mm c Hoe lang moet Nijmegen nog zijn hart missen hetop Uw Bomt1 Was kardinaal Mindszenty beïnvloed? Deze zomer doorgaande treinen van Haarlem maar Alkmaar Nieuwe Uitgaven B*ABD9SIR0OPJ Wereldnieuws VRIJDAG II FEBRUARI 1949 Opruiming van honderden krotten is een der vele wederopbouw-problemen Haarlems petekind Nijmegen de eens zo welvarende en mooie Keizer Karelstad, die in de oorlogsjaren zo zwaar getroffen werd, dat onze burgerij de handen in één sloeg om de eerste nood, wat kleren en meubels betrof, te lenigen heeft opnieuw ernstige zorgen. Nu omdat het tempo van het Wedcropbouwplan zodanig teleurstelt dat de toekomst van de gemeente ernstig bedreigd wordt. Om duidelijk te maken waarom het gaat, moeten wij even de donkere achtergrond van de misère belichten. Nijmegen behoort met Rotterdam, Middelburg en Tiel tot de zwaarst-getroffen gemeenten. Het begon met een verschrikkelijk bombardement, dat het hart van de stad, over een uitge strektheid van 25 ha., tot één puinhoop maakte, en toen kwamen npg de zeven ontzettende maanden, waarin Nijmegen in de frontlinie lag; 2200 mensen werden ge dood, 5500 gewonden hielden blijvende ver- minkingen. Niet minder dan 2655 gebouwen werden verwoest, waaronder 2200 wonin gen. Van de winkels in het centrum werd 45 procent verwoest van de hotels 90 pet. Nijmegens burgerij had aanvankelijk hoop dat het herstel in een vlot tempo zou geschieden, temeer omdat van gemeente wege spoed betracht werd met het ontwer pen van plannen. Bovendien had de rege ring immers de verzekering gegeven dat de zwaar getroffen gebieden voorrang zouden hebben. Maar als Nijmegen nu de balans gaat op maken van bijna 4 jaar Wederopbouw is het resultaat ontmoedigend, vooral omdat de verwachtingen voor de komende jaren allesbehalve gunstig zijn. Er zijn thans 895 woningen klaar geko men, waarvan 352 noodwoningen. In aan bouw zijn er nog 531. Op een woningtekort van een kleine 6000 is dit niet veel. Het ge meentebestuur had zo vertelde ons de heer W. van der Wagt, wethouder voor de Wederopbouw er op gerekend dat Nij megen voor 1949 een bouwvolume zou heb ben gekregen van 1000 woningen, maar de toewijzing bedraagt slechts 390. De woningtoestanden zijn dan ook aller ellendigst. Nijmegen heeft het grootste per centage van samenwoningen. 53 a 54 procent van alle gezinnen is op samenwoning aangewezen. En dat is voor een stad als Nijmegen met zijn grote R.K. bevolking, waar de gezinnen' in verhouding veel kinderen hebben, extra moeilijk. Er is in Nijmegen nog slechts een enkel winkelhuis herbouwd. Waar eens het za kencentrum gevonden werd, ligt nu een verlaten woestijn met een collectie kla gende ruïnes van kerken en andere gebou wen die men nog hoopt te kunnen redden. Nijmegen is nu een stad zonder nart en dreigt daardoor een dode stad te worden. Bij ons bezoek aan Nijmegen bleek ons - dat de noodkreet die de Nijmegenaars aan heffen volkomen gerechtvaardigd is. Enige technische ambtenaren van de gemeente v/aren ons tot gids bij een tocht door de ge meente, waarbij de woningnood op angst wekkende wijze naar voren kwam. Daarbij bleek dat het probleem waarmee Nijmegen te kampen heeft ook nog een zeer bijzondere zijde heeft. De bommen die op de stad gevallen zijn kwamen op de ver keerde plaats terecht, zij vielen op het hoge deel der stad, waar juist de gebouwen en woningen stonden die niet gemist kunnen worden. Voor het lage gedeelte, de oude wijken aan de Waal, bestonden lang voor de oorlog al ingrijpende saneringsplannen. In dat oudste deel der stad zijn vele slop pen en stegen en nog veel meer krotten. Er lag in 1939 een plan voor een sanering klaar, de regering had al op zich genomen een deel der kosten voor rekening van het rijk te nemen. Als dus de oorlog geen spel breker was geweest, zouden nu de krotten gesloopt zijn geweest Maar nu staan ze er nog en worden nog gebruikt. In 72 totaal-onbewoonbaar verklaar de woningen „wonen" nog 100 gezin nen bestaande uit 341 personen (In één krot zitten zelfs 4 gezinnen met tezamen 19 personen). Maar daarnaast zijn nog 222 woningen diè zich op dit ogenblik van de andere krotten alleen onder scheiden door het feit, dat zij nog ver beterd kunnen worden. Daarin huizen 301 gezinnen, uit 993 personen be staand, Daarbij komen dan nog 18 woningen in de statistiek aangemerkt als „zefer slecht". Daarin zitten nog 27 andere gezinnen. De toestanden in deze „woningen" is In derdaad mensonterend te noemen. In Haar lem hebben wij indertijd percelen bekeken die als crepeergevallen werden aange merkt, maar wat wij in Nijmegen zagen, is tienmaal erger. Gezinnen met 4 of 5 kin deren moeten met één kamertje genoegen nemen, zodat er naast de slaapplaatsen Benelux-ministers 10 Maart in Den Haag bijeen Naar ANP mededeelt zal de „Benelux- ministers-conferentie" op 10, 11 en 12 Maart aanstaande te 's-Gravenhage worden ge houden. Onderwerp van de besprekingen zal zijn het rapport, dat door de voorzitters van de raden van de douane-overeenkomst on langs aan de regeringen is aangeboden. Toegang tot een der krotten, die weliswaar officieel onbewoonbaar verklaard zijn, maar toch nog door verscheidene gezinnen bewoondworden. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed, 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Svmphonisch concert. 10.00 Voor kleuters, 10,15" Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Plano-recital. 12.30 Land en tuinbouw 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Amusementsorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14,20 Engelse les. 14.40 Quatre mains. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Luchtvaart. 16.10 «Platen. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Volkslie- derenkwartet. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 „Te vuur en te zwaard?"' 19.25 Harmonie-orkest. 19.45 Ne derlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Platen, 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio estafette. 22.00 Lichte muziek. 22,30 Actuali teiten, 22.45 Gebed. 23.25 Werken van Handel. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9.35 Symphoniseh con cert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuille- ton. 10.35 Continubedrijven. 11.20 Buiten lands overzicht, 11.35 Werken van Mozart. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Accordeon-orkest. 13.20 Platen. 14.00 A. J. C. 14,20 Platen. 14.30 Kon. Mil. Kapel. 15.00 Zeeuws programma. 15.25 Symphoniseh concert. 16.25 Musette-klanken. 16.45 Sport. 17.00 Amerikaanse dansmuziek. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Piano en orgel. 18.50 Reportage. 19.10 Artistieke staalkaart.. 19.30 Reoortage. 19.45 Dra. Anne H. Mulder. 20.15 Ramblers. 21.00 Socialistisch commentaar. 2Li5 Revue. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Luisterspel. 22,40 Lichte klanken. 23.15 Dans muziek. practisch geen ruimte overblijft. En dan ontbreken in vele gevallen behalve 'n WC ook water, gas en electriciteit. ïh krotten v/aar nooit een zonnestraaltje binnenvalt, bestaat de enige verlichting uit een wal mend oliepitje. Een dokter van de Geneeskundige. Dienst verzekerde ons (ieder is daarvan bij voor baat al overtuigd!) dat dergelijke woning toestanden funest zijn voor de bewoners, in het bijzonder voor de kinderen. Zedelijk en moreel zakken de a-socialen die hier hui zen steeds dieper. Een buurthuis van de Don Basco-vereniging poogt deze mensen wat op te heffen, maar als zij in geen andere omgeving kunnen worden overge bracht, is het streven hopeloos. Wethouder v. d. Wagt en Ir. Siebens van de Wederopbouw bevestigde het dat Nijmegen geen extra bouwvolume van Den Haag toegewezen krijgt om aan de krot ellende een einde te maken. Het percentage krotten is slechts 1% en alleen indien het 4 procent bedraagt, is het in het toewij- zlngs-systeem een reden voor verhoging van he,t bouwvolume. Nijmegens gemeentebestuur kan de krot ten niet laten'ontruimen, tenzij er andere huizen voor de mensen beschikbaar zijn. Nu is de gemeente van plan om voor elk huis dat Nijmegen extra toegewezen krijgt een krot te slopen. Alleen daardoor is het mogelijk uit.de misère te komen. Want' de woningen die nu uit het lage normale bouwvolume gezet kunnen wor den, zijn nodig voor de mensen die nu in het geheel geen woonruimte hebben. Ons bezoek aan Nijmegen gaf ons de stellige overtuiging dat wat de gemeente vraagt volkanen, gerechtvaardigd is... Heeft minister In 't Veld niet enige uur tjes beschikbaar om ook eens in Nijmegen te gaan kijken in de Lompekramersgas, de Ottengas, of de Kabelgas? j Dan krijgt Nijmegen ongetwijfeld de toe zegging die gevraagd wordt. Arbeidsongeluk in de Walserij-Oost Hand afgekneid bij de strippenschaar In de nacht van Woensdag op Donderdag raakte de handlanger C. F. uit Oudorp bij het knippen van stalen strippen in de Wal serij-Oost van de IJmuidense Hoogovens met de linkerhand bekneld tussen de mes- houder en het frame van de strippenschaar. Hierdoor werd de hand dusdanig gewond, dat het lichaamsdeel in het Rode Kruis- ziekenhuis' gedeeltelijk moest worden ge amputeerd. F. kon echter duim en hand palm behouden, DOOR AANRIJDING KWAM HANDEL IN „ZWARTE" TEXTIEL AAN HET LICHT Ekele dagen geleden werd op de Haar lemmerweg te Amsterdam een spelende jongen aangereden door een auto. Het on derzoek wees uit, dat de chauffeur geen schuld had, maar bracht tevens aan het licht, dat deze auto gebruikt werd voor het bedrijven van zwarte handel in textiel. In de auto werd namelijk aangetroffen een kist en een jute zak vol textielgoederen. De chauffeuf en een inzittende 28-jarige juffrouw verklaarden, dat zij op weg wa ren naar Haarlem, waar hun moeder, die marktkoopvrouw is, deze goederen zou ver kopen. De politie stelde een onderzoek in in de woning van de juffrouw. Men vond er een tapijt, verstopt onder een oud .vloer-' kléèd, ruim honderd -badhanddoeken, een rol vitrage, honderden knotten wol, voe ring. dames- en herenstoffen, alles was zwart ïhgekocht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat in 1949 voor de zeelt geen gesloten'tijd wordt vastgesteld. Een deskundige beschouwing over injecties en hypnose De meermalen geuite veronderstelling, als een kardinaal Mindszenty zijn beken tenissen hebben afgelegd onder invloed van bepaalde stoffen, die hem zijn toege diend, roept de-vraag op of-een dergelijke beïnvloeding mogelijk is. Zowel in de geneeskunde als bij gerech telijk onderzoek heeft men steeds de be hoefte gevoeld mensen hun belangrijke herinneringen te laten uitspreken. De po gingen orri dit te bereiken door een be paalde invloed op deze personen uit te oefenen, zijn dan ook niet nieuw. Men heeft het geprobeerd-met hypnose, door sterke drank te laten gebruiken en door verdovende middelen in eten en drinken te mengen. In de geneeskunde aan het front in de laatste oorlog paste men in spuitingen toe met een barbituurzuur- derivaat, waarvan de handelsnaam Pento- thai luidt.. In de Amerikaanse tijdschriften schreef men van het waarheids-elixer. De ingespo ten personen komen er nl, gemakkeliiker toe zich bepaalde voorvallen te herinneren en ook uit te spreken. Toch was dit geen nieuws, omdat men met hypnose soort gelijke resultaten bereikte. Nu is er verschil tussen de geneeskun dige toepassing en die bij het gerechtelijk onderzoek. In de geneeskunde gaat het veelal om patiënten, die hulp zoeken bij hun arts en die daar ook veel voor over hebben, zelfs het vertellen van de waar heid. Komt nu onder invloed van hypnose of Pentothal-inspuiting een herinnering boven, die door haar onaangenaamheid zo veel mogelijk vergeten was, dan wordt die meestal ook uitgesproken. Hypnose of Pen tothal-injectie hebben de gelegenheid tot herinneren en uitspreken- gunstiger ge- 'maakt. Bij het gerechtelijk onderzoek bestaat deze bereidwilligheid allerminst. Hypnose zal niet'gelukken, omdat deze niet moge lijk-is zonder de medewerking van de on derzochte persoon. Door een Pentothal- inspuiting maakt men ook hier de gelegen heid gunstiger tot herinneringen, doch maar zelden bereikt men het resultaat, dat er ook een bekentenis komt. Het is nï. ge bleken dat men noch onder hypnose, noch na Pentothal-toediening iemand iets kan la ten meedelen, wat hij beslist riiet wil zeg gen. Er is geen sprake van dat iemand door deze invloeden willoos wordt en in geen geval kan men normale personen zover krijgen dat zij ongewild valse be kentenissen afleggen. Dit zou hoogstens bij zwakzinnigen lukken. Blijft nog de vraag of er andere mogelijk heden tot beïnvloeding gebruikt kunnen worden Deze zijn er inderdaad, doch ook daar kan men niet van willoosheid spreken. Het gaat hier meer om bedreigingen, be slachtoffers kunnen opzettelijk verslaafd zijn aan verdovende middelen, die men hen dan onthoudt en welke zij zich alleen weer kunnen verschaffen door b.v. het doen van valse bekentenissen. Als iemand echter ondèr invloed verkeert van Pentothal of morphinist is gemaakt, dan mag men verwachten dat in een rechtszitting daar zeker iets van blijkt. Wanneer we nu weer op het proces van kardinaal Mindszenty terugkomen en we lezen in de persverslagen dat hij een uur lang, staande voor de microfoon, op juiste wijze antwoordt op vragen van de presi dent van het Hof,-dan is het niet denkbaar, dat hij op dat moment onder een van de bovenbeschreven invloeden stond. F. L. M. STEENWINKEL. Een 'A Cc t,a-Bever - product! Cetoé Kachel Zóó zwart is er geen? geen éénii Spraakwaterval over busconcessies Gedurende ruim vier uur hebben de ver tegenwoordigers van de in de oorlog ge liquideerde autobusondernemingen en van de zich thans bedreigd voelende bedrijven enerzijds en de raadslieden van de N. S. en de N.A.C.O. anderzijds om en om gister middag him belangen voor de Commissie Vergunning Personenvervoer, die Donder dag voor Noordhollamd in de Provinciale Griffie zitting hield, bepleit. Het thema was steeds weer 'hetzelfde: de particuliere ondernemers wezen op hun historische rechten en op hun gunstige exploitatie, de N.S. en hun dochteronder nemingen meenden, dat het vrije spel der maatschappelijke krachten op de weg tot een ontoelaatbare verspilling leidt en dat- zeker op met de spoorweg parallel lopende buslijnen het vervoer in handen van maat schappijen m'oet zijn, die geen tegengestelde financiële belangen, hebben. Er had op deze zitting tussen de verschillende ondernemin gen nog een opgewekt loven en bieden plaats, opdat de Commissie toch maar vooral ervan doordrongen zou raken hoe bereidwillig die Noordhollandse busexploi tanten toch wel zijn om service te geven. Verklaarde bijvoorbeeld de burgemees ter van Zijpe, dat de Naco zich bereid had verklaard Petten op korte termijn uit zijn isolement te verlossen, dan sprongen de afgevaardigden van „Bergen-Binnen" -on middellijk op en gaven grif dezelfde toe zegging. Wilden de gebroeders Beentjes en De Bruyn tussen Uitgeest en Beverwijk over Heemskerk rijden, dan bleef de Naco niet achter, hoewel mr. Polak vlak tevoren had verklaard,, dat hij geen heil in dat traject zag. Deze veldslag-op-de-katheder werkte trouwens verbroederend onder de tegen standers van „het 9poor". Want Beentjes en De Bruyn, die vóór de oorlog tussen Beverwijk en Alkmaar reden, hadden van hun combinatie met de Stormvogelsdiïenst HaarlemBeverwijk destijds weinig plei- zier beleefd, naar hun raadsman meedeelde en aan het begin van de zitting was dat geschil nog hangende. Maar toen de vertegenwoordiger van de Nederlandse Spoorwegen had meegedeeld, dat met ingang van de aanstaande zomer dienst een electrische utlrsdienst Haarlem Alkmaar zonder overstappen in Uitgeest zal worden ingevoerd, beklom d-e gemach tigde van „De Stormvogels" het spreek gestoelte om te verklaren, dat zijn cliënt met Beentjes en De Bruyn in principe tot overeenstemming was gekomen en dat daardoor ook hun lijnen weer als één dienst zouden kunnen worden gereden. Aan het eind van de middag kwam de concessie van „De Stormvogels" aan de orde. Mr. Polak maakte voor .N.Z.H. en Naco bezwaar tegen het feit, dat de familie Schoone zich met de vroegere „Storm vogels" vereenzelvigt, omdat de andere aandeelhouder, de heer Visman, uitdruk kelijk heeft verklaard op terugkeer van de „Stormvogels" geen prijs te stellen en om dat deze N.V. is opgegaan in een touiring- carbedtrijf. Bovendien, zo zei mr. Polak, de historische rechten"" van de heer S. P. Schoone dateren van 1 November 1948. op welke datum hij als eigenaar van de garage „Stormvogels" te Velsen in het Handels register werd ingeschreven. Tenslotte was mr. Polak van oordeel, dat de aanvraagster de vragen, ,Wat hebt ge en hoe wilt ge de dienst uitoefenen?" ontweken had, zodat men niet van een serieuze gegadigde kon spreken. Mr. Van Uden stelde het pionierswerk van de familie Schoone en de gunstige be- drijfsuitkomsten - de „Stormvogels" maak ten in de laatste jaren vóór de oorlog vijf tigduizend gunden winst per jaar hier tegenover. Tegen zevenen hamerde de voorzitter van de Commissie, diè deze woordenstroom een dag lang onbewogen over zich heen had laten vloeien, af. Over een jaar, of langer, zullen de belanghebbenden wel er varen, hoe dit college over hun bestaan beschikt heeft. Auteurs achter de toonbank Bijzondere boekverkoopdag in de hoofdstad Amsterdam zal op Zaterdag 26 Februari een primeur beleven. Ter gelegenheid van de opening der Boekenweek zal die dag namelijk een aantal bekende auteurs in een Amsterdams warenhuis persoonlijk boeken verkopen. De deelnemers zijn Anna Blaman, 'Si C. Bloem, Mies Bouhuys, Louis de Bour bon, S. Carmiggelt, C. C. S. Crone, Maurits Dekker, Ben van Eysselsteyn, Yge Foppema, S. Franke, S. Goudsmit, Jan H. de Groot, F. van HeerikhuiZen, A. den Hertog. Han G. Hoekstra, Ed. Hoornilc, J. W. Jacobs, David de Jong, Kitty Josselin de Jong, C. J. Kelk, H. Keuls, Jef Last, Clara Lennart, Emmy van Lokhorst, A. Marja, Adr. Morriën, Top Naeff, Ro van Oven, A. Roland Holst, Annie Ro meinVerschoor, B. Rijdes, A. Viruly, Bert Voelen, Theun de Vries, J. W. F. Weruineus Buning, Mevr. SzelcelyLulofs, Constant van Wessem en Evert Zandstra. Iedere auteur zal achter een tafel met boeken van een nog levende pennebroeder plaats nemen en aan het in dit geval waar schijnlijk zeer koopgrage publiek de „colle giale" werken verkopen. Een ere-comité zal boeken van overleden moderne schrijvers verkopen. Geen der auteurs zal eigen werken mogen verkopen. Er zijn in de laatste jaren politieke processen gevoerd, welke cle bijzondere aandacht trok ken door sensationele bekentenissen en ont- hidlingen van de figuren in de beklaagden bank, die met een voor velen onbegrijpelijke minachting voor de consequenties van hun mededelingen, bekentenissen deden die men van hen niet had verwacht. De vraag is meermalen gesteld of en, zo ja, in hoeverre hun houding werd be ïnvloed door het toedienen van bepaalde in jecties of ander ingrijpen, waardoor de be klaagden min of meer in hypnotische toestand zouden verkeren en bereid werden tot het afleggen van elke gewenste verkla ring. Naar aanleiding van het proces tegen de- Hongaarse Kardinaal Mindszenty, dat deze vraag opnieuw actueel heeft gemaakt, heeft dr. F. L. M. Steenwinkel, zenuwarts te Leiden, die van dit onderwerp een speciale studie heeft gemaakt, voor ons blad een be schouwing gegeven over dit probleem. Geen schadeloosstelling voor oude t.b.c.-gevallen Ten -aanzien V?m de schadeloosstelling krachtens de Ongevallenwet voor oude t.b.c.-gevallen heeft de Centrale Raad van Beroep dezer dagen een uitspraak gedaan. De raad behandelde het geval van een verpleegster, die omstreeks Maart 1946 t.b.c. had gekregen. Deze ziekte, was enige maanden later vastgesteld. De aanvrage om schadeloosstelling was pas in Juli 1948, dus veel langer dan een jaar na de vast stelling der ziekte bij de Rijksverzeke ringsbank gedaan. Deze bank, zich houden de aan de wettelijke termijn van een jaar, nam de aanvraag niet in overweging. De Centrale Raad heeft nu in deze zaak een uitspraak gedaan, die geheel overeen stemt met de beslissing, die de Rijksverze keringsbank had genomen. Alle oude ge vallen dus. die niet zijn aangegeven binnen een jaar na de infectie of na de herkenning van de ziekte als tuberculose zijp verjaard. Hoe de Raad van Beroep zal oordelen, als aanspraak wordt gedaan door degenen, wier aanvrage vroeger al eens was afge wezen, moet nog worden afgewacht. Zulk een geval is tot nog toe niet aanhangig gemaakt. Ramalho Ortigao, Holland 1883 Vertaling Dr. M. de Jong Uitgeverij Jacob van Campen, Amsterdam. José Dwarte Ramalho Ortigao (18361915) was Portugees en Chef der Secretarie van de Koninklijke Academie van Wetenschappen in Lissabon. In 1883 bracht hij een bezoek aan Nederland ën, eerst wat door zijn erva ringen geërgerd, werd Aij later verzot op het laad en zijn gebruiken. In dit boek geeft hij, zoals de velmaler het in zijn' inleiding met recht noemt „een liefdesverklaring aan ons land". Vandaar ook dat het weinig waarde heeft voor de Hollandse lezer, die de visie van een buitenlander wil vernemen; nog afgezien van de 65-jarige ouderdom van deze beschrijving: men licht liefdesverklaringèn niet met beredenering toe. Hij laat zich met de ondergrond van de verschijnselen, die hij beschrijft niet in, enkele'vrij voos gebruikte standaardverklaringen niet te na gesproken, Dat hoort ook niet bij hem; hij is sterk visueel ingesteld, zijn verhaal is soms als een stuk zwijgende film, en het meest des kundig doet hij zich ook voor als hij de Nederlandse schilderkunst bespreekt. De vertaler probeert het goed te maken met te zeggen dat deze slechtziende ver ering ons „de hoge eis van het ideaal stelt". Daar komt niet veel van terecht, het ideaal blijft zoek tussen Ctftigao's ontdekking van harmonische matiging overal. Hij heeft blijk baar deels geschreven om Portugal te laten zien hoe het eigenlijk moest; dan had hij natuurlijk ook minder te stellen met hoe het eigenlijk was. Daarbij wilde hij de invloed oorspronkelijk oefenen op de lezers van een Lissabonse krant, waarvoor hij zich mis schien wat extra gezellig voordeed. Wat de redenen mogen zijn, meer dan dat het af en toe wel aardig is om te lezen, kan men van dit boek niet zeggen; betekenis heeft het generlei. S. M. Stichting van Kunstenaars Pro Deo, Pro Arte et Humanitate De werkzaamheden van bovengenoemde stichting, voorzover betreft de practijk van het belangeloos optreden van kunstenaars voor diegenen die buiten het normale maat schappelijke leven staan, worden ingeluid op Zondagmiddag 13 Februari, door een concert te geven in de strafgevangenis te Haarlem, door het Röntgen-kwartet Annie Woud. De opvarenden van het m.s. „E Inten", dat vandaag met troepen naar Indo nesië vertrekt, kunnen bij aankomst in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 13 Februari ter post bezorgd wordt. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop Vulpenhouders Kantoorboekhandel de ROOI) ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM Kunsthandelaars wegens collaboratie veroordeeld Schilderijen verkocht aan Duitsers tijdens bezetting Het Bijzondere Gerechtshof heeft Uit-' spraak gedaan in de zaken tegen de 32- jarige kunsthandelaar J. D. Jr. uit Huizen en de 40-jarige mevrouw J. E. A. uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd, dat zij in 1943 schilderijen aan de Duitsers hadden verkocht. Tot dusverre heeft nog geen kunsthandelaar voor een dergelijk feit terechtgestaan. Het Hof veroordeelde J. D. conform de eis bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de openbare rechten en het recht tot het bekleden van een leidende functie in de kunsthandel voor tien jaar en vaardigde een bevel Uit tot onmiddel lijke gevangenneming van de verdachte die zich in het buitenland bevindt. Zijn medeverdachte, mevrouw A., tegen wie een jaar was geëist, werd veroordeeld tot betaling van 20.000 boete en met ont zetting uit de openbare rechten voor drie jaar. De motivering tot het vonnis tegen D. werd niet voorgelezen, wel die uit de sen tentie tegen mevrouw A. Daarin werd ge zegd, dat het verweer, als zou verkoop van schilderijen aan Duitsers tijdens de bezet ting geen collaboratie opleveren, door het Hof was verworpen. De thans veroordeelde kunsthandelaar was vroeger werkzaam bij de kunsthandel Goudstikker te Amsterdam. Na de bevrij ding werd hij gechanteerd door een P.R.A.- rechercheur die aanbood zijn dossier te vernietigen voor 12.000. De kunsthandelaar had deze zaak aan gegeven met het resultaat dat de recher cheur vervolgd en veroordeeld werd. Duitse nazi's clandestien naar Zweden? Duitse nazi's worden door een „Zweedse regeringsfunctionaris" en een „buitenland se legatie" uit Hamburg Stockholm binnen gesmokkeld, zo bericht het liberale blad „Stockholms Tidningen". Volgens dit be richt worden de nazi's op schepen van Zweden en van andere landen vervoerd. Hoewel leden van bemanningen de beweer de smokkel aan de politie hebben gemeld, zijn de nazi's nog niet gepakt, omdat zij met spoed in auto's «verden gebracht, die achter goederenwagons langs de kaden van Stockholm's binnenhaven stonden te wach ten, aldus dit bericht. PANDA OP DE WALVISVANGST 40. „Zo, we waren toch nog een heel eindje uit de koers geraakt met- die grappenmakerij," merkte stuurman Stomp crp, toen ze in de verte de „Jonas" weer zagen liggen. „Ik zal blij zijn, als ik weer goed en wel aan boord ben. Het in die ijswoestijn is niets voor een leeman," En dan moesten we maar gauw be- ginnen om de buit binnenboord te halen," stelde Lummel voor. „We hebben nu drie van die knapen en op de terugweg zullen er nog wel een paar bijkomen." Inderdaad lagen er vlak naast de Jonas drie enorme walvissen op het ijs, die ze, nadat de kapitein en Panda op zo'n tragische manier verdwenen waren, gevangen, fhidden. „Het zal nog een heel karwei wezen, om die beesten aan boord te krijgen, maar als we het niet doen en het ijs gaat straks kruien, lopen wc de kans, dat we ze kwijtraken", be weerde Stomp. En enkele ogenblikken later gaf hij de bemanning bevel, om de dieren binnen boord te hijsen. Massamoord op Borneo voor het gerecht Een van de grootste massamoorden die de Japannezen in Indonesië hebben gepleegd, namelijk de moord op 150 notabelen in Zuid- Borneo in de laatste helft van 1943, wordt thans behandeld door de temporaire krijgs raad te Batavia, waarbij de Japanse garni zoenscommandant gedurende genoemde pe riode, Suzuki Otohiro, terechtstaat. Hem wordt tenlaste gelegd het voeren van een schrikbewind tot vestiging van het Japans gezag. In deze periode werden in Zuid-Borneo 700 tot 800 arrestaties verricht. Ieder, die enigszins een anti-Japanse indruk maakte, werd gearresteerd. Van 150 personen is bekend, dat zij vermoord zijn. Van hen werd het grootste deel zónder vorm van proces onthoofd. Varkensfeest. De arbeiders in de Uruguayse vleesverwerkende industrieën zijn in staking gegaan, waardoor da industrie volkomen stil is komen te liggen. Het betreft hier een staking uit symp'athie met de employés van de detailhandel, die hoger lóón eisen, aldus een bericht uit Montevideo. Schudt de lamp eens aan. Een Ameri kaanse maatschappij heeft een octrooi ontvangen voor een nieuw verlichtings systeem zonder electrische stroom. De lamp bevat kwikzilver en phosphor- deeltjes in een verdund gas. Wanneer de lamp geschud wordt ontstaat een scheikundige reactie met lichtuitstra- ling. Men onderzoekt thans de moge lijkheid deze verlichting te gebruiken voor voertuigen. Golfbal. De Verenigde Staten zullen het aantal atoombommen, dat in hun bezit is geheim blijven houden, zo heeft pre sident Truman op zijn wekelijkse pers conferentie medegedeeld. Luitenant kolonel William Stark van het in dustriële college der gewapende macht heeft medegedeeld, dat een atoombom de afmeting heeft van een golfbal, doch dat zij dezelfde ontploffingskracht had als 5.400.000 pond T.N.T. De hitte der explosie kan tot op een afstand van 4800 meter brandwonden veroorzaken. Schoonzoon. De dochter en de schoonzoon van Werner Eggerath, de communisti sche minister-president van de staat Thiiringen in de Sovjet-zóne, zijn naar de Amerikaanse zóne uitgeweken. De schoonzoon, Heinz Hebestreit, verklaar de bevel gekregen te hebben te gaan werken in de uraniummijnen of de staalindustrie. Hij was tien weken lang te Weimar in arrest gehouden wegens het uitbrengen van critiek op aange legenheden van de Sovjet-zóne. Critiek op critici. De „Prawda", het Sovjet- - communistische partijblad, heeft cri tiek geoefend op negen Russische kunst critici. Zij worden „anti-patriottische bastaard-cosmopolieten" genoemd. Het blad kondigt aan, dat.de Sovjet-acade mie voor schone kunsten besloten heeft de Sovjet-kunst te zuiveren van zulke „kleinburgerlijke invloeden". Duitse invoer. Volgens het „Hamburger Abendblatt" is men een smokkelaffaire op het spoor gekomen waarbij sprake is #van een totaalwaarde van tachtig mil- lioen mark aan goederen, die de Britse zóne zouden binnengesmokkeld zijn. De goederen: koffie, thee, tabak en siga retten, camera's, machines en derge lijke, zouden voornamelijk via Hamburg en de Franse zóne hun weg gevonden hebben. Werkverschaffing. De inwoners van da Sovjetsector van Berlijn, die tengevolge vati de Westelijke „tegen blokkade" werkloos zijn geworden, worden vol gens de onder Amerikaanse contróle staande „Der Abend" overgebracht naar de uraniummijnen in Saksen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2