Haarlems Dagblad Indonesische federalisten verwijten Nederland een zwakke houding Conflict in de hoge regionen van het Russisch bestuur te Berlijn Siliwangi-divisie verschanst zich op West-Java, aldus republikeins communiqué Commissie van Goede Diensten bekent: „Toch critiek op rapport" Stemming over resolutie tot zitting van heden uitgesteld 63e Jaargang No. 19154 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 28 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©ptedjte ISaaitemtfdje Courant (Kttno i6j6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Sultan Hamid eist duidelijke verklaring over de status der republikeinse regering Onze correspondent te Batavia seint ons heden: In een exclusief interview met Sultan Hamid de tweeder daerah-hoofd van West- Borneo heeft deze er tegenover mij zijn bevreemding over uitgesproken, dat de Nederlandse regering nog steeds heeft ver zuimd een stellige uitspraak te doen om trent de status van de voormalige repu blikeinse regering. Federale kringen aldus Sultan Hamid ontveinzen zich niet, dat in deze nalatigheid een gevaar schuilt. Door uitlatingen van minister president Drees is bovendien in het fede rale kamp de indruk gewekt, dat de Ne derlandse regering geen uitweg uit - de moeilijkheden meer ziet en daarom het zoeken naar een oplossing maar al te graag aan de Commissie Bijzonder Federaal Overleg heeft overgedragen. De ware federalisten worden daarente gen min of meer alleen gelaten. Het mag dan ook geen bevreemding wekken, wan neer zich in federale kringen meer en meer een verdeling des geestes zou openbaren. Voor een niet gering gedeelte zou zulk een scheiding te wijten zijn aan de zwakke houding van de Nederlandse regering. Sultan Hamid is van mening dat een duidelijke verklaring van de Nederlandse regering inzake haar standpunt in deze kwestie niet langer op zich mag laten wachten. Een verklaring, die voor geen enkel misverstand vatbaar is, is niet alleen noodzakelijk met betrekking tot de poging De Commissie van Goede Diensten en de republikeinse noodregering BATAVIA, 27 Januari (Aneta). Op de wekelijkse persconferentie heeft een woordvoerder van de C.V.G.D. te Batavia desgevraagd verklaard, dat „de commissie tot nu toe geen pogingen gedaan heeft, de republikeinse noodregering van Sjafroeddin Parwiranegara te bezoeken en dat de com missie evenmin het verzoek had bereikt, zulks te doen". Naar aanleiding van de vraag, welke houding dg commissie inneemt ten aanzien van deze noodregering, die blijkens een verklaring van Hatta aan de commissie sedert 19 December de bevoegdheden heeft overgedragen gekregen, verwees de woord voerder naar de jongste rapporten van de C.V.G.D., waarin Hatta wordt aangeduid als minister-president en waarin verklaard wordt, dat zich aan republikeinse zijde geen instantie bevindt, die bevoegd is de resolutie van de Veiligheidsraad uit te voeren. van de Commissie BFO om met promi nente figuren uit de republiek tot bespre kingen te komen, maar in niet mindere mate tegenover de Veiligheidsraad. De Nederlandse regering zou dan tevens nog eens onder de aandacht van de Vei ligheidsraad kunnen brengen, dat men in federalistische kringen ten zeerste ontstemd is over de wijze, waarop deze raad zich meent te moeten ontfermen over het wel en wee van de federale deelstaten. Deze immers zijn van oordeel, dat zij voors hands wel in staat zijn om zonder inmen ging van welke zijde dan ook hun ideeën ten aanzien van de federale opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië tot gel ding te brengen. Een bewijs daarvan is het B.F.O. besluit, waarvan de uitvoering slechts wordt vertraagd doordat getracht wordt de voormalige republiek in te pas sen in het federaal bestel. Op paleis Soestdijk zijn gistermiddag aan alle leden der Koninklijke Familie foto-albums aan gebodendie ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana door de troepen in Indonesië zijn vervaardigd. Prinses Wilhelmina ontvangt van Kolonel W. J. van Gulik het eerste album. Rede van kolonel Toelpanof was in tegenspraak met de Russische propaganda Vandaag viert dr. E. II. Krelage, die een inter nationale reputatie in het bloembollenvak genietzijn tachtigste verjaardag. Op de voor avond vanzijn verjaardag werd de foto gemaakt oa» de jarige, die deze dag niet in Haarlem Bijzondere voorlichting in het buitenland Minister Stikker vraagt f 760.000 extra In een Nota van Wijziging aan de Tweede Kamer deelt minister Stikker mede, dat de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1949 760.000,— wordt verhoogd. In Cre toelichting zegt de minister: „Thans bestaat grote behoefte aan fond sen voor bijzondere voorlichting in het buitenland wegens de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië in het alge meen en de actieve bemoeienis daarmede van bijkans alle landen ter wereld 'in het bijzonder. Aangezien de uitgaven voor deze bijzondere voorlichting meer van inciden tele aard zijn en feitelijk buiten de nor male uitgaven ten behoeve van de buiten landse voorlichtingsdienst vallen, en aard en karakter van deze bijzondere voorlich- BERLIJN, 27 Januari (Reuter). Uit Berlijn werd vandaag vernomen, dat kolo nel Sergei Toelpanof, hoofd van de poli tieke afdeling van het Russische militaire bestuur in Berlijn, verzocht heeft om over plaatsing na een conflict met Semeonof, politiek adviseur van maarschalk Sokolofs- ki, de Sovjet-gouverneur in Duitsland. Vol gens Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Russisch militair bestuur, bestond er onenigheid tussen Toelpanof, die beschouwd werd als een voorstander van de expansionistische politiek van de Comin- form, en Semeonof, die een vredelievende consolidatie van het reeds verworvene voorstaat, sinds laatstgenoemde werd ver heven tot de rang van buitengewoon am bassadeur op 6 Januari. Volgens deze kringen zou de onenigheid tussen Toelpanof en Semeonof een hoogtepunt bereikt heb ben toen kolonel Toelpanof twee dagen ge leden een congres van de SED toesprak zonder zijn rede eerst aan Moskou te heb ben voorgelegd. Zijn rede was in algemene termen gehouden, doch Semeonof diende rechtstreeks een klacht in bij het Kremlin. Het Duitse persbureau ADN (Sovjet-zone) trachtte als gevolg hiervan de rede nog in te trekken, enkele uren nadat de tekst er van was gepubliceerd. De met Sovjetlicen tie verschijnende bladen maakten gisteren geen gewag van de rede. Een officiële Britse woordvoerder ver klaarde hedenavond, dat de toespraak, welke kolonel Toelpanof Dinsdag tijdens de partij-conferentie van de SED heeft gehou den, één zinsnede bevatte, welke de Sovjet- Russische autoriteiten in grote verlegenheid kon brengen en dat dit waarschijnlijk de reden was, waarom de rede werd gecensu reerd. Kolonel Toelpanof zeide: Het afgelopen anderhalf jaar vormt een periode, waarin moest worden geworsteld voor een herstel van de vredesindustrie in de Sovjet-zóne. Deze worsteling is uitgevoerd en wordt uit gevoerd door de mobilisatie van de hulp bronnen van Duitsland zelf, zonder buiten landse hulp, credieten of leningen". „De woorden van Toelpanof", aldus de Britse woordvoerder, „betekenen niet slechts een volkomen ontkenning van de juistheid der Sovjet-Russische propaganda, dat de Oostelijke zóne van Duitsland be langrijke economische hulp van de Sovjet- Nieuwe militaire activiteit in China In Chinese regeringskringen te Nanking vervaagt de hoop op vrede met het toene men van de verwachting, dat een commu nistisch affensief tegen de Yangtse rivier aanstaande is. Weinig leden van de Kwomintang ver wachten nog een gunstig communistisch antwoord op het dringende verzoek om vrede van de regering. Het orgaan van de Kwomintang meldt, dat generaal Tsjang Tsjih-Hoeng, de voornaamste drijfveer achter de vredes-ouvertures, overweegt om verdere pogingen tot beëindiging van de oorlog op te geven. Reeds komen berichten binnen over hernieuwde militaire activi teit van de regering. Een woordvoerder van het leger verklaarde met nadruk, dat de Yangtse-linie in alle ernst verdedigd zal worden. Hij gaf de sterkte van de rege ringstroepen aldaar als 300.000 man. Naar wordt gemeld zijn regeringstroepen op nieuw Jangtsjou, op 70 km ten Noord- Oosten van Nanking, binnengetrokken. De stad, die 16 km ten Noorden van de Yang tse rivier ligt, was twee dagen geleden ont ruimd. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse Zaken heeft heden bevestigd, dat het werk van de Amerikaanse militaire adviseurs in China is opgeschort. De verschillende groepen van Ameri kaanse militaire adviseurs waren tewerk gesteld bij de staf van het Chinese leger Unie, Polen en Tsjechoslowakije ontvangt, doch zij brengen ook te nauwgezet een uit lating van Stalin in herinnering, welke de S.E.D. in sterke mate in verlegenheid heeft gebracht en die zij gaarne zou willen doen vergeten". De Britse woordvoerder verklaarde daar op, dat Stalin in zijn „korte geschiedenis van de communistische partij" erop ge wezen heeft, dat de Sovjet-Unie niet de beschikking heeft over buitenlandse le ningen, daar de kapitalistische landen wei gerden haar iets te lenen. „De woorden van kolonel Toelpanof moes ten deze ongelukkige uitlating van Stalin in de herinnering roepen", verklaarde de Britse woordvoerder. „Daarom betekent in dit geval een censureren van Toelpanof tevens een censureren van Stalin". Marshall-hulp volledig geschenk? De Amerikaanse Congrescommissie die belast is met het toezicht op de verdeling der M&rshall-hulp heeft aan het Congres voorgesteld dat voortaan alle Marshall hulp zal worden verstrekt in de vorm van schenkingen en niet gedeeltelijk in de vorm van leningen zoals tot nu toe het gevhl was. Opstandelingen in Birma bezetten belangrijke stad Birmese opstandelingen hebben Toungoo, een belangrijke stad aan de spoorweg van Rangoon naar Mandalay bezet, zo is van officiële zijde meegedeeld. De regerings troepen moesten na zware gevechten uit dit communistische bolwerk terugtrekken. De officiële woordvoerder deelde verder mede, dat de opstandelingen ook Pyoe, een andere grote stad aan de spoorlijn, 65 k.m. ten Zuiden van Toungoo, hebben inge nomen. Volgens een gisteravond uitgegeven of ficiéél communiqué zijn versterkingen van de regering naar het gebied van Toungoo gezonden. Nederlandse tegenspraak: „Reeds op 20 December uiteengeslagen" ting een gespecificeerde opgave der kosten te Nanking. Het was te Washington niet niet mogelijk maken, worden deze fondsen bekend, wat hun toekomstige bestemming aangevraagd op het begrotingsartikel be- zou zjjn- treffende de uitgaven voortvloeiende uit Door 'het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard, dat de opschorting der werkzaamheden van deze adviseurs „eenvoudig een gevolg was van het feit, dat zij onder de huidige om standigheden de hun opgedragen taak welke bestond uit het bijstaan van en raad geven aan de staf van het Chinese rege ringsleger betreffende algemeen organisa torische aangelegenheden en speciaal wat betreft militaire organisatie, het opleiden en de bevoorrading van troepen niet kunnen vervullen". Nrêt teruggekeerd. De dienst voor leger- contacten heeft bekend gemaakt, dat een Pipercub van de militaire lucht vaart op 22 Januari in Zuid-Sumatra is neergestort. De twee inzittenden wer den gedood. De Pipercub was voor een verkenningsvlucht tot het opsporen van' een vijandelijke bende uit Lahat ver trokken. Het wrak werd teruggevonden in een moerasbos. BATAVIA, 27 Januari (Aneta) In een te Batavia van republikeinse zijde uitge geven communiqué wordt onder meer ge zegd, dat „ongeveer tien dagen geleden de Siliwangidivisie, die in Januari en Fe bruari 1948 uit de zakken van West-Java naar republikeins gebied trok, in haar ge heel in West-Java is teruggekeerd en zich degelijk verschanst heeft in haar oude posities". Ook grote eenheden van de TNI hebben haar vroegere posities in Oost- Java weer ingenomen. De Siliwangidivisie heeft de guerilla reeds hervat, aldus het communiqué. In het communiqué wordt de Nederlandse bewering tegengesproken, dat de gehele TNI uit elkaar zou zijn geslagen. Er bevinden zich nog 300.000 man van de TNI op vrije voeten, aldus het commu niqué. Dit communiqué, uitgegeven door een woordvoerder der republikeinse delegatie, was vervat in een exemplaar van de „In donesia Press Review", dat aan geen enkele Nederlandse correspondent werd verstrekt. Nederlands commentaar Van bevoegde Nederlandse zijde wordt ten aanzien van het aantal republikeinse strijdkrachten opgemerkt, dat de Neder landse legerleiding over uitstekende in lichtingen daaromtrent beschikt en dat het getal 300.000 „klinkklare nonsens" is. De Siliwangidivisie werd reeds 20 Decem ber uit elkaar geslagen, aldus wordt van deze zijde opgemerkt. „Een groep van 10.000 man dezer divisie bevond zich toen bij Bandjarnegara en Wonosobo, terwijl 6000 man zuidelijker opereerden. Op 21 December werd Wonosobo, in het hart der concentratie van de Siliwangidivisie ge legen, door Nederlandse troepen bezet. Deze divisie werd tot de aftocht gedwongen en de volgende dag door Nederlandse troe pen uit Magelang achterhaald, waarbij de laatste georganiseerde tegenstand gebroken werd. Bij die gelegenheid werd onder meer 60 ton munitie in beslag genomen. De bij deze operatie gevangen genomen stafchef der divisie, kolonel Jahja, verklaarde toen •eeds. dat zijn manschappen over nog voor hoogstens twee weken munitie beschikten. Infiltraties naar de Nederlandse zijde van de demarcatielijn hadden reeds voor De cember plaats. Onder meer infiltreerde in Augustus een strijdmacht van de TNI onder leiding van majoor Rukman in het gebied ten Zuiden van Cheribon, die in December reeds vrijwel geneutraliseerd werd. Mpn leede er van deze zijde de na druk op, dat inderdaad republikeinse strijdgroepen naar posities op federaal ge bied zijn teruggekeerd, doch dat deze be- Benelux'samenkomst pas in Maart? (.Van onze parlementaire redacteur Doordat half Februari samenkomsten van de vertegenwoordigers der bij het Marshall-plan betrokken Europese landen zullen plaats vinden, bestaat de mogelijk heid, dat de in Den Haag te houden bespre kingen van de ministers der Benelux-lan- den niet in die maand, maar pas in Maart zullen worden gehouden. wegingen reeds sinds Maart 1948 voor kwamen en een eenzijdige feitelijke schen ding vormden van de Renville-overeen- komst hetgeen ook een van de voornaam ste redenen vormt, die de militaire actie noodzakelijk maakten. Men deelde voorts mee, dat het aantal officieren van de TNI, dat zich in Midden-Java meldde, intussen gestegen is tot 400. Onder deze bevindt zich een aantal generaals, kolonels en andere hoge officieren. Tenslotte verklaarde men, dat thans de fase bereikt is van het oprui men der benden, die zich nog hier en daar ophouden en zich schuldig maken aan terreur tegen de bevolking. Deze operaties hebben het karakter van beschermings operaties. De bevolking verleent daarbij grote steun aan de Nederlandse militairen, zo besloot deze militaire woordvoerder zijn commentaar. Regering-Markos stelt voorwaarden LONDEN, 27 Januari (Reuter). Radio- Belgrado meldde hedenavond, dat de „vrije Griekse regering" een proclamatie tot het Griekse volk heeft gericht, waarin zij een uiteenzetting heeft gegeven van de voor waarden, waarop zij bereid zou zijn met de Griekse regering samen te werken. De voorwaarden omvatten het terugtrek ken van alle buitenlandse troepen en mili taire missies uit Griekenland, vrijheid voor de arbeiders om zich in vakverenigingen aaneen te sluiten, het verlenen van gelijke rechten aan de minderheden en het stichten van een voorlopige regering, die vrije ver kiezingen zou organiseren. Volgens Radio-Belgrado verklaarde de „vrije Griekse regering", dat, indien deze voorwaarden zouden worden aanvaard, zij zich aan het oordeel van het volk zou on derwerpen. Wisjinski spreekt met Oost-Europese communisten Reuter meldt uit Praag, dat de Sovjet- Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinski, geheime bespre kingen houdt met Oost-Europese- commu nistische leiders, welke zouden plaats vin den in een hotel op een heuvel buiten Karlovy Vary, het „Spa van Bohemen". De aankomst van Wisjinski te Praag viel samen met de bekendmaking te Moskou, dat een nieuwe Oost-Europese economische raad is gevormd. Wisjinski reisde onmid dellijk door naar Karlovy Vary. In officiële kringen te Praag wordt een volkomen stilzwijgen over het doel van zijn reis bewaard. In welingelichte kringen is men van mening, dat er onenigheid tussen de com munistische leiders in Oost-Eux-opa be stond over politieke en economische vraag stukken en dat Wisjinski is verzocht zijn befaamde arbitrage-bekwaamheden aan te wenden, om tot een oplossing te komen. Het woord is aan F r u i n Er zijn mensen, en zij behoren lot de edelstedie mei het klimmen del jaren steeds zachter van inborst en beminnelijker worden. Joodse beschuldigingen tegen kardinaal Mindszenty Vier vooraanstaande Joodse organisaties te Boedapest hebben, volgens Reuter, kar dinaal Mindszenty beschuldigd van anti- semistisme en van steunverlening aan de Jodenvervolging door de Nazi's alsmede het voorbereiden van hei-invoering in Hon garije der anti-Joodse wetten uit de oor logstijd. Deze beschuldigingen zijn tot uiting ge bracht in een telegram aan de Joodse ge meenschappen en organisaties in het buitenland, verzonden door de Hongaarse afdeling van het Joodse wereldcongres, de Hongaarse Zionisten-organisatie, de cen trale raad van Joden in Hongarije en het bestuurscomité van de autonome orthodox religieuze lichamen in Hongarije. In het telegram wordt gezegd, dat de Hongaarse Joden „onder grote afkeuring" vernomen hebben, dat sommige Joodse organisaties in het buitenland kardinaal Mindszenty verdedigen. „Wij zijn ervan overtuigd," aldus het telegram, „dat. deze organisaties en haar leiders niet voldoende op de hoogte zijn met de activiteit van kardinaal Mindszenty in de laatste vier jaren, zijn anti-semietisch verleden, zijn anti-Joodse samenzweringen en het feit, dat zich onder de van hem afkomstige in beslag genomen documenten zijn plannen bevonden tot herinvoering van de anti- Joodse wetten." Maandag 24 Januari deelde de Nieuwe Rotterdamse Courant mede: „Scherpe critiek is, naar wij vernemen, geleverd op het rapport van de Commissie van Goede Diensten, dat op 14 Januari jl. naar de Veiligheidsraad werd geseind en waarin was opgenomen een rapport van de militaire waarnemers van de C. V. G. D. te Soerabaja over de toestand op Oost- en Midden-Java. Deze critiek is afkomstig van het College van oudste militaire waar nemers van de C.V.G.D., welk college te kennen geeft, dat het noodzakelijk is het bewust „onbetrouwbare" rapport geheel in te trekken en t.z.t. te vervangen door een rapport, dat wel behoorlijk is overwogen en gecoördineerd met andere waarne mingen. Deze critiek uit de eigen boezem van de militaire waarnemers is neergelegd in een rapport van het college van oudste mili taire waarnemers aan de C.V.G.D.; het is aangeboden ter doorzending aan de Veilig heidsraad". De Commissie van Goede Diensten heeft volgens Aneta Woensdag officieel per com muniqué medegedeeld, dat „een bericht in de Nieuwe Rotterdamse Courant van 24 Januax-i betreffende een protest tegen het militaire rappox-t der commissie van 14 Januari, onjuist moet worden genoemd. Noch de militaire raad als geheel, noch een zijner leden heeft het rapport der commissie vaix 14 Januax-i becritiseerd". Het communiqué zegt, dat het algemene beeld, gegeven in het voorlopige rapport "van 14 dezer, later is bevestigd door het rappox-t van 24 Januari. „Laatstgenoemd rapport is gebaseei-d op de laatste beoor deling van de militaire uitvoerende raad", aldus het communiqué. Naar aanleidixig van bovenstaand com muniqué heeft daarop de redactie van het VEILIGHEIDSRAAD Federalisten verzoeken geraadpleegd te worden LAKE SUCCESS (A.N.P.-United Press) Op de Veiligheidsraadzitting van Don derdag, waar de behandeling van de Indo nesische kwestie werd voortgezet, heeft de voorzitter, de Canadese generaal Mac- Naughton, een verzoek van dr. Van Royen ingewilligd: Hij verleende een uitstel van 24 uur om de Nederlandse afgevaardigde de gelegenheid te geven, van gedachte te wisselen met zijn regering over een aantal amendementen op de oorspronkelijk door vier leden van de raad ingediende resolutie. Deze amendementen behelsden een verdere uitbx-eiding van de voorgestelde U. N. O.- commissie voor Indonesië en een vergroting van het gezagsgebied der republikeinse regering, waarover deze onmiddellijk zeg genschap moet krijgen. Zij zal niet alleen over Djokja, doch ook over de omgeving van deze stad kunnen beschikken zodra de resolutie zal zijn aangenomen. De zitting werd op verzoek van dr. Van Royen verdaagd tot hedenavond 21 uur. Uit Batavia wordt gemeld dat Sul tan Hamid II, handelend ixi naam van de Indonesische federale staten, een telegram heeft gezonden naar Lake Success waarin hij de Veiligheidsraad verzocht de deelneming der federalis ten aan het Indonesische debat toe te staan. Hij betoogde in zijn telegram dat de Veiligheidsraad geen rechtvaar dige beslissingen in deze kwestie kan nemen zonder de vertegenwoordigers der federale staten te lioren, die twee derden der Indonesiche bevolking om vatten. In de vergadering van de Veiligheids- i raad werd het wooi-d gevoerd door de repu- blikein Palar, die zich niet tevreden toon de over de voorgestelde resolutie en uit breiding daarvan verzocht met de eisen die de conferentie te New Delhi heeft ge formuleerd. Ook de Australische afgevaar digde drong daarop aan. De Canadese ge delegeerde verklaarde dat hij de resolutie en de amendementen zou steunen. Dr. Jes- sup, Verenigde Staten, merkte op dat het doel van de voorgestelde resolutie en van de te New Delhi gefoi-muleerde eisen het zelfde is. Hij was het met de Commisise van Goede Diexisten eens dat de vijandelijkheden zo spoedig mogelijk dienen beëindigd te wor den teneinde de economische stabiliteit van Indonesië te herstellen. De amendementen, ingediend op de ge meenschappelijke oxitwerpresolutie inzake Indonesië, zijn van de volgende inhoud: 1. Paragraaf twee: Republikeinse func tionarissen mogen het bestuur uitoefenen in het gebied van Djokjakarta, waartoe zal behoren de stad Dlokja en haar onmid dellijke omgeving, in plaats van de stad alleen, als vermeld in de oorspronkelijke ontwerpresolutie. 2. Paragraaf 4d: De commissie zal de bevoegdheid hebben vertegenwoordigers van niet-republikeinse gebieden uit te no digen deel te nemen aan de onderhandelin gen, terwijl het oorspronkelijke ontwerp bepaalde, dat dergelijke vertegenwoordi gers eventueel toestemming kunnen krijgen deel te nemen. Paragraaf 4f: De vermelding van „De stad Djokja" werd gewijzigd in „het ge bied van Djokja". Verder werd er aan toe gevoegd: „In de aanbevelingen der com missie kan ook worden opgenomen een bepaling over de benodigde economische maatregelen voor het goed functioneren van het bestuur". ANP inlichtingen gevraagd aan de hoofd redactie van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant. Deze verklaarde, dat zij de juistheid van de zakelijke inhoud van het desbelref- fende bericht, gepubliceerd in de Nieuwe Rotterdamse Courant van Maandag, ten volle staande hield. Thans komt het volgende Aneta-bericht uit Batavia: „De woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten heeft te genover Aneta ten aanzien van het com mentaar in de Nieuwe Rotterdamse Cou rant inzake het communiqué van de C. V. G. D. betreffende het rapport van 14 Januari verklaard, dat index-daad een mi litaire waarnemer critiek geuit heeft op het rappox-t van de commissie, „doch de critiek was informeel en vertrouwelijk en niet gericht tot de Commissie van Goede Diensten of de militaire uitvoerende raad. De commissie nam nota van het persoorx- lxjk standpunt van deze militaire waarne mer, Als de commissie van mening ge weest was dat deze critiek gerechtvaardigd was, zou zij ter kennis gebracht zijn van de militaire uitvoerende raad. De com missie heeft niets nader te zeggen over de inhoud van het rapport zelf dan reeds vervat is in het communiqué van 26 Januari", aldus de woord'voerder. Europese federalisten houden economische conferentie De Beweging voor Europese eenheid, de internationale organisatie die streeft naar de verwezenlijking van een verenigd Europa en waarvan als ere-pi-esidenten op treden Winston Churchill, Paul Henri Spaak, Leon Blum en Alcide de Gasperi, zal in aansluiting op het congres van Europa, dat in Mei 1948 te 's-Gravenhage werd gehouden, van 20 tot en met 25 April te Westminster een Europese economische conferentie houden, waarin de volgende onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld: de basisindustrieën, in het bijzon der steenkolen, ijzer en staal (waarbij speciale aandacht zal worden geschonken aan het Rhur-vraagstuk), sociale verhou dingen (lonen, enzovoorts), muntproble men, controle op investeringen, herstel van de handelsbeweging (tarieven, quota's) en betrekkingen met overzeese gebieden. Te Parijs of Brussel zal van 2325 Februari een voorbereidende vergadering worden gehouden, waar de rapporteurs de verschillende rapporten gezamenlijk zullen behandelen. Als voorzitter van de conferentie zal op treden sir Harold Butlei\ Aan de confe rentie zullen delegaties van Frankrijk (35), Engeland (35), Benelux f25). Italië (25). Duitsland (15), Zwedexx (10), Zwitserland (10), Noorwegen (10), Denemarken (5), Griekenland (5) en Ierland (5) deelnemen. De cijfers tussen haakjes geven hel maxi mum aantal afgevaardigden aan. Bovendien zal de voorzitter in overleg met het bureau der Europese beweging een aantal internationale bekende persoonlijk heden op economisch gebied kunnen iiit- nodigen, die niet tot de delegatie van een bepaald land behoren. Onder de laatsten zouden eventueel ook réfugé's uit Oost- Europa, Amerikanen, Canadezen cn ande ren kunnen zijn. Thans zijn ook in de Scandinavische landen en in de bi-zóne van Duitsland nationale raden van de Europese beweging in oprichting. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Nevelig of licht bewolkt droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 29 Januari: Zon op 8.26 uur, onder 17.22 uur Maan op 9.15 uur, onder 17-30 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1