14 Januari aan de Veiligheids raad moet ook hier worden geconstateerd dat het rapport van de commisise een een zijdig en daardoor verwrongen beeld geeft van de situatie. De Veiligheidsraad wordt ook door dit nieuwe rapport der commissie niet in staat gesteld de feilen evenwichtig te beoordelen. Het rapport dringt de lezer de conclusie op, dat zich in Indonesië een guerilla-strijd aan het ontwikkelen is, tegen welke de Nedexdandse troepen niet zijn opgewassen. Deze conclusie moet ten enenmale als onjuist worden verworpen. Erkend zii, dat in een enkel gebied, met name Oost-Java, de ontwikkeling der situatie met teleurstelling is gadegeslagen, zonder dat deze nochtans kritiek kan wor den genoemd, doch over het algemeen heeft de situatie met betrekking op de onveilig heid zich ontwikkeld binnen de bij de op zet van de actie geachte grenzen." De officiële mededeling betoogt tenslotte dat het al te optimistisch moet worden ge acht te verwachten dat de Nederlandse troepen er thans reeds in geslaagd zouden moeten zijn, de sfeer volkomen te zuiveren. Politiële actie in Birma Officieel is te Rangoon meegedeeld, dat de strijdkrachten van de Birmese regering binnenkort op grote schaal militaire ac ties zullen beginnen tegen de opstandige Karens (een groep stammen) die de Mawtsji tinmijnen (Brits eigendom) sinds September van het vorig jaar bezet hou den. Deze mijnen liggen 430 k.m. ten Noordwesten van Rangoon. Volgens de officiële vei'klaring hebben de opstandelingen meer dan 100 personen, onder wie vele regeringsambtenarexx, ver moord. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.T. in De Bilt. peldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Nevelig of licht bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In de nacht on vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 28 Januari: Zon op Maan op 8.27 uur. onder 17.20 i 8.50 uur, onder 16.14 i

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1