Haarlems Dagblad Q „Agent van de. Amerikaanse geheime dienst, onder de schuilnaam Kedrin" Zuiveringsacties over heel Java en een deel van Sumatra Stichting Walcheren is ontevreden over regeling der oorlogsschade 63e Jaargang No. 19157 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 1 Februari 1949 Verse1-'int dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal /4.25. Franco per post ƒ4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett Oprechte toaarlcmecijc tfourattt (anno i60) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nieuwe beschuldiging tegen Kravchenko: Zijn eerste vrouw te Parijs gearriveerd, gewogen en „te ouderwets" bevonden PARIJS, 31 Januari. (United Press en Reuter). Talloze Parijzenaars verdron gen zich gisteren, op de vierde dag van het proces-Kravchenko, in de kille gangen van het rechtsgebouw in de hoop een plaatsje te bemachtigen op de publieke tribune. Want voor de Parijzenaar is thans het sta dium in deze zaak aangebroken waarin hij de romantische elementen van Kravchen- ko's verleden hoopt te zien opduiken. Uit Rusland zijn enkele getuigen gearriveerd, onder wie Kravchenko's eerste vrouw Zinaina, thans mevrouw Gorlova, want zij hertrouwde na haar scheiding van Kravchenko. De Parijse pers heeft haar een warme ontvangst op het vliegveld be reid door een zwerm van verslaggevers haar aankomst te laten bijwonen. Zij bleef minuten lang in het vliegtuig „om zich wat op te maken", maar dit opmaken kon niet verhinderen dat enkele Parijse vrouwelijke journalisten smalende opmerkingen in aan bladen ten beste gaven over de kleding en het uiterlijk van deze Russische blondine, wier jurken en mantels „twee seizoenen ten achter waren". Zo vermeit Parijs zich in subtiele dé tails van een proces dat een publieke ver makelijkheid schijnt te worden. Enkele getuigenverklaringen van giste ren deden de schaal diep doorslaan naar Kravchenko's zijde, doordat zij in grote lijnen parallel liepen met wat er in „Ik verkoos de vrijheid" verteld wordt over de binnenlandse toestanden in de Sovjet- Unie. De eerste getuige voor Kravchenko was het Franse Kamerlid André-Rémy Moynet (onafhankelijk-republikein). Hij zei, dat hij in de laatste oorlog als piloot bij de vrije Franse strijdkrachten zowel in En geland als in Sovjet-Rusland had gevoch ten. Onder zijn tien oorlogsonderscheidin gen bevond zich een Russische. In Enge land had hij gezien, dat loyale Engelsen naar de Duitse propaganda-zender luister den. Dat was voor hem het bewijs van het bestaan van de democratische vrijheden, waarvoor hij en zijn kameraden vochten. In Rusland echter, aldus Moynet, werden alle particuliere radiotoestellen in beslag genomen toen de oorlog uitbrak. Daar kon den alleen de Russische programma's wor den beluisterd. Kravchenko's volgende getuige was de Franse ingenieur F. Bornet, die zei dat hij van 1941 tot 1946 in Russische gevangenis sen had vertoefd „omdat hij Fransman was". Hij ach!'-1 „Ik verkoos de vrijheid" In overeenster- uing met de werkelijkheid. Bornet zei dat hij van 1909 tot 1946 onon derbroken in Rusland had gewoond. Tij dens een kruisverhoor zei Bornet, dat Franse burgers in de Sovjet-Unie werden gearresteerd tijdens de oorlog als repré saille voor de arrestatie van Sovjet-bur gers door de Vichy-regering in Frankrijk. Een van Kravchenko's volgende getui gen, een Russische vrouw van middelbare leeftijd uit een kamp voor ontheemden in Duitsland, vertelde onder tranen hoe haar boerderij in 1930 bij de collectivisering werd overgenomen. Al haar klederen, meubilair en vee werden geconfisqueerd, aldus zeïde zij, zij werd uit het huis gezet, in de sneeuw, ondanks het feit, dat zij zwanger was. Haar baby stierf. Toen zij haar toevlucht had gezocht bij een buur, aldus verklaarde zij, kwam een dronken ambtenaar haar lastig vallen in haar slaapkamer. Kysilo, een Russische technicus, ver klaarde in de Sovjet-Unie gearresteerd te zijn onder de beschuldiging van „samen zwering tot omverwerping van de regering". Hij zeide later te hebben bemerkt, dat het een „standaard-type" van beschuldiging was, die „in die tijd tegen iedereen werd ingebracht". Toen hij weigerde schuld te bekennen, werd hij neergezet op een kruk, voorover gebogen met zijn handen op zijn knieën en veertien dagen en nachten lang in die positie gehouden, zonder gelegenheid tot slapen te krijgen, terwijl hem een non- stop-verhoor werd afgenomen. „Tenslotte", aldus Kysilo, „vertelde de geheime politie Nieuw vredesplan van Bunche RHODOS, 31 Januari (United Press). De waarnemende bemiddelaar voor Pale stina, dr. Ralph Bunche, overhandigde van daag zowel aan de Joodse als de Egyptische wapenstilstandsdelegaties de „working pa pers" van een nieuw vredesplan in een poging om een accoord tot stand te brengen in de bijna in impasse geraakte Rhodos- conferentie. Bunche heeft drie dagen gewerkt aan de opstelling van het vredesplan en men ver moedt dat het zich bezighoudt met indivi duele punten waarop men nog geen over eenstemming heeft kunnen bereiken, waar schijnlijk zal het tevens zowel de Joodse als Egyptische standpunten bevatten ten aan zien van omstreden onderwerpen als de demarcatielijnen in de Negev. Beide partijen zijn thans bezig het plan te bestuderen. Een zegsman van de UNO verklaarde naar aanleiding van dit plan, dat naar zijn mening de working papers logische voor stellen bevatten, die voor beide partijen redelijk zijn. Kolonel Ismail Shirine van de Egyptische delegatie is vanmiddag naar Cairo vertrok ken om met zijn regering ruggespraak te houden over de voorstellen van Bunche. Ondertussen wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat dr. Bunche alle Arabi sche staten heeft uitgenodigd om delegaties te zenden naar Rhodos voor het houden van wapenstilstandsbesprekingen. Een zegsman die in nauw contact staat met de UNO zeide dat uitnodigingen waren ge zonden aan Transjordanië, Syrië, Libanon, Irak, Saoedi Arabië en Yemen, doch dat nog geen antwoorden waren binnengeko men. mij, dat mijn vrouw gearresteerd was. Daar ik twee kinderen had, een van vier jaar en een van acht maanden, gaf ik toe en ondertekende een „bekentenis". Daar mede was hét niet afgelopen. Ik moest in lichtingen verschaffen over de „Trotzkyis- tische organisatie" waarvan ik volgens de beschuldiging lid geweest zou zijn en be loven tijdens mijn proces niets te zullen herroepen. Het proces vond plaats in het gebouw van de geheime politie, te een uur in de nacht. Het duurde twintig minuten. Ik verklaarde niet schuldig te zijn en zeide dat men mij de bekentenis door marteling had afgedwongen. Ik beriep mij op getui gen en documenten. Terwijl de rechtbank beraadslaagde werd ik opnieuw mishan deld. Ik werd veroordeeld tot achttien jaar Siberië". Alias Paul Kedrin. Nordmann, advocaat voor het communis tische weekblad „Les lettres Frangaises" verklaarde tijdens de zitting „dat de Rus sische vluchteling-auteur Victor Krav chenko een Amerikaanse agent van de ge heime dienst is, die werkt onder de naam Paul Kedrin." Kravchenko had juist te voren geweigerd antwoord te geven op de vraag of hij on dervraagd was door de Amerikaanse ge heime dienst. „Kent u Paul Kedrin", vroeg Nordmann vervolgens. „Antwoord ja of neen, ik zal u aanstonds aantonen, dat Kedrin de naam is waaronder Kravchenko reist." Op de vraag van Nordmann of hij on dervraagd was door de Amerikaanse ge heime dienst, gaf Kravchenko geen ant woord op verzoek van zijn advocaat. Hierop antwoordde Nordmann: „Dank u, u heeft me het bewijs geleverd, dat l*. v! -V JL i jjjapk", wm* 1 r f-f k Mildred Gillars, bijgenaamd „Axis Sally", een 48-jarige Amerikaanse die in de oorlog voor de Duitse radio nazi-propaganda maakte, staat nu in Washington in het United States District Court terechtbeschuldigd van hoogverraad, waarop in Amerika de doodstraf staat. „Axis Sally" in haar cel. Kravchenko een geheim agent Is van de Verenigde Staten." Nordmann verklaarde hierop: „Krav chenko is een Amerikaans agent. Hij kon niet de bescherming van een valse iden titeitskaart gekregen hebben, hem door de Amerikaanse politie verstrekt, als hij geen geheime agent was. Hij zou ook niet naar Frankrijk hebben kunnen komen." Kravchenko gaf toe, dat hij de naam Paul Kedrin soms gebruikte om zijn vijanden op een vals spoor te brengen. Overigens zat Kravchenko tijdens de ondervraging door Nordmann stilletjes te lachen en toen Nordmann hem op een ge geven ogenblik botweg vroeg om zijn reis- papieren te tonen, zei hij: „Dacht u soms, dat we hier in Rusland zijn." De zaal applaudisseerde en een man moest verwijderd worden, omdat hij daar bij al te veel gerucht maakte. ZENUW-OORLOG IN CHINA Chinese regering weigert de arrestatie van Tsjang Kai Tsjek NANKING, (United Press). De Chi nese burgeroorlog schijnt zich te ontwik kelen tot een zenuwen-oorlog der Chinese communisten tegen de nationalistische re gering. Nergens in China wordt op grote schaal gestreden en het schijnt dat de communis ten er zich tevreden mee stellen hun in vloed te vergroten door andere dan mili taire middelen. Voor het ogenblik zijn de vredes-pogin- gen van waarnemend president generaal Li Tsoeng Jen practisch in een impasse geraakt doordat de communisten via hun radio-sprekers vasthouden aan de eis dat de „oorlogsmisdadigers" met aan het hoofd Tsjang Kai Tsjek gearresteerd moeten worden. De nationalistische regering wei gert hieraan te voldoen. Een woordvoerder der regering zeide dat de waarnemend president de acht voorwaarden geaccepteerd heeft die Mao Tse Toeng op 15 Januari gesteld heeft, met uitzondering van de kwestie der oor logsmisdadigers. Krachtige oppositie bin nen het kabinet maakte het voor Li Tsoeng Jen onmogelijk om een compromis in deze kwestie voor te stellen. Tenzij de commu nisten hun houding betreffende dit punt zouden verzachten, schijnt voor het ogen blik weinig kans op vredesonderhande lingen te bestaan. Kennelijk in een poging om zijn positie bij eventuele vredes-onderhandelingen te versterken, is de waarnemend president vandaag na een kabinetszitting te Nanking, naar Sjanghai gevlogen. Hij zal daar con fereren met „niet politieke nationale lei ders", die naar verluidt trachten om de instemming van Nanking te verwerven met een separate vredes-overeenkomst voor Sjanghai. Na de vreedzame over dracht van Peiping wint de gedachte veld om te trachten de financiële en commer ciële hoofdstad van China voor vernieti ging te behoeden.' Parade in Peiping. Maandagmiddag om een uur precies begonnen de communistische troepen door de Noordwestelijke poort van Peiping deze stad binnen te trekken. Gedurende ruim een uur duurde deze parade van sol daten die met karabijnen, machinegewe ren, mortieren en berggeschut gewapend waren. Vrachtauto's met studenten, amb tenaren, arbeiders en leden van vele or ganisaties stonden langs de route opgesteld en wuifden vrolijk met gekleurde vlaggen en schreeuwden welkomstleuzen, terwijl de rest van de bevolking van Peiping kalm toekeek. De communistische troepen mar cheerden in perfecte discipline en het enige antwoord op het gejuich en het ge schreeuw van het publiek was zo nu en dan een strak saluut van hun officieren. Militaire toestand in Indonesië BATAVIA, 1 Februari (Aneta) Van officiële zijde is een overzicht gepubliceerd van de ontwikkeling in de militaire toe stand gedurende de afgelopen week, waar aan het volgende wordt ontleend: In het Bantamse vinden met gunstig ge volg zuiveringsoperaties plaats, waarbij enige schuilplaatsen van resterende benden werden opgeruimd. Enkele benden in het Buitenzorgse en ten Zuiden van Tjiandjoer veroorzaakten enige onrust, terwijl ook in het Soebangse en het Soemedangse tegen rondzwervende benden moest worden opgetreden. In de gebieden ten Zuiden van Garoet en Tasik- malaja is er wrijving tussen benden onder ling. Ook hier moest worden opgetreden door patrouilles, evenals ten Oosten van Tjiawi. Tengevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djokja en Solo is daar verbete ring in de toestand merkbaar, terwijl in de regentschappen Koedoes en Pati normale toestanden terugkeren. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat in het gehele Westelijke deel plaatselijke zuive ringsacties worden voortgezet, ook tegen benden, die actief zijn in het Westelijke gedeelte van de Negara Djawa Timoer en in Zuid-Djember. Bij Tretes werd de bende die verantwoordelijk is voor de beschieting van een vrachtauto der marine op 20 Jan. grotendeels vernietigd. Over Noord-Sumatra wordt in het over zicht gemeld, dat in het Noordelijke grens gebied van de Negara Soematra Timoer. voornamelijk in de omgeving van Tand- jongpoera, een opleving van de bende activiteit valt te constateren. In de Karo- landen ageren enkele communistische ben den, die gevoelige verliezen hebben ge- In Midden-Sumatra werden benden ver strooid met aanzienlijke verliezen aan hun zijde, terwijl ten Zuiden vsn Swahloento een Nederlandse patrouille een vrij sterke bende, die onder commando stond van een Japanner, verraste en vernietigde. De Ja panse aanvoerder werd gedood en zware automatische wapenen werden in beslag genomen. In het berggebied ten Oosten van Ben- koelen, in Zuid-Sumatra en op het Semen- plateau kwamen Nederlandse patrouilles meermalen in botsing met rondzwervende benden. In het overige gedeelte van Su matra is het over het algemeen rustig. Het overzicht vermeldt, dat in het alge meen de activiteit der benden zowel op Java als op Sumatra voornamelijk is gericht tegen het bedrijfsleven en het verkeer op de wegen. De hoeveelheden wapens en muni tie die de Nederlandse troepen regelmatig in beslag nemen, beperken voor het bende wezen echter steeds meer de mogelijk heden. Ook de afgelopen week heeft zich een aantal leden der voormalige TNI gemeld, aldus besluit het overzicht. Belgische staking geëindigd Na besprekingen tussen Troclet, de Bel gische minister van Arbeid, en delegaties der werkgevers en werknemers heeft de minister de pers meegedeeld dat de staking in de gas- en electriciteitsbedrijven is ge ëindigd. De vakbondleiders zullen de ar beiders per radio tot hervatting van de arbeid aanzetten. Negaraleiders confereren met Centrale Regering. Nadat de bijeenkomst voor Federaal Overleg haar standpunt, ten aanzien van de spoedige vorming van de Vrije en Souvereine Verenigde Staten van Indonesië had bepaald, werd ten paleize Koningsplein te Batavia een door het B.F.O. aangenomen resolutie ter kennis gebracht van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De minister-president van Indonesië Timur, Anak Agoeng Gde Agoeng met bril) in gesprek met Sultan Hamid 11. De stichting Nieuw Walcheren heeft een telegram gezonden aande minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, naar aanleiding van diens mening, dat de oor logshandelingen 1940 geen aanleiding geven tot toekenning van een uitzonderingsbe handeling van Walcheren bij de oorlogs schaderegeling. De stichting verklaart, dat het bevel „Zeeland, vecht door", gegeven op 14 Mei 1940, het rampzalige gevolg heeft gehad, dat Zeelands hoofdstad werd verwoest. Dit bevel werd gegeven zonder dat de regering aan Zeeland middelen voor de verdediging ter beschikking stelde en niet verwacht mocht worden, dat de Franse bevelhebber zich bekommerde om het lot van het ge west, dat werd afgesneden van het overige vaderland. De bedreiging van Duitse zijde na het bombardement van Rotterdam was de regering terdege bekend. Het gevolg van dit bevel is dan ook geweest, dat Middel burg ernstig werd geteisterd en relatief de zwaarst getroffen stad van ons land is geworden. Toen op 3 October 1944 Walche ren aan de zee werd prijsgegeven, werd het eiland welbewust geofferd ten behoeve van geheel Nederland. Het orgel van de St. Janskerk in Roosendaal dat reeds een der grootste van Noord-Brabant was en dateert uit het einde van de vorige eeuw, is thans dusdanig verbouwd, dat het geschikt is om alle werken uit de bestaande orgellitteratuur te verklanken. Het instrument wordt voorzieh van een electro-pneumatisclw installatie en krijgt een nieuwe electrische speeltafel met drie manualen, terwijl het aantal registers is uitgebreid van 22 lot 47, het aantal pijpen van 1400 tol 3600, Begin volgende maand aal het orgel weer in gebruik kunnen worden genomen. De stichting herinnert voorts aan de her haalde bombardementen waaraan Walche- rens steden en dorpen werden blootgesteld. Zij vestigt de aandacht op Vlissingen, Ne derlands meest gebombardeerde stad, op de evacuatie van de bevolking, op het ver klaren tot spergebied van Walcheren, op de opvallend lage taxatie van de verkoop waarde in-Mei 1940 en op het vertrek van de Maatschappij Zeeland. Aan de lage schade-taxatie wijt de stich ting het naar verhouding belangrijk lagere welvaartspeil dat op Walcheren bestaat, in vergelijking met overig Nederland. De schuld aan Walcheren kan volgens de stichting alleen worden afgedaan, wan neer een uitzonderingspositie wordt toege kend bij de schadevergoeding en bij de verdeling van het bouwvolume. De stich ting bepleit, uit te gaan van de vervan- gingskosten der verwoeste gebouwen bij het bepalen van de oorlogsschade; het rekening houden met de werkelijke her bouwkosten in het zogenaamde financie ringsschema; het snel opbouwen van Mid delburgs stadskern; het spoedig bouwen van voldoende arbeiderswoningen in Vlis singen; een afdoende en onmiddellijke ver goeding van de bedrijfsschade van Wal- cherens agrarische bevolking; het spoedig herbouwen van verloren gegane boerde rijen; spoedig herstel van Vlissingens havenaccomodatie; terugkeer van de Maat schappij Zeeland en van de Nederlandse Marine naar Vlissingen. Ondeugdelijk melkpoeder maakte schoolkinderen ziek Ruim een maand geleden werden in Rot terdam-Zuid vele schoolkinderen ziek door het gebruik van speciale door de gemeente verstrekte melk. Er is toen een geneeskun dig onderzoek bevolen en dit heeft uitge wezen. dat de melkpoeder, waaruit de melk was bereid, koortsverwekkende stoffen be vatte. Men is sinds dien met het verstrek ken van deze melk opgehouden. Thans zul len eveneens van gemeentewege biscuits worden verstrekt, waarin vitami nen zijn verwerkt, alsmede per dag dertig gram eiwithoudende magere kaas. Honderdjarige te Alkmaar Maandag vierde de heer G. van 't Hoff in Alkmaar te midden van 93 van zijn 147 kinderen, klein- en achterkleinkinderen, zijn 100ste verjaardag. Ook uit België wa ren leden van zijn nageslacht overgekomen. De Deken van Alkmaar en de burgemeester kwamen de 100-jarige de hand drukken. 's Avonds brachten de drie plaatselijke muziekcorpsen hem een serenade, Hel woord is aan Frédéric Passy: In zaken van idecele. aard kan men nooit van „nooit" spreken. De Commissie van Drie rapporteert BATAVIA, 31 Januari (Aneta). De UNO-commissie zond heden aan de Veilig heidsraad een rapport, waarin wordt ge meld, dat tot hedenmiddag 16.00 uur geen nadere informatie is ontvangen van de Nederlandse regering met betrekking tot de resolutie van 28 dezer, behalve dat deze aangelegenheid in bespreking is bij het Nederlandse kabinet. De heer Èlink Schuurman heeft beloofd de commissie te zullen inlichten zodra hij instructies van de regering heeft ontvangen, aldus het com muniqué. De Nederlandse delegatie heeft aan de UNO-commissie medegedeeld, dat de be schuldiging tegen de gearresteerde republi keinen Latumenten enSustrosuwignjo is ge baseerd op sectie 171 van het wetboek van strafrecht, waarin het verspreiden van on juiste berichten met het oogmerk opzette lijk onrust te verspreiden onder de bevol king, strafbaar wordt gesteld met maximaal één jaar gevangenisstraf of een boete van 300,—. Traangasbom voor Mosley LONDEN. 31 Januari (United Press). Een traangasbom heeft vanavond opschud ding veroorzaakt in een overvolle zaal waar sir Oswald Mosley, de Engelse fascisten leider, een rede hield. Niemand werd ge wond maar de zaal stroomde in minder dan geen tijd leeg. Rondom het vergaderlokaal was een sterk cordon politiemannen samen getrokken om de orde te handhaven. Buiten dat cordon werd door de anti-fascistische groep „de groep van 43" een anti-Mosley- demonstratie gehouden bij het licht van fakkels. Geflankeerd door de Union Jack en zijn eigen fascistenvlag sprak Mosley, die nog niets van het oude vuur bleek fe hebben verloren, in hoofdzaak zijn verbitterde Joden- en communistenhaat uit. Voor het eerst sprak hij vanavond weer eens in een zaal. In de afgelopen twee jaren heeft hij zich tevreden moeten stellen met straat hoek- en parkdemonstraties en bijeenkom sten in Oost-Londen. De bezoekers van deze eerste vergadering werden vanavond op verscheidene punten in de zaal nauwkeurig geïnspecteerd door mannen in donkere burgerpakken met fas cistische armbanden. Vele door hun kledij duidelijk als aanhangers van Mosley ken bare mannen stonden tijdens de rede van hun leider strak in de houding. Velen van hen droegen de kentekenen van talrijke oorlogsonderscheidingen Van een grote partij Engelse en Ameri- kaanse sigaretten, die bestemd waren voor België en per schip in Rotterdam waren aan gevoerd, zijn 31 kisten verdwenen. De Finse vrachtboot „Satakunda" die bij I Schiermonnikoog gestrand en weer vlotgeko- men was, is naar Emden gevaren, nadat een lek voorlopig was gedicht. 1 Plenaire vergadering van Biizonder Federaal Overleg BATAVIA. 1 Februari (Aneta) De plenaire vergadering van de bijeenkomst federaal overleg, die Maandagmiddag in het gebouw van de voormalige volksraad werd gehouden, heeft ongeveer twee uur geduurd, 's Avonds hebben het bestuur van de BFO en de leiders der delegaties aan gezeten aan een diner ten paleize. Heden, wordt tussen de delegaties informeel over leg gepleegd, waarna Woensdag wederom een plenaire vergadering zal plaats hebben. Deze bijeenkomst was bijeengeroepen ter bespreking van het verslag van de bij zondere commissie, die een bezoek heeft gebracht aan de republikeinse voormannen te Prapat en op Banka en die brieven van Soekarno en Hatta mee terug bracht. Uit de kringen der conferentie vernam Aneta, dat de regering de BFO heeft verzocht, haar mening kenbaar te maken over de resolutie van de Veiligheidsraad. Men kon nog niet zeggen, wanneer zulks zou ge schieden. De huidige bijeenkomst van de BFO wordt algemeen zeer belangrijk ge acht. Hier volgt een samenvatting van hetgeen aan deze bijeenkomst is voorafgegaan. Op 13 Januari heeft de BFO een reso lutie aangenomen, waarin zij als haar oor deel te kennen gaf. dat de vorming van een nationale federale regering voor geheel Indonesië als beginsel noodzakelijk is voor de overgang naar vrije souvereine Ver enigde Staten van Indonesië; dat zij als uitgangspunt voor de vorming van zulk een regering het Bio-besluit aanvaardt en dat het noodzakelijk is om. alvorens over te gaan tot de vorming van zulk een rege ring, overleg te plegen met vooraanstaande persoonlijkheden „afkomstig uit die ge bieden, welke nog niet zijn georganiseerd op de voet van artikel 5 van het Bio-be sluit". Met deze resolutie hebben de heren Drees en Beel hun instemming betuigd. Drie dagen later werd de speciale BFO- commissie ingesteld, die zich in verbinding zou stellen met 10 vooraanstaande per soonlijkheden, waarvan 8 republikeinen, waaronder Soekarno, Hotta en Sjahrir Op 21 Januari vertrokken de minister-presi dent van Pasnendan. Djamhana, en die van Oost-Java, Ateng, naar Prapat en Banka, van waar zij twee dagen later terugkeer den met brieven van degenen, die zij be zocht hadden, welke brieven aan de ple naire vergadering zouden worden voorge legd. Inmiddels waren vele van de leiders der delegaties naar hun respectieve deel staten vertrokken, zodat de plenaire ver gadering pas kon worden bijeengeroepen op 31 Januari. Amerika erkent Israel en Transjordanië volledig WASHINGTON. 31 Januari (Reuter). President Truman heeft heden volledige erkenning verleend aan de regeringen van Israël en Transjordanië. Het Witte Huis heeft afzonderlijke mede delingen uitgegeven over de erkenning de jure van elk der regeringen. Deze volledige erkenning betekent, dat Amerika gezanten bij beide regeringen zal benoemen. Mogelijk zal James McDo nald. de speciale vertegenwoordiger in Israël, de eerste Amerikaanse gezant In Israël worden. In de mededeling omtrent Israël wordt verklaard: „Op 24 October 1948 verklaarde de president, dat, wanneer een parlement en een regering zouden zijn gekozen in Is raël, dit land terstond de jure erkend zou worden. Verkiezingen voor een dergelijke regering zijn op 25 Januari gehouden. De stemmen zijn thans geteld en de regering van de V. S is officieel van de resultaten op de hoogte gesteld. Het is de Amerikaanse regering daarom een genoegen de regering van Israël met ingang van heden de jure te erkennen." De verklaring ten aanzien van Transjor danië zegt: „Sinds enige tijd hebben onoffi ciële en vriendschappelijke betrekkingen bestaan tussen de regering van de Verenig de Staten en die van het koninkrijk Trans jordanië. Overeenkomstig haar gevoelens van vriendschap voor Transjordanië heeft de Amerikaanse regering de candidatuv* van dat land voor de UNO ondersteund. Heden heeft de Amerikaanse regering de regering van Transjordanië de jure er kend". De Amerikaanse vertegenwoordiging in Transjordanië was tot nog toe beperkt tot een consulaat-generaal in Jeruzalem, tege lijk voor Israël en Transjordanië. Transjor danië heeft geen directe vertegenwoordi ging te Washington. Prins Bernhard naar Engeland Met zijn particulier vliegtuig is Prins Bernhard hedenochtend van Soesterberg naar Engeland gevlogen. De Prins zal de gast zijn van de Duke of Beaufort, opper stalmeester van de Engelse koning. De Duke of Beaufort heeft een grote renstal. Het doel van het prinselijk bezoek is ken nis te nemen van de speciale voorberei dingen, die getroffen worden voor de trai ning van de Engelse Olympische équipe voor de hippische sport. De Prins is vergezeld door ritmeester .1. J L. baron van Lyndon, bekend Neder lands Olympisch ruiter. Donderdag keert Prins Bernhard naar Nederland terug. F.ICHTF TOT MATIGE VORST f DES NACHTS 5 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- lagavond tot Woensdagavond: Slechts enkele overdrijvende wolken- -elden. Droog weer Matige tot zwakke 'l -vind tussen Noord en Oost- In de nacht en vroege ochtend lichte en f vooral in het Oosten en Zuiden van het land op vele plaatsen matige vorst. Overdae temperatuur om het vriespunt. 2 Februari: Zon op 8.20 uur. onder 17-29 uur Maan op 10.07 uur, onder 22.18 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1