c 3 N.V.V.-voorzitter niet erg geestdriftig [Verliezen in Indonesië over de toestanden in de Sovjet-Unie Buitenlandse Zaken goedgekeurd; motie-Serrarens aangenomen CSiefarine „4" [ieuwe Uitgaven (^Wereldnieuws l WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 2 Causerie voor de Haarlemse Besfuurdersbond Het was geen rooskleurige indruk, die de voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer E. Kupers, van zijn bezoek aan Moskou in 1946 had over gehouden,, zoals hij gisteren in een causerie voor de leden van de Haarlemse Bestuurdersbond in „De stad Haarlem" vertelde. Eigenlijk waren het uit het Tsaristische tijdperk stemmende Kremlin en de kortelings aangelegde ondergrondse spoorweg met zijn vele bronzen en marme ren beelden van de Sovjet-idolen de mooi ste dingen, die hij had gezien. De woningtoestanden zijn er erbarmelijk slecht. Op papier is voor iedere inwoner van Moskou zes vierkante meter beschik baar, hetgeen voor een gezin van vier per sonen een kamer en een keuken betekent. Stalin weet dat blijkbaar niet zo precies, want die pochte onlangs in een toespraak over de „gunstige woningtoestanden in Mos kou vergeleken bij die der Westeuropese landen". Een gevolg van de beperkte woonruimte is, dat de gehuwde vrouw als regel over dag in een of ander bedrijf werkt, om het even of het nu een autofabriek, een scheepswerf, of een in aanbouw zijnd huis betreft. Vermoeide vrouwen Het was de heer Kupers in een fabriek in Moskou opgevallen, dat de vrouwen er een vermoeide indruk maakten, wellicht door het overspannen arbeidstempo. Van arbeiders en arbeidsters, die boven de ge middelde productie uitkomen, komt een foto in het „ere kastje" in de fabriek te staan. De mijnwerker Stachanow dient hierbij als tempo-opjagend voorbeeld. De arbeidsdiscipline is volmaakt, omdat drie keer te laat komen ontslag en al of niet vermeende sabotage jaren dwangarbeid tot gevolg hebben. In het algemeen was de heer Kupers niet getroffen door bijzondere hygiënische voor zieningen in de bedrijven. Werkloosheid is een onbekend verschijn sel in de Sovjet-Unie, omdat bevolkings overschotten op drastische wijze bij tien duizenden tegelijk naar de nieuwe indus triesteden in de Oeral gedirigeerd worden en zelfs bij verlet wegens weersomstandig heden ziet men er niet tegen op de werk krachten tijdelijk een ander emplooi aan te wijzen. Onsociaal systeem De heer Kupers was in het bijzonder onaangenaam getroffen door het onsociale loonsysteem, dat grote verschillen schept tussen ongeschoolde en geschoolde arbei ders. Verdient de eerste gemiddeld vier honderd roebels per maand, de laatste kan er wel vijftienhonderd en soms nog wel het dubbele halen, waarbij men moet be denken dat de ongeschoolden weinig kans hebben tot de beter betaalde categorie te gaan behoren, omdat de zware industrie nu een keer meer ongeschoolden nodig heeft. Bevoorrechten De geschoolde arbeiders, de intellectue len, de officieren en de partij-functiona rissen vormen de bevoorrechte klasse, die het zich kunnen permitteren in de treinen in de hoogste klasse te reizen, zich in de vrije staatsrestaurants aan biefstukken van vijftig gulden te goed te doen en in staat zijn bontmantels, kaviaar, juwelen, cognac of champagne in de vrije staatswinkels te kopen. Zij hebben daartoe des te meer gelegenheid nu de geldsanering bezitters van een banksaldo spaarde, in tegenstelling tot hen, die alleen over wat baar geld be schikten en daarvoor slechts het tiende deel in de nieuwe valuta terug ontvingen Die vrije staatswinkels en restaurants zijn speciaal ingesteld om de zwevende koopkracht der bevoorrechten wat af te romen, terwijl dan tevens de staat wat van zijn roebels terugkrijgt, die hij deze mensen betaalt. „Nemen de arbeiders dat nu allemaal?" zal men vragen. De Sovjet-leiders houden hen zoet, door ze te verzekeren, dat „er over een paar jaar voor iedereen gebruiks goederen genoeg zullen zijn". Geen contact Het was de heer Kupers niet mogelijk geweest in contact te komen met de Russi sche intellectuelen en hij deed dezelfde ervaring op als de leden van de Westeuro pese ambassades in Moskou, de Russen onttrekken zich aan de omgang met buiten landers uit vrees voor „het grote gebouw", waarmee zij de zetel van de N.K.V.D., de geheime politie, bedoelen. De heer Kupers achtte het evenwel zeer goed mogelijk dat de levensstandaard van het Russische volk binnen enkele decennia aanzienlijk zal verbeteren, omdat door de beweeglijke arbeidsmarkt een hoge pro ductie verkregen wordt, de agrarische be drijven met de nieuwste machines kunnen werken, in de industrialisatie verscheidene fazen zijn overgeslagen en tenslotte omdat Rusland onmetelijk rijk aan grondstoffen is. Wat de buitenlandse politiek der Sovjet- Unie aangaat, achtte de heer Kupers slechts één conversatie-mogelijkheid voor de Wes terse mogendheden aanwezig: die van de vuist op tafel. Hij geloofde anderzijds niet aan een onmiddellijke oorlogskans en wilde er voor de toekomst maar het beste van hopen. De „Batavia" op Schiphol met 25 passagiers Dinsdagmiddag om half vier is de KLM- Constellation „Batavia" op Schiphol ge land. Gezagvoerder Mol had op deze vlucht van Batavia naar Nederland 25 passagiers aan boord. 's-GRAVENHAGE, 8 Februari. De regex-ing maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende vexdiezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine Gesneuveld 6 Februari 1949: Tijd. serg.-maj. O.V.W. K.V. M. Schnitzler uit Probolingo. Kon. Landmacht Gesneuveld 3 Jan. 1949: Serg. W. Bijlsma uit Drachten (gem. Smallingerland); Sold. B. Kamphuis uit Groningen. Gesneuveld 25 Januari: Sold. J. Hoek stra uit Rotterdam. Gesneuveld 29 Januari: Sold. A. Hui- zinga, afkomstig uit Middelstum (Gronin gen). Gesneuveld 30 Januari: le Lt. H. J. van den Berg uit Zwolle. Gesneuveld 31 Januari: Sold. J. Matze uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 1 Februari: Sold. J. van den Nosterum uit Boxtel. Gesneuveld 3 Februari: Sold. G. A. van Leeuwen' uit 's-Gravenhage. Kon. Ned. Ind. Leger Gesneuveld 17 Januari: Man. sold. 2e kl. N. E. Kaeng uit Indonesië. Gesneuveld 18 Januari: Jav. sold. 2e kl. genie Dikoen uit Indonesië. Gesneuveld 19 Januari: Man. sold. 2e kl. Moepakra uit Indonesië; Man. serg. cav. P. Marentek uit Indonesië; Jav. sold, le kl. Poengoet uit Indonesië. Gesneuveld 20 Januari: Soend. mil. sold. 2e kl. infie. Oedin uit Indonesië; Mil. sold. Adi uit Indonesië. Gesneuveld 21 Januari: Man. korp. Onsu uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Gimin uit Indonesië; Man. sold. 2e kl. inf. A. Rolos uit Indonesië. Gesneuveld 22 Januari: Man. sold. 2e kl. inf. N. Mingkaw uit Indonesië. TWEEDE KAMER Infernationale aspecten van Indonesisch probleem ter sprake Een paartje met trouwlustige plannen, Had alles in kruiken en kannen. Alleen nog een huis! Nu, dat is toch geen kruis, Met een TIP ben je toch ook onder de pannen. Mevr. J. d. G. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.3 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Lichte klanken. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Paul Robeson. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Jan Nederpelt, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-oi-kest. 12.55 Zon newijzer. 13.25 Metropole-orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.40 Voor de vx-ouw. 15.00 Spaanse volksliedjes. 15.15 Musette-orkest. 15.30 Rotterdams Piano kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Fluitconcert, Hendrik Andriessen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 „Ruimte in Nederland". 18.30 Strijd krachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. 20.15 Bont pro gramma. 21.30 Familie-competitie. 22.00 Pla ten. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Oud-Hol landse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest met Hans Osieck en Peter de Kleer. piano. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Balletmuziek. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgelconcert. 11.45 Voordracht. 12.00 Trio J. Hofmeester. 12.30 Land- en tuin bouw. 12,33 Spionnetje. 12.38 Lichte piano klanken. 13.20 Licht ensemble. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Piano- en zang recital. 15.00 Voor zieken. 16.00 Muzikaal allerlei. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?. 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Licht ensemble. 17.50 „Kindercabaret". 18.15 Sport 18.30 Oud-Frans programma. 19,00 Radinstrip. 19.10 Avondschool. 19.45 Platen 20.15 Theresienmesse, Haydn. 21.05 Luister spel. 21.30 Lily Laskine. harp. 21.45 Schilde rijen op een tentoonstelling van Moessorgski, Ravel. 22.20 Frans-Engelse chansons. 22.45 „Nederlandse industrie". 23.15 Lichte klanken. Bij inwoning is slechts één familielid „vrij" De nieuwe huurprijzen- uitvoeringsbeschikking Onlangs meldden wij,, dat de economi sche politie te Velsen de huren van de dubbel-bewoonde huizen controleert op grond van de huurprijs uitvoeringsbe schikking, die op 1 Februari in werking trad. Namens het prij zenbureau voor on roerende zaken te Haarlem wordt ons meegedeeld, dat belanghebbenden desge wenst een exemplaar van deze beschik king bij het bureau in de Kruisstraat kun nen verkrijgen. Verder verzoekt men ons mee te delen, dat bij inwoning niet alle familieleden van het totaal aantal worden afgetrokken voor het vaststellen van de huur, maar dat slechts één familielid „vrij" Amsterdamse havenstaking wordt voortgezet De stakende Amsterdamse havenarbei ders hebben besloten het advies van de stakingsleiding en de Algemene Bedrijfs- bond Transport (EVC), „doorzetten", op te volgen. Namens deze bond zal men een schrijven richten aan de directies van de SHB en de scheepvaartmaatschappijen, waai'in de eisen voor loonsvei-hoging, nachttoeslag en ploegsterkte zullen zijn vervat. Er zal van de directies de schriftelijke garantie wor den gevraagd: de besprekingen over deze punten met de EVC-bedrijfsbond of met commissies uit de stakers te openen zodra het werk wordt heiwat. Ontwerp-supplement op de Provinciale begroting 1948 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben een ontwerp-suppletoire begroting voor het jaar 1948 aan de Provinciale Sta ten aangeboden. Posten op de gewone dienst worden verhoogd met 476.496 en andere verlaagd met 54.264. Het tekort wordt voor een gedeelte gedekt door een uitkering van het Rijk. In de oorspronke lijke begroting was een uitkering geraamd op 1.593.000. De minister van Binnen landse Zaken heeft bericht, dat de uitke ring'voor 1948 gebracht zal worden op 2.302.000. Aan het provinciaal personeel zal 184.100 meer uitgekeerd worden, als ge volg van de inwerking treding van het niexiwe salarisreglement 1948, de verho ging van 5 pet. van de basiswedden voor ambtenaren met een bezoldiging van 3000 en hoger, minder verhaal van pensioen bijdragen, vergoedingen voor overwerk en voor tegemoetkoming in de studiekosten. Als gevolg van het veri-ichten van nood zakelijke herstel- en vernieuwingswerk zaamheden aan de verwarmingsinstallatie in het Gouvernementsgebouw moet de post exploitatie van het gebouw met 11.000 verhoogd worden. De bijdrage in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken in de provin ciale ziekenhuizen wordt verhoogd met 177.036. Groot tekort aan waarnemende artsen De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid in Den Haag deelt mede, dat mobilisatie en ziekte van practiserende artsen een zodanig groot tekort aan waar nemers veroorzaken, dat hij zich genood zaakt ziet een beroep te doen op de mede- wexicing van alle artsen, die in staat zijn om hun collega's in nood te helpen. Hun wordt verzocht zich met hem in verbinding te stellen. Er was eens een Duitse oorlogsvloot op de Donau. De ver- iveerde en verroeste resten daarvan zijn nu in de haven van Passau verzameld om gesloopt te worden. Een paar nazi-kanonneerboten in afwachting van de snijbranders en slopershamers Chinese onderscheiding voor Prinses Wilhelmina De Chinese ambassadeur in Den Haag, dr. Henri Kunghui Ghan, heeft aan Prinses Wilhelmina de versierselen overhandigd behorende bij het Bijzonder Grootlint der Orde van de Gunstige Wolken. WEER DUITSE BINNENVAARTSCHEPEN NAAR ROTTERDAM. In de komende veertien dagen zullen vijf Duitse binnenvaartschepen een begin maken met het vervoer van 7500 ton Duit se export-steenkool uit het Ruhxgebied naar Rotterdam, aldus wordt van officiële Geallieerde zijde bekend gemaakt. Daar mede zullen voor de eerste maal na de oorlog Duitse schepen wederom het bui tenlandse deel van de Nederrijn bevaren. „TURMAC" WERKT WEER. De Turmacsigarettenfabriek te Amster dam, die Maandag 31 Januari als gevolg der staking van een deel van het 110 man tellende personeel door de directie zelf werd gesloten, werkt thans weer. De direc tie heeft 35 stakers ontslagen. Vier beroemde genees middelen iegen griep. Bij griep, verkoudheid, iegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch welda dig middel, want het bevat vier werk zame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén be standdeel Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 4 f 0.75 (Adv.) (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van Buitenlandse Zaken evenals de motie-Serrarens betreffende godsdienstvervolgingen en het optreden tegen de Hongaarse kardinaal Mindszenty, alsmede de motie-Van der Goes van Naters inzake een „Europees Parlement" wei-den Dinsdag zonder hoofdelijke stem ming aangenomen met alleen aantekening van het communistische „tegen". Tevoren had minister Stikker ten aanzien van laatstgenoemde motie zijn instemming be tuigd, al gaf hij te kennen er niet voor te voelen, dat in een Europese raadgevende vergadering alleen parlementsleden zitting dienden te krijgen; hoofdzaak vond hij dat de leden zullen worden aangewezen door en dus verantwoordelijk zullen zijn aan de nationale parlementen. Vi-oeg in de middag i-eeds kon hierna Overzeese Gebiedsdelen aan de orde ko men. Daarbij mocht men tevens de inter nationale kant van het Indonesische vraag stuk bespreken. Daarom bleven de kroon luchters aan, welke „feestverlichting" an ders uitsluitend bij Buitenlandse Zaken worden ontstoken. En daarom tevens za ten niet slechts de ministers Sassen en Götzen alsmede hun ambtgenoot Stikker achter de regeringstafel hij had in zijn dupliek over zijn begroting reeds verklaard dat Nederland thans wederom een poging moet doen om tot een opbouwende oplos sing van het Indonesische probleem te komen inplaats van er zich toe te bepalen tegen de muur te blijven staan maar ook de minister-president en de onder voorzitter van de ministerraad, mr. Van Schaik. Laatstgenoemde is dezer dagen van zijn reis naar de West teruggekeerd, zodat hij wellicht mede met het oog op wat er in dat opzicht ter sprake mocht komen, aanwezig wilde zijn. De klaagzang van de heer Serrarens (KVP) over het optreden van de Veilig heidsraad leverde weinig belangwekkends op. Dit was ook het geval met het betoog, waarin de heer Van de Wetering (C-H.) onder andere afkeurde dat men zich van Nederlandse kant niet krachtiger had gekeerd tegen de instelling van de Commissie van de Verenigde Volken als opvolgster van de Commissie van Goede Diensten. Daarna liet mr. De Graaf (KVP) als Indonesische deskundige van zijn fractie in zijn maidenspeech duidelijk blijken de gave der parlementaire wel sprekendheid nog niet deelachtig te zijn, toen hij het had over godsdienslvx-ijheid in de deelstaten, over de positie van de Islam, over bijzonder onderwijs, over de belan gen van ambtelijke oorlogsslachtoffers in Indonesië en nog allerlei meer. Na al dit min of meer klein gedoe was het een ware verademing, toen men' prof. Schermèrhorn (Arbeid) te horen kreeg in een rede van hoog gehalte. Daarin bracht hij vooral tot uiting waarom men ten onzent oog moest hebben voor de be tekenis van de driehoeksverhouding West- Eux-opa-Zuid-Oost-Azië-Amerika. Uitein delijk gaan, zo betoogde hij, Amerika's en onze belangen ten opzichte van wat er met Indonesië gebeurt, hand in hand. Met be langstelling informeerde hij naar de ziens wijze van de regering ten aanzien van een plan om ten spoedigste een souvereine Indonesische Federatie tot stand te bren gen. Naar zijn mening moest dr. Beel iemand met een wat andere bredere visie naast zich krijgen. Zeer scherp uitte deze afgevaardigde zich, toen hij aan diegenen, die mensen, welke ten aan zien van het Indonesische vraagstuk op vattingen koesteren als door hem verde digd, „slappelingen" hebben genoemd, toevoegde, dat zulks geschreven wordt ten aanzien van mensen die in de bezettings jaren getoond hebben hun leven voor de nationale zaak in de waagschaal te willen stellen. Bedoelde kritiek komt van lieden, die zich toen in de politieke schuilkelder verborgen, zo zeide hij. Kennelijk wond prof. Romme zich over deze uitlating nog al op, zodat men van die kant nog wel een woordje terug kan verwachten. In de avondvergadering bracht de heer Weiter ook leven in het debat. Hij ver klaarde, dat hetgeen hij zou uiteenzetten, na het in zijn ogen niet van werkelijkheids zin getuigende betoog van prof. Schermer- hox-n ongeveer zou lijken op een ambtelijk rapport na het verhaal van de Kleine Johannes en Windekind. Dit nam niet weg, dat er in zijn aanval op de volgens hem in de jongste drie jaar begane fouten bij de voorlichting van het buitenland over Indonesië niets daarvan viel waar te ne men. Drie jaar lang had men onzerzijds onder invloeden van binnenlandse politiek voortdurend gezwegen over de communis tische stromingen en haar uitwerking in de republiek. Hierna volgden enige uiter mate onvriendelijke opmei'kingen aan het adres van de Amerikaan Cochran, lid van de Commissie der Verenigde Volken, waar op de heer Gortzak (Comm.) interrum peerde: „Is die soms ook al een afgezant van Moskou?". „Dat leunt u beter weten dan ik", luidde prompt het antwoord. De heer Weiter meende, dat wij gerust onze eigen weg kunnen volgen, omdat het recht aan onze kant is en men niets tegen ons zal ondernemen en omdat men ons in de West-Europese Unie nodig heeft. De wan kele politiek, welke nu opnieuw van de regex-ing valt waar te nemen, is, zo zeide hij, een gevolg van binnenlandse politieke overwegingen. Daarom laat Den Haag zo wel de republikeinen als de federalisten thans in het onzekere. Met kracht kwam deze afgevaardigde op tegen het denkbeeld de bestuurssamenstelling aan die twee groepen over te laten, hetgeen zijns inziens de manier zou zijn om de zaak te laten mis lukken. Mr. van der Goes van Naters (Arbeid) ging tegen deze redenering in, na eerst nadrukkelijk verlangd te hebben, dat minister Stikker straks mede van ant woord zal dienen. Minister Sassen zeide, dat de regex-ing zich hieromtrent nog zal beraden. Mr. van der Goes van Naters bracht eex-st hulde aan de minister van Buitenlandse Zaken en stelde daarna vast, dat deze er toch niet in geslaagd bleek te zijn het beleid inzake Indonesië voldoende te laten doordringen van datgene wat hij zelf met het oog op de internationale kant der kwestie eigenlijk nodig achtte. Hij ge waagde van het passeren en irriteren van de Commissie van Goede Diensten, van de domme en tx-ieste Banka-geschiedenis en van nog aliex-lei andere., dingen. Daardoor hadden wij het buitenland en in het bij zonder Amerika van ons vervreemd, dat een jaar geleden nog als de reddende engel, maar thans als de kwelduivel afgeschilderd wordt. Deze afgevaardigde had met de meesten zijner politieke vrienden de politiële actie onvermijdelijk geacht, maar het even on vermijdelijk gevonden, dat daarop terstond bepaalde staatkundige daden hadden moe ten volgen, die helaas nog steeds zijn uit gebleven. Het besluit van de Veiligheids raad afwijzen en ons terugtrekken uit de internationale wereld ware onverantwoor- delijk. Dr. Van Royen heeft in de Veilig heidsraad vei'klaard, dat we de resolutie, voor zoverre dat niet ondoenlijk is, zullen uitvoeren. Dat is echter niet voldoende. Tegenover hetgeen volgens ons niet kan, moeten wij iets anders, iets spectaculairs stellen. Wij moeten als het ware die reso lutie overtroeven. Mochten de voorwaarden voor het op gang brengen van bespx-ekingen tussen federalen en republikeinse voor mannen niet aanwezig zijn, dan dienen wij die te scheppen. Aan een avontux-enpolitiek als door de heer Weiter bepleit moeten wij niet beginnen. „Alleen op de wreld wox-dt ons vaderland doodziek en sterft het", al dus de slotsom van dit vex-manend betoog. Laat op de avond ging mr. Oud (V.V.D.) tegen prof. Schermerhoi'n in, betogende, dat diens beleid er toe had bijgedragen, dat deze zaak in de internationale sfeer is gekomen en de republiek op een veel te hoog voetstuk is komen te staan. De regering houde zich aan wat dr. Van Royen in de Veiligheidsraad heeft gezegd. Dat is ook van het hoogste belang voor de verhoudingen in Indonesië. De internatio nale bemoeiing is zeer schadelijk voor de verhoudingen ginds. Tevoren had de heer Goedhart (Arbeid) een duidelijke verklaring gevraagd over hetgeen men voornemens is te doen met betrekking tot de vx-ijlating der repxxbli- keinse leiders. Woensdagmiddag worden de besprekin gen voortgezet. Heringa Wuthnch HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Hongermars in Italiaanse provincie Ancona In de provincie Ancona zijn tien personen gewond door schoten uit pantserwagens van de politie op demonstranten tijdens de eer ste dag van een algemene staking in deze provincie. De staking in Ancona is begonnen uit loyaliteit met de vijftienduizend werklozen, die Maandag uit de dorpen in de provincie een „hongermars" naar de stad Ancona ondernomen hebben. Een der eisen die de demonstranten aan de prefect van Ancona kwamen stellen, was: Transport van de deelnemers aan de hongermars naar huis terug. Schelde-Rijnverbinding urgent De Antwerpse scheepvaartvereniging heeft de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, een tele gram gezonden, waarin zij er bij hem op aandringt, nog voor het sluiten van een definitieve economische unie tussen Ne derland, België en Luxemburg, het vraag stuk van de Schelde-Rijnverbinding op te lossen. Nadat de scheepvaartvereniging uiting heeft gegeven aan de teleurstelling die in havenkringen heerst over het steeds weer uitstellen van dit probleem, spreekt zij de verwachting uit, dat de Belgische regering de Schelde-Rijnverbinding „die een le vensbelang voor de haven van Antwerpen betekent", op de eerstvolgende Benelux- conferentie te berde zal brengen. PANDA OP DE WALVISVANGST Nina Berberowa, Tsjaikowski Bewerkt door dr. J. A. Leerink A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Nina Bex-berowa is musicologisch noch psy chologisch erg diep gegaan bij het schrijven van deze biografie. Wat het eerste betreft: de bewerker valt haar werk aan met voet noten, die de terloops genoemde composities nader aanduiden, maar daax-mee is het ver band tussen persoonlijkheid en muziek nog niet gelegd. Zij->wil ook geen studie maken, maar eerder de feiten van Tsjaikowsky's leven, innerlijke (uit dagboeken) zowel als uiterlijke zelf de beeldende kracht geven, Haar begrip van de componist lijkt niet ver der te willen gaan dan het begrip dat hij, naar zij veronderstelt, van zichzelf had; daar de studie juist altijd de vervanging is van wat men van een ander niet kan weten, sclxiet zij op deze manier tekort. Er staat wel de winst tegenover van een onbelemmerde, levendige trant van schrij ven, nu zij Tsjaikowski in haar eigen ge dachten heeft opgenomen, en hem niet als onderwerp behendig hoeft te hanteren. Daar- door wordt het boek uitstekend leesbaar, en is er soms een directe gevoeligheid in die door weinig anders vergoed zou kunnen worden. Maar het feit blijft dat de omgeving vaag is, dat al de tot levèn gekomen gegevens er nog geen beeld van geven, en dal Ook het wezen van de hoofdpersoon niet fel genoeg benaderd is; Tsjaikowski is in Nina Berberowa's hex-schepping alleen aanvaard baar in zijn jeugd. Het bezwaar zou schools zijn als niet na lezing het beeld van de per soon, dat zij heeft opgewekt, grotendeels de herinnering ontglipte, en er van het boeit dan ook meer over was dan een sfeer waar men wel door bekoord is. Daarmee ontneemt men haar de verdienste van een goed geschreven boek niet, en nog veel minder Dr. Leerink die van een uitste kende bewerking. Alleen, men vergt begrip van een man die merkwaardiger was dan hij zich in haar weergave voordoet, of dan men er uit zou kunnen geloven. S. M. 38. „Nee, dat ventje is nergens te zien," merkte Lummel op. terwijl hij zoekend rond keek. „Ik denk, dat hij er als de hazen vandoor is gegaan, toen hij zag, wat er aan de hand was." „Ha," bromde de stuurman, „dan krij gen we hem straks wel. Ver kan hij nooit ge komen zijn. Eerst moeten we met deze afreke nen. Ik geloof, dat we hem het beste in zo'n igloo kunnen slepen. Als we dan een paar van die ijsblokjes voor de deur stapelen, kraait er geen haan meer naar hem en binnenkort kraait hij zelf ook niet meer, die nietsnut!" „Maar. eh begon Lummel geschrokken, doch de stuurman viel hem direct in de rede: „vooruit, ongéluksemmer, pak zijn voeten!" Met zijn tweeën sleepten de boosdoeners de weerloze kapitein Kupido in een lege igloo en daarna be gonnen ze grote ijsblokken voor de opening, die als deur dienst deed, op te stapelen. „Zo," grijnsde stuurman Stomp tevreden, „nu zul/en ze toch heel goed moeten zoeken en dan vin den ze hem nog niet. De overwintering op Nova Zembla in het klein. En nu achter die andere rakker aanl" Wetenschappelijke opleiding van journalisten Instituut voor de Pers wetenschap geopend Maandag heeft de burgemeester van Am sterdam in het gebouw Keizersgracht 604 officieel liet reeds enige tijd bestaande In stituut voor de Perswetenschap geopend in tegenwoordigheid van de rector magnificus, prof. mr. H. R. Hoetink en leden van de senaat der gemeente-universiteiten, direc teuren van dagbladen, journalisten uit bin nen- en buitenland en een groot aantal andere genodigden. De heer A. J. Boskamp, voorzitter van het curatorium van het institxxut betoogde, dat het instituut meer dan de leerstoelen in de journalistiek aan de universiteiten in Leiden en Utrecht dat kunnen, verband wil leggen tussen leei'ling en krant. Hij bedankte allen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming van dit instituut: de gemeente Amsterdam, de gemeente-uni versiteit, dagbladuitgevers, journalisten eri in het bijzonder professor dr. K. Baschwitz, die het initiatief nam, en mevrouw Lieve- goed, die door de schenking van de biblio theek van wijlen haar echtgenoot de grond slag legde voor een persbibilotheek. Professor Hoetink, sprekende namens dè universiteit van Amsterdam, maakte enkele geestige opmerkingen over de begrippen; censuur en persvrijheid en deelde mede,, dat dit laatste punt besproken zal worden op de algemene vergadering der Neder landse Juristenvereniging, welke in Juni wordt gehouden. „Er zijn" zo zeide de hooglei'aar, „veel bezwaren geuit tegen het theoretiseren over het vak journalistiek. Ik herinner aan de oude Egyptische land meters, die met touw en lat de grondslag legden voor de wetenschap der meetkunde. Ook zij zullen geprotesteerd hebben toen de theorie zich van hun vak meester, maakte". De heer Nieuwenhuis, vertegenwoordiger van het Kathplieke Instituut voor de Pers-, wetenschap te Nijmegen hoopte dat de samenwerking tussen beide instituten hecht en diepgaand zal zijn. Prof. dr. K. Baschwitz, directeur van het instituut, zeide dat de cursussen en le zingen, welke reeds worden gehouden, per week door 250 studenten worden gevolgd. Uitvoerig schetste hij dë maatregelen, die genomen zijn om het risico der journalis ten-opleiding, namelijk het overstromen van ons land met journalisten en het vor men van een „journalisten-proletariaat zonder betrekking" zo gering mogelijk te doen zijn. Een strenge schifting en een nauwkeurig toezicht houden het risico binnen sociaal verantwoorde grenzen. Ge bleken is dat de lezingen, welke voor vak- jouxmalisten worden gehouden op universi tair peil moeten staan. Het instituut, zo besloot professor Baschwitz, beoogt niet ee'n vakschool te zijn, doch een wetenschappe lijk opleidingscentrum. Ten slotte was het woord aan burgemees ter d'Ailly, die releveerde hoe Nederland als handelsnatie reeds heel vroeg behoefte voelde aan „nieuws". Nederland is de bakermat van het perswezen, maar Neder land is laat met de wetenschappelijke op leiding voor journalisten. Toch is dit drin gend nodig. Mr. d'Ailly herinnerde aan de eerste regels van „het onvergetelijke boek van prikkebeen", die luiden: „Al klinkt het wel wat raar, het is gedrukt, dus is het waar." Mensen die een dusdanig beroep hebben, behoren de kennis te bezitten, welke met het dragen van verantwoorde lijkheid gepaard moet gaan. Normaal. De Engelse minister van Arbeid, George Isaacs, heeft heden in het par lement medegedeeld, dat in de toekomst Duitse mannen en vrouwen in elke tak van industrie in Engeland zullen mo gen wex-ken, „onder de normale garan ties". De minister zei echter dat de regering geen arbeidskrachten in Duitsland zou aanwerven. Last. De Belgische belastingontvangsten bedroegen in 1948 60.8 milliard francs tegenover 9.5 milliard in 1939. De directe belastingen brachten een bedrag van 54.2 millioen op. De muntsaneringsbe- lasting beliep 6.6 milliard. Behalve deze 60.8 milliard ontvangt de staat nog 4.5 milliard van de gemeenten en 1 mil liard van de provincies. Dit totaal van 66.3 milliard betekent dat iedere Belg gemiddeld ongeveer 7000 francs aan belasting per jaar betaalt. Genadeslag-. De vroegere rijkskanselarij van Hitler, die in de oorlog ex-nstig ge havend werd, is Dinsdag in twee minu ten bijna geheel vernield door een serie Icrachtige ontploffingen, die werd uit gevoerd op orders van de Sovjet-auto riteiten. Een groep Russische officieren sloeg de vernieling gade.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2