Voor- en tegenstanders van voorlopig behoud van het Rode Kruis Sanatorium Kort en Bondig Londens Philharmonisch Orkest hoopt onder Van Beinum eigen stijl te ontwikkelen DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 PROVINCIALE STATEN In de Woensdagmiddag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten werden de hoofdstukken van de begroting behandeld. Bij het hoofdstuk „Algemeen Bestuur" zeide de heer Groen (KVP) rekening te willen houden met de mede deling van mr. De Roos, dat er geen over leg met de fractie van de Partij van de Arbeid is geweest over de vraag of het communistische lid in het college van Ge deputeerde Staten gehandhaafd dient te blijven. Binnenkort zal de vraag behandeld worden en mocht de Party van de Arbeid niet meewerken, dan zal spreker's fractie toch het vertrouwen in de communist op zeggen en een voorstel aanhangig maken. De heer S c h o 11 e n (Arbeid) meende, dat er te veel ambtenaren in de top wer ken en de heer De Bruin (WD) wilde accountants inschakelen bij de controle der boeken. Mr. Proper (comm.) merkte op, dat er een onbillijkheid schuilt in het voorstel, om de jaarwedden van Gedeputeerde Sta ten te verhogen en niet de salarissen van de ambtenaren. Het voorstel-mr. De Roos en anderen, om de jaarwedden van Gedeputeerde Sta ten te verhogen tot 6.500 werd met 40 tegen 15 stemmen aangenomen. De leden der communistisché fractie stemden tegen. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer B o u m a n (KVP) deelde mee, dat het college de mening over de top van de ambtenaren niet deelt. De bezetting van het personeel is niet groot. De ambtenaren werken onder leiding van de griffier hard en daarvoor verdienen zij hulde. Perceel Nieuwe Gracht. Mr. Bakhuizen van den Brink (VVD) betreurde het, dat Gedeputeerde Staten voorlopig een andere bestemming hebben gegeven aan bet perceel Nieuwe Gracht 7. waar vroeger de Commissaris der Koningin woonde. Het aanzien en de waarde gaan achteruit. Spreker vroeg aan het perceel een bestemming te geven, welke in overeenstemming met het aan zien van het patriciërshuis is. Mej. mr. Ribbius Peletier ant woordde, dat Gedeputeerde Staten geen /vrijheid gevonden hebben het huis tot museum in te richten. Daarom is het ver huurd. Aan het uitwendige mag geen ver andering worden aangebracht. Indien er later aanleiding is een museum in te rich ten, dan zal dit geschieden. Het perceel gaat niet verloren. De heer Sajet (Arbeid) deelde mee, dat de overplaatsing van t.b.c.-patiënten van Santpoort, schijnt te mislukken. Is het mogelijk een goede regeling te treffen? De heer Westerman (Arbeid) noem de het een verheugend verschijnsel, dat de planologische dienst zich bezig houdt met de streekplannen. Bij het vaststellen van een plan vragen wonen, werken, ver keer en ontspanning de aandacht. De duur van de verwezenlijking van de plannen is echter te lang. De heer G r i b 1 i n g (KVP) verzocht de hand te houden aan sluiting van het sanatorium bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Dit is in het belang van de geesteszieken. De belangen van de t.b.c.- patiënten mogen niet geschaad worden, en overplaatsing naar Hoog-Laren is een goede oplossing, ook al zijn er bezwarq^ van de zijde van het personeel. Het sterfte cijfer onder de t.b.c. neemt af, maar het aantal ziektegevallen neemt toe. Spreker vroeg maatregelen te treffen, om de t.b.c. te bestrijden. De heer Vermeulen (A.-R.) zeide, dat er weinig tastbare resultaten van de Planologische dienst zijn waar te nemen. De gemeenten en speciaal door de oorlog getroffen plaatsen ondervinden er grote schade van. In Velsen wordt het gemeen tebestuur zeer gedupeerd doordat het uit breidingsplan IJmond-Noord na twaalf jaar nog steeds niet is goedgekeurd. Spre ker verzocht de gemeentebesturen zo spoedig mogelijk in te schakelen in de streekcommissies. Mr. dr. Van Bruggen (C.-II.) zeide dat de provincie buiten de moeilijk heden van het Rode Kruissanatorium staat. Aan de wensen van het personeel kan niet worden voldaan. Bovendien moe ten de belangen van de geesteszieken wor- dpn bevorderd. De heer Doek (Arbeid) verwacht, dat het aantal kampeerders zich zal uitbreiden en daarom vroeg hij meer terreinen open te stellen. De belangstelling voor jeugd kampen neemt eveneens toe. Zijn voor de meisjes en jongens in de duinen gelegen heden voor kamperen? Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Februari 1949 ONDERTROUWD: 2 Febr., J. J. Tekamp en M. C. B. W. de Graal; T. P. W. Wijdemans en G. C. Laan; E. H. Irriger en M. Roede; J. W. Snoeks en M. J. Snoeks; L. F. Sehelfaut en C. Woudenberg; A. Plekkringa en A. E. Sijpestijn; E. J. Vis en W. C. Vos; A. Jansen en G. Villerius; G J. Töns en E. M. Teeuwen; P. Janse en M. E. Griffioen; N. Schoon en M. M. C. Koster; H. ter Horst en G. W. ten Voorde; W. C. van der Mije en C. J. van dei- Aar; L. G. Hulsman en M. M. Miedema: W. P. Bruijns en A. Loos; C. Bos en A. T. Nijs- sen; N. G. Gerritsen en E. Timmerman; A. Snoeks en T. Klomp; A. A. van der Valk en A. F. T. M. Schoonebeek; A. W. Rombouts en A. Heerens; P. Groot en M. T. Hollen kamp; P. Lagerweij en L. Limpl; A. T. Kee- man en M. J. van Lemel; J. W. Kaestner en M. E. Hoogendorp; C, van Velsen en L. A. Tazelaar; A. J, Uitendaal en I. M. Bastianen. GEHUWD: 2 Febr., H. Heijne en C. M. Dek ker; T. M. H. van der Meij en T. C. Meijer; A. A. Wesselius en P. C. Blokdijk; K. J. H. Rethans en C. Plukker; H. L. Jluijboom en J. M. E. van der Horst; T. J. Groenendijk en C. M. P. Reuvers; J. N. Bolleman en C. A. Kla ver; P. W. Kuipers en M. C. de Reus; G. B. Stui en M. P. Akkerman: G, P. A. M. van Eden en A. A. S, Stokman; J. F. M. Louren- burg en M. Hagenauw: G. Rol en M. T. Ver- nie; B. J. T. Schoonebeek en A. H. Lefeber; D. van den Berg en C. M. Spijker; A. P. Zandvliet en S. N. Holleman; J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer; G. Koejemans en M. P. Tholen: W. Meesters en J. Kalverla. BEVALLEN van een zoon: 1 Febr., J. C. Blesgraaf—de Graaff; M. C. Ruijzenaars— Belterman; W A. P. Kraakmanvan Kemp- nade; E. van den Bosch—Roodenburg; P. ValbrachtIdes; M. J. K. RijkersBijl, 2 z.; J. G. Jacobs—van Heli; 2 Febr.. E. Florie Treffers; W. Verkaaikvan Wanrooij; C. G. van KampenVerduin. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., H. G. Beutevan den Hooff; G. Brandenburg—van de Kleut; J. Hendriks—Jansen; 1 Febr., W. J. C. Wiehemeijervan Gorkum; A. E. Verdam Pieterse; A. H. Jansen—Barends; N. Zonvr Venema. OVERLEDEN: 31 Jan.. M. Arnold—Kogcr, 75 j., Hofdijkstraat; R. de Vries, 53 j., Har- jnenjansweg; 1 Febr., M. L. van Egmond, 26 j., Kamperlaan. Mevrouw T e eb o om-V an W e st (comm.) ziet de moeilijkheden van het on derbrengen van geesteszieken in, maar is het aantal wachtenden voor opname zo groot dat hel Rode Kruissanatorium zo spoedig ontruimd moet worden? De heer Visser (Arbeid) zal het op prijs stellen als het plan IJmond-Noord goedgekeurd wordt. Dan kan voorzien wor den in de behoefte aan woningen voor personeel van de Hoogovens. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Prakken (Arbeid) merkte op, dat de post voor recreatie-oorden verhoogd is. Een duinterrein is aangekocht voor recrea tie. De accomodatie van kampeerterreinen in Bakkum is onvoldoende in de zomer. Door verbetering zal het echter niet mo gelijk zijn meer kampeerders toe te laten. Later zal naar andere terreinen worden omgezien en mogelijk wordt een deel af gestaan aan jeugdorganisaties. Mejuffrouw mi-. Ribbius Peletier deelde mee dat een regeling van de Pla nologische dienst spoedig te verwachten is. Spreekster zeide, dat er veel voorberei dend werk verricht moet worden bij het vaststellen van uitbreidingsplannen. Dat stagneert bijzonder, vooral als er gebrek is aan geschikte 'werkkrachten. Dat het uitbreidingsplan IJmond-Noord nog niet goedgekeurd is, komt niet door de Plano logische dienst. Een hoger college heeft bezwaren en daarmee kan de gemeente Velsen zich niet verenigen. Het is de be doeling het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort weer zijn oude bestemming te geven. Als het sanatorium opgeheven is, komt aan een onhoudbare toestand een einde. De datum van ontruiming is nog niet bekend. De laatste tijd zijn geen nieu we patiënten meer opgenomen. Zonder veel leed of moeite kunnen de patiënten naar elders overgeplaatst worden. Daarin heeft de provincie geen zeggenschap, wel het Rode Kruis, dat het deel van het zie kenhuis in 1945 tijdelijk ter beschikking kreeg. De heer Harm sen (comm.) zeide, dat Gedeputeerde Staten doordrongen zijn van het belang van de bestrijding van de tu berculose. Kort na de bevrijding zijn grote bedragen beschikbaar gesteld en de pro vincie zal haar aandacht aan het vraag stuk blijven besteden. Bij de replieken betoogde de. heer Sajet, dat een groot aantal bedden verloren gaat bij sluiting van het Rode Kruissanatorium. Hierin moet een voorziening worden ge troffen. Mevrouw T e e b o o m noemde getallen van t.b.c.-patiënten, die in een sanatorium opgenomen moeten worden, doch voor wie geen plaats is. Als het Rode Kruissanato rium. ontruimd wordt, worden vele patiën ten gedupeerd. Spreekster diende een mo tie in, waarin Gedeputeerde Staten uitge nodigd worden de ontruiming voorlopig op te schorten. Mevrouw Korf f-Z e r n i k e (Arbeid) kon zich niet met de motie verenigen. Het is reeds geruime tijd bekend, dat het sa natorium ontruimd moet worden. Ook dient aandacht besteed te worden aan de belangen van de geesteszieken. Mejuffrouw mr. Ribbius Pelenier merkte op, dat reeds van eind 1945 af ge confereerd wordt over ontruiming. Een termijn hebben Gedeputeerde Staten nooit gesteld. Er schijnt nu aan gewerkt te wor den de patiënten naar elders over te bren gen. Een motie over ontruiming is volgens spreekster overbodig. De motie-mevrouw T e e b o o m werd verworpen met 3915 stemmen. In de Donderdagmorgen voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn enige wensen geuit over de wegen in de provincie. De hefer De Vries (Arbeid) deelde namens Gedeputeerde Staten mede, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de tol in 'Nederhorst den Berg in de toekomst zal verdwijnen. Besprekingen zijn reeds ge voerd en het college is niet ongenegen een bedrag beschikbaar te stellen. De heer Vermeulen (A.R.) betoogde dat het bouwen van een industrie-flat van belang is. speciaal in de gemeente Velsen. Opleving van het industriële leven is te verwachten. De onrendabele kant van de bouw moet worden overbrugd. De heer Buter (Arbeid) beval de in- dustralisatie aan, en mr. dr. Van Brug gen (C.H.) zeide, dat de bouw van indus trieflats bevorderd moet worden, ook al zijn de kosten hoog. De heer Prakken (Arbeid), lid van Gedeputeerde Staten, zeide dat de vraag van de industrialisatie lastig is. Het doel v. d. Economisch Technologische dienst is aandacht te besteden aan de economische belangen en naar middelen om te zien de industrialisatie te bevorderen. Gedeputeer de Staten willen steun verlenen bij de bouw van flats. Wordt een aantal bedrijven geholpen dan kan niet afwijzend beschikt worden op verzoeken van andere bedrijven, die tot uitbreiding willen overgaan. SCHEEPVAARTNIEUWS Aardijk, 2 Febr., van Cheribon naar Sema- rang, Bloemfontein. 2 Febr. van Antwerpen naar Southampton. Cronenburgh, 2 Febr. van Port Lyauty naar Duinkerken. Grootekerk, MombassaAmsterdam 2 Febr. van Mar seille: Hilversum. 2 Febr. van Sfax naar Engeland. Klipfontein. MombassaPort Soe dan pass. 2 Febr. Perim. Larenberg, 2 Febr. van Havre naar Hamburg. Leuvekerk, Rot terdamPerz. Golf 2 Febr. van Bahrein. Ma- doera, Amsterdam—Java 2 Febr. te Belawan. Mentor, TerneuzenTanger pass. 2 Febr. Ouessant. Prins Johan Willem Friso, Haifa Rotterdam pass. 2 Febr. Ouessant. Prins Wil lem III, ValenciaEngeland pass. 2 Febr. Finisterre. Rijnkerk, 2 Febr. van Aden te Penang. Salawati, 2 Febr. van Tamako naar Tarakan. Stad Haarlem, 2 Febr. van Bona n. Nederland. Talisse, Amsterdam—Houston pass 2 Febr. Azoren. Tegelberg, 2 Febr. van Hongkong te Bangkok. Valerius, Tarakan Hongkong 2 Febr. 70 mijl van Tarakan. Vo- lendam, 3 Febr. van Fremantle te Perth ver wacht. Winsum, DakarAmsterdam pass. 2 Febr. Dungeness. Zwijndrecht, Narvik Einden pass. 2 Febr. Copervik. Alderamin, 3 Febr. v. Antwerpen te Rotterdam. Alpherat, 2 Febr. van Norfolk naar Baltimore. Alwaki, 3 Febr. van New York te Rotterdam. Andijk, 2 Febr. van Rotterdam naar Vera Cruz. Aludra, 2 Febr. v. Rotterdam naar Hamburg, Arendsdijk, New Orleans via Antwerpen Rotterdam 2 Febr. bij Lands End. Blij den - dijk, 2 Febr. van Rotterdam naar New York. Boskoop, 2 Febr. van Leixoes naar Lissabon? Celebes. HalifaxNewport 3 Febr. te New York. Cottica, AmsterdamCuracao 2 Febr. van Madeira. Meliskerk. RotterdamJapan 3 Febr. te Port Said. Oberon, 2 Febr. van Curacao te Maracaibo, Rijnland, Amsterdam -Buenos Aires 3 Febr. te Rio de Janeiro. Stad \rnhem, 2 Febr van Melilla naar Gent. Slamat, Java—Rotterdam 2 Febr. te Ant werpen. Tabinta, Amsterdam—Java pass. 2 Febr. Finisterre. Woensdrecht, 3 Febr. op Curagao verwacht. Van Driel veroordeeld tot vijf jaar internering Waafvan de helft voorwaardelijk De Bijzondere Kantonrechter te Haar lem deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de N.S.B.-wethouder M. van Driel. Hij vernietigde het advies van het Tribu naal, waarbij de beschuldigde drie-en- een-half jaar internering, waarvan een jaar voorwaardelijk, was opgelegd. Mr. J. E. Goudsmit, veroordeelde nu de beschuldigde tot vijf jaren internering, waarvan onvoorwaardelijk de tijd in voor internering doorgebracht, en voorwaarde lijk de resterende tijd van twee jaren, zes maanden en zestien dagen. Mr. Goudsmit verbond aan deze veroor deling echter de volgende voorwaarden: De beschuldigde zal gedurende een proeftijd van drie jaar onder toezicht moe ten blijven van de Stichting Toezicht Po litieke Delinquenten. Het is hem verboden gedurende die tijd om te gaan met oud-N.S.B.ers en gewezen leden van andere nationaal-socialistische of fascistische organisaties. Dit geldt ech ter niet voor zover het de naaste familie leden betreft. Bovendien legde de Bijzondere Kanton rechter ontzetting uit de kiesrechten op. Wij tekenen hierbij nog aan dat de Hoge Autoriteit het advies van het Tribunaal niet had vernietigd omdat hij het niet met de opgelegde straf eens was, doch omdat niet aan de formaliteiten was voldaan. Cabaret-avond als slotstuk van Dennenheuvel's jubileum De afdeling Haarlem van „Dennenheu vel", Vereniging tot verpleging van hoofd arbeiders in herstellingsoorden en sanatoria, heeft de viering van haar zesde lustrum over een aantal maanden verdeeld. Eind vorig jaar werden reeds een bridgedrive en een toneelavond gehouden; Woensdag zijn de feestelijkheden besloten met een een cabaretavond in „De Leeuwerik". Het programma van deze feestavond zat uitstekend in elkaar. Enkele leden van de toneelvereniging BORU speelden met verve een aantal sketches, het in deze contreien befaamde dansorkest „De Kruidnoten" speelde populaire lichte muziek en de Lefèbro's, twee zingende en gitaarspelende jongelieden, namen een ander gedeelte van het muzikale programma gedeelte voor hun rekening. De laatsten zochten het minder in oorspronkelijke melodieën dan wel in actuele teksten, getuige het schone lied „De bus van Haarlem". De conferencier H. Boeree laste een en ander aaneen met een praatje en een liedje en voerde menigmaal volgens beproefd recept de stemming wat op door zijn toehoorders uit te nodigen tot „community-singing". Het optreden van het solo-mannenkwar- tet „Orpheus" onder leiding van Nico de Zwager bood het publiek de gelegenheid wat op adem te komen. De samenklank van bas, bariton, eerste en tweede tenor bezat 'n technisch perfecte afwerking, die slechts door jarenlange studie kan worden ver kregen. Ongetwijfeld zullen velen dit op treden als een hoogtepunt hebben be schouwd in het overigens zo lichte en op gewekte programma. Later op de avond putten de Kruidnoten ten gerieve van de danslustigen en jazz liefhebbers rijkelijk uit hun répertoire van foxtrots en Engelse walsen. Kinderkoor Inter Nos Het kinderkoor „Inter-Nos", dirigent Jan Sooda, dat zijn repetities Vrijdagmiddags houdt in het gebouw „De Bavo" in de Smede- straat, heeft voor het eerste gedeelte van 1949 een uitgebreid programma opgemaakt. 8 Februari wordt een feestavond gehou den. Voor de uitvoering in de Gem. Concert zaal in April is een geheel nieuw programma in studie genomen, o.a. de cantate „de Waereld in" van de Vlaamse componist Peter Benoit. Verder heeft het koor de uitnodiging ontvangen in het openlucht-theater in Bloe- mendaal op Zaterdag 21 Mei een concert te geven. Tot slot is 't plan om met een gedeelte van het koor een concertreis te ondernemen naar Denemarken. Oplichter met goede relaties Voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank stond vanochtend de koopman J. A. P. M. v. N. terecht, verdacht van oplichting. Volgens de tenlastelegging leende hij onder allerlei voorwendsels bedragen van enige honderden guldens, die de eigenaars of nooit of slechts ten dele terugzagen. In het laatste geval maakte hij meestal meteen gebruik van de gelegenheid om zijn geld schieter nog een paar honderd gulden uit de vingers te praten. Hij deed zeer duur met auto s en telegrammen en schermde voort durend met zijn voorti-effelijke relaties. Bij een banketbakker probeerde hij zelfs twee mille los te krijgen door te vertellen dat de Heilige Antonius hem deze gedachte had ingegeven. De bakker raakte hiervan echter niet onder de indruk en weigerde. Ook lichtte hij een aantal geestelijken op door te verklaren dat de firma in religieuze ar tikelen waarvoor hij reisde, in geldnood zat. De bedragen die hij daarvoor loskreeg, verdwenen echter in zijn eigen zak. Verdachte gaf ter zitting alles toe, maar voegde eraan toe dat hij op zijn beurt het slachtoffer was geworden van iemand, die blijkbaar nog slimmer was dan hij zelf en die hem voor 2700 uitgekleed zou hebben. Deze onbekende bleef echter in het duister. De officier van justitie merkte op dat hij slechts enkele oplichtingen uit een lange reeks ten laste had gelegd Hij vond de ver dachte een hopeloos geval, maar wilde hem niettemin een laatste kans geven door een- gecombineerde straf te eisen. Hij vroeg zes maanden onvoorwaardelijke en zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. Dr. E. H. Krelage Erelid Haarlemsche Rotary Club De Haarlemse Rotary Club heeft Woens dagavond aan een faaaltijd, gehouden ter ere van Dr. E. H. Krelage, oud-gouver neur van Rotary Holland, hem ter gele genheid van zijn tachtigste verjaardag het erelidmaatschap der club aangeboden. Hij werd toegesproken door de voorzitter Mr. A. E. C. de Groot van Embden, die hem dit mededeelde, door de gouverneur van Rotary Holland ds. ter Haar Romeny, door ir. W. J. Burgersdijk namens de Haarlem sche oüd-Rotarians, door de heer Gerard Lieftinck namens de Amsterdamse club en door Dr. A. JE. S. Sluyterman als een der genen, die in 1926 de Haarlemse club op richtten. De jubilaris antwoordde in een rede die opnieuw getuigde van zijn vitali- teil en van zijn grote belangstelling voor Rotary. De bijeenkomst, die door de dames der leden werd bijgewoond, was zeer druk bezocht, Twee maanden naar Engeland als prijs in opstelwedstrijd Leerlingen van 280 Nederlandse mid delbare scholen hebben in de afgelopen maanden een „intellectuele veldslag" ge leverd, die door de „Council for Educa tion in World Citizenship" werd georgani seerd in dertien landen. Door middel van opstellen over „Jeugdvriendschap reikt over de grenzen" werden negen candidaten uitgezocht, die gisteren op het ministerie van Onderwijs nader werden geëxami neerd. Het resultaat is, dat Els Eilers van het Barlaeusgymnasium te Amsterdam en Johan Goudsblom van het Hugo de Groot lyceum te Zaandam Nederland van 10 Maart tot 10 Mei zullen vertegenwoordigen op een jeugdreis door Engeland, tezamen met scholieren uit andere landen. Voorwaarde was, dat de deelneemsters en deelnemers aan de wedstrijd goed En gels spreken. Hun bekroonde opstellen gingen naar Den Haag, waar opnieuw een selectie werd gemaakt. Woensdag moesten vijf jongens en vier meisjes uit verschil lende provincies van ons land zich komen presenteren. Aangezien het de bedoeling is, dat zij in de vreemde allerlei over Ne derland moeten kunnen vertellen, werden zij getoetst op vaardigheid in het spreken en kennis van land en volk. De keuze is zeer moeilijk geweest. Els en Johan zullen in groepsverband Londen, Manchester, Leeds ven Glasgow bezoeken. Zij zullen deelnemen aan het werk op verschillende scholen, discussie groepen en „braintrusts". Vertegenwoor digers der diverse nationaliteiten zullen hun ervaringen uitwisselen en tenslotte zullen zij het woord moeten voeren op een grote jeugdbij eenkomst te Londen. De prijsvraag werd uitgeschreven door de „Raad voor de Opvoeding in Wereld burgerschap" van de Unesco in samenwer king met „Overseas Mail". Transport Franse kinderen arriveerde in Haarlem Vanochtend zijn op het Haarlemse sta tion 31 Franse kinderen van 6 tot 13 jaar aangekomen, die drie maanden te gast zullen zijn bij pleegouders in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Het verblijf van deze kinderen, die allen uit zeer een voudige protestantse gezinnen komen en stuk voor stuk ondervoed zijn, werd mo gelijk gemaakt door het I.K.O. (stichting voor inter-kerkelijk overleg). De Waalse gemeente, in Haarlem zal de kinderen hier geestelijke en materiële bijstand verlenen; een Franse onderwijzeres maakte de reis mede. Met glundere gezichtjes stapten zij van ochtend de wachtkamer in, waar zij dik wijls wat verlegen, soms met een vermake lijke vrijmoedigheid met hun pleeg ouders kennismaakten. De heer B. F. Enschedé heette dè kinde ren naméns het Franse consulaat te Haar lem in het Frans welkom. Hij zei dat het taalverschil aanvankelijk misschien wel wat moeilijkheden zou oplevefen,' maar vriend schap en liefde zouden deze moeilijkheden spoedig uit de weg ruimen. Tevoren had ds. E. Pot, Nederlands Her vormd predikant, namens het I.K.O. de pleegouders dank gebracht voor hun aan bieding een lid van deze kleine Franse kolonie tijdelijk te herbergen en te ver zorgen. OUD-REGENT VAN NED. HERV. DIACONIE TER AARDE BESTELD. Onder grote belangstelling is Woensdag de heer G. Kraaij, oud-regent van het Ned. Herv. Diaconiehuis naar zijn laatste rust plaats gebracht. Op de begraafplaats te Heemstede voerde als eerste de heer Goedhart, een vriend van de overledene, het woord. Hij schetste de oud-regent als een goed humaan mens met vele goede karaktereigenschappen. Mej. Onland roemde het zachte karakter, de menslievendheid en de hartelijke vriend schap van de ontslapene. Ds. Bronsgeest sprak hierna een afscheids woord. Aan de groeve bad hij het „Onze Vader". De zaak Flesche voor het Bijzonder Hof Met een uur vertraging ontstaan door dat de verdediging de competentie van het Hof in twijfel trok, een juridische puzzle waarover de raadsheren zich nog zullen beraden behandelde het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam vanmorgen de zaak tegen de 58-jarige, voor de oorlog in Haar lem wonende, Duitse bankier Alfred Flesche. De verdachte was in 1924 naar Nederland gekomen, was sedert 1 Mei 1933 bij de N.S.N.A.P. aangesloten en sedert 1937 voorzitter van de Duitse Kamer van Koophandel in Nederland. Enkele dagen vóór de oorlog deed de politie een inval in zijn woning aan het Florapark en vond daar een serie enveloppen, waarop met blauw potlood „für dr. Otto" geschreven was. Toen de politie deze enveloppen in beslag wilde nemen, verscheurde Flesche deze. Hij rechtvaardigde zijn optreden later door te zeggen dat hij bevreesd was voor een vervolging door de Duitsers. De inhoud bleek te bestaan, zoals mr, J. H. T. J. Mijnssen, in die tijd rechter-commissaris bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank en de officier van justitie mr. B. v. d. Burg vanochtend verklaarden, onder meer uit gegevens over de waterlinie, de haven van Harlingen en de draagkracht van de spoor baan bij IJmuiden. Deze enveloppen waren Flesche enkele dagen tevoren door Ober- regierungsrat dr. Renker overhandigd en hij moest deze in 'handen spelen van de leider der Rijksduitsers in Nederland, dr. Otto Butting. Vanmorgen verklaarde Flesche dat hij de inhoud nooit gekend had, doch vermoedde dat deze bestond uit aanwijzingen voor de terugvoering van Duitse vrouwen en kin deren uit de geïnundeerde gebieden in ge val van een Duitse inval. Deze redenering was geheel nieuw, want zowel mr. Mijnssen als mr, v. d. Burg her innerden zich dat Flesche in 1940 tegenover hen de indruk had gegeven zich aan spion- nage te hebben schuldig gemaakt. Hij gaf toen toe, zo zei mr. Mijnssen dat hij de Duitse legerleiding berichten in handen moest spelen. Een week na de Duitse inval had Flesche in gezelschap van enkele Duitse officieren zijn dossier bij de rechtbank opgeëist, aldus werd vanmorgen verder nog onthuld. (De zitting duurt voort). Anderhalf jaar wegens meineed De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 42-jarige mevrouw L. R. B. wegens meineed tot anderhalf jaar gevan genisstraf. Zij had in een echtscheidings procedure van haar dochter verklaard dat zij deze gearmd had zien lopen met een haar onbekende jongeman. Later bleek deze verklaring geheel on juist te zijn. De eis was twee-en-een hall jaar* Wie „neemt de kop" in de Indonesische kwestie? (Van onze parlementaire redacteur Hoe langer hoe meer gaat het spelletje tussen Den Haag en Batavia lijken op een wielerwedstrijd. Daarbij toch plegen de deelnemers aanvankelijk met een "slakken- gangetje over de baan te gaan, omdat ieder naar de ander kijkt, afwachtende wie de kop zal nemen. Ditzelfde nu is nog steeds tussen Den Haag en Batavia gaande. De Nederlandse regering schijnt eerst eens te willen weten wat de B.F.O. (Bijeenkomst Federaal Overleg) vindt van de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie om daarna pas aan de Nederlandse delegatie te Batavia haar instructie te zenden om trent de ten opzichte van de Commissie der UNO aan te nemen houding. Het is echter geenszins ondenkbaar dat de B.F.O. onder de gegeven omstandigheden er weinig lust voor gevoelt van haar kant te zeggen wat zij wil en dat zij op haar beurt nu eens precies zou willen vernemen welke ge dragslijn men op het Plein in Den Haag verder wenst te voeren. Als dit spelletje lang doorgaat valt 'er mijns inziens weinig heil van te verwachten, aangezien het hoog tijd wordt dat wij nu tonen, zowel met be trekking tot Indonesië als ook in verband met de Veiligheidsraad, wat en hoe wij binnen de grenzen waarin dat maar enigs zins mogelijk is opbouwend werk willen verrichten, teneinde het door ons steeds als doel gestelde, de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië, te bevor deren. Minder sigaretten door staking Door de staking in twee Amsterdamse sigarettenfabrieken, die tezamen 43 pet. van de Nederlandse behoefte dekken, is de regering genoodzaakt ernstig te overwegen bij de eerstvolgende bonaanwijzing over te gaan tot een vermindering der rantsoenen, die voor de mannen van 6 op 4 en voor de vrouwen van 2 op 1 rantsoen zou worden gebracht. Meer groenten, lager prijzen De aanvoer op de groentenmarkt is weer groter geworden, maar de prijzen zijn weer gedaald. Er komen nog vrij veel spruiten, die ongeveer 50 cent per kg opbrengen, en kele extra mooie partijen gingen tot 70 cent per kg. Andijvie komt nog maar in enkele kistjes, van slechte kwaliteit. Er werden nog hoge prijzen voor besteed. Waspeen kan behoorlijk geplaatst wor den. maar dan moet de kwaliteit goed zijn, er werd dan tot 25 cent per kg betaald. Witlof is er nog weinig, met prijzen van 2232 cent per kg. Prei is ear weer veel te veel, hierdoor daalden de prijzen tot 12 cent per kg. Met de diverse koolsoorten gaat het nog betrekkelijk goed, boerenkool vindt nog steeds vele afnemers; de prijs varieerde van 1025 cent per kg; groene kool ging tot 20 cent; de rode en gele kool deden van 815 cent per kg. Uien zijn heel slecht te .verkopen, terwijl de winterpeen niet meer dan de minimumprijs opbrengt. IJmuidense trawler in Noorwegen in quarantaine Ook daar griep De IJmuidense VEM-trawler Catharina Duyvis die onlangs ter visserij naar de Barentsezee is vertrokken, ligt bij Hon- ningsvaar bij de Noordkaap in quaran taine. De griep-epidemie die ook daar heerst heeft een aantal leden van de be manning aangetast en vier vissers liggen met influenza in kooi. De Noorse autori teiten hebben de trawler tot nader order onder quarantaine gesteld en de zieken mogen niet aan de wal gebracht worden. Tot advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd jhr. mr. H. H. G. Verspijck, kantonrechter te Zierikzee. Twee Madoerezen, respectievelijk 20 en 16 jaar, hebben op 10 Aug. 1948 in Amster dam een 18-jarige Javaan met hun dolk messen doodgestoken, omdat hij met een 16- jarig meisje uitging, dat enige dagen tevoren de Madoerezen gezelschap had gehouden. Beiden zijn thans veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Mr. A. van Traa. hoofddirecteur van de Surinaamse Bank, is in de leeftijd van 72 jaar te Amsterdam overleden. Bij een oliefabriek in Maassluis is een schip aangekomen met 300.000 kilogram beu- kenootjes, die in de herfst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd in Overijsel, op de Veluwe, in de Achterhoek en Brabant zijn vergaard. Naar schatting zal van deze partij'nootjes ongeveer 100.000 kilogram olie verkregen worden. De olie is bestemd voof de fabricage van margarine. De gewezen N.S.B.-commissaris van politie te Apeldoorn, J. M. die vele Joodse landgenoten heeft laten arresteren, was doof het Bijzondere Hof in Arnhem veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hem thans levens lange gevangenisstraf opgelegd. HAARLEM EN OMGEVING Op de hoek van de Herenweg en de Laan' van Rozenburg te Heemstede zijn Woensdagmiddag twee auto's in botsing ge komen en zeer ernstig beschadigd. De be stuurder van de auto, die uit de Laan van Rozenburg kwam, had geen voorrang ver leend. „Mauritius" in het Lagerhuis Bevin wenst luchtvaart overeenkomst na te komen De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren in het Lager huis het voorstel verworpen om de K.L.M. te verbieden het eiland Mauritius te ge bruiken, nu het overvliegen van India op de Indonesië-route verboden is. Engeland, zo zeide hij, is tegen unilaterale sancties. In overeenstemming met onze verplich- tingen volgens de overeenkomst van Chi cago met betrekking tot de burgerlucht vaart van 1944, waaraan Engeland en Ne derland zich gebonden hebben, moet de Engelse regering aan het verzoek van Ne derland om op Mauritius te mogen landen voldoen. De Nederlandse regering heeft de Engelse regering de verzekering gegeven, dat geen militair personeel, wapens of le- gergoederen door vliegtuigen op deze route zullen worden vervoerd. Op de vraag van het links onafhanke lijke Labourlid Platts-Mills of Bevin niet van mening was, dat het veiliger zou zijn de Nederlandse luchtvaartmaatschappij een landingsverbod op te leggen met het oog op het feit, dat ook India en Pakistan dit deden, antwoordde Bevin: Ik moet hierop wijzen: Internationale overeenkomsten zijn internationale over eenkomsten. De Engelse regering zou vol gens de overeenkomst van Chicago niet de Nederlanders deze route kunnen verbieden, tenzij, volgens de overeenkomst, Engeland eveneens zichzelf en Frankrijk dit verbod oplegde. Dit zijn de voorwaarden, neerge legd in de conventie. Geen sancties zijn hieromtrent toegepast en wij zijn er tegen om unilaterale sancties uit te voeren, aldus Bevin. Sir Thomas Moore (conservatief) vroeg of het geen vriendschappelijke daad zou zijn de Nederlandse regering te helpen de terroristen in Indonesië te onderdruk ken. Hierop gaf Bevin geen antwoord. Eduard van Beinum is thans, oni het zo eens uit te drukken, zijn dubbel leven be- gonijen als eerste dirigent van zowel het Concertgebouworkest als van het Londens Philharmonisch Orkest. De eerste vijf maanden van dit jaar is zijn standplaats Londen. Het is juist drie jaar geleden, dat de bus sen met de Amsterdamse orkestleden de nauwe Welbeckstreet inzwenkten, waar de administratie van het L.P.O. is gevestigd. Enkele huizen verder in dezelfde straat, die in het centrum van Londens muziekbuurt ligt, heeft het gezin Van Beinum thans zijn intrek genomen. Van Beinum heeft zich in Engeland altijd thuis gevoeld. Hij houdt van Londen. „Een stad met karakter", zegt hij, „en met een donkere toon". Als musi cus trof hem dit dadelijk. Van Beinum's benoeming is hier be schouwd als een belangrijke gebeurtenis. Waarderende dagbladartikelen getuigden ervan, evenals de enkele dagen geleden te zijner ere gehouden druk bezochte recep tie. Bovendien organiseerde het Londense gemeentebestuur op de dag van zijn eerste optreden spontaan een lunch in het indruk wekkende raadhuis. De tafel, waaraan zich een aantal promi nente figuren onder wie de schrijver J. B. Priestley, had geschaard, was versierd met tulpen, Hollandse vlaggetjes en de on vermijdelijke klompen. Het Londens Phil harmonisch Orkest is tot dusver in Enge land de enige culturele instelling, die een overheidssubsidie krijgt. Als over twee jaar de nieuwe concertzaal gereed zal zijn, wel ke gebouwd wordt voor het Britse zomer- festijn van 1951, krijgt het L.P.O. er de beschikking over. Londen zal dan een ste delijk orkest bezitten. Van Beinum hoopt, dat tegen die tijd het hier thans nog onbe kende abonnementsstelsel zal worden in gevoerd, waardoor hij als artistiek leidei' meer armslag zal krijgen. Van Beinum's eerste doel is het reeds op zger hoog peil staande orkest, dat hem buitengewoon welgezind is, geleidelijk aan te verbeteren. Hij koestert wat dit betreft grote verwachtingen. Het „Londens Phil harmonisch Orkest" heeft er onder geleden, dat het sedert Thomas Beechum het ver liet, geen vaste dirigent heeft gekend. Het hoopt onder Van Beinum nu weer die eigen stijl te ontwikkelen, die alle orkesten van wereldnaam kenmerkt. In hem ziet het orkest .vooral de nauwgezette leermeester, die bij het instuderen geen détail verwaar loost, zonder de grote visie uit het oog te verliezen. De Britse dirigenten, waaraan een schromelijk tekort bestaat, wijden meestal veel minder aandacht aan de de tails. Geen tweede Concertgebouw orkest. Het is natuurlijk niet Van Beinum's doel om te trachten van het L.P.O. een tweede Concertgebouworkest te maken Zo iets zou immers onmogelijk zijn. Het Engelse muzikale klimaat is nu eenmaal anders dan dat in Amsterdam. Wel echter kunnen Van Beinum's opvattingen met de Britse worden verzoend. Hij zal in de eerste plaats streven naar een groter aantal repetities, maar niet meer dan een op een dag. Dan moeten, volgens Van Beinum, da programma's korter worden en meer nieu we werken bevatten. Van Beinum is ge start met een Beethovencyclus, uit voeriger dan men hier gewend is. De Eg- mont-ouverture bijvoorbeeld .wordt hier heel weinig gespeeld. Hij zal Bruclcner.s derde symphonie introduceren. Verder zal hij Mahler's Lied van de Aarde en Bartok's Concerto ten gehore brengen. Veel ver wacht hij van de „Mattheus Passie" welke nu voor het eerst volledig zal worden ge geven. Hij roemt de Engelse koren om hun lichtheid en soepelheid. Het L.P.O. is iets kleiner van omvang dan het Concertge bouworkest en het heeft een minder zwaar geluid. Het materiaal is echter voor treffelijk, vooral de koperblazers zijn prima. Beethoven veroorzaakte een schok. Van Beinum's debuut in zijn nieuwe kwaliteit in de bijna geheel gevulde, als arena gebouwde Albert Hall met 7000 plaatsen was een overtuigend succes. De discipline en de fijne intonatie werden algemeen door de critici geroemd. Voor velen was het een schok om Beetho ven te horen in al zijn markantheid. Men is Kier in Engeland gewoon aan een meer sentimenteel klankbeeld. Van Beinum's verblijf in Engeland bete kent voor ons land de beste culturele ver tegenwoordiging. Het L.P.O. zou hem graag voor het gehele seizoen hebben ge ëngageerd, maar dat aanbod wees hij van de hand, omdat het Amsterdamse orkest hem te zeer aan het hart gaat. Het internationale contact is voor elke dirigent een noodzakelijkheid. Van Beinum acht echter het vluchtige gastdiri gent schap onbevredigend voor alle partijen en daarom gaf hij de voorkeur aan het deel genootschap tussen Amsterdam en Londen, dat ongetwijfeld voor hem zelf en de beide orkesten een verrijking zal opleveren. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 315% 315% 257% 256I/2 'hilips 223 125 1631/2 164% 133 Nederlandse Ford 241 Nederlandse Kabel 2741/z v. Berkel's Patent 111 Scheepvaart-Unie 163% 163 Holl Amerika Ltjn 164 Deli Maatschappij 151% 150% 170% 172% •Vdam "Rubber 1651/a 165 V» Ned Handel Mij 164 N.-I. Handelsbank 116 Billiton Mij £1 376ft

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6