Haarlems Dagblad Jfe-^ Kamerdebatten in Denemarken en Zweden over buitenlandse politiek Rus contra Rus in proces-Kravchenko Onvriendelijke uitlatingen van Australische minister over Nederland Weerbericht 63e Jaargang No. 19165 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 10 Feb'ruari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt óprechte 'llaarlcmetljc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Scandinavië zoekt een uitweg In het Deense parlement heeft de minis ter van Buitenlandse Zakexj,Rasmussen een verklaring afgelegd over Denemarken's buitenlandse politiek. „Uit de jongste Russische stap bij Noor wegen blijkt", aldus minister Rasmussen, „dat pogingen om het gebied van de ene groep landen uit te breiden niet kunnen worden gedaan zonder -de reactie te wek ken van de andere groep. Hoofdzaak voor Denemarken is een buitenlandse politiek te volgen, die ons vrijheid en vrede geeft en onze onafhankelijkheid beschermt. Wij wensen geen valse indruk te geven van de militaire macht die tot onze beschikking staat. De kleine oppervlakte van ons land, het ontbreken van metalen, olie en benzine maken de defensie tot een moeilijk pro bleem. Het spreekt echter vanzelf, dat de Deense regering, met -het oog op de ver vreemding tussen de grote mogendheden, de moge)ijkheid onderzoekt om dóór mid del van een pact met andere mogendheden een grotere veiligheid te verkrijgen dan waarop Denemarken als alleenstaand land kan hopen. Tegelijkertijd moet Denemar ken onderzoeken of er een oplossing te vinden is, waardoor niet alleen de onaf hankelijkheid van het land wordt be schermd, doch die tevens een constructieve schakel zou vormen in een politiek, die gericht is op vermindering van de ver vreemding in ons deel van de wereld", al dus minister Rasmussen. Namens de sociaal-democratische (rege- rings) partij verklaarde de voorzitter van de Kamer, dr. Julius Bomholt, dat Dene marken het kwetsbaarste land van Europa is. Het feit dat de Scandinavische landen poogden tot een Scandinavisch pact te komen, was „een belangrijke stap voor waarts". Bomholt deed een beroep op de sociaal-democratische partijen van alle betrokken landen de totstandkoming van een Scandinavisch pact te bevorderen. Namens de lib.erale partij zei Sórensen, dat het thans duidelijk is dat de oude neu traliteitspolitiek onbruikbaar is geworden. De conservatieve leider Ole Björn Kraft waarschuwde de regering tegen enig be sluit waardoor Denemarken geïsoleerd zou komen te liggen of zijn vrienden in het buitenland zou verliezen. De Deense poli tiek moest gebaseerd zijn op de realiteit en de conservatieve partij zal_ de regering slechts zolang steunen als dit het geval was. „Geen bedreiging Het huis luisterde in stilte toen de com munistische leider Aksel Larsen de minister uitdaagde het bewijs te leveren dat Dene marken bloot stond aan enig gevaar van een aanval of van aggressië uit het Oosten. Hij vroeg de minister ook welke instructies de Deense vertegenwoordigers in Londen en Washington hadden ontvangen. In antwoord op de vragen van Larsen, zeidë Rasmussen,, dat Denemarken de Sóvj et-Unie in geen enkel opzicht als een vijandige mogendheid beschouwt. De Deens-Sovjet-Russische betrekkingen zijn in feite volmaakt vriendschappelijk, aldus de minister Op de suggestie dat een regio naal Scandinavisch defensiepact als een Vijandige 'daad jegens de Sovjet-Unie uit gelegd zou kunnen worden antwoordde de minister, dat de Sovjet-Unie zelf regionale verdragen met andere mogendheden heeft gesloten. Betreffende de vraag welke instructies de Deense vertegenwoordigers in Washing ton en Londen hadden ontvangen ant woordde Rasmussen, dat reeds eerder was medegedeeld dat zij opdracht hadden ont vangen de regeringen van Engeland en Amerika te verwittigen van de opvatting der Scandinavische landen, dat zij een regionaal defensieverdrag de beste oplos sing voor hun verdedigingsproblemen acht ten. De vertegenwoordigers hadden op dracht te informeren naar de mogelijkheid wapens uit het Westen te ontvangen. Dene marken heeft de Sovjet-Unie twee maal verzocht een commissie voor het kopen van wapens te ontvangen. Beide malen is dit verzoek afgewezen, aldus de .minister, die erbij voegde: „Het is dus niet onnatuur lijk, dat Denemaken zich naar het Westen wendt. Zweeds debat Frïtjloe Domoe, leider der Zweedse con servatieve oppositie-partij, heeft tijdens een debat in het parlement over buiten landse zaken er bij de regering op aange drongen met Noorwegen en Denemarken nieuwe besprekingen te beginnen over een gemeenschappelijke verdediging. Tevoren hadden premier Tage Erlander en Oesten Unden, de minister van buiten landse zaken, yerklaringen afgelegd over de jongste Scandinavische besprekingen. „Wij kunnen niet passief toezien, dat Australië wilde „slechts bloedver gieten in Indonesië voorkomen" Met stemverheffing, teneinde het lawaai Van de oppositie tè kunnen overstemmen, zeide de Australische minister van Buiten landse Zaken, dr. Evatt, gisteren in de Australische volksvertegenwoordiging: „Zonder de UNO en dë tussenkomst van Australië zouden er in Indonesië ontelbare levens verloren zijn gegaan. In het gehele gebied van Indonesië zouden zinloze en nodeloze slachtingen» hebben plaats gevon den. Ik ben bereid, wat dit betreft het oor deel van het Australische volk te aanvaar den". Het protest van de oppositie deed zich horen, toen Evatt verklaarde: „Ik werp het denkbeeld verre van mij, dat er te eniger tijd bij mijn regering ook maar enige be doeling heeft voorgezeten, om vijandigheid te tonen jegens Nederland. Door mi.in rege ring is geen enkele stap ondernomen die niet ten doel had, in Indonesië bloedver gieten te voorkomen- Dit alles is de bedoe ling van onze tussenkomst geweest, 'in overeenstemming met het handvest der UNO". Toen de oppositie voortging van haar afwijkende mening blijk te geven riep dr. Evatt uit: „Mijn instructies aan onze delegatie zijn altijd geweest, voor de Indo nesische kwestie een oplossing te vinden voordat de Veiligheidsraad zulks zou doen en om zich daaraan te houden". onze verbindingen met het Westen verbro ken worden", aldus Domoe. Prof. Bertil Ohlin, iiberaal leider, ver telaarde, dat hij „niet kon denken aan een buitenlandse politiek van Zweden, die niet het begrip van de Westelijke democratieën geniet. Onze pogingen moeten er op gericht zijn ons land buiten een oorlog te houden, maar tegelijkertijd de noodzakelijke voor waarden te scheppen voor het verkrijgen van~ hulp van buitenaf, indien wij aange vallen worden", aldus prof. Ohlin, Het socialistische lid Ture Nerman liet zich ironisch uit over de neutraliteitspoli tiek van de regering. „Wij kunnen het niet stellen zonder hulp van het Westen, maar de verbazingwekkende paradox is, dat wij niet bereid zijn van te voren te onderhan delen over deze hulp, noch ook maar in het minst er toe bereid zullen zijn, omdat de enige mogendheid, die ons eventueel zou kunnen aanvallen, er kwaad van zou denken", aldus Nerman. v? Zij pikken een graatje mee. Als de trawlers en loggers hun kostbare last aan de visveiling in de IJtnuidense vissershoven hebben uitgeladen en de kade weer verlaten hebben, verschijnen de meeuwen in dichte drommen om hun deel van het afval op te eisen of misschien een visje te verschalken. Nikolai Rakofski, een voormalig hoog leraar in de wiskunde te Charkof, heeft gisteren als getuige in het proces van Kravchenko verklaard dat deze laatste inderdaad bij hem in Rusland college ge lopen heeft en dat Kravchenko een van zijn .beste leerlingen was. Het hof onderzocht photocopieen en ver talingen van een vragenlijst uit 1942, waar in Kravchenko volgens de tegenpartij in het proces verklaard had, nooit lid van de Liga van jonge communisten noch student te Charkof of fabrieksdirecteur te zijn ge weest. Kravchenko's advocaat, mr. Georges Izard, haalde een nieuwe vertaling van de vragenlijst te voorschijn en zei, dat er ver schillende onjuistheden in de copie van de verdediger zijn en de vertaling bovendien een vervalsing is van het oorspronkelijke. Izard haalde een photocopie te voorschijn van het Sovjet-Russisch blad Industria van Februari 1939, waarin Victor Kravchenko wordt genoemd als directeur van een nieu we fabriek in Siberië. De getuige Rakofski werd vervolgens geconfronteerd met de student t^it de Sovjet-Unie Romanof, die beweerd had dat Kravchenko nimmer student in ^barkof was geweest. Tussen deze twee Rusöen kwam het tot een heftige woordenwisse-1 ling. Romanof beweerde dat Rakofski al leen maar lector was geweest in Charkof, waarover deze zich verschrikkelijk op wond. Boris Oedalof, ingenieur uit een kamp voor verplaatste personen in Duitsland ge tuigde voor Kravchenko. Hij verklaarde, dat hij mevrouw Gorlova, de voormalige echtgenote van Kravchenko, kende en dit zijn betrekkingen met haar „zeer intiem" waren geweest. Gedurende de gehele ge tuigenis van Oedalof glimlachte mevrouw Gorlova en fluisterde zij met de naast haar zittende dame. Haar vader, aldus Oedalof, was door de Gevaar voor economische depressie in Amerika Een van de meest vooraanstaande eco nomische' functionarissen der Amerikaanse regering. Leon JCeyserling, de vice-voorzit ter van de raad van economische adviseurs van president. Truman, heeft gewaar schuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe economische depressie in 'de Ver enigde Staten. Ten overstaan van een Congrescommis sie, die een onderzoek instelt naar de plctf- •linge storingen welke zich in de econo mische situatie in Amerika voordoen dalende prijzen, verminderende werkgele genheid en daling op de effectenmarkt verklaarde hij, dat de vooruitzichten voor 1949 nog steeds gunstig zijn, doch dat zij in de loop van dit jaar in het tegendeel kunnen verkeren, wanneer bepaalde maat- règelen niet zouden worden genomen. De heer Keyserling noepide een aantal elementen van gevaar", waartegen volgens hem wettelijke maatregelen moeten wor den genomen. Hiertoe behoren toenemend verschil tussen de agrarische en de in dustriële inkomens, de scherpe en aanhou dende prijsstijgingen op sommige gebieden, in het bijzonder op dat van de woning bouw, de vermindering van de vraag der consumenten, de grootte der ondernemings winsten en het in gebreke blijven van sommige sleutelindustrieën, zoals de staal industrie, om de productie te.verhogen. politieke politie in de Oekraine gearres teerd en men wist niets af van zijn lot. Haar moeder was veroordeeld tot „admi nistratieve deportatie", hetgeen inhoudt, dat zij naar een ver verwijderde plaats is gebracht, waar zij zich vrij kan bewegen zonder het gebied te kunnen verlaten. Oedalof zei, dat mevrouw Gorlova hem nooit iets bijzonders over Kravchenko had verteld en dat het hem in ieder geval niet interesseerde. Ook, mevrouw Gorlova kwam nog even getuigen. Staande tussen Oedalof en haar voormalig echtgenoot verklaarde zij: „Ik hoorde wat de laatste getuige over mij zei. Hij vertelt leugens. Ik legde de eed af voor het Franse gerechtshof de waarheid te zullen zeggen. Hij noemde mijn vader een vijand van het volk. Hij is eenellendige leugenaar". Zij verklaarde dat haar vader in 1938 een natuurlijke dood stierf en dat Oedalof „alleen maar een les opzei. Hij wilde mij tot zijn geliefde maken doch ik wilde hem niet." Oedalof ontkende dat hij haar vader een vijand van het volk had genoemd. „Dat zou ik nooit zeggen van een man, die door de Sovjet-Russische geheime politie werd gearresteerd". Voordat de zitting werd verdaagd, deel de Romanof, een ingenieur, die per vlieg tuig uit de Sovjet-Unie is gekomen om het proces bij te wonen, het hof mee, dat alle; Sovjet-Russische getuigen tot het eind van het proces zouden blijven. Maandag is de volgende zitting. Kerk en staat in Hongarije „De Hongaarse regering is er van over tuigd, dat de Roomskatholieke kerk hier met de staat tot een overeenstemming kan komen", zo heeft Gyula Ortutay, de Hon gaarse minister van Opvoeding, verklaard. Hij zeide dat de regering geen wetten zal aannemen of besluiten nemen zonder volledige bespreking met volledige goedkeuring van de betrokken kerk. Bovendien heeft de staat belangrijke financiële hulp aan alle kerken voor. de eerstkomende 20 jaar beloofd. „De enige garantie die de regering in ruil voor de volledige erkenning van de rechten van iedere'kerk en voor haar financiële steun wenst, is, dat de betrokken kerk de repu bliek en de staat officieel erkent en daar voor bidt, evenals de kerk voor de oorlog voor de toenmalige regeringsvorm bad", aldus de minister. Verklarende, dat cte nationalisatie der scholen verleden jaar het grootste punt van onenigheid had gevormd, zei Ortutay: „In ons land is de nationalisatie van confes sionele scholen 100 jaar over tijd. De Hon gaarse regering heeft de Katholieke kerk een volkomen eerzame overeenkomst aan geboden. Priesters en religieuzen mogen het onderwijs in de scholen voortzetten, zelfs nadat de staat deze zou hebben over genomen", aldus de minister. „Kardinaal Mindszenty kwam echter tussenbeide en verbood dit onder het voorwendsel, dat de hoogste kerkelijke autoriteiten monniken en religieuzen hadden verboden onderwijs te geven in genationaliseerde scholen". Tijdens een debat in het Australische Huis van Afgevaardigden over de politiek van de minister voor Immigratie, Calwell, werd van liberale zijde critiek geuit over de uitwijzing van een uit Indonesië afkomstige vrouw, die met haar acht kinderen op 28 Februari Australië moet verlaten. Zij was als oorlogsvluchtelinge in Australië aange komen en met een Australiër gehuwd. Een motie tot uitstel van deze kwestie, te be schouwen' als een motie van afkeuring tegen de minister voor Immigratie, werd met geringe meerderheid verworpen. Te voren had minister Calwell zijn beleid verdedigd met ëen aanval op Nederlandse functionarissen in Australië en hij beschul digde Nederland daarbij, een plan te heb ben opgevat om de Australische regering in discrediet te brengen uit wraak voor het feit dat Australische afgevaardigden aan de conferentie te New Delhi hadden deel- Comité-Benelux wil niet van uitstel economische unie weten Naar wordt vernomen, is tijdens de ver gadering van de permanente economische commissie van het comité Benelux te Luxemburg met ^lgemene stemmen beslo ten aan .de drie regéringen te doen weten, dat de totstandkoming der volledige econo mische unie geen uitstel gedoogt en uiter lijk op 1 Januari 1950 verwezenlijkt aient te zijn. In deze zin zal de commissie bij de betreffende regeringen stappen onder nemen. De Mijnen Opruimmgs Dienst is op het ogenblik bezig met hel opruimen van een drietal ac oustische mijnen, het restant van een aclittal, dat tijdens de oorlog door de Duitsers in de Dordtse Kil werd gelegd. De mijnen wegen per stuk ongeveer 1000 kilogram en hebben de indrukwekkende lengte van 2Vn meter bij een doorsnede van 60 centimeier. Door duikers wordt de plaats, waar dc mijnen zich bevinden, opgespoord, waarna de gevaarlijke projec tielen ter plaatse liexplosie worden gebracht. De afdaling geschiedt op de meest simpele wijze, namelijk do&. -^er boord te springen. De duikers tasten met de blote handen de bodem af. genomen. „Nederlandse functionarissen hebben een vals spel gespeeld", aldus de minister. „Zij zijn ons nog 8 millioen pond schuldig voor repatriëring van hun land genoten. Dc hoop dat wij ze krijgen". Menzies, de leider van de oppositie, zeide over Calwells beschuldiging, dat hij nooit in zijn parlementarie loopbaan een meer betreurenswaardige verklaring over een zo delicaat internationaal geval had gehoord. Menzies zeide, dat duizenden Nederlan ders bij de verdediging van Australië ge sneuveld zijn en dat het Calwell geen eer aandeed om de Nederlanders zo bitter aan te vallen. „De heer Calwell behoeft ons niet te vertellen, dat zijn regering een hekel heeft aan de Nederlanders", zo zeide Menzies, „dat heeft zij reeds jaren lang duidelijk getoond". 8 Een Nederlandse officiële woordvoerder heeft commentaar geleverd op minister Calwell's verklaring in het hpis van Afge vaardigden. Hij ontkende ten stelligste, dat Nederlandse functionarissen in Australië „vals spel" spelen. „Voor dat doel zijn zij daar niet", zo zeide hij. Momenteel beschikt men niet over offi ciële Haagse commentaren op de beschul digingen, doch in welingelichte politieke kringen zeide men „enigermate verrast" te zijn over deze jongste aanval op de Neder landse motieven en methoden. Politieke waarnemers in Den Haag wij zen erop, dat Nederland en het Nederland se volk altijd dankbaar zijn geweest voor het asyl, dat Australië tijdens de oorlog aan vluchtelingen uit Indonesië heeft verleend. Men is echter van mening, dat asyl niet alleen werd gegeven uit humanitaire over wegingen, doch ook in het belang van Australië zelf, daar de Nederlanders bond genoten in de oorlog waren en hun mensen en goed in het zelfde gevecht op het spel hébben gezet. Impasse op Rhodos De delegaties van Israël en Egypte, die op Rhodos over een wapenstilstand onder handelen, hebben gisteren niet voldoende overeenstemming bereikt om een gemeen schappelijke militaire zitting te kunnen houden. De waarnemende bemiddelaar, dr. Bun- che, heeft een groot gedeelte van de dag gewijd aan besprekingen met de afgevaar digden van beide partijen afzonderlijk. De bemiddelaar en de zijnen hebben hun pogingen, een Joods-Egyptische overeen stemming te bewerkstelligen, verdubbeld, daar §ii vrezen, dat mislukking dezer be sprekingen Trans-Jordanië er toe zou kun nen brengen zijn besluit inzake het openen van wapenstilstandsbesprekingen met Israël te herzien. Volgens welingelichte kringen op Rhodos is het mogelijk, dat officieren van Irak worden opgenomen in de wapenstilstands delegatie van Transjordanië, daar de zoge naamde „Arabische driehoek" in Palestina in handen is van Irakse troepen. Vöor dit gebied is Transjordanië echter verantwoor ding verschuldigd aan de UNO en elke wapenstilstandsregeling van Transjordanië zou tevens dit gebied omvatten. Vredesconferentie voor Oostenrijk begonnen De speciale plaatsvervangers voor Oos tenrijk van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn Woensdag te Londen bijeen gekomen om vast te stellen of er een basis kan worden gevonden voor nieuwe besprekingen over het staatsver drag met Oostenrijk. De vorige besprekingen zijn in Mei van het vorig jaar afgebroken op initiatief van de V. S. omdat de Sovjet-Unie de territo riale eisen van Joegoslavië ten aanzien van de Oostenrijkse provincie Karinthië steunde. De hoofden der vier delegaties zijn: Zaroebin (S'ovjet-Unie), Reber (V. S.) Berthelot (Frankrijk) en Marjoribanks (Engeland) Zaroebin stelde voor, dat de conferentie wederom een verklaring van Joegoslavi sche afgevaardigden zou aanhoren, waarin Joegoslavië aanspraken laat gelden ten opzichte van de Oostenrijkse provincie Karinthië. De Britse, Franse en Amerikaahse afge vaardigden gaven blijk van ernstige twij fel omtrent het nut hiervan, daar het be kend was, dat de Joegoslavische houding onveranderd was. Zij verklaarden nogmaals, dat het voor hun een zaak van beginsel-was, dat het Oostenrijkse vredesverdrag geen verande ring van de Oostenrijkse grenzen zou in houden. De kwestie van het al of niet aan horen van Joegoslavische vertegenwoor digers was nog niet opgelost toen de zit ting verdaagd werd tot heden. Ales Bebler, Joegoslavisch plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, is heden te Londen aangekomen om in lichtingen te verschaffen aan de plaatsver vangende ministers van Buitelandse Zaken der grote vier, die het vredesverdrag voor Oostenrijk bespreken. De republiek roept de Arabische Liga te hulp Het Franse persbureau AFP meldt.dat de vertegenwoordiger der Indonesische re publiek te Cairo een onderhoud heeft ge had met Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga, aan wie hij mede deelde, dat Nederland zich niet aan de resolutie van de Veiligheidsraad wenst te onderwerpen. Hij deed het verzoek, dat de Arabische liga zich in verbinding 'zal stellen met de landen van de bijeenkomst te New Delhi, om de uitvoering te bespre ken van maatregelen die Nederland zou den dwingen de beslissingen van de Veilig heidsraad te aanvaarden. Bij Koninklijk Besluit is de heer G. A. Man uit Heemstede, oud-gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveldt" tot havenmeester van IJmuiden benoemd. Washington overweegt UNO- bemoeiïng in geval-ïtflindszenty WASHINGTON, 9 Februari (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat „de gevallen van kardinaal Mindszenty en an dere .Hongaarse kerkelijke leiders niet op zichzelf slaan". Hij zeide, dat het Hongaar se volk in de afgelopen twee jaar steeds meer de uitoefening van de fundamentele mensenrèchten en vrijheden is ontzegd. Naar aanleiding van gestelde vragen zeide Acheson, dat de Verenigde Staten de mo gelijkheid overwogen van voorlegging van het geval Mindszenty aan de UNO. Acheson noemde de Hongaarse beschul digingen aan het adres van de Amerikaan se gezant te Boedapest, Selden Chapin, „geheel vals, ongegrond en alle perken te buiten gaande". Acheson bracht de veroordeling van kardinaal Mindszenty in verband met de „vervolging van de Lutherse bisschop Lajos Ordass en andere kerkelijke leiders Hongarije. „t)e onder Sovjet-Russische controle staande Hongaarse autoriteiten, proberen hét godsdienstig leiderschap in Hongarije in discrediet te brengen en in een dwangpositie te plaatsen om deze bron van moreel verzet tegen het communisme te elimineren". De minister verklaarde, dat de Hon gaarse autoriteiten bij het proces tegen kardinaal Mindszenty geen der in een po litiestaat gebruikelijke methodes onge bruikt schenen te hebben gelaten. Inzake de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Joegoslavië heeft Ache son uiting gegeven aan de hoop dat deze betrekkingen zullen verbeteren. „Sommige dingen", zo heeft hij gezegd, „wijzen er op dat een verbetering in het zicht is". Hij heeft echter geen nadere aanduiding hier over verstrekt. WASHINGTON. 9 Februari (Reuter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft heden zonder debat met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het de regering aanspoort te protesteren tegen Hongarije's behandeling v. kardinaal Mindszenty. Het protest zou via de/ UNO of, met andere „passende" middelen geuit moeten worden, aldus de resolutie, die thans naar de Senaat gaat. Het woord is aan Verstandig wagen is het meest aan bevelenswaardige menselijk beleid. Afgewaaide schoorstenen sloegen door een dak De hevige Westerstorm, welke gisteren over ons land trok met een snelheid van soms 80 a 90 kilometer per uur, is oorzaak geweest dat in Vlaardingen een negentien jarige arbeider om het leven is gekomen. Door een hevige windstoot werden twee acht meter hoge schoorstenen van het dak van een bakkerij -aan de Parallelweg af gerukt. Zij stortten door het dak van de aan deze bakkerij grenzende vispakkerij, waar een zestal arbeiders bezig was met het inpakken van vis. De 19-jarige J. F. Z. werd door de vallende brokstukken zo danig gewond, dat hij ter plaatse over leed. Twee andere arbeiders, de 55-jarige G. van Z. en de 50-jarige A. V. liepen lichte kwetsuren op. Op het vliegveld Schiphol moesten de passagiers per autobus van het restaurant naar de vliegtuigen worden gebracht Het was vrijwel onmogelijk zich op het plat form staande te houden. Veerboten aan de grond. De veerboot Brakzand en de reserve boot Ager van de lijn Oóstmahorn-Schier- monnikoog zijn gisteravond bij het ver trek van de landingsdam van Schiermon nikoog afgedreven door de storm en ten gevolge van de lage waterstand op het wad vastgelopen. Daar het water vallende was, konden de vaartuigen, die passagiers en post aan boord hebben, pas hedenmorgen vlot komen. Brandweer kon tegen de storm niet op. Woensdagavond ontstond er brand bij de kruidenier A. van Horst aan het Zuid einde te Westzaan. In een ommezien sloe gen de vlammen uit 't van hout opgetrokken pand. De felle Westerstorm wakkerde het vuur zódanig aan dat de brandweer niet kon verhinderen dat het woon- en winkel huis totaal uitbrandden. Van de inboedel kon vrijwel niets gered worden. Coaster „Marie" bij Helderse haveningang gestrand Vanmorgen bij laag water is de 187 ton metende kustvaarder „Marie" bij de Ingang van de haven van Den Helder vastgelopen. De kapitein verzocht om assistentie en de sleepboot „Doms Rijkers" is direct uit Den Helder vertrokken om eventueel hulp te verlenen. Uit IJmuiden is bovendien de sleepboot „Noordholland" van' het bureau Weismuller uitgevaren. Men verwacht echter dat de „Marie" vanmiddag bij hoog water weer vlot zal komen. Communiqué van de UNO- commissie voor Indonesië BATAVIA, 9 Februari (Aneta). De UNO-commissie voor Indonesië heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld dat de commissie heden in be schouwing heeft genomen een verslag van de republikeinse delegatie met betrekking tot de recente oriënterende besprekingen op Banka tussen de republikeinse regerings autoriteiten en een delegatie der B.F.O. Het republikeinse verslag omvat de correspon dentie tussen de vice-pregident Hatta en Sultan Hamid de Tweede, alsmede de brie ven van Roem, de voorzitter der republi keinse delegatie, aan de UNO-commissie. In een der twee brieven vestigt Roem de aandacht van de commissie op de verkla ring van Hatta, „dat de vlugste en beste weg tot oplossing van de Indonesische kwestie is, dat zowel de Nederlandse als de republikeinse regering duidelijk verklaren, bereid te zijn, het besluit van de Veilig heidsraad te accepteren." Roem schrijft voorts, dat zijn regering slechts bereid'is om informele besprekingen te entameren met vertegenwoordigers van de B.F.O., in dien zulks geschiedt met volledig mede weten van de commissie der UNO en dat, indien deze besprekingen het formele sta dium bereiken, zulke onderhandelingen al leen zouden kunnen plaats vinden onder de auspiciën der commissie. In de tweede brief nodigt Roem de com missie uit tot een bezoek aan Pangkal Pi nang voor een bespreking met Soekarno, Hatta en andere republikeinse ministers en autoriteiten over de stappen, welke kunnen worden genomen in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad. Soe karno en Hadji Agoes Salim verblijven op Banka om beschikbaar te zijn voor bespre kingen met de commissie der UNO en voor het noodzakelijke nauwe contact met Hatta. ENGELSE KONING TOCH NAAR AUSTRALIë? De „Melbourne Herald" publiceert op de voorpagina een telegram van zijn cor respondent te Londen, waarin verklaard wordt, dat de Engelse koning thans mis schien toch Australië en Nieuw-Zeeland zal bezoeken en een in vergelijking met de aanvankelijke plannen zeer korte rondreis zal maken". De correspondent haalde een telegram aan, dat door de Koning is gezonden aan de Nieuw-Zeelandse vereniging bij gele genheid van haar jaardiner te Londen waarin hij zegt: „Ik stel de goede wensen voor mijn gezondheid zeer op prijs en vertrouw, dat ik in niet al te verre toe komst in staat zal zijn mijn voorgenomen reis naar Nieuw-Zeeland te maken". TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Vannacht over het algemeen weinig bewolking, plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag toenemende be wolking maar op de rrfeeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Langs de Wadden- kust tijdelijk nog krachtige, overigens matige wind. overwegend uit richtin gen tussen West en Zuid. 11 Februari: Zon op 8.04 uur, onder 17.46 uur Maan op 14.48 uur, onder 7.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1