c k MAGGI' De „zaak Menfen" in het derde stadium harer behandeling SMMRjjrm kmï gm!L €niv£t-?tiMokeyd2imnioêêL W VERMICELLI-SOEP VuMrkü. IjtAdmvocnTAceat PANDA OP DE WALVISVANGST 3 Nieuwe Uitgaven Q Wereldnieuws DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 Bijzonder Hof in Amsterdam Verdachfe over de aanklacht„Romantische verzinsels" „Niets dan romantische verzinsels". Met deze ontkenning heeft P. N. Menten uit Aerdenhout, industrieel en grootgrondbe zitter, ex-Treuhander en patiënt in de zie kenbarak van kamp Vught Maandagoch tend geantwoord op de vraag van mr. B. J. Bcsier, de advocaat-fiscaal van de vierde kamer bij het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam en hij zou het na elke getuige nis te zijnen nadele, van half elf tot zes uur, in diverse toonaarden volhouden tot de president mr. A. O. M. P. Ruys met zichtbare opluchting de zitting verdaagde tot Donderdag 24 Februari, des ochtends om 10 uur. Het was Maandag al de derde keer, dat Menten in het beklaagdenbankje stond als gevolg van het verzet, dat hij tegen het vonnis van de negende December 1948: drie jaar gevangenisstraf met aftrek plus verlies van hei Nederlanderschap, aantekende, maar ook de 24e Februari zal vermoedelijk nog niet het einde van dit gecompliceerde proces brengen, daar de verdediging, die door de mrs. L. G. Kortenhorst, J. C. Coe- bergh en Reyer K. P. Kalbfleisch wordt ge voerd, na het requisitoir en de eis een hele middag voor het verweer denkt 'te gaan gebruiken. In hoofdzaak werden de reeds bekende feiten uit de tijd, dat Menten in Polen verbleef en daar volgens de aanklacht „in Duitse staatsdienst trad en als lid van een Einsatzgruppe van de S.D. en Verwalter of Treuhander van een aantal Joodse kunst zaken meehielp aan de roof van aan Poolse aristocraten toebehorende kostbaarheden, waarvan de eigenaren door de bezetters waren - geliquideerd". In een deel onzer vorige edities hebben wij reeds gemeld, dat mr. F. P. Th. Rohling, die het onderzoek tegen de verdachte leid de, als eerste getuige a charge optrad. Een hooglopend meningsverschil ontstond er, toen de kwestie van Menten's voortvluch tigheid in 'de eerste maanden van het vorig jaar ter sprake kwam en mr. Rohling be toogde, dat hij op gegevens van de Bloe- mendaalSe politie afgaand, meende, dat de beschuldigde inderdaad niet thuis was. De raadslieden trokken de onderzoekingspo gingen van de getuige op dit punt hevig in twijfel, maar mr. Besier brak de discussies hierover af, door te zeggen, dat het „geen gebruik" is, wanneer de leider der instruc tie in eigen persoon gaat nazoeken, of zijn verdachte er nog is, of reeds de benen heeft genomen. De vroegere Nederlandse consul in Kra- kau, de heer J. L. de Bruin, greep in hoofd zaak terug op wat hij reeds eerder naar voren heeft gebracht: Menten zou volgens hem voor zijn „werk" als Trèuhander voor een aanvankelijk door hen beiden beheerde Nederlandse rijstpellerij een flinke som getoucheerd hebben en voorts had hij naar de heer De Bruin vertelde, geregeld Duit sers op bezoek: foto's uit zijn tuin, waar verdachte in Duitse uniform op staat moes ten zijn gezindheid in dit opzicht nader toelichten, maar Menten loochende dit bewijsmateriaal voor het grootste deel. Verder had de getuige gezien, hoe verdach te per vrachtwagen tapijten en schilderijen naar zijn huis liet vervoeren, waartoe hij in het souterrain een complete opslag plaats van kostbaarheden had ingericht. Opmerkelijk noemde de ex-consul ook het verschijnsel, dat zijn vroegere compagnon in 1940 als een berooid man bij hem aan klopte en in 1943 als gefortuneerd kunst koper naar Nederland terugreisde. Volmacht en volmacht De advocaten vielen op diverse détails van de verklaringen aan en vooral de kwestie van de volmacht, die Menten van de heer de Bruin kreeg, toen de laatste na de Poolse capitulatie in 1940 naar het vader land repatrieerde, werd van alle kanten bekeken. Mr. Coebergh meende, dat zijn cliënt voor het beheer over de genoemde rijstpellerij „Orytza" een begrensde vol macht kreeg, maar de getuige wist zich pertinent te herinneren, dat daarnaast ook- nog een „carte blanche" werd verstrekt. De Duitsers zouden later Menten als „Ver walter" benoemd hebben zodat de heer de Bruin bij zijn terugkeer zijn zeggingschap over de pellerij en zelfs over zijn eigen huis in Krakau kwijt was. De oude verwijten van „Deutschfreund- lichkeit" en animositeit jegens de Polen werden ook nu weer aangevoerd en de financiële achtergronden van Menten's Verwalter-schap maakten dit verhoor tot een langdurig en uiterst gedetailleerd on derdeel van de zitting. Ook de „gewapende overval", waarmee de beklaagde na zijn terugkeer in Aerdenhout getuige zou heb ben gedreigd om voor hem bezwarende pa pieren en foto's in handen te krijgen, kwam weer op het tapijt. Menten gaf als zijn commentaar op de getuigenis: „ongeveer van A tot Z gelogen" waarop de president zich liet ontvallen, dat verdachte „in dit proces al zoveel gelogen had". Verdachte: „Wat dan?" President: „Dat u bijvoorbeeld nooit in Duitse uniform hebt gelopen". De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.45 Meditatie. 8,45 Vioolconcert. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Pianoconcert. 30.30 Morgendienst. 11.00 Hein- rich Schlusnus. 11.15 Hoorspel ..Ferdinand Huyck". 11.55 De Masquerades. 12.30 Land en tuinbouw. 12.40 Sonates van Bach. 13.15 Orgelconcert. 13.45 Sextet Johnny Kroon. 14.15 Koorzang. 14.40 Causerie over bloemen, 15.00 Jeugdconcort. 16.00 Postzegels. 16.15 'Voor jongens en meisjes. 17.30 Promenade concert. 18.00 Harmoniecorps. 19.15 Prikke-. been. 19,30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Luisterspel. 21.00 Zang., 21.15 Lezing. 21.40 Trio Fantasie. 22.15 Symphonie-orkest. 23.15 Avondoverdenking. 23.30 Paganini- kwartet, HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Frans programma. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Mozart-concert. 10,00 Mor genwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Toneel voor kinderen. 11.30 Pla ten. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.20 Ram blers. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Luisterspel. 15.30 De Regen boog. 16.00 Roodborstjes. 16.15 Het stond in dc krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Morton Gould. 17.45 Vraaggesprek. 18,20 Platen. 18.30 RVU. 19.00 Esperanto. 19,30 Voor de Jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.20 Opera Rigo- letto. 21.30 Luisterspel „Tussen hemel en aarde". 22.10 Metropole-orkest. 22.45 Boek bespreking. 23,15 Jazz-muziek. 23.45 Walsen uit Wenen. I Verdachte: „Dat was een leugen om I bestwil". Menten deed tenslotte de getuige toegeven., dat deze 20.000 zloty had geïn casseerd als „onkosten", maar de heer de Bruin coupeerde hem weer door te zeggen, dat dit geld direct naar de Poolse onder grondse was gegaan. Nadat cle president in het midden had gebracht, dat dit proces niet tegen de getuige maar tegen de be klaagde wordt gevoerd, werd de zitting ge schorst. In de middag kwam mevrouw M. L. O. A. Lambermont, de vroegere baro nesse Steengracht von Mqyland aan de beurt. Ook zij onthulde als nieuw gezichts punt een mysterieus pistoolschot, dat ver- dachte's vrouw trof en het werd terdege nader bekeken. De indruk werd gewekt alsof mevrouw Menten hiermee een zelf moordpoging wilde ondernemen toen de Gestapo huiszoeking had aangekondigd Uit vrees voor de ontdekking der manipu laties van haar man maar een latere getuige a décharge, de geneesheer dr. J. P. L. Hulst uit Leiden verklaarde, dat uit een medisch onderzoek bleek, dat poging tot zelfmoord „technisch" niet mogelijk is geweest: De houthandelaar J. J. Broers, voormalig consul in Lemberg kon evenmin veel gunstigs over de verdachte vertellen en weer ontbrandde er een kruisvuur van vraag en antwoord tussen getuige en be klaagde. Villa van twee ton De heer W. A. Christiaans, ex-weer- machts-aannemer, die de inventaris en het huis van Menten's moeder kocht voor 280.000, herinnerde zich diverse bezwa rende voorvallen zoals een aantal bezoeken aan de Amsterdamse S.D, en een kennelijke invloed bij de Haarlemse Ortskommandan- tur, toen getuige achter de gekochte villa een soort directiekeet wilde neerzetten en daarvoor dank zij Menten's bemoeiingen vergunning kreeg van de Duitsers. Bij het verhoor van mej. J. Peetoom, die vroe ger bij de moeder van verdachte als werk ster in dienst was, kwamen diverse reed: eerder behandelde punten aan het licht er, toen de figuur van de Sipo-majoor Schön- gardt, die inmiddels door de geallieerden als oorlogsmisdadiger is opgehangen, ter sprake kwam Menten zou tijdens de veldtocht in de Oekraïne als vrijwilliger onder meer opgespoorde Russische docu menten vertaald hebben ontkende ver dachte ook het vriendschappelijke karakter der verhouding met deze Duitser. Zelfs zei hij, nooit eerder het woord „Einsatzgruppe", dat in die jaren zoveel ongunstigs moeêt dekken, te hebben ge hoord. „Wét zegt u?" stoof de procureur-fiscaal op. Menten herhaalde zijn bewering, maar de openbare aanklager vond zulks heel on waarschijnlijk, want deze „gruppen" had den volgens hem een zeer notoire naam bij. de plundering en de uitmoording der Poolse bevolking. Na een lange schriftelijke ver klaring van Schöngardt, die in zeer tevre den termen over verdachte spreekt, kwa men de eerste getuigen décharge, die onder meer de persoon van de heer De Bruin van een minder vriendelijke kant belichtten. Zo verklaarde de heer P. Marseille, dat de heer De Bruin hem gezegd heeft, dat hij (De Bruin) wel tegen Menten moest ageren, „anders zou hij hem de nek om draaien". Hoewel deze getuigenis belang rijk afweek van een eerder verhaal ten overstaan van de rechter-commissaris getuige zou naar zijn zoggen sindsdien een bezonkener oordeel gevormd hebben stonden vele mededelingen in diametrale tegenstelling tot eerdér gehoorde uiteenzet tingen. Om zes uur verdaagde de president de zitting tot 24 Februari. Kamerlid stelt vragen over republikeinse documenten Het Tweede Kamerlid de heer Tilanus J.H.) heeft onlangs aan de minister van iverzeese Gebiedsdelen inlichtingen ge raagd over documenten, die tijdens de ongste politiële actie in republikeins ge bied zijn aangetroffen. De heer Tilanus verzocht de minister zo mogelijk de inhoud van deze brieven openbaar te maken. Minister Götzen heeft geantwoord, dat bij de bezetting van Djokjakarta en andere plaatsen grote hoeveelheden corresponden tie en documenten zijn aangetroffen. .Er is onmiddellijk een begin gemaakt met de ordening, vertaling en analysering daarvan. Deze omvangrijke arbeid is' nog niet ge ëindigd. Door de moeilijkheden van de laatste tijd met de postverbindingen wordt hier te lande nog niet over al het reeds verwerkte materiaal beschikt. Nadat het onderzoek gereed is, zal worden overwogen in hoe verre aan het verzoek inzake openbaar making tegemoet kan worden gekomen. Een decreet van de republikeinse minis ter van defensie is reeds als bewijsmate riaal gebruikt, onder andere door dr. van Royen in zijn op 29 Januari in de Veilig heidsraad gehouden rede. De republikeinse minister van defensie, die verantwoordelijk beschouwd moet wor den voor dit decreet, is de heer Mohammed, Hatta, die het ministerie van defensie ad interim beheerde. De „Oranje" Zondag in Amsterdam De „Oranje" van de Mij. „Nederland" wordt Zondag 20 Februari in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 800 pasagiers waaronder verscheidene evacué's en manschappen van de Koninklijke Ma rine en de KNIL met hun gezinsleden. Én nog Ï2 andere MAGGÏ6 SOEPEN: op»n«M«lifk goed! Rauter vraagf herziening van zijn vonnis Beroep op de Verklaring der menselijke rechten De vaststelling, aanvaarding en afkon diging van de menselijke rechten, welke op 10 December 1948 door de Verenigde Vol ken in Parijs geschiedde, is voor de ver dediger van Rauter, mr. K. van Ryekevor- sel, aanleiding geweest tot het gebruik maken vam het buitengewone rechtsmiddel van herziening, zo verklaart hij in de her- zieningsaanvrage, welke bij de Bijzondere Raad 'van Cassatie is ingediend. In het request wordt betoogd, dat de Raad van Cassatie in zijnarrest van 12 Januari in zeer belangrijke mate ten gunste van Rauter is afgeweken van de sententie vaai het Haagse Bijzohdere Hof. De Raad heeft Rauter namelijk uitsluitend schuldig verklaard aan oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid en niet tevens, zoals het Bijzonder Hof had beslist, aan moord, doodslag, mensenroof en vrij heidsberoving. Op grond van deze schuldig verklaring van de Raad kunnen personen die uitsluitend in Duitse dienst zijn geweest veroordeeld worden tot meer dan drie jaar gevangenisstraf ingevolge de wet van 10 Juli 1947, waarbij artikel 27a Besluit Bui tengewoon Strafrecht is ingevoerd. Alle andere personen echter, die onder de rechtsmacht der bijzondere rechtspleging vallen, kunnen voor dezelfde oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijk heid, a'ls waaraan, Rauter is schuldig ver klaard, slechts gestraft worden met een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Dit onderscheid is, zo vervolgt het request in strijd met artikel 7 der „Universal De claration of Human Rights", waarin be paald wordt, dat allen gelijk zijn voor recht en wet. Verder wordt een beroep gedaan op artikel 11, lid 2 der „declaration". Dit artikel noemt het een beginsel van gerech tigheid, dat niemand met een zwaardere straf gestraft mag worden, dan de straf, welke toepasselijk was op het ogenblik, dat de misdrijven werden gepleegd. In het request wordt dan geconcludeerd dat de wet van 10 Juli 1947 en als discri minerende wet en als achteraf verzwarende wet in strijd is met de menselijke rechten en om die redenen alsnog buiten beschou wing gelaten dient te worden. Het request besluit met het verzoek de aanvrage tot herziening gegrond te achten en schorsing van de tenuitvoerlegging van het vonnis (de doodstraf) te bevelen met verwijzing der zaak naar de terechtzitting van de Raad. Levenslang geëist tegen „Kriminalsekretar" Lange De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag eiste Maandag levenslange gevangenisstraf tegen de vroe gere „Kriminalsekretar" Otto Lange, die tijdens de bezetting vele leden van de ille gale communistische partij heeft gear resteerd en mishandeld. Een zijner arres tanten was als gevolg van deze mishande lingen overleden. De toegevoegde verdediger vroeg het Hof rekening te houden met de omstandigheid, dat verdachte als Duitser in de Nederlan ders zijn vijanden zag en ln communis tische Nederlanders zijn dubbele vijanden. Op 28 Februari zaï het Hof uitspraak doen. Els tegen Neuhausen twintig jaar. Voor het Bijzondere Hof in Groningen Is de zaak behandeld tegen August Neuhau- sen, een S.D.'er die „Oberscharfiihrer der Grenzpolizei" was en die na razzia's ln de omgeving van Delfzijl zeven Nederlanders zonder vorm van proces heeft laten dood schieten. Neuhausen beriep zich op bijzondere voorschriften op grond waarvan arrestanten terstond gefusilleerd konden worden. De advocaat-fiscaal eiste tegen Neuhau sen 20 jaar gevangenisstraf. Nogmaals de ontslagen thesaurie-inspecteur Op vragen van hst Tweede Kamerlid mr. Vonk (V.V.D.) over het ontslag van een thesaurie-inspecteur, die inlichtingen had verstrekt aan mr. K. J. Frederiks, gewezen I secretaris-generaal van Binnenlandse Za ken, heeft de minister-president geant woord, dat een algemeen geldende adminis tratieve regel of instructie, krachtens welke het aan de rijksambtenaren ten strengste verboden is aan derden desgevraagd voor lichting te geven ten behoeve van door deze voorgenomen publicaties, evenmin bestaat als een algemeen geldende regel voor hetgeen een goed ambtenaar behoort te doen of na te laten. Het valt niet te duch ten, dat de rijksambtenaren voortaan zullen weigeren inlichtingen te geven in gevallen, dat deze nuttig kunnen zijn ter juiste voor lichting van het publiek en ter voorkoming van onjuiste of minder juiste .berichtgeving. De betrokken thesaurie-inspecteur heeft door ontslag te vragen zelf cle consequentie getrokken uit het feit, dat hij niet heeft gehandeld zoals een goed ambtenaar in gelijke omstandigheden behoort te doen. Een verkeersschool in de hoofdstad In het Veilighei^smuseüm te Amsterdam is een permanente verkeersschool geopend. Zij is een voortzetting van de verkeers school, die in 1946 aan'de overkant van het IJ er toe heeft bijgedragen dat 32000 Am sterdamse schoolkinderen „wegwijs" wer den gemaakt. In de school wordt door de verkeersbri- gade dagelijks les gegeven aan schoolkin deren. Een bioscoopzaaltje biedt gelegen heid films en lantaarnplaatjes te vertonen. Achthonderd kinderen per week zullen er verkeersles krijgen. Nachten van lijden jaren van leed - doer Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen «de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatieche aandoeningen komen yoort uit onzuiver bloed, Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking Op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krach tiger werking: onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten ln spieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van die ondra gelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Bedrijfsresultaten der KLM waren in '48 minder gunstig Noodroute naar Batavia' is belangrijk duurder Uit enige door de K.L.M. beschikbaar gestelde bedrijfsgegevens blijkt, dat de tonkilometerproductle (tonkllometer is de eenheid van productie), die in 1938 nog 18.200.000 bedroeg, na de oorlog is toe genomen en wel tot 59.8 millioen in 1Ö46, 100 millioen in 1947 en 159 millioen in 1948. Zij zou in 1949 215 millioen bereikt hebben, indien zich geen moeilijkheden op de lijn Indonesië hadden voorgedaan. Het personeel, dat eind 1945 uit 1800 man bestond, is sprongsgewijze omhoog gegaan en heeft thans het aantal van 13.500 personen bereikt..Aan de opleiding van vliegers werd in 1946 3.6 millioen besteed. In 1947 bedroeg dit circa 6 mil lioen en in 1948 kwam dit boven de 6 millioen uit. De gegevens tonen aan, dat de lijn Am sterdamBatavia de ruggegraat van het gehele bedrijf is. Volgens de voorlopige cijfers over 1948 bedroegen de totale inkomsten in dat jaar 149 millioen, waarvan alleen de Indië- lijn \f 54 millioen opleverde, gevolgd door de Noord-Atlantische dienst met 28 mil lioen en het lijnbedriif in Europa met 25 millioen. In 1947 bedroeg de omzet f 100 millioen en in 1949 had de omzet 190 millioen moeten bijdragen, indien de moei lijkheden op de Batavia-lijn zich niet had den voorgedaan. Het lijnbedrijf in Neder land bracht 1.5 millioen op. Het kort-afstandsverkeer levert thans nog geen rendement, aangezien de kosten daar te hoog zijn, omdat het vliegtuig zijn volle snelheid niet kon ontwikkelen. Hoewel de resultaten over 1948 nog niet geheël bekend zijn, zullen zij in ieder geval ongunstiger zijn dan in het vorige boekjaar. Men denkt over 1948 aan een fiscaal toegestane afschrijving van circa 16 millioen. Omtrent de toekomstige ka pitaalsbehoefte wordt nog "vernomen, dat deze in eerste aanloop 50 millioen be- .draagt aan leningen en 175 millioen aan kapitaal, bij een omzet van 250 millioen in totaal. De noodroute naar Indonesië komt thans belangrijk duurder uit, aangezien op een rtetourreis ruim 6000 km meer moet worden gevlogen en de frequentie zeer veel lager is. Hervatting BritsNederlandse handelsbesprekingen De Britse Board of Trade heeft medege deeld dat de besprekingen tussen de Britse en Nederlandse handelsdelegaties over het goederenverkeer tussen Nederland, Indo nesië en Engeland op 21 Februari te Den Haag zullen worden voortgezet. Tafeltennis-tragiek Politie pakt ping pong- prima donna Gizi Farkas, 23-jarige Hongaarse, is met haar kamergenote een meisje Mezei door de Zweedse politie gearresteerd, nadat zij twee wereldkampioenschappen tafel tennis te Stockholm gewonnen had. Het bleek dat zij jumpers uit een winkel ge stolen hadden. De politie doorzocht de hotelkamer der twee Hongaarsen terwijl Gizi in de finales speelde en rekende de wereldkampioene en haar vriendin daarna prompt ln. Hetgeen onmiddellijk na het verwerven der hoogste ping pong-glorie op Aarde, een anti-climax mag heten. Enfin, zij bekenden meteen. Toen moesten zij de jumpers teruggeven en de politie bracht ze hartelijk naar het vliegveld en verzekerde zich ervan dat zij inderdaad vertrokken. De Zweden hadden het tweetal kunnen vast houden en voor de rechter brengen, maar stelden blijkbaar meer prijs op haar afreis. Gizi had het dubbelspel tafeltennis gewon nen met het Schotse meisje Helen Elliot, maar het dubbelspel jumpers-stelen ver loren met het meisje Mezei. Haar landgenoot Gjoergy .Szepesi, radio reporter, had haar, naar de Daily Herald be richt, in een uitzending betiteld als „a 100 per cent sportswoman". De directie van die winkel en de Zweedse politie zullen dat niet voor 100 beamen. De Zweedse Omroep had bezwaren tegen Gjoergy zelf en deelde hem mede, dat hij geen radio-praatjes meer mocht uitzenden als hij niet ophield met politieke aanvallen op Amerikaanse spelers. Ik vind deze dingen jammer voor tafel tennis, dat in zorgelozer tijden ping pong heette, maar nu ook al wereldkampioen schappen kent. Ik heb dat luchtige, vrolijke naampje nooit kunnen vergeten en ben het spel altijd blijven beschouwen als een jolig lawntennis-in-zakformaat, anet poezen in- plaats van ballenjongens. om die-cellu- loid dingetjes onder divans en kasten van daan te krabbelen. Ping pong en de Politiek heb ik nooit in gedachten met elkaar ver eend. Ping pong en de Misdaad evenmin. En nu dit! Het moet een hevige schok in „de wereld van het ping pong" veroorzaakt hebben. U weet: men heeft werelden van alles. De zwemwereld, de voetbalwereld, de wiel venwereld, de bokswereld en zo maar verder. Eindeloos. In al die werelden is men trots op zijn kampioenen: eoryphaeën van de Roem. Men ziet tegen ze op. Maar hoe kan de ping pong-wereld onbevangen prat gaan op een winkeldievegge? Waarom moest juist dit luchtigtikkende sportje aldus getroffen worden? Dat de Hongaren politieke propaganda bedrijven onder het mom Van ping pong is niet minder erg. Het is akelig. En niet zon der zorg zal de P.P.W. (ping pong wereld) zich afvragen hoe het volgende wereld kampioenschap moet slagen. Zal, na deze ervaringXnog wel het gebruikelijke „ge drang der naties" ontstaan om als gastheren te mogen optreden? H. R. DE JOODSE IMMIGRATIE IN ISRAEL Iraelische autoriteiten te Haifa hebben een overzicht gegeven van de illegale immigratie van Joden in Palestina. Langs deze geheime routes zijn sinds 1934 140.000 immigranten haar Palestina» ge bracht; 1200 verdronken of werden onder weg doodgeschoten. Sinds het einde van de oorlog werden zes schepen aangehouden en 52.000 Joden naar Cyprus gebracht. Een woordvoerder verklaarde dat, „of schoon de zee thans wel vrij is voor Joden, dit van Europa niet gezegd kan worden". De emigratie van Joden uit Europa zal dus worden voortgezet, zo zeide hij. Nieuw spionnageproces in Praag Het proces tegen generaal Kaïfpl Kuttel- wascher en 14 andere hoge offidieren, dié worden beschuldigd van spionnage ten gunste van een nietgenoemde Westelijke mogendheid, zal Donderdag te Praag be ginnen. Ierse belangstelling voor het Atlantisch verdrag In Dublin verneemt Reuter dat de rege ring van Eire plannen besproken heeft als basis voor een Ierse eenheid, zo nodig met Amerikaanse garanties. Minister-president John Costello zou be reid zijn zich bij het Atlantisch verdrag aan te sluiten, mits hij een parlement van ge- Ijeel Ierland zou vertegenwoordigen. In de regering van Eire zijn thans alle partijen vertegenwoordigd en is men algemeen tegen verdeling. 50.000 personen werden geholpen en ongeveer een millioen stuks vee zijn van de hongerdood gered in het Amerikaanse Mid den-westen, welk gebied door de Ameri kaanse regering tot geteisterde streek werd uitgeroepen ingevolge de sneeuwstormen, die al meer dan een week aanhoudén, aldus een verklaring van de Amerikaanse minister van landsverdediging, Förrestal. 43. Met verschrikte gezichten stonden de matrozen voor stuurman Stomp. „Heus, stuur man", beweerde er een, „mijn handen mogen er af vallen als het- niet waar Is. Dat beest spreekt! Het vroeg naar de kapitein!" „Wat zijn jullie voor een zoodje kindse ouwe mannen?" brulde stuurman Stomp woedend. „Ben je mis schien in slaap gevallen en heb je gedroomd?" „Nee stuurman," volgde een koor van stem men, „we hebben het allemaal gehoord en we waren stuk voor stuk klaar wakkert" „Kom, dan zal ik wel met jullie meegaan," zuchtte de stuurman, „je zult zien, als ik er bij ben, spreekt hij vast- niet. Ik heb van mijn leven nog nooit een sprekende walvis gezien. Dat is onmoge lijk!" „Sinds de sprekende film is alles mo gelijk," merkte Lummel schuchterop, doch niemand luisterde naar hem.. Aarzelend volgden ze de stuurman naar het ijs, waar de drie vissen lagen, doch nauwelijks waren ze op een paar meter afstand, of de grootste walvis galmde: „Ik wil de kapitein sprekenl Laat de stuur man zorgen, dat hij terugkomtanders Ph. de Vries, Tussenspel der redelijkheid Amsterdam, Emp. Querido's Uitgeversmij. De heer De Vries opent zijn boekje, een. schets van de cultuurgeschiedenis der 18e oeuw, met een citaat van Chamfort, waarin, gezegd wordt dat het ware en leerzame nl®t gezocht moet worden in de uitingen van de hoge kringen en in boeken, maar in-.wat een eerlijk man, die veel en goed gezien heeft by de haard, tegen een vriend zegt. Met die uit spraak verwerpt hij zijn eigen werk; want hij heeft niet veel en goed gezien, maar alleen de uitlatingen van de grootste geesten in de löe eeuw, die hij zijn goede vrienden npemt. P'e vrienden hebben geen gelegenheid hun eigen houding tegenover hem te bepalen; zy zouden weinig smaak tonen voor zyn opge blazen verwardheid. De heer Dc Vries gaat de 18e eeuw te gemoet alsof die een object voor critiek op haar kwaliteit was, en hij zelf du Perron, hij ontdekt blijkbaar evenmin zijn eigen inferioriteit aan du Perron als de onge schiktheid van de methode voor historisch onderzoek. Het resultaat van zijn hardnek kigheid is zonderling, soms niet onaardig, maar altijd te positief of te negatief hij gaat zo ruw te werk bij aangeven van zyn beeld van de 18e eeuw, dat hij op zijn doek geen kleuren aanbrengt, maar er alleen grote gaten instompt, en de verfspatten die in het rond vliegen geven soms toevallig een aan trekkelijke kleurschakering. De gaten ver knoeien evenwel alles, vooral de grootste, de inleiding»en de epiloog, die triomfantelijke getuigenissen van voosheid zijn. De heer De Vries~ meent voortdurend geheel nieuwe richtingeifin te slaan, en hij denkt die sug gestie op anderen te kunnen overbrengen door de wegen uit te wissen die door anderen zijn aangelegd. Het vergaat hem slecht bij dat titanenwerk, en na de uitvouwbare jaar- tallenlijst a&n het eind te hebben doorge keken "(een bijzonder slechte jaartallenlijst is dat), komt men tot de slotsom dat de heer De Vries een. zware last aan vooroordelen, affectaties en waarschijnlijk ook luiheid af moet leggen voor hij geschiedschrijving van enige betekenis zal kunnen verrichten. Slechte geschiedenis is er al genoeg ge schreven, dat zij er bij gezegd al is de zelfoverschatting die Ph. de Vries toont nieuw en misschien voor sommigen verma kelijk genoeg om een lezing van het boekje te rechtvaardigen. S. M. Bandbal BGV (dames) bleef ongeslagen In de eerste Idas district West A heren zorgde Zeeburg voor een verrassing door met. 50 van Amersfoort te winnen. De wedstrijd Achilles—Aalsmeer ging niet door, evenmin de tweede klaswodstrijclen heren Animo— Rapiditas en dames Rood Zwart—Rapiditas. De dames van BGV kunnen door haar 9—0 overwinning op Blauw Wit het woord „onge slagen" aan haar kampioenstitel toevoegen. HOC IT zag kans een gelijk spel (3—3) op IJmond te behalen. Door niet opkomen der elftallen van Foresters konden de wedstrij den tegen Bato en BGV II niet worden ge speeld, Gita II veroverde twee punten op Rood-Zwart II. In cle tweede klas heren bracht de wed strijd Eato—BGV reserves vee^ spanning. Bato. nummeriek in de minderheid, zag kans den 5—1 ruststand in te lopen tot 54. Een zesde doelpunt bleek echter voldoende voor BGV, om de overwinning in veiligheid te stellen. De wedstrijd eindigde in 6—4, Voetbal Wedstrijden Engels elftal De Football Association heeft de volgende data voor wedstrijden van het Engelse voet bal-elftal bekend gemaakt: 21 September, Everton-tcrrein te Liver pool: Engeland—Ierse Vrijstaat. 16 November, Manchester: Engeland Noord Ierland. 30 November, Tottenham Hotspurs-terreln te Londen: Engeland—Italië. Loting zesde bekerronde Maandagmiddag is de loting gehouden voor de zesde ronde (kwart finale) van de Engelse beker. De volgende ontmoetingen, welke 26 Februari zullen worden gespeeld, kwamen uit de bus: BrentfordLuton Town of Leicester City; Portsmouth—Derby County; Hull City—Man chester United; Wolverhampton Wanderers West Bromwich Albion. KLAVER JASNIEUWS. Voor de competitie van de Klaverjasbond voor Haarlem en Omstreken zijn gespeeld: le klasse: Ruiten VrouwOnder Ons 02; Klaver Vier—Haarlem Noord 0—2; 't Hoekje Harten Aas 20; SpaarnestróomRozen- priëcl 02; Ruiten Acht—Zandhoekjo 02. 2e klasse: Klaver «Vier—Stork B 02; Haarlem NRozenpriëel 20. le klasse inhaalwedstrijd: Nieuw Flora- Harten Aas 0—2. Sportveldslag. Bij een razzia op een sport veld in Johannesburg, waarbij de po litie 200 Afrikaanse negers wegens verdenking van misdaden arresteerde, werd zij door de omstanders met ste nen bekogeld. Zij opende daarop het vuur, waardoor een neger werd gedood en vier werden gewond. Glijvlucht. Volgens Radio-Zwitserland zal de Tsjechoslöwaakse skikampioene me vrouw Nikropolava, die aan de interna tionale ski-race in Zwitserland heeft deelgenomen, niet naar haar land terug keren, omdat de toestanden daar „vol komen onmogelijk" zouden zijn. (Reu ter). Volgende kerk. Volgens Radio Sofia ont vangt de Bulgaarse regering „telegram men van particulieren en verenigingen", waarin wordt geprotesteerd tegen „de verraderlijke activiteit van de leiders van de Evangelische kerk". Zij werden beschreven als „groep spionnen en ver raders in dienst van de buitenlandse reactie",die streng gestraft moesten worden. Film. Warner Brothers zijn van plan een film over het proces van kardinaal Mindszenty te gaan maken. Deze film zal naar de producers verklaren „van belang zijn voor de democratische vrijheden, de godsdienst en de funda mentele menselijke rechten".. Werklustig. Het observatorium van de Vesuvius te Napels heeft gemeld, dat de vulkaan opnieuw tekenen van acti viteit begint te vertonen. De Vesuvius heeft sedert vier jaar niet meer ge werkt. Werkloosheid. Sedert het begin van dit jaar is de werkloosheid in de Brits- Amerikaanse zóne van Duitsland sterk toegenomen. Einde Januari waren er 944.190 geheel werklozen; dat is 201,302 meer dan einde December j.l. igcnprotest. Arbeiders hebben Dinsdag avond te Boedapest drie bijeenkomsten gehouden om te pro "en tegen de bui tenlandse pogingen tussenbeide te ko men in het proces tegen kardinaal Mindszenty.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2