Rijd ers op weg naar Monte Carlo Sportprogramma's MENTHO-REX DONDERDAG 27 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD J Aan het bureau van de KNAC aan de Lange Vijverberg te Den Haag, meldden de rijders, die in Glasgow waren gestart, zich Woensdagmorgen. Onder de eersten was de Nederlandse équipe ScholteJurgens. Later arriveerden de deelnemers, die in Monte Carlo waren gestart. De Belgisch- Franse équipe PelemanCrapez meldde zich het eerst. De drukte had inmiddels het hoogtepunt bereikt. Telkens stonden er vier of vijf wagens bij de contróle-post. Behalve de grote groep uit Monte Carlo, meldden zich ook regelmatig rijders uit Stockholm en Oslo. Ook de enig overgebleven ploeg, welke Praag als beginpunt had gekozen, de Tsjechische équipe VlcekMasek kwam binnen. De eerste Nederlandse ploeg uit Monte Carlo, die in Den Haag arriveerde, was die van Verkamman—Van Keulen. A. Blansjaar, A. F. Marmelstein en R. van den Boogaard zijn Woensdagmorgen 9m acht uur bij de Klomp (gemeente Ede) met hun wagen tegen een met stenen geladen vracht auto gereden. De heer Marmelstein liep een lichte her senschudding op en een hoofdwonde; de heer Van den Boogaard heeft een gebroken rechter knieschijf en een lichte hersenschud ding. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag overgebracht. Naar Brussel. Vroeg kwamen Woensdagmorgen de eerste wagens te Brussel binnen. De eerste was de Engelsman Couper met Bentley. Het was toen ongeveer kwart voor elf. Een kwartier later arriveerde de eerste Nederlander Ger- lach, die in Glasgow gestart was. De heer Gerlach vertelde, dat hij veel last had gehad van gladde wegen in de buurt van de Neder lands-Belgische grens. Om kwart voor een waren 54 deelnemers de contrópost Brussel gepasseerd. Allen klaagden over beijzelde wegen, maar daar de temperatuur na het middaguur aanzienlijk steeg, verwachtte men in België en in Noord Frankrijk ijsvrije wegen te zullen aantreffen. Woensdagavond zes uur waren 156 deelne mers de controle te Brussel gepasseerd. Een zestal hunner, onder wie de Brit Hall hadden voor het traject AmsterdamBrussel, straf- punten opgelopen. Van de Nederlanders ontbraken de ploegen Van der Wansen en Blansjaar en Ruppert, die met zijn Stude- baker in Tyrol panne heeft gehad. Na de sluiting van de controle,te Brussel bleek, dat ongeveer veertig deelnemers uit de verschillende startplaatsen waren uitge schakeld. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat alle rijders, in Glasgow gestart, aan de Luxem burgse controle strafpunten kregen toege wezen. Bij het oversteken van het Kanaal hadden zij strafpunten en een- tijdsachter- stand opgelopen. Om hen in de gelegenheid te stellen dit op het traject Boulogne Luxemburg goed te maken, werden in Bou logne nog geen strafpunten toegekend. Allen arriveerden echter te laat in Luxemburg en strafpunten konden dus niet uitblijven. Van kwart voor zes af was het een voort durend af en aan rijden van deelnemers. De Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond luidt volgens de Sportkroniek: district I, eerste klas: Blauw WitDOS; GooiXerxes; AjaxADO; Spar taHaarlem. Tweede klas B: UWAlcmaria Victrix; OSVRapiditas. Derde klas: DEM Kinheim. Vierde klas: ASVWB; IEV DSS; ASVKTHB; VVD—Vliegende Vogels; RipperdaRodi. District II, eerste klas: Feijenoord—DFC; EDONeptunus. Tweede klas A: UVSCoal; DCVQuick; Emma Fortuna. Derde klas A: HBCTonegido. In de afdeling .Haarlem worden ge speeld: tweede klas A: Halfweg 2HFC 4; Heemstede—Hoofddorp Boys; THB 2DSK 2; DCO 2DSS 2; Zandvoortmeeuwen 5Rip perda 2. Tweede klas B: Waterloo 2TYBB 2. Tweede klas C: VogelenzangBloemendaal S; Vliegende Vogels 2Hillinen 2f HBC 3 RCH 6; HFC 5—ETO 2; Hillegom 2—Spaarne- stad. Tweede klas D: Ripperda 3Kenne- mers 5. Voor de hockey-competitie zijn vast gesteld: eerste klas, kampioenswedstrijden: BMHCHDM; Laren—TOGO; HHIJC—HOC. Degradatiecompetitie: 't GooiLeiden; Delft- se StudentenAmsterdam; Be FairHil versum, Promotieklas: AllianceGroen Geel; HBS—HOC 2; BMHC 2—Zandvoort; AMVJ— Strawberries, Tweede klas D: Kieviten BMHC 3; Te Werve—Strawberries 2; Adel borstenHBS 2. Dames, eerste klas: BDHC Rood Wit; GooiAmsterdam; Kieviten Hilversum; HHIJC—Be Fair. Promotieklas: Rood Wit 2HBS: StrawberriesBDHC 2. Tweede klas: Te WerveZandvoort; Alk maar—BDHC 3; Ever Swift—Zuidwijclc. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Korfbalbond vermeldt de volgen de wedstrijden: Eerste klasse: ArchipelDED; Blauw Wit SVK; Westerkwartier—Koog Zaandijk. Tweede klasse A: Zwaluwen—DTV; Amum —Aurora; OlympiaExcelsior. Reserve eerste klasse: SVK 2Westerkwar tier 2, 12 uur; Blauw Wit 2—Oosterkwar tier 2, 12 uur. Reserve tweede klasse: Amum 2Sport Vereent 2, 12 uur; Aurora 2ZKV 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klass: Aurora 3Haarlem; Watervliet 2A. Ready 2; OosthoekTHB. Tweede klasse: SV 3—Oosterkwartier 5; Oosterkwartier 4Onder Ons. Derde klasse: THB 3—Watervliet 5; Animo Ready 3—Aurora 5; Sport Vereent 4—Oost- boek 3. Woensdagmorgen zijn de eerste deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo te Amsterdam aan gekomen. Als eerste kwam aan de controle te Amsterdam aan de in Glasgow gestarte Engels man P. Hall met zijn Lagonda. eerste ploegen kwamen uit Lissabon en bij hen bevond zich het populaire Franse paar Lecot—Senfftleben. Daarna kwamen ook spoedig rijders uit andere startplaatsen. Om elf uur 's avonds was de Nederlandse équipe Van CleeffVan Oordtv. d. Neut die tot het contingent van Glasgow behoorde, nog niet gepasseerd. Later bleek, dat deze ploeg te Reims had opgegeven. Vanmorgen is de eerste deelnemer aan de sterrit in Monte Carlo aangekomen. De rijder was de Fransman Taulettes, die in Lissabon gestart was. In de loop van de dag worden- de deelnemers verwacht. Na een nacht van welverdiende rust krijgen, "zij nog een zware dag. De klassementsproef staat dan op het grogramma. Sabel-equipe der Haarlemse politie won de Tenckinckbeker De sabel-équipe van de Haarlemse politie, bestaande uit de heren G. J. End- lich (aanvoerder), J. Dijkstra, G. J. Rou- wendal en E. Holtslag, heeft in het hoofd bureau van politie te Leiden in de ont moeting tegen Leiden voor de tweede maal beslag gelegd op de Tenckinckbeker met 11 gewonnen partijen tegen Leiden 5 ge wonnen partijen. Inspecteur Endlich won al zijn partijen en ontving de prestatie- prijs. De tweede plaats werd door de Haar lemmer G. J. Rouwendal bezet. De heer E. H. Tenckinck reikte de prijzen uit. Voor de voetbalcompetitie van de Neder landse Politie Sportbond zijn gespeeld: Rotterdam—Haarlem 22; Zandvoort I Haarlem II 51; Haarlem IIIUtrecht II 0—1. Athletiek Fanny in Australië Met een sterke wind tegen en op een onge lijke baan heeft Fanny BlankersKoen in het tentoonstellingspark van Wayville de 100 yards gelopen in 11.4 sec. Hiermee was het record van Zuid-Australië vei'beterd, maai de tijd bleef 0.4 sec. boven het nationale Australische record. In een demonstratie op de 80 meter horden noteerde Fanny een tijd van 12 seconden. KLAVERJASNIEUWS De stand van de Klaverjasbond-eompetitie luidt thans: A-ploegen Onder Ons 13 gesp. 20 p.; Rozen- priëel 13 gesp. 20 p.; Zandhoekje 14 gesp. 16 p.; Spaarnestroom 12 gesp. 16 p.; 't Hoekje 13 gesp. 14 p.: Hartenboer 13 gesp. 14 p.: Harten Aas 11 gesp. 14 p.; Ruiten acht 13 gesp. 10 p.; Nieuw Flora 11 gesp. 8 p.; Klaver Vier 12 gesp. 8 p.; Haarlem Noord 13 gesp. 2 punten B-ploegen: Haarlem Noord 9 gesp. 16 p.; Conrad Stork B 9 gesp. 12 p.; Rozenpriëel 10 gesp. 12 p.; Harten Aas 8 gesp. 10 p.; 't Hoekje 10 gesp. 10 p.; Hartenboer C 10 gesp. 10 p.; Conrad Stork C 12 gesp. 8 p.; Klaver Vier 9 gesp. 8 p.; Harten Boer B 11 gesp. 6 p.; Onder Ons 11 gesp. 6 p. Biljarten Piet v. d. Po! klopte Metz Er bestond voor de strijd tussen Piet v. d. Pol en H. Metz gisteravond in café Suisse grote belangstelling. Gespeeld werd een partij 600 caromboles 37/2 klein biljart ka der. De opbrengst van de avond was bestemd voor de .Sportartikelenactie voor de militai ren in Indonesië. De spelers konden ziefi aan vankelijk aan de omgeving niet aanpassen. Vooral Metz speelde niet sterk. Van de Pol kwam eerst in de zesde beurt op dreef. Met een fraaie serie van 189 liep hij uit en in de volgende beurt bewees hij nog eens duidelijk de moeilijkheden te hebben overwonnen. Hierin scoorde Van de Pol een keurige 182. Toen in de elfde beurt Van de Pol weer een serie van over de honderd maakte, werd ver ondersteld dat hij de partij zou uitmaken, maar met nog twee caramboles voor de boeg, strandde hij op 106. In de twaalfde beurt scoorde Van de Pol de laatste caramboles. Metz had de na-stoot en eerst toen had hij zijn goede vorm gevonden. Zijn totaaal was 271, maar in de laatste beurt scoorde de Hagenaar een schitterende serie van 276 en had zijn tegenstander dus nog bedreigd. Van de Pol 600 12 189 50,— Metz 547 12 276 45,58 De premieverhoging voor ëe vrijwillig verzekerden Protest in de Jaarvergadering Ziekenfonds „Ziekenzorg" In de dezer dagen gehouden jaarlijkse algemene vergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem, werden de ver slagen van de secretaris en financiële com missaris over 1946 en 1947 behandeld en goedgekeurd. De exploitatierekening van de vrijwillig verzekerden over 1946 sloot met een klein nadelig saldo, terwijl die over 1947 een belangrijk nadelig saldo opleverde. Het tekort over 1947 zal door een extra uitke ring uit het Verenigingsfonds worden ge dekt. De voorzitter, de heer P. Bruyn, stelde de vergadering in kennis van de oorzaken, die hebben geleid tot de belangrijke pre mieverhoging voor de vrijwillig verzeker den van 16 Januari 1949 af. Hij vertelde dat, hoewel voor 1948 een bedrag van 12 millioen gulden uit het Verenigingsfonds beschikbaar was gesteld ter dekking van de tekorten over dat jaar, de Stichting van de Arbeid voor 1949 deze bijdrage heeft verlaagd tot slechts 7 V2 millioen, niettegen staande dat fonds momenteel een saldo heeft van ruim 100 millioen gulden. Deze beslissing van de Stichting van de Arbeid is door de Tweede Kamer goedge keurd, zodat, wilden de verstrekkingen aan de vrijwillig verzekerden bijkans gelijk blijven aan die der verplicht verzekerden, er voor de Ziekenfondsen geen andere keus bleef dan tot premieverhoging over te gaan. De Ziekenfondsorganisaties zijn dan ook gedwongen geweest, zij het onder protest, deze verhoging te aanvaarden, waarbij in herinnering werd gebracht, dat de in begin 1947 verhoogde premie tot 50 ct. van Over heidswege als het maximum sociaal toe laatbare bedrag werd aangemerkt. Het gevolg van de laatste verhoging tot 63 ct. zal dan ook zijn, dat een grote groep van de vrijwillig verzekerden deze premie niet meer zal kunnen opbrengen. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat de Overheid door een toeslag op de premie deze verzekerden in staat stelt lid van een Ziekenfonds te blijven. Het ware zo betoogde de spreker verstandiger ge weest, wanneer deze regeling tot stand was gekomen vóór dat de verhoging inging. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren P. Bruyn als voorzitter, E. W. Goed hart en A. Scholten als bestuurders herko zen, evenals het lid van de Raad van Toe- 'zicht de heer K. A. Bor. Bij de rondvraag werd door één der aan wezigen met voorbeelden aangetoond, dat door vele ouden van dagen deze premie verhoging niet kan worden betaald. De „Westralia" vlot gesleept Woensdagmiddag is het gelukt het Deense stoomschip „Westralia", dat Zaterdag door verkeerd manoeuvreren bij Hoek van Hol land was gestrand, vlot te trekken," nadat men in totaal achthonderd ton graan van de lading in kleine schepen had overge bracht. De grote zeeslepers „Zwarte Zee" en „Poolzee", geassisteerd .door de „Achilles", de „Argus" en de „Maas", hebben de „Westralia" los getrokken en verder zee waarts in diep water gesleept, waar een jol van de loodsboot een loods aan boord bracht. Voor de „Zwarte Zee" en de „Poolzee" was het werk toen gedaan. Getrokken door de kleinere slepers „Achilles" en „Maas" voer de Deen de pieren binnen. Bij onderzoek bleek dat het schip zo goed als geen water heeft gemaakt. De lading is er dus goed afgekomen. Toch zal het nodig zijn het vrij jonge schip het is twaalf jaar oud enige dagen te laten dokken, teneinde de kiel te kunnen inspec teren. Voorlopig neemt de „Westralia" in de Maashaven ligplaats. Daar zal de rest van de lading toch altijd nog het groot ste deel worden gelöst. Een half uur nadat het schip was vlot gekomen zijn de talrijke vissersbootjes, thuishorende in Goeree en Stellendam, in lange rij achter elkaar weggetuft, zee in, om ander emplooi te zoeken. Vele schepe lingen van deze bootjes hebben dagenlang bij de lossing geholpen. Weer een Duitse film vrijgegeven Thans is ook een tweede Duitse film voor vertoning vrijgegeven, „Die Elie im Schatten". Deze zal onder de titel „Ge mengd huwelijk" in circulatie worden ge bracht. Het in een Amsterdams blad verschenen bericht, dat de beide Duitse films „Dé moordenaars bevinden zich in ons midden" en „Gemengd huwelijk" niet in Nederland vertoond mogen worden omdat zij op frau duleuze wijze geïmporteerd zouden zijn, is onjuist. Aan enige formaliteiten moet nog worden voldaan en daarna kunnen de films in roulatie komen, als er tenminste exploitan ten zijn die ze vertonen willen. Tentoonstelling „Het Afrikaanse boek" Onder auspiciën van de Nederlands Zuid-Afrikaanse Vereniging en in samen werking met Afrikaanse uitgevers en de „Commissie tot verspreiding van het Afrikaanse boek in Nederland" is in het perceel Grote Houtstraat 63 de tentoonstel ling „Het Afrikaanse boek" ingericht. Woensdagmiddag is deze expositie in het bijzijn van een aantal genodigden geopend door de heer C. W. J. de Jongh. voorzitter van de vereniging. De heer De Jongh zeide dat de Nederlanders over het algemeen nog veel te weinig op de hoogte zijn van de Zuid-Afrikaanse litteratuur, reden waarom hij het tot stand komen van deze kleine expositie van veel bealng achtte. Een van de facetten van die Zuid-Afri kaanse letterkunde, de poëzie, werd in een korte beschouwing belicht door de Zuid- Afrikaanse litterator H. van der Merwe Scholtz. In het kort besprak hij de ontwik kelingsgang van de Zuid-Afrikaanse dicht kunst en droeg daarbij een aantal gedichten voor, onder meer van de bekende dichter en schrijver Louis Leipoldt en van N. P. van Wijk Louw, die tot de jongere garde behoort. De tentoonstelling is eenvoudig, maar smaakvol en zeer overzichtelijk ingericht. Gedeelten zijn gewijd aan de geschiedenis van Zuid-Afrika, aan litteratuur in alle aspecten en vormen, aan boeken over poli tiek en cultuurgeschiedenis en werken op velerlei ander gebied. De afdeling „ge schiedenis" bevat een aantal 18e-eeuwse boeken, waaronder een alleraardigste „Naaukeurige en Uitvoerige Beschrijving van De Kaap de Goede Hoop" (behelzende een zeer omstandig verhaal van den teaen- woordigen toestant van dat vermaarde Gewest, waarbij nog komt een zeer nette en uit eigen Ondervinding opgemaakte Be schrijving van den Oorsprong der Hotten- totten) door ene Peter Kolbe, en uitge geven te Amsterdam in het jaar 1727. De tentoonstelling zal tot 1 Februari dagelijks van 9 tot 17 uur geopend blijven. Borgstellingsfonds leed bijna geen schade Het Borgstellingsfonds van Haarlem en omliggende gemeenten, in 1936 opgericht uitsluitend voor de inwoners van Haarlem, werkt sedert 1 Juli 1947 regionaal in directe samenwerking met de Volkscredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten. Deze Bank vraagt voor leners, die in het geheel geen of niet voldoende zekerheid kunnen stellen, de garantie van het borg stellingsfonds. In 1948 heeft het fonds zich voor 148 leningen tot een bedrag van ƒ24.063 borg gesteld, hetgeen ruim 10 procent uitmaakt van de leningen dié in dat jaar door de Credietbank werden verstrekt. Uit het zo juist verschenen jaarverslag van het fonds blijkt dat twee-derde der garanties waren voor handarbeiders, bijna 10 procent voor ambtenaren en 12 procent voor handeldrijvenden. De gegarandeerde leningen betroffen 43 procent voor kleding, 15 procent voor bed dengoed. 15 procent voor meubels en 7 pro cent voor babyuitzet. Hoewel de garantie van het fonds slechts gevraagd wordt voor niet voldoende ge dekte leningen, waren toch slechts vijf leningen geheel zonder enige zekerheid, 58 waren nog gedekt met looncessie en bij 81 was een, zij het niet sterke borg aanwezig. De aflossingen op de leningen verlopen in het algemeen goed, weliswaar is er in enkele gevallen enige achterstand, doch deze is niet van ernstige aard. Op de uit vorige jaren nog openstaande leningen werd het saldo van 34.50 van een lening, oorspronkelijk 150, door het fonds betaald. In de twaalf jaar van zijn bestaan heeft het fonds in totaal schade gelopen voor 1.3 procent van het door haar gegarandeerde kapitaal. Deze schaden konden geheel wor den betaald uit de rente van het fonds. Dit fonds is -gevormd door bijdragen van de deelnemende gemeenten en bij de stichting ook door het toenmalige crisis-comité al hier. Het fonds helpt ook door het geven van adviezen en medewerking aan schuldrege lingen. In „Suisse" tc Haarlem, hel café van Kick Smit, heeft de wereldkampioen biljarten l'ict van de Pol gisteravond een jiurtij van zeshonderd caramboles tegen II. Met: gespeeld. De balen van deze avond komen ten goede aan dc SIWIX. De wereldkampioen aan stoot terwijl Metz (links) en Kick Smit geïnteresseerd toekijken. K.R.O.-tournée Wanneer de radio-omroepen op tournée gaan om direct contact te zoeken met hun publiek, dan gebeurt dit in de regel niet met hoogstaande culturele prestaties die reserveren ze voor hun zenduren maar tracteren zij de toehoorders op een gezel lige avond, afgewisseld met een propa- ganda-rede. Zo was het bezoek dat de K. R. O. aan onze stad bracht, en waar voor de Gemeentelijke Concertzaal volge lopen was. een muzikale show van „Het Orkest zonder Naam" met allerhande varië teiten, waarbij de Drie Musketiers hun besté beentje voorzetten. De traditionele buikspreker ontbrak niet en de muzikale clownerieën waren niet van de lucht. Daar kon men zich best mee amuseren, vooral dan met de dwaze streken van de virtuoos op de mondharmonica, die ook een uit muntend klarinettist bleek te zijn, nadat hij allerhande gekke dingen had uitgehaald met een klarinet van gummi, waar nau welijks geluid genoeg uitkwam om een muzikale conversatie te houden met de klarinettist van het orkest. Maar hou je vast voor dergelijke muzikale grapjassen; meestal blijkt het dat zij wel wat meer kunnen dan dwaasheden uithalen. Dit bleek ook bij zijn voordracht van een Frans chanson. Ook het zingen van de Drie Musketiers klonk gezond. De voorstelling van een ouderwets filmverhaal, met - „explicateur" en begeleiding van gramofoonplaten van „anno dazumal", was een prettig inter mezzo. Maar de levende muziek van nu moest, toch de vrolijke avond goed maken. De solistische pi'estaties, op viool en ma rimba vooral, waren zeer te prijzen. - De heer Paul de Waart hield een korte toespraak om de belangen van de eigen omroep te bepleiten. JOS. DE KLERK. P. v. d. A. draagt F. S. Noordhoff als wethouder voor Naar wij vernemen zal de fractie van de Partij van de Ai'beid in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad van 16 Febr. de heer F. S. Noordhoff voordx-agen als wethouder, ter ver-vulling van de vacature- Van der Wall tot de nieuwe gemeentei-aad zal beslissen over de bezetting van de wet houderszetels. De heer Noordhoff was reeds tijdens de noodraad wethouder van Financiën. Indien de heer Noordhoff gekozen wordt, zal de heer W. F. Happé als voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid op treden. OUDERAVOND II.B.S. A. Voor de Oudervereniging van HBS A hield dr. H. Piccardt een inleiding over Sexuële Voorlichting. De spreker belichtte de verschillende fazen van het opgroeiende kind en vestigde er de aandacht op dat ge brekkige of verkeerde voox-lichting voor het verdere leven van ingrijpende betekenis kunnen zijn. Aan de hand van de praktijk lichtte dr. Piccardt een en ander toe. Tenslotte wees hij erop, dat een harmo nisch huwelijk- van de ouders en dus een harmonische omgeving de beste waarborg zijn voor een normale geestelijke ontwik keling. Na de pauze beantwoordde dr. Piccardt enige vragen. Dr, A. Dekker hield nog een gezellig praatje over de school, waarbij hij memo reerde dat de HBS A a.s. zomer veertig jaar bestaat. Nieuwe luchtroute naar Indonesië Woensdagavond om zeven uur is de K.L.M.-Constellation „Franeker" van Schiphol vertrokken voor een proefvlucht langs de nieuwe route via Khartoum, Réunion en Padang naar Batavia. De „Fra neker" heeft 3500 kg post aan boord. Morgen, Vrijdag, vex-trekt de Constel lation „Batavia", eveneens 'met 3500 kg post naar Indonesië. Dit toestel volgt echter de route Tunis-Sjahrar-Bangkok, welke de laatste weken reeds vaker door de K.L.M. gebruikt is. De „Fx-anekex*" is heden volgens het vast gesteld schema te Khartoum geland. Beide routes zijn op het kaartje aange geven. Terreur en terreurbestrijding Bij het Rode Kruis te Batavia is het be richt binnengekomen dat een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Soekaboemi onderweg was naar de buitenpolikliniek te Karet, op een mijn is gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee ernstig gewond en drie licht gewonden zijn te betreuren. Naar uit van Medan binnenkomende be richten blijkt, is op een bijeenkomst tussen de plaatselijke bestuursauloriteiten en meer dan 100 intellectuelen uit onderscheidene bevolkingsgroepen onlangs besloten, een beveïligingsapparaat te vormen, genaamd „Desa Pengawal", dat vooi-lopig twintig desa's omvat. De bespreking had plaats te Taroetoeng, waar een uiteenzetting werd gegeven ovér het doel der Nedei'landse ac tie en over het toekomstige Indonesische staatsbestel. De Boepati (regent) van Ta roetoeng mex-kte op, dat het niet alleen zou liggen aan de Nederlanders of ordé en rust zouden woi'den hersteld, doch in de eerste plaats aan de bevolking zelf. Von Papen moet zijn schuld betalen: 30.000 Mark Een Duits zuiveiüngshof te Neurenbex'g heeft Von Papen veroordeeld tot een geld boete. In het vonnis dat Von Pa.pen vrij stelt van verdere internering of gevangenis straf, wordt overwogen dat hij zijn positie niet heeft gebx-uikt om te helpen het Hitier- regiem omver te werpen. Dientengevolge heeft hij indirect meegeholpen om Hitler's dictatuur te vex-sterken. 30.000 Mark van Von Papens vei-mogen werden verbeurd verklaax'd en de ex-diplomaat zal geen openbare functie meer mogen bekleden. (United Press) Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALF helpt U van uw kou af! Agenda voor Haarlem DONDERDAG 27 JANUARI Frans Hals Museum: Duo-avond Mare Rozelaar (cello) en Ans Bouter (piano), 8 uur. Brinkmann: Internationale Vereniging Bellamy, 8 uur. Luxor: „Vogelvrij verklaard", 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ..Frieda", 14 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarnc: „De vliegende duivels". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opium". 14 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verwoeste levens", 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zijn laat ste wedstrijd", 18 j,, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. Sas Bunge speelde voor de Haarlemse Kunstgemeenschap De Franse toonkunstenaars zijn zich na 1870 gaan bezinnen op de waarde van een eigen Franse muziek, niet om zich af te zonde ren van andeie volken, in een bewust isole ment uit chauvinistische motieven. Men streefde in de eerste plaats naar het her kennen en erkennen van eigen capaciteiten en het openbaren van in het Franse volk; sluimerende specifieke mogelijkheden ten aanzien van dc muziek. Dit streven bracht verrijking voor de mensheid met een schat van muziek, die in de periode van buitengewone bloei van 1870 tot in onze dagen, werd geschreven. Een omvangrijk deel hiervan vormt de pianomuziek, waarvoor de pianist Sas Bunge op de pianoavond, die hij thans in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum voor de Haarlemse Kunstgemeen schap hield, aandacht vroeg. Het was kil in de zaal. Een omstandig heid, die aanvankelijk een remmende in vloed had op het spel van de pianist. Een ongunstig geplaatste schijnwerper bleek bij de vertolking van de Bourrée fantastique van E. Chabrier, waarmede de avond werd ingeleid, fnuikend voor de concentratie van de solist. Deze kon zich evenwel weer herstellen na de opheffing van de verlich- tings-hinder en zich volkomen geven voor de vei'tolking van drie werken van G» Faux-ë: de Nocturne in Es, de Barcarole in Ges en dc Impromptu iix As, muziek van overwegend gracieus karakter, innemend en klaar van klank, eigenschappen, die door het spel in het bijzonder opvielen. Hierna volgde dé voordracht van Debus sy's „Childi-en's Corner" („La boite a jou- joux") met zijn verfijnde intimiteit van sfeer en klank, een prachtig voorbeeld van muziek met typisch Franse geest. Als eerste wei"k na de pauze speelde Sas Bunge drie klavierwerken (op. 49) van Alb. Roussel. Muziek van klare structuur, sterk gespannen, opbnxisend en heftig, een enkelë maal plaats latend aan een korte episode van enigszins lyrische aard, welke in geringe mate het onderscheid tussen de drie samenstellende gedeelten van dit opus bepaalt. Sas Bunge gaf er een technisch beheerste, bewogen uitvoering van. Ravel's „Jeux d'eau" werd door de in- terpx-etatie van de pianist een zeer reëel klankenbeeld, waarvan elke naar subjec tiviteit zwemende expi'essie verre gehouden werd. In dezelfde zin onderscheidde zich de voordi-acht van Ravel's Sonatine. Ook hier voor werd de muzikale schoonheid in de rijk genuanceerde klank geopenbaard. Opvallend subjectief, als een zeer roman tisch synxphonisch gedicht met grote ge luidsexpansies, zeker tè absoluut in de sterkte schakering, werd ten slotte „Albo- rada del gracioso" van Ravel gespeeld. Sas Bunge demonstreerde hiermede een be langrijke virtuositeit, die de bewonderende waardering van de toehoordei's kon ver krijgen. P. ZWAANSWIJK Haagse Comedie bracht „Onze Stad" Thornton Wilder, van mening zijnde dat het toneel zijn vat op de massa zou vex-- liezen door zich uitsluitend te verdiepen in particuliere gevallen, trachtte de ver beeldingskrachten van het publiek weer op streek te helpen, door in zijn elf jaar geleden voor het eei'st vertoonde stuk „Onze Stad" alle décors en normale requi- sieten weg te laten. Dat geschiedde wel bewust. Deze Amerikaan was namelijk tot de conclusie gekomen, dat het Chinese theater en ook dat van Shakespeare en diens tijdgenoten, juist door een voortdu rend beroep te doen op de menselijke fan tasie, het klaar speelden om de gekozen handeling tot een algemener, ja zelfs uni- vex'seel plan te verheffen. Met andere woorden: een voorstelling zou niet alleen door tonelisten gegeven, doch evenzeer door de toeschouwer uitgewerkt, of scher per nog gezegd: meegemaakt moeten worden. Zijn experiment kon niet geheel slagen, omdat de moderne schouwburgbezoeker, bedorven door film en tegemoetkomende enscèneringen, de omgang met die oude conventies en het zich indenken van het niet-aanwezige zo goed als geheel ontwend ië. Nu moeten immers de acteurs door al lerlei pantomimische kunstgrepen het ge mis aan decoratie vergoeden soms in zo sterke mate dat de uitwendige middelen de inhoud volkomen in de schaduw zetten. De bedoeling om te generaliseren spreekt ook uit de tekst. Aan het slot van het eer ste bedrijf leest Rebecca het adres voor van een brief, die zij heeft ontvangen, dat luidt: Grover's Corner, New Hampshire, Verenigde Staten van Amerika, Westelijk Halfrond, Aarde, Zonnestelsel. Heelal. Daarmede wil dus Thornton Wilder te kennen geven, dat de vei-toonde gebeurte nissen in „Onze Stad" overal ter wereld hadden kunnen plaats vinden. Natuurlijk bereikt men de beoogde algemeen gelden de uitwerking echter niet door een for mule. Die moet uit het kunstwerk als ge heel ontstaan, Helaas vermag deze milde opsomming van gewone voorvallen uit het dagelijks leven zeer velen niet te boeien door het ontbreken van een afgerond sensationeel conflict. Deze romance heeft niets om het lijf, zeggen deze kortzichtigen. Degenen die zo spreken, misten het centx-ale thema, dat aanstuurt op een bepaling van de waardevei'houding van het aardse leven tot de raadselachtige eeuwigheid. Daarbij ging de schrijver uil van de geraffineerd toegepaste filosofische stelregel: kunst Is herinnering van de toekomst en voorspel ling van het verleden! Misschien zijn dit te zware woorden voor deze simpele idylle, waarvoor Dinsdag in Haarlem door de Haagse Comedie de aan dacht werd gevraagd een relaas van liefde en dood in een onaanzienlijke pro- vinciestad; gedrenkt in een menselijk mee voelend licht. Regisseur Paul Steenbergen maakte, nauwkeurig volgens de stipte voorschriften van de auteur, de scène van de huwelijksvoltrekking, waarin pijn en vreugde tot een zuivere eenheid vex-smel- ten, tot een ontroerend hoogtepunt van de ook overigens gave vertoning. Geen décor, hoe prachtig ook, had dit beklemmend pure stemmingsbeeld, opgei'oepen met een stuk of wat ordinaire stoelen, kunnen overtref fen. Caro van Eyck speelde als het jonge meisje Emily de rol van haar leven, door iedere emotie uit haar binnenste omhoog te schroeven. Lou Steenbergen was haar zwakke, maar niet onvoldoende tegen speler. Wat de twintig anderen betreft, moet volstaan worden met te herinneren aan de groezelige koorleider van Henk van Buu«- ren. Als de toneelmeester trad, evenals tien jaar geleden toen Defresne regisseerde, Theo Frenkel op zonder enige pose, rustig ter zake dienende, soms met laco nieke trekken, altijd innemend en zorgend voor een sfeer van wederzijdse verstand houding tussen de bevolking van zaal en toneel. DAVID KONING,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5