In deze Bespreking over handhaving van Communistisch lid bij Ged. Staten Chefarine4 SLOT DEFECT? Q Kort en Bondig WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD PROVINCIALE STATEN In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft dr. Péters (K.V.P.) verzocht het vraagstuk van de waterwin ning zo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. De heer Bouma (Arbeid) vroeg of het noodzakelijk is alle subsidies voor het Nij' verheidsonderwijs in te trekken. Welke invloed zal een besluit hebben op de ge meentebesturen? Voorts diende hij 'een motie in, waarin gevraagd wordt een com missie uit de Staten samen, te stellen, die uiting zal geven aan de Wensen van de Statenleden, ten aanzien van de plannen van de'minister van Binnenlandse Zaken de Provinciale Wet te wijzigen, waarvoor een commissie is gevormd. De heer Rusti-g e (C.-H.) mei'kte op met vreugde vernomen te hebben, dat de belastingen niet verhoogd worden, dat de onttrekking uit de reserve minder is en dat de aflossing van de leningen zodanig geregeld wordt, dat als in hetzelfde tempo verder gewerkt wordt, ze over achttien jaar afgelost zouden zijn. In verhouding met de rijksbegroting leeft de provincie in een oase. Het voorstel een bijdrage van 100.000 aan de gemeente Heemstede te verlenen voor aankoop van „Meer en Berg" is echter niet in overeenstemming met het geen Gedeputeerde Staten in de toelichting op de begroting opmerken. Spreker, meen de, dat het ogenblik gunstig is, om geen subsidie meer te verlenen aan het Nij verheidsonderwijs. De heer Van Groendngen (K.V.P.) .wénste toch een subsidie te verlenen als blijkt, dat er bij oprichting van nijver heidsscholen een tekort is. De heer Warmerdam (Comm.) diende een motie in, waarin gevraagd wordt de begroting zodanig t'e wijzigen, dat de gemeenten de lasten voor de gees teszieken niet zullen dragen. De heer Br and-Hart .og' (Comm.) besprak de lonen- en prijzenpolitiek van de regering en stelde een motie voor, waarin hij er op aandrong het personeel van de provincie onmiddeUijk een salaris verhoging van vijftien procent te ver strekken. Mevrouw T e eb o om.-Van West (Comm.) achtte het schrappen van de sub-' sidies voor het Nijverheidsonderwijs on gewenst en diende een motie in, waarin gevraagd wordt om op de begroting alsnog voor het doel 250.000 beschikbaar te stellen. De heer Wiemei (K.V.P.) deelde na mens een aantal leden van zijn fractie mee, het voorstel over het verlenen van een bijdrage voor de aankoop van „Meer en Berg" te zullen steunen. Hij verzocht Gedeputeerde Staten inlichtingen, waar door de Staten het voorstel beter kunnen beoordelen. Welke prijs werd er in 1931 voor het landgoed gevraagd? Voor welk bedrag heeft de Hypolitus-stichting het herenhuis in 1946 gekocht? Hebben Gede puteerde Staten invloed bij de bestemming, ook als Heemstede nieuwe plannen mocht maken? Spreker vroeg of. er goed toezicht uitgeoefend wordt en of de provincie zal voortgaan steun te verlenen bij eventuele aankopen van landgoederen. Antwoord van Gedeputeerde Staten. .De heer Van der Donk (K.V.P.) deelde mee, dat Gedepüteerde Staten de motie van de heer Bouma zullen steunen. Hij had bezwaren tegen de gedachte, een commissie uit de Staten te benoemen', die Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Februari 1949 GEHUWD: 1 Febr., W. K. Lohrmann en J. B. van Koningsbrugge; G. A. Schrader en A. van der Raadt. BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., C. A. de Wildevan Breda; 1 Febr., R. Staller de Haas. BEVALLEN van een dochter: 31.Jan.. J. C. Nijssen—van Wijngaarden, 2 d.; E.. J. Sminia ^van Loon; L. StathiBrandenburg; P. P. A, Honig—Knol; W. Janssen—Klanderman; 1 Febr., C. A. SernéHeermans; J. M. C- C. Zwartvan Egmond; M. Kemper—Hijzelen- doorn. OVERLEDEN: 27 Jan., A. Zijlstra, 86 j„ P. C, Hooftstraat; 28 Jan., J. M. van der Mark Peters, 67 j., Gen. Joubertstraat; C. Sluiter van Assendorp, 74 j., Vondelweg; G. Kraai, 67 j., Z. B. Spaarne; R. BogaardGroot, 84 j., Kleine Houtweg; 29 Jan., A. Eizema, 54 j„ Prof. v. d. Waalstraat; A. Koreman, 89 j., Zaanenstraat; P. G. van der Breggen, 52 j., Brouwersplein; 30 Jan., M. van Zijverden de Horn, 74 j„ Hazepaterslaan; J. Fontijn, 72 i-, Teylerstraat; M. Meijer, 68 j., Duinvliets- pad; C. J. Liedmeijer—Ophuijsen, 69 j., P. C. Hooftstraat; 31 Jan., C. J. M. van Warmer-" dam, 26 j., Lange Heerenstraat; C. II. H, School, 42 j., Vosmaerstraat. i Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chelarine „4" zijn, stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablei verenigd is de werking nóg krachtiger. Eik tablet bevat Chefarox, Zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. IEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i 0.75 (Adv.) Agenda vooir Haarlem WOENSDAG 2 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. City: „Buffalo Sill", 14 j., 2,15, 4.30, 7.00 en'9.15 u. Spaarne: .China's jonge helden", 18 j., 2.30, 7.00 en ®-15 uur. Frans Hals: „Moeders jongen", alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: .Gentleman's agreement", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 '119.15 uur. Palace: „Politie-spoor", 18 j.. 1.00, 115, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De beste jaren Van ons leven", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. DONDERDAG 3 FEBRUARI Brinkmann: Kennemer Studiekring voor jjidividualpsychologie, vergadering, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. advies zal verstrekken bij de financiën. Vele leden van de Staten hebben te opti mistisch gesproken over de financiën. De uitgaven stijgen en de schuldenlast is ver groot. Spreker betoogde dat het noodza kelijk is, dat de provincie een deel van de loon- en inkomstenbelasting terug ontvan gen zal. Het voorstel over de subsidies voor het Nijverheidsonderwijs heeft enige tegenstand ondervonden. Voor 1948 zal vermoedelijk 350.000 uitgëkeerd wor den. Volgens de wet is de provincie tot uitkering niet verplicht en in geen enkele provincie wordt een bedrag voor dit on derwijs verleend. Aan gemeentebesturen is bericht, dat eventuele meevallers ge bruikt moeten worden voor tegenvallers. Hierbij wordt gerekend de toename dei- kosten van armlastige geestesziekten. Het reservefonds bevat een bedrag van 4.377.180, als daaruit voor 1949 aan spraak is gemaakt. De heer B_ouwman (K.V.P.) merkte op, dat het verlenen van subsidies aan het Nijverheidsonderwijs een traditie is ge worden. De plichten van het rijk heeft de provincie verlicht. Mogelijk zal er in de toekomst aanleiding bestaan steun te ver lenen bijde oprichting van Nijverheids scholen. De heer Hartog deelde spreker mee, dat alleen dan de salarissen van het provinciaal personeel verhoogd kunnen worden als het rijk richtlijnen heeft ver strekt. De heer De Vries (Arbeid) zeide, dat het noodzakelijk is een voorziening te treffen in het verkeer te Velsen. Een tun nel dient zo spoedig mogelijk gemaakt te worden. De pont vervoert iedere dag een zo groot aantal abto's, dat uitbreiding van het getal ponten gewenst is. Gedeputeerde Staten hebben hun standpunt ten aanzien van Schiphol nog niet bepaald^ omdat de bijdrage van de provincie niet groot is. Het*college zal zich binnenkort over de vraag beramen. De kwestie van de water winning heeft de aandacht. Onderzocht moet nog worden of de industrieën over voldoende water beschikken. Nadat mejuffrouw mr. R i b b i u s Pe- 1 e t i e r (Arbeid) had meegedeeld,, dat er geen reden is de motie van de heer War merdam over de verpleegkosten voor geesteszieken aan te nemen, werd de ver gadering verdaagd tot Woensdagmorgen. Vanmorgen deelde de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, mee, dat de vragen over „Meer en Berg" beantwoord zullen worden, als het desbetreffend punt behandeld wordt. Bij de replieken zeide de heer Groen (K.V.P.), dat zijn fractie geen vertrouwen stelt in liet communistisch lid van Gedepu teerde Staten. Het mag niet over de per soon gaan of over het feit, dat de betrok kene invloed heeft op de werkzaamheden. Het belangrijkste is echter, dat het lid een communist is. Spreker meende, dat de Par tij 'van de Arbeid de „vergissing van 1946", toen de hegr Harmsen gekozen werd, kan goed maken door een voorstel in te dienen. Spreker wil wel het initiatief riemen, doch hij weet niet, welke houding de Partij van de Arbeid zal aannemen. Mr. Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) en de heer Baas (A.R.) hand haafden hun meningen, welke zij de vorige dag hadden uitgesproken. De heer Polak (Comm.) zeide, dat de communisten samenwerking hiet nastreven, maar zij zijn daartoe wel b'ereid, als pro blemen opgelost moeten worden. Ook in het college van Gedeputeerde Staten wil de C.P.N. samenwerken. Mr. De Roos (Arbeid) betoogde dat eenreeks van motieven aanleiding is ge weest tot het treffen van maatregelen, om leden uit de colleges van B. en W. of Ge deputeerde Staten te verwijderen. De heer Groen heeft het de Partij' van de Arbeid niet gemakkelijk gemaakt. Het ware beter geweest, als van te voren overleg was ge pleegd. Het Was toch bekend, welk stand punt de Partij van de Arbeid inneemt. Op het ogenblik kan geen voorstel tegemoet worden gezien. Mr. De Roos, diende, mede namens de voorzitters van andere fracties, behalve die der communisten, een voorstel in, om de jaarwedden van Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Januari 1949 te verho gen van 5.600 tot 6.500. Nadat enkele leden van Gedeputeerde Statenhet woord hadden gevoerd, werd gestemd over de ingekomen moties. Goed gekeurd werd de motie-B o u m a (Arbeid) over samenstelling ^an een commissie, die wensen zal kenbaar maken over wijzigin gen in de Provinciale Wet. Met 5116 stemmen verwierp de vergadering de mo- tie-H a r t o g (comm.) over toekenning van 35 pet. salarisverhoging voor het provin ciaal personeel. De motie-mevrouw Tee- b o o m-V a n W e s t (comm.) over toeken ning van subsidie aan het Nijverheids- onderwijs werd verworpen met 47 20 stemmen en de motie-W armer- dam (comm.) over ongewijzigd laten van de provinciale bijdrage in de verpleeg kosten van behoeftige geesteszieken met 5116 stemmen. Hierna werd de zitting geschorst. Volksconcert van de HOV Dan Odé als solist De aangekondigde solist voor het volks concert van Dinsdagavond, de pianist Johan Patist, moest wegens ziekte worden ver vangen, en zo kregen wij dan gelukkig Jan Odé ook eens op ons podium, waar men hem graag meermalén zou willen horen, want hij is een pianist van formaat; dat heeft hij deze avond overtuigend getoond.' Odé speelde het vierde concert van Beet hoven en de Variations sym'phoniques van César Franck, een programma dat een be hoorlijke toetssteen mag heten. Zijh spel is mannelijk, klaar en gezond, en waar hij romantiseert blijft het binnen de perken van zijn algemene tendens naar een zuivere, doorzichtige weergave. Met dat al is er geen enkel dor moment in zijn herschep ping; zijn poëtische impulsen wei-ken sterk maar beheerst. Die gei-eserveerde geestes houding kon het Andante uit het Beetho- venconcert als een treffende dialoog tussen het solo-instrument en het orkest doen gedijen. En wat er leefde in de eerste ex positie van het klavierthema van Francks werk, bracht dit al direct in de sfeer van het sentiment, die de stevige bouw van deze compositie bezielt. Maar toch, de stevigheid bleef en het stuk klonk in al zijn frisheid. Jan Odé speelde in het Beethoven- concert eigen cadenzen, die indrukken wekten van ruime fantasie, gepaard aan zuiver stijlgevoel. Het orkest, onder leiding van Marinus Adam, begeleidde vlot en met goede smaak voor de klankverhouding. De avond was geopend met het Concerto grosso no. 21 (d kl. t.) van Handel, waar in de aanvoerders der violen en celli zich als concertinp-trio wisten te onderscheiden. Het prachtige Air en het luchtige1 slot- allegro sloegen vooral in. Maar ook het hele werk, op een enkele schommeling na, ge noot een goede uitvoering. Tot slot bracht Adam met het orkest de schilderachtige Suite Algérienne van Saint-Saëns, een werk dat men niet zwaartillend moet be luisteren, doch waarin men een boel dingen waarderen kan, die alleen een groot kun stenaar en feilloos vakman zo kan tot stand brengen. Het werk werd met ahimo en spirituele finesse vertolkt. JOS. DE KLERK Anti Revolutionnaire- en Christ. Historische Kiesvereniging De Anti-Revolutionnaire en Christelijk Historische kiesverenigingen te Heemstede hielden Dinsdagavond voor het eerst een gecombineerde vergadering, waarin de heer PI. Kikkert uit Zeist, lid der.Tweede Kamer, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie bespïak. De spreker greep eerst terug iix het ver leden, waarbij hij in 't licht stelde dat door de sociale politiek van de Protestanse groe pen de publiekrechtelijke bedrijfsorgani- tie reeds werd voorbereid. Daartegenover werd gesteld het streven van de oude socia listische groepen die de klassenstrijd pro- pageei'den, die lijnrecht in strijd was met de gedachte aan een bedrijfsorganisatie. De Protestantse partijen zijn tegenstanders van de geleide economie, maar nu het ontwerp- van minister Vos onder tafel gewerkt is, bestaat de mogelijkheid om eensgezind samen te werken aan de totstandkoming van de publiekrechtelijke bedrijfsoi-gani- satie. Vervolgens gaf de heer Kikkert een over zicht van het voorontwerp. In grote trekken heeft het zijn sympathie, maar toch somde hij verscheidene onderdelen op, die naar zijn mening voor wijziging in aanmerking komen. Hij hoopte dat een enigszins gewijzigde wet tot stand zal komen omdat hij daarvan veel goeds voor ons land verwacht. Na de inleiding werden verschillende vragen gesteld, die door de heer Kikkert beantwoord wei-den. In een volgende gecombineerde vergade ring zal de heer Ruppert uit Utrecht als spreker optreden. HONDENSPORTARTIKELEN Ruime keuze div. geneesmiddelen enz. WARMOESSTRAAT 2 - TELEFOON 17254 lAdv. Faillissement De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: F. H. Heller, slager, wonende te Zaandam, Rustenburg no. 30 b. Rechter-Commissaris is mr. N. Spits. Curatriee mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate en procu reur te Wormerveer. staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Heem daarom elke avond een AKKERTJE Botsing tussen bus en carrier Gistermorgen om 7 uur heeft op het Ken- nemerplein hoek Staten Bolwerk een aan rijding plaats gehad tussen een autobus van de NZH en een carrier beladen met bussen melk. De aanrijding ontstond, door dat de bestuurder van de carrier aan de autobus geen voorrang verleende. De car rier sloeg om, jvaardoór ongeveer 250 liter melk verloren gingen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Esperanto als facultatief leervak op kweekscholen In de vergadering van de Haarlemse 'ge meenteraad van 24 November 1948 is om prae-advies in handen van burgemeester en wethouders gelegd een verzoek van het bureau „Esperanto bij het onderwijs" te Amsterdam om adhaesie te betuigen aan 'n request om het Esperanto als verplicht leervak te doen opnemen in het onderwijs programma van alle kweekscholen voor onderwijzei-s en onderwijzeressen in ons land, dat dit bureau heeft gericht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Hoewel B. en W. het belang van .Espe ranto voor sommige bevolkingsgi-oepen niet onderschatten, vinden zij een verplichte invoering op alle Kweekscholen te ver strekkend. Het korpt het college voor, dat een geleidelijke invoering van het Espe ranto beter is; eerst facultatief op de kweekscholen. Zodi-a deze een voldoend aantal leerkrachten kunnen afleveren die op de lagei-e school in Esperanto les kunnen geven, zouden B. en W. dat vak facultatief willen gaan invoeren op scholen en klassen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Met de Commissie van bijstand voor onderwijszaken zijn B. en W. dan ook van mening, dat de adressant in overweging moet worden gegeven de minister te ver zoeken te bevordex-en deze hulptaal facul tatief op de genoemde scholen in te voeren. Het college stelt de gemeenteraad voor een besluit in deze geest te bekrachtigen. De heer T. van Houwelingen, oud-direc- teur-generaal der P.T.T., is benoemd tot bestuurslid van het Nederlands Postmuseum. De haring die tot nu toe in Nederland altijd met de hond werd gefileerd, wordt thans in IJmuiden door deze nieuwe fileermachine geheel automatisch schoongemaakt. Per minuut ontdoet dit apparaat 45 stuks van kop, staart, graat et\ ingewanden. Op de ronde schijf wordt de haring „ingestoken", rechts beneden komt hij er geheel schoon uit. Komt er weer werkloosheid? Over maatregelen die daartegen ie nemen zijn Door de Haarlemse Bestuurdei'sbond werd een vergadering gehouden voor het kader. De voorzitter, de heer A. Mars, memo reerde het plotselinge overlijden van de oud-secretaris van de bond, de heer A. Eizema. Verder bracht de voorzitter dank voor het vele werk, dat de heer W. van Donse laar, als bestuurder van de Algemene Ne derlandse Bouwarbeidersbond, welke func tie hij wegens het bereiken der pensioen gerechtigde leeftijd neerlegt, heeft ver richt. Ook deelde hij mede dat de secreta ris van de Ned. Vereniging van fabrieks arbeiders, de heer A. F. C. Melchior, bij een ongeval een been heeft verloren, waar voor hij te Venlo in het ziekenhuis werd opgenomen. Hierop werd het woord verleend aan de inleider de heer J. C. Vleggeert uit Am sterdam, die herinnerde aan de grote werk loosheid voor 1940 en de gevolgen voor de gezinnen. Als men de vi-aag stelt of er weer werkloosheid komt, is het antwoord: „Ja", maar spreker geeft een bevestigend antwooi-d op de vraag „of er iets tegen te doen is?" 1 Het is geen gemakkelijk probleem en ook in een socialistische samenleving is de werkloosheid niet geheel te voorkomen, waarbij gewezen werd op de seizoen-werk loosheid, werkloosheid die een gevolg is van natuurrampen, gebrek aan machines en voorts de conjunctuur-wei-kloosheid. Naar de mening van spreker zijn hier ze ker maatregelen tegen te treffen door de productie in zo gunstig mogelijke banen te leiden, waarbij de vakbeweging zeker een taak heeft. Ons land verkeert momenteel in een gunstige positie ten opzichte van het buitenland, door de beheersing van lonen en prijzen. Bij de beoordeling van dit moeilijke vraagstuk mag ook niet uit het oog ver loren worden, dat ons land in 1800 2Yz millioen inwoners telde, in 1900 was dit 5 millioen en in 1950 zal dit 10 millioen zijn. Voorts moet het welvaartsplan ook bezien worden naast het vraagstuk van Indonesië en de positie van Duitsland als afzetgebied. Er zal door de ondernemers alles gedaan dienen te worden om van de winst meer te investeren voor uitbreiding der onder nemingen en aanschaffingen van nieuwe machines, daar hierdoor meer geprodu ceerd kan worden en dus meer export kan plaats vinden. Voorts zal met medewer king van de overheid, alle aandacht be steed dienen te worden aan grotere in dustrialisatie en veredeling van het pro duct. De vakbeweging heeft tot taak, mede door de medezeggenschap, dit alles te be vorderen. „SLEUTELSPECIAUST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Heemstede Twee jubilerende afdelingen Deze maand is het zeventig jaar geleden, dat de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd opgericht. Met een klein aantal leden is be gonnen en in de loop der jaren steeg het tot 145. Weliswaar zijn er niet zoveel bedrijven als vroeger, maar in Heemstede zijn Vele firma's gevestigd, welke velden heeft in Haarlemmermeer en in de Noord. De afdeling neemt een belangrijke plaats in in de ver eniging en heeft bijvoorbeeld een aandeel gehad in de organisatie van de grote tentoon stellingen in Groenendaal. Zondag wordt het vijf en veertig jarig be staan gevierd van de afdeling Heemstede van de Katholieke Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit". Des morgesn komen de leden in de Sint Bavokerk aan de Herenweg bijeen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgt. Met een feestavond wordt de dag besloten. Toneel Goede beurt van Thalia in het komische genre „Hij zoent, dus hij leeft nog!" Deze veel zeggende variatie op een gevleugelde stel ling mag dan geen filosofische macht be zitten om ieder spoor van twijfel uit te wissen, voor de hoofdpersoon van de luchtige comedïe „Alles voor Adriaan" geldt zij als de blijde vervulling van zijn hoogste wijsbegeerte. Na het trekken'van deze gelukkige slotsom immers worden alle verstoorde relaties ten tonele in der minne geschikt en kan de verloren gewaande zoon na allerlei vermakelijk geharrewar einde lijk zijn carrière als geneesheer beginnen. De ieden van de grote vereniging Thalia, die gisteren de eerste opvoering in de Schouwburg bijwoonden, gaven zo gezellig blijk van vrolijk medeleven met deze door Piet Mossinkoff met veel brio doch zonder finesse voor binnenlands gebruik bewerkte aardigheden van onbekende herkomst, dat zelfs de criticus niet op het succes wil af dingen. De middelen waarmee aan de smaak van het publiek tegemoet werd ge komen waren namelijk, ofschoon wat grof van snit, niet bepaald mismaakt te noemen. Bovendien zaten de meeste rollen de spe lenden als aan het lijf gegoten. Piet Loerakker maakte (met de niet in alle gevallen toereikende laulp van de souf fleur) een ondanks de' grenzenloze over drijving van de tekst volkomen aanvaard baar type van de rentenierende'slager, die met onblusbare handelsgeest de gewoonten van het neringdoen tracht toe te passen om een practijk voor zijn als arts gevestigdfe zoon op te bouwen. Door geen moment zijn heil in de goedkope caricatuur te zoeken en door de falikante uitwerking van zijn al te voortvarende bedoelingen in de juiste sentimentele stemming te aanvaarden, wist hij het tragische en het komische van de over het paard getilde middenstander tref fend in één figuur te vangen. Zijn woor denwisselingen met de. onder de plak van zijn kwasi-voorname echtgenote zittende veekoopman (Bertha Tamis-Koevoets en Kees Schalkwijk) gaven telkens aanleiding tot demonstraties van puik toneel. Thalia heeft, zoals de voorzitter verklaar de, niet te klagen over de toeloop van jonge krachten. Het is jammer dat Joke v. d. Berge die zich overigens best weet te roeren enigszins gehandicapt wordt door een nasaal geluid. In kleinere rollen ziet men vandaag en morgen, bij de herhalin gen der voorstelling, het prijzenswaardig optreden van Martien Langeveld, Ad Tim- mers, Iian v. d. Veldt en enkele anderen. Regisseur Rhodens kan over deze goede beui-t tevreden zijn. De verschillen in be schaving waren scherp gesteld. Men zou er goed aan doen in het vervolg de proeven van het programma aan een preventieve correctie te onderwerpen. DAVID KONING Havenstaking gaat voort Op een gisteren gehouden vergadering van stakende havenarbeiders onder leiding van E.V.C.-transport is, met 1042 stemmen vóór en 589 tegen, besloten de staking voort te zetten. Op de vergadering hadden het hoofdbe stuur en dë' stakingsleiding het advies ge geven om heden het werk te hervatten. Zij hebben zich, nu het merendeel besloot de staking voort te zetten, wederom achter de staking gesteld: De voorzitter, de heer Kleinsma deed een beroep op de vaste ar beiders van de walploegen der verschil lende scheepvaartmaatschappijen zich soli dair met de stakers te verklaren en ook hét werk neer te leggen. Eén van de drie Hollandia confectie fabrieken te Amsterdam, namelijk die te Buiksloot werkt weer. 40 staaksters heb ben het werk hier hervat en de directie heeft 20 nieuwe arbeidsters uit Volendam aangenomen. Bij deze industrie werd reeds zes weken gestaakt. Gisteren deed zich een incident voor waarbij de politie heeft ingegrepen. Drie staaksters hebben op zeer hardhandige wijze een aantal werkwillige collega's mis handeld. De politie heeft deze meisjes, 20, 19 en 17 jaar oud, in hun woning gear resteerd. Zij zouden onmiddellijk worden voorgeleid. Geschenkzendingen van militairen uit Indonesië en de West De belastingheffing bij de invoer van goederen, welke door de in Indonesië, Su riname of de Nederlandse Antillen ver blijvende militaix'en als geschenk worden verzonden naar familieleden of kennissen in Nederland, is meermalen het onderwerp van klachten van het publiek. Aangezien voor deze goederen enkele vrijstellingen van invoeiTechten bestaan ligt het ver moeden voor de hand, dat de belasting heffing veelal een gevolg is van onbekend heid der belanghebbenden met de voor waarden, waaronder die vrijstellingen wor den verleend. In de eerste plaats is er een algemene vrijstelling die dus ook voor niet-militairen geldt voor goederen, welke uit genoemde gebieden als^geschenk naar Nederland wor den gezonden en welke een waarde heb ben van 10,of lager en waarvoor niet meer dan 4,belasting verschuldigd zou zijn. In de tweede plaats is er een vrijstelling (welke in het algemeen slechts zal gelden voor militairen) voor goederen, die onder auspiciën van de NIWIN naar Nederland worden gezonden en ten aanzien waarvan aan de volgende voorwaarden is voldaan: 1. De goederen moeten van zodanige aard zijn, dat aannemelijk is, dat zij uitslui tend als geschenk zijn verzonden aan familie of vrienden; 2. De goederen moeten rechtstreeks vanuit Indonesië, Suriname of de Nederlandse Antillen naar Nederland worden gezon den; 3. Verzending en invoer hier te lande moeten geschieden onder auspiciën van de NIWIN of van eventueel nader aan te wijzen instanties; 4. Het gewicht per voor één geadresseerde bestemde zending mag niet meer zijn dan 4 kg.; de waarde per zending mag een bedrag van 25,niet te boven gaan, terwijl aan invoerrecht, invoer- belasting en/of accijns geen hoger be drag dan 10,verschuldigd mag zijn. Qeze vrijstellingen worden niet verleend voor goederen, welke op bestelling worden toegezonden, noch op al dan niet onge vraagd toegezonden reclame-artikelen of handelsmonsters. - In 1942 werd de Duitser H. Nagel aan gesteld als „Liquidationstreuhander" over een aantal ondernemingen van Joodse Neder landers. Hij stond op 19 Januari voor het Bijzondere Hof in Amsterdam terecht onder verdenking goederen van deze ondernemin gen ten eigen bate te hebben verkocht. Er werd 312 jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eist, doch het Hof sprak hem heden vrij wegens gebrek aan bewijs. BINNENLAND Het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerderijen in Nederland bedroeg in December 1948 zevenhonderd, waarvan zes-en-tachtig in Noordholland. Deskundigen van het Internationale Hof van Justitie, die in Albanië een onderzoek hebben ingesteld naar aanleiding van de „Straat Korfoe-zaak", zijn met een K.L.M.- vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Zij spraken de geruchten, dat het toestel boven Tirana zou zijn beschoten, ten stelligste tegen. Tot voorzitter van de Zuiderzeeraad is benoemd de heer- E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen; tot ondervoorzitter ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal der Zuider zeewerken. Leden zijn onder andere mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en mr. dr. P. J. Witteman, oud-minister van Binnenlandse Zaken. De leden van het Corps diplomatique waren voornemens aan de heer M. Nemry bij zijn afscheid als Belgisch ambassadeur in Nederland een geschenk aan te bieden. De heer en mevrouw Nemry hebben verzocht het hiervoor bestemde bedrag ter beschikking te mogen stellen van het Juliana-kinderzie- kenhuis in Den Haag. De geneesheer-direc teur van dit ziekenhuis ontving dezer dagen f 1500. De beschadigde schroef van de „Willem Ruys" is Dinsdag door de reserveschr.oef ver vangen. Nu het schip toch droog staat wordt meteen de kiel schoongemaakt en van een nieuwe verflaag voorzien. Het vertrek naar Batavia is bepaald op 8 Februari. De bankbiljettencirculatic is met f 45 millioen gestegen tot f73.051.998.570. De circu latie van muntbiljetten is met £600.000 gestegen tot f 140.336.542. Tien leerlingen van de Christelijke school in 's Gravenzande hebben een verga dering van de gemeenteraad bijgewoond om stof te vergaren voor een opstel, Het beste opstel zal in de volgende raadsvergadering worden voorgelezen. Prof. J. A. Honing heeft afscheid geno men als hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen. .waaraan hij sinds 1920 verbonden was. Negen jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 49-jarige J. J. H. uit Maastricht, die zijn mede-arbeider B. zodanig mét een mes had gestoken, dat deze een dag later over leed. H. die reeds 21 maal veroordeeld is, was pas uit de gevangenis ontslagen. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de heer J. C. Horsten te 's Gravenhage te benoemen tot tijdelijk leraar in de handelswetenschappen aan de Hogere Burgerschool A met 5-jarige cursus te Haarlem. De Haarlemse.gemeenteraad ontving het voorstel van B. en W, om te besluiten tot overplaatsing van mej. J. R. Bruynsteen als onderwijzeres van de Cornelis Houtman- school naar de Prins Hendrikschool. De heer E. Kupers zal voor het kader van de Haarlemse Bestuurdersbond Dinsdag 8 Februari spreken over: „Wat ik zag in Rusland". De contactcommissie voor de Wandel sport te Haarlem houdt Zondagavond a.s. in het gebouw H.K.B. in de Tempeliersstraat een propaganda-feestavond. De avond zal worden afgewisseld met cabaret en dans. De heer drs. F. J. de Jong is benoemd tot lector aan de Economische faculteit van de Rijksuniversiteit te Groningen. Drs. de Jong, oud-Haarlemmer, was voor dien repeti tor te Rotterdam. Op Donderdag 3 Februari zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar in de Zuiderkapel te Haarlem een lezing houden over het onderwerp: „Boden naar Ekron". Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALÏ helpt U van utv kou af! SCHEEPVAART Aalsum 1 Febr. van Antwerpen te Hamburg. Aardijk 1 Febr. van Palembang naar Cheri- bon. Abbekerk. Brisbane—Rotterdam, pass. 1 Febr. Kreta, Amstelkerk, 1 Febr. van Dakar te Amsterdam. Arendskerk, Rotterdam Sydney 1 Febr. van Karachi. Bengkalis, New YorkJava, 2 Febr. te Aden. Gaasterkerk, Beira—Amsterdam, 1 Febr. in Suezkanaal. Jaarstroom, Amsterdam—Duala 1 Febr. op rede van Tacoradi. Joh. van Oldenbarnevelt 2 Febr. van Amsterdam te Batavia. Jupitex-, 2 Febr. van Alexandrië te Messina. Klipfon tein, Mombassa—Port Soedan, pass. 1 Febr. Guardafui. Leopoldskerk, RotterdamCal cutta, 31 Jan. van Madras. Loenerkerk, V2 nog te Khorramshar. klaaskerk, 1 Febr. van Freetown naar Monrovia. Merwede, 1 Febr. van Walvisbaai naar Antwerpen. Molenkerk 1 Febr. van Colombo naar Aden. Nigerstroom g 2 Febr. van Port Amboin te Loanda. Ootmar- sum 1 Febr. van Santiago naar Nederland. Oranje 1 Febr. van Singapore naar Colombo. Overijsel I Febr. van Durban naar Lorenzo Marquez. Prins Willem III, Valencia—Enge land, pass. 1 Febr. Burlings. Raki, 1 Febr. van Belawan naar Penang. Roepat. 1 Febr. van Soerabaja te Pladjoe. Rotti. New-York Java, Febr. van Calcutta naar Makassar. Salland, AmsterdamBuenos Aires pass. 1 Febr. Kaap Villano. Saroena, 1 Febr. van Pladjoe naar Miri. Slamat. JavaRotterdam pass. 1 Febr. Ouessant. Tjibesar, 1 Febr. van Kobe naar Menado. Valerius, 1 Febr. van Tarakan naar Hangkong alwaar 8 Febr. ver wacht. Van Riemsdijk, 1 Febr. van Swatow naar Amoy. Van 't Hoff, JavaRotterdam, 2 Febr. te Djeddah. Veendam. Rotterdam New York, 1 Febr. van Southampton. Winsum Dakar—Amsterdam, 3 Febr. te IJmuiden ver wacht Zuiderkruis, Rotterdam—Java. pass. 1 Febr. Dondrahead. Algenib, Porto Alegre Rotterdam, 1 Febr. te Rio Grande. Breda, 1 Febr. van Antofagasta naar Valparaiso. Con- gostroom, 1 Febr. van Freetown naar le Havre. Gouwe, Rotterdam—Gibraltar, pass. 1 Febr. Lissabon. Hersilia, 1 Febr. van Ant werpen naar Amsterdam. Ittersum, 1 Febr. van Freetown naar Tacoradi. Marken. New York—Java, pass. 1 Febr. Malta. Nieuw Am sterdam 31 Jan. van Cristobal naar King stown. Schiedijk, 1 Febr. van Belfast op proefvaart in de Ierse Zee. Stad Dordrecht i Febr. van Immingham naar Ceuta. Tosari, San FranciscoJava, 1 Febr. te Manilla, ver moedelijk 6 Febr. van Cebu naar Batavia, Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 314% 315y2 251^g 255% 223 223% 162** 162% 1331/2 Nederlandse Ford 240 Nederlandse Kabel 275 v Berkei's Patent UOVz Scheepvaart-Unie 16014 162% Holl.Amerika Lijn 162 Dell Maatschappij 150% 151** H. V. A 169** noy. A'dam Rubber 162% 165 Ned. Handel Mij 162'A N.-I. Handelsbank 117 Billiton Mij n 370

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3