c c De Tweede Kamer bespreekt het buitenlands beleid Nederlandse verliezen in Indonesië OP DE WALVISVANGST D Ui tg; tBcmn^ma Wereldnieuws J WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 2 Protestmotie ingediend tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty Der traditie getrouw waren bij de behan deling van de begroting van Buitenlandse Zaken de luchters aangestoken. In de diplo maten-loge kon men niemand ontdekken. Vermoedelijk was de belangstelling in diplomatieke kringen sterk verminderd, nu op grond van een 's middags op voorstel van president Kortenhorst genomen besluit een debat over de internationale kant van het Indonesische vraagstuk gereserveerd werd tot de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Dan zal minis ter Stikker mede achter de ministertafel zitten. Mr. Burger (Arbeid), die een uitvoe rig geschiedkundig overzicht gaf van de ontwikkeling van ons buitenlands beleid sinds de Volkenbond, noemde 10 Mei 1940 in zoverre een bevrijding, dat we toen eindelijk kleur mochten bekennen nadat wij ons tot dan toe krampachtig hadden vastgehouden aan zelfstandigheids- of neu traliteitspolitiek. Deze spreker noemde zich voorstander van democratisering van onze buitenlandse dienst, betwijfelde of de voorlichting bij ons wel steeds deugt en pleitte verder onder andere voor meer sociale attachés en voor intensiever samenwerking inzake het buitenfènds beleid tussen regering en Staten-Generaal. Het harde werken van het departement en de uitvoerigheid van 's ministers be antwoording van allerlei in het Voorlopig Verslag gemaakte opmerkingen prees de heer Ruygers (Arbeid), die eveneens be noeming van sociale attachés wenste. Slecht te spreken was deze afgevaardigde over hetgeen ons voorlichtingsbureau in Amerika bereikt en vooral over wat het niet bereikt. Na deze verzuchting bepleitte hij een nieuwe Duitsland-politiek, name lijk inschakeling van dit land in de West- Europese eenheid. Hij wilde ook gaarne vernemen, hoe het met de kwestie van de grenscorrecties staat. De oplossing van het Europese vraagstuk wordt nog steeds geremd doordat men nog niet gereed is met liquidatie van de oor logsmoeilijkheden, Is het waar dat het in werkingtreden van de economische Bene- lux-Unie een half jaar wordt uitgesteld en is het juist, dat de Belgen op de komende Benelux-conferentie in Den Haag de kana- lenkwestie ter tafel zullen brengen? vroeg deze afgevaardigde. De heer Schmal (C.H.) hoopte, dat deze minister er in zal slagen de machinerie van zijn departement eens goed te^veran- deren, al vreesde hij dat zulks niet zo makkelijk zou zijn. Meer en regelmatig contact over het buitenlands beleid met de "Kamer en dan niet in apartjes, zou deze afgevaardigde bijzonder nuttig achten. Hierna critiseerde hij de Veiligheidsraad, die als een eenzijdig politiek instrument optrad en dat dan onder invloed van lan den, welke, zelf allerminst brandschoon zijnde, Nederland op het zondaarsbankje zetten. „De toekomst van Europa staat op het spel. Wil dit werelddeel zichzelf blijven dan is er maar één weg, die we moeten volgen, te weten die van het federalis me", aldus stelde dfeze spreker met na druk vast. Sinds de Memorie van Ant woord is onze regering blijkbaar kordaat heengestapt over de aanvankelijke be zwaren. Van Nederlandse zijde kan in hoofdzaak ingestemd worden met wat hieromtrent onlangs in Londen is beslo ten. Maar echte bondgenoten hebben dan ook te beseffen en te tonen, dat zij onze vrienden zijn en zich als zodanig dienen te gedragen. Wie ons slechts gebruiken wil als sluitstuk in een veiligheidsstelsel tegen eventuële gevaren, zijn onze ware vrienden niet". De heer Serrarens (KVP) betoogde, dat het bewustzijn van een internationale moraal moet groeien. Tussen het aannemen van conventies over de reffhten van de mens en de practijk is een groot verschil. Nu weten wij, aldus spreker, dat het een sprookje is, dat Rusland een andere hou ding zou aannemen jegens religieuze instel lingen. Het geval-Mindszenty staat, niet alleen. De arrestatie van de Lutherse bis schop Ornas in Hongarije wordt toege geven, maar toch zegt men, dat de kerk er Er was eens 'n voorname Kalief, uit Bagdad, Die dronk Tip van Bootz en Vrouwlief, die zag dat; Sedertdien drinkt ook zij Daags haar TIP, gelijk hij, Zonder aan mannie te vragen: „Zeg, mag dat"? n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. L. L. Den Haag ontv. 1 £1. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Walsen. Brahms. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voo.r de vrouw. 9.05 Lichte klanken. 9.40 Schoolradio. 10.00 Concert in b, Handel. 10.15 Morgendienst. 10.55 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Jan de Graaf, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte orkest werken. 13,45 Voor de vrouw. 14.00 Blaas- kwintet. 14.30 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Syrnphonisch concert. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Arthur Schnabel, piano. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 „Wettig Gezag". 19.35 Actueel geluid. 19.45 RVD. 20.15 Bont progFSmma. 21.30 Fa milie-competitie. 22,00 Platen. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Oud-Nederlandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 „Jachtkwartet", Mozart. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Mazurka's van Chopin. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Opera's van Von Gluck. 11.45 „Californie". 12.00 Lyra trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.30 Spionnetje. 12.38 Bioscoop orgel. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 „Neder lands fabrikaat". 14.20 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Programma in een note- dop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20„.Welk dier?". 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Platen. 17.50 Correspondentie-club. 18.15 Sport. 18.30 Lich te muziek. 19.00 Raüiostrip. 19.10 Avond school. 19.45 Jascha Heifetz, viool. 20.15 Syrn phonisch concert. 20.35 Vertellingen in woord en muziek. 21.15 Luisterspel. 22.30 Lichte orkestwerken. 22.45 „Gevangeniswezen" 23.15 Platen. vrij is. Hier worden fundamentele mensen rechten aangetast, zeide spreker. Daartegen protesteren wij. De heer Serrarens diende een mede door de heren Van der Goes van Naters (Arbeid), Tilanus (C.H.), Korthals (WD), mej. Klompe (KVP) en de heer Ruygers (Arbeid) ondertekende motie in van de volgende inhoud; „De Kamer, kennis genomen hebbende van de onderdrukking der vrijheid van godsdienst en der vrijheid van geweten 'in verschillende landen en de vervolging van hen, die niet bereid zijn de stem van het geweten te doen zwichten voor be dreiging met geweld, ziet in de arrestatie van kardinaal Mindszenty een nieuw en treffend bewijs van deze politiek van onderdrukking, protesteert tegen deze arrestatie en tegen iedere aanslag op de vrijheid van geweten, welke in flagrante strijd is met de kortelings door de Ver enigde Volken geproclameerde rechten van de mens." De heer W e 11 e r (K.N.P.) hierna, dat men ten aanzien van de leiding van Buitenlandse Zaken.nog te veel in de sfeer van voor 1914 verkeert, hetgeen niet past bij de „hemdsmouwendiplomatie" van na 1945, waarbij wij ons naar zijn mening zullen moeten aanpassen. Spreker sloot zich aan bij de motie-Ser- rarens en zeide zich te verheugen over de totstandkoming van de staat Israël. In de Westerse unie zullen onze belangen niet ondergeschikt mogen worden gemaakt aai* die van andere landen. Tenslotte vroeg de heer Weiter zich af of coördinatie in Zuid-Oost-Azië niet belangrijker is dan het West-Europese blok. -Overleg met de Kamer te vervangen door overleg met enige Kamerleden achtte de heer Gerbrandy (A.R.) onjuist. Hij betoogde, dat er in het buitenlandse beleid 'continuïteit dient te .wezen. Het moet ge dragen worden door het gehele volk. Tegen half een werd de vergadering ge schorst tot Woensdagmiddag. Bedrijfspensioenfondsen. In de middagvergadering van Dinsdag is het debat voortgezet over het wetsont werp inzake de verplichte deelneming aan bedrijfspensioenfondsen. Erg belangwek kend was het niet. Minister Joekes hield een in hoofdzaak technisch betoog, waarin hij onder andere zeide, dat er wel degelijk reden voor is de bedrijfsperjsioenen straks te laten samengaan met de uitkeringen der Ouderdomsvoorziening. N.V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM DE 'GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT IS DE WAARBORG VOOR DE KWALITEIT De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesia zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 December 1948: Sold, der le kl. H. Ken nedy uit Bovenkerk. Gesneuveld 9 Januari 1949: Sold. L. van Meer uit Steenbergen (N.-Br.). Overleden tengevolge van oorlogsver wonding op 19 Januari'1949: Sold. E. K. Pateman uit Driebergen. Gesneuveld 20 Januari 1949: Sold. L. M. van den Boom uit Boekei (N.-Br.); Korp. W. F. Penning de Vries uit Nijmegen. Gesneuveld 24 Januari 1949: 2e luitenant S. Amels uit Zeist. Gesneuveld# 25 Januari 1949: Sold. W. Schmitz uit Arnhem. Organisatie totalisator Oud-minister mr. dr. L. H. Deckers heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap op zich te nemen van de stichting voor de totalisator in Nederland. De oprichtihg van deze stichting kan thans spoedig tegemoet worden gezien. In paardensportkringen verheugt men zich er over dat een zo ge zaghebbende en integere figuur de leiding van deze stichting in handen zal hebben. Ook met de nieuwe top-organisatie voor het draf- en ren wezen zijn goede vorde ringen gemaakt. Reeds staat vast, dat het voorzitterschap zal worden bekleed door de heer J. H. W. Pasman te Wassenaar, een deskundige en zeer geziene persoonlijkheid. Het overleg met de vele daarbij geïnte resseerde verenigingen omtrent de opbouw van de nieuwe organisatie is in een verge vorderd stadium. Vele tegenstellingen moesten hier worden ovenyonnen, hetgeen slechts mogelijk was door wederzijdse con cessies. De meeste verenigingen hebben bereidheid hiertoe getoond, alleen de dra versorganisaties hebben nog voorbehoud gemaakt. achter slot „Zware jóngen' en grendel Verscheidene politie-posten in den lande hadden opsporing en aanhouding verzocht van een zekere W. D. H., afkomstig uit Haarlem, die er van verdacht werd in samenwerking met een smid P. S. vele dief stallen gepleegd te hebben. De Rijkspolitie te Halfweg was zo gelukkig de man te arresteren. Hij had enkele weken geleden met de nog steeds .voortvluchtige P. S. vier schapen gestolen bij het Rottewegje en de Nieuwe Weg te Haarlemmerliede. De scha pen werden per bakfiets vervoerd naar een slachtplaats, die inmiddels ook ontdekt is. Het vlees werd clandestien verhandeld. Toen de arrestatie«van W. D. H. bekend werd, kreeg hij nog heel wat bezoeken af te leggen aan de politie-bureaux. Zo werd hij overgebracht naar Katwijk aan Zee, Rijnsburg, Zuid-Laren en Karhpen, waar hij overal diefstallen gepleegd heeft. Hij zal te Zwolle definitief achter slot en gren del gezet worden. Visprijzen dalen alweer in IJmuiden De grote hausse in de visprijzen die Dinsdagochtend tengevolge van de ophef fing der maxima inzette is alweer voorbij. De grote kabeljauw, welke gisteren nog meer dan 200 per 50 kg kostte, bracht het nu niet verder dan 82, en de grote schel vis bleef rond de 70 hangen. De wijting zakte van 44 op 36 en de ponen deden 24.50. Er was vandaag aanvoer van vier boten en een aantal dagschuiten. IJ-tunnelplannen gereed In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad ter behandeling van de begroting 1949 deelde wethouder mr. J. van der Velde mede, dat een plan voor de bouw van LT-tunnqls ge reed ligt en binnenkort zal worden ge publiceerd. B. en W. achtten het niet verantwoord aan de uitvoering van het plan te beginnen voordat het vast staat, dat althans de eer ste van de drie in het project opgenomen tunnels zonder stagnatie kan worden vol tooid. De plannen voor de IJ-tunnels liggen volkomen gereed en zullen binnenkort wor den gepubliceerd. Zodra het tijdstip is aan gebroken, zullen B. en W. zonder uitstel doen beginnen met de bouw van de eerste tunnel. Gladheidbestrijding weg Haarlem-Sassenbéim Enige dagen geleden schreef onze corres pondent uit Hillegom over de gladheids- bestrijding op de Rijksweg van Haarem naar Sassenheim en deelde mede dat in de provincie Noordholland deze zorg toever trouwd was aan de gemeenten door welker gebied de Rijksweg loopt. De Rijkswaterstaat wijst er ons evenwel op, dat dat onjuist is. De gladheid sbestrij- ding op de Rijksweg in Noordholland ge schiedt uitsluitend door de zorgen van het arrondissement Haarlem van de Rijks- waterstaat. Het Rijkswaterstaatspersoneel is daarbij zeer actief en gaat er bij nacht en ontjj op uit om de gevaren voor het ver keer te bestrijden. Woningnood in Europa Het departement van maatschappelijke zaken der UNO heeft heden'verklaard, dat Europa nimmer de hoop zal kunnen koeste ren de 1.400.000 huizen, die het nodig' heeft, te kunnen bouwen, indien het niet de tra ditionele, uit de tijd geraakte methodes van bouwen laat varen en overgaat tot een massale productie van tevoren reeds in gedeelten vervaardigde woningen. In een overzicht van de woning-situatie in 16 Europese landen verklaart het depar tement, dat de gezondheid en welstand van vele millioenen Europeanen, als gevolg van de betreurenswaardige woningtoestanden, in groot gevaar verkeren. In het overzicht doet het departement een beroep op de Europese landen, techni sche en wetenschappelijke inlichtingen op het gebied van woningbouw uit te wisse len, programma's op te stellen voor natio nale en regionale huizenbouw en slechts huizen te doen bouwen, welke voldoen aan minimum-voorwaarden betreffende ruimte, hygiëne, gezondheidsmaatregelen en vei ligheid. Het overzicht is samengesteld aan de hand van gegevens, verkregen na een on derzoek in Oostenrijk, België, Groot-Brit- tannië, Tsjechoslowakije, Denemarken, Eire, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ita lië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden en Zwitserland. Hongaars bisschop betuigt loyaliteit jegens het regiem BOEDAPEST, L Februari. (United Press). Alle bladen publiceerden vandaag een verklaring van André Hamvas, de katho lieke bisschop van Szeged, waarin deze zijn loyaliteit jegens het Hongaarse régime be tuigde. „Ik verklaar dat ik de Hongaarse repu bliek erken en haar beschouw als een staatsvorm welke de belangen van de Hon gaarse natie en van de gehele Hongaarse gemeenschap dient", zo luidde de verkla ring van Hamvas die reeds lang een tegen stander was van kardinaal Mindszenty. „Ik erken en verklaar dat in Hongarije de vrije uitoefening van de godsdienst op geen enkele wijze belemmerd wórdt en dat er op het ogenblik volkomen godsdienstvrij heid bestaat", zo vervolgde de verklaring van bisschop Hamvas. NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN KWEKER IN FRANKRIJK VEROORDEELD. De Nederlandse bloembollenkweker V. had uit Frankrijk belangrijke bestellingen voor tulpenbollen geboekt. Toen hij de bol len zóu leveren, kon hij zijn waar niet in klaren en toen de postrekening, die hij jn Frankrijk had, geblokkeerd werd, kon hij zijn klanten niet bedienen, nooh hun geld terugbetalen. Om die officiële moeilijkheden te omzei len, kwam hij met een Belgisch bloemkwe ker en een inwoner van Auchel (Pas de Calais) overeen, de bloembollen clandestien Frankrijk binnen te brengen. De douane had echter lont geroken en een bezwarende correspondentie werd in beslag genomen. De rechtbank te Rijsel hield rekening met de uitzonderingstoestand, die de Ne derlander er toe gebracht had, zijn toe vlucht te nemen tot clandestiene invoer. Hij werd veroordeeld tot schadeloosstelling van 20 millioen frank aan het Franse douane- beheer. Zijn tegoed van de postrekening, één millioen driehonderd duizend francs, werd eveneens in beslag genomen; Aan „Oddens' Beton" te Haarlem zijn opgedragen de betonwerken voor uitbreiding der kantoren der Naamloze Vennootschap Conrad Stork te Haarlem. 32. „Erg veel zijn we er anders niet op voor uit gegaan," vond Panda, terwijl hij met de kapitein over de ijsberg rondwandelde. „Het landschap laat nog alles te wensen over." „Hm, we hebben tenminste vaste grond onder de voeten," bromde kapitein Kupido. „En als nu de Jonas maar komt opdagen, dan is alles weer in orde, wat. Alleen begin ik het zo lang zamerhand knapjes koud te krijgen. Een warm hapje van hel een of ander zou niet onwelkom wezen," „Daar kunnen we beter helemaal niet over praten," vond Panda, „want dan kiijgen we nog veel meer honger. Maar als we eens haasje-over dedenDan worden we tenminste warm." „Bah, wat een spel voor een fatsoenlijk zeeman!" gromde de kapitein, maar hij deed toch mee. Wel werden ze er warm van, doch na een half uurtje verveelde het hen weer. „Er is iets. vreemds", zei Panda plotseling, ter wijl hij onderzoekend rondkeek. „Ik weet het al, we drijven niet langer." „Je hebt gelijk,' antwoordde kapitein Kupido, „we zitten muur vast ia het ijs." Ratten feestten op zwarte voorraden van cafetaria Ergerlijke knoeierijen in Amsterdams eethuis Een schuilplaats voor onderduikers uit de bezettingstijd was veranderd in een schuil plaats voor clandestien vlees in 'n cafetaria in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam Een grote Chinese mat aan de wand ge hangen verborg de deur en met een heel klein drukknopje was men in staat deze deur geruisloos te openen. Toen de CCD- ambtenaren die met argwanende ogen in de caféteria rondspeurd,en, met hun ont dekkingen zover waren gekomen wachtte hen een zeer onaangename verrassing. De trap, welke achter de deur verborgen was, leidde naar een zolder en wat hier gevon den werd, tart iedere beschrijving. Grote hoeveelheden vlees en eendeneieren lagen hier op verwerking te wachten maar toen de ambtenaren boven kwamen stoven naar alle kanten grote goed doorvoede ratten weg. Rattenholen op verscheidene plaat sen toonden aan dat deze dieren zich recht behagelijk voelden in de onmiddellijke omgeving van het clandestiene pekelvlees, lever etc. De economische politierechter mr. Mey- huizen die deze zaak gisteren te behan delen kreeg vond het een zeer onverkwik kelijke affaire. De in beslag genomen zwarte boekhouding wees uit, dat per week voor meer dan duizend gulden clandestien vlees werd gekocht. De eendeneieren wer den in gebak verwerkt. De eigenaar vain de cafétaria kon niets anders zeggen dan: „Het ziet er zeer ongun stig voor mij uit." De Officier van Justitie, mr. Kolkert, dacht er ook zo over. Twee maanden ge vangenisstraf, drie maanden sluiting van het bedrijf en stillegging van de bedrijfs middelen plus verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vlees, was de uitspraak. De leverancier van het clandestiene vlees werd veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf met aftrek en vier maanden rijkswerkinrichting; een tweede leveran cier, een slager uit Ouderamstel, ki;eeg een week gevangenisstraf en drie maanden rijkswerkinrichting, en tenslotte werd de compagnon van de cafétarlabouder, die overigens twee maanden geleden de zaak had verlaten, veroordeeld tot twee maan den met aftrek. Alle veroordeelden werden ter zitting gevangen genomen. Federalistische zienswijze „Overdracht souvereiniteit aar Indonesië zelf noodzakelijk" Naar aanleiding van een Frans bericht, dat volgens gezaghebbende kringen de Nederlandse regering geen steriele politiek van passieve weerstand tegen de Veilig heidsraad zal voeren, maar een geheel nieuw plan uitwerkt, waardoor de Neder landse houding tegenover de republiek principieel zou veranderen, verneemt het federalistische blad Warta Indonesia van gezaghebbende federalistische zijde, dat in Nederland blijkbaar invloedrijke stromin gen aan het werk zijn, die er vermoedelijk in zullen slagen de Nederlandse houding van vastberadenheid tegenover de Veilig heidsraad te verzwakken. Daarmee ontstaat dan een geheel nieuwe situatie, want het prijsgeven op enkele punten kan in de tegenwoordige omstandigheden alleen nog maar betekenen het prijsgeven van een deel der Nederlandse souvereiniteit ten bate van de Veiligheidsraad. Aangezien verder inmengen van het internationale forum in Indonesische aangelegenheden hoogst ongewenst is en Nederland, naar het zich laat aanzien, niet bij machte is de aangegane verplichtingen gestand te doen, blijft als enige conclusie over, dat Nederland reeds thans de verantwoorde lijkheid overdraagt. Niet geheel of deels aan de Veiligheidsraad, wat de situatie verder zou vertroebelen, maar aan Indone sië zelf, aldus deelde men van gezagheb bende federalistische zijde aan Warta Indo nesia mede. Het artikel in de „Warta Indonesia" ver volgt: De moeilijkheden omtrent de duur van- en de bevoegdheidsafbakening in de interim periode zijn op die manier even eens van de baan, aangezien de souvereini teit onmiddellijk van Nederland op Indo nesië overgaat. Van gezaghebbende federalistische* zijde werd voorts aan de „Warda" verklaard, „dat de beantwoording van de vraag, of de republiek als staatkundige organisatie qf als regeringsvorm voor bepaalde gebieden al dan niet bestaat, in de eerste plaats dient te geschieden door de bevolking dier gebieden zelf en eerst daarna door derden". De „Warta Indonesia" wijdt aan deze materie ook een hoofdartikel, waarin onder andere wordt gezegd, dat Nederland ken nelijk niet eens meer in staat is, zijn ver plichtingen gedurenda de overgangstijd op afdoende wijze na te Komen. Waarom zou dan de overdracht der souvereiniteit lan ger worden uitgesteld? Waarom zouden wij ons dan nog langer afhankelijk doen zijn van Nederlandse en buitenlandse be langen? De overdracht van de souvereini teit dient onmiddellijk te geschieden, aldus het hoofdartikel in de „Warta Indonesia". De Billiton-maatschappij zal dit jaar ongeveer 600.000 tón bauxiet aan de Verenig de Staten leveren. De maatschappij heeft ook uit Europa bestellingen ontvangen, waarover nog wordt onderhandeld. Zwemmen Kievit verbetert opnieuw record 100 meter rugslag In het zwembad „De Regentes" te Den Haag verbeterde Kees Kievit (Aegir) Dins dagavond voor de tweede maal in drie dagen het Nederlands record 100 meter rugsïag. Tijdens de nationale zwemwedstrijden van Zian legde hij deze afstand af in 1 min. 8.8 sec., waarmede hij de 1 min. 9 sec., welke hij Zondag te Eindhoven noteerde, met 0.2 sec. verbeterde. De drie tijdopnemers noteerden resp. 1.8,2, 1.8 en 1.9,3. 2de werd Slegtenhorst (Zian), in 1 min. 17 sec., derde Scheffer (DJK). De overige uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. Dicky van Ekris (Robben) 1.15.2: 2. Ria van der Horst (RDZ) 1.16.6; 3. Greet Galliard (ADZ) 1.17.4. 200 meter schoolslag heren: 1. Bonte (ZAR) 2.45; 2. Van Daatselaar (Robben) 2.49.2; 3. Van Rooy (Aegir) 2.54.5. 200 meter schoolslag dames: 1. Tonny Hom (Robben) 3.00.8; 2. Jannie de Groot (ADZ) 3.02.6; 3. Leni Mens (LZC). 3.07:8. 100 meter borstcrawl heren: 1. Wittemans (Zian) 1.02.3; 2. Bollen (Zian) 1.02.8; 3. Buyze (HZ en PC) 1.03.2). 100 meter borstcrawl dames: 1. Irma Schu macher (RDZ) 1.08.3; 2. Ans Massaar (RDZ) 1.11.6; 3. Thea Snoeks (Robben) 1.11.8. De eerste uitslagen van het internationaal waterpolotournooi luiden: Nederlands' Jeugdzevental—Zian 38; KAZC (Antwerpen)HZ en PC 34. Finale Zian—HZ en PC 10—2. I IC 11 wc aven De vijand onder de microscoop (O. Koesnetsowa) Republiek der Lette ren, Amsterdam. Het leven van Louis Pasteur haeft al meer auteurs en cinéasten verlokt tot het inter- oreteren van deze heroische biografie en de Russische schrijfster Koesnetsowa moet zich 'oij het verwerken van haar stof bewust zijn geweest van de verleidingen der oude koeien, die reeds door haar voorgangers op het droge zijn gebracht. Dat dit nieuwe boek, dat spe ciaal voor de jeugd bestemd is, verscheidene détails van een vaak oorspronkelijke ge zichtshoek uit belicht, moge het eerste compliment zijn voor de wijze waarop Pasteur's levensworsteling nieuwe werkelijk heid kreeg. Nummer twee is de didactiek van deze historie geworden: Pasteur's on buigzame wil trok zijn lichaam door de afmattende evolutie der wetenschap naar de overwinning op de microbische vijanden der mensheid en zou de kleine lezer dan niet iets overhouden van dit enorme doorzettings vermogen? Corina illustreerde het boek wat erg gewild met onvolkomen krabbels, die haar talent geen mogelijkheid tot een voortbouwen op vroegere beloften overliet. J. F Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Voetbal Grondslagen voor verbetering van het Nederlandse spel „Het heeft de schijn, dat wij met ons voetbal en ook met het Nederlandse elftal in een impasse zitten. Maar het zal van jullie afhangen of we dit over zes weken nog zullen moeten zeggen", aldus de heer Verlegh, lid van de technische commissie en van de keuze commissie van de KNVB, toen hij Dinsdagavond na afloop van de eerste centrale training op het VUC-terrein, de spelers die daaraan hadden deelgenomen toesprak. Hij beschreef nog eens de grond slagen voor een noodzakelijke verbetering van het Nederlandse spel. Het zijn er vier: hardheid van lichaam, hardheid van geest, opbouw van het spel in het raam van het gekozen systeem en goede kameraadschap. Met hardheid van lichaam wordt niet be doeld dat wij knokvdfetbal moeten gaan spelen, men versta daaronder een uit muntende lichamelijke conditie. Verleden jaar is in Londen gebleken, dat wij wat dat betreft ver bij de buitenlanders ten achter blijven. - Hardheid van geest is vooral ook nood zakelijk in het stopperspil-systeem, dat wij hebben gekozen. Moeilijkheden, welke zich in een wedstrijd voordoen kunnen slechts door vastberadenheid en wilskracht over wonnen worden. Voor de opbouw van het spel is het onontbeerlijk, dat iedere speler zich inleeft in de rol, welke hem is toebe deeld en bovendien moet hij zich van te voren verdiepen in het spel van de tegen partij. Alleen dan kan het elftal komen tot een goede uitvoering en de zwakke pun ten zullen worden weggewerkt. Tenslotte is goede kameraadschap de basis van het moreel van de ploeg. Wat de aanstaande wedstrijd tegen België betreft dient iedere speler zich bewust te zijn wat van hem qua voorbereiding en spel geëist mag wor den. De wekelijkse training is niet vol doende, men moet zich ook in zijn vrije tijd op die ontmoeting concentreren. Laten we niet de pessimistische opvatting over nemen dat we nu eindelijk wel weer eens een nederlaag tegen onze zuidelijke buren zullen lijden, zo besloot de heer Verlegh, maar laten we straks in Amsterdam als vanouds vechten voor de Nederlandse voet baleer. Tevoren hadden vijftien van de voor de centrale training aangewezen spelers onder leiding van Karei Kaufman met veel animo een heel program van lichaamsoefeningen en training met d,e bal afgewerkt. Si/ioop ZWITSAL FABRIEKEN - APELOOORN Verdwenen. Drie parlementsleden, oud medewerkers van de oppositieleider Sta nislas Mikolajczyk, leider vó& de Poolse boerenpartij, zijn sedert een maand met hun gezinnen verdwenen. Het zijn: Sta nislas Banczik, oud-ondervoorzitter van de Poolse boerenpartij; Stanislas Nojcik, algemeen secretaris van deze partij en Frans Wojcicki, secretaris van de parle- mentsfractie van de boerenpartij. Staat moet bloeden. Frankrijk's 16.000 bloedgevers hebben gedreigd in staking te gaan, indien de regering weigert hun eisen in te willigen. Zij geven de rege ring dertig dagen respijt om de finan ciële subsidie te herstellen die hun fede ratie is afgenomen en om aan bloed gevers speciale voedsel-, benzine- en autobandenbonnen te verstrekken.(U.P.) Sneeuw. In Rome is voor het eerst in deze wiïlter sneeuw gevallen. Collecte. "Te Sao Paulo zijn twee Italiaanse vliegers in een éénmotorige eendekker aangekomen, die de Atlantische Oceaan hebben overgestoken. Zij komen geld verzamelen voor in de oorlog gewonde Italiaanse kinderen. Duizenden begroet ten hen. Huizen. Een commissie van het Italiaanse ministerie van Financiën heeft een plan goedgekeurd voor het Rouwen van woongelegenheid voor ongeveer 1.200.000 pelgrims die in 1950, dat door de Rooms- Katholieken als heilig jaar zal worden gevierd, in Italië worden verwacht. Later zullen deze huizen in woningen voor Italiaanse families verbouwd wor den. De kosten worden geraamd op 12.000.000.000 lire. Optocht. Te Londen hebben 100 werksters met ragebollen en stoflappen een op tocht gehouden achter drie Schot* pijpers aan. Zij eisen loonsverhoging

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2