c 3 Brutale inbraak in gebouw P.W. van Bloemendaal opgehelderd In 1948 stierven in Nederland naar verhouding minder mensen dan waar ook ter wereld Nieuwe Uitgaven Q Wereldnieuws DINSDAG 22 FEBRUARI 1949 2 Twee keer troef voor Hertha In een hoek van de binnenplaats van het politiebureau te Overveen lisrfren wat kledingstukken op een rij: een shawl, een pet, een sok. een zakdoek. Aan de andere kant staat de Rijksspeurhond Hertha en ruikt aandachtig aan een hamer, die haar geleider, de heer H. de Groot, haar voorhoudt. Met die hamer is een inbraak gepleegd in het gebouw van Publieke Werken van Bloemendaal en de jonge man, die, tegen de muur geleund, gespannen toeziet, hoe Hertha op de kledingstukken toeloopt en deze besnuffelt, wordt ervan verdacht dit werktuig bij die gelegenheid te hebben gebruikt. Een paar seconden later verbleekt hij, als Hertha zonder weifelen een zakdoek weg grist. Die zakdoek is van hem. De hond heeft kwispelstaartende de lucht van de hamer herkend. Na een kwartiertje gaat de telefoon over in de kamer van de korpschef. Het is de rechercheur, die het verhoor afneemt. „De verdachte heeft bekend", zegt hij. Zo verliep gisteren de laatste faze van het politie-onderzoek naar de misdaad, die verleden week Zondagmiddag door een wandelaar langs het gebouw van Publieke Werken werd ontdekt. Een kelderruitje was ingetrapt, doch de inbreker was niet ver gekomen, omdat de deur. die toegang geeft tot de boekhoud- ruimte, op slot bleek. Hij had op de terug weg evenwel eert hamer uit de kelder mee genomen, waarmee hij een één centimeter dikke spiegelruit boven de garagedeuren had kapot geslagen. Vervolgens had hij zich meester gemaakt van niet minder dan vier grote kantoormachines met een ge zamenlijke waarde van 2500 gulden: een electrische rekenmachine, een boekhoud machine en twee schrijfmachines. Publieke Werken verlamd Door deze diefstal was de dienst van Pu blieke Werken verlamd, daar verscheidene ingewikkelde berekeningen niet meer kon den worden uitgevoerd. Van de boekhoud machine vond men nog vier spijltjes voor het gebouw en ook de hamer, waarmee de ruit was verbrijzeld werd in de omgeving teruggevonden. De machines werden zo volledig mogelijk gesignaleerd en reeds verleden week Woensdag had men het geluk de electrische rekenmachine bij een opkoper in Amster dam in beslag te kunnen nemen. Deze wist zich nog te herinneren, dat het apparaat hem was aangeboden door iemand, die zich met behulp van een spoorwegabonnement had gelegitimeerd. De politie heeft daarop een gehele dag zoek gebracht met naspo ringen in de gehele spoorwegadministratie In Utrecht, doch een kaart met de bewuste naam bleek niet te zijn uitgegeven. De door de opkoper verstrekte persoons beschrijving werd per telex aan alle politïe- bureaux bekend gemaakt en de toevoeging: „De gezochte legitimeert zich met een spoorwegabonnement" trok de aandacht van een Haarlemse rechercheur, die in de loop van de vorige week een Amsterdamse havenarbeider had geverbaliseerd wegens 't onrechtmatig dragen van een KLM-uniform met onderscheidingstekenen als Bronzen Leeuw, Kruis van Verdienste, Vlieger- kruis, Oranje Nassau- en Willemsorde. Deze man werd aangehouden en be weerde aanvankelijk van niets te weten. Vervolgens erkende hij de telmachine in Amsterdam verkocht te hebben, daarna gaf hij ook de verkoop van een schrijf machine toe en weer een paar uur later nam hij de rechercheurs mee naar het bos bij ..Elswout", waar hij de tweede schrijf machine en de boekhoudmachine onder het zand vandaan haalde. Vele verhalen. Intussen beweerde hij nog steeds van de diefstal niets af te weten, ter staving waar van hij gisteren al met zijn vijfde verhaal bezig was. De politie geloofde er clan ook geen steek meer van en besloot Hertha de „sorteerproef" te laten uitvoeren, waarna de verdachte, zoals hierboven gemeld, door de mand viel. De tien dagen geleden gevonden hamer had men met eén tang in een doosje gepakt, dat vervolgens lucht dicht werd afgesloten. Zodoende bleef de reuk van degeen, die het voorwerp het laatst had gebruikt, bewaard. De verdachte houdt vol, dat hij de mis daad alleen heeft begaan. Dat zou een hele prestatie zijn, omdat men reeds moeilijk van de grond af zonder hulp via het raam boven de garagedeuren naar binnenkomt. Het wegslepen van de machines moet hele maal een zwaar karwei zijn geweest. De verdachte heeft verklaard, dat hij de machines eerst in de nabijheid van het ge bouw heeft verstopt. Zondagavond heeft hij de telmachine opgehaald en deze heeft hij Maandag naar Amsterdam gebracht. Later heeft hij ook een schrijfmachine weggehaald en de beide andere appara ten bij Elswout begraven. Een fantast. De politie deelde nog mee, dat de ge arresteerde 29 jaar oud is. Hij is het type van de fantast. Reeds na de bevrijding voor hij als politiek deliquent werd ge ïnterneerdstak hij zich in een kapiteins uniform en de vorige week gebruikte hij de opbrengst van de telmachine om zich als een wandelende kerstboom uit te dos sen. Hij is reeds eerder wegens diefstal veroordeeld. Met behulp van Hertha werd ook een Amsterdamse chauffeur-monteur, die in de nacht van- Vrijdag op Zaterdag na een. De radio geeff Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor dc dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Ida Presti, gitaar. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Vijfde svmphonie. Tsjaikofskv. 10.15 Concerto Grosso r.o. 6. Handel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Ferdinand Huyck, luister spel. 12.00 Koor. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zigeunersorkest. 13.15 Sangh en spel. 14.00 Septet in Es op. 20, Beethoven. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Oude kamermuziek. 15.30 Lichte muziek. 16.00 „Arbeid in vrije tijd", 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Piano-duo. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Prikkebeen. 19.30 Actueel geluid. 1945 Engelse les. 20.15 Concertgebouworkest onder Hein Jordans. met Johanna Martzy, viool: Concert in D voor viool en orkest. Tsjai kofskv: Tippett; Dvorak. 21.20 Uit het Nieu we Testament. 21.45 Vervolg Concertge bouworkest. 22,25 Elisabeth Schumann, so praan. 22.45 Overdenking. 23.20 „Gezins moeilijkheden. 23.35 Viool en piano. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Tsjechisch Philharmonisch Orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Non stop-orogramma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en "tuinbouw. 12.38 Kilima-Hawaiians. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor kleuters. 15 15 Dieren in de muziek. 15.30 Voor zieken. 1G 00 Kinderkoor 16.15 Voor de jeugd. 17.15 R;:mblers. 17.45 Over West-Indië. 18.20 King Cole trio. 18.30 Georgette Hagedoorn. chan sons. 19.00 Volkswoningbouw. 19.15 „Het nieuws uil Indonesië". 19.30 Voor de jeugd. 1945 „Lezen in de Bijbel". 20.20 Operette klanken. 21.15 Luisterspel. 22.30 Piano-duo. 23.15 Bruco Lowe. 23.35 Orkest Artio Shaw. Hertlia met haar geleider, de heer H. de Groot uit Santpoort, op speurtocht - Hertha is nu drie- en-ecn-tialf jaar en een sieraad can de Rijks school voor speurhonden in den Haag waar zij gedurende een half jaar haar opleiding ontving. t)e Rijksspeurhondengeleider H. de Groot uit Santpoort is dan ook best tevreden over haar. De heer De Groot, doet dit werk al jaren. De voorganger van Hertha was Bela, een dier dat in speurhondenkringen befaamd was om zijn schranderheid. „Maar", zo zegt de heer De Groot, Hertha doet niet ceel voor hem onder." korte achtervolging op de Ign. Bispinck- laan door een Bloemendaalse agent werd aangehouden en een compleet inbrekers arsenaal bij zich had, tot bekennen ge bracht. Aanvankelijk gaf hij voor een fa miliefeestje in Zandvoort te hebben bijge woond en op weg naar Amsterdam ver dwaald te zijn, doch later zag hij het on waarschijnlijke van zijn verklaring in en gaf hij toe weliswaar het plan te hebben gehad in te breken, doch dat hij geen ge luk had gehad, omdat iedereen thuis was. Inmiddels was uit Velsen bericht gekomen, dat daar in een garage was ingebroken, doch de dader had de auto, waarop hij het voorzien had, niet kunnen starten. Ook in dit geval kon Hertha de geur van de aangehouden chauffeur-monteur iden tificeren met de reuk van een stukje leuko plast, dat als geluiddemper had gediend bij het inslaan van een ruitje in de garage. Zaanse molen „De Strijd" in vlammen opgegaan Toen de leden van de gemeentelijke vrij willige brandweer te Wormerveer in de af gelopen nacht na afloop van de lustrum viering van het korps huiswaarts keerden, ontwaarden zij aan de Noordelijke Zaan- oever een felle vuurgloed. Toen zij ter plaatse verschenen, was de Zaandamse brandweer reeds druk bezig met het be strijden van een felle brand, die woedde in de molen „De Strijd", welke meer dan 270 jaar oud is en juist een week geleden was aangekocht door de vereniging „De Zaanse Molen". Met vereende krachten trachtte men het vuur te blussen, doch desondanks brandde de historische molen geheel af. In Olst is de grote met riet bedekte boer derij van de landbouwer D. geheel afge brand. Twaalf koeien, een paard en enige varkens kwamen in de vlammen om. In Januari wordt de directe schade, als gevolg van brand, geraamd op 1.648.000 (Januari 1948 1.124.000). Er waren 23 belangrijke branden, elk met een schade van 20.000 of meer. Hierbij waren 7 boerderijen en 1 landbouwschuur, welke geheel of gedeeltelijk werden ver nield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 405.000. Tengevolge van brand verloren 3 per sonen het leven, 32 personen werden ge wond, van wie 10 leden van het brandweer personeel. Van de branden waarbij mensenlevens te betreuren waren, werd 1 brand veroor zaakt door twee kinderen van 3 en 4 jaar, die met vuur speelden. Zij kwamen in de vlammen om, terwijl het huis, bewoond door 4 gezinnen met al het meubilair ver loren is gegaan Een kacheltje in de schuur van de molen is vermoedelijk de oorzaak van de brand. Men had het gisteren aangemaakt om enige verwarming in de schuur te hebben bij de herstelwerkzaamheden, die door de firma Jongejans uit Westzaan aan de molen wer den verricht. Sedert enige maanden was deze niet meer in gebruik. Muziekcorps Leger des Heils concerteerde Van het ogenblik van de slichting van het Leger des Heils af tot op heden heeft de leiding van deze organisatie bijzondere aandacht geschonken aan de muziek. Hier in zag zij enerzijds een middel pm de grote massa in aanraking te brengen met het Evangelie, anderzijds een vorm om blijd schap over verkregen geloofszekerheid tot uitdrukking te brengen. En al is de muziek geen doel, als middel wil men haar toch zo goed mogelijk toepassen. Daarvan getuigt het bestaan van het Internationale Muziek- departement van het Leger des Heils te Londen en de hierbij ingedeelde nationale departementen. Het hoofd van het Londense departement Kolonel Bramwell Coles bracht dezer da gen een bezoek aan ons land ten einde een indruk te krijgen van het peil van muziek beoefening bij de Nederlandse korpsen en zangbrigades. Gisteravond ontmoette kolo nel Coles het Haarlemse korps, de zangbri gade en het Jongelieden-lcorps in de Doops gezinde kerk in een bijeenkomst, die, al stond de muziek in het middelpunt van be langstelling, toch een religieuze demonstra tie werd met toespraken en gebed. „Star Lake" was de mars, waarmede hei muziekkorps het programma begon. Wa ves of Peace" werd het tweede werk, dat het korps onder leiding van kapelmeester B. Schut uitvoerde. De vertolkingen wezen op een goede voorbereiding en op een juist begrip voor de technische eisen, die thans aan het korps gesteld kunnen worden. Tot experimenten heeft de kapelmeester zich wat dit betreft niet laten verleiden, zodat over het algemeen gaaf spel, zuiverheid en doeltreffende nuanceringen konden wor den verkregen. Kolonel Coles leidde zelf een uitvoering door het korps van een melodieën-arrangement van zijn hand, „Lloyd" genaamd. Onder zijn evenwichtige directie maakte het korps een uitstekende indruk. De zangbrigade, gevormd door vrouwen en mannenstemmen trad op met twee lie deren, die verdienstelijk werden gezongen. Maar toch leek het of dit zingen te veel be- invloed was door de samenzang. Het bleef te neutraal van uitdrukking en van de mo gelijkheden, die de samenstelling van een gemengd koor biedt, werd niet voldoende gebruik gemaakt. En waarom laat men de overbodige harmonium-begeleiding toch niet achterwege? De harmoniumklank is meer een belemmering dan een steun voor koorzang. Een veelbelovend intermezzo was de ver tolking van een liederen-selectie door het Jongelieden-korps, dat deze avond voor lopig voor het laatst geleid werd door de kapelmeester L. Jouvenaar. Een verrassing werd het optreden van het trombone-sextet, dat zich onderscheid de door een fraaie klank, gevoelige dyna miek en rhythmische souplesse. Voorts verdient de solo-zang van mevr. Rolls, de echtgenote van de leider van het Nederlandse muziekdepartement, kapitein Rolls, vermelding. Kapitein Rols zelve plaatste met een toespraak de verdienste van Kolonel Coles in het volle licht. Op deze bijeenkomst, die geleid werd door kolonel F. de Jong, heeft kolonel Coles eveneens het woord gevoerd. P. ZWAANSWIJK. Haarlems Christelijk Mannenkoor Het Haarlems Christelijk Mannenkoor kwam gisteren in jaarvergadering bijeen on der voorzitterschap van de heer D. A. J. Spek. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer T. v. d. Meer en de penningmeester, de heer H. van Es, bleek dat van een opge wekt koorleven kan worden gesproken. Ook de vocale prestaties stemden tot tevreden heid. Als bestuursleden werden herkozen de heren D. A. J. Spek, D. J. J. Kroon, G. D. Sangster en A. Jansen. Plannen voor de herdenking van het eerste lustrum in 1950 zijn in voorbereiding. In de redactie-commissie van het Maandblad ,.Con Spirito" werd opgenomen de heer P. Haak. Haarlemse Tandartsen Dezer dagen hield de Kring Haarlem van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde zijn jaarvergadering. Een groot deel der besprekingen was ge- wij w aan de regeling van de tandartsen hulp aan ziekenfondspatiënten. Het bestuur van de Kring werd als volgt samengesteld: J. Rodrigues Pereira, voor zitter; J. E. Hones, vice-voorzïtter; W. Kramer, secretaris; mej. A. Jansen, pen- ningmeesteresse en C. J. Sindram, 2e se cretaris. ENGELSE KONING HERSTELLENDE. Koning George van Engeland en koningin Elizabeth zullen Donderdag van hun bui tenverblijf te Sandringham, waar zij van' 8 Januari af hebben vertoefd, naar het Buckingham paleis terugkeren. Officieel is meegedeeld dat het verblijf te San- dringham de koning veel goed heeft ge daan. Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat.... Rheumatische pijnen, knagend en 6lopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger. vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Het Rode Kruissanatorium te Santpoort Liquidatie vrijwel voltooid De liquidatie van het Rode Kruis sanatorium te Santpoort is thans vrijwel voltooid. De patiënten zijn bijna allemaal naar verschillende andere sanatoria en zie kenhuizen overgebracht, slechts enkelen zijn er nog maar, die zullen in de komende dagen ook vertrekken. Daarna moet de inventaris nog geregeld worden, maar het zal nu toch niet lang meer duren of het Provinciaal Ziekenhuis krijgt weer de beschikking over het pavil joen voor de krankzinnigenverpleging. Daarmee is de opheffing van het Rode Kruissanatorium, die door velen, gezien uit het oogpunt van tuberculose-bestrijding, sterk betreurd wordt, een feit geworden. „Onvindbare Pimpernel" tot vijf jaar veroordeeld De Zutphense rechtbank heeft H. M. uit Wageningen conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M. was ten laste gelegd dat hij zich schuldig had gemaakt aan een lange reeks inbraken en diefstallen op de Veluwe. Hy had daardoor de bijnaam ver worven van „onvindbare Pimpernel". Bij 136 inbraken ontvreemdde" hij in totaal een bedrag van 5000 aan contanten, voor een waarde van 13.000 aan textiel en andere distributie-goederen, en verder 44 fietsen, benevens een aantal motoren, auto's en radiotoestellen. Twee van zijn medeplichtigen, O. M. B. uit Ede, die 43 maal „mee was geweest" en J. V. uit Am sterdam, die 47 maal op de uitkijk had ge staan, werden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De „onvindbare Pimper nel", die 25 jaar is, heeft bovendien nog een straf te goed van vijf jaar, hem opge legd door het Bijzondere Gerechtshof. Voorlichting in Suriname en Curacao kan verbeterd worden De heer H. Hermans, secretaris van de minister-president, die in de West een on derzoek heeft ingesteld naar de Neder landse voorlichting aldaar heefit verklaard dat de voorlichting in Suriname en Cura- gao veel te wensen overlaat en dat er dringend iets aan gedaan moet worden. De heer Hermans heeft besprekingen gevoerd met de gouverneurs van Suriname en Curagao. Men kwam tot de conclusie, dat er zeer wel mogelijkheden bestaan de voor lichting op beter peil te brengen. De heer Hermans zal over zijn bevindingen rapport uitbrengen. Bloemendaalse garage diende als clandestien abattoir Velser r in arrest Vrijdagavond heeft de Bloemendaalse politie een inval gedaan in een garage aan de Kennemerweg, waarvan vermoed werd, dat zij tot clandestien abattoir diende. Inderdaad trof men er een propere slachtplaats aan, die tot in détails de hand van de vakman verraadde. Er werd veel gereedschap aangetroffen, onder meer een schietmasker en een met bloed bevlekte overall hing nog aan de muur. Het belangrijkste was echter dat een vers geslacht paard, een tamelijk oude hit, keu rig uitgebeend op de grond lag. De bewoners van het huis waarbij de garage behoort, het echtpaar v. d. W., wer den gearresteerd. Zij bekenden dat niet zij zelf hadden geslacht, doch een slager S. uit Velsen. Deze, die al meer langs niet- officiële weg zijn eigen vleesvoorziening ter hand heeft genomen, ontkende eerst pertinent iets met de zaak te maken te hebben, doch nadat men hem met het echt paar, de garage en het paard had gecon fronteerd, was zijn geheugen opgefrist en gaf hij toe. De verdachten zijn voor de officier van justitie geleid. Het paard is naar het slacht huis van Haarlem vervoerd, waar het over de vrijbank verkocht zal worden. Rondleiding in het Frans Halsmuseum Morgen, Woensdagmiddag, voor het eerst Wij hebben medegedeeld dat de directeur van het Frans Halsmuseum, om het bezoek aan te moedigen, als proef rondleidingen voor bezoekers gaat organiseren op Woens dagmiddag 2 uur. Morgenmiddag heeft de eerste plaats. l^ij wekken op daaraan deel te nemen. Niemand behoeft bevreesd te zijn dat er te veel belangstellenden komen, want er zijn verschillende deskundige gidsen voor deze rondleidingen beschikbaar! Herdershond verzorgt tijgerwelp In Diergaarde Blij dorp te Rotterdam zag Maandag een tijgertje het eerste levens licht. De moeder liet het diertje links lig gen. Door de radio werd een hond als voed ster voor het tijger jong gezocht. Nog geen tien minuten later rinkelde het eerste tele foontje in de diergaarde en binnen een uur had men uit alle oorden van Nederland mensen aan de lijn gehad, die hun hond tij delijk wilden afstaan en wel uit Amersfoort, Arnhem, Hilversum, Tilburg, Breda en drie uit Rotterdam. Zelfs uit Wijster in Drente belde men op. Uit Friesland kwam een telegram. Het resultaat was dat men gister middag een idyllisch tafereeltje in de dier gaarde kon zien: een kleine herdershond, zelf pas moeder geworden, die al direct goede maatjes was met het tijgertje en voor het diertje zorgde, alsof het haar eigen jong was. Dc helicoptère van de Stichting Hef- schroefvliegtuigen zal in het voorjaar weer in gebruik worden genomen. De onderdelen die de destijds bij het ongeval beschadigde zullen vervangen zijn uit Amerika aange komen. Gunstige leeftijdsverdeling der bevolking mede de oorzaak van bijzonder laag sterftecijfer De cijfers van de loop der bevolking van Nederland in 1948, welke dezer dagen be kend zijn gemaakt, zijn zeer belangwek kend. Hieronder volgen de voornaamste 1948 cijfers over het afgelopen jaar, met ter ver gelijking de overeenkomstige gegevens voor 1947, 1946 1936/'39: 1947 1946 1936/39 Absolute aantallen '48 '47 '46 '36/39 Per 1000 inwoners Huwelijken 87.680 98.689 107.221 69.179 9,0 10,2 11,4 8,0 Geboorten 248.050 267.348 284.456 174.910 25,3 27,8 30,2 20,3 (Waaronder eerstgeborenen) 70.040 80.811 77.393 51.083 7,2 8,4 8,2 5,9 Sterfte 72.379 77.646 80.151 74.688 7,4 8,1 8,5 8,7 De huwelijks- en geboortecijfers zijn aan zienlijk hoger dan vóór de oorlog, al is ook duidelijk een achteruitgang zichtbaar tegenover de zeer hoge cijfers in de eerste twee jaren na de bevrijding. De daling van de geboorten van 1946 op 1947 komt geheel voor rekening van de achteruitgang van het aantal latergeborenen, daar het aantal eerstgeborenen een stijging te zien geeft als gevolg van het grote aantal huwe lijken in 1946. Van 1947 op 1948 is het teruglopen van het aantal geborenen echter gelijkelijk verdeeld" tussen eerst- en later geborenen. Het sterftecijfer van 7,4 per 1000 inwoners is het laagste cijfer dat ooit in Nederland is waargenomen. De daling van de sterfte kansen, in het bijzonder in de oudere leef tijdsklassen, welke zich na de oorlog heeft voltrokken was in 1947 nog onvoldoende tot uiting gekomen door de strenge koude in de eerste maanden van 1947. In 1948 is nu een laagtepeil voor het algemene sterfte cijfer per 1000 inwoners bereikt, hetwelk een record is voor alle landen en alle tijden. Het laagste sterftecijfer in enig land was tot dusver waargenomen in Nieuw- Zeeland voor de blanke bevolking in 1932 PANDA OP DE WALVISVANGST 49. „Wel alle walvisbaleinen nog an toe, dat is een drommels goed voorstel, wat!" riep kapi tein Kupido, „de man, die dut bedacht heeft, krijgt een extra das verlof als wij weer thuis zijn!" De kapitein had namelijk op die afstand niet ehoorddat het de walvis was, die gespro ken luid, Maar de mannen aan boord van de Jonas des te beter. Ze aarzelden geen ogenblik, doch hesen direct de drie walvissen in hel water. „Kijk eens aan," riep de kapitein opgeto gen uit. „Zo komen we zonder natte voeten aan de overkant. Volg me mannenAlleen is het deksels jammer, dat Panda dit alles nu niet kan meemaken, Maar ik heb nog niet alle hoop ver loren, zodra we een beetje uitgerust zijn, gaan we toch opnieuw naar hem zoeken, wat? Een dergelijke flinke kerel kunnen we toch be zwaarlijk in deze ijswoestijn achterlaten!" Zo pratend stapte de kapitein van de ene walvis op de andere en het duurde niet lang of lilj was de brede geul tussen de Jonas en het ijs over gestoken, zonder dat er ook maar een spatje op zijn schoenen was gekomen. en 1933 met 8,0 per 1000 inwoners. Het sterftecijfer van 7,4 per 1000 inwoners dat ons land thans vertoont, is behalve aan de lage sterftekansen ook te danken aan de gunstige leeftijdsopbouw van de Nederland se bevolking. In vergelijking met andere landen met goede hygiënische toestanden zijn de oudere leeftijdsklassen, waaruit het groot ste contingent der overledenen voorkomt, naar verhouding in de bevolking van Ne derland minder talrijk vertegenwoordigd. Gezien de voortschrijdende veroudering der Nederlandse bevolking lijkt het niet waarschijnlijk, dat het cijfer van 7,4 per 1000 inwoners in de komende jaren wordt geëvenaard. De gemiddelde leeftijd van de Nederlanders bedraagt thans circa dertig jaar en negen maanden. De sterfte van kinderen beneden één jaar was in 1948 zeer gunstig en bedroeg 28,5 per 1000 levendgeborenen, tegenover 33.1 in 1947. Het sterftecijfer van 28,5 per 1000 levendgeborenen is het laagste tot dusver in Nederland geregistreerd. De cijfers voor Zweden en Nieuw Zeeland liggen echter nog lager: in beide landen bedroeg de zui gelingensterfte in 1947 25 per 1000. Het inwonertal van Nederland steeg van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1949 van 9.716.000 tot 9.870.000. Eind 1949 of begin 1950 zal de 10.000.000 worden bereikt. Goede sigaren van slechte tabak? Een Amsterdamse tabakshandelaar heeft octrooi aangevraagd op een uitvinding be treffende het prepareren van ruwe tabak, die door onaangename geur en door slecht en zwart branden voor de sigarenindustrie nagenoeg onbruikbaar moet worden geacht. Na de chemische bewerking wordt een on berispelijke brand verkregen. De as wordt krij twit. Voor de export van sigaren kan deze vinding van belang worden omdat van elke soort tabak een goed brandend product kan worden gemaakt. Verscheidene Nederland se fabrikanten en ook velen van hun Belgi sche collega's maken reeds van de vinding gebruik. GENERAAL DüRST BRITT BEVEL HEBBER IN NOORD-NEDERLAND De Generaal-majoor der artillerie H. J. J. W. Dürst Britt, voormalig commandant van de 7 December-divisie, is met ingang van 16 Februari 1949 benoemd tot bevel hebber in het vierde militaire gewest (Noord-Nederland). J. A. Meijers, Europa in het spec. trum van zijn talen L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V., A'dam. De heer Meijers wil in dit boekje (VII in de serie Lux êt Humanitas) blijkbaar laten zien dat er verscheidene landen zijn, waar minderheden een eigen taal spieken, en dat dat lastig is en complicaties geeft. Misschien overwegende dat iedereen dat al lang weet, geeft hij er een beschouwing bij. die de zaak in het geheel niet verheldert, over de ver wantschap van de meeste Europese talen: die maakt het betoog nog vager dan het anders al zou zijn. Dat de schrijver niet goed weet wat hij met zijn onderwerp aan moet, blijkt ook uit zijn conclusie. Hij citeert daar Johannes als vertolker van zijn eigen hoop dat allen nog eens één zullen zijn, alsof hij denkt dat de eenheid van Europa het eind van de verschillende talen zou aankondigen, en dus meer zou doen dan het probleem een andere vorm geven. Met die hartewens ver sterkt hij de indruk dat het vraagstuk zijn belangstelling nauwelijks heeft, en dat hij blij is ervan verlost te raken. Men weet tenslotte niet goed waar men het in dit boekje mee eens of oneens geacht wordt te zijn. Alleen in het geval van de alweer niet ter zake doende bewering dat er zich in Nederland een taalkundige eenheid aan 't vormen is. zonder dat die waarschijn lijk ooit verwezenlijkt zal worden, omdat de streekdialecten belemmerend werken, is men geneigd van onzin te spreken niet alleen omdat men het „algemeen-beschaafd" Ne derlands kent, maar ook omdat de zinnen in die alinea niet op elkaar aansluiten. In het voorbericht staat dat het niet de schuld van de schrijver is dat er geen klaar en helder beeld ontstaat. Dat is een geheim zinnig geval. S. M. Voetbal Stormvogels-De Volewijckers wordt 6 Maart gespeeld In het oorspronkelijk vastgesteld program ma van de eerste klas in district I voor 6 Maart zijn enige wijzigingen aangebracht, om de elftallen, welke voor de onderste plaatsen in aanmerking komen, dezelfde kansen te geven. Aangezien Sparta een wedstrijd meer heeft gespeeld, heeft de club een vrije Zondag. Vastgesteld zijn Storm vogelsDe Volewijckers en ADO't Gooi. Op 20 Maart worden gespeeld: 't Gooi— Stormvogels: SpartaADO en De Vole wijckersDOS. Zondag', als de Technische Dag gehouden wordt, zullen waarschijnlijk geen wedstrij' den in de eerste klas worden gespeeld. De voor de bezetting van de bovenste plaats in de tweede klas B van district II belangrijke ontmoeting UnitasHYV il vastgesteld op Zondag 6 Maart. Schoolvoetbal De commissie van voorbereiding van het schoolvoetbal in Haarlem en omgeving heeft zich met een brief tot de scholen gewend, met verzoek medewerking te verlenen aan de jaarlijkse wedstrijden voor scholieren, welke in de Paasvacanite worden gehouden. Er zal gespeeld worden in vijft afdelingen. De aanmeldingsformulieren moeten uiterlijk 5 Maart worden ingeleverd bij de secretarissen der sub-commissies. Een commissie van aanbeveling is samen* gesteld, waarin zitting hebben de burgemees ters van Haarlem en omliggende gemeenten. Om het tournooi te doen slagen is het van belang, dat de commissie over een voldoend aantal scheidsrechters beschikt. Zij, die of meer wedstrijden willen leiden, kunnen zich schriftelijk wenden tot de heer J. A. G, Krouwels, Jan van Galenstraat 12 te Haarlem, Sport in 't kort SUPPORTERSVERENIGING „HAARLEM" In de jaarvergadering van de Supporters vereniging der HFC „Haarlem" is de heer C. Bouwens wegens vertrek naar elders afge treden als tweede penningmeester. Hij werd tot lid van verdienste benoemd. De heer H. Rees zal als tweede penningmeester op treden. „HAARLEMS ELFTAL" SPEELT OP HET TERREIN VAN „HAARLEM". De voor Zaterdag 12 Maart vastgestelde wedstrijd Haarlems elftal tegen Westelijk elftal zal op het terrein van „Haarlem" worden gespeeld. De elftallen moeten nog worden samenge steld, ook het Haarlems elftal, dat op 3 Maart tegen het Nederlands Jeugdelfta! uitkomt. SLIJKHUIS NAAR CANADA. Behalve Slijkhuis, Hansenne en Bengtsson zal ook Ahlden Zaterdagavond deelnemen aan de invitatiewedstrijd over 1 mijl in Madison Square Garden. Slijkhuis komt nog uit in enkele wedstrijden in Canada en keert 16 Maart naar Nederland terug. Toerbeurt. De eendaagse stalling der open bare vervoerdiensten in Italië is Maan dag om middernacht geëindigd. Het is nergens tot incidenten gekomen. De arbeiders van de metaalfabrieken te Turijn hebben aangekondigd met in gang van heden „uurstakingen bij toerbeurt" voor hoger loon te zullen organiseren. Atoomklok. Sir Harold Spencer Jones, Brits astronoom, die in Californië een aantal lezingen houdt, heeft te Los Angele! meegedeeld, dat de onlangs te Wash ington geconstrueerde atoomklok ver moedelijk het apparaat in het obser vatorium te Greenwich, dat over de wereld de tijd bepaalt, zal vervangen Volgens Spencer Jones zijn de huidige kwartskristalklokken van Greenwich slechts tot op ongeveer een duizendste van een seconde per dag nauwkeurig,! terwijl de Amerikaanse atoomklok „een, bijna absolute tijdmaat" schijnt te zijn, Spreker had de atoomklok nog niet ge zien. Verbetering-. In het hoofdartikel van twee; Parijse ochtendbladen werd gisteren ver klaard, dat thans „alles in Frankrijk beter gaat". „Ce Matin" Gaullistisch) noemt als bewijs de daling der land bouwprijzen, voortdurende verhogin? der productiecijfers en nieuwe tekenen van vertrouwen in de franc. Ook „L'Aurore" (rechts-radicaal) acht de toestand verbeterd, maar ziet noodzakelijkheid, dat de economisch! winsten gesteund worden door politieke stabiliteit. Het blad vraagt om een ver gelijk tussen de regering van Queuillf en de Gaulle's RPF. Troeven. Veldmaarschalk Lord Mont gomery heeft in een toespraak aan eer lunch te Zürich gezegd: „We zijn noj niet zover gekomen, dat de mensheid door de rede alleen een eind aan df oorlog kan maken." Hij deed een beroe? op de Westerse landen „zich zo ster!: mogelijk te maken met het oog op he! grote gevaar, dat opnieuw de wereM bedreigt". Hij vervolgde: „Onze voor naamste troeven zijn sterke defensie en economische stabiliteit" Deportatie. Volgens het officiële Sovjet- russische nieuwbureau Tass is mevroU* Anna Louise Strong, de Amerikaans) journaliste, die door de Sovjetautoritei' ten van spionnage wordt beschuldigd Maandag uit de Sovjet-Unie gedepofl teerd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2