c D ew Tijdperk van hoogconjunctuur in Amerikaans bedrijfsleven lijkt ten einde te lopen De nieuwe bonnen VOLVET Luchtvaartovereenkomsten door India en Pakistan geschonden Economische unie tussen de Benelux-landen heeft vertraging PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws DONDERDAG 27 JANUARI 1949 Het publiek keert terug tot seizoensgewijze aankoop Er zijn aanwijzingen, dat de hoogcon junctuur in het Amerikaanse bedrijfsleven in la-acht en vitaliteit begint af te nemen, ofschoon de meningen in ondernemerskrin gen verdeeld zijn over de vraag, of de huidige prijsdaling en de vermindering der bedrijvigheid in verband staan met de tijd van het seizoen dan wel het begin be tekenen van een lichte teruggang, aldus schrijft Aneta's economische redacteur. Hij wijst er in dit verband op, dat de prij zen van voedsel en kleding dalen, dat de prijzen van onroerende goederen zich in vrij sterke mate in dalende richting be wegen als gevolg van het toenemende verzet van de kopers en dat ook de bouw kosten lager worden. In sommige plaatsen heerst werkloos heid onder de georganiseerde timmerlie den, en dikwijls worden er ongeorgani seerde timmerlieden, die met lagere lonen genoegen nemen, gevraagd. Deze situatie heeft in sommige gevallen georganiseerde timmerlieden er toe gebracht zich bereid te verklaren een loonsverlaging van twin tig procent te aanvaarden, teneinde te hel pen de woningbouw te stimuleren. De werkloosheid in de Verenigde Staten, die weliswaar nog steeds niet noemenswaardig is op een totaal van ongeveer zestig mil- lioen aan het arbeidsproces deelnemende personen, begint toch reeds hier en daar een toeneming te vertonen. Zo hebben bijvoorbeeld de Delco-fabrieken van Ge neral Motors te Dayton in Ohio in het af gelopen weekend bekend gemaakt, dat 6.200 van de 9.300 arbeiders dezer fabrie ken met ingang van deze week slechts vier dagen per week zouden werken. Deze maatregel werd toegeschréven aan de da lende afzet van wasmachines, waarvoor de Delco-fabrieken kleine electrische motoren vervaardigen. Overigens is de manufacturenliandel van oordeel, dat de omzet van de klein handel over het algemeen niet afneemt. Men verwacht zelfs in deze branche, dat de totale omzet in Februari, Maart en April van dit jaar vijf procent groter zal zijn dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De daling, die in het afgelopen najaar viel waar te nemen in de kleinhandel-omzetten van de manufactu- renhandel, wordt toegeschreven aan de neiging van het publiek om de aankopen meer aan te passen aan de tijd van het seizoen. Blijkbaar hebben vele zakenlieden nog niet besloten, wat zij zullen doen: hun voorraden dure goederen liquideren, of de optimisten geloven die de omzetdaling van de laatste tijd beschouwen als een sei zoensverschijnsel. Wegens deze onzeker heid wordt met grote belangstelling de publicatie tegemoet gezien van het door de Federal Reserve Board samengestelde indexcijfer der industriële productie voor de maanden Januari en Februari en de cijfers betreffende het nationale inkomen in deze twee maanden. Economische waarnemers schijnen ge neigd te zijn tot de veronderstelling, dat werkloosheid en dalende kleinhandelsomzetten uitsluitend moeten worden toegeschreven aan de neiging van het publiek om terug te keren tot zijn vooroorlogse gewoonte van seizoenaan kopen. Middenstandsorganisaties bespreken de winkelsluiting In een vergadering van de commissie van overleg der vier middenstandsbonden is besloten ten aanzien van het voorontwerp van de Winkelsluitingswet in overleg te treden met de Bedrijfsgroep Détail-handel en de Hoofdgroep Ambacht. Hóewei de meningen over deze aangelegenheid zeer verdeeld zijn, zullen de besturen trachten tot een eensluidend advies te komen, hoe wel men overtuigd is dat daarvoor vele bezwaren uit de weg zullen moeten worden geruimd. N V SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT KWALITEIT Deviezendelicten van vóór de bevrijding alsnog strafbaar Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het devie- zenbesjuit 1945. Dit wetsontwerp heeft ten doel de mo gelijkheid te scheppen, voor deviezendelic ten welke zijn gepleegd voor de bevrijding van Nederland, alsnog straf op te leggen. Deze mogelijkheid bestond reeds gedu rende een beperkte tijd na de bevrijding, doch de gestelde termijnen bleken niet ruim genoeg gesteld te zijn. In vele gevallen bleek pas nadat deze termijnen waren ver streken, dat een deviezendelict was ge pleegd. Te verwachten valt, dat ook in de toe komst speciaal bij de uitvoering van de bepalingen van de wet Herstel Vermogens overgang Rijksmarkengebied nog tal van feiten aan he t licht zullen komen, waar door de Nederlandse deviezenpositie zal blijken destijds te zijn benadeeld. Bij de Nederlandse Bank is tot dusverre een aan tal gevallen bekend geworden tot een be drag, dat enige millioenen guldens beloopt. (J &..01 O Q jtiPitra. EEN iiMi» PAK =5^ VÓL SOP! De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Dina Lipatti, piano. 9.15 Voor zieken. 9.30 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00. Werken van Mozart. 11.15 Zangrecital. 11.45 Platen. 12.00 Lichte klanken. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest, 13.15 Weense liederen. 13.45 Quintet in b, Brahms. 14.20 Koor. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Harry Wiggelaar, viool en Marinus Voorberg, piano. 15.30 Balletmuziek. 15.40 Boekfragment 16.00 Kamerorkest. 16.40 Voor dracht. 17.00 Platen. 17.10 „Vrije tijd". 17.30 Orgelspel. 17.45 Strijkorkest. 18.15 Bond tegen het vloeken. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gees telijke liederen. 19.30 Rode Kruis. 20.15 Vocaal kwartet. 20.45 Klankbeeld. 21.30 Lichte muziek. 22,00 Prof. B. Holwerda. 22.30 Strijk kwartet. 22.45 Overdenking. 23.15 Rally Monte Carlo. 23.25 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8,00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23-00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw.. 9.00 Werken van Handel. 9.35 Licht klassiek pro gramma. 10,00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen. 11.05 Voordracht. 11.25 Accordeola. 12.00 Bioscoop orgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.20 Licht orkest. 14.00 Kookles. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Platen. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 „Wij en de muziek". 28.15 Felicitaties. 18.40 Rosa Spier, harp. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Jhr. P. J. Six. 19.30 „Godsdienstig leven in Gelderland". 20.05 Frühlingsonate. Beethoven. 20.30 „Ver draagzaamheid". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22,00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and sweet". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 „In huwelijk en gezin". 23.30 Sympho nisch concert. Van 30 Januari tot en met 12 Februari zijn de volgende bonnen geldig: Bonnen voor Vlees 601, 603 Vlees: 100 gram Vlees 602 Vlees: 200 gram Vlees Alle bonkaarten 901 607 Algemeen: 250 gram Rijst 608 Algemeen: 250 gram Boter, Marga rine of Vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 611 Algemeen: 500 gram Boter, Marga rine of Vet 612 Algemeen: 400 .gram Kaas of 500 gram Korstloze Kaas 613 Algemeen: 125 gram Koffie B 625: 200 gram Kaas of 250 gram Korst loze Kaas Bonkaarten KD, KE $01 617 Algemeen: 250 gram Boter, Marga rine of Vet 618 Algemeen: 100 gram Kaas of 125 gram Korstloze Kaas Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901 31 Tabak, 34 Diversen: 2 rantsoenen Siga retten of Kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 902 (Bijzondere arbeid, aanstaande Moe ders en Zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 573 Alge meen (500 gram Sinaasappelen) en 579 Algemeen (1 kg. Sinaasappelen) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten worden ingeleverd. Bijzondere heffingen behoeven niet in vrij geld te worden voldaan Van het totaal betaalde bedrag aan bij zondere heffingen is niet minder dan 23 pet. ïn vrij geld voldaan. De minister van Financiën heeft voor de bijzondere heffingen betaling uit geblok keerd tegoed, Grootboek 1946 en zeker heidsstelling en ook betaling in staatsfond sen toegestaan. Met uitzondering van de 3M pet. lening 1948 en de 3 pet. Nederland se Dollarlening. Bij de aanneming van het Wetsvoorstel Afwikkeling Geldzuivering in de Tweede Kamer werd bedongen dat de heffingen ook zouden kunnen worden vol daan met Beleggings- en Investeringscerti ficaten. Zolang de Eerste Kamer deze wet nog niet heeft goedgekeurd zal betaling met deze stukken echter nog niet mogelijk zijn. Intussen heeft de schuldenaar van bij zondere heffingen in de andere staatsfond sen voldoende keus om een aankoop te verrichten en er daarna zijn aanslag mee te voldoen. De meeste in aanmerking ko mende staatsfondsen noteren ongeveer 2 pet. beneden pari, zodat ook na aftrek der aankoopkosten het nog de moeite waard is, bij gebrek aan geblokkeerd geld, eigen Grootboekinschrijving of zekerheidsstelling, staatsfondsen te kopen en daarmee de bij zondere heffing te voldoen. Geen registratie van arbeids krachten via loonbelasting Aan de loonbelastingkaarten 1948 en 1949, welke de werkgevers van de belas tingadministratie hebben ontvangen, is een strook bevestigd ten dienste van een re gistratie van arbeidskrachten door het rijksarbeidsbureau. De minister van Sociale Zaken heeft echter in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën besloten af te zien van deze registratie, zodat de werkgevers deze strook niet behoeven in te vullen. Vestigingseisen voor landbouwers De samenwerkende landbouworganisaties zullen zich' béraderi over de vraag of het gewenst zal zijn in ons land over te gaan tot het stellen van vestigingseisen in de landbouw. Men houdt hierbij het oog richt op die grote groep personen die in tijden van voorspoed werkzaam zijn in andere beroepen dan de landbouw. Zodra de conjunctuur omslaat, komen ze echter terug in de landbouw en worden in vele gevallen ernstige concurrenten van kleine boeren, die het in tijden van tegenspoed toch al zwaar genoeg te verantwoorden hebben. Wil zulk een kleine boer zich bij verdienste verwerven in andere beroepen, dan vindt hij deze voor zich gesloten. Elke vrachtrijder kan een boerenbedrijfje be ginnen, maar een kleine boer kan geen vrachtrijder worden omdat voor dat be roep betrekkelijk zware vestigingseisen worden gesteld. Levenslang voor Duitse student die illegale werkers verried Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de 26-jarige Duitse student R. H. B. uit Düsseldorf tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. B. deserteerde in Maart 1944 uit zijn legeroompagnae, die in Denemarken gestationneerd was, ging naar Alphen aan de Rijn en trouwde daar met een Nederlands meisje. In korte tijd leerde hij zo goed Nederlands spreken, dat vele illegale werkers hem als de „Limbur genaar die in Duitsland had gestudeerd" hun volle vertrouwen schonken. In November 1944 heeft B. contact ge zocht met de landwacht en de politieke recherche in Amersfoort, waar hij was gaan wonen. Hij verried verscheidene be langrijke illegale figuren. Thans werd hij verantwoordelijk gesteld voor de dood vam zeven inwoners van Amersfoort. Veertien dagen geleden was tegen B. de doodstraf geëist. Een groep van 55 Franse kinderen, uit gezonden door de „Secours Catholique de Paris" zal op 2 Februari te Helmond arrive ren om daar gedurende drie maanden bij pleegouders te worden ondergebracht. In totaal komen 150 Franse kinderen naar Ne derland. De meesten worden in Groningen ondergebracht. TWEEDE KAMER Nederland overweeg! deze kwestie door het Internationale Hof van Justitie te doen behandelen Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Van onze parlementaire redacteur) De vertegenwoordiger van de Katholieke Nationale Partij, de heer Welter, is in de I leuwe Ui tg; avem Kamer gekomen door zijn actie inzake het wordt overwogen deze zomer een toeristen- Indonesische vraagstuk. Toen hij Woens- dienst Vlissingen-Folkestone te onderhou- dag bij de begroting van Verkeer en Wa- den. Zonder hoofdelijke stemming ging deze terstaat dat probleem aanroerde, kon men begroting er door, wat insgelijks met die Van het internationale keer ik terug naar het nationale door te vermelden, dat minis ter Spitzen sprak van een ereschuld, van heel ons land tegenover Walcheren, zodat Tweede ^druk.^Uitgegeven voor_^ de^ Volks hij zeker aan Vlissingen de Maatschappij - Zeeland wil teruggeven, zodra die onder neming enigermate rendeert. In elk geval toch niet zeggen, dat hij het er met de haren bij sleepte. De onderafdeling Lucht vaart gaf hem namelijk aanleiding vast te stellen, dat India en Pakistan de Inter nationale Luchtvaartovereenkomst, oor spronkelijk reeds in 1944 te Chicago geslo ten, hadden geschonden door hun vlieg velden voor de Nederlandse luchtvaart te sluiten, omdat aan die landen het Neder landse optreden in Indonesië onwelgevallig was, hoewel het aldus de spreker hier een kwestie betrof, waarin ons land uit hoofde van zijn souvereine rechten han delde. De heer Weiter drong er op aan, dat wij genoemde Dominions voor het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag zou den dagen en dan tevens een eis tot schade vergoeding wegens hun onrechtmatige daad zouden stellen. Minister Spitzen onthulde, dat er destijds van Nederlandse zijde aan India en Pakis tan terstond kenbaar was gemaakt, dat zij hun verdragsplichten schonden en dat hun daarvoor aangevoerde argumentatie geen steek hield. Verder verklaarde hij, dat in derdaad de regering ernstig overweegt dit geval eventueel internationaal te doen be slechten. Waarom het Nederlandse publiek nu pas iets mocht vernemen van de Neder landse protesten want wij hadden in derdaad geprotesteerd, naar ik thans van bevoegde zijde vernam onthulde de minister niet. Overigens sloeg de heer Wei ter in een enkel opzicht de plank een beetje mis, want wij kunnen niet zo maar deze zaak bij het Internationaal Gerechtshof aanhangig maken. Dat zal alleen mogelijk zijn, wanneer de verdragsschenders da'ar- mee aceoord gaan. Bereiken wij hierom trent geen overeenstemming met hen, dan kunnen wij tengevolge van het indertijd tussen Brits-Indië (waarvan zij de rechts opvolgers zijn) en Nederland gesloten spe ciale luchtvaartverdrag wel een uitspraak uitlokken van de Raad van de Internatio nale Burgerlijke Luchtvaart-Organisatie. Denkbaar is dat dit college, tengevolge van zijn samenstelling, het geschil een beetje te veel met een politieke bril zou be kijken; gelegenheid om dat te doen is er zeker, want Indië en Pakistan hebben zich op het verdragsartikel beroepen, volgèns hetwelk de verdragsstaten vrijheid van handelen hebben in geval van oorlog. Na tuurlijk staat er tegenover onze stelling, dat hetgeen wij in Indonesië doen, geen oorlog is, de stelling van die twee landen dat zulks wel het geval is. Den Haag over weegt nog welke weg in deze bewandeld moet worden. van de P.T.T. gebeurde. Van de korte ge- dachtenwisseling daarover zij slechts ver meld, dat de minister een nota in het voor uitzicht stelt over zijn plannen inzake wijziging der telefoontarieven. Mr. Ver meer (A.R.) mocht van de bewindsman vernemen, dat deze wel iets ziet in het denkbeeld om tariefsverlaging in de stille avonduren in te voeren, wat overbelasting overdag zou kunnen voorkomen. Het be drijfsleven zal gelegenheid krijgen te dien aanzien zijn wensen kenbaar te maken. In de begroting van het Zuiderzeefonds bleef de Kamer gisteren steken. Tot de gehouden pleidooien behoorden er enige, die voor de Zuiderzeepioniers opkwamen, welke in staat gesteld zouden dienen te worden kleine of middelgrote bedrijven toegewezen te krijgen. „Kleurenvlucht" is de titel van een ver- zamel-plaatjesalbum dat door Douwe Egberts (tabaks-, koffie- en theehandel in Joure en Utrecht) wordt uitgegeven. Daarin zijn voor het eerst kleurenfoto's opgenomen die uit een vliegmachine zijn gemaakt door Wim Berssenbrugge. Zij zijn uitstekend geslaagd. De tekst werd verzorgd door de heer A. Viruly. Van dit mooie album gaat ongetwij feld een opvoedende kracht uit. Joriske uit de hei, door F. M. Roeland, geïllustreerd door Ger Dorant. Derde druk. N.V de R.K. Boekcentrale, Amsterdam. Witte de With, historische roman door Joh. van Hulzen. De Boekerij, Baarn. Thorbecke, door prof. dr. I. J. Brugmans. universiteitsbibliotheek door De Erven F, Bohn N VHaarlem. Leidens ontzet, door D. Wijnbeek. Vierde druk. Born's Uitgeverij N.V., Assen. Reeks „Neerlands Fundamenten" no. 3. Kobie en het wonderkind, door Stella Bla- kemore. Vertaling uit het Zuid-Afrikaans van Marian HesperSint. Illustraties van Guus Inckel. Bosch Keuning N.V., Baarn. De rode schoentjes, door H. C. Andersen, Vertaald en van een biografie voorzien door mevr. dr. P. M. Boei-Den Hoed. Geïl lustreerd door Fiep Westendorp. Uitgeverij j •Jacob van Campen, Amsterdam. Onderdrukking en verze.t, onder redactie van mr. J. J. van Bolhuis, prof. dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Randwijk, prof. mr. B. C. Slotemaker. Aflevering 10: Duitse methoden (vervolg). Van Loghem Slaterus N.V. en J. M. Meulenhoff, Arnhem-Amsterdam. Jij, meisjedoor Annie FerwerdaVan den Berg. Derde druk. J. H. Kok N.V., Kampen. Herinneringen van een schoolmeester, door W. G. van de Hulst. Tweede druk. J. H. Kok N.V., Kampen. Billy de bever, door Jenny Kiggen. Ge ïllustreerd door Nelly Donker. Uitgeverij „Oisterwijk", Oisterwijk. Reeks „Onder de denneboom". Omwisselbaarheid der munt niet voor Juli 1950 te bereiken BRUSSEL, 26 Januari (Belga)In monetair evenwicht op het oog heeft". antwoord op een vraag van een parle mentslid heeft de heer Moens de Fernig, de Belgische minister van Buitenlandse Handel, verklaard, dat nooit definitief is bepaald dat de economische unie der Lage Landen op 1 Januari 1950 dient te zijn verwezenlijkt. In het protocol dat op 8 Juni 1948 na afloop van de conferentie der ministers van Benelux in het Chateau d'Ardennes is ondertekend, is onder meer bepaald dat dë „drie regeringen met het oog op een ge leidelijke, zo volledig en zo spoedig mo gelijke verwezenlijking van de economi sche unie, zich verplichten: 1) terug te keren tot het systeem van vrij verbruik; 2) de subsidies te verminderen, die bij productie en bij verbruik worden verleend; 3) de investeringsplannen onderling uit te wisselen en te coördineren; 4) de nodige aandacht te wijden aan de unificatie van de sociale en fiscale politiek; 5) een politiek te voeren, die steeds het i Manchester (Engeland) heeft de tram het veld, juister gezegd de straatmoeter voor de autobusEen foto van de laatste tram. Activiteit van benden Een bende van ongeveer 150 man heeft een aanval gedaan op de kampong van de onderneming „Daraadjat" in het Garoetse. De bende stond onder leiding van een drietal Japanners bewapend met brenguns. De aanval werd afgeslagen door de onder- nemingswacht en door een militaire pa trouille. Een lid van de ondernemingswacht en een arbeider werden gedood. Een in witte kleren geklede bende bracht een bezoek aan de woning van een welge stelde Tani in de Desa Pulutan, onderdis trict Tuntang. Alvorens de woning te be- tredfen lieten de bendeleden bij wijze van intimidatie een handgranaat in de tuin ontploffen. Daarna plunderden zij het hele huis leeg en verdwenen. 27. Panda had gelijk gehad. Aan boord 1 de Jonas stond stuurman Stomp tussen de op gewonden bemanning. „Het is onmogelijk om langer naar ze te zoeken," bezwoer hij de opvarenden. „Kijk, de mist wordt ieder ogenblik dichter. Straks zitten we vast in het drijfijs en bovendien, dachten jullie tiou. heusdat die twee nog in leven warenP Je zag toch zelf die walvis op ze afschieten. Neen, er is niets aan te doen, als we onze eigen huid willen redden, moeten we hier zo gauw mogelijk vandaan." De meesten waren het niet met hem eens en hier en daar klonk een dreigend gemompel, waar de stuurman zich echter niets van aan trok. „Zo, die zijn we kwijt," mompelde hij, terwijl hij op de brug klom. „Nu nog een paar walvissen en we maken een beste reis." Hij zette de telegraaf op „volle kracht vooruit", de machines begonnen te draaien en langzaam verdween de „Jonas" uit het gezicht. Doe gewoon Houdt Uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en Uw neus ruim met. DAMPO (verkoudneidsbalsem). Dit maakt in griep- tijd minder vatbaar. En mocht U het onver hoopt toch te pakken krijgen, dan heipén SANAPIRIN-tabletten U er spoedig af. (Adv.) Het Rode Kruis helpt Indonesië Honderdduizend sarongs en één millioen meter textiel zijn door het departement van Economische Zaken te Batavia ter be schikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, voor de nieuw ontsloten gebieden. Ook werden 10.000 blikken groenten en een partij ge droogde aardappelen gezonden. Maar in deze gebieden wonen 25 millioen zielen. Als men aanneemt dat 20 pet. van deze mensen kleding nodig heeft (het aantal is veel hoger!) dan krijgen 100.000 personen een sarong en de 4.900.000 anderen ont vangen ieder ongeveer 20 cm. Als onder 20 pet. van deze mensen (het aantal hon gerenden is veel hoger) de groenten ver deeld worden dan ontvangt ieder 1/500 blik. Gelukkig beschikt het Rode Kruis over grote voorraden, maar voor de ernstige gevallen van ondervoeding, voor de t.b.c.- patiënten en bovenal voor de kinderen- heeft het melk nodig. Die melk verwacht het uit Nederland. - In Midden-Java, in Bantam, in A^sahan en in Tapanuli zijn-vele honderden jon gens en meisjes die zich niet kunnen her inneren dat ze ooit genoeg gegeten, heb ben. Deze kinderen kunnen nu niéts an ders dan melk verdragen.... Het gironummer vanhet hOQfdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is 8540. Men kan ook op een briefkaart boven het nox-male porto een zegelbedrag tot één gulden plakken. De P.T.T. betaalt dit be drag dan aan het Nederlandse Rode Kruis terug wanneer op het adres vermeld is: Rode Kruis-hulp in Indonesië. Verder heet het: „Deze voorwaarden zouden tegen 1 Januari 1950 moeten ver vuld zijn. Indien de drie regeringen het eens zijn dat dit stadium is bereikt, zal de economische unie verwezenlijkt zijn". Hierbij vermeldt het protocol uitdruk kelijk nog een andere voorwaarde: „Deze economische unie vooronderstelt de om wisselbaarheid van de munt". Het schijnt op dit ogenblik evenwel on waarschijnlijk, zo vervolgt „Belga", dat de omwisselbaarheid van de Belgische, Luxemburgse en Nederlandse munt tegen het begin van volgend jaar kan worden verwezenlijkt, waardoor een vertraging van de voorgenomen economische unie zal ontstaan. Óver deze vertraging is door een comité van deskundigen der drie landen een ver slag opgesteld. Dit verslag is vertrouwelijk, doch in goed ingelichte kringen meent men dat hierin de datum van 1 Juli 1950 wordt voorgesteld voor de verwezenlijking van wat nog dient te worden gedaan om de economische unie tot stand te brengen. In dezelfde kringen wordt er op ge wezen, dat het verschil in de prijzen en de lonen in België en Nederland niet zo doorslaggevend is als over het algemeen wordt gemeend. Overigens zal het vrijgeven van waren, waartoe in Nederland wordt overgegaan en ook in het vervolg zal worden over gegaan, normaal een stijging der verkoop prijzen met zich brengen. Die prijsstij gingen zullen ongetwijfeld ook een stijging der lonen uitlokken. Derhalve verwacht men in België, dat in een min of meer nabije toekomst de prij zen en de lonen in de drie landen onge veer gelijk zullen zijn. Leeuwarden basis voor straalvliegtuigen Heden zijn acht straaljagers naar hun nieuwe basis, het Leeuwarder vliegveld vertrokken. Het betreft een groep straal- jagers met getrainde piloten, welke groep gevechtsklaar verklaard is. Met de komst van deze groep is Leeuwarden de eerste operationele vliegbasis voor straalvlieg tuigen in ons land. Aftreden. George Gibson, op wie in het rapport-Lynskey over de beweerde corruptie in Engelse regeringskringen critiek is uitgeoefend, is afgetreden als voorzitter van de regionale raad voor de electriciteitsvoorziening van Noord- West-Engeland. Gibson, die in Decem ber aftrad als commissaris van de Bank van Engeland, verklaarde dat hij de bevindingen van het tribunaal onjuist achtte. Onderzoek. Zoals eerder gemeld, is de Franse pater Gau, parlementslid voor de MRP, door de Hongaarse regering uitgenodigd naar Boedapest te komen om het geval van kardinaal Mindszenty te onderzoeken. Pater Gau had deze uitnodiging aanvaard op voorwaarde dat hij de kardinaal alleen zou kunnen spreken. De Hongaarse regering heeft hem thans echter doen weten, dat hij de primaat niet privé noch in gezel schap zal kunnen spreken, waarop pater Gau besloten heeft de uitnodi ging af te slaan. Beweging. Te Rome is een eenheidsbewe ging van vooruitstrevenden gevormd. Het doel van de beweging is op poli tiële gebied leiding te geven „aan de genen. die de vermetele en onduldbare pretentie van de Christen-democratie niet kunnen verdragen, die zich bij uit sluiting de authentieke verklaring van het Evangelie wil aanmatigen". In een manifest verklaart de nieuwe bewe ging, dat zij zich bij de partijen van links aansluit. Peetooms. Naar het Britse blad „The Times" meldt, zijn twee locomotieven 1 op het Zuid-Engelse spoorwegnet naar Nederlandse scheepvaartmaatschappijen genoemd. De doop van de locomotieven geschiedde door de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika lijn en door de heer M. A. Pelt, directeur van de Holland-Afrika lijn. Beide directeuren getooid met een machinistenpet, mochten de locomotie ven een eindje bedienen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2