Haarlems Dagblad ■Bi Mr Raadsleden V.S. zullen Westeuropa ..afdoende beveiligen" Engeland eist toegang tot proces tegen Bulgaarse dominees te Sofia Sovjet-Unie vraagt uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen Weerbeiri 63e Jaargang No. 19175 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054! Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 22 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Speechte Ifjaatletratbc €oucant anno t6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem PRECIES OVER VIER MAANDEN op 22 Juni dus zullen omtrent vijf millioen Nederlandse kiezers en kiezeressen weer ter stembus moeten tijgen, ditmaal om de gemeenteraden te vernieuwen. Partijen zijn met het voorbereidende werk bezig: dé samenstelling van groslijsten is aan de orde. En tegelijkertijd komen de berichten los omtrent raadsleden, die hun mandaat niet vernieuwd wensen te zien. Over het gehele land en ook „per partij" gerekend kondigen die reeds aan, dat zich een groot aantal] vacatures op de oude dij sten zal voordoen. Ook kan natuurlijk wijziging in de rangschikking op die lijsten gebracht worden. Zeker is dat men een aantal nieu we candidaten moet vinden. Zeker is ook dat iedere partij, gebrand op zetelwinst als de verkiezing eenmaal aan de orde komt, zich tevoren moet beraden op de qualiteits- winst, die zij bij de samenstelling van haar definitieve candidatenlijst zou kunnen ma ken. Het is een zaak van groot algemeen be lang dat diegenen, die de bekwaamheid en de belangstelling bezitten om de functie van gemeenteraadslid te vervullen, zich daarvoor beschikbaar stellen. Er is, in al gemene zin gezegd, aan hef bekwaamheids gehalte van de gemeenteraden in ons land lieel wat te verbeteren. Dat was voor de oorlog ook al het geval en toen onttrokken velen zich aan. een candïdatuur. Zij hadden er geen lust in. De politiek lokte hen niet aan. en menigeen had ook geen zin om cjeel uit te maken van een minderheids-fractie, omdat hij meende dat die toch niets in de melk te brokken had. Na de oorlog is de onwil era zich voor een candidatuur be schikbaar te stellen in menig geval opnieuw gebleken en dat heeft de samenstelling van menige gemeenteraad en daarmee het open baar belang geschaad. In een aantal ge meenten heeft het ook nadelige invloed doen gelden op het college van Burgemees ter en Wethouders. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad gekozen; het is natuurlijk van extra belang dat voor het dagelijks bestuur der gemeente de be kwaamste mensen beschikbaar zijn die men kan krijgen. In het algemeen hapert er heel wat aan het bekwaamheids-peil van gemeenteraden in ons land. Dat wil niet zeggen dat dit tekort zich overal in dezelfdé mate zou voordoen. Er zijn natuurlijk verschillen. Er dient ook in aanmerking genomen te worden, dat het besturen van een kleine plattelands-gemeente minder moeilijkheden oplevert en irfinder vooruitziende blik en breedheid van inzicht vereist dan dat van een stad. Als de term „in het algemeen" hier gebruikt wordt wil dat zeggen, dat wij in de loop der laatste jaren van mensen Uit vele gemeenten in verschillende provin cies soms van leden van gemeente besturen zelf vernomen hebben dat zij Verbetering ter plaatse zeer nodig ochtten. Nu hebben de argumenten van hen, dié zich aan de openbare bestuurstaak onttrok ken ofschoon zij er de capaciteiten voor bezaten en er de tijd. voor vrij konden maken, ons nooit kunnen Overtuigen. Het motief dat men niets met politiek te maken wil hebben is altijd zwak geweest. Ik weet niet wie het eerst de opmerking heeft ge maakt: als gij u niet met cle politiek wilt bemoeien, dient gij wel te bedenken clat dit de politiek er niet van zal weerhouden zich met u te bemoeien. In elk geval had die man gelijk. De politiek bemoeit zich voortdurend met ons allen. Wie ervan doordrongen is dat zij dit op betere wijze behoorde te doen en de geschiktheid bezit dat te bevorderen moet daar dan ook naar durven handelen. Of hij' tot een min derheids-fractie behoort doet daarbij wei nig ter zake; in het parlementaire stelsel kunnen ook minderheden grote invloed doen gelden, hetgeen de Nederlandse ge schiedenis van de laatste halve eeuw dui delijk heeft getoond. In gemeenteraden speelt politiek beleid overigens een rol van oneindig veel minder betekenis dan in het landsbestuur. Dat is altijd zo geweest en sinds de laatste oorlog is het politieke beleid van gemeenteraden nog meer beperkt. Dat zij op het gebied van personeelszaken aan centrale regelingen gebonden zijn en ten- jgevolge van de regeling der financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten 'maar beperkte armslag hebben heeft niet temin de noodzaak gelaten om binnen de Ibestaande grenzen te woekeren met de mo gelijkheden, die zich in het belang der gemeente voordoen. Die taak is niet gering. Voor het lid maatschap van de gemeenteraad wordt van iemand vereist dat zijn stad of dorp hem of haar ter harte gaat, dat hij zijn |gemeente ziet als onderdeel van het grotere ;geheel en beseft wat haar taak, karakter ien bestemming daarin zijn, dat hij een ruime blik heeft op de kansen die zich Voor de toekomst openen en dat hij bereid is zich daarvan grondig op de hoogte te stellen. Niet alleen in openbare Raadsver gaderingen maar ook dikwijls: juist bij het vooroereidende werk van com missies kan hij daartoe in belangrijke mate bijdragen. Als, om maar enkele belangrijke onderwerpen te noemen, de vaststelling Van een uitbreidingsplan aan de orde is en 'de vraag, of en hoe men de industrialisatie Van een gemeente zal bevorderen, als het apenbare verkeerswezen herziening be hoeft of de kwestie zich voordoet, hoe men het culturele leven in zijn velerlei uitingen het best zal kunnen dienen, heeft de ge meenteraad moeilijke en verantwoordelijke beslissingen te nemen, die kennis van zaken en een ruime, vooruitziende blik bij zijn leden vereisen. Specialisten op velerlei gebieden zoals bijvoorbeeld het juridische, het financiële, het terrein der volksgezondheid, dat van het bouwvak en het onderwijs vinden in een igemeenteraad een belangrijke, dikwijls ^voldoening gevende taaie. De werkelijke 'bezigheid van deze bestuurscolleges bestaat er zeker niet in, redevoeringen over be- lprogramma's van politieke partijen en over vraagstukken van landspolitiek te houden. Want daar hebben zij niets in te Dit" schijnt een goed ogenblik om de hoop fit te spreken dat zij, die voor een candi datuur in aanmerking komen, die daarvoor borden aangezocht, haar aanvaarden kun nen en weten dat zij tot goed werk in het [gemeentebelang üi staat zijn, haar zullen Aannemen. Met het bewustzijn, dat zij daarmee die plicht tegenover de gemeen schap vervullen die men kan uitdrukken m de woorden: Bekwaamheid legt verplich ten op. R. P. Prins Bernhard en de heide prinsesjes bezochten van Sant Ankton uit ook het naburige hnst, waar voor het eerst sinds elf jaar een groot maskeradefeest werd gehouden dat daar de naam „Scliemenlaufen" (schimmen-optocht) draagt. Milliardenplan tot levering van wapens en uitrusting aan Pactgenoten in de maak „De militaire clausule in het voorgestelde Atlantische Pact zal de Verenigde Staten niet automatisch tot oorlog verplichten, maar toch „verzekeringen bevatten, die zo krachtig zijn, dat niemand het voornemen van het land om aggressie te weerstaan verkeerd zal verstaan", aldus wordt uit officiële bron te Washington vernomen. Minister Acheson zal de onderhandelin gen voortzetten op de grondslag van deze opvatting, die hij en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat thans delen, zo wordt vernomen. Plet Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hoopt het verdrag binnen een maand aan het Congres voor te leggen. Het zou vergezeld gaan van een voorstel voor militaire leveranties aan de deelnemende West-Europese landen .waarschijnlijk ten bedrage van meer dan drie milliard dollar. Men verwacht dat dit bewapeningsplan zou voorzien in de toewijzing van meer dan een milliard dollar in het eerste jaar. Bevins visie. Bevin heeft de Britse ambassadeur te Washington Franks instructies gezonden ten aanzien van het standpunt, dat dient te worden aangenomen bij de besprekin gen over het Atlantisch pact. Bevin die het standpunt van Dean Acheson volledig zou delen, zou het niet gepast achten er op aan te dringen, dat in het ontwerp-pact „zwart op wit" mel ding wordt gemaakt van automatische militaire steun. Plij zou hebben doen uit komen dat de gedachte aan dit pact van Washington is uitgegaan en dat de mili taire steun van de Verenigde Staten, in geval van oorlog, eigenlijk „vanzelfspre kend" is. Moskou dreigt Noorwegen. „Wanneer de Noorse regering besluit zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact en weigert een overeenkomst met de Sovjet-Unie aan te gaan, zal de Sovjet- Russische regering haar politiek ten op zichte van Noorwegen, dat tot nog toe als een vredelievend land wordt beschouwd, moeten herzien, aldus is te Moskou ver klaard. Het Sov j et-Russische standpunt werd weerspiegeld in een commentaar van „De Parijs gaat haast maken met de Franse Unie Nieuw overleg met de ex- keizer Bao-Dai Ex-keizer Bao-Dai is uit Zuid-Frankrijk in Parijs aangekomen om met de Franse regering te onderhandelen over zijn terug keer naar Indo-China als hoofd van de staat Vietnam. De onderhandelingen voor een regeling van de betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam zijn vele maanden aan de gang. Vorig jaar Juni werd op een kruiser in de Baai van Along' een overeenkomst in prin cipe door beide partijen getekend. Beide partijen willen thans met het oog op het succes van de communisten in China een uiteindelijke regeling voor een autonome staat Vietnam binnen de Franse Unie ver haasten. Werkloosheid in Duitsland baart zorgen Rapport van Clay aan Washington De werkloosheid in de Engels-Ameri kaanse zóne van Duitsland is thans het grootst sedert het begin van de bezetting, aldus meldt generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in zijn halfmaandelijks rapport aan Washington. „In Januari nam de geregistreerde werk loosheid met 200.000 gevallen toe tot een een totaal van 944.200", aldus het rapport, „De toeneming was zo groot, dat seizoen factoren er niet alleen de oorzaak van kunnen zijn, zij is tevens een gevolg van de afneming der industriële activiteit, ver oorzaakt door het toenemend gebrék aan gelden, het stroomtekort in het Zuiden en de afnemende vraag naar verbruiksgoede- .ren tegen de huidige prijzen". Rode Vloot", waarin verklaard werd, dat „de Amerikaanse militairisten Noorwegen wensen te zien als een springplank voor een aanval op de Sovjet-Unie". Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch Pact toe te treden zou dus, aldus het blad, als uiterst provocerend worden beschouwd. (Reuter). Senator Capehart wil hulp aan Europa halveren Volgens Reuters correspondent in Washington zal de republikeinse senator Homer Capehart (Indiana) tijdens de ko mende Senaatsdebatten over de voortzet ting van de Marshall-hulp aan Europa, voorstellen om het bedrag .van 5.580.000.000 dollar, dat men voor de tweede periode van het Europese herstelprogramma wil be stemmen, met 3.000.000.000 dollar te ver minderen. Zijn argument is, dat Europa weer zijn vooroorlogse productie-niveau heeft bereikt en dat de Verenigde Staten „niet verplicht zijn een land in een betere economische positie te plaatsen dan het vóór de oorlog was." Men verwacht echter niet, dat het voor stel succes zal hebben. Nieuwe „bekentenis" van een der beklaagden Reuter meldt, dat een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren de beschuldigingen tegen leden van de Britse legatie te Sofia, geuit in de bekentenis, welke door Vassil Ziap- kof, hoofd van de Bulgaarse congregatio- nele kerk, zou zijn afgelegd, „ongefun deerd" heeft genoemd. De woordvoerder verklaarde niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat deze be schuldigingen 'n nieuwe poging zijn om de leden van de staven der Britse legaties in achter het ijzeren gordijn gelegen landen te isoleren en/of in discrediet te brengen. Maandagmiddag heeft de Britse mi nister van Staat, Hector McNeil, in het parlement verklaard dat Groot-Brit- tannië aan Sofia verzocht heeft een Britse vertegenwoordiging bij het pro ces toe te laten. Op een herhaald ver zoek om een uiteenzetting van de be schuldigingen, welke tegen de kerke lijke leiders zijn ingebracht, is van het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse Zaken geen antwoord ontvangen, aldus zeide McNeil. Weer een bekentenis. De nieuwsbladen te Sofia hebben nu een bekentenis gepubliceerd, welke zou zijn af gelegd door ds. Yanko Ivanof, „supervisor" van de Methodistenkerk in Bulgarije, dat hij ongeveer vijf millioen Leva heeft ont vangen van de Amerikaanse autoriteiten als betaling voor verstrekte inlichtingen. Ivanof is een van de 15 kerkelijke leiders, die Donderdag in Sofia terecht zullen staan. Volgens de bekentenis zou Ivanof sedert 1937, toen hij voorzitter was van de Bul gaars-Duitse vereniging te Pleven, zich met „anti-nationale activiteit" hebben op gehouden. Na de bevrijding zou hij aan „kolonel Tompson van de Amerikaanse missie" een rapport verstrekt hebben over de situatie in Bulgarije. Ook zou hij be trekkingen onderhouden hebben met „Black, secretaris van de Amerikaanse missie, die hem instructies gaf over de ma nier, waarop hij een oppositie moest op bouwen tegen de regering van het vader landse front." Het Bulgaarse nieuwsagentschap ver klaarde gisteren, dat verschillende gods dienstige organisaties en kerken in Bulga rije „de op verraad en spionnage gerichte bedrijvigheid van een aantal protestantse geestelijken" hebben veroordeeld. Volgens het Bulgaarse nieuwsagentschap heeft de heilige synode van de Bulgaarse Ierse labourpartijen breken hun relaties af De Labourpartij van Noord-Ierland heeft de betrekkingen met die van Eire verbro ken wegens een verklaring van de Labour partij van Eire, dat zij thans „een republi keinse partij voor geheel Ierland" was en alle socialisten in het Noorden, die tegen de verdeling van Ierland zijn, zal royeren. Men verwacht thans, dat de Labourpartij van Noord-Ierland aansluiting zal zoeken bij de Britse Labourpartij. Deze zouden notoire oorlogsmisdadigers zijn Het Parijse filiaal van het officiële Sovjet-Russische Nieuwsbureau Tass meldt dat de Sovjet-Unie aan de Franse regering verzocht heeft om uitlevering voor be rechting als oorlogsmisdadigers van drie getuigen, die door Victor Kravchenko zijn opgeroepen in verband met zijn proces tegen „Les Lettres Frangaises". De betrof fen getuigen zijn Kretvsoen, Passetsjnik en Antonof. De nota van de Sovjet-Russische regering, waarin om uitlevering wordt verzocht, is door Bogomolof, de Sovjet ambassadeur te Parijs, aan de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman overhandigd. In de Russische nota worden de drie getuigen er van beschuldigd tijdens de oorlog met de Duitsers in de Oekraine ge collaboreerd te hebben. Krevsoen zou Gestapo-agent geweest zijn en politiechef van het Oekrainse district Siniavo, waar hij Sovjet-Russische patriotten gemarteld en ter dood gebracht zou hebben en per soonlijk zou hebben deelgenomen aan het ombrengen van 118 mensen. Passetsjnik zou lid geweest zijn van het door de Duitsers in Dnepropetrovsk inge stelde stadsbestuur en deelgenomen heb ben aan „massale moord van inwoners van de stad". Antonof zou lid geweest zijn van een Duitse spionnage-organisatie. Volgens de nota beschikt de „Sovjet- Russische bijzondere commissie voor on derzoek naar de misdaden van de Duitse fascistische invallers en hun medeplichti gen" over bewijsmateriaal ten aanzien van deze beschuldigingen. Kravchenko deponeert Russisch manuscript. Kravchenko heeft inmiddels thans bij de griffie van de rechtbank een met de hand geschreven tekst in de Russische taal van „Ik verkoos de vrijheid" ingediend, als- Britse marinebegroting 25 procent hoger dan de voorgaande Voor het financiële jaar 19491950, dat 1 April a.s. begint, is een bedrag van 189.250.000 pond sterling uitgetrokken voor de Britse vloot. Dit is 36.000.000 pond meer dan voor het lopende jaar. In de toelichting bij de marinebegroting wordt te kennen gegeven, dat de vloot nog wacht op voorlichting van de geleerden, alvorens zij overgaat tot het verbouwen van de marine voor oorlogvoering met atoomwapenen. - mede een getypt exemplaar in het Engels en verbeterde drukproeven van de Engelse uitgave. De met de hand geschreven tekst is gedeeltelijk in potlood en gedeeltelijk in inkt. Pozner, de schrijver die als getuige voor „Les Lettres Frangaises" optreedt, en de Russische tolk van de aangeklaagde partij onderzoeken thans deze documenten. Rhodos wacht in spanning op besluit van Cairo In het „Hotel des Roses" op Rhodos wachten Joden en Egyptenaren in spanning op de beslissing van de Egyptische regering over de ontworpen wapenstilstandsover eenkomst. Er is nog steeds geen nieuws van officiële zijde over het openen van wapenstilstands besprekingen met de andere Arabische staten. Indien, zoals thans waarschijnlijk lijkt, deze week een wapenstilstandsover eenkomst tussen Israel en Egypte wordt getekend, zullen de Israelisch-Transjor- daanse besprekingen vermoedelijk begin volgende week een aanvang nemen. Orthodoxe kerk verklaard „alle verrader lijke activiteit van gelovigen en speciaal van geestelijken van onverschillig welke geloofsinrichting, krachtig te veroordelen." Verder zouden ook de katholieke bis schoppen Rtynanof en Bossilkof een ver klaring hebben uitgegeven, waarin alle tegen de wetten der republiek gerichte handelingen en alle politieke activiteit, welke onder het mom van godsdienstzin wordt bedreven, worden veroordeeld. (Romanof is Apostolisch vicaris van Sofia en Bossilkof is bisschop van Nicopoli.) Nieuwe ambtenarencode voor Bizonië Beroep op „Befehl" wordt niet meer aanvaard De Britse en Amerikaanse militaire be sturen in Duitsland hebben een ambtena ren-code ingevoerd, waarin wordt ver klaard, dat een beroep op „order van ho gerhand" geen rechtvaardiging oplevert van daden van „misdadig of immoreel" karakter. In deze nieuwe bepaling komt de invloed tot uiting van de processen tegen oorlogs misdadigers te Neurenbei'g, waarbij steeds het door de na?i's aangevoerde argument, dat zij handelden op order van hun supe rieuren, van de hand werd gewezen. Volgens de bepalingen van de code mo gen functionarissen zich van de geheim houdingsplicht ontslagen achten ingeval van gevaar voor de vrede of voor de demo cratische orde. Verder wordt in de code voor het eerst in de geschiedenis van Duitsland het recht gegarandeerd van gelijke betaling voor ge lijk werk van vrouwen zowel als mannen. Bizonale ambtenaren kunnen voorts vol gens de nieuwe code geen candidaat wor den gesteld voor parlementen of gemeente raden, opdat de wetgevende en de uitvoe rende macht strikt gescheiden blijven. De wet wordt 15 Maart van kracht. Arrestaties in India en Haiderabad In India zijn het afgelopen weekeinde meer dan 300 personen gearresteerd bij een poli- tie-actie tegen communisten, die er van worden beschuldigd tot stakingen te heb ben aangezet. De meeste arrestanten zijn leden van bepaalde vakverenigingen van spoorwegpersoneel, die voor 9 Maart een staking hebben uitgeroepen in strijd met een besluit van de landelijke bond van spoorwegarbeiders. Deze bond heeft zich sedertdien losgemaakt van de „opstandige" vakverenigingen. De regering van West-Bengalen heeft een te Bombay verschijnend communistisch weekblad verboden, omdat het „systema tisch revolutiormaire artikelen had gepu bliceerd, die gevaarlijk waren voor de openbare veiligheid". Ook uit Haiderabad worden razzia's op communisten gemeld. „Times" pleit voor vrijlating van Soekarno c.s. Na een overzicht van de'laatste ontwik kelingen in Indonesië, schrijft de Londense Times: De toestand is verward. De Nederlanders schijnen de grote steden en de voornaamste verbindingswegen te beheersen, terwijl de republikeinen „de aarde verschroeien". „De Nederlanders verdienen alle sym pathie in hun moeilijkheden, doch de kan sen om het pleit op Java en Sumatra te winnen worden steeds minder, zolang zij zich niet kunnen verstaan met de Veilig heidsraad en met de plaatselijke gevoelens door de republikeinse leiders vrij te laten om hen te laten deelnemen aan nieuwe be sprekingen voor de vestiging van de Ver enigde Staten van Indonesië". „BATAVIA" OP KEMAJORAN GELAND. BATAVIA, 22 Februari (Aneta). De KLM-Constellation „Batavia" is heden ochtend op het vliegveld Kemajoran aan gekomen. Het toestel had vier ton post aan boord. SPOORLIJN ENKHUIZEN-HOORN VERSPERD DOOR ONTSPOORDE WAGON. Ten gevolge van de ontsporing van een goederenwagon bij Blokker op het traject Enkhuizen-Hoorn is de spoorbaan geblok keerd. Het reizigersvervoer van Enkhuizen naar Hoorn geschiedt per autobus. De ontsporing geschiedde vanmorgen omstreeks acht uur, toen bij het rangeren de laatste wagon van een goederentrein uit de rails liep. De eerste boottrein naar Enk huizen kreeg vertraging. Later op de mor gen was de lijn weer vrij. Het woord is aan Ernst Hardt: De meeste kindcr-ondeugden zijn witte muizen, waarvan de volwas senen zwarte olifanten maken. Dr. Beel vertrekt Woensdagmorgen Dr. L. J. M. Beel zal niet hedenavond, zoals aanvankelijk was gemeld, maar pas I Woensdagmorgen óm acht uur van Schip- j hol naar Batavia vertrekken. Dit uitstel I geschiedt om vliegtechnische redenen. Dr. Beel zal niet een zo snelle reis maken als i bij zijn komst naar Nederland. Het reis- i schema is thans zo vastgesteld, dat het vliegtuig Zaterdagmorgen in Batavia wordt verwacht. Koningin en prinses Margriet zijn naar Tirol vertrokken Omstreeks twaalf uur hedenmiddag is dfc Koningin met prinses Margriet per vlieg tuig van Soesterberg naar Oostenrijk ver trokken. De reis wordt gemaakt met de Dakota van Prins Bernhard, bestuurd door kapitein G. Sonderman. Herdenking Februaristaking in de hoofdstad Bestuurdersbond en N.V.V. houden zich afzijdig De Amsterdamse Bestuurdersbond en het N.V.V. delen mede dat de herdenking van de Februaristaking in de hoofdstad de laatste jaren steeds meer is geworden tot een onderwerp van communistische agitatie De herdenking van de Februaristaking in 1948 had meer van een communistsche propaganda-meeting dan van een waardige herdenking van het moedige optreden van duizenden Amsterdammers van alle rich tingen in de Februaridagen van 1941. De Amsterdamse Bestuurdersbond heeft zich bereid verklaard, zijn leden op te wekken, deel te nemen aan de herdenking van deze staking op 25 Februari, nadat vast was komen staan, dat dit zou geschieden in een bijeenkomst onder leiding van het gemeentebestuur, waarbij alleen de burge meester als vertegenwoordiger der gehele burgerij het woord zou voeren. De communisten hebben geweigerd aan deze algemene herdenking deel te nemen en besloten tot een eigen demonstratie op de Noordermarkt Nadien kwam men tot een nieuwe opzet, waarbij behalve de burgemeester ook een communist het woord zou voeren. Daardoor is het algemene karakter van de herden king der Februaristaking verloren gegaan, aldus verklaren de Amsterdamse Bestuur dersbond en het N.V.V., die hun leden ad viseren, zich van deelneming te onthouden. De Katholieke Arbeiders Beweging heeft eveneens besloten geen medewerking aan de herdenking te verlenen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt zich eveneens afzijdig. E. V. C. adviseert tot opheffing der havenstaking De E.V.C. heeft de stakende havenarbei ders in Amsterdam geadviseerd, Woensdag het werk te hervatten. Dit is medegedeeld in een brief aan de „Scheepvaartvereni ging-Noord", waarin als voorwaarden voor de opheffing der staking zijn ge noemd: geen rancunemaatregelen; benoe ming van een.nieuwe kern, welke met de directie de ploegensterkte en de lonen zal bespreken en voortzetting van het werk der commissie, die pogingen in het werlc stelt een hegere vergoeding voor nacht werk tot stand te brengen. De stakende arbeiders hebben zich met deze voorstellen verenigd. Zij komen Dins dagmiddag bijeen om het antwoord der werkgevers te vernemen. KOSTERES VAN MÏDDELIIARNIS VRIJGESPROKEN. De 56-jarige kosteres van de Nederland se Hervormde Kerk te Middelharnis is door de Rotterdamse rechtbank vrijge sproken. Haar was ten laste gelegd door nalatigheid de brand te hebben veroor zaakt, die op 30 December het uit de vijf tiende eeuw daterende kerkgebouw in de as legde. Veertien dagen geleden was tegen haar 25 boete geëist. Omwenteling in Bolivia? Bij geruchte verluidt, dat er in Bolivia een omwentelingspoging gedaan is en dat de regering reeds zou zijn afgetreden, maar daar alle verbindingen met het land Verbroken zijn, vallen deze berichten nog niet op hun juistheid te controleren. Be kend is slechts, dat president Enrique Hertzog Zondagavond de staat van beleg" voor het gehele land heeft afgekondigd na de ontdekking van „een revolutionnair complot met internationale vertakkingen", zo meldt U. P. Executies in Praag Gisteren is.in Praag officieel bekend ge maakt, dat twee Tsjechen. Miroslav Choc en Slavej Sadek, Zaterdag wegens moord op de Praagse burgemeester Augstin Sram, een vooraanstaande communist, zijn opge hangen. Zes anderen werden wegens samenzwe ring bij verstek ter dood veroordeeld. Vier personen kregen gevangenisstraffen vari ërende van 20 jaar tot levenslang. OOOOOOCOOOCOnrrryxV>VXT5iMe«MCf.£OOCCOOOOOOOOOCOOOCOOOOOCj De ravage in Fort dAtelier in Oost-Frankrijk, nadat een locomotief op de stilstaande expres- trein Metz-Dyon was geredenwaarbij vijftig personen om het leven kwamen. MORGEN ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Spoedig toenemende bewolking met vannacht of morgenochtend bijna overal lichte regen en later enkele op klaringen. Matige tot krachtige, langs cle Waddeneilanden mogelijk nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar mor gen hogere temperaturen dan van daag. 23 Februari: Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur Maan op 6,16 uur, ondc-r 12.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1