Nederlandse katholieken sturen protest-telegram aan de U.N.O. 6zsh$EES Het Meï^e 'Vïeiikttt' Let op dit doosje! Vergadering zegt vertrouwen niet op in communistische Gedeputeerde Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Hoogtezon en Infraphil J.ï.óJERG FIAT 500 DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 „Proces Mindszenty schandvlek op de eer van de mensheid" Gisteravond werd in het Concertgebouw te Amsterdam een landelijke protestver gadering -gehouden „tegen de onderdruk king van de katholieke kerk in Hongarije". Het aantal aanvragen voor toegangskaarten overtrof bijna twintig maal dat der be schikbare tweeduizend. Onder de aanwezi gen gevonden zich vele katholieke hoog waardigheidsbekleders, vijf ministers, twee commissarissen van de Koningin en talrijke Kamerleden en Gedeputeerden. Als eerste nam de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Johannes de Jong, het woord. „Er is een duisternis gevallen over de gehele wereld-nu een gruwelijk vonnis werd uitgesproken over de nobele figuur van kardinaal Mindszenty. Zijn misdaad in de ogen der communisten is geweest, dat hij ■pal heeft gestaan voor de rechten der ouders om hun kinderen naar eigen inzichten op-te voeden en voor het recht om de stem van het geweten te volgen. Wij moeten niet alleen protesteren, doch ook alle geoorloof de middelen gebruiken om het dreigende gevaar van het goddeloze communisme te keren". Pastoor IJ. A. J. Drost uit Schoorl sprak als zijn mening uit dat kerk en staat ieder een eigen terrein moeten be heren en besloot zijn toespraak met de woorden: „Indien kardinaal Mindszenty werkelijk vrijwillig bekend heeft, dat hij schuldig' is en dat hij thans, de zaken anders inziet, dan dagen wij - hier de Hongaarse regering uit de kardinaal niet levenslange gevangenisstraf op te leggen, doch hém vrij te laten, juist om door zijn daden te tonen, dat hij gedurende het proces bij zijn volle verstand heeft gehandeld. Wat zou mooier reclame voor het communisme zijn dan een kardinaal, die in volle vrijheid zich schikte onder de communistische leerstellingen? Maar als hij zijn vrijheid zou herkrijgen, dan zou hij niet als een communistisch handlanger, doch als een held met het aureool van het christelijk martelaarschap voor ons komen te staan." Na de pauze sprak de secretaris van dé Katholieke Arbeidersbeweging, de heer Dré de Wolf. Hij noemde het gebeurde in Hon garije verkrachting van het recht, schen ding van de menselijke persoon en aantas ting van 's mensen onvervreembaar recht. ,Wat zou deze held in Hongarije zich weergaloos hebben verdedigd, indien hij vOor zijn rechters had kunnen staan in dé geestelijke kracht en met de welsprekend heid, die wij kennen uit zijn herderlijke brieven en toespraken. Maar de Hongaarse machthebbers hebben hem tevoren gebroken. Men wil daar de splijtzwam zetten tussen de gelovigen en hun leiders. Men wil de vrije hand krijgen om de jeugd te misvormen tot slaafse volgelingen Van een goddeloos systeem, dat met daemonic sche middelen de aarde een ander aanschijn Wil geven." Mgr. dr. Knebel, afgevaardigde van de kardinaal, belast met de zorg van de Hon garen in Nederland, besloot als vierde spreker de vergadering. Hij memoreerde hoe dankbaar het Hongaarse volk gestemd is -jegens de Nederlanders, die liefdevol Hongaarse kinderen hebben opgenomen. „Kardinaal Mindszenty heeft gestreden voor de vrijheid van de Hongaarse scholen, teneinde de ziel van het Hongaarse kind en daarmede de ziel van Hongarije te redden'". Met instemming van de vergadering werden telegrammen verstuurd aan de Hongaarse regering, aan de Paus en aan de UNO. Aan de Hongaarse regering werd geseind, dat de vergadering „met de groot ste afschuw protesteert tegen het schande lijk Onrecht de Hongaarse vrijheidsheld Mindszenty en zijn medeslachtoffers aan gedaan." Aan de UNO werd verzocht „alles in het werk te stellen om deze schandvlek op de eer der mensheid en deze allergrootste aanranding van de primaire rechten voor de mens te doen uitwissen." Schilderkunst »onb vo/iVnjfloQ g ia w/jjlqin^ var] i BEBdemVé Emtilr 1 Amsterdam ontslaat ruim 450 werksters Slechts 35 van de ruim 500 schoonmaak sters in Amsterdamse gemeentedienst, die op 11 Januari in staking gingen voor 50 proc'ent loonsverhoging, hebben gisteren het werk hervat. Als gevolg van het besluit van B. en W. dat zij, die Maandagmorgen het werk niet zouden hebben hervat, ont slagen zoudeh zijn, hebben thans ruim 450 werksters hun gemeentebetrekking ver loren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Februari. BEVALLEN van een'zoon: 11 Febr.: A. L. van As-Arioni. 12 Febr.: J. van Zonne veld-van Geijlswijk. J. M. de Boer-Ouwe- hand. H. M. Poelman-Kooyman. H. H. Booms-Wassink. 13 Febr.: W. G. Taverne- Hon. J. W. Theel-Schelvis. C. M. Calve- lage-Mostert. 14 Febr.: J. K. Teeuwen- Schreurs. A. M. Schutter-Westra. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr.: Warmelink-Kiewiet. A. E. Kuiper-van der Laan. C. Smink-de Vries, 2 d. F. Haze- veld-van der Veen. J. M. Broek-Brouwer. H. Visser-Dekker. 14 Febr.: T. Welboren- Bethe. OVERLEDEN: 11 Febr.: G. H. van Ros malen-van Kesteren, 60 j., Goudsmids pleintje. H. de Vrijer, 84 j., 2e Hogerwoerd- dwarsstraat. 12 Febr.: A. van Dorp, 66 j., Kamperlaan. 13 Febr.: A. J. P. van Rooijen 2 m., Kamperlaan. M. E. H. van Beek- Hetem, 78 j., Marnixstraat. H. B. Sanders, 68 j„ Santpoorterstraat. M. A. van Haker- jten, 89 j„ Kenaupark. E. L. A. de Geus, m., Kruistochtstraat. bèut ttufrf' l.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE Agenda voor Haarlem n, Concertgebouw: Gemelan orkest rBabar Layar", 8 uur. Stadsschouwburg: Mij. '-jt bevordering der toonkunst. Julius Kat- tofin, 8 uur, Nassauplein 8: Theosofische Jêreniging, voordracht Pam Rueter, 8 uur. ,rans Hals: „Keizerwals", alle leeft. 2.30, 7.00 !a 9.15 uur. Rembrandt: „Green Dulphin- •jteet", 14 j., 2.30 en 7.30 uur, Palace: „Ditte", 6j., 2.00, 4.15; 7.00 en 9.15 uur, Luxor: „Het wen roept". 18 j„ 2,00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. pty: „Robin Hood", 14 j„ 2.15, 4.30. 7.00 en ■15 uur. Spaarnc: „De godin der wildernis", Kj., 2.30, 7 00 en 9,15 uur. WOENSDAG 16 FEBRUARI „stadsschouwburg: Dansavond Harald «eutzberg, 8 uur. Gem. Concertgebouw: pulair concert HOV, 8 uur. Bioscopen: dicldag- en avondvoorstellingen. Kunstavond „Het Jonge Geluid" „Het Jonge Geluid" is een nu ongeveer twee jaar geleden in het leven geroepen Christelijke culturele actie, ter stimulering van de belangstelling onder de Protestantse jongeren voor diverse takken van kunst. De hand werd haar gereikt door het Chris telijke cultureel maandblad „Op den Uit kijk" en het Chr. nationaal weekblad „De Spiegel", om door middel van kunstavon den, in verschillende centra van het land te geven, de actie een practische vorm te geven, die niet alleen de jongeren, maar ook vele ouderen zou kunnen bereiken. Maandagavond- kwam Haarlem aan de beurt. De belangstelling was, voor een eerste contact, niet onbevredigend te noe men. Het publiek kreeg de gelegenheid onze vermaarde alt-zangeres Annie Woud te horen in een van haar dankbaarste re pertoirenummers, namelijk in de „Zigeu- nerlieder" van Joh. Brahms. De glans van een zeldzame stem op de middaghoogte van haar ontwikkeling, gepaard aan een sterk- doorleefde uitdrukking, boden hier iets heel bijzonders, dat bij iedereen moest aanspre ken. Ook met haar Nederlandse liederen wist Annie Woud het publiek door diepe zin of geestige scherts te pakken, Zij werd vaardig begeleid door Marinus Voorberg, die als solist de vergissing maakte de lange Wanderer-Fantasie van Schubert voor dit publiek te brengen, maar in een tweede beurt van optreden, met twee bekende Chopin-composities, uitstekend doel trof. De voordrachtkunstenaar Joris de Lange vertolkte op treffende wijze een tiental ge dichten van wijlen Willem de Mérode, die de - rijke poëzie van deze God-zoekende dichter klaar belichten. Met het gedicht Veci Creator, dat ons De Mérode toont in de branding van onze bewogen tijd, werd een prachtig slot* aan de reeks gemaakt. De belangstelling aldus voor', deze dicht kunst gewekt is een bijzonder goede noot voor de culturele actie van „Het Jonge Geluid". Verder was er het optreden van.het Her vormd Kerkorkcst, dir. Simon C. Jansen, dat een zeer besphaafde uitvoering gaf van een symphonietje van Anton Filtz, uit de Mannheimer school, Alle respect voor het zuivere Spel van deze dilettanten. Dit orkest werkte ook voortreffelijk mee ter begelei ding van twee nummers uit Mendelssohn's „Elias", die sonoor van klank en lenig van beweging, uitgevoerd werden door de Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap", onder leiding van Simon C. Jan sen. Wat dit koor op korte tijd onder deze dirigent reeds bereikt heeft, mag opmerke lijk heten. De doorzichtige stemvoering van „Siche, der Hüter Israels" was een knap staaltje van samenzang. De avond werd besloten methet geza menlijk zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". JOS. DE KLERK De H.O.V. speelt voor de Huisvrouwen-vereniging Maandagmiddag werd, onder auspiciën van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen, afd. Haarlem, door de H.O.V. een concert gegeven, dat gedirigeerd werd door Her man Woustra, en waarbij de sopraan Lola van der Ben soliste was. Als operette dirigent hebben wij Herman Woustra al vroeger leren waarderen om zijn tempe ramentvol, correct en muzikaal werk, en 't was ons toen al duidelijk, dat deze ras-1 muzikant nog wel tot wat anders in staat was dan alleen maar de kortgerokte Muze met alle mogelijke égards te dienen. En daar krijgt hij nu de kans om een half programma aan Wagner te wijden (ouver tures Tannhauser en Melstersinger, plus de Siegfried-Idyll) en het lukt hem uit stekend; hij kent- zijn partituren en weet ze logisch op te bouwen; hij heeft over macht over het orkest, dat hii vaak tot mooi evenwicht dwingt. Hij waagde het ook met betrekkelijk resultaat om de (evenals die der Meistersinger) zeer gecomprimeerde ouverture van Humper- dinck's „Hansje en Grietje" voor het con certpubliek te brengen. Van het effect van de Marche Hongroise uit La Damnation de Faust van Berlioz, kon hij bij voorbaat verzekerd zijn. Tenslotte maakte Woustra het orkest van alle zware accenten en gewichtige kunstproblemen los, om het in lichte Wiener-stijl een paar offers te laten brengen aan de geest van Johann Strauss. Het lukte hem volkomen. Lola van der Ben zong de aria uit Tann hauser „Dich, teure Halle" alsmede het Standchen van Richard Strauss, dat in een fraai instrumentaal kleed gestoken was, wat tot het effect veel bijdroeg. De zan geres bleek vooral voor dit tweede num mer goede geschiktheid te bezitten; zij zong het Standchen zeer charmerend en brillant. Bijzonder treffende indrukken kregen wij op dit middagconcert van de lange, maar muzikaal zeer belangrijke Siegfried Idyll van Wagner. JOS. DE KLERK. Werk van Han Hulsbergen In de beide huizen van de kunsthandel Leffelaar wordt tot 2 Maart een expositie gehouden van het werk van I-ïan Huls bergen. Deze omvangrijke tentoonstelling omvat alleen al over de 100 schilderijen, verder vele tekeningen, gra'fische werken p.n cartons voor wandtapijten. Hulsbergen is leerling van prof. H. J. Wolter en studeerde bovendien korte tijd bij Felice Carena te Florence. Beginnende aan het filiaal Grote Markt, waar in hoofdzaak het vroegere werk ge hangen is, beseffen we wel heel duidelijk wat Hulsbergen in prof. Carena aange trokken heeft. Wij herkennen daar de ge boren klassicist, met een muzikaal roman tische inslag, knap tekenaar, goed com positeur en man van fijne ,smaak. Aan het gebouw Wagenweg kunnen we dan een ontwikkeling volgen, over een strengere vorm van klassicisme, naar het abstracte. Van het eerstgenoemde werk zijn mij o.m. bijgebleven een compositie met paar den in olieverf (no. 65). Het kinder dub belportret „Na het bad" (no. 64), twee zeer voorname harlekijnportretten met fijne groenen, roze's en grijzen (57 en 61), „circus familie" (62) en de sterke een voudige tekening „Noor" (94). De overgang naar het abstracter werk vormen de schilderijen die aan de Wagen weg langs de trap gehangen zijn, veelal* geschilderd in heel mooie grijzen. Bijzon- der goed' gecomponeerd en sterk getekend zijn no. 28, „gesprek" en 27. „vrede". Bij het abstracte en latere werk komt toch steeds de kïgssicist om de hoek kijken, en voor mijn gevoel is dit er de grote charme van. Positieve eigenschappen van dit werk zijn ook weer de mooie kleur, goede com positie en fraaie verfbehandeling* Speciaal vermeldenswaardig zijn de „Salome" (no. 1) en de beide rugfiguren aan het strand (no. 16).. Vruchten, (no. 13) is zeer deco ratief van kleur én een goede aanloop voor de gobelincartons. Fraaie* decoratieve wer ken, brilliant van kleur en mij dunkt, sterk Frans beïnvloed. Blijven nog te ver melden allerlei tekeningen in portefeuille, sommige in zeer gave lijnen neergeschre ven, andere luchtig met wat kleur ge schetst. In dfze rubriek behoren dan ook nog enkele zeer fijne drogenaald etsen, naakten, vrouwen en kinderen. Over het^geheel genomen een zeer inte ressante tentoonstelling, die de vraag doet rijzen, hoe deze knappe, bewegelijke, thans 47-jarige schilder zich over enige jaren ontwikkeld zal hebben. Persoonlijk wed ik op de klassicus. L. H. H. SCHUTTE. (De heer Schutte vervangt onze re censent. Herman Moerkerk, tijdens zijn ziekte. Red.) SCHEEPVAARTNIEUWS Aldabi, Hamburg-Antwerpen, 14 Febr. van Cuxhaven; Alderamin, Rotterdam- Buenos Aires, 14 Febr. te St. Vincent; Blommersdijk, New York-Gravesend, pass. 14 Febr. Bishoprock; Cottica, 15 Febr. van Trinidad te Paramaribo; Delft, Curasao- Amsterdam, 14 Febr. 170 mijl ZW van Ouessant; Garoét, 14 Febr. van Soerabaja te Semavang; Madoera, 14 Febr. van Ba tavia naar Semarang; Manoeran, San Francisco-Manilla pass, 14 Febr. Midway; Tabinta, Amsterdam-Ja va, 14 Fe.br. van Suez; Tawali, Java-Amsterdam pass. 14 Febr. Gibraltar; Tegelberg, 14 Febr. van Penang naar Mauritius;- Tjimenteng, 14 Febr. van Singapore naar Zamboa; Utrecht, 14 Febr. van Batavia naar Cheribon; Van 't Hoff, Java-Rotterdam pass. 14 Febr. Bona; Westerdam, 15 Febr. van Rotterdam te New York; Friesland, Rotterdam-Java pass. 13 Febr. Ouessant; Kota Agoeng, Ja- va-Rotterdam pass. 14 Febr. Ouessant; Kota .Inten, Rotterdam-Java pass. 14 Febr. Finisterre; Roepat, 11 Febr. van Batavia te Soerabaja. PROVINCIALE STATEN In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland zijn de geloofsbrieven van het nieuwe lid, de heer J. H. M. Angenerut uit Hilversum (K.V.P.) onderzocht en tot toe lating werd besloten. Hij neemt de plaats iin vam de heer H. Hom, die overleden is. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, deelde mee, dat een motie was ingekomen van leden van de fractie dei' Katholieke Volkspartij, luidende als volgt: „De Staten besluiten te verklaren, dat zij geen vertrouwen meer stellen in het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Harm- sen". De voorzitter stelde voor de motie onmiddellijk aan de orde te stéllen. De heer Polak (Comm.) meende, dat de vergadering niet voorbereid is en vroeg uitstel. De heren Vermeulen (A.R.) en D e Roos (Partij van de Arbeid) merkten op, dat er aanleiding is, de motie onmiddellijk aan de orde te stellen. Met 48 tegen 15 stemmen besloot de ver gadering tot behandeling over te gaan. De heer Groen (K.V.P.) gaf een toe lichting en merkte op, dat de motie niet door andere fracties is mede-ondertekend. Dit betreurde hij. Spreker zei dat de heer Harmsen behoort tot een partij, welke er beginselen ten aanzien van de democrati sche opvatting op na houdt, waarmee de andere partijen zich niet kunnen verenigen. Daarom hoort hij niet zitting te hebben in een belangrijk college. De redenen van het voorstel zijn dezelfde als die, welke destijds golden voor de communistische wethouders in de Amsterdamse gemeenteraad. De heer Volkers (Comm.) achtte het logisch, dat een vertegenwoordiger van de C.P.N. zitting heeft in het college van Ge deputeerde Staten. Volgens spreker zijn de belangen van de agrarische zaken in goede Meyennk, directeur-hoofdingenieur van de gen. De Partij van de Arbeid heeft meege werkt aan de verkiezing van de heer Harm sen en zij kan zich thans rehabiliteren door de motie te steunen. Eigenlijk had de Partij van de Arbeid de motie moeten Indienen. Mr. baron Van Harinxma thoe S 1 o o ten (VVD) merkte op, dat hij wel bezwaren heeft tegen de desbetreffende wet, doch dat zijn fractie de motie zal steunen. Mr. De Roos befoogde bij de replieken, dat men rekening moet houden met de rechten, welke de Nederlandse staatsbur ger heeft. Door aan de rechten te tornen, wordt de democratie benadeeld. it De motie-Groen werd verworpen met 3726 stemmen. De leden van de Partij van de Arbeid en van de Communistische Partij stemden tegen. De andere punten van de agenda zullen eerst in de afdelingen behandeld worden. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 8 Maart. Nieuw woningcomplex in Heemstede Maar de huisvestingszorgen zijn daarmee niet overwonnen Het was Maandagmiddag feest in Heem stede. In 1947 en 1948 vermeerderde de woningvoorraad met 19 huizen die aan de Drieheerenlaan gebouwd werden. Nu kon evenwel een complex van 53 eensgezins woningen het eerste grote complex dat na de oorlog in die gemeente gebouwd is in gebruik genomen worden. In de raadszaal had eerst, in tegenwoor digheid van enige genodigden, p.a. ir. H. handen van de heer Harmsen. Als oud voorzitter van een veiling is hij goed op de hoogte van deze zaken. De agenda vermeldt een punt over Geesterambacht, dat zeer belangrijk is en spreker achtte het ongepast de heer Harmsen thans uit het college te zetten, Mi'. De Roos (Arbeid) herinnerde aan de debatten over dit punt in vorige zittin gen, Het is hem niet duidelijk welke be weegredenen er sedert die bijeenkomsten zijn ontstaan, om de motie in te dienen. Ih. de Amsterdamse gemeenteraad waren er feiten welke verband hielde^t met het op treden der communisten als wethouder. De zaak in de Staten ligt anders. De grondslag van de motie is onjuist. Er mag geen ge bruik gemaakt worden van een gelegen- heldswet. Voorts mist de motie feiten, welke aanleiding hebben gegeven het ver trouwen op te zeggen. De fractie kan geen steun aan de motie verlenen, deelde mr. De Roos tenslotte mee. De heer Polak (Comm.) meende dat er blijkbaar een kloof ontstaan is tussen de regeringspartijen. Met de argumenten van mr. De Roos kon spreker zich niet geheel verenigen en noemde een aantal punten, welke volgens hem aanleiding moeten zijn de motie te verwerpen. De heer Vermeulen zeide, dat even tuele agrarische capaciteiten niets met de zaak te maken hebben. De heer Harmsen heeft nooit het vertrouwen genoten van de fractie van spreker en zal het nooit krlj- „De Wrekende God" Het nogal ingewikkelde detectivespel „De Wrekende God" van Eduard Veter man gaat er bij het publiek nog altijd in als gesneden koek, ook al zijn sommige stukken dialoog onbehoorlijk taai en is het derde bedrijf eigenlijk in geen enkel opzicht interessant. Een paar flinke scheu ten sensatie, met veel .geheimzinnige poes pas voorbereid en steeds nog tijdig toege diend, maken het geheel 'echter zeer wel verteerbaar. Wie daar van houdt, kan bij herhaling griezelen. Verreweg het best ge slaagd vind ikdesondanks de buitenge woon humoristische tekening van het ver waten aristocratische gezelschap, die enigszins aan de spotzieke pennevruchten van Oscar Wilde doet denken. De speelkansen liggen er voor het op scheppen en de toneelvereniging „St. Genesius" heeft daar gisteravond in de schouwburg een redelijk goed gebruik van gemaakt. Regisseur Kraay zal er evenwel met de grootste zorg naar moeten streven niet alleen het gesproken woord maar ook de gebarentaal een inhoud te schenken, althans een bepaalde functie. Ook dient men in het algemeen, als het blijspelen geldt, naar een lichtere tpon te zoeken. Het zal niet weinig moeite kosten om in „De mooiste ogen van de wereld" waar men het seizoen mee gaat besluiten de ver schillende tere stemmingen in evenwicht te houden. Een bijzonder gelukkige beurt maakte Miep van Oostrom als de onwetende her togin. Verder zag men aardige rollen van Jules van der Veldt als de spitsvondige rechercheur, die iedere situatie volledig wist te beheersen en van Piet Kooiman als de sluipende butler. Van de vier lords maakte vooral Gé van Kessel op waar dering aanspraak. Na afloop van de voor stelling werd'laatstgenoemde een bloemen hulde aangeboden ter viering van zijn twintigjarig lidmaatschap. DAVID KONING. - Bakkers mogen voor zoutloos brood ten De heer D. J. Spaling Jzn. te Heemstede hoogste twee cent per 800 gram extra be is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd rekenen boven de maximumprijs van het yoor het voorbereidend kerkelijk examen, 1 normale brood. i Vakgroep kwekers van de LTB koos een nieuw bestuur Maandagmiddag kwam in hotel „De Leeuwerik" de vakgroep kwekers van de Land- en Tulnbouwbond in algeniene ver gadering bijeen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer J. Elders uit Bovenkarspel, dat deze vergadering ten doel heeft een geheel nieuw vakgroepsbestuur te verkiezen wegens reorganisatie van de sectie bloembollen en de sectie bloemisterij. De toestand in de bloemisterij werd verre van rooskleurig genoemd. Dit komt hoofd zakelijk door de overheidsmaatregel over de vergroting van het teeltrecht, door de verminderde koopkracht en door het ont breken van voldoende exportmogelijk heden, omdat men in 't buitenland liever onafgewerkte producten ontvangt zoals bloembollen, boomkwekerijproducten, niet bloeiende kasplanten e.d. Met meerderheid van stemmen werden tot bestuursleden van de vakgroep sectie bloembollen gekozen de heren J. Elders uit Bovenkarspel; V. Koomen uit Wervershoof; G. Timmer uit Breezand; Ant J. van der Meer uit Noordwijk en P. Oosterveer uit Lisse. Bij enkele candidaatstelling werden ge kozen tot bestuursleden van de vakgroep sectie bloemisterij de heren Th. G. Hel sloot uit Aalsmeer; A. M. Verdel uit Roe- lofsarendsveen; P. G. Damen uit Honselers- dijk; G. H. Slootjes uit Boskoop en C. J. G. Suykerbuijk uit Den Haag, Tot leden van het hoofdbestuur van de L.T.B. wérden aangewezen de heren Th. G. Helsloot uit Aalsmeer en.G. H. Slootjes uit Boskoop. Tot voorzitter van de vakgroep kwekers werd gekozen de heer J. Elders uit Boven karspel. H. Lasschuit overleden Te Overveen is in de ouderdom van zeventig jaar overleden de heer H. Las schuit, zendeling-leraar van de Samen werkende Zendingscorporaties. De over ledene genoot zijn opleiding in Utrecht en werd iri 1906 door de Utrechtse Zendings vereniging uitgezonden. Na vele jaren als zendeling werkzaam te zijn geweest, werd de heer Lasschuit in 1921 benoemd tot theologisch docent aan de Opleidingsschool in Depok en in 1924 aan de Normaalschool te Bandoeng. In 1933 keerde de heer Las schuit naar Nederland terug. De overledene wijdde zich de laatste jaren aan kerkelijk werk en was korte tijd voor ganger van de Hervormde Evangelisatie in Santpoort. Vrijdag zal zijn stoffelijk overschot op de Algeméne Begraafplaats te Bloemendaal worden' ter aarde besteld. ECA bepleit emigratie van werklozen uit Europa De E.C.A. heeft Maandag het Amerikaan se congres doen weten, dat de emigratie van bijna 2.5 millioen werkloze Europese arbeiders de enige oplossing vormt voor de werkloosheid-vraagstukken in Italië, Griekenland en West-Duitsland. In haar rapport zegt de E.C.A., dat er grote aantallen werklozen in bovengenoem de gebieden zijn. Slechts een klein deel daarvan kan door het Europese vasteland worden opgenomen, Volkshuisvesting en Wederopbouw in Noordholland, een korte plechtigheid plaats. Daar jhr. J. P. W. van Doorn nog ongesteld is, hield de heer E. J. van Lent, waar nemend burgemeester een rede, waarin hij wees op woningbouwzorgen. Het woning tekort is groot en daarom zijn 't gemeente bestuur en ook de burgerij verheugd, dat er nu 53 huizen zijn klaar gekomen. Het zijn mooie woningen, waarin de nieuwe bewo ners ongetwijfeld gelukkig zullen zijn. Vele hunner waren eerst zeer bekrompen gehuis vest. Zij zullen hun geluk niet kennen als zij nu weer alleen een huis mogen bewo nen. Maar de gemeente brengt door die 53 woningen meer mensen uit de zorgen, want in de huizen die nu door die 53 gezinnen verlaten worden, komt weer woonruimte voor anderen beschikbaar. Maar wij zijn er zo vervolgde de heer Van Lent van overtuigd, dat de woning- zorgen pas verdwijnen zullen als er een einde komt aan alle samenwoningen. Zover zijn wij evenwel nog lang niet. Heemstede mag ln 1949 slechts 35 woningen bouwen. Misschien komen er daar nog 21 bij. Maar dat is veel minder dan er voor de oorlog gebouwd werden. Deze cijfers zijn: 1935: 381; 1936: 105; 1937: 130; 1938: 13Ö en 1939: 188. Als er in Heemstede niet meer hulzen ge bouwd mogen worden, dan ziet het er naar uit. dat Heemstede geslpten moet worden voor mensen die van buiten komen. Moet de leuze worden: alleen huizen voor „poor ters" in Heemstede? Natuurlijk moeten daarbij ruilgevallen in elk geval buiten be schouwing gelaten worden. Tenslotte brafcht de heer Van Lent dank aan allen, die medegewerkt hebben om de bouw van deze 53 woningén vlot te doen verlopen, aan ir. Meyerink van de Volks huisvesting en Wederopbouw, aan de ar chitect de hoor P. Koster en de aannemers de gebroeders v. d. Putten, Na de thee werd in een autobus naar het terrein ten Zuiden van de Kerklaan gereden waar bij de nieuwe huizen een gedenksteen werd onthuld door mevrouw van Nispen. lid van het bestuur der Woningstichting „Heemstede". Daarna werd in de raadszaal nog een glas wijn gedronken en wat nagepraat. Ir. J. Kooymnns, voorzitter van de woningstich ting, aanvaardde het beheer over de huizen, waarbij hij de wens uitsprak, dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat de besturen van Woningstichtingen ook weer de beslissing krijgen over de vraag welke huurders er in de huizen zullen wonen. Helaas is het bij de heersende woningnood niet mogelijk dat over te nemen van het Huisvestingsbureau der gemeente. Schaken Het Oosten is kampioen In de le klasse B behoefde slechts één van de twee afgebroken partijen uit de wedstrijd AalsmeerHet Oosten remLj te worden, om Het Oosten kampioen te doen zijn. De par tijen werden bij arbitrage remise verklaard, en daarmede werd Het Oosten, voor het eerst in haar bestaan, kampioen. Op 23 Februari wordt de eerste kampioenswedstrijd gespeeld tegen de verliezer van de wedstrijd ASC II— VAS II, kampioenen respectievelijk van de eerste klassen A en C. De eindstand in de eerste klasse B is: 1. Het Oosten: 9 pnt.; 2. Aalsmeer: 6 pnt.; 3. Heemstede: 5 pnt.; 4. Haarlem II: 4 pnt.; 5. Rolland: 3 pnt.; 6. HSG: 3 pnt. De definitieve uitslag Bloemendaal—ASC II in de eerste klasse A werd 4Mi—5Bloe mendaal boekte dus één overwinning en vier nederlagen, maar liet de onderste plaats toch over aan Santpoort. In de tweede klasse A won ASC Til met 5V-i—4W van HSG III, terwijl de volgende uitslagen na arbitrage bekend werden: Kijk Uit—Haarlem III 6—4; Rolland II—Het Oosten II: 55. In de derde klasse C werd de definitieve tslag Het Oosten IIISpaarndam: 64 en et Oude Slot—HSG: 8"/i—1%. Het Oude Slot I is hier practisch kampioen. BINNENLAND De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak tegen F. M., C. H. T., W. W. en A. C. M., directieleden van de scheepsbouw maatschappij Wilton-Feljenoord terug ver wezen naar het Amsterdamse Bijzondere Hof. Hot Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft hen wegens collaboratie tot gevangenis straffen en geldboeten veroordeeld. In Voorschoten is de eerste z.g.n. Finse school gereed gekomen. Zij is gebouwd uit pasklaar ontvangon gedoelten. De opvarenden van liet 9.s. „Water man", dat met troepen naar Indonesië ver trekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 17 Februari ter post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" dat op de thuisreis is, kunnen In Port Said post ont vangen. Deze moet niet later dan 20 Februari gepost worden. r In Utrecht is een afdeling van de Bond van Wereldburgers opgericht, welke aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen. De voormalige „Insclkommandant" van Voorne en Putten, de 36-jnrige Duitser Schermuly, is conform de eis veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. HIJ word er van beschuldigd zeven bewoners van hot eiland, die verdacht weiden van illegale activiteit, zonder vorm van proces te hebben doen fusilleren. Dr. A. B. Speckcnbrlnk, directeur-gene raal voor de buitenlandse economische be trekkingen, zal de rijksdienst verlaten. Hij wordt voorzitter van de NI VAS (Nederlands- Indische Vereniging Afzet Suiker) en zal daartoe over twee maanden naar Batavia vertrekken. Opgericht is een landelijke organisatie van amteur-filmclubs in Nederland, de N.O. V.A. (Ned. Organisatie van Amateur-film clubs). Bijna alle verenigingen van film- amateurs hebben zich hierbij aangesloten. Het gerechtshof to Amsterdam veroor deelde de 44-jarige Fransman J. A. L. tot 3 jaar gevangenisstraf wegens zakkenrollerij ti,jdens de inhuldigingsfecsten te Amsterdam. Zijn helpster, de 25-jarigo Franse onderwijze res J. A. C. B., kreeg 10 maanden. Jhr. mr. A. Fcith is met Ingang van 1 Maart tot burgemeester van Coevorden be noemd. Jhr, Feith was sinds November 1946 burgemeester van Zweeloo (Dr.). Hij Ls 32 jaar en is niet bij een politieke partij aange sloten. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Ar beiders Jeugd Centrale zal op 26 Februari in het Jeugdhuis ,,'t Baken" een receptie wor den gehouden. Een voordracht over schilderkunst (met lichtbeelden) wordt hedenavond gehouden door de heer Pam Rueter in gebouw Theo- sofia. Nassauplein 3. Ten bate vnn het werk van het Medisch Opvoedkundig Bureau geeft het gamelan orkest „Babar Layar" vanavond een concert in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Donderdag 17 Februari houdt de Haar lemse Reddingsbrigade een propaganda- avond ln restaurant Brinkmann. De heer J. W. v. Gemen, voorzitter van de Technische commissie van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen zal technische .vraagstukken besproken on de heer'Joh. M. Schmidt zal enige films vertonen. De heer B. .T. Hoff tc Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candl- daatsexamen Indonesische taal- en letter kunde. Man bij 'glazenwassen op straat gevallen De 49-jarige glazenwasser A. F., die hedenmorgen ln de Van Oosten de Bruyn- straat bezig was de ramen van een huis te lappen en daarbij op een luifel stond, is op straat gevallen. Hij was op slag dood. Bloemlusttentoonstelllng te Lisse De thans geopende derde Bloemlust tentoonstelllng wordt gehouden ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de afdeling Lisse van de Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur. Het is deze afdeling die het pièce ere milieu van de tentoonstelling hoeft verzorgd: een prach tige inzending hyacinten in alle tinten vai» rood, wit en blauw, in speciaal daarto® vervaardigd mandwerk opgemaakt, mei; op de achtergrond het wapen der gemeen te Lisse en de jubileum-jaartallen. Jam mer dat de achtergrond van deze stand een afsluiting vormt voor de rest der ten toonstelling en een der mooiste hoekjes af schermt, want vlak achter de Lisser stand exposeert Grullemans, de tovenaar van Lisse, zijn tulpenvariëteiten met hun overvloed van kleuren. Aan het eind van de tentoonstellingszaal ziet men een manshoge heuvel, geflan keerd door knoestige naaldbomen. Tegen de helling, bloeiend tussen het bleek- paarse van rhododendronbloemen en nar cissen in reinwit en goudgeel, steken de uitheemse tulipa's uit hun bleekgroene bladermantel wonderlijk getinte spits- toelopende bloemkelken omhoog. Het ge heel geeft een Oosterse impressie en toch is het allemaal zo op en top Hollands. Bloemlust III vormt het waardige sluit stuk van deze tentoonstellingen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 295% 295 Unilever 241 239 2151/2 219 A. K. U 158^ 156% 128 Nederlandse Ford 251 Nederlandse Kabel 264 v.' Berkei's Patent 106 Scheepvaart-Unie. 158J/2 158% Holl.Amerika Lijn 164 Deli Maatschappij 138% 138% H. V. A 154% 153% A'dam Rubber 148 149% Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 113 Biliton Mij. II 345 LIEVE JOOP, Alcohol is rooswerond, 'n GROTE fles BULGARIA Echte Schudbrillantine fijn geparfumeerd met alcohol van 96 pet. kost slechts f 1. De REUZE fles inhoud 100 gram f 1.35 is natuurlijk 't voordeligst! GRETA TAPIJTEN Voorjaarsaanbieding: Karpetten f 56.80. f 105. f 125; gr. M. Smyrna tapijten 280 x 380 f 565, beperkte voorraad vitrage en overgordijnstof- fen. Verkoop alleen Woensd., Donderd., Vrljd. Zaterd. van 1—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, HrL TE KOOP GEVRAAGD: Lood, Koper, Zink, enz. oude defecte Auto accu's. Overal aan huis te ont bieden, D. BREUR Jansweg 30. Tel. 20672. O. DENIJS. L. DENIJS. Frans M.O. Leraren Duits M.O. Engels M.O. Praktijkexamen, Akten L.O. en M.O. Conversatie. Mond en schriftel. cursus. Zaanenlaan 114, tel. 23907 I ENGELS FRANS DUITS Conv., opl. prakt, examens Dp. Otto Klipp's Talenschool, Kleverp.weg 142, Tel. 13269, voor uw gezond heid. Verhuur en verkoop bij ZÏJLSTR, Tel. 11110. te Soup. II. Dreel 29 H'sted»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3