Mej. C. P. van Asperen van der Velde tachtig jaar De financiën van Bloemendaal f Kort en Bondig VRIJDAG II FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Baanbreekster op het gebied van maatschappelijk werk Neen, wij willen er ditmaal niet mee aan komen dat deze vrouw „toch nog zo vitaal en zo kr4fe" is. Die kwalificatie schijnt lang zamerhand haast verbleekt door het vele gebruik en bovendien zou een dergelijk epitheton hier geenszins op zijn plaats zijn; want mejuffrouw C. P. van Asperen van der Velde is, ondanks haar tachtig jaren, nog jong gebleven. Dat voelt men in haar handdruk, in haar stem, en vooral in haar ogen, die opvallend jeugdig tintelen in dit gelaat, dat een rijk en werkzaam leven in duizend kleine rimpeltjes heeft geplooid. Zij is geen onbekende in Haarlem. Haar wieg stond in de Spaarnestad en al ver richtte ze het grootste gedeelte van haar levenswerk in Amsterdam en woonde ze lange tijd elders in het land haar oude dag brengt zij wederom in Haarlem door. Haar loopbaan begon op een buurtschooltje in de Anna Paulownapolder, waar zij onderwijzeres was. Maar het onderwijs be viel haar niet; haar Hart hünkerde naar het vollere leven, en spoedig was zij een der eerste leerlingen van de School van Maat schappelijk Werk, waar zij sociologie en economie studeerde en het diploma Toyn- beewerk behaalde. Mej. C. P. van Asperen van der Velde Het begrip „maatschappelijk werkster" bestond toen echter nog maar pas, en het was niet direct zo gemakkkelijk een werk kring te vinden, waar zij haar theorie in de praktijk kon toetsen. Maar in 1903 kwam juffrouw Van Aspe ren als secretaresse in dienst bij Tours van Ons Huis in de Amsterdamse Rozenstraat, en daar vond zij werk naar haar hart. Vijf jaren- werkte zij met Tours samen, en na een tweede vijftal jai-en als adjunct-direc trice te hebben gewerkt, kreeg zij in 1912 de algehele leiding over Ons Huis. Die be noeming werd destijds als iets buiten gewoons en merkwaardigs beschouwd: een vrouw aan het hoofd van een dergelijke grote vereniging voor sociaal wei'k! Zij was directrice van Ons Huis van 1912 tot 1935 en ge moet haar over die tijd horen vertellen. ..Ik kan u niet vertellen hoe dit werk me lag en hoe het me bevredigde. Het was zo heerlijk wat te kunnen bijdra gen tot de geestelijke groei van de rijpere jeugd vooral, om cursussen in algemene ontwikkeling te geven voor arbeidersvrou wen die daaraan een grote behoefte hadden. En we hebben zoveel plezier beleefd in het oprichten van de vacantieschool voor kinderen, een voorbeeld dat in tal van andere plaatsen navolging vond. We trok ken drie weken in het jaar elke dag met de Amsterdamse sloppen-jeugd naar Wester-, oord, buiten de stad, en op een gegeven moment telde onze vacantie-school 6000 kinderen die met de Zaanse boot en met de tram de buitenlucht op konden zoeken. We hielden Lente-middagen voor. ze en later gaven de kinderen zelf Lente-voor stellingen in de Stadsschouwburg; het was voor velen een openbaring te zien wat de volksjeugd onder bekwame leiding kon presteren. En een van de mooiste ogenblik ken in mijn Ons Huis-tijd brak aan, toen de directeur van Bouw- en Woningtoezicht de heer ICeppler, op verzoek van het ge meentebestuur met het voorstel kwam om in de nieuwe arbeiderswijken onderafde lingen van Ons Huis op te richten. Het werd een volkomen succes. Buiten giert de wind door de Coornhert- straat, maar in de kamer met de vele boe ken en portretten, die even zovele dierbare herinneringen betekenen voor deze vrouw, is het warm en zonnig, en even zonnig klinkt haap stem. als zij over haar' werk zaam leven vertelt. In 1935 achtte zij het nodig, dat-een jongere de leiding van Ons Huis overnam, en zij ging in het Gooi wonen, om „uit te rusten". Maar al spoedig had zij genoeg van dit rustige bestaan en zo ontstond bin nen korte tijd in Bussum een vrouwenclub, voor yelke zij cursussen gaf op het gebied van opvoedkunde en algemene ontwikke ling. De oorlogsomstandigheden brachten haar "LOQSJ ES vestigt de aandacht op de nieuwe étalage onder het motto: „OUDE BEKENDEN" Een keur van goede herdrukken Grote Houtstraat 100 Tel. 13060 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, *10 Februari 1949 ONDERTROUWD: 10 Febr. C. W. Butter en C. P. Buschman. GEHUWD: G. J. Schouw en G. E. van Breemen; J. Ouwerkterk en J. Ouwerkerk; L. D. van den Berg en 1VL J. Rinsbqrgen; A. Leenslag en A. Muüsse. BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., A. van den Bergevan Norde; H. M. Jongeneel— de Kleuver; M. L. HogendoornEveraardt; 10 Febr., G, Kempen—Heijdenrijk; A. van Ditmarsch—Timmer. BEVALLEN van een dochter: 7 Febr., G. HeijstekLagerwaard!; E. AntasTroll; 8 Febr.. L. C. J. BoddéBuurman; 9 Febr. A. G- Teunissende Jong; J. P. A. G. Huij- boom—Kruup: C. G. M. Swart—Looman; J. G. Schackman—van Druten; C. M. Kerssens —Bom; 10 Febr., A. H. M. de Graaff—Hil- horst: M. L. H. SwinkelsBerkenfeld; H. Bastiaan—van de Wetering; B. F. de Jong de Rooij. OVERLEDEN: 7 Febr., W. Korvinus, 70 j„ Santpoorterstraat; A. Beider, 75 j„ Klooster straat; 8 Febr., M. A. J. Dasia—Kloprogge, 68 j„ Indischestraat.; J. J. II. Karei, 4 in.. Weverstraat; T. J. Nonhebei, 50 j„ Stuijve- santstraat; 9 Febr., H. W. Rodermond—Mool- huijzen, 79 j., Tuinwijklaan. in 1942 weer naar Haarlem terug en met haar medebewoonster mejuffrouw Zwart, die ook lange tijd voor Ons Huis werkte, organiseerde zij in de bezettingstijd weke lijkse middagen voor een clubje vrouwen, „om die eens wat anders te laten horen dan alle oorlogsellende". Na de bevrijding meldden zich vijftig vrouwen aan. en toen is de vereniging „Geluk door Geestelijke Groei" opgericht. Goede sprekers werden en worden uitgenodigd, kunstavonden ge houden en eenmaal in de maand ook ex cursies, bijvoorbeeld naar de bloeiende Beemster, naar het Arnhemse openlucht museum en naar de tentoonstelling „De Vrouw" in Den Haag. Zondag wordt mejuffrouw Van Asperen tachtig jaar, en Zaterdag houdt zij in Ons Huis in de hoofdstedelijke Rozenstraat een receptie. De belangstelling zal er ongetwij feld haar stoutste verwachtingen overtref fen; de banden door Ons Huis gevormd zijn uitermate hecht en stevig, en in de loop van de jaren heeft de tachtigjarige sociale werkster generaties zien komen en gaan. Het is voorwaar geen wonder, dat zij in veler hart zulk een belangrijke plaats heeft veroverd. Men ontmoet niet dikwijls een groot mens als deze vrouw, vooral niet als die grootheid besloten ligt in eenvoud en gewoonheid. Er is reden genoeg om een beetje trots op deze stadgenote te zijn. Het Sportpark aan de Schalkwijkerweg Uitbreiding met 4 voetbal velden In de le suppletoire begroting van de kapitaalsinkomsten en -uitgaven voor de dienst 1949 is een bedrag geraamd van 200.000 voor' de voortzetting van de aan leg van het sportpark aan de Schalkwijker weg, door het maken van 4 voetbalvelden.. In het belang van de lichamelijke oefening behoort aldus schrijven B. en W. aan de raad zo spoedig mogelijk met de aanleg van deze velden c.a. te worden aangevan gen. De gemeente heeft inmiddels de eigen dom verkregen van de daarvoor benodigde gronden, welke pachtvrij zijn, of binnen kort vrij van pacht zullen komen. De oorspronkelijk gedachte ligging van de sportvelden is herzien. Teneinde te bevorderen, dat vorenbe doelde 4 voetbalvelden c.a. in het begin van het a.s. speelseizoen gereed zullen zijn, stellen B. en W. aan de raad voor thans reeds tot de aanleg daarvan te besluiten. Politie werd geïnstrueerd over dierenbescherming Onderwijskrachten en leden van het Haarlemse politiecorps waren Donderdag middag in het Frans Hals Theater op uit nodiging van d§ Vereniging tegenzet Mis handelen van dieren voor Haarlem en om streken bijeengekomen, om op de hoogte te worden gesteld over de wijze, waarop in verschillende delen van het land wordt op getreden, om mishandelen van dieren te voorkomen. De heer Nieuwenhuysen, direc teur van de landelijke vereniging, gevestigd in Den Haag, hield een inleiding en zette het doel en streven uiteen. In het bijzonder richtte hij zich tot de leden van het politie corps, die een preventieveNtaak hebben te vervullen. Er kan op markten en langs de weg veel leed voorkomen worden, als de politie controle houdt. Een film gaf een beeld van het optreden van de politie en inspecteurs der vereniging in verschillende delen van het land. Wordt er controle uit geoefend, dan blijkt wel, dat de veever- voerders en verkopers van vee wel op de hoogte zijn van de wijze, waarop de dieren behandeld moeten worden. Na afloop bracht de voorzitter der ver eniging, de heer J. F. H. van Daelen, dank aan de heer Nieuwenhuysen. „Margriet" wordt verplaatst naar de Hendrik Roozenlaan B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan mevrouw M. Peetoom voor de tijd van dertig jaren in erfpacht uit te gevén, met bestemming om daarop een houten woonhuis te plaatsen, een perceel grond, gelegen aan de westzijde van de Hendrik Roozenlaan, groot onge veer 330 m2. Het betreft het huis „Mar griet". dat al geruime tijd staat op het Wil- sonsplein en ten bate van het kinderhuis „Margriet" verloot is. Vertrekt U NftAR DE TROPEN! VOLLEDIGE UITRUSTINGEN IN VOOROORLOGSE KWALITEITEN AMSTERDAM Uw Her. AARLÉM DEN HAAG ROTTERDAM GE.RZON'S FILIAAL TE BATAVIA IS HEROPEND 1 Het Midden-Oosten en zijn vraagstukken De bekende radiospreker en schrijver H. Ch. G. J. van der Manclere hield Don derdagavond voor de Zakenclub Haarlem en omstreken een lezing over „Het Mid den-Oosten en "zijn vraagstukken". De spreker werd ingeleid door voorzitter G. J. Löenen. De heer Van der Mandere had het eer ste gedeelte van zijn lezing bestemd voor een overzicht van de historische ontwik kelingsgang in het Midden-Oosten, om vervolgens te komen tot een beschouwing over de huidige verwikkelingen in en om Palestina. Engeland heeft een ontzaggelijk moei lijke taak in het Midden-Oosten te vol brengen, zei hij. De Engelsen moeten reke ning houden met de Arabische en Joodse wensen, die veelal door het verleden ge wettigd zijn, met de Russische pogingen aan invloed in het Oostelijk Middellandse Zee-bekken te winnen, en met de strate gische en economische belangen van de Verenigde Staten. Over het algemeen schrijft men aan de Arabische Unie een te grote kracht toe. Naar buiten lijkt de Liga een krachtig instrument, maar in feite is zij zwak ge construeerd: Transjordanië en Irak staan fel vijandig tegenover Soedi-Arabië. Deze partijen gunnen elkaar nog minder dan de Joden in Paléstina. Nu Engeland in India en het Midden- Oosten aan invloed verliest, vestigt het een nieuwe invloed in Afrika. De Engelsen dromen er van, aldus de heer Van der Mandere, van West-Europa mèt Afrika, een „derde macht" te maken, met hen zelf aan het hoofd. En er bestaat een schijn van kans dat wij ons zo buitenzeen eventueel conflict tussen Amerika en" Rusland zou den kunnen houden, omdat beide partijen deze „derde macht" zouden hebben te vrezen. SLACHTOFFER VAN HET ONGEVAL OP DE SPOORBAAN BIJ MUNTERSLAAN. De oude man, die Woensdag nabij de Munterslaan onder een trein raakte en daarbij het leven verloor, blijkt de zeven tigjarige oud-rechercheur van politie H. D. te zijn. Hij was hardhorend, hetgeen het vermoeden dat hij de trein niet heeft horen aankomen wettigt. SCHEEP V A ARTNÏEUWS Arendskerk, 11 Febr. van Cochin te Aleppey. Barendrecht. 10 Febr. van Ilamble naar Curacao. Bengkalis, New Orleans Java 11 Febr. te Colombo. Delfshaven, 10 Febr. van Havrè te Bordeaux. Delft, Curacao —Amsterdam 10 Febr van Madeira. Groote Beer. AmsterdamJava 10 Febr. te Port Said. Hedel. St. JohnHamburg 10 Febr. 170 mijl W. Z. W. Lands End. Keilehavén, 10 Febr. v. Cardiff naar Friesland. Lemsterkerk, 10 Febr. van Bandarabbas te Karachi, Oranjefontein, 10 Febr. van Zanzibar naar Tanga. Poèlau Laut. 11 Febr. van Batavia te Poeloe Samboe.. Pr. Frederik Hendrik, 10 Febr. van Valencia naar Carthagena. Roepat, 10 Febr. v. Batavia naar Soerabaja. Stad Alkmaar, 10 Febr. van Kaapstad naar Port Elisabeth. Tabian, Java Amsterdam pass. 10 Febr. Kaap Guardafui. Tjibesar. 10 Febr. van Menada naar Balik- papan. Veendam, RotterdamNew York 11 Febr. te Bermuda verwacht. Waterland, Buenos AiresAmsterdam pass. 10 Febr Dover. Zeeman, 10 Febr. van Tarakan naar Makassar, Boissevain. 11 Febr. van Pernam- buco te Kaapstad. Hugo de Groot, New OrleansKaapstad 10 Febr. 550 mijl West v. St. Helena. Lawak, 9 Febr. van San Francisco te Singapore. Modjokerto. 10 Febr. van Rot terdam te Batavia. Overijsel, 15 Febr. van Lorenzo Marquez te Tacoradi verwacht. Pr. Joh. Willem Friso, 10 Febr. van Rotterdam te Antwerpen. Randkerk. BeiraAmsterdam 11 Febr. te Barcelona. Sallando, Casablanca Vlaardi»gen pass. 10 Febr. St. Vincent. Tabinta, AmsterdamJava pass. 10 Febr. Stromboli. Ternate. RotterdamJava 10 Febr. van Port Said. Willem Ruys, Rotterdam Batavia pass. 11 Febr. Finisterre. Kennemer Financierings Instituut De leden van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten kwamen Donderdagavond in restaurant Brinkmann bijeen voor een bespreking over de Stichting Kennem'er Financierings instituut (officieel genaamd de Stichting Kennemer Instituut tot bemiddeling bij de financiering van aankopen in dé détail- handel). De voorzitter, cle heer B. W, Las- schuit dankte in zijn openingswoord de heren F. S. Nooirihoff "én A. M. van Ko- ningsbrugge, die respectievelijk als vice- voorzitter en secretaris-penningmeester zullen optreden voor hun medewerking. De heer Lnsschuit gaf een overzicht van de werkzaamheden van het bestuur en over het 'doel van de stichting. De bedoeling is mee te werken tot de voorziening in de rechtvaardige volkscred ietbehoefte op maatschappelijk en zakelijk juiste wijze in het belang van de credietbehoevenden en van de bij de stichting aangesloten détail handelaren. Het doel wordt bereikt door borg te staan voor credietwaardige per sonen, die een voorschot nodig hebben voor noodzakelijke, meer duurzame doel einden. Tussenkomst verleent de Volks- eredietbank. In het bestuur hebben zitting vertegenwoordigers van .de Kamer van Koophandel en van de middenstandsorga nisaties uit Haarlem en omliggende ge meen,ten. Na de inleiding maakten vele bezoekers van de gelegenheid gebruik vragen te stellen waarna de voorzitter het doel en streven van de stichting nader uiteenzette. Uit de vragen bleek wel de grote belang stelling onder de middenstanders. Dezer dagen zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld van het Instituut gebruik te maken. VOOR. Bedden, Dekens, Matrassen, Ledi kanten, Divanbedden, Opklapbed- den. Ombouwen, Kinderledikanten, Kinderstoelen naar de speciaalzaak Kamerlid vraagt: „Hoe krijgt prof. W. Mengel berg zijn f 10.000?" I-Iet Eerste Kamerlid mr. G. J. van Heu- ven Goedhart (Arbeid) heeft aan de minis ter van Financiën vragen gesteld over het feit dat prof. dr. W. Mengelberg, voormalig dirigent van het Concertgebouworkest, op grond ener tussen het bestuur van het Con certgebouw en hem in 1939 aangegane overeenkomst jaarlijks een bedrag van 10.000 ontvangt. „Is het de minister bekend," zo vraagt de heer Van Heuven Goedhart, „dat prof. Mengelberg zich sinds jaren metterwoon in Zwitserland heeft" gevestigd, zodat aange nomen moet worden, dat het bedrag van 1-0.000 hem in Zwitserse valuta wordt uil- gekeerd? Wil de minister doen nagaan, of ambtelijke instanties dan wel de Neder- landsche Bank de uitbetaling in Zwitserse valuta hebben mogelijk gemaakt en, indien dit het geval blijkt te zijn, aan die mede werking onmiddellijk een einde doen maken?" De Nederlandse regering heeft bij een Britse radio-fabriek een order geplaatst voor radio-telefoniemateriaal tot een bedrag van phgeveer f 100.000. De Nederlandse industrie kon slechts een zeer klein gedeelte van het benodigde materieel leveren, dat bovendien niet aan de gestelde eisen beantwoordde. De uitbreiding van het Coornhert-lyceum te Haarlem Nadere bijzonderheden over de plannen van het ge meentebestuur Het met ingang van 1 September 1947 opgerichte Coornhertlyceum is reeds in het tweede jaar van zijn bestaan tot zulk een grote school uitgegroeid, dat de ruimte in de voor tijdelijke huisvesting ingerichte villa -aan de Oostei'houtlaan no. 19 nog maar juist toereikend bleek om alle leer lingen te plaatsen. De te verwachten uit breiding door vorming met ingang van 1 September a.s. van derde klassen en door vorming van hogere klassen in volgende jaren, maakt het nodig, dat spoedig maat regelen worden genomen met het oog op het onderbrengen van alle leerlingen. Het is zo schrijven B. en W. aan de raad niet mogelijk thans of in de naaste toe komst reeds een permanent gebouw te stichten, zodat een oplossing moet worder. gezocht in het bijbouwen van houten loka len bij de villa aan de Oosterhoutlaan. In overleg met de rector van het Coornhert lyceum is een plan van uitbreiding opge maakt. Deze bijbouw zal pl.m. 196.000 kosten, en voor uitbreiding van de rijwielbergplaats en het geschikt maken van ruimten in het hoofdgebouw voor na tuur- en voor scheikundelokalen is 25.000 nodig. Voor de meubilering en verdere inrichting van de nieuw te stichten lokalen moet worden gerekend op een uitgaaf van rond 50.000, zodat-in totaal f 271.000 zal nodig zijn. Op de eerste suppletoire be groting van de voor 1949 geraamde kapi taalsuitgaven is voor dit doel geld uitge trokken. B. en W. stellen 4e raad voor, dit bedrag reeds thans ter beschikking te stellen. B. en W. menen dat deze grote uitgaaf verantwoord is te achten, Omdat in de toe komst, na de totstandkoming van het per manente gebouw voor het Coornhertly ceum, de mogelijkheid bestaat om het uit gebreide complex aan de Oosterhoutlaan te bestemmen voor een ander doel, waarbij zij b.v. denken aan de huisvesting van een eventueel te stichten school voor moeilijk opvoedbare kinderen en voor de in te stel len school-psychologische dienst. Gedurende het cursusjaar 19491950 kunnen twee der leslokalen, welke eerst op 1 September 1950 voor het Coornhert- lyceum nodig zullen zijn, voor het onder wijs aan de bijzondere Montessori-school worden gebruikt, welke eveneens ruimte te kotf heeft. Verkopingen De uitslag van de huizenverkopingen van Donderdag in het Notarishuis te Haar lem gehouden is: Visserseinde 63, 65, 67 te Spaarndam, niet verkocht. Ruvsdaelweg 12, Överveen, 38000,—, S. L. Mok qq. Kolkstraat 21, 23 en 25 zwart en rood, 13150,—, N.N. Klarenbeekstraat 34, 36 en 38 zwart en; rood, f 11280,—, Mr. B. E van Tijn qq. Ged. Raamgracht' 42 en Sophiastraat 43, 7600,—, J. W. Th. Fibbe qq. Oude Kruisweg 1238, Vijfhuizen, ƒ4185, L, M. Smit qq. Oude Kruisweg 1240, Vijfhuizen, 4150, L. M. Smit qq. Borneostraat 47, 49 en 51, Heemstede, 13050,M. van Dijk qq. Borneostraat 53. 55 en 57, Heemstede, 18550,—M. van Diik qq. Borneostraat 61, 63 en 65, Heemstede, 14310,M van Dijk qq. 0 Glipperweg 61, Heemstede, 4750,W. 'Lammerse. Glipperweg 61A, Heemstede, 5100, A. D. v. d. Vlugt. Glipperweg 61B, Heemstede, f 4825, H v. d. Poll qq. Koediefslaan 8. Heemstede, 7325,H. J. Woerden. Pieter Kiesstraat 69, 4850,J. W. Heu perman qq. Reitzstraat 58 en 60, niet verkocht. J. F. Helmerstraat 22, 4000,(opge houden. Gen. Bothastraat 78, 4575,A. C. v. d. Putten qq. Kosterstraat 5, Zandvoort, niet verkocht. Celebesstraat 31, 3850,— N.N. In een zomerhuisje in Oud-Loosdrecht zijn de lijken gevonden van een 42-jarige koopman uit Rotterdam en zijn 44-jarige huishoudster. Zij waren door gasverstikking om het leven gekomen. Dwingt een lagere bijzondere uitkering de gemeente tot bezuinigingen? B. en W. van Bloemendaal hebben dd. 8 December 1948 een groot aantal aanmer kingen van Gedeputeerde Staten ontvan gen op de door de raad vastgestelde be groting voor 1948. Uit die nota komt naar voren dat de financiële zelfstandigheid van de gemeen ten nog slechts ih een zeer beperkte mate teruggekomen is.. Gedeputeerde Staten hebben vrijwel elke post van inkomsten en uitgaven nauwgezet bekeken en overal waar enige aanleiding bestond hun commentaar gegeven. De nota besluit met het verzoek om met in acht neming van hetgeen opgemerkt werd, de begroting te willen wijzigen. Het belangrijkste punt is de verlaging van de bijzondere uitkering uit het Ge meentefonds. In de begroting is die gesteld op 207.000, maar 10 November 1948 heb ben Ged. Staten aan de gemeente Bloemen daal de mededeling gezonden dat de minis ter van Binnenlandse Zaken deze voorlopig bepaald heeft op 43.000. Derhalve zal dus voor een tekort van 164.000 nog dek king moeten worden gevonden, voor zover althans het door de minister aanvankelijk toegekende bedrag niet aanvechtbaar ge acht moet worden. In de verschillende opmerkingen is reeds door Ged. Staten aangegeven op welke wijze het tekort aanmerkelijk kan worden verlaagd. Voor het overige wensen Gedepu teerde Staten het initiatief ten deze in de eerste plaats aan het gemeenbestuur te laten en de voor hét overblijvende gedeelte nog nodige dekkingsmiddelen door dit college te doen aamv'ijzen. Het moet niet buitengesloten geacht worden, dat het ver eiste evenwicht in het gemeentelijk budget een verlaging Van onderscheidene uitgaaf oosten zal medebrengen. In verband met hel vorenstaande hebben Gedeputeerde Staten echter gemeend ,de ramingen van j uitgaven in de begroting in het algemeen j voorlopig onaangetast te moeten laten, Met J het oog op de uitgaven der gemeente in de eei-stkomende jaren wordt er reeds thans de aandacht op gevestigd, dat het aanbe veling verdient de begroting voor de dienst 1948 sluitend te maken zonder daarin de 10% verhoging der uitkeringen uit het Ge meentefonds. B. en W. delen aan de raad mede dat door de gewijzigde omstandigheden Bloe mendaal aanspraak meent te kunnen ma ken op een bijzondere uitkering van ƒ136.000. 13 December 1948 is dit reeds aan Gedeputeerde Staten medegedeeld, met het verzoek te willen bevorderen, dat bedoelde uitkering indei'daad op 136.000 wordt vastgesteld. Naar aanleiding van de mede deling, dat het niet buitengesloten moet worden geacht, dat het vereiste evenwicht in het gemeentelijk budget een verlaging vah onderscheidene uitgaafposten zal medebrengen, wordt door B. en W. opge- gemerkt, dat het jaar 1948 inmiddels reeds is verstreken. Was de bijzondere uitkering tijdig vastgesteld, dan had hiermede bij het doen der uitgaven rekening kunnen wordyn gehouden. In afwachting van deze vast stelling, kon het doen van de nodige uit gaven niet worden stopgezet. Of de gemeente 'de begroting 1948 kan sluitend maken zonder daarin de 10% ver hoging der andere uitkeringen uit het Ge meentefonds te betrekken, zal afhankelijk zijn van het bedrag, waarop de bijzondere uitkering definitief wordt vastgesteld. Ged. Staten menen dat een subsidie aan de bewaarscholen van 60 per leerling'te hoog is. Gemiddeld wordt zo'n subsidie beperkt tot 30. Vereist is dat de kinderen gemiddeld 0.50 schoolgeld per week be talen. B. en W. antwoordden dat dat laatste niet op alle scholen in Bloemendaal geschiedt. Aan die opmerking zal evenwel aandacht geschonken wordt. De opbrengsten der Personele Belasting vallen mede. Daarvan zijn de ontvangsten, aan opcenten f 40.000 hoger te ramen. De winst van het Waterleidingbedrijf was uitgetrokken op 15.000. Ged. Staten vinden dit te laag en meenden dat de uit komsten van het bedrijf over 1947 wel een raming van 30.000 rechtvaardigen. B. en W. hebben bij nadere beschouwing thans 20.000 uitgetrokken.' Een geschil met Ged. Staten over de doortrekking der Dompvloedslaan Ged, Staten menen dat op de begroting geen gelden mogen worden uitgetrokken voor doortrekking der Dompvloedslaan, omdat hun college op 9 Juli 1948 aan de gemeente heeft medegedeeld, dat eerst na de herziening van het uitbreidingsplan ter plaatse de daarmede overeenstemmende werken voor uitvoering in aanmerking komen, Tegen bedoelde afvoering van deze post van de begroting bestaat bij B. en W. be zwaar. Doortrekking van de Dompvloeds laan toch is van groot belang, aangezien het dringend gewenst is om het verkeer over de Julianalaan te ontlasten, met het oog op het gevaarlijke verkeerspunt Bloe- mendaalsewegMilitairenweg. Ook met het oog op het thans reeds drukke rijver- keer over de nu nog smalle zandweg, welke het reeds aangelegde gedeelte van de Dompvloedslaan met de Willem de Zwij gerlaan verbindt, is het zeer gewenst, dat de doortrekking spoedig tot stand komt. Ook het feit, dat de eerlang te bouwen Christelijke school aan het nog door te trekken gedeelte van de laan komt te lig gen, maakt deze doortrekking zeer urgent. Daarbij komt, dat de gemeente tegenover de eigenaren van de bouwterreinen gelegen aan het door te trekken gedeelte van de Dompvloedslaan de verplichting op zich heeft genomen tot doortrekking over te gaan. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de doortrekking, zoals de gemeente die zich heei'-t gedacht, voorkomt op -een door Ged Staten goedgekeurd uitbreidingsplan, zoda de gemeente uit dien hoofde volkomen be voegd is tot uitvoering van hét werk, Mevrouw Margaret Good in Bristol is danig trots op haar welvarende vierling, die zij vorig jaar Juni ter wereld bracht. Wel heeft zij sindsdien ervaren, dat ook vierlingen hun „keerzijde'' hebben, met het gevolg dal er dagelijks een zestig luiers ie .wassen zijn. Terwijl hel viertal zusjes tevreden zit bruin te branden in hel vroege voorjaarszonnetje hangt moeder Good zuchtend een nieuwe luier-oplaag aan de drooglijnen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Dpeninga gisteren koersen Koninklijke Olie. 301% 299% 249% 244% 217% 216% A K U 160% 159 s=g Nederlandse Ford 250 Nederlandse Kabe' 267 v Berkei's Patent 108 Scheepvaart- Unie 157% 156% Holl.Amerika Lfm 163 Deli Maatschappij 142 139% H. V A I59V2 157% Vdam Rubber 153% 151 Yz Ned Handel My 160 N -I Handelsbank 114 Billiton Mij II 350 Prinses Wilhelmina heeft aan de Ver enigde Nederlandse Zendingscorporaties een belangrijk bedrag geschonken voor de zelfs- standige Indonesische kerken. In Amsterdam zijn twee mannen en een vrouw aangehouden, die in Purmerend had den ingebroken in een wasserij. Zij namen een grote partij textielgoederen mee, die zij met een eveheens gestolen auto naar Am sterdam vervoerden. Een 29-jarige filiaalchef van een kle- dingmagazijn jn Amsterdam-West is ge arresteerd. omdat hij zijn firma voor 15.000 heeft benadeeld door valsheid in geschrifte, Het geld had hij verbrast. De diepvriesonderneming „Birds Eye" te Rotterdam zal in het komende seizoen niet meer in Nederland produceren. De totale diepvriescapaciteit in Nederland is voorlopig te groot voor de binnenlandse vraag. De Rotterdamse raadszaal was Donder dagmiddag met twee vlaggen getooi'd, de een drie-banig (groen-wit-groen), de ander zevenbanig, om het de gemeenteraadsleden gemakkelijker te maken te beslissen over het voorstel van B. en W./de driebanige vlag als officiële vlag dér gemeente Rotterdam vast te stellen. Na een geanimeerde discussie werd met meerderheid,, van stemmen beslo ten het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer A. C. de Neeve, oud-redacteur financiën van de 'Nieuwe Rotterdamse Cou rant en kolonel der infanterie b. d. is in de leeftijd van 70 jaar overleden. In opdracht van de minister van Ver keer cn Waterstaat en van de Rijkscom missie voor Geodesie zal prof. dr. ir. F. A. H. Vening Meinesz, directeur van het K.N.M.I. naar Curagao vertrekken om zwaartekracht metingen te doen en besprekingen te voeren over het inrichten van een meteorologische dienst in West-Inöië, De doodstraf is geëist tegen N. C. Jonker, die tijdens de bezetting chef is ge weest van de „Sociale Politie"' in Amster dam. Hem was ten laste gelegd, dat hij vele Nederlanders heeft gearresteerd en mishan deld en dat hij mensen, die zijn persoonlijke aspiraties in de weg stonden, heeft laten deporteren. De Nijmeegse jongeren hebben besloten in de oude stad de krotwoningen te gaan opknappen om de, bewoners een droog onder dak te kunnen verzekeren. De-jongeren dra gen zelf de kosten van de herstellingen. Tijdens de storm van Woensdag is te Venlo het dak van een in aanbouw zijnde noodkerk weggewaaid. Woensdagmorgen was juist de vlag in top gegaan wegens het. gereed komemvan het dak. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor voor verhoging van de sub sidie voor 1947 en 1948 aan de stichting R.K. Avondschoolonderwijs, ten behoeve van de door haar in stand gehouden R.K. Middelbare handelsavondschool, ter beschikking te stellen een bedrag van f 4701 en voor vergoeding van bezettingsschade aan het bestuur der Stichting Noorderkerk en School een bedrag van f917 Op de spoorwegovergang bij de Wester- graclit te Haarlem kreeg een 57-jarige zil versmid een der afsluitbomen op het hoofd, toen hij op het laatste nippertje wilde over steken. Hij kreeg een lichte hersenschud ding en een flinke wond in het voorhoofd, en is per ziekenauto naar het Diaconessen- huis overgebracht. De Haarlemse politie heeft een 30-jarige detacheur uit Haarlem aangehouden, die een gehuurde fiets had verduisterd. Hij heeft be kend het rijwiel voor f 17.50 aan een reiziger te hebben verkocht. De fiets is bij deze rei ziger door de politie aangetroffen en in beslag genomen. Op de Wagenweg, bij de Zomerlust- straat. sloeg Donderdagmiddag een paard op hol. Het dier galoppeerde de Wagenweg af, het Plein over en werd eerst op de Kamper singel door een motor-agent van politie tot staan gebracht, waar een vrachtauto de weg blokkeerde. Op de Kampersingel had het paard een bakfiets omver geworpen, die zwaar beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor; De gemeenschap Haarlem houdt 13 Februari een Zondagmorgenbijeenkomst in Restaurant Brinkmann, Waar mr. H. Giltay zal spreken over „Geestelijke menswording". De heer H. J. A. Haan, proponent te Zandvoort, heeft het beroep naar de Evange lisch Lutherse Gemeente van Purmerend aangenomen. De Kring Haarlem en onjstreken van Gereformeerde Vrouwenverenigingen houdt 3 Maart een vergadering in de Wilhelmina- kerk Mevrouw Zwart—de Jong zal spreken over het onderwerp: „Amerika, het land der onbegrensde .mogelijkheden". Dc heer Johan Hunningher, een bekende Amsterdamse smalfilmamateur komt Dinsdag 15 Februari in de aula van' de HBS A aan de Raaks te Haarlem, op uitnodiging van de Haarlemse afdeling der Nederlandse Smal filmliga) een aantal van zijn eigen films ver tonen. „Het Vrolijk toneel" geeft Zondagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw een voorstelling in ..Hare Majesteit Heintje", waarin onrl y andere optreden Heintje Davids, Sylvain Poons en Jacques van Bijle- velt. Voor de leden van Buurtbelang Aerden- houtBentveld zal Maandag in restaurant Boekenrode te Heemstede een filmavond worden gegeven. „Snapshots van Nieuw Guinea" zal het onderwerp zijn, waarover ir. Z. Salverda. opperhoutvester, zal spreken, alvorens een film vertoond wordt, Dinsdag 15 Februari houdt de afdeling Haarlem en omstrekén van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een algemene vergadering. Periodiek treden als bestuursleden af de heren J. F. Ch. Dix, J A. Dorresteyn en A. C. Kloet, doch' zij zijn herkiesbaar. Medede lingen zullen worden gedaan over de viering van het zeventig jarig bestaan op 3 Maart in „Dreefzicht". De afdeling Heemstede van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie houdt Vrijdag 18 Februari in het restaurant der Heemsteedse Sportparken een onenhare ver gadering. waarop de heer H. Ch G. J. van der Mandere uit Den Haag zal spreken over „Nederland tussen de mogendheden" Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn met ingang van 1 Januari 1949 voor een tijdvak van 2 jaren benoemd: tot voorzitter van de Raad van Beroep Bloembollenuitvoer jhr. dr O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den te Hillegnm, tot plaatsvervangend voor zitter. tevens plaatsvervangend lid de heer R. M H van Wa'veren te Bennebroek. Aan de raad is toegevoegd als secretaris .de heer H J Voors te Heemstede. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdag 17 Februari in het Raadhuis te Overveen in een openbare vergadering bijeen De agenda bevat veertien punten. B. en W van Bloemendaal hebben voor de benoeming van een onderwijzer aan de Vondelschool te Aerdenhout de volgende voordracht opgemaakt: 1. G. J, Bosch te Baaider: 2 Chr. A Hollander, tijdelijk onder wijzer aan de Vondelschool te Aerdenhout; 3. L. N Weber. onderwijzer aan de Juliana- school te Zwanenburg. Heemstede BURGERLIJK K STAND ONDERTROUWD: M. Bult en I. W. Korte," F. van Dort en W. G. van der Vlugt; G. A. A. van Riemsdijk en C. de Bonte; H. J. Fiege en A. T. Kuijpers. GEHUWD: W. Commissaris en M. J. C. Driessen; B. E Busking en N. van Steenwijk. BEVALLEN: M. C, Wals—Jonkhart. d.;'C. M. Huijprans—van der Velden, d.; J, f M. Ziekman—van Vessum, d.; M. C Tepo van van der Hoff, d.; J. RusmanJansen, d OVERLEDEN: S. G. Priem, 58 j.; F. Pietj 113 mnd.; J. C. Schiichmann, 77 j.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6