Haarlems Dagblad Geen snelle militaire hulp Onderhandelen Hatta beschuldigt Nederland van trucs om UNO te misleiden voor Scandinavië uit Amérika Dr. Valentine verdedigt Nederland in Amerikaanse senaatscommissie 63e Jaargang No. 19169 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825.-Redactie 10600. Direct.-Hoofdred.- 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 15 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de'Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en óprechte 'tjaarlemsc^e Courant (Khno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SIR NORMAN ANGELL heeft in een artikel in het Amerikaanse maand schrift Reader's Digest deze eenvoudige waarheden geuit:- Er kan geen vrijheid be staan als de mensen niet bereid zijn zekere vrijheden ervoor op te offeren. Wij moeten de vrijheid om met een auto te rijden, zoals het ons behaagt, offeren om vrij te blijven van een plotselinge dood. Er is geen justitie als de mensen rechter in eigen zaak willen wezen en macht bezigen om hun uitspraak aan anderen op te leggen. Er kam geen vrede tussen de naties zijn zolang zij het recht opeisen volmaakt onafhankelijk, vrij, ,,souverein" te wezen. Dat is geen recht: het is een anti-sociale en gevaarlijke eis. Zolang wij de worsteling om welvaart, vrijheid, democratie, recht en vrede be schouwen afs een oorlog, die door goeden en rechtvaardigen gestreden moet worden tegen lieden van algemeen-erkende boosaardigheid, zullen wij falen. Die wor steling is geen oorlog, maar het zoeken van de oplossing van een reeks moeilijke vraagstukken. Welke vrijheden kunnen wij prijsgeven om waardevoller vrijheden te behouden? Deze gedachten zijn zeker niet nieuw in de zin, dat niemand ze tevoren heeft geuit. Integendeel: het zijn oude waarheden. Maar is het kenmerk van een tijd van inzinking juist niet, dat de oude waarheden het meest veronachtzaamd worden? Zo ziet ge het verschijnsel dat na twee wereldoorlogen, die tot enorme verliezen en achteruitgang hebben geleid en de grote en kleine tegen stellingen in de wereld verergerd ihplaats Van verminderd, men krampachtig blijft Vasthouden aan strijd als middel tot oplos sing van geschillen en aan wantrouwen als wijs beleid. Men zal door oorlog nooit ge schillen oplossen of tegenstellingen ophef fen. Indien het tot een derde wereldoorlog mocht komen zal die alle deelnemers, met inbegrip van de overwinnaars, opnieuw verlies doen lijden erger nog dan de beide vorige malen. De ontwrichting en het wantrouwen zullen dieper wortelen dap tevoren en „ideologische tegenstellingen" zullen blijven. De overwinnaars zullen een groeiende nieuwe macht tegenover zich yinden en daarmee tot overeenstemming pogen te komen zonder iets van hun eigen Voordelen op te offeren. Hoogstens zullen zij bereid zijn zich iets onbelangrijks af te laten dwingen. Zolang zij dit beleid volgen zullen zij falen. En hun achterdocht zal in gelijke of nog groter mate achterdocht bij de tegenpartij kweken. Zij zullen zich daar over verwonderen. Maar zij zullen het zelf hebben gedaan. „Mijn zoon", schreef de Zweedse kanse lier Oxenstierna indertijd, „gij beseft nog niet met hoe weinig wijsheid de wereld geregeerd wordt." Hij zóu dat jn deze tijd met meer recht dan wellicht ooit tevoren kunnen schrijven. En het wonderlijkste is dat een aantal mensen de waarheden, die "Ik nu eens aan Sir Norman Angel! heb ont leend, toch heel goed kent en zelfs beseft en er in eigen leven zoveel mogelijk naar handelt. Daar zijn heel eenvoudige mensen bij. Onbekende mensen, bescheiden levend in hun kleine kring, die zekere verbazing zullen gevoelen als zij de woorden lezen van een groot man als Sir Norman, schrij ver'van vele vermaarde werken "(waaron der „The Great Illusion", dat in tientallen talen ih milliöeneri exemplaren is gelezen), winnaar van de Nobelprijs-1933. Want zij zullen tot zichzelf zeggen: „Moet zulk een man daarover schrijven? Dat heb ik altijd geweten." Er zijn helaas andere grote mannen groot althans als ge alleen rekent naar de faam die om hun namen zweeft die het niet weten. Zij zien allang door de bomen het bos niet meer. Zij verkeren allang in de toestand van die Franse politicus (door Norman Angell ook nog 'eens aangehaald) die toen 'hij uit zijn raam een opgewonden mensenmassa langs de boulevard zag trek ken zeide: „Ik moet hen volgen, want ik ben hun leider." Zij zitten bovendien vaak vastgeroest in vooroordelen. Als ge telkens leest van onoplosbare Vraagstukken, mislukte conferenties, het dode punt dat bereikt is ofwel met een Engelse term „the deadlock", als men ons eindeloos blijft ergeren met verwikkelingen zonder uitweg, geloof dan niet dat deze dingen werkelijk.onoplosbaar zijn. Zij zijn dat w-el. Zij lopen vast door verkeerde methode van onderhandelen: doordat men geen werkelijk offer wil brengen, geen vrijheid-van-handelen prijsgeven om gro ter vrijheid te winnen. Doordat men wan trouwen voor wijsheid aanziet. Doordat men rechter in eigen zaak wil zijn. Doordat men zich heter, wijzer, verstandiger, be schaafder, vooruitstrevender en sterker acht dan de wederpartij. Doordat men meent dat men een nederlaag zou lijden, men een offer bracht om nader tot elkaar te komen. Er zijn niettemin altijd mensen geweest, die door toegeven wisten te slagen. Er zijn ook wel eens regeringen geweest'die dat deden. Met name Engelse regeringen heb ben er dikwijls veel mee bereikt. Maar in deze tijd schijnt zulke wijsheid geen opgeld te doen. Het uitblijven van enig verder overleg tussen Oost en West, de toespitsing van het wederzijdse wantrouwen, het op nieuw opvoeren van de bewapeningen Is dat alles niet beschamend en een droe vige mislukking in een wereld, die zozeer van afkeer van oorlog vervuld heet te" zijn en waarin zovelen weten, dat het anders moet gaan als men een nieuwe ramp wil I vermijden? R. P. De funnelbouwplannen Nog geen contact terzake tussen Amsterdam en Velsen Bij de algemene beschouwingen over de Velsense gemeentebegroting voor 1949 werd door enkele raadsleden gevraagd, of burgemeester en wethouders van Velsen al kennis hadden genomen van het stand punt der gemeente Amsterdam betreffen de de tunnelbouw in Velsen; men had na melijk vernomen, dat het gemeentebestuur van Amsterdam het plan zou hebben, hierover contact te zoeken met Velsen. Na een verzekering van B. en W., dat dit probleem de grootste aandacht van het Velsense gemeentebestuur heeft, werd ge antwoord, dat het contact, waarover ook in de Amsterdamse gemeenteraad is ge sproken, nog niet heeft plaats gehad. - Met ingang van 1 Maart zullen weer ongefrankeerde postpakketten verzonden kunnen worden. Dr. Beel zal slechts kort in Nederland zijn In het Amerikaanse tijdschrift News Week is een verklaring van de heer Hatta opgenomen. Naar aanleiding daarvan wordt van bevoegde Haagse zijde meegedeeld: „De verklaring van de heer Hatta, ge publiceerd door de „News Week", heeft verbazing gewekt om verschillende redenen. Schimpscheuten aan het adres van Nederland in de geest van dat „de Hollan ders nu bezig zijn om met iedere truc welke zij kunnen bedenken de resolutie van de Veiligheidsraad te ontlopen" en voorts de opmerking, dat een voorstel van Nederlandse zijde om tot spoedige oplossing xan het probleem vte geraken „niet moei lijk is te herkennen als een duidelijke truc die bedoelt het volk van Indonesië, de UNO te bedriegen en de publieke opinie van de wereld een rad voor de ogen te draaien", liggen niet meer op een peil, waarop uit spraken en nog wel als officieel geken merkte uitspraken van éen verantwoor delijk persoon behoren te staan! Verbazing wekt voorts dat de heer Hatta meent, dat inderdaad de Nederlandse re gering in de veronderstelling zou verkeren dat met slimheden en kunstgrepen het Indonesische probleem in zijn binnenland se en buitenlandse aspecten zou kunnen worden opgelost. Men betreurt diep, dat in een- ernstige zaak op een ogenblik dat van alle betrok kenen wordt gevraagd, dat zij naar hun beste weten en volgens hun geweten zullen trachten door overleg een goede oplossing te vinden voor de toekomst van het Indo nesische volk, van de zijde van een der partijen de indruk wordt gewekt, dat men elke basis voor een werkelijk zakelijk en vruchtbaar overleg onmogelijk maakt.uVTen hoopt, dat deze indruk alsnog door een duidelijke verklaring van de heer Hatta zal worden weggenomen." „De verwarring volkomen". De Bataviase „Nieuwsgier" van gisteren schrijft over het ontslag van minister Sas sen, dat „de verwarring thans welhaast volledig is", en zegt: „Wij begrijpen niet, wat er nu uit Batavia nog zou moeten wor den gezegd en gedaan om duidelijk te maken, dat de ontwikkeling van de toestand geen langer uitstel van de formulering ener duidelijke en overtuigende politiek, gedoogt. Nochtans ontbreekt tot op het hui dige ogenblik zulk een formulering en de vraag bestaat, dat dit een gevolg is van het ontbreken van een duidelijk en overtuigend beleid in den Haag". Het blad citeert dan het artikel van professor Roihme in „De Volkskrant": „welke gedragslijn?", en zegt dan verder: „Indien deze opmerking van een zo goed ingelicht man enige betekenis heeft, kan het slechts deze zijn dat, ondanks de hooggeprezen eenheid, die thans in het kabinet is" bereikt, het lang niet zeker is, dat dr. Beel het resultaat daarvan slikken zal. Indien dit zo is, zal dus de verzekering, dat de principiële doelstellingen en het standpunt tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad onveranderd zijn, met een korreltje zout moeten worden genomen. Graduele verschillen kunnen, als zij maar groot genoeg zijn, het karakter aannemen van principiële geschillen". „De Nieuwsgier" memoreert de woorden van de heren Van Roy en en Stikker met betrekking tot de onuitvoerbaarheid van bepaalde punten der resolutie van de Vei ligheidsraad, en zegt dan: „Op basis van de practische zekerheid, dat deze punten door Nederland niet zouden worden uitge voerd, is vervolgens van hieruit het voorstel gedaan, als alternatief de versnelde uitvoe ring van het politieke program te bevorde ren, zodanig, dat de daarop betrekking heb bende bepalingen der resolutie een zeer veel ruimer uitvoering zouden verkrijgen dan was gevraagd. Deze beiden zijn uiter aard onafscheidelijk verbonden. Maar het is natuurlijk mogelijk, met een „gedrags lijn" dit schema te torpederen. En gezien de uitlatingen in de „De Volkskrant" is er, dunkt ons, reden om te vrezen, dat het woord „gedragslijn" inderdaad zo al niet die bedoeling, dan toch dit effect heeft of zal hebben. De verwarring is thans wel haast volledig", aldus besluit „de Nieuws gier". Dr. Beels reis. Dr. Beel is gisteren te 22.00 uur Batavia- tijd met de Constellation „Curasao" naar Nederland vertrokken, vergezeld van dr. Koets. Het ligt in de bedoeling, dat het vliegtuig geen nachtstop op Mauritius houdt, zodat het Woensdagochtend te 11 uur Nederlandse tijd in Nederland ver wacht kan worden. Dr. Beel die werd uit geleid door luitenant-generaal Spoor, vice- admiraal Pinke en vele leden van de voor lopige federale regering en de B.F.O., ver klaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Verwacht wordt, dat dr. Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Vóór zijn vertrek ontving hij de voorzitter van de B.F.O., sultan Hamid II en vele deel staatleiders. Spoedig vredesbesprekingen in Peiping? De communistische burgemeester van Peiping, generaal Yeh Tsjien Ying, heeft tegenover de Nankingse vredesmissie van burgers verklaard, dat te Peiping formele vredesbesprekingen zullen beginnen, zodra de stad is gezuiverd van nationalistische elementen, zo bericht men te Nanking. „Treinramp in Spanje was gevolg van sabotage" Volgens een verklaring van Spaanse spoorwegdeskundigen is de ontsporing van de sneltrein Barcelona-Madrid op Zondag morgen jongstleden, waarbij 28 doden zijn gevallen, te wijten aan weloverwogen sabotage. Twee dagen voor de ramp waren' op de betrokken plaats nog nieuwe rails en dwarsliggers aangebracht. Uit een onder zoek zou gebleken zijn, dat aan de buiten kant van een scherpe bocht boven de wa terkant waar de trein is omlaag gestort, een rail was losgemaakt. SUIKERWERKEN VRIJ IN PRIJS Met ingang van 16 Februari zijn suiker werken vrij in prijs, zodat thans alle soorten versnaperingen niet meer aan een officiële prijsstelling zijn gebonden. Militair weekoverzicht Zuiveringsacties tegen benden voortgezet In een officieel overzicht over de mili taire sitifhtie gedurende de afgelopen week wordt opgemerkt, dat de activiteit van de gewapende groepen voornamelijk is ge richt tegen economische objecten; ook de bevolking in de voormalige republikeinse gebieden moest het ontgelden. Het aantal aanmeldingen van voormalige* officieren der T.N.I. en manschappen nam toe. West-Java: in Bantam slechts enkele kleine botsingen met benden, waarbij hun schuilplaatsen werden opgeruimd. In het gebied van Pasoendan werden de zuive- rings-acties voortgezet, waarbij vooral groepen der voormalige Siliwangi-divisie zware verliezen leden. Deze acties vonden voornamelijk plaats in de gebieden ten Noordwesten van Soemedang, ten Zuiden van Tjiawi en in de omgeving van Penga- lëngan. In het laatste gebied verloren de gewapende groepen een honderdtal doden, vele gewonden en een groot aantal wapens. Er hebben zich enkele officieren van de staf der Siliwangi-divisie gemeld. Midden-Java: de intensieve patrouille- gang der Nederlandse troepen heeft een toenemend succes. Hier werden aan de ge wapende groepen zeer zware verliezen toe gebracht. De activiteit van scherpschutters •langs de wegen is op vele plaatsen afge nomen. In het Westelijke deel van Midden- Java werd een aantal pogingen tot sabo tage ondernomen. In het gebied tussen Djokja en Solo werden enkele gewapende groepen opgeruimd. Oost-Java: de in het gehele gebied van Oost-Ja va ondernomen zuiveringsoperaties wierpen eveneens goede resultaten af, speciaal in de omgeving van Kediri- Bodjonegoro en Lamongan. Een belang™ rijk aantal kleine wapens en meer dan vier ton munitie werden in beslag ge nomen. In de negara Djawa Timoer leden de benden gevoelige verliezen. Sumatra: dè gewapende benden zijn die per in' het gebergte teruggetrokken. Over het algemeen neemt ook hier de activiteit der gewapende groepen af. „Duitse muntkwestie de oplossing nabij" Verklaring van prof. Reuter na zijn terugkeer uit Londen Professor Ernst Reuter, burgemeester van „Westelijk" Berlijn, heeft in een ver gadering van de gemeenteraad verklaard, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevïn, een bezoek aan Berlijn zal brengen. Reuter bracht verslag uit over zijn dezer dagen aan Londen gebrachte be zoek. De mededeling werd door de verga dering met gejuich begroet. Bevin had Reuter gezegd, dat een oplos sing der valuta-problemen in Duitsland voor de deur stond. Zodra dit probleem was opgelost zouden de andere problemen zich vanzelf oplossen. Weer juichte de vergadering luid toen Reuter mededeelde, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, hem in Parijs had verklaard „uitmaam van Frank- rijk, dat de Franse regering een verenigd Duitsland wil". Nieuwe verklaring over de brieven van kardinaal Mindszenty Aan de hand van een eenvoudig schrift onderzoek kan gemakkelijk bewezen wor den, dat de door kardinaal Mindszenty aan de Amerikaanse gezant te Boedapest Cha- pin geschreven brief werd geschreven toen de' kardinaal onder invloed van een ver dovingsmiddel verkeerde, aldus verklaai'den de heer en mevrouw Sulner, schriftkun digen bij het Hongaarse gerecht, aan een vertegenwoordiger van de „Austria Pi-esse Agentur" op liuxi doorreis te Wenen na uit Hongarije gevlucht te zijn, aldus meldt A.F.P. Vele voor de kardinaal bpzwarende docu menten, zo voegden zij er aan toe, zijn samengesteld aan de lxand van woorden uit brieven, die hij werkelijk heeft ge schreven en die zijn samengebracht om air dus zinnen te vormen, die vervolgens zijn gefotografeerd. De heer en mevrouw Sulner wezen er op dat „slechts de fotocopieën der documenten op het proces werden overgelegd". Slaten-leden van ontworpen Atlantisch pact gaan voor De Katholieken in Nederland hebben Maandagavond een massale landelijke protesivergadering in het Amsterdamse Concerlgebouio gehouden tegen de arrestatiede procesvoering en de veroordeling van de Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenty. Een overzicht van het podium van het Concertgebouw, waar de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders met in hun midden Johan kardinaal de Jong hadden plaats genomen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange heeft gisteren aan een lunch op de Deense ambassade te Lon den een verslag gegeven over zijn missie naar Washington aan de drie Scandinavi sche ambassadeurs in de Britse hoofdstad. Aan Lange zou in Washington met beslist heid te kennen gegeven zijn, dat prioriteit bij de levering van militaire uitrusting slechts verleend zal kunnen worden aan staten, die aangesloten zijn bij het Atlan tisch Pact. De V.S. zouden genegen zijn ook in de militaire behoeften van een Scandinavische defensie-alliantie te voor zien doch pas nadat ten volle aan de be hoeften van de landen van het Atlantisch Pact is voldaan. Lange, die morgen naar Oslo terugkeert, zal Donderdag nieuwe besprekingen van de drie Scandinavische mogendheden bij wonen. De kwestie der garanties In de Senaat der Verenigde Staten is in middels gisteren gedebatteerd over Ame- rika's eventuele verplichtingen jegens de deelnemers aan het Atlantische Pact in wording. De democraat Tom Comally en de republikein Arthur Vandenberg meenden beiden dat 't voorgestelde Noord- atlantische veiligheidspact voor de V.S. niet de „morele "verplichting" moet inhou den bij aggressie ten strijde te trekken. Vandenberg zeide te vertrouwen, dat de overeenkomst liet „uitsluitend" aan Ame rika zou overlaten te beslissen hoe het wenste op te treden tegen een aggressor. Zelfs wanneer in de nieuwe overeen komst slechts werd gesproken van „een belangengemeenschap" tussen de V.S. en cle landen van Europa, aldus Vandenberg, zou zij reeds in hoge mate preventief werken. Het woord „belangengemeen schap" zonder meer zou een „oneindig grote 'verzekering zijn tegen een derde wereldoorlog". Vandenberg was van me ning, dat beide vorige wereldoorlogen voorkomen zouden zijn, wanneer de toen malige Duitse leiders zich tegenover een dergelijke verklaring van de V.S. geplaatst hadden gezien. In antwoord op vragen in het Lagerhuis heeft de Britse minister van staat Hector McNeil gisteren verklaard, dat nog geen bij de besprekingen over het voorgestelde In Oostenrijkse kwestie dreigt nieuwe impasse Joegoslavië's eisen als struikelblok De vertegenwoordigers van de drie Wes telijke mogendheden hebben bij de hervat ting van de besprekingen over een Oosten- rijles verdrag opnieuw hun standpunt be vestigd dat Oostenrijk geen herstelbetalin gen zal verrichten. De Sovjet-plaatsvervan ger verklaarde, dat ofschoon de Sovjet- Unie haar eigen aanspraken had opgegeven, zij nog steeds de Joegoslavische eisen tot herstelbetalingen ondersteunde. De Westelijke plaatsvervangers verklaar den dat: 1. Oostenrijk de last van herstelbet'alin- gen niet kon dragen zonder dat zijn econo mische levensvatbaarheid en dus zijn onaf hankelijkheid erdoor werden aangetast. 2. In het speciale geval van Joegoslavië volledig voorzien was door een clausule in artikel 45 van het ontwerp-verdrag, die Joegoslavië van de verplichting ontslaat, Oostenrijks bezit in Joegoslavië terug te geven. 3. Op de conferentie in Parijs over her stelbetalingen Joegoslavië na Engeland, Frankrijk en de V. S. de meeste herstel betalingen had geëist. f De plaatsvervangers kwamen niet tot ■besluiten. - WASHINGTON, 15 Februari (A.N.P.- Aneta). Dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA-missie in Nederland, verklaarde gisteren voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, dat hij zeer optimis tisch is over de bekwaamheden van de Nederlanders, en dat hij hun hoedanig heden zeer hoog aanslaat. Hij verklaarde, dat Nederland in 1952 het evenwicht van zijn handelsbalans zal kunnen herstellen, wanneer zich althans een „reeks van geluk kige ontwikkelingen" voordoet, zoals her nieuwing van de handel tussen Nederland en Indonesië, hernieuwing van de handel tussen Nederland en West-Duitsland, het vinden van een markt voor de levensmid delen, waaraan in Nederland overschotten bestaan en een nauwere samenwerking van de Westeuropese landen naar het voorbeeld van de Benelux-gedachte. Naar aanleiding van de door senator Connally, de voorzitter van de commissie, gestelde vraag, of de Nederlandse regering bijdraagt tot het herstel, zeide dr. Valen tine, dat het Nederlandse belastingpeil even hoog is als en te vergelijken is met het Britse, en dat de Nederlandse regering er in slaagt alle belastingen, die zij heft, te innen. Op een vraag door senator George wat de oorlog in Indonesië de Nederlanders kost, zeide dr. Valentine, dat de Nederlanders hopen, dat de militaire activiteit van korte duur zal zijn. De kosten van de militaire actie zijn thans niet groter dan in 1948. Hij voegde hieraan toe, dat de oorlogskosten rond 850 millioen gulden belopen. De Ne derlandse regèring, aldus dr. Valentine, verklaart, dat de Nederlandse begroting en de begroting voor Indonesië geheel los van elkaar staan. „De ECA heeft het bewuste bedrag niet op de Nederlandse begroting kunnen vinden. De kosten worden niet be taald door de Nederlandse regering." Senator Smith wees er op, dat de kosten van de militaire actie in Indonesië ongeveer hetzelfde bedragen als de EC A-toewij zing aan Nederland, waarop dr. Valentine ver klaarde, dat alle ECA-hulp, die aan Neder- land wordt gezonden, in Nederland.blijft. Senator Lodge merkte tenslotte ^op, dat Indonesië een zeer rijk gebied is, waar schijnlijk rijker dan de Verenigde Staten, en dat de belastingen daar aanzienlijk hoger behoorden te zijn. Dr. Valentine zeide hierop, de indruk te hebben dat de belastingen reeds hoog zijn. Noordatlantische pact betrokken regering enige militaire verplichtingen had aange gaan. Het zou binnenkort mogelijk zijn het huis enige inlichtingen over dit onderwerp te verstrekken. McNeil verzekerde het Huis dat hoewel het nog niet zeker was, welke vorm het pact zou krijgen, het niettemin verenigbaar "zou zijn met de doelstellingen en beginselen van het handvest der UNO. Nieuw plan tot verlaging der Marshallhulp Motief: de daling der goederenprijzen De E.C.A. overweegt een verlaging van het bedrag van 5.580 millioen dollars voor het Europese herstelprogramma. Dit voor nemen houdt verband met de prijsdaling der goederen, zo deelde de plaatsvervan gende administrateur van de E.C.A., Ho- ward Bruce, Maandag in Washington mede. Voor de Senaatscommissie voor Buiten landse Zaken verklaarde Bruce dat de E.C. A. een „diepgaand onderzoek" instelt naai de mogelijkheid van verlaging van het voor de 15 maanden (die op 3 April a.s. begin nen) voorgestelde bedrag. Bruce z<A nog, dat Paul Hoffman Woensdag tegenover de commissie zijn zienswijze zal mededelen over wat. gedaan kan worden. De mogelijkheid van een verlaging was door senator Arthur Vandenberg geopperd die verklaarde: „Ik ben tegenstander van iedere kunstmatige of arbitraire beknotting dei- E.C.A.-gelden, doch ik ben van mening dat men de cijfers nog eens zou kunnen overwegen gezien de huidige prijsindex." Men verwacht, dat Hoffman, wanneer hij voor de commissie verschijnt, zich zal ver zetten tegen iedei'e alles omvattende ver laging dei- gelden in dezelfde verhouding als het indexcijfer der groothandelsprijzen gedaald is. Meer strategische grondstoffen nodig. De E.C.A. heeft er Maandag bij de Ame rikaanse regeling op aangedrongen, om aan de „Marshall-landen" en de van deze af hankelijke gebieden contracten op lange termijn aan te bieden tot aanmoediging van de ontwikkeling en productie van strate gische grondstoffen. Het rapport geeft de E.C.A. toe, dat zij tot dusverre haar pogingen om strategi sche grondstoffen te verwerven geen be vredigend resultaat hadden. Rusland wil uitbreiding van handel tussen Oost en West Rusland heeft op de eerste vergadering van de commissie voor handelsontwikke ling te Genève, die is* ingesteld door de Economische Commissie voor Europa van de UNO een beroep op het Westen gedaan om een grote uitbreiding van de handel met Oost-Europa toe te staan. Moskou zou een afzonderlijke vrede met Duitsland wensen De Sovjet-autoriteiten bereiden het slui ten van een afzonderlijk vredesverdrag met Duitsland voor, zo schrijft het met Britse licentie te Berlijn verschijnende liberale blad „Montags Echo". Het blad, dat „wel ingelichte kringen" aanhaalt zegt, dat deze stap bedoeld zou zijn om de vorming van een West-Duitse regering voor te zijn en gepaard zou gaan met een mededeling van ambassadeur Semjonof, politiek adviseur van maarschalk Solcolofsky, dat diploma tieke betrekkingen aangeknoopt zouden worden met de onder Sovjet-bescherming staande „Duitse volksraad". Tegelijkertijd, zo voegt het blad er aan toe, zal de „Duitse volksraad" een „natio nale verzetsbeweging" tegen de Westelijke mogendheden organiseren. Het woord is aan Wijnaendts Franolcen: Wie druk bezig is heeft geen tijd ont zich bezig te houden met zichzelf of door ontleding zijner gevoelens het levensgeluk zich te vergallen. Activiteit der Sovjettroepen in de Oostelijke zone BERLIJN, 15 Februari (Reuter). In de Oostelijke zóne van Duitsland hebben grootscheepse Sovj et-troepenbewegingen plaats en langs de Baltische kust worden gecombineerde oefeningen gehouden met vliegtuigen en onderzeeërs, zo meldt het officiële, in de Duitse taal verschijnende Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung". De hoofdmacht is volgens het blad ge concentreerd langs de Baltische kust en in het Noorden en Noordwesten van Mecklen burg en verder dat deel van Pommeren, dat tot de Oostelijke zóne behoort. „Het is opmerkenswaardig, dat de Rus sen in Mecklenburg grote marinecontingen ten geconcentreerd hebben. Kustvissers maken voortdurend melding van ónderzee- oefeningen, gecombineerd met oefeningen van de luchtmacht", zo gaat het blad ver der. Volgens uit het Baltische gebied ko mende vluchtelingen worden met de grootst mogelijke snelheid militaire versterkingen gebouwd en militaire vliegvelden, spoor lijnen, brandstof f en voorraden en tank depóts aangelegd. De bevolking in Zuïd- Estland is gemobiliseerd om startbanen voor V-2's te helpen bouwen. Te Wilna en Lida, in Oost-Litauen zijn zeer belangrijke vliegvelden gebouwd en bij Kanna zijn onderaardse opslagplaatsen voor brandstoffen aangelegd, zo besluit „Die Neue Zeitung". Eerste Joodse parlement sinds tweeduizend jaar geopend De voorlopige president van Israel Chaïm Weizmann heeft gisteren in het Grondwetgevende Vergadering 't eerste Joodse parlement sinds 2000 jaar offi cieel geopend. I11 zijn openingsrede deelde Weizmann die een geleerde van wereldfaam is de afgevaardigden mede, dat de Joden „een nieuwe brug tussen de wetenschap en de harten van het mensdom zouden moe ten bouwen". Plij zei: „Laat ons er naar streven onze hulpbronnen voor de opbouw van onze staat uit te breiden, door de po sitie der wetenschap en van het weten schappelijk onderzoek in het leven van Israel te versterken", gesteld. De plechtigheid werd bijgewoond door de diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van Nederland, Polen, Guate mala. België, Cuba, Uruguay, Zweden, Joegoslavië, Noorwegen, Denemarken en .de Sövjet-Unie. Pseudo-filmmagnaat bracht meisjes het hoofd op hol Ongeveer anderhalf jaar geleden vestigde de 25-jarige J. K. uit Den Haag zich in Tegelen. Hij plaatste in Limburgse kranten grote advertenties, waarin hij de .oprich ting van een filmmaatschappij bekend maakte en jonge meisjes een succesrijke filmcarrière voorspelde, als zij de lessen aan zijn „studio" volgden. Ongeveer 800 filmsterren in spe wist hij op deze ma nier geld afhandig te maken. Toen aan het licht kwam, dat hij een aantal stortingsbe wijzen had vervalst en de politie hem wilde arresteren, nam hij de wijk naar België. In Antwerpen stichtte hij weer een „filmstudio" en bracht ook daar vele meisjes het hoofd op hol. Ook belegde hij een persconferentie, naar aanleiding waar van opgetogen artikelen in enige grote Belgische bladen verschenen. Hij werd echter weldra ontmaskerd en tot vijftien maanden gevangenisstraf ver oordeeld. -iNTa deze straf te hebben onder gaan is hij aan Nederland uitgeleverd. Bin nenkort zal hij voor de rechtbank in Roer mond terechtstaan. Controleer, of er nog oorlogs tuig in huis aanwezig is De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, heeft een rondschrijven gezon den aan de inwoners van Haarlem, waarin hij schrijft, dat er nóg steeds dagelijks men sen als slachtoffer van eigen of van onver schilligheid van anderen en van nieuws gierigheid bij het bewaren of demonteren van allerhande oorlogstuig vallen. In geval van brandschade is er kans dat de verzeke ringsgelden niet uitbetaald worden. De hoofdcommissaris doet daarom in het be lang van het gezin, van de medemensen en de bezittingen een dringend beroep op de inwoners, om de woningen onverwijld en grondig te inspecteren, waarbij vooral de kamers van de schoolgaande en rijpere jeugd in de bijzondere aandacht worden aanbevolen. Ook oorlogssouvenirs en snuis terijen, vervaardigd uit projectielen, be vatten vaak nog een uiterst gevaarlijke inhoud. Wanneer vuurwapenen, munitie, projec tielen of ander oorlogstuig worden aange troffen, dan wordt gevraagd onmiddellijk de politie te waarschuwen en de artikelen niet te vervoeren of te verplaatsen. De ge vaarlijke voorwerpen worden door deskun digen afgehaald. De termijn, binnen welke straffeloos aangifte kan worden gedaan, loopt tot 12 Maart. De minister van Sociale Zaken over weegt ook voor lichamelijk of geestelijk ge brekkige kinderen van 16 tot en met 2D jaar kinderbijslag te verlenen en wel op dezelfde wijze ais thans geschiedt voor kinderen van de leeeftijdsklassen, die het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vor mend of vakonderwijs. XXXXXXXXXXrr. ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Aan-i houdend zach,t. 16 Februari: 7.54 uur, onder 17.55 uur Zon op Maan op 22.31 uur, onder 9.20 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1