Tweede lustrum „Haerlems Studenten-Gildt" MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Dat het Haerlems Studenten-Gildt zich een grote populariteit heeft verworven, bleek wel uit de eindeloos schijnende reeks mensen die het bestuur Zaterdagmiddag bij de receptie ter gelegenheid van het tien- jarig bestaan van het Gildt kwamen com plimenteren. Dat ook burgemeester mr. P. O. P. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk zich in die rij opstelden bewees de belang stelling die het gemeentebestuur voor deze vereniging koestert. De interesse van het culturele leven manifesteerde zich in de aanwezigheid van de pianist Willem Andriessen. Deze belangstelling kwam voorts tot uiting in de aanwezigheid van deze heren bij het diner dat eveneens in Lion d'Or werd gehouden en dat zich door het feit dat een 180 feestgangers zich aan de dis schaar den een buitengewoon feestelijk karakter verschafte. Bij dit diner werden vele vrien delijke woorden gesproken 'en de vertegen woordigers van het gemeentebestuur lieten zich daarbij niet onbetuigd. 's Avonds of liever gezegd 's nachts ein digde de viering met een bal in Duin en Daal waarbij de genoeglijke stemming die receptie en diner hadden gekenmerkt tot nog groter hoogte steeg. Alles bij elkaar werd het een demonstratie dat ook deze studenten-vereniging de oude traditie dat belangrijke gebeurtenissen in gepaste vro lijkheid dienen te worden gevierd, in hoge ere houdt. Raadsverkiezingen ook te Haarlem op 22 Juni? Beslissing spoedig te - verwachten Indertijd hebben wij reeds medegedeeld dat aangenomen kon worden dat te Haarlem de raadsverkiezingen waarschijn lijk zullen worden gehouden op een der laatste Woensdagen van de maand Juni vermoedelijk 22 Juni. Nader vernemen wij dat de besturen der grote gemeenten in ons land overleg zouden plegen om tot een gemeenschappelijke datum te komen. Nu wordt gemeld dat Rotterdam en den Haag inderdaad de verkiezing bepaald hebben op Woensdag 22 Juni. Voor Haarlem is de definitieve beslis sing nog niet genomen, maar het is wel waarschijnlijk dat ook Haarlem die dag zal aanwijzen. Tentoonstelling werken van Han Hulsbergen geopend Tot 2 Maart exposeert de schilder Han Hulsbergen schilderijen, tekeningen, gra fisch werk en ontwerpen voor jvandtapij- ten bij de kunsthandel Leffelaar. In de expositieruimten aan de Wagenweg is zijn werk uit de laatste jaren verzameld, dat veelal meer naar het abstracte neigt; op de Grote'Markt vindt men meer conven tioneel, naturalistisch werk van Hulsber gen uit een vroegere periode. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling in de bovenzaal van de kunstzaal aan de Wagenweg geopend door mr. Chr. W. Zeijl- stra. Hij zeide, dat Hulsbergen's werk voor velen een uitgesproken bekoring bezit, ook al is iedere appreciatie natuurlijk subjectief en speelt vooral bij het waarderen van schilderijen de persoonlijke smaak een be langrijke rol. Hij aarzelde niet de geestes kinderen van deze schilder belangrijk te heten. Al kan men het werk dat aan de Wagenweg te zien is abstract noemen, toch heeft het over het algemeen direct iets te zeggen. Het picturale element is zeer wel verzorgd, de kleur boeiend en uit alle wer ken blijkt, dat Hulsbergen een vaardig tekenaar is. Deze schilder wordt dan ook naar sprekers oordeel niet zozeer belem- merd bij zijn spontane expressie van de idee door een worsteling met de materie, zijn materiële uitdrukkingsmogelijkheden, als vele andere beeldende kunstenaars. En juist in die spontanieteit bij de geboorte van de idee en de uitdrukking ervan ligt. naar de mening van mr Zeijlstra, voor een groot gedeelte de charme van Hulsbergen's werk Haarlemse Huisvrouwen De Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en Omstreken, houdt Vriidag 25 Februari haar jaarvergadering in het ge bouw „Zang en Vriendschap" Tn die bij eenkomst zal mevrouw C. G. E. M. Cre mersDe Bruyn genïstalleerd worden als ere-voorzi'tster. De penningmeesteresse mevr. Vermeulen Van Egmond treedt periodiek af, maar heeft zich weer verkiesbaar gesteld. Maandagmiddag 14 Februari geeft de H.O.V. voor de vereniging een concert in het Concertgebouw, waarbij als solist op treedt Lola v. d. Ben, sopraan. Hét orkest staat onder leiding van Herman Woustra Agenda voor Haarlem MAANDAG 7 FEBRUARI Spaarne: „Het wilde westen grijpt in" 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: .Iris", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue „Tot genoegen", 8 uur, (Woens dagmiddag 2.30 uur), andere middagen „Al ways in my heart", 14 j., 2.30 uur. Palace: „Ditte, een mensenkind" 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. Luxor: „Geef mij maar een twee ling", alle leeftijden. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. City: „Robin Hood". 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 8 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: HOV (Residentie orkest), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Burgemeester mr. P. O. F, M. Cremers tijdens zijn toespraak op het diner van het Haerlems Studenten Gildt. Rechts de meester-deken de heer G. F. de Clerck, de lieer Willem Andriessen en diens echtgenote. Slippende auto reed bejaarde dame aan Bestuurder reed door maar meldde zich later bij de politie Zaterdagmorgen tegen elf uur reed een automobilist, die van de Leidsevaart kwam, met vrij grote snelheid linksom de Zandvoortselaan op. In de bocht slipte de wagen, reed over het trottoir, kwam daar na weer op de rijweg en verdween in snelle vaart in de richting van de Herenweg. Op het trottoir had de auto een bejaarde dame aangereden, die aan beide benen ge wond werd en een lichte hersenschudding opliep. Nadat haar de eerste hulp was verleend, is zij met een ziekenauto naar het Diaconessenhuis overgebracht. Haar toestand was hedenmorgen redelijk wel. Daar niemand het autonummer had op genomen heeft de Heemsteedse politie la ter in een radio-oproep de opsporing van de automobilist verzocht. Een kwartier nadat deze oproep was uitgezonden meld de de bestuurder zich reeds bij dé politie aan. Hij verklaarde niet gemerkt te heb ben dat hij iemand had aangereden. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Jubileum-feestavond Mannen koor „Electrisch Materieel" Het mannenkoor „Electrisch Materieel" van het personeel der Centrale Werkplaats van de N.S. bestaat vijftien jaar en her dacht dit feit met een druk bezochte feest avond in de Gemeentelijke Concertzaal. De. heer A. Verhagen, voorzitter dér .ver eniging begroette dé aanwezigen én dankte vooral de directie van het personeel voor haar belangstelling. Vervolgens gaf hij een beknopt overzicht van de staat van dienst van het koor, dat opgericht werd met het doel de kameraadschap te* bevorderen, pas sende gelegenheid tot ontspanning te scheppen na volbrachte arbeidstaak en medewerking te verlenen waar die kon ge wenst zijn. Wat dit laatste betreft heeft men steeds veel waardering ondervonden. Ook op deze avond mocht men de dankbe tuiging horen vanwege de directie van het Sanaotrium van Huis ter Heide. De heer Verhagen sprak verder met lof over de toegewijde dirigent, de heer K Zeilmaker, die vanaf de oprichting het koor geleid heeft en, al moest men van onderaf beginnen, toch reeds in het eerste jaar van het bestaarf van E.M. er mee op concours dorst te gaan en een eerste prijs wist te bemachtigen Steeds heeft men vastgehou den aan het principe om met eigen krach ten te werken- De verwachting echter, dat uit het personeel een groot koor zou kun nen worden gevormd, ging echter niet tn vervulling, de bezetting bleef betrekkelijk klein Spreker sprak de hoop uit, dat jonge krachten het koor zullen komen versterken. Intussen was E.M. op deze feestavond terdege gehandicapt door ongesteldheid de directeur en van een aantal leden. Ter elfder ure had men echter mej. Rie Schouten aangezocht en bereid gevonden het koorprogramma te dirigeren. En, het dient gezegd, zij trok zich mannelijk en vaardig uit de slag. Een dame voor een mannenkoor. Het was voor 't eerst dat ik dei-gelijke sensatie beleefde. Plet is mij meegevallen. Met het openingslied op texst van K. Zeilmaker, met muziek van Tom de Vries, zat men direct in 't goede spoor. Dit Spoorlied zat er ook goed in en de wijze van zingen duidde op een voorbereiding door iand, die de knepen van het koorzang vak kent; het klonk sonoor in de bassen en licht aansprekend bij de tenoren, en dat waarborgde, bij een stevige rhythmering, een ongerepte zuiverheid. Ook met Psalm van N. H. Andriessen maakte men een goede beurt; mej Schouten hield de stem men stevig bij elkaar en deze vormden meestal een zeer góede samenklank. Ook hier bleef het toonpeil ongerept, dank zij het lichte intoneren van de bovenstemmen en het gezond klinkende fundament van de bassen. „O Pleer, die daer", in de bewerking van Lieven Duvosel, was een zwaardere opgave, en een geleidelijk wegzakken van de bari tons was niet bevorderlijk voor de stoere opbouw van het geheel, maar men haalde toch nog een behoorlijk einde. Met Zonnezang van Zwijssig werd een goed klinkend slot gemaakt. Wat ik al eens eerder opgemerkt heb: mej. Schouten heeft een dirigentenarm en hieraan alsmede aan de grondige voorbereiding van K Zeil maker dankt E.M. het succes van zijn pres taties op dit jubileumconcert. De rest van de avond was gewijd aan amusementskunst; Silvain Poons was conférencier en die zorgde er voor dat de vrolijke stemming onderhouden werd. JOS DE KLERK ALBERT SCHWEITZER TERUG Dr. Albert Schweitzer, de medicus, theo loog en philosoof, die het grootste gedeelte van zijn leven als zendeling en arts in Frans Equatoriaal-Afrika heeft doorge bracht. is in Konstanz teruggekomen. Schweitzer, die thans 74 jaar is, zal zich gaan vestigen in Koenigsfeld, een klein dorpje in het Zwarte Woud, Toneelherinnering Brand in de Jonge Jan Henri de Vries, de toneelspeler, is ge storven. Hij was 84 jaar oud. De jongeren hebben hem niet gekend. Maar hij hoorde eertijds tot onze beste acteurs. Hij was een bijzonder sterk en knap karakterspeler. En niet alleen Nederland, maar vele landen der wereld leerden hem kennen als „de Jongejanner". Herman Heijermans, toen tertijd directeur van de Toneelvereniging, schreef dat merkwaardige geval: Brand in de Jonge Jan, waarin een commissaris van politie na een geval van brandstichting zes getuigen verhoort. Heijermans schreef het tussen zijn lange reeks toneelstukken in: Ghetto, Op Hoop van Zegen, Allerzielen, Het Zevende Gebod, Schakels, Eva Bon- heur, De Meid, Beschuit met Muisjes, Droomkoninkje. en nog meer. Ik weet niet welk nummer het in de rij had. Henri de Vries speelde toen bij hem en hij had in „Het Zevende Gebod", waarin Henri dou bleren moest, zijn snelle gedaanteverwisse ling ontdekt. Dus zou Henri al die zes ge- tuigen-rollen spelen. Het eiste duchtige voorbereiding, ook van de helper, die hem telkens bliksemsnel aan zijn volgende kleedij en grime hielp. Bij de première in Amsterdam leek het een wonder. J. H. Róssing van het Nieuws van den Dag, toen bekend toneelcriticus, zette in de krant dat het niet waar kón zijn dat De Vries al die rollen speelde. De Vries belde hem op en nodigde hem uit de volgende avond „achter" te komen en zich te overtuigen. Hij deed het en erkende in de krant zijn ongelijk. Maar het bleef ook voor het publiek een volstrekt onbegrij pelijke zaak. Nauwelijks had een lange, goedgebouwde, welgeklede jonge man de kamer verlaten of een gebogen oud kerel tje in lompen trad binnen. Volgende ge tuigeHet werd een ongekend succes. Henri de Vries trok er de wereld mee in en speelde de Brand in het Frans, het Duits, het Engels, tot in Amerika en Australië toe, totaal meer dan vijfduizend maal. Ik had hem in ons land zijn „transformatie spel" zien geven en zag het opnieuw in Queen's Theatre te Londen. In het Engels heette het „A Case of Arson" (letterlijk: Een geval van brandstichting) en daar noemt men zoiets „A Protean Act". Aardige benaming. De oude zeegod Proteus, levend temidden der robben op het eiland Pharos, verschijnt in Homerus' Odyssee als de god die alles van verleden, heden en toekomst weet, maar weigert op Menelaos' vragen te antwoorden, tot die hem overmeestert. Hetgeen zwaar valt, want hij verwisselt telkens van gedaante: hij kan -zich veran deren in een leeuw, een slang, een luipaard, een wild zwijn, een boom, ja, in vuur en in water. Henri de Vries heeft het bedrijf van Proteus wellicht te lang beoefend. Hij bleef jongejannen en raakte van groter werk vervreemd, hetgeen in die jaren meermalen in toneel-beschouwingen be treurd werd. Toen hij al oud was heeft dr. De Vletter, die De Brand in de Jonge Jan door jongelui.liet uitvoeren natuurlijk met een acteur voor elke rol hem uitge nodigd het stuk nog eens hier te spelen, dadelijk na hun opvoering. Het werd dus herhaald: de jeugdige acteurs beleefden het met diep ontzag. Nog altijd was het een wonder. Jammer dat het nooit meer gespeeld wordt: een sterke en aangrijpende éénacter. H. R. Dreefzicht heropend Wethouder D. J. A. Geluk verklaarde Zaterdagmiddag het van desolate puinhoop („zouden we dat ellendige ding maar niet tegen de grond gooien", heeft men in een vergadering van het gemeente-bestuur wel eens gezegd) tot modern café gerestaureer de Dreefzicht, met een feestelijke toespraak voor geopend. De spreker verwachtte dat het zonnige terras des zomers tientallen wandelaars zal ontvangen en dat de bewo ners van het Zuiden der stad in de nieuwe pleisterplaats hun gezelligheidsleven zullen concentreren. Voorts toonde de wethouder zich dank baar voor de uitbreiding van bruikbare zaalruimte, waarmee de na-oorlogse opbloei van het culturele leven ten zeerste gediend wordt. Vooral de toneelruimte is zeer ge schikt voor het presenteren van kleinkunst. Namens enige bridge-clubs bood de heer F. S. Noordhoff een geschenk aan in de vorm van een „electrisch middel om te weten hoe laat het is" en daarna luchtten enkele anderen, waaronder de voorzitter van de Haarlemse Kunstgémeenschap, hun beste wensen voor de toekomst. Oostenrijkertjes vertrokken Vijf-en-zeventig Oostenrijkse meisjes en jongens zullen, als deze krant verschijnt, al weer een flink eind gevorderd zijn op de spoorstaven, die tussen het grauwe Spaarne en de blauwe Donau liggen. Vanmorgen om half negen werden ze door hun Haarlemse pleegouders, die in de afgelopen maanden met voldoening de wijzers van de weegschaal steeds verder zagen doorzwiepen, uitgeleide gedaan. Zo als dat bij een afscheid betaamt, was er een niet te miskennen tikkeltje weemoed in de allerlaatste gesprekken voor de plak van de stationschef omhoog ging. Een flink joch van vijftien jaar hield in voortreffelijk Hollands een speechje, waar in hij uiting gaf aan de dankbaarheid var. hemzelf en van zijn makkers jegens het Interkerkelijk Overleg en degenen die voor hen hadden gezorgd. Gids voor Maatschappelijk Werk De Armenraad te Haarlem heeft opnieuw een Gids ten behoeve van het Maatschap pelijk Werk te Haarlem uitgegeven. De eerste uitgave was van 1939 zodat het alge meen op prijs gesteld zal worden dat men nu nieuwe gegevens kan raadplegen over de honderden verenigingen, stichtingen en comités die op dit gebied in Haarlem en omgeving werken. De naam „Armenraad" is vervangen door Sociale Raad. Zolang de Armenwet even wel nog niet gewijzigd is moet in officiële stukken de naam Armenraad voorlopig nog gehandhaafd blijven. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Februari 1949 GEHUWD: 5 Febr., C. H. Nieuwenhoven en G. H. Bets; M. E. S. Wijngaard en M. Polak. BEVALLEN van een zoon: 4 Febr., J. H. C. RamBijster; C. J van ZomerenHolle man; J. M. GoggijnPorton; E. P. N. Ro- meijn—Zeeman: 5 Febr.. E. de GeusPort- mann; H van dei KwastScholts; A. van ZomerenBergman BEVALLEN van een dochter: 4 Febr. N. Coversvan Berneveld; T. J. DamstraPost; S. G. T. SteffensCrombeen; W. Vreugden- hilBrouwer; G Kromhout van der Meer Prins. OVERLEDEN: 3 Febr.. H. Baumgarte. 57 j van der Vinnestraat: K de Vries. 84 j.. Wilhelminalaan; 4 Febr J. P L. Blom. 2 j„ Bakenessergracht; B. P. TolmanOverduijn, 76 j„ Schagchelstraat; C. H. Olij, 56 j., Lange Poellaan; H. Zomerdijk, 85 j., Oranjeboom straat; A. Romers, 42 j., Hazepaterslaan. Acht auto's in botsing tijdens dichte mist Twee ernstig en negen licht gewonden Op de autoweg AmsterdamDen Haag is Zaterdagmiddag een gecompliceerd ver keersongeluk gebeurd, waarbij twee per sonen ernstig en negen licht gewond werden. Omstreeks kwart ovei drie stopte op de rechter rijbaan nabij Abbenes een per sonenauto. Door de dichte mist werd deze stilstaande wagen te laat opgemerkt door de bestuurder van achterop rijdende auto's waardoor vier wagens tegen elkaar botsten. Bovendien reed een motorrijder tegen de auto's op. Twee personen werden ernstig en vijf licht gewond. Op de linkerbaan gebeurde even latei- een dergelijk ongeluk, toen een automobi list, die blijkbaar hulp wilde bieden, zo krachtig remde, dat twee achter hem rij dende wagens tegen zijn auto botsten. Bij dit ongeval werden vier personen licht ge wond. Door het kordate optreden van twee ar beiders, die direct het verkeer van béide kanten waarschuwden, kon groter onheil worden voorkomen. Vele automobilisten reden onverantwoordelijk snel in de dichte mist en konden pas op het laatste ogenblik hun wagen tot stilstand brengen. Vrij spoe dig na het ongeval arriveerde een wegen wachter van de A.N.W.B. die de eerste ge neeskundige hulp aan de gewonden ver leende. De twee zwaar gewonden werden op brancards gelegd in afwachting van de gewaarschuwde ziekenauto's. Met vereende krachten werden de twee rijbanen weer vrij gemaakt, zodat het verkeer na twintig minuten weer voortgang kon hebben. De deels vernielde en ingedrukte wagens wer den later door kraanwagens weggesleept. Nederlandse gezant in Havanna nam ontslag Op vragen van het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot (A R.) betreffende de redenen, welke dr. J. C. Brons hebben geleid tot het vragen van eervol ontslag als Nederlands gezant te Havanna, heeft minister Stikker geantwoord, dat dr.- Brons een verzoek om ontslag heeft ingediend wegens vermeend gebrek aan medewerking, door hem van wege het departement van Buitenlandse Zaken bij de uitoefening van zijn functie ondervonden. De bezwaren van dr. Brons zijn voort gevloeid uit een reeks van misverstanden en vertragingen, onder andere veroorzaakt door formaliteiten, die gedeeltelijk uit de troonswisseling voortvloeiden en ook ove rigens buiten de macht lagen van het de partement. Nadat dr. Brons tot 's ministers leed wezen de plechtigheden, aan de presidents wisseling te Havanna verbonden, niet heeft kunnen bijwonen, heeft hij, zonder vooraf gaand overleg met de minister, een ver zoek om ontslag uit de buitenlandse dienst aangeboden aan de Kroon. Aangezien de minister derhalve niet vooraf in de gelegenheid is gesteld aan dr. Brons, die niet over de diolomatieke en orotocolaire ervaring beschikt, welke de ambtenaren van de buitenlandse dienst in de loop van hun carrière opdoen, ter zake de nodige opheldering te verstrekken, heeft hij geen termen kunnen vinden dr. Brons te bewegen op zijn' ontslagaanvrage terug te komen. Commissie-Ringers geïnstalleerd De onlangs ingestelde interdepartemen tale commissie voor de vliegvelden in het Westen des lands, is door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W Spit zen, geïnstalleerd. De minister zeide in zijn installatierede, dat de ministerraad destijds had besloten bij de twee brandpunten van het sociale en economische leven in Nederland een lucht vaartterrein aan te leggen. Amsterdam kreeg Schiphol en voor RotterdamDen Haag werd een luchtvaartterrein in de Schieveense polder aanvankelijk het ge schiktst geoordeeld. Naar aanleiding van de talrijke meningsverschillen over dit plan had de minister het nodig geoordeeld een op zo breed mogelijke basis samen te stel len commissie de ingewikkelde aspecten van dit vraagstuk te doen bestuderen. De commissie hoopt binnen niet te lange tijd rapport te kunnen uitbrengen. In Rotterdam is een 27-jarige moeder met haar baby op de arm van de trap ge vallen. Zij liep zulke ernstige kwetsuren op, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De baby kreeg geen letsel. SCHF.FPVAART Aardijk. 8 Febr. te Macassar verwacht. Algo- rab, BasraRotterdam 6 Febr. van Djeddah. Alphard, Porto AlegroRotterdam, 7 Febr. te Antwerpen. Alpherat 5 Febr. van Phila- delpia te New York. Arkeldijk 6 Febr. van New York te Antwerpen. Bali 6 Febr. van New York naar Java. Klipfontein Beira— Amsterdam 7 Febr. van Suez. Leopoldskerk Rotterdam—Calcutta 5 Febr. te Rangoon. Lindekerk, RotterdamPerzische Golf. 5 Febr. van Port Said. Meliskerk, Rotterdam Japan, 5 Febr. van Suez. Pr. Fred. Hendrik, 4 Febr van Rotterdam te Burriana. Pr. Mau- rits Esbjerg—Spanje pass, 6 Febr. Dover. Pr. Willem III 5 Febr. van Valencia te Londen. Ridderkerk, BrisbaneRotterdam 5 Febr. van Fremantle. Rijnkerk 5 Febr. van Penang te Singapore Zeemeeuw 7 Febr. van Balikpapan te Tarakan. Melampus 5 Febr. van New York naar Galveston. Nieuw Amsterdam 6 Febr. van Havanna naar New York. Nieuw Holland 5 Febr. van Singapore naar Penang. Niger- stroom 5 Febr. van Loanda naar Pointe Noire. Noordam 5 Febr. van New York naar Rotterdam via Southampton. Nijkerk, Am sterdam— Mombassa pass. 6 Febr. Kaap de Palos. Oranje, BataviaAmsterdam pass. 5 Febr. Kaap Comorin. Oranjefontein. 6 Febr van Beira naar Daessalaan. Orestes. Buenos AiresNew Oorleons 5 Febr. te Curagao. Poelau Laut 5 Febr van Makassar te Ba tavia. Polydorus, 6 Febr. van Soerabaja naar Pladjoe. Pr. Willem V. Rotterdam—Valencia pass. 5 Febr Ouessant. Salatiga 5 Febr. van New Orleans naar Lake Charles- Salawati. 6 Febr van Tamako te Macassar Salland. Amsterdam—Buenos Aires, 6 Febr van Laas Palmas. Sibajak, RotterdamJava 5 Febr. in de Rode Zee ter hoogte van Port Soedan. Sloterdijk. JavaNew York, 7 Febr. te Aden. Sarangan, 6 Febr van Colombo naar Bombay. Sommelsdijk, 6 Febr. van Baltimore naar New Orleans Stad Haarlem, BonaRot terdam pass 6 Febr Kaap St. Vincent. Ta- binta AmsterdamJavaa 7 Febr. te Genua verwacht Tawali. Penang—Amsterdam. 6 Febr. te Suez Tafelberg. 6 Febr van Ban- kok te Singapore. Van 't Hoff, Java—Rotter dam 7 Febr te Suez Van Riemsdijk 6 Febr van Swatow te Honglong Waal. 4 Febr. van Tampa naar Houston. Waikelo, 7 Febr van Rotterdam te Batavia. Waterland Buenos AiresAmsterdam pass- 6 Febr. Kaap St. Vincent Westerdam. Rotterdam—New York pass 6 Febr Lizard Slamat 6 Febr. van Antwerpen te Rotterdam. Ternatr- Rotter dam—Java pass. 6 Febr Kaap Delarm: Utrecht 6 Febr. van Antwerpen te Batavia Weltevreden 5 Febr. van Rotterdam naar Bremen. Televisie maakte operatie zichtbaar in collegezaal In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is Zaterdagmiddag voor de eerste maal in Europa de televisie toegepast voor het overbrengen van het beeld van een operatie naar een nabijgelegen collegezaal. Prof. dr. W. E. Suermondt verrichtte de operatie, welks door de toepassing van de televisie in de collegezaal kon worden ge volgd door ongeveer tweehonderd belang stellenden, professoren, medici en studen ten. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die curator der Rijksuniversiteit is, was aanwezig. Het betrof een experiment om na te gaan of een dergelijke televisie-uitzending geschikt zou zijn voor toepassing bij het onderwijs. Men gebruikte een kabelver- bindingt tussen operatiezaal en collegezaal om te voorkomen, dat deze uitzending zou worden opgevangen door televisie-ont vangapparaten elders. De bedoeling was uiteraard, de operatie uitsluitend voor een groot medisch publiek te demonstreren, waardoor bijvoorbeeld aan vele studenten de mogelijkheid wordt geboden meer van de operatieve techniek te zien dan op het ogenblik mogelijk is. In Amerika werd daartoe de televisie reeds eerder toegepast. Batco ontslaat 400 stakers De directie van de British American Tobacco Company te Amsterdam, In welk bedrijf op 27 Januari een staking uitbrak, heèft aan de ongeveer 400 stakers schrifte lijk medegedeeld, dat zij ontslagen zijn. De Surinaamse rijst is op komst De „Stuyvesant" van de K.N.S.M. met de 500.000 kg Surinaamse rijst aan boord die met een toeslag voor het Wilhelmina- fonds (de t.b.c.-bestrijding in West-Indië) in ons land zullen worden gedistri bueerd wordt Vrijdag 11 Februari in Amsterdam verwacht. De rijst moet nog een bewerking ondergaan en worden ver pakt. Cochran in Den Haag Naar wij vernemen zal de heer Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de 'com missie van de UNO voor Indonesië, heden avond aanzitten aan een diner met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker en de minister-president, dr. W. Drees. Het diner zal plaats vinden in de ambtswoning van minister Stikker. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Cochran morgen de reis naar Batavia zal aanvaarden met een toestel van de Ameri can Overseas Airlines. Heemstede Feestavond EHBO Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van 'de afdeling Heemstede van E. H. B. O. is Zaterdagavond een feestavond in het Sportparkrestaurant gehouden, welke werd bijgewoond door het erelid dr. D. Hubert en de medisch instructeur dr. A. G, Deegenaar. De heer A. Rühl bracht als voorzitter hulde aan die leden, die van de oprichting af lid zijn van de E. H. B. O. Spreker richtte zich tot de dames B. E. Kroonsberg. A Scher- penzeel en de heren H. Hessels, L. den Band, F. v. Dort, C. Warmerdam en Th. Veenen- kamp, die steeds met veel ijver voor de zaak van de E. H. B. O. hebben gewerkt. Daarna trad het cabaret-ensemble Jac. de Boer voor het voetlicht, dat enige aardige nummers ten beste gaf, waarbij vooral „Het Huwelijksbureau" succes had. Nadat het Hawaiian-ensemble „De Myama's" zich had laten horen, voerde de heer H. Hessels namens de Heemsteedse reddingsbrigade het woord, die o.m. ge waagde van de fusie, welke destijds tussen E. H. B, O. en H. R. B. was aangegaan, waarvan beide veel winst hebben geboekt. Enige tijd geleden is deze fusie opgeheven, doch de goede vriendschap is gebleven en het verheugde spreker daarom zeer, namens de H. R. B. de beste wensen te mogen aan bieden. Met kienen en dansen werd het feest be sloten. Jubileum Kath. Landarbeidersbond Zondag vierde de afdeling Heemstede van de Kath. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", het 45-jarig bestaan. Na de plechtig heid in de St. Bavokerk aan de Herenweg verenigden vele leden zich met hun dames aan het gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Verenigingsgebouw. Na het ontbijt zong het dubbelmannenkwartet „Melodia" enige nummers. Voorts werd een rede gehouden door de bondsvoorzitter, de heer F. v. d. Ploeg, na ingeleid te zijn door de afdelings voorzitter, de heer G. Kuiper. Des avonds werd een feestavond gegeven, waarbij twee pioniers die de Kath Landar beidersbond groot hebben gemaakt, de heren A. J. en B. N, Loerakker door de voorzitter hartelijk werden begroet. De avond was in handen van het Kleinkunst-ensemble waarin o.a. optraden Jeanne en Joop Kruiver, Dick Vreeswijk en Lou Marti. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door de K A. J. Band „The Beranto Boys" en de Krontjongband „De Wilaja's". BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: A. Segerius en J van de Kruisweg. Getrouwd: F. Kolk en A. C. Houbern; L. Sloof en J. T. Hessels; A. de Gast en S. Groot Bevallen: A. B. MensinkLubbers, d.; A. Groeneveld—Wijngaard, z. Overleden: Wed J. EbbersGranneman, 64 jaar; Wed. E. J. M. MullerKeijzer, 91 jaar; L. van Santende Ruiter, 66 jaar: A. M. SmitChristiaans, 60 jaar; J C Daniels, 69 jaar; M. van Zijverdende Hom, 74 jaar. Amsterdamse Beurs Slotkoers Jpenings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 315% 3101/2 256 253% Philips 226y2 224% A K U 16614 163% Kok kei 132 Nederlandse Ford 240 Nederlandse Kabe' 274% v Berkei's Patent 112 Scheepvaart- Unie 163 160%. Hnll Amerika Lijn 167 y2 Del) Maatschappn 151% 1491/2 H V A '70% 167% A dan. ituhber 65 !62i/4j Ned Handel My 164% N.-l, Handelsbank 117i/2 Billiton Mij II 376 HAARLEM EN OMGEVING Op het Plein is Zaterdag een tram van de lijn AmsterdamZandvoort tegen een bus van de N.Z.H.V.M. opgereden, waarbij de bus aan de zijkant vrij ernstig werd beschadigd. De bestuurder van de bus had plotseling moe ten stoppen om aan een andere bus voorrang te verlenen. „Opsporing en winning van aardolie" is de titel van de lezing die ir. A. Verstege op 4 Maart in café Brinkmann zal houden voor de Haarlemse afdeling van de Vereniging van afgestudeerden aan M.T.S.-en. Markos „ontslagen" als chef der Griekse rebellen Zachariades thans hoogste chef der „Antartes" Nicholas Zachariades is gekozen tot voorzitter van een eveneens nieuw geko zen politiek bureau van de Griekse com munistische partij, zo deelt „de vrije Griekse radio" volgens het Joegoslavische nieuwsbureau Tan joeg mede. Tevoren werd het „ontslag" gemeld van generaal Markos als bevelhebber der gue- rillastrijders. Verbazing in Joegoslavië. In Belgrado werd tot dusver niets ver nomen over een ziekte van generaal Mar kos. zoals door de staf van het Griekse regeringsleger werd medegedeeld, zo meldt AFP. Men wijst er daar op, dat generaal Markos in Joegoslavië zeer populair is en dat zijn verdwijning van het politiek to neel, zo zij wordt bevestigd, bij de Joego slavische communisten „grote verbazing zou wekken". „Tegenblokkade" van West- naar Oost-Duitsland ingegaan Vandaag zijn de reeds aangekondigde maatregelen tot verscherping van de con trole op het goederenvervoer over de grens tussen de Oostelijke en Westelijke bezet tingszones van Duitsland van kracht ge worden. Eenheden van de Duitse grens politie hebben posten betrokken op kruis punten van wegen en op strategische pun ten langs de gehele, ongeveer 300 kilometer lange grens. Er had in de Sovjet-zóne een belangrijke invoer plaats van b.v. onderdelen van elec- trische machines en chemicaliën uit Neder land en van grondstoffen, die door middel van het transport over de weg, vanuit Zwitserland, België, Luxemburg en Dene marken werden betrokken. Goederen, die uit Nederland en andere West-Europese landen met binnenschepen naar de Sovjet-Russische zóne worden ver voerd, kunnen nog door de Britse zóne passeren. Volgens te Berlijn ontvangen inlichtingen stoppen sommige treinen, die door de dubbelzone op weg zijn naar Polen en naar andere Oost-Euronese landen, herhaalde lijk in de Sovjet-Russische zóne, teneinde aldaar een of twee wagons met dringend noodzakelijke goederen te lossen. Wederzijdse concessies van Egypte en Israel Reuter verneemt dat de Israëlische en Egyptische gedelegeerden bij de bespre kingen op Rhodos het eens zijn geworden over een „werk-basis" voor het vaststellen der bestandsgrenzen in Zuid-Palestina. Men is van mening, dat de Egyptenaren de tegenwoordige toestand zullen aanvaar den als basis voor de vast te stellen be standslijnen Israel zou bereid zijn conces sies te doen ten aanzien van twee korte lings veroverde plaatsen in het Zuiden van de Negev. Britse filmregisseur Cavalcanti in ons land De bekende filmregisseur Alberto Ca valcanti, die Vrijdag per vliegtuig in ons land is aangekomen om er enige dagen voor persoonlijke aangelegenheden te ver blijven, vertelde het een en ander over zijn plannen en over zijn ideeën ten aan zien van de moderne filmindustrie. „Binnenkort zal mijn film „For them that tresspass" gereed zijn", zeide hij, „.Ik neem aan, dat zij dan vrij spoedig in Ne derland zal gaan draaien. Het is een on derwerp, dat hier wel gewild is. Het ver haal is gebaseerd op een veel besproken moord, die indertijd te Camden Town is gepleegd. Het vervaardigen heeft ons heel wat hoofdbrekens gekost, want vele scènes zijn op straat gefilmd en wij hadden grote moeite het verkeer in bedwang te houden". Sprekend over de Duitse filmindustrie zeide Cavalcanti, dat deze „eerst zichzelf moet terug vinden". De producten, die hij tot dusverre had gezien noemde hij te naïef. Maar al te zeer blijkt uit deze Duitse films hoe de regisseurs geremd zijn door het zoeken naar de juiste vorm. Ten aanzien van de Franse films zeide hij: „Het valt niet te ontkennen, dat er een merkbare achteruitgang is te bespeu ren in vergelijking met hetgeen de Fransen voor de odflog brachten. De Fransen zien de realiteit niet onder ogen. Zij brachten na de bezetting een serie films met on waarschijnlijke liefde en droomkastelen. De beste films worden naar het oordeel van Cavalcanti in Italië gemaakt. Na „Ro- Sprekend over de moderne films in het algemeen zei Cavalcanti, dat hem persoon lijk steeds weer is gebleken dat de „best sellers" onder de films altijd die zijn, waar van het scenario aan de hoogste eisen vol doet. Het is volgens Cavalcanti niet bij zonder belangrijk of in deze films sterren optreden. Een goede film zal het zelfs met middelmatige sterren doen, mits zij goed kunnen acteren en niet alleen door hun uiterlijke schoonheid de aandacht trekken. Een slechte film zal nooit goed lopen, al spelen er de beste sterren in. De „Delft" in Batavia Zondagochtend is de Constellation „Delft" met gezagvoerder Risseeuw op Kemajoran geland. Het toestel vervoerde vier ton post. De „Delft" vloog via Khartoum en Mauri tius en legde de laatste étappe (Mauritius— Batavia) af in 14 uur en 56 minuten, het geen mede te danken was aan het prachtige weer en de gunstige wind. Zondagochtend vertrok van Kemajoran de Constellation „Batavia" met 1.5 ton post en 23 passagiers, onder wie de secretaris van staat voor gezondheid van Indonesië, dr. J. E. Karamoy, aan boord. Dr. Karamoy reist voor een studieopdracht naar Neder land. De „Batavia" volgt de route Bangkok Sjarjah. (Zie ook pag. 2, 2e kolom.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3