Haarlems Dagblad Levenslang betekent voor Mindszenty: vijftien jaar Spanning De spanningen in het kabinet Russische gedelegeerde blijft het horen der Joegoslaven eisen 63e Jaargang No. 19166 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein'37, Tel. 12230, Drukkery Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 11 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag bij de Adminisli Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt Cjjrecljtc 'tjaacicmsctjc Courant (anno 1676) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ER HEERST DE LAATSTE DAGEN in politieke leringen in Den Haag niet gTeringe spanning. De mogelijkheid van een aftreden van het kabinet tengevolge van de nieuwe .crisis in Indonesische zaken is zelfs geopperd. Dat.leek evenw'el dadelijk een meer theoretische dan practische mo gelijkheid: niet slechts om de uitwerking die het in Indonesië en in het buitenland zou hebben was het moeilijk te verwachten, maar vooral omdat dit geen werkelijke op lossing zou brengen en alleen nieuwe moei lijkheden opwerpen. Volgens de jongste •mededelingen van onze steedis welingelichte parlementaire redacteur zou mipister Sas- sen's afwijzing (ten dele) ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad in het kabinet nu nog alleen instemming vinden bij d| minister van Oorlog, mr. Schokking. Diens bezwaren gronden zich blijkbaar op militaire overwegingen: hij meent dat hem bij een samenwerking met de Commissie der Verenigde Naties geen voldoende ge legenheid zou resten om de guerilla* tot-een einde te brengen. Als de ministers Sassen en Schokking op hun standpunt mochten blijven staan, zou dlit vandaag tot hun af treden kunnen leiden. Zekerheid bestond vanmorgen daaromtrent nog niét; het scheen toen ook nog denkbaar dat minister Sassen zijn houding zou herzien. Maar ei" werd toch al rekening mee gehouden, dat deze aan Overzeese Gebiedsdelen zou moeten worden vervangen door -een van de andere leden van het kabinet. Als mi nister Schokking zou aftreden lijkt diat een ingewikkelder zaak, omdat hij een van de beide ministers is die het ontstaan van een bredere regeringsbasis bij de jóngste «kabi netsformatie vertegenwoordigen. Onze par lementaire redacteur heeft vernomen dat zijn aftreden niet zou betekenen dat de Chr. Historische Unie in de oppositie zou gaan, al kon hij daaromtrent nog geen zekerheid krijgen. Het ligt voor de hand dat dde zekerheid, na een aftreden van minister Schokking, eerst tenvolle zou be staan als hij door een van zijn geestver wanten werd opgevolgd. Welk nut het heeft zulke alsen en itod'iens te' opperen? Geen ander dan aan te duiden, met welke over wegingen men op het m'oment onvermijde lijk rekening zal moeten houden. De toestand ten aanzien van de Indone sische crisis blijft intussen moeilijk en on duidelijk. Als deze Haagse spanning zal zijn verdwenen zal men nog voor die grote moeilijkheden staan. Ongeduldige mensen met korte en eenvoudige opinies moeten in de laatste tijd wel ervaren hebben, dat de zaken niet zo gemakkelijk oplosbaar zijn als zij zich dat hebben voorgesteld. Op deze plaats is ten tijde van de tweede politiële actie een bezorgdheid uitgespro ken, die wel gerechtvaardigd is gebleken. Menigeen in ons land scheen te menen dat als men de stad Djokja en andere punten van belang maar bezette de weg naar oplossing eigenlijk open zou liggen. Dat is niet het geval gebleken te zijn, niet alleen omdat de in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigde belangen van andere lan den de ontwikkeling van zaken' niet aan vaardden hetgeen te voorzien was maar ook omdat men met de deelstaten, waaronder de republiek, tenslotte tot een grote en diepgaande blijvende overeen stemming moet komen: een overeenstem ming, op wederzijds vertrouwen gebaseerd. Het is nuttig deze woorden te bezigen, om dat zij het gestelde doel eenvoudiger aan duiden dan de termen der beoogde nieuwe staatkundige verhoudingen. De oud-luite nant-gouverneur-generaal dr. van Mook heeft onlangs in een rede te Leiden ge sproken over de noodzaak van erkenning van menselijke gelijkwaardigheid tussen blank en bruin: een. voorwaarde die een diepgaande blijvende overeenstemming, ge grond op Vederzijds vertrouwen, ongetwij feld aan ons stelt. Hetgeen men in Indone sië wil bereiken eist in wezen veel meer en moét ook Veel dieper wortelen dan in staat kundige formuleringen kan worden uitge drukt. Dat men dr. van Mook heeft laten heen gaan is naar veler overtuiging en ook naar de onze een fout geweest, waarvan de ge volgen zich in de huidige crisis mede doen gelden. Het feit blijft bovendien, dat de knapste kenner van het land en zijn verhoudingen, die bovendien een '•man is met de visie van de staatsman, geheel bui ten actie is gesteld. Zelfs als raadsman der regering die op het ogenblik, dat zij de tweede militaire actie begon, kennelijk geen klaar beeld voor zich had van het uit deze actie voortvloeiende beleid. Als men in Den Haag straks tot overeenstem ming in het kabinet zal zijn gekomen ten aanzien van de resolutie van de Veilig heidsraad al dan niet met vervanging van één of twee ministers dreigt het gevaar dat men opnieuw in lange discussies op grond van Nederlandse politieke tegen stellingen zal vervallen en opnieuw in Indonesië de indruk wekken, dat men op lossingen verschuift en niet tot besluiten kan komen, zoals dat ook in de tijd van Linggadjati aan den dag trad. Wij hebben de staatsman, die Indonesië kent en begrijpt als geen ander en die een beleid, dat zich boven politieke tegenstel lingen verheft, kan voeren. En hij is tot werkeloos aanzien van de toestand ge dwongen. R- P. Voormalige S.S.-ers zouden in Amerikaanse dienst zijn De onder Sovjet-Russische controle staande „Berliner Zeitung"' bericht dat Gunter d'Aiquen, de voormalige hoofd redacteur van het SS-orgaan „Das Schwarze Korps", werkzaam is voor heti Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Het blad beroept zich op „welingelichte bronnen"- die in nauw con tact zouden staan met het voorlichtings bureau van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland. „Uit brieven van d'Aiquen blijkt", aldus het blad, „dat hij er in het bijzonder naar streeft in contact te komen met Duitsers die bedreven zijn in de psychologische oorlogsvoering tegen de Sovjet-Unie en ondervinding hebben in de pacificatie van de bezette gebieden', met andere woorden: specialisten in haat-propaganda en massa moord". Volgens het blad zou Otto Skorzeny, de agent van Hitler die in September 1943 Mussolini bevrijdde, zich bevinden onder een „aanzienlijk aantal voormalige SS- lieden, die uit Frankfort naar Washington ïijn vertrokken". Engelse nota aan Hongarije: onderzoek naar mogelijke schending van vredesverdrag Naar Reuter uit Boedapest meldt zal het Hongaarse hoge volksgerechtshof binnen enkele weken de uitgebreide documentatie van het proces tegen kardinaal Mindszenty ontvangen. Na bestudering van deze stuk ken zal het hooggerechtshof beslissen, welke van de vijf rechtbanken de zaak op nieuw in behandeling zal nemen. Het zal nog enige tijd duren, voordat de definitieve datum van deze herbehandeling bekend zal zijn. Het .ministerie van justitie deelt mede, dat het hoge volksgerechtshof zal bestaan uit een president, benoemd door het mini sterie, en afgevaardigden van de partijen der regeringscoalitie, namelijk een van de boerenpartij, een van de partij der kleine bezitters en een van de thans gefuseerde communistische en sociaal-democratische partij, de Hongaarse arbeiderspartij. In tegenstelling met de gewone rechtbanken moeten de leden van het hooggerechtshof allen juristen zijn. De beschuldigden behoeven niet te ver schijnen, tenzij president, verdediger of openbare aanklager zulks nodig achten. De openbare aanklager mag niet dezelfde zijn als die, van de eerste zitting. Het hoog gerechtshof kan de vonnissen bevestigen, verzachten of verzwaren. De president zou de zaak ook aan de president van de repu bliek kunnen voorleggen voor een uitein delijke beslissing. Zulks wordt echter alleen gedaan in gevallen van een doodvonnis. Een hoge ambtenaar van het ministerie van justitie heeft medegedeeld, dat de kardinaal bij veroordeling tot levenslang na vijftien jaar in vrijheid zal worden gesteld. )e kardinaal zal de tijd van zijn ge vangenschap waarschijnlijk moeten door brengen in de gevangenis van Wac aan de Donau, 32 kilometer van Boedapest. Buiten- lapdse journalisten hebben een bezoek aan deze gevangenis gebracht. Britse nota. LONDEN, 10 Februari (Reuter). Groót-Brittannië heeft hedenavond de tekst bekend gemaakt van een nota, welke door de Britse gezant te Boedapest aan de Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken is overhandigd-, waarin Groot-Brittannië ver klaart het recht te hebben een onderzoek in te stellen naar alle daden, welke moge lijk in strijd zijn met het vredesverdrag. De nota wijst de Hongaarse beschuldi ging dat Engeland hulp zou verlenen aan fascistische vijanden van de democratie van de hand. Reuters diplomatieke correspondent ver neemt, dat Bevin heden de Hongaarse ge zant te Londen, Janos Eros, heeft ontvangen en hem op de hoogte heeft gebracht van de afwijzende Britse houding ten opzichte van het proces tegpn kardinaal Mindszenty. Bevin verwees in het bijzonder naar de „uiterst onhoffelijke manier" waarop de Hongaarse regering het Britse verzoek om toelating van vertegenwoordigers van de Britse legatie tot het proces had beant woord. Bevin en zijn adviseurs hebben vandaag een meer omvattend protest inzake de kwestie-Mindszenty overwogen. Naar ver nomen wordt, heeft men nog geen beslis sing genomen. Diplomatieke waarnemers geloven dat een dergelijk protest eerder via de UNO zou worden ingediend dan recht streeks bij de Hongaarse regering. Oordeel van Truman. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie de behan deling van kardinaal Mindszenty door de Hongaarse regering „een van de zwarte plekken in de geschiedenis van Hongarije en een smet op de natie" genoemd. Op de vraag of hü bij zijn veroordeling een onderscheid wenste te maken tussen de Hongaarse regering en het Hongaarse volk zeide Truman, dat in een politiestaat als Hongarije het volk nooit werkelijk verant woordelijk is voor de daden zijner regering. „Ik veroordeel de regering van Hongarije. Met het volk is het een geheel andere kwes tie. Wanneer het volk iets te zeggen zou hebben, zou het niet een dergelijke regering hebben", aldus Truman, die mededeelde dat een onderzoek ingesteld wordt naar de vraag of het gezag van de Hongaarse rege ring in het proces een schending van zekere verdragen vormde. Naar men aanneemt doelde Truman hier op de verdragen-, waar bij de oorlogstoestand tussen Hongarije en de geallieerden werd beëindigd en waarin clausules zijn opgenomen die de rechten en vrijheden in Hongarije waarborgen. Truman zeide dat de kwestie van even tueel afbreken van de betrekkingen met Hongarije niet in overweging was geno men. Hij hechtte zijn volle goedkeuring aan de Woensdag door Dean Acheson over het proces-Mindszenty afgelegde verklaring. Maandag zal de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, in het parlement verzocht worden de economische betrek kingen met Hongarije te verbreken als pro test tegen de zaak-Mindszenty. Het conser vatieve lid Christopher Hollis zal het ver zoek doen. Een ander conservatief parlementslid, Boyd Carpenter, zal Bevin verzoeken de verzekering te geven, dat het Britse veto gebruikt zal worden ter voorkoming van de toelating van Hongarije tot de UNO, zo lang kardinaal Mindszenty niet in vrijheid is gesteld". De sententie tegen Schreieder Procureur^iscaal in hoger beroep De procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, mr. J. Lason- der, is in beroep gegaan tegen de sententie van dit Hof, waarbij Schreieder deels bui ten vervolging gesteld en anderdeels werd vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. Verzoek tot herziening van Rauters vonnis Mr. K. van Rijckevorsel zal namens Rauter, de gewezen „höhere SS und Poli- zeifiihrer und Generalkommissar für das Sicherheitswesen", bij de Bijzondere Raad van Cassatie een verzoek indienen, waarin herziening van het vonnis wordt gevraagd. Rauter is van oordeel, dat een feit, dat na de behandeling van de zaak aan het licht is gekomen, zijn verzoek wettigt. De Bijzondere Raad van Cassatie had op 12 Januari het beroep verworpen, dat Rau ter had ingesteld tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag, waar bij hij tot de doodstraf was veroordeeld. Nieuwe Marshall-aankoop machtigingen voor Nederland Washington, 11 Februari (ANP-Aneta). - De Economie Cooperation Administration heeft gisteren aan Nederland aankoop machtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van 15.911.000 dollar. Ulster stemde „Koning of republiek" Donderdag zijn de verkiezingen in Noord- Ierland (Ulster), die zullen beslissen over de vraag „koning of republiek", over het algemeen ï'ustig verlopen. Heden laat in de middag wordt de uitslag verwacht. Men beschouwt deze verkiezingen als een plebisciet over de vraag, of de zes Noorde lijke graafschappen deel van het Verenigd Koninkrijk zullen blijven of één zullen worden met de republiek Eire. De strijd gaat tussen Unionisten (de partij van sir Basil Brooke, minister-presi dent van Ulster), die teg'en afscheiding van Engeland zijn, en de Nationalisten. Men verwacht, dat de partij der Unio nisten 36 van de 52 zetels zal behalen. Naar verwachting hebben meer dan 400.000 der 459.744 stemgerechtigden hun stem uitgebracht. In Noord-Tyrone, waar zich voor het eerst in de geschiedenis queues vormden voor de stembureaux, brachten de tegen standers van de verdeling zieken op draag baren, blinden, kreupelen en gebrekkigen naar de stembureaux, opdat zij voor hun candidaat konden stemmen. Amnestie voor Franse collaborateurs Aan Franse burgers die wegens collaboratie met de vijand in de laatste wereldoorlog werden veroordeeld en die ten tijde van het misdrijf 21 jaar of jonger waren, zal amnestie worden verleend. De amnestie geldt niet voor hen, die zijn veroordeeld wegens handelingen die geleid hebben tot marteling, deportatie of de dood van anderen, noch voor hen, die agenten van een vijandelijke organisatie zijn ge weest. Het woord is aan Alles komt, als men maar kan wachten. D-trein botst tegen vrachtauto Hedenmorgen om halftien is de D-trein PraagWenenKeulenAmsterdam op een onbewaakte overweg tussen Venlo en Eindhoven in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto werd ernstig bescha digd en de chauffeur gewond. De locomo tief van de trein ontspoorde. De trein is met een locomotief uit Blerick naar dit sta tion teruggereden en vandaar over het andere spoor, dat nog vrij was, naar Am sterdam vertrokken. Op de door een flikkerlicht-installatie bewaakte overweg tussen Steenwijk en Meppel zijn vanmorgen vroeg tijdens een zeer dichte mist twee zware vrachtauto's in botsing gekomen. Een der omwonenden liep met een rode lantaren de uit de rich ting Meppel naderende goederentrein tege moet, waardoor voorkomen werd dat de trein op de ernstig beschadigde vracht auto's inreed. Het treinverkeer was twee •uur lang gestagneerd. De «izigers werden tussen Meppel en Steenwijk met autobus sen vervoerd. Mist zet luchtverkeer stop Door een zeer dikke mist was het vlieg veld Schiphol hedenmorgen onbruikbaar. Het KLM-toestel uit Johannesburg is te ruggekeerd naar Parijs, het toestel uit New York is in Prestwick gebleven. Zal minister Sassen aftreden? ■De vorig jaar Mei afgebroken besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag zijn deze week in Londen door de speqiale plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hervat. De delegatiechefs, van links naar r'echfs: Sam Reg er (V.S.), Berthelot (Frankrijk), Zaroebin (Sovjet-Unie) en Marjoribanhs (Engeland) poseren voor de aanvang van hun besprekingen voor de lenzen der perscamera's. Conferentie over Oostenrijk LONDEN, 10 Februari (Reuter) Op de conferentie der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken voor het opstellen van een vredesverdrag voor Oos tenrijk, welke te Londen wordt gehouden, heeft de Sovjet-afgevaardigde Zaroebin heden nogmaals zijn verzoek herhaald om Joegoslavische afgevaardigden te horen omtrent de Joegoslavische aanspraken op de Oostenrijkse provincie Karinthië. Bebler, de Joegoslavische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren te Londen aangekomen. De'Britse en Amerikaanse afgevaardig den zeiden bereid te zijn „te gelegener tijd" Joegoslavische afgevaardigden uit te nodi gen teneinde met hen welke economische clausule ook te bespreken, behalve die der herstelbetaling. Zij waren tegen het horen van Joego- slavië's aanspraken op Oostenrijks grondge bied. De Franse gedelegeerde Berthelot die als voorzitter optrad zeide dat het verspil ling van tijd zou zijn, tenzij zou blijken, dat de Joegoslavische opvattingen een ver andering hadden ondergaan. Prapat, waar ir. Soekarno en de andere republikeinse leiders thans vertoeven, is een bergoord op DOG meter boven de zeespiegel aan de Noordelijke oever van het Tobameer. Dit meer, een tectonische inzinking in het bergmassief van Noord-Sumatra, is bekend om zijn prachtige ver gezichten en het heerlijke klimaat. De Negara Sumatra Timoer exploiteert er enige vacantie- huizen, Ook staat er het landhuis van de Wali Negara, dat thans als verblijfplaats voor Soekarno c.s. dient. - Soekarno (links) in gesprek -met Hadji Agoes Salim in de omgeving van het huis van dr. Mansoer. Marjoribanks (Engeland) zeide, dat Engeland geen grenswijziging kon aanvaar den. Zaroebin (Sovjet-Unie) verklaarde, dat het horen der Joegoslavische aanspra ken het werk der conferentie zou bespoe digen. Reber (Amerika) sprak de voorstel ling van Zaroebin tegen dat^e Westelijke mogendheden -Joegoslavië voor een ultima tum stelden. Berthelot zeide de deur voor Joegoslavië niet te willen sluiten. Hij stelde voor, dat de plaatsvervangers zouden wach ten tot Joegoslavië de wens te kennen gaf gehoord te worden. Geen compromis. Hij stelde daarop voor over te gaan tot de behandeling van het vraagstuk van de vluchtelingen en verplaatste personen, waarin Zaroebin toestemde. De besprekin gen concentreerden zich op 't vraagstuk of repatriëring van ontheemden vrijwillig of verplicht zou geschieden. De Britse gede legeerde stelde een compromis-oplossing voor, namelijk, dat men Oostenrijk zou ver zoeken tot, vrijwillige repatriëring over te gaan, zodat dit artikel uit het vredesver drag gelaten zou kunnen worden. Er was volgens deze spreker namelijk reeds een aanzienlijke vooruitgang te bespeuren van het vluchtelingenprobleem in Oostenrijk. Dit voorstel werd door Amerika en Frankrijk gesteund, doch de Sovjet-gede legeerde wees het van de hand. Hij trok in twijfel of er enige vooruitgang met het vluchtelingenvraagstuk was gemaakt. In Oostenrijk bevinden zich nog steeds 523.800 ontheemden, zeide hij. Marjoribanks zeide, dat er gedurende meer dan drie jaar een Sovjet-Russische repatriëringmissie in Oostenrijk was geweest. Hij achtte dit vol doende tijd om de wensen der verplaatste personen te leren kennen. De Sovjet-opvat ting hield in, dat de 'Sovjet-Russen de missie na het sluiten van een vredesverdrag wensten te handhaven. Engeland, zo zeide hij, was bereid deze zaak aan de Oosten rijkse regering over te laten. Zaroebin bleef echter op zijn standpunt staan. De zitting werd tot morgen verdaagd. Dan zullen de militaire clausules ter tafel komen. Republikeinse noodregering tegen de resolutie van de Veiligheidsraad BATAVIA, 11 Februari (Aneta) In een radio-uitzending heeft de noodregering der Indonesische republiek- op Sumatra medegedeeld, dat, om alle twijfel weg te nemen, het nodig is te verklaren, dat de noodregering de resolutie van de Veilig heidsraad, die lang niet zo ved gaat als die varfSde Aziatische conferentie, niet aan vaardt. „Het is beter, dat wij onze strijd voortzetten totdat de Nederlanders aan onze eisen voldoen", zeide de mededeling. De noodregering zal intussen ovérleg ple gen met de president en vice-president alvorens haar uiteindelijke houding te be palen, aldus dit radiobericht. (Van onze parlementaire redacteur) De verdaging van de gisteren gehouden ministerraad tot hedenmiddag kan men opvatten als een teken dat er tussen de verschillende groepen in het kabinet geen breuk was ontstaan. Een of twee van de ministers schijnen nog steeds bezwaren te maken tegen het standpunt, dat door de grote meerderheid van het ministerie wordt ingenomen, een standpunt dat in het bij zonder ook door de minister van Buiten landse Zaken wordt voorgestaan en dat in hoofdzaak neerkomt op de drie punten, welke gisteren reeds door mij vermeld zijn. Men zou ook juist van de P.v.d.A- zijde hieraan vast willen houden wat be treft de houding die ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad moet wor den aangenomen. Uit het voorafgaande blijkt reeds,- dat zij hier nog eens ter voorkoming van misverstand onderstreept dat men hier niet met een partijstand punt heeft te doen, maar met een ziens wijze; die vrijwel alle ministers zouden delen. De grootste bezwaren schenen te bestaan bij minister Sassen en volgens sommigen ook bij de minister van Oorlog, mr. Schok king. Deze laatste zou namelijk beducht zijn dat, wanneer men de weg zou bewan delen van niet-verwerping van bepaalde gedeelten van de resolutie van de Veilig heidsraad en van erkenning van de nood zaak tot een zekere samenwerking met de Commissie van de UNO in Indonesië, geen voldoende gelegenheid zou bestaan voor de maatregelen, welke nog nodig zijn om aan de guerilla zo spoedig mogelijk een einde te maken. Naar verluidt, zou indien de heer Schokking bij deze mening mocht blijven, dit toch nog niet betekenen dat de Chr. Historische Partijals zodanig in de oppo sitie zou gaan, doch zekerheid hieromtrent kon ik.00 dit ogenblik niet verkrijgen. De verwachting is, dat vanmiddag de beslissing zal vallen. Men is nu wel tot het inzicht gekomen dat langer uitstel daarvan alleen maar schadelijk zou zijn. Mocht een van de ministers (mochten zelfs eventueel twee hunner) niet accoord kunnen gaan met hetgeen de meerderheid van het kabinet voorstelt, dan zou dit alleen betekenen dat één of twee vacatures ontstaan, maar geen kabinetscrisis. Uit wat' ik uit parlementaire kringen verneem valt op te maken dat men reeds rekening heeft gehouden met de mogelijk heid van een vrijkomen van de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen, die dan door een van de andere leden van het kabinet zou worden overgenomen. Batavia in spanning. BATAVIA, 11 Februari (ANETA). Poli tieke kringen te Batavia volgen met spanning de berichten uit Den Haag, volgens welke in het kabinet een tegenstelling bestaat ten aanzien van de houding tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad, en de berichten inzake de mogelijkheid van een onverwijlde verklaring van de Nederlandse regering over de gedragslijn met betrekking tot de resolu tie. Een verder uitblijven daarvan zou de besprekingen, welke hier tussen de verschil lende groeperingen gevoerd zijn en nog Nieuw-Guinea eist autonomie binnen het Koninkrijk BATAVIA, 11 Februari (Aneta) Johan Ariks, schoolmeester te Manokwari, optredend als vertegenwoordiger van de Papoeas, heeft heden een onderhoud gehad met de chef van het kabinet van dr. Beel, dr. P. J. Koets, waarbij hij hem een reso lutie overhandigde. Hierin wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van het volk in Noordwest- en andere delen van Nieuw- Guinea eisen, dat onverwijld binnen de kortste tijd bij officieel decreet bepaald wordt, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden en dat het daartoe de grootst mogelijke auto nomie wenst te verkrijgen binnen het kader van het Koninkrijk, overeenkomstig de positie van Suriname en de Nederlandse Antillen, en dat de Nederlandse regering bij de besprekingen met de vertegenwoor digers van het Indonesische volk hiermee overeenkomstig handelt en de internationale wereld van deze eis op de hoogte stelt. De resolutie was gericht aan de minis ter-president, de ministers van Overzeese Gebiedsdelen en Buitenlandse Zaken en de voorzitters der Staten-GeneraaL zullen worden gevoerd, in hoge mate aan tasten, zo zei men. In welingelichte Neder landse kringen verheelde men niet, dat op zulk een uitspraak reeds geruime tijd werd aangedrongen. Het bericht, dat het antwoord van minister Sassen in de Tweede Kanier zou ?ijn uitgesteld tot 15 Februari, nadat eerst verwacht werd dat dit Donderdag zou wor den gegeven en dat bij die gelegenheid een verklaring zou worden afgelegd, zou volgens sommige zegslieden mogelijk voor dr. Beel aanleiding zijn geweest om bij de regering in Den Haag nogmaals met grote klem aan te dringen op een duidelijke uitspraak op de kortst mogelijke termijn. Dat dr. Beel daarbij met heengaan ge dreigd zou hebben, indien niet op de kortst mogelijke termijn door het kabinet een be slissing zou worden genomen, werd in deze kringen niet bevestigd, evenmin echter ont kend. Men hoopt thans op zulk een beslissing voor het eind van de week. Ook in federale kringen te Batavia legde men de nadruk op de noodzakelijkheid van een beslissing door Den Haag. „Een duidelijke uitspraak van de Nederlandse regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad is thans van de grootste urgentie", aldus verklaarde de voorzitter van de BFÓ (de bijeenkomst fede raal overleg). Sultan Hamid II tegenover Aneta. De mogelijkheid van een kabinets crisis in dit critieke stadium in Indonesië wordt te Batavia in politieke Nederlandse kringen met grote bezorgdheid onder ogen gezien. Indonesische UNO-delegatie richt zich tot Veiligheidsraad De Indonesische delegatie bij de UNO heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de beschuldiging geuit, dat Nederland president Soekarno en de andere republikeinse leiders niet, als door de veiligheidsraad is bevolen, vrij heeft ge laten en de oorlogvoering tegen de repu bliek voortzet. Twaalf dagen zijn verlopen sinds de raad resoluties aannam, waarin om vrijlating der republikeinse leiders werd verzocht, aldus deze brief. „De Nederlandse regering heeft deze politieke gevangenen nog niet vrijgelaten, waardoor zij een bijeenkomst van het republikeinse kabinet onmogelijk maakt en het kabinet verhindert enige besluiten te nemen". Vervolgens zegt de brief: „1 Februari om 5.30 uur lieten de Nederlanders 9 bommen vallen op Loeboesikapting, 77 kilometer van Boekittingi op Sumatra, en bestoolrtèn zij de stad gedurende 20 minuten'. 2 Fe bruari zetten de Nederlanders troepen aan land te Soengai Nipah (Sumatra) waarop de Nederlandse bezetting van Painan op Sumatra volgde". Veiligheidsraad wijst Russische ontwapeningsvoorstellen af De Veiligheidsraad heeft met twee stem men voor en negen onthoudingen een Sov jet-Russische resolutie verworpen, waarin een tijdslimiet gesteld wordt voor de ver mindering van bewapening door de vïj'f grote mogendheden, aangedrongen wordt op conventies die atoombommen verbieden en verzocht wordt om het opmaken van een inventaris door de grote vijf van de gewa pende macht en de oorlogsvoorraden. Een motie der Sovjetdelegatie, waarin verzocht werd de resolutie naar de ontwapenings- commisise te zenden, werd eveneens ver worpen. Vervolgens keurde de raad een motie goed, waarin deze commisise verzocht wordt haar werk in de loop van dit jaar te hervatten. MIST TREKT OP Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht nog plaatselijk nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag overal optrekken van de mist, daarna meest zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Zwakke of matige wind tussen Zuid west en Zuid. Iets hogere temperatuur dan vandaag. 12 Februari: Zon op 8.02 uur, onder 17.48 uur Maan op 16-20 uur, onder 8.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1