Haarlems Dagblad Kunstschatten Ontwerp-tekst voor Atlantische Pact gaat vanmiddag in zee Dr. Beel is het eens met het regeringsbeleid Westduitse bezettingsstatuut kan over tien dagen gereed zijn Seinbrug bij station Den Haag neergestort u 63e Jaargang No. 19172 a Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 18 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0prcctjte lüaarlctrachc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HOE KOMT HET dat het Frans Hals Museum, dat in 1948 in- totaal 27359 bezoekers gehad heeft het hoogste aantal sinds het jaar 1862 daarbij niet meer dan tien procent locale belangstellenden heeft kunnen ontdekken? Met locaal wordt dan bedoeld: mensen uit Haarlem en om geving: Zuid-Kermemerianders. Zeven-en- twirxtig-honderd bezoekers in een jaar uit een district met een kwart millioen inwo- nersdat i§ wel heel schraal. Er zijn geen enquêtes nodig om eruit af te leiden, dat tallozen in deze streek nog nooit een voet in het Frans Hals Museum hebben ge zet. In eigen kring kan iedereen daar de bevestiging van vinden. Er zijn mensen die zich schamen zullen het te erkenmert, maar velen zullen ronduit toegeven dat zij er nooit zijn geweest. In dit nummer vindt ge een uiteenzetting van de activiteit die de heer H. P. Baard, directeur van het museum, ontwikkelt om verbetering in de toestand te brengen. Hij will, bij wijze van proef, rondleidingen pp Woensdagmiddag instellen. Hij bevordert het bezoek van schollieren en is begonnen met cursussen-met-lichtbeelden voor on derwijzers, die dan zelf voorlichting kun nen geven als zij met hun leerlingen het museum bezoeken. Dat belooft zijn goede resultaten met het oog op de toekomst. Lage entreeprijs, een ingrijpende herziening van indeling en rangschikking, waardoor een beter overzicht verkregen is en de samen stelling van een nieuwe catalogus-zijn fac toren, die alle de aantrekkelijkheid van museum-bezoek moeten verhogen. Maar dat lage totaal van 2700 plaatselijke belang stellenden in een heel jaar doet vermoeden, dat nog meer nodig zal zijn om het Museum druk bezoek uit eigen omgeving te bezor gen. Dit vermoeden wordt versterkt doordat het Frans Hals Museum in deze ervaringen helemaal niét alleen staat.'Het is ook op deze plaats al eerder gezegd, dat des men sen neiging om musea te bezoeken zich meestal pas baanbreekt als hij buiten zijn eigen woonplaats is: liefst in het buiten land en liefst met vacantie. Waaruit af te leiden is, dat bevrijding van ,zijn dagelijkse beslommeringen hem er toe brengt. Het eenvoudigste zou dus zijn, het te verklaren uit gebrek aan tijd. Maar daar zit het niet in, want hij vindt wel tijd om in zijn eigen stad toneelvoorstellingen, concerten en an dere uitvoeringen te bezoeken, ofschoon die meer geld kosten en hem nogal wat on gerief bezorgen. Zou het dan niet liggen in het feit, dat uitvoeringen actuele gebeur tenissen zijn, die telkens „iets nieuws" ver tegenwoordigen dat hij als zodanig niet missen mag en die daarom beter passen bij zijn levenstempo en denkwijze, als,hij of zij in volle activiteit is?Als wij met Vacantie zijn zakt ons tempo; de jachtigheid valt weg; wij worden rustiger en meer tot beschouwing geneigd; wij waarderen de stilte. Een museum.dat wil zeggen beschou wing en stilte. Er heerst een ietwat plech tige sfeer. De klok schijnt er langzamer te lopen. De onrust van het jachtende leven lijkt var verwijderd te zijn. Wie uit zijn drukke werk er heengaat kan een gevoel krijgen alsof hij plotseling vacantie neemt. Het is overigens wel aardig dat te onder vinden ik kan het aanbevelen maar men moet er niet een schuldgevoel bij ont wikkelen in de trant van: ik doe maar alsof lk de tijd heb. Het merkwaardige van dat vreemde en vluchtige begrip, de tijd, is juist dat het ons sneller ontvliedt naarmate wij ons meer haasten en er meer in pogen te doen. In een museum, komt de tijd ons tegemoet: hij wordt vriendelijk gezind en loopt niet zo hard van ons weg. Dit moge zo zijn, maar het feit blijft dat het de mensen moeilijk valt zich aan hun werk- en denlc-tempo te onttrekken en tot rustige beschouwing te komen. Dat men er in de laatste jaren meer en meer toe is overgegaan, bijzondere tentoonstellingen in musea te organiseren en dat men daartoe op ongekende schaal kostbare schilderstuk ken naar het buitenland is gaan vervoeren mag dan ook begrijpelijk heten. Men kan de mensen naar een museum lokken door hun er „iets nieuws" te beloven, bat moet dan bestaan in vermaarde stukken van el ders. Zijn zij er eenmaal, dan zullen -zij tegelijk de niet minder vermaarde werken zien in het kunstbezit van hun eigen stad: een kunstschat die even nieuw voor hen is. Met verbazing zullen zij in het Haar lemse geval bijvoorbeeld tevens ontdek ken hoe mooi het gebouw is en zich af vragen waarom zij daar in tientallen jaren niet heen zijn gegaan. Dit zijn geen grapjes; het wil alleen maar weer eens zeggen, dat wij mensen maar in zeer bescheiden mate logisch-denkende en -handelende wezens zijn. De directeur van het Frans Hals Museum zou ongetwijfeld gaarne de mensen her haaldelijk „iets nieuws" aanbieden. Ik hoop dat hem dit in materiële zin mogelijk zal Worden. Hij zal iets nieuws moeten geven om het Museum bij het levenstempo en de denkwijze van de werkende mens „daar moet ik tijd" voor maken, dat moet ik ge zien hebben in te schakelen. Als hij een kleine tentoonstelling van werken van Han Van Meegeren Icon geven zou hij een stroom Van mensen trekken. Maar ook als hij enkele bijzonder vermaarde schilderijen uit Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse musea kon laten zien. Mensen die er nooit geweest zijn zouden naar het Groot Heilig land komen. Daar is namelijk het Frans [Bals Museum, vlak bij het St. Elisabeths Gasthuis, waarin de meesten wèl eens als bezoeker en sommige als patiënt geweest izijn. En zij zouden niet verbazing ontdekken Frans Hals niet alleen een standbeeld in het Florapark is, maar een grote geest die voortleeft in de wonderbaarlijke werken, nie hij heeft nagelaten. Zij zouden nog veel meer ontdekken dan Frans Hals. Mèt dan die verrassende ervaring, middenin hun werk, dat de Tijd ineens niet meer zo bard van hen wegliep. R. P. Ons jongste prinsesje, Marijkedie vandaag twee jaar geworden is. President Truman: „Er is niets geheimzinnigs in Zaak-Mindszenty misschien voor de UNO Latijns-Amerikaans initiatief NEW YORK, 17 Februari, (Reuter). Redenavond werd te New York vernomen, Rat negen Latijns-Amerikaanse staten en óe Philippijnen onderling niet-officieel zouden hebben besloten, de zaak-Mends- tenty voor de Verenigde Naties te brengen. Men meent, dat dit besluit is genomen hjdens een privé-bijeenkomst in het kan toorgebouw, waarover de Columbiaanse ^legatie bij de UNO de beschikking heeft. Noorwegens aansluiting thans „bijna zeker" Uit Washington meldt Reuter: Men ver wacht, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson vanmiddag aan de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat een ontwerp-Noord- Atlantisch veiligheidsverdrag zal voorleg gen, waarin 'de zienswijze van zijn minis terie tot in bijzonderheden zal zijn weer gegeven. Deze verwachting werd uitgesproken door senator Tom Connally (democraat), die voorzitter is van deze commissie en die voorts nog verklaarde dat het door Buiten landse Zaken opgestelde ontwerp, indien het door de commissie wordt goedgekeurd, zonder uitstel aan de regeringen der be trokken landen zal worden voorgelegd. Verklaring van Truman Truman zeide verder gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, dat er niets geheimzinnigs was omtrent het atl.antische pact. Amerikaanse politiek terzake was Woensdag „duidelijk door minister Acheson van buitenlandse zaken uiteen gezet".. Reuter tekent hierbij aan, dat de presi dent naar de passage "in zijn inaugurele rede verwees, waarin hij zeide, dat het beste middel tegen agressie was, dat men zich onmiddellijk van i'.ffeetieve tegenmaatrege len verzekerde. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat Amerika samen met de andere Noordatlantische mogendheden, het onmis kenbare bewijs konden leveren van de ge zamenlijke beslotenheid der vrije landen om een gewapende aanval van welke kant ook te weerstaan. Acheson had zijn verklaring van Woens dag afgelegd in overleg met hem, zo besloot de. president. Uit Ottawa wordt nog gemeld, dat Cana dese regeringsautoriteiten de verklaring, welke kortgeleden door de Amerikaanse senatoren Connally en Vandenberg die grote invloed op de Amerikaanse buiten landse politiek uitoefenen over het voor gestelde atlantische verdrag is afgelegd, als een „ontmoedigende episode" beschouwen, waardoor de ondertekening van dit verdrag zal worden vertraagd. Scandinavische besprekingen Inmiddels hebben in Oslo de drie Scan- dirfavische premiers, tezamen met de Noor se minister van buitenlandse zaken Lange een bespreking gehouden, waarbij Hedtoft, de Deense premier, zou hebben aangedron gen op een Scandinavische samenwerking. De meningsverschillen tussen de Zweedse en de Noorse premier zouden echter zo groot zijn, dat een toenadering onmogelijk is, zo verklaart men. De Noorse premier Gerhardsen heeft officieel de berichten tegengesproken, welke in het Deense blad „Politiken" zijn verschenen, dat er nadere Scandinavische onderhandelingen zouden worden gevoerd voordat Noorwegen een definitieve beslissing zou nemen aangaande het voorgestelde Atlantische Pact. Hij voeg de er aan toe: „Het is echter redelijk, dat wij de andere Scandinavische landen in zuilen lichten alvorens een besluit bekend te maken". In politieke kringen te Oslo acht men het na deze verklaringen thans bijna zeker, dat Noorwegen zich zal aanslui ten bij het Atlantische Pact. Het is ech ter onwaarschijnlijk, dat Noorwegen zich binnen veertien dagen bereid zal verklaren deel te nemen aan de bespre kingen over het pact. De Noorse militaire leiders hebben in middels een ernstige waarschuwing geuit tegen de besnoeiingen van hun raming voor het jaar 1949/50, volgens gisteren ge publiceerde détails van de Noorse defen siebegroting. De militaire leiders hadden om meer dan 309 millioen kronen (ongeveer 155 millioen gulden) gevraagd plus 75 millioen (40 millioen gulden) „voor paraatheid in buitengewone gevallen". Zoals reeds eerder is gepubliceerd, is slechts 250.200.000 kronen (ongeveer 125.100.000 gulden) voor de defensie uit getrokken. Australische belangstelling Robert Menzles, leider van de Austra lische oppositie, heeft zich voorstander verklaard van de uitbreiding van het voor gestelde Noord-Atlantische Pact tot de Stille Oceaan. Hij zeide op een perscon ferentie, dat de bedreiging van de vrede in beide gebieden even groot was. „Indien Europa in een oorlog betrokken wordt", zo voegde Menzies er aan toe, „weten wij uit ervaring, dat wij er ook bij betrokken zullen worden en een oorlog in de Stille Oceaan zou ook andex-e Britse landen mee slepen". Menzies stelde tenslotte de vorming van een Pacific-pact voor, dat Australië, de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan en Ceylon zou omvatten. Opluchting in Batavia BFO-voorzitter acht regerings verklaring „bemoedigend" Onze correspondent te Batavia telegra feert ons: De voorzitter van de BFO acht persoonlijk de regeringsverklaring van Woensdag bemoedigend, doch nog te vaag om een onverdeeld optimisme te wettigen. Minister Maarseveens duidelijke stelling- name tegen een politiek van in de steek laten van Indonesië wekt algemeen ver trouwen, doch moet nog bevestiging vin den in een concreet programma. De verklaring van Vrijdag wordt met belangstelling afgewacht. Inmiddels is echter in Nedeiiandse kringen en federale kringen een duidelijke opluchting merk baar. Spion voor Praag veroordeeld in Duitsland Een Tjechisch baan wachter, van de Oriënt- expresslijn Klecka is te München tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij schuldig werd bevonden aan spionnage voor Tsjecho- Slowakije. In de acte van beschuldiging werd hem onder meer ten laste gelegd, dat hij de Tsjechoslowaakse regering inlichtin gen had verstrekt over de garnizoensinde ling van de Amerikaanse en Britse troepen en de organisatie van sommige takken dei- Duitse industrie. Klecka is Tsjech van ori gine. Alle getuigenverklaringen en bewijs materiaal in de zaak-Klecka zijn geheim gehouden. Het Amerikaanse hof liet ver slaggevers 9lechts in de zaal toe om de uit spraak te horen. De beklaagde was zeer orxder de indruk van het vonnis en riep in het Duits uit: „Geloof me, ik ben onschul dig". De verdedigers van Klecka, een Ame rikaans officier en een burger, zeiden dat zij tegen het vonnis in beroep zouden gaan. President Truman heeft op een pers conferentie vei-klaard, dat het proces van München even ernstig is als dat va.n de Duitse saboteurs, diie tijdens de oorlog door duikboten op de kusten dei' Verenigde Sta ten werden aan wal gezet. Besprekingen leidden tot „volledige opheldering" De Tweede Kamer kwam heden bijeen ter voortzetting der behandeling van de begroting van Ovei-zeese Gebiedsdelen. Minister Van Maarseveen legde de volgende verklaring af: „In verband met de verklaring van de minister-president in de vergade- ring der Kamer.van 16 Februari kan ik thans mededelen, dat de bespreltin- gen, die gisteren in de vergadering van het kabinet met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geleid. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te. kunnen ver enigen met het dobr de regei-ing in deze Kamer uitgestippelde beleid. Omtrent de uitvoex-ing daarvan worden de be sprekingen met de Hoge Vertegen woordiger der Kroon voox-tgezet." Na deze korte verklaring werd de ver gadering voor korte tijd geschorst. Hierna werden de debatten heropend. Prof. Romme (KVP) betoogde, dat zijn fractie het uittx-eden van mr. Sassen uit het kabinet betreurt, ook omdat, hierdoor afbreuk is gedaan aan 's lands belang. De redenen van het ontslag van minister Sassen waren pi-of. Romme niet dxiidelijk. Het vex-schil over dé te volgen gedragslijn in zake het Indonesisch probleem tussen bet kabinet en mr. Sassen zal in dit debat niet openlijk kunnen worden uiteengezet, om dat dan de gedragslijn van de regering krachteloos zou worden. Het zal dus een puzzle moeten blijven. In de vaas, waarmede spreker het kabinet vergeleek, is een barst ge komen. Ook ixx het vertrouwen van de KVP-fx-aétie in dit kabinet is een barst gekomen. Prof. Romme wilde de loop van dit debat afwachten. Het standpunt van zijn fractie is critisch toezien en constructief medewer ken, tenzij de loop van het debat tot een andex-e houding zou nopen. Voorts vi'oeg prof. Romme wat de rege- ring wenst te doen indien de afwijzende houding van de republikeinse leiders blijft voortbestaan. Zal de regering tot vorming van eeix interim-regering willen overgaat^, eventueel ook zonder de republikeinen? Over de houding tegenover de UNCI (de Commissie van de UNO in Indonesië) vroeg spreker: „Hoe wil de regering voox-komen, dat deze commissie de volledige leiding uit onze handen zal nemen? Kan de regex-ing dit voorkomen? Kan de regering verklaren, dat volgens de opvatting van Nedei-land de republiek niet een internationale status als pai-tij in het geschil heeft, ofschoon zij dit wel heeft in het oog van de Veilig heidsraad?" Met het Plan-Beel kon spreker zich verenigen. Hij vroeg ook hier de vor ming van de interim-regering door te zet ten, als het moet ook zonder de republiek. De republikeinse groep mag de construc tieve plannen niet blijven verijdelen. De heer Romme betreurde de lange periode van onzekerheid na het aannemen van de resolutie van de Veiligheidsraad. Had de regering niet voor het aanvaarden haar standpunt kunnen bepalen? Het ver- ü-ouwen in Indonesië heeft door dit talmen geleden en dit verti-ouwen van Indonesië in Nedei-land is onmisbaar, wil de regering, die het woox-d abandonneren niet in haar woordenboek heeft, niet op zekere dag tot de ontdekking komen, dat het in haar ver geetboek staat. De zitting werd hierna geschorst tot des middags. Nieuwe pressie-plannen, tegen Nederland in Congres Alle Marshall-hulp aan een Europese mogendheid, die weigert te gehoorzamen aan „bevelen of vex-zoeken" van de Veilig heidsraad, zou ophouden op grond van een wetsontwerp, opgesteld door de republi keinse senator Owen B. Brewster, dat gis- tex-en bij de Amerikaanse Senaat is inge diend. Het wetsontwerp, dat dè vorm heeft van een amendement op de wet betreffende de economische samenwerking, is een nieuwe zet van Brewster en andere republikeinse senatoren om invloed uit te oefenen op de Nedex-landse militaire activiteit in Indone- Het woord is aan Woodrow Wilson: Velen klagen over de zonneloosheid van litm bestaandie over hun eigen blindheid moesten klagen. Nieuwe terreurdaden op Java Uit Bandoeng meldt Aneta, dat op de onderneming Panglipurgalih in West-Java de administrateur werd gedood en een em ployé werd gewond, toen een gx-ote bende de ondernemingswacht had overvallen en vuur opende op de emplacementsgebou wen. De gewonde employé wist zich dood te houden toen hij door zeven schoten was getx-offeix, waai-op de leden der bende hem van alles beroofden en lieten liggexx. Twee Europese employés van de rubber onderneming Djaloepang in West-Java werden enkele dagen geleden uit een hin derlaag beschoten en gedood, toen zij in een motor met zijspan de rubbertuinen in specteerden. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat een Europese inspecteur vaix politie tijdens een nachtelijke patrouille te Probolinggo le vensgevaarlijk werd gewond en later aan zijn verwondingen is overleden. Op de weg van Malang naar Batu is een motorrijder ontvoerd en werden drie auto's aangehouden, waarvan de inzittenden wer den beroofd. Kort geleden werden nog maals drie kleine bussen aangehouden, waarvan er twee in brand wei-den gesto ken en een Chinese passagier werd ont voerd, die later ongedeerd werd aange troffen. Twee dagen geleden werd op nieuw een autobus aangehouden. Onder de passagiers was een Europeaan, die ech ter ongemoeid werd gelaten, aldus meldt de correspondent van Aneta te Soerabaja. Maar de Drie in Londen schijnen nieuw meningsverschil te hebben „Duitsland volwaardig lid der Westerse Unie" Tijdens de besloten zitting van de dirie- mogendhedenconferentie over een bezet tingsstatuut voor West-Duitsland, stootte men gisteren in Londen onverwachts op moeilijkheden, zo meldt Reuter. Er wex-d geen voortgang gemaakt en naar men gelooft leefde het debat weer op over vex-schillende reeds geregelde kwesties. Naar verluidt werd er weer een algemeen debat gehouden over een trizonaal bestuur voor na de totstandkoming vain een West- Duitse regering. Niets wees er op, dat over eenstemming was bereikt aangaande de Paus Pius XII verlaat het bijzonder geheim consistorie in Rome, waarin hij voor zestien kardi nalen een scherp protest uitsprak tegen de veroordeling, behandeling en procesvoering jegens kardinaal Mindszenty door de Hongaarse „voïksrechtbank" in Boedapest. Merle Cochran ambassadeur der V.S. in Pakistan Hij blijft echter voorlopig in de Indonesië-commissie New York 18 Februax-i (Aneta) Het Amerikaanse lid van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, Merle Cochran, is tot Amerikaans ambassadeur bij de Pakistaanse regering benoemd. Cochran zal zijn werk in Indonesië voort zetten, tot de togstand zijn vertrek naar Karatsji toelaat. Treindie door te vroeg overhalen van een wissel ontspoorde, reed steun omver Tengevolge van een ontsporing, even na middernacht aan de Noordzijde van het station Den HaagHollandse Spoor, is een seinbrug aangereden en op het ontspoorde treingedeelte gevallen, als gevolg waarvan alle sporen versperd werden. Het ongeval gebeurde om kwart voor een tussen het station Hollandse Spoor en de brug over de Trekvliet. Tijdens het ran- gex-en met een ledig electrisoh treinstel werd door een bedieningsfout van een lid van het seinhuispersoneel een wissel onder de rijdende trein verzet. Het voox-ste ge deelte van de trein ontspoorde en botste tegen de middelste steun van de seinbrug. Deze steun knapte af, waardoor de sein- bi-ug, die alle sporen overspant, naar be neden stortte. Alle sporen in de richting Leiden en Rotterdam-Hofplein werden hierdoor versperd. Vanmorgen vroeg, bij het begin van de reizigersdienst, was één spoor weer vrij, maar nog niet bereidbaax voor electrische treinen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De seinbrug wordt thans door een uit Utrecht ontboden kraan wagen opgevijzeld. De opruimingswerk- zaamheden zullen waarschijnlijk vandaag de gehele dag duren. Tussen Rotterdam-D.P. en Den Haag- H.S. en tussen Leiden en Amsterdam rijden electrische treinen. Tussen Den Haag en Leiden wordt met Diesels gereden. De electrische treinen vertrekken op de nor male tijden,uit Leiden en Den Haag, doch door de vertraging bij het overstappen komen de x-eizigex-s een half uur later op de plaats van bestemming dan noa-maal. Op de lijn Den HaagRotterdam-Hofplein wordt het traject Den HaagVoox-burgLeid- schendam met autobussen, het traject Voorburg-LeidschendaimRotterdam-Hof plein met electrische treinen gereden. De D-trem naar Parijs en de boottreinen naar en van Hoek van Holland worden over Utrecht geleid. Dodelijke gasvergiftiging bij de Hoogovens Vanmorgen om half acht moest op een bordesje bij de gasreinigingsinstallatie van de Hoogoven III in IJmuiden een z.g. „af sluiter" worden dichtgedraaid. De storings- bankwerkers B. W. V. uit Beverwijk en D. J. Z. uit Haarlem gingen daarvoor naar boven. Ofschoon beiden een gasmasker droegen, raakten zij bewusteloos. De 49- jarige V. is tengevolge van gasvergiftiging overleden en de eveneens 49-jarige Z. werd in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk de eerste hulp verleend waai'na hij huiswaarts kon keren. V. was gehuwd, maar had geen kinderen. Kravchenko verhuist naar ander hotel „Verandering van adres doet leven" Victor Kravchenko heeft het weelderige hotel van de Avenue Montaigne verlaten, waar hij sedert zijn komst te Parijs onder de naam van Paul Kedrin verbleef. De Russische schrijver heeft zich nu ge ïnstalleerd in een groot hótel aan de linker oever van de Seine, waarvan het adres nog niet beleend is gemaakt. Franse douaniers willen „stiptheidssstaking" beginnen Parijs, 17 Februari (AFP). De Franse bond van douanebeambten heeft besloten de leden uit te nodigen tot een zeer bizon- dere staking, die op 28 Februari in moet gaan, om kracht bij te zetten aan de eisen inzake de herklassering. De bedoeling is niet, het werk neer te leggen; de douanier-s zullen integendeel „zeer strikt de x-eglementen toepassen zo wel aan de grenzen als in de vlieghavens en aan de kust, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat de reizigers vertraging ondervin den, want een nauwgezet onderzoek van een eenvoudige handkoffer kan men zo nodig tot 2y2 uur rekken". De actie is slechts een „eex-ste stadium en zal in verscherpte vorm worden voort gezet tot een gunstige oplossing is verkre gen Franse aanspraak op de handhaving vam het speciale bestuur voor Kehl, de tegen over Straatsburg gelegen Rijnhaven. Geallieerde functionarissen in Duitsland hebben nochtans gisteren de leidex's van dg Duitse Constituerende V erg ader ing te Bonn medegedeeld, dat zij over ongeveer tien dagen het Geallieerde ontwerp voor het Westduitse bezettingsstatuut tegemoet kun nen zien. Het bezettingsstatuut zal aan geven welke de volmachten der bezettende 'mogendheden zijn ten opzichte van een Westduitse regering. Verklaringen van Robertson. „De Britse regering streeft er naar van Duitsland een volwaardig lid der Westeuio- pese Unie", zo verklaarde de Britse gou verneur, generaal Robei-lson tijdens een persconferentie te Düsseldorf. Het is onmogelijk dat deze betrekkingen in één slag buitengewoon goed zouden wor den. Ter verzekex-ing van vrede en veilig heid zijn wij genoodzaakt geweest in Duits land een paar weinig populaire maatregelen uit te vaardigen." De generaal sprak voorts zijn verti-ouwen uit in het succes van de pogingen tot toenadei-ing, welke van beide zijden worden gedaan. De grenscorrecties. Betreffende de wijzigingen in de West duitse grens kondigde generaal Robertson aan, dat daarover eerlang door de betrok ken regeringen een communiqué zal wor den verstrekt. Hij stelde er prijs op te zeg gen, dat deze grenswijzigingen nogmaals zullen worden onderzocht bij de ondex-teke- ning van het vi-edesverdrag met Duitsland. Voorts wees hij er op, dat hij geen instruc ties had ontvangen betreffende eventuele volksraadplegingen in de grensstreken. Geen vrijhandel. Het Britse militaire bestuur was niet van plan, in zijn zöne maatregelen uit te vaar digen als die, welke in de Amerikaanse zöne met betrekking tot de vrijheid om ondei-nemingen te stichten, van kracht zijn. In Duitsland zouden een bui-eau en diverse centra worden ingericht, die tot taak zou den hebben de culturele betrekkingen met Engeland te bevoi-deren, zoals dat in tal rijke landen door de „British Council" wordt gedaan. Bloedige botsing bij Rome tussen stakers en politie Tijdens een protest-demonstratie door arbeiders van een papier-fabriek te Isola Liri ongeveer 48 kilometer ten Zuiden van Rome gehouden wegens het ontslag van 50 employés, openden in pantserwa gens gezeten politie-troepen het vuur. Als gevolg van de wan ordelij kheden wer den 31 personen gewond, waaronder 14 man van de politie-troepen en negen leden der plaatselijke politiemacht. Acht arbei ders moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Door d<e politie werd verklaard dat zij het vuur opende nadat: die demonstranten haar hadden beschoten. Duizend werklie den die een fabriek hadden bezet, werden door de politie met behulp van traangas- bommen verdreven. IETS MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk enkele overdrijvende wolkenvelden, maar later verder toe nemende bewolking. In het Oosten van het land droog weer, in het Westen gedurende het grootste deel van de dag droog weer. Matige, langs de Waddenkust later krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid- West. Iets minder koude nacht en ochtend. In de middag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 19 Februari: Zon op 7.48 uur, onder 18-00 uur Maan op 1.28 uur, onder 10.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1